Neeltje Jans gaat ondergronds Nieuwe radar op vuurtoren 11 Plan samenvoeging Zierikzeese musea vergt hoge investering Verdachte gijzeling naar psychiatrisch ziekenhuis gebracht Gemeente Goes betaalt mee aan krantenabonnement Attractie laat nieuwe paviljoens onder duinen verdwijnen Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk zeeuwse almanak Uitspraak (ii§) AutoTrack.nl PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 8 juni 2002 door Marcel Modde NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans verdwijnt binnen tien jaar voor een belangrijk deel 'onder de grond'. Het land schapsplan dat gisteren werd gepresenteerd, voorziet in de aanleg van afwisselend hoge (acht meter) en lage duinen die een deel van de nieuw geplande paviljoens in het park letterlijk gaan bedekken. Ook is het de bedoeling de parkeerplaats uit te breiden en aan te kleden met zeedennen. De herinrichting van Zeelands belangrijkste attractiepark is pure noodzaak, benadrukken directeur A. van de Hoef en landschapsarchitect J. Bosch. De kale en onsamenhangende indruk die Waterland momen teel maakt, is op termijn funest. Duinaanleg en beplanting moe ten verblijf in het gebied aan trekkelijker maken en de bele vingswaarde van het eiland vergroten. Uitgezonderd een aantal machines en één van de twee scheepjes die in het nieuwe concept worden opge nomen, wil Van de Hoef defini tief een streep zetten onder het werkeiland-uiterlijk van Wa terland. Zeehuis Het landschapsplan is een uit werking van de toekomstvisie die directie en Raad van Com missarissen van Waterland Neeltje Jans eerder al hadden opgesteld. Het ontwerp ver bindt de bestaande en nieuwe elementen in het park. Dit na jaar begint de bouw van een elf meter hoge waterglijbaan (af daling in rubberbootjes), vol gend jaar gevolgd door de realisatie van het tot zeehuis ge doopte aquariumgebouw. De glijbaan wordt omgeven door duinen en zo landschappelijk ingepast. Het zeehuis gaat let terlijk onder de zandgrond. Dat laatste geldt ook voor het hore- capaviljoen dat Waterland wil bouwen op de punt van de strek Directeur A. van de Hoef bij een tekening van het plan. dam in de baai tegenover het be staande waterpaviljoen. Tussen waterpaviljoen en zee huis in, komt een eveneens on dergrondse expositie van pleis tocene dieren. Elementen van vaste tentoonstelling van de Deltawerken uit het Topshuis, keren terug in kleinere gebouw tjes in de nu nog relatief lege strook (de 'fysica boulevard') tussen het bruinvissenbassin en de publiekspijler. Ook dat stuk wordt met zand en aanplant be dekt en voorzien van zacht- glooiende wandelpaden. In de hele aankleding ligt de beleving van de baai centraal. Rijkswa terstaat wil de strekdammen op de kop via een brug met elkaar verbinden, zodat straks ook een echt rondje Waterland kan wor den gedaan. In de kom, ter hoog te bij de huidige waterspeeltuin en naast het geplande horeca- paviljoen, wordt een zand strand aangelegd. Het bestaan de Deltapaviljoen naast de hoofdingang wordt op de zelfde locatie vervangen door een nieuw gebouw. Van dat punt, parallel aan de parkeerplaats, wil Van de Hoef ook een door duinen omgeven wandelboule vard aanleggen naar de ponton voor de klimpijler, het toekom stige bezoekerscentrum van het Nationaal Park Oosterschelde. Van de Hoef gaat er vanuit dat het plan binnen vijf tot tien jaar kan worden uitgevoerd. Dat vergt een investering van tussen de 2,2 en 4,5 miljoen euro. Een aanzienlijk deel van dat bedrag kan Waterland zelf ophoesten, verwacht Van de Hoef. „Onder gronds bouwen is in principe het goedkoopste dat er is. Gewoon een betonnen bunker met wat zand er op en klaar ben je! Hoef je het alleen nog maar in te rich ten." Het park reserveert mo menteel jaarlijks 0,6 miljoen voor vernieuwingen. Daarnaast zal een beroep worden gedaan