Tholen moet schutters ook helpen PZC PZC Zwembad Goes een van de besten Gidsen geven antwoord op bijna alle vragen in de Geerteskerk Geen subsidie voor project Trechter 5 Lamsoortje wil in nieuwe organisatie zelfstandig blijven 13 Schietvereniging Sint-Annaland betrekken bij plannen voor Wellevaete Oorzaak vissterfte nog onzeker Goes' jeu de boules-succes Verdachten drugshandel gepakt School uit Litouwen op bezoek Auto tegen de vangrail Zangconcert zaterdag 8 juni 2002 Een geschikt gezinszwembad met een gemoedelijke sfeer, noemt de Consumentenbond Sportpunt Zeeland in een onderzoek naar grote zwembaden in Nederland. foto Willem Mieras door Rosalie Buizer GOES - Met de verbouwing van het zwembad Sportpunt Zeeland in Goes trachtte het zwembad de veiligheid en de overzichtelijkheid te verbete ren. En dat is gelukt. In het ju- ninummer van de Consumen tenbond was de bond positief over het zwembad. „Een ge schikt gezinszwembad met een gemoedelijke sfeer", aldus de Consumentenbond. Wel zou het toezicht van onder meer het peuterbad beter moeten en het personeel zich actiever moeten opstellen. Dies van de Velde, directeur van Sportpunt Zeeland, is best tevreden over de conclusie van de consumentenvereniging. „Zelf ben ik ervan overtuigd dat ons zwembad goed is. We doen er alles aan om het zwem bad zo veilig en schoon moge lijk te houden. Met de verbou wing is er geïnvesteerd in ca mera's in de kleedruimte en bij de glijbanen. Zo hebben we een goed overzicht over het hele zwembad." Een punt van kritiek van de bond is dat de badmeesters zich actievermoeten opstellen. Daar is Van de Velde het niet mee eens. Hij vindt dat er vol doende toezicht is. „De mensen van de Consumentenbond kwamen op een heel druk mo ment. Als het druk is in het zwembad hebben de toezicht houders een andere rol dan wanneer het minder druk is. Dan kunnen zij veel persoonlij ker met de gast omgaan dan wanneer het druk is. Volgens Van de Velde wordt er een verkeerd beeld geschetst als het gaat om het toezicht bij het peuterbad. „Ons beleid, bij het peuterbad, is dat daar geen toezichthouders nodig zijn. Het peuterbadje is geheel afge schermd van het diepe zwem bad, zodat de kleintjes niet zo maar kunnen ontsnappen. Daarbij zijn de ouders altijd in de buurt en vinden wij het niet nodig om daar nog eens bad meesters bij te zetten." Veilig Het Sportpunt Zeeland komt als een van de beste zwemba den uit de bus bij de vergelij king van dertien grote zwem baden in Nederland. Vooral op het gebied van criminaliteit en veiligheid staat het zwembad goed aangeschreven. Van de Velde: „Om de criminaliteit te gen te gaan, werken we samen met een buurtwerker uit Goes- Noord die veel probleemjonge ren kent. Zo weten we beter met hen om te gaan. Ook heeft het personeel een training ge had. Nu kunnen zij beter com municeren met deze jongeren." Al met al is Van de Velde dus te vreden. Na de verbouwing is het aantal bezoekers flink ge stegen, Van gemiddeld 155.000 bezoekers per jaar naar 175.000. „Nu is het dus zaak om ons beleid qua veiligheid en criminaliteit te blijven hand haven, zodat zwembad Sport punt Zeeland sfeervol en veilig blijft." door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Bij de plannen tot uitbreiding van gemeenschapscentrum Welle vaete in Sint-Annaland moet schietvereniging Prinses Juli ana nadrukkelijk worden be trokken. De gemeente Tholen Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' heeft, menen alle Thoolse par tijen, een inspanningsverplich ting naar deze vereniging toe omdat het gebouw waar nu nog wordt geschoten wordt gesa neerd. In het door burgemeester en wethouders gepresenteerde plan wordt de schietvereniging aan haar lot overgelaten. Dat heeft te maken met eerdere plannen om een gemeenschap pelijke schietlocatie op Tholen te realiseren. Toen enkele jaren geleden drie van de vier part ners die bij dit plan betrokken waren afhaakten, besloot de ge meente Tholen zich voortaan niet meer te bemoeien met schietlocaties. Daarvan wordt, zoals het er nu naar