Laat kinderen spelen! Paviljoens gaan onder de duinen Beton 'Als je kind een nierziekte heeft, zet dat je leven op z'n kop Radarinstallatie vuurtoren vervangen Vlaanderen haalt achterstand in op terrein waterbeheer Steun de Nierstichting. Giro 88.000 Plan Neeltje Jam Subsidie voor Nieuwe Muziek NIERSTICHTING Nuttig en nodig door Marcel Modde NIEUW-HAAMSTEDE - Rijks waterstaat Zeeland is gisteren be gonnen met de vervanging van de negentien jaar oude radarinstal latie op de vuurtoren van Haam stede. De nieuwe apparatuur biedt niet alleen een scherper beeld van de omgeving, ook is het draaimechaniek nagenoeg ge luidloos, aldus P. van Tilburg. Met behulp van een kraan werd op goed zestig meter hoogte de ou de antenne verwisseld en bijho rende mechanismen verwisseld voor moderne apparatuur. Van Tilburg, functioneel beheerder van de Schelde walradarketen waaronder ook de vuurtoren van Haamstede valt, verwacht dat de installatie uiterlijk in de eerste week van juli weer operationeel is. Tot die tijd wordt het gebied bestreken door de post Westka- pelle en Ouddorp. In de praktijk zal dat tijdelijk een 'minder nauwkeurig beeld' te zien geven, aldus Van Tilburg. De vuurtoren van Haamstede is een onbemande post. De radar beelden die daar worden opge pikt, gaan via een rechtstreekse lijn naar de vuurtoren in Oud dorp. De post Ouddorp wordt continu bemand en is onder meer belast met het uitlezen van de uit Haamstede doorgestuurde gege vens. De radarposten waken over een gebied van ieder zo'n veertig kilometer in het rond. Met de modernisering is een in vestering gemoeid van goed een half miljoen euro, aldus Van Til burg. In dat bedrag is eveneens een opknapbeurt van de werkplek Ouddorp opgenomen. De radar van Oucldorp wordt volgend jaar vervangen door een soortgelijk exemplaar als gisteren in Haam stede is aangebracht. De nieuwe apparatuur biedt volgens de functioneel beheerder een groter overzicht van de omgeving, om dat de ontvangst van de beelden nauwkeuriger is. De antenne is speciaal ontwik keld voor een walradarketen. ter wijl het oude exemplaar specifiek voor begeleiding van de zee scheepvaart geschikt was. Zender en ontvanger op de toren worden volgende week afgestemd op de juiste frequenties. Dat ge beurt in samenwerking met de reddingsmaatschappij door Marcel Modde NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans gaat binnen tien jaar 'ondergronds'. Het land schapsplan dat gisteren werd gepresenteerd, voorziet in de aanleg van hoge en lage duinen die een deel van de nieuwe pa viljoens bedekken. De herinrichting van het attrac tiepark is pure noodzaak, bena drukken directeur A. van de Hoef en landschapsarchitect J. Bosch. De kale en onsamenhan gende indruk die Waterland maakt is op termijn funest. Duinaanleg en beplanting moe ten het gebied aantrekkelijker maken. Uitgezonderd een aan tal machines en één van de twee scheepjes die in het nieuwe con cept worden opgenomen, wil Van de Hoef definitief een streep halen door het werkeiland-ui- terlijk van Waterland. Het landschapsplan is een uit werking van de toekomstvisie die directie en Raad van Com missarissen van Waterland Neeltje Jans eerder al hadden opgesteld. Het ontwerp ver bindt de bestaande en nieuwe elementen in het park. Dit na jaar begint de bouw van een elf meter hoge waterglijbaan (af daling in rubberbootjes), vol gend jaar gevolgd door de realisatie van het tot zeehuis ge doopte aquariumgebouw. De glijbaan wordt omgeven door duinen en zo landschappelijk ingepast. Het zeehuis gaat let terlijk onder de zandgrond. Dat laatste geld ook voor het hore- capaviljoen dat Waterland wil bouwen. Tussen waterpaviljoen en zee huis in, komt een ondergrondse expositie van pleistocene die ren. Elementen van vaste ten toonstelling van de Delta-Wer ken uit het Topshuis, keren terug in kleinere gebouwtjes in de nu nog relatief lege strook (de 'fysica boulevard') tussen het bruinvissenbassin en de pu- bliekspijler. Ook dat stuk wordt met zand en aanplant bedekt. In de hele aankleding ligt de be leving van de baai centraal. Rijkswaterstaat wil de strek dammen op de kop via een brug met elkaar verbinden, zodat straks ook een echt rondje Wa terland kan worden gedaan. In de kom, ter hoogte van de huidi ge waterspeeltuin en naast het geplande horecapaviljoen, wordt een zandstrand aange legd. Het bestaande Deltapavil joen naast de hoofdingang wordt op dezelfde locatie ver vangen door een nieuw gebouw. Van dat punt, parallel aan de parkeerplaats, wil Van de Hoef ook een door duinen omgeven wandelboulevard aanleggen