op diverse fondsen en subsidie gevers. De directie van Water land schuift volgende week aan tafel met de gemeente Veere, Rijkswaterstaat en de Dienst door Ali Pankow ZEERIKZEE - Het samenvoe gen van Maritiem Museum en Stadhuismuseum in Zierikzee vergt een grote investering. Dat blijkt uit het bedrijfsplan dat het bureau Berns Projectmana gers uit Arnhem in opdracht van de gemeente Schouwen-Duive- land heeft opgesteld. Wethouder A. van der Wouden wil in dit stadium nog geen be dragen noemen, maar geeft wel aan dat Berns uitgaat van een 'zeer hoog ambitieniveau'. Vol gens de wethouder zal dat in overleg met het regionaal Muse umplatform naar de realiteit te ruggebracht moeten worden. Volgens de wethouder bevat het plan wel bijzonder goede ele menten die alle musea op Schouwen-Duiveland ten goe de kunnen komen. Als concreet voorbeeld noemt hij het voorstel de Vierschaar van het monu mentale stadhuis in te richten als informatiecentrum voor alle museumvestigingen in deze ge meente. De wethouder wil op basis van het bedrijfsplan van Berns verder praten met het Museumplatform. Ih een eerste overleg met de le den van dit platform is het hem opgevallen dat de aandacht vooral is gefixeerd op harmoni satie van de subsidies. „Ik heb hen in dit verband gevraagd waarom ze allemaal naar mij kijken en heb vervolgens de bal bij het platform teruggelegd", zegt Van der Wouden. Hij wil graag zien dat de besturen van de kleinere musea samen met de medewerkers van de Zierikzee se vestigingen zelf met plannen komen over herschikking van het totale budget zoals zij dat nu ontvangen en dat zij daarover tot overeenstemming komen. Het is de bedoeling dat dit plan in september gereed is. De wethouder acht een goede profilering van de eigen identi teit van elk museum afzonder lijk van groot belang. De be langstellende bezoekers zouden zich in een goed gedocumen teerd infocentrum in de Vier schaar van het stadhuis op de hoogte kunnen stellen van wat 'het product museum' op Schouwen-Duiveland allemaal te bieden heeft. Depots Van der Wouden vindt het be langrijk dat er bij het Museum platform draagvlak komt voor versterking van de functie van de stedelijke musea. Hij zegt in middels op de hoogte te zijn van de slechte situatie van de depots waarin de collecties zijn opge slagen. Met het vrijkomen van het monumentale stadhuis in de Meelstraat zijn er mogelijkhe den gekomen daar verbetering in te brengen. De wethouder weet dat de gemeentelijke mu seummedewerkers daar allerlei enthousiaste ideeën over heb ben. Hij is van mening dat de kleinere musea ook voordeel kunnen hebben van een ver sterkt stedelijk museum in Zie rikzee. Volgens de wethouder zou de harmonisatie van onder geschikt belang moeten worden en moet er een breed draagvlak komen voor die versterking. Advertentie door Marcel Modde NIEUW-HAAMSTEDE Rijkswaterstaat Zeeland is gisteren begonnen met de ver vanging van de negentien jaar oude radarinstallatie op de vuurtoren van Haamstede. De nieuwe apparatuur biedt niet alleen een scherper beeld van de omgeving, ook is het draai- mechaniek nagenoeg geluid loos, aldus P. van Tilburg. Met behulp van een kraan werd op goed zestig meter hoogte de oude antenne verwisseld en bijhorende me chanismen verwisseld voor moderne apparatuur. Van Til burg, functioneel beheerder van de Schelde walradarketen waaronder ook de vuurtoren van Haamstede valt, verwacht dat de installatie uiterlijk in de eerste week van juli weer ope rationeel is. Tot die tijd wordt het gebied bestreken door de post Westkapelle en Ouddorp. In de praktijk zal dat tijdelijk een 'minder nauwkeurig beeld' te zien geven, aldus Van Tilburg. De vuurtoren van Haamstede is een onbemande post. De ra darbeelden die daar worden opgepikt, gaan via een recht streekse lijn naar de vuurtoren in Ouddorp. De post