uitziet, plaatselijk afgeweken. Simpel weg omdat Prinses Juliana wel een eigen accommodatie heeft, maar die kwijtraakt doordat muziekvereniging Accelerando gaat verhuizen. „Dan is het niet j uist te zeggen: zie maar om naar iets anders. Het is een taak van de gemeente om de club schade loos te stellen en te helpen bij door Naomi Voet GOES - De financiële mogelijk heden van de Culturele Raad Goes zijn voor dit jaar uitgeput. Dit is de voornaamste reden waarom het dagelijks bestuur het verzoek van kunstenaars platform Trechter 5 om subsidie te verlenen aan het jongeren project Today Everyday, wil af wijzen. Today Everyday is een onder deel van de Zomervoorstelling die dit jaar door Trechter 5 wordt opgezet. De activiteiten staan in het teken van het Ar chief. Het Goese stadsarchief bestaat 150 jaar, er wordt via activiteiten aandacht besteed aan het verleden en de digitale toekomst. De zomertentoon- stelling begint op 6 juli en duurt acht weken. In het kader van de zomerten- toonstelling is Trechter 5 een jongerenproject aan het opzet ten. In de week van 16 septem ber moet het project Today Everyday plaatsvinden. Op cle Grote Markt in Goes wordt een REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nieuwe huisvesting", verwoord de R. Ligtendag (CDA) in de commissie welzijn en onderwijs haar visie. Een visie die in grote lijnen door andere fracties werd gedeeld. Accelerando en tafeltennisver eniging Smash hebben al vaker met elkaar rond de tafel geze ten. De huidige muziekstek Sa- kofahal voldoet niet meer aan de geldende milieueisen en dreigt bovendien te krap te wor den. Smash kampt, na een ver dubbeling van het ledenaantal in twintig jaar tijd, eveneens met ruimtetekort. Door de nieuw te bouwen ruimten mul tifunctioneel te maken, en door de vrijkomende ruimte in de Wellevaete, zijn ook andere ver enigingen gebaat bij de voorge nomen uitbreiding. Wellicht, opperde L. Blom (PvdA), kan er met de onteige ningssom die de schietvereni ging wacht wel een nieuwe draai aan de plannen worden gegeven. Ga met z'n drieën rond de tafel zitten om een creatief plan te ontwikkelen, opperde hij. Een optie waar ook voorzit ter J. van de Klooster van de schietvereniging al aan gedacht heeft. Nieuwbouw, leert een grove berekening van zijn club, kost al gauw 162.000 euro. Als dë club kan inhaken op de infra structuur van het nieuwe Welle vaete dan is er maar een investe ring van zo'n 50.000 euro nodig. „Misschien kunnen we in de kruipruimte terecht." Geen vetraging R. Ravensteijn (WD) waar schuwde wel dat deze nieuwe opzet geen vertraging mag ople veren voor Accelerando. Er is al te lang op deze plannen ge wacht. De positieve insteek van de fracties betekent dat er vanaf nu nader gesproken kan worden over de precieze invulling. Van de verenigingen zelf wordt bij voorbeeld grote zelfredzaam heid verwacht. Over dat begrip en over andere pijlers van het plan (multifunctioneel gebruik en symbolische huurbedragen) moeten nog duidelijke afspra ken worden gemaakt. Ook het realiseren van een jongeren- voorziening moet nog worden ingevuld. Het plan is een jonge- renruimte bij de nieuwbouw te betrekken. De commissie wil echter eerst duidelijk hebben of jongeren daadwerkelijk in de Wellevaete willen settelen. J. Verstrate (D66): „Om kapitaal vernietiging te voorkomen." tent en podium opgezet. Today Everyday is een combinatie van beeld- en muziekprogramma's. Jonge mensen kunnen hun werk laten zien en horen. Video's wor den geprojecteerd op schermen en er wordt met graffiti ge werkt. Trechter 5 trok de maand april uit voor het verwerven van sub sidies van de gemeente en pro vincie. De provincie heeft in middels 10.000 euro toegezegd in het kader van het Stimule ringsprogramma Jongerenpar- ticipatie. Trechter 5 heeft tevens een beroep gedaan op de Cultu rele Raad Goes. Het dagelijks bestuur geeft te kennen clat het geen subsidie wil verlenen. Als redenen geeft het dat de zomer maanden al bol staan van de ac tiviteiten en dat het daarvoor reeds vele subsidies hebben ver