naar de ponton voor de klimpij- ler, het toekomstige bezoekers centrum van het Nationaal Park Oosterschelde. Van de Hoef gaat er vanuit dat het plan binnen vijf tot tien jaar kan worden uitgevoerd. Dat vergt een investering van tussen de 2,2 en 4,5 miljoen euro. Een aanzienlijk deel van dat bedrag kan Waterland zelf betalen. Van de Hoef: „Ondergronds bouwen is in principe het goedkoopste dat er is. Gewoon een betonnen bunker met wat zand erop. Hoef je het alleen nog maar in te rich ten." Het park reserveert mo menteel jaarlijks 0,6 miljoen voor vernieuwingen. Daarnaast zal een beroep worden gedaan op fondsen en subsidiegevers. Waterland overlegt volgende week over de plannen met de ge meente Veere, Rijkswaterstaat en de Dienst Domeinen. De radarbalk wordt op de toren getakeld. foto Dirk-Jan Gjeltema zaterdag 8 juni 2002 door Wout Bareman WACHTEBEKE - Vlaanderen is aan een grote inhaalmanoeuvre bezig op het gebied van het wa terbeheer. Er is een integraal beheerplan in de maak, waarin wordt voorgesteld de hele beheerorganisatie met verant woordelijkheden voor polder besturen, gemeenten, provin cies en andere instanties om te gooien. Bij die hele reorganisa tie moet ook nadrukkelijk over de grens worden gekeken. Dat werd in ieder geval gisteren be pleit tijdens de jaarlijkse Eure- gio Scheldemonddag in Wach- tebeke. In het domein Puyenbroeck kwame 250 belangstellenden bijeen om te praten over de Eu- regio en water (Grenzen verwa teren), maar ook om informatie uit te wisselen over de opzet van projecten. In workshops werd heel de middag van gedachten gewisseld over alle mogelijke thema's rond het water, zoals toerisme, aqua en eco, land bouw en water, water en ruim telijke ordening en de havens, 's Morgens stond vooral het Vlaams ontwerpdecreet inte graal waterbeheer en de grens overschrijdende consequenties centraal. Aan dat decreet wordt al tien jaar gewerkt, maar het begint nu concrete vormen aan te nemen. Waterdeskundige M. De Poorter van de provincie Oost-Vlaande ren gaf ruiterlijk toe dat het al lemaal heel moeizaam tot stand komt, maar ze vond niet dat dat een grensoverschrijdende sa menwerking en vooral informa tieuitwisseling in de weg moest staan. „Laten we alvast maar het voortouw nemen", opperde ze. De Poorter wees op de overeen komsten tussen de waterhuis houdingsplannen in Zeeland en de bekkenbeheersplannen, die in de maak zijn over de grens, in Vlaanderen Haar Zeeuwse col lega J. Hamelink had net voor dien al gepleit voor uitbreiding van de rol van het Grensover schrijdend stroomgebied-comi té voor kreken en polders en zij wilde al direct een stapje verder gaan. „Geef dat comité meer ambtelijk draagvlak, zodat de voorstellen richting bestuur ders beter kunnen worden on derbouwd en er dus door die bestuurders gefundeerde be slissingen kunnen worden ge nomen. En laten we ook, bij de uitwerking van onze plannen, steevast een hoodfstuk wijden aan de grensoverschrijdende aspecten. Dan zijn we al een heel eind op weg." Hamelink op zijn beurt: „Natuurlijk is een goede afstemming over en weer onont beerlijk. Ik noem grensgevallen als Het Zwin, het Leopoldka- naal, het grondwatergebied bij Sint Jansteen en de Braakman, waar wij graag iets willen doen met het waterpeil, maar bij onze zuiderburen stuiten op de nodi ge terughoudendheid." Volgens de Zeeuwse provincie ambtenaar is er om te beginnen een kwantiteitsanalyse nodig, een integrale wateranalyse, eerst voor het gebied westelijk van het Kanaal Gent-Terneu- zen, daarna voor het gebied oos telijk van het kanaal. Wie dat moet betalen blijft nog even de vraag, al lonkte Jansen nadruk kelijk naar de gelden uit de 'vet pot' van 20 miljoen euro, die de Euregio voor de komende jaren (tot 2008) beschikbaar heeft. In clusief cofinanciering door de provincie en andere instanties is er overigens het dubbele be schikbaar. VEERE - De gemeente Veere stelt 23.370 euro beschikbaar voor de zomerprogrammering van Stichting Nieuwe Muziek Zeeland. De subsidie geldt voor de activiteiten in de Grote Kerk van Veere deze zomer. De subsi die is lager dan het bedrag waar de stichting om vroeg. Die ver zocht om voor 2002 een som van 24.957 euro beschikbaar te stel len. Dat bedrag paste niet in de gemeentebegroting van Veere. Als kinderen samen spelen leren ze samenleven. Denk samen met uw kinderen na over waar en hoe zij kunnen spelen. Vraag het gratis SpelenSpel aan bij Jantje Beton! WATÏOMAAT TFUOn F" t~l 1ST n «5 Postbus 85233, 3508 AE Utrecht, info@jeugdfondS.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 64