Ouddorp wordt continu bemand en is onder meer belast met het uit lezen van de uit Haamstede doorgestuurde gegevens. De radarposten waken over een gebied van ieder zo'n veertig kilometer in het rond. Met de modernisering is een investering gemoeid van goed een half miljoen euro, aldus Van Tilburg. In dat bedrag is eveneens een opknapbeurt van de werkplek Ouddorp opgeno men. De radar van Ouddorp wordt volgend jaar vervangen door een soortgelijk exem plaar als gisteren in Haamste de is aangebracht. De nieuwe apparatuur biedt volgens de functioneel beheerder een gro ter overzicht van de omgeving, omdat de ontvangst van de beelden nauwkeuriger is. De antenne is speciaal ontwik keld voor een walradarketen, terwijl het oude exemplaar specifiek voor begeleiding van de zeescheepvaart geschikt was. Zender en ontvanger op de to ren worden volgende week afgestemd op de juiste fre quenties, Dat gebeurt in sa menwerking met de reddings maatschappij. De radarbalk wordt op de toren getakeld. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde OOSTERLAND - De van gijze ling verdachte 52-jarige man uit Oosterland is gistermiddag vanuit het Huis van Bewaring in Middelburg overgebracht naar een gesloten psychiatrische af deling van een ziekenhuis. Pas in een later stadium beoordeelt de officier van justitie of straf rechtelijke vervolging wordt in gesteld. Volgens voorlichter E. Boot- Bosman van het Openbaar Mi nisterie in Middelburg heeft de Oosterlander vrijwillig meege werkt aan zijn opname. Dat is het resultaat van gesprekken tussen de man en zijn directe fa milie, de officier van justitie, politie en medici die hem al lan ger onder behandeling hadden. Uit het voorlopige onderzoek komen steeds meer aanwijzin gen naar voren dat hij niet de bedoeling heeft gehad zijn vrouw 'iets aan te doen', aldus het OM. Wat hem precies tot de vermeen de gijzelingsactie heeft aange zet, wordt in dit kader geen vraag meer voor justitie, aldus Boot, maar voor de behande lend psychiater. Jager foto Dirk-Jan Gjeltema Domeinen voor een eerste in houdelijk overleg over de plan nen. Van de Hoef hoopt die ge sprekken dit najaar te kunnen afronden, zodat er dan een breed gedragen toekomstvisie ligt voor Waterland Neeltje Jans. Op basis daaxwan kan een exacte marsroute worden be paald en moet duidelijk worden welke elementen zeker haal baar zijn. De toegangsprijzen blijven op het huidige niveau, aldus Van de Hoef, en worden alleen aangepast aan de inflatie. Het OM concentreert zijn on derzoek nu voornamelijk op de vraag of te voorkomen was ge weest dat een psychiatrisch pa tiënt thuis kan beschikken over drie vuurwapens. De Oosterlan der staat bekend als een j ager en is tevens lid van de schietvereni ging- Boot: „Wat we willen weten is of er een instantie is die een link kan leggen tussen een psychia trisch patiënt en het hebben van een wapenvergunning. Zo niet, dan zal er gekeken worden naar de mogelijkheid om bepaalde overheidsbestanden te koppe len aan medische gegevens. Nu mag dat nog niet uit het oogpunt van de privacy." De politie zou graag onderzocht zien of er in dit soort gevallen een meldingsplicht kan worden ingevoex'd, aldus woordvoerder J. van Mourick. Standaardpro cedure is dat een wapenvergun ning kan worden ingetrokken, zodra er 'aanwijzingen zijn die leiden tot de conclusie dat de houder van die vergunning niet meer op een voor iedei-een veili ge manier in het bezit kan blij ven van een vuurwapen'. Of en hoe die procedure op de Ooster lander van toepassing had moe ten worden verklaard, moet ook nog boven water komen. De 52-jaiige verwarde man had zich donderdag rond het mid daguur met een geladen jacht geweer verschanst in de achter tuin van zijn woning aan de Lage Meireweg. Familielid Aanvankelijk ging de politie er vanuit dat hij zijn echtgenote gegijzeld hield. Dat was ook de melding van een familielid op basis waarvan de politie groot alarm gaf, verklaarde Van Mou rick. Een lid van het arrestatieteam wist de man tegen de avond te overmeesteren, nadat onder handelaars de hele middag op hem hadden ingepraat. Bij die actie vuurde de Oosterlander een schot af in de lucht. De actie werd gecoördineerd vanuit Middelburg door een be leidsteam bestaande uit de bur gemeester van Schouwen-Dui veland, de hoofdofficier van justitie en de korpschef van de politie Zeeland. Op hun last werd een groot deel van Ooster land uit veiligheidsoverwegin gen afgesloten en tot verboden gebied verklaard door onbe voegden. Hoeveel politiemensen daad werkelijk op de locatie aanwe zig waren, had Van Mourick gis teren nog niet op een rij. De brede inzet van korps en materi eel is standaard bij een dergelijk serieuze melding. „Pas achteraf weet je hoe ernstig zoiets echt was, dus kun je beter van begin af aan goed voorbereid zijn", al dus Van Mourick. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes wil minima opnieuw in de gelegen heid stellen om tegen geringere kosten een abonnement op een dagblad te nemen. Die moge lijkheid wordt daarom opgeno men in het pakket van het zoge heten declaratiefonds. Goes kende eind jaren negentig een kortingsregeling in samen werking met de PZC. Het ging om een experiment van de Ne derlandse Dagbladpers in Goes en Apeldoorn. Mensen met een smalle beurs konden een abon nement nemen tegen tweederde van de gebruikelijke kosten. Na afloop van het experiment werd de samenwerking echter niet voortgezet. Nadien zijn vanuit de gemeente diverse po gingen gedaan om die weer op gang te krijgen of met andere dagbladen tot een overeen komst te komen. Dat heeft ech ter tot dusverre niet tot concrete ï'esultaten geleid. Het college van burgemeester en wethouders, dat het van groot belang vindt dat mensen kennis kunnen nemen van nieuws en actuele ontwikkelin gen, heeft daarom naar andere wegen gezocht. Deze week be sloten B en W het dagbladabon nement toe te voegen aan het pakket voor het declaratie fonds. Minima kunnen aanspraak ma ken op dat fonds om te kunnen deelnemen aan activiteiten zo als spoil, zwembadbezoek of een schoolreisje of als vergoe ding voor schoolkosten. Afhan kelijk van de situatie mag tot een bepaald bedrag per jaar worden gedeclareerd. s Advertentie De al wat oudere Terneuzé- naar is een onvoorwaardelij ke voetbalfan, zeg maar fa naat. Dezer dagen heeft hij dan ook vakantie om maar niets te missen van het we reldkampioenschap. Voor Argentinië-Engeland had hij zich gisteren extra trefzeker voorde buis neergeplant. Het zou een topper worden. Nou ja, het werd in elk geval een stevig treffen tussen twee voetbalmachten, die ooit ook op andere wijze de degens kruisten. Maar één ding zat de Terneuzenaar dwars. Het bracht hem na verloop van tijd tot xoanhoop. Wat maak te de Nederlandse commen tator Evert ten Napel - die hij toch al niet hoog heeft zitten - er een potje van. Vooral in de eerste helft, steeds maar weer verkeerde namen van Engelse en Argentijnse voet ballers aan de bal. Het wekte z'n woede en in het heetst van de strijd kreeg hij zelfs nei gingen de asbak door het beeldscherm te gooien. Waarom riep die Ten Napel na iedere naam, die hij noem de sorry. Had hij zich zó slecht voorbereid. Was er een Engelsman aan de bal, riep hij sorry en had een Argentijn de bal... jawel, weer sorry. Na afloop belde hij een voetbal vriend. Of-ie dat ook had ge hoord, dat die Ten Napel zo slecht bij de les was. Even bleef het stil aan de andere kant van de lijn. Toen sprak zijn voetbalmaat: „Jongen, je hebt het niet goed verstaan. Die nummer drie van Argen tinië heet Sorin. Maar Ten Napel sprak het een beetje rottig uit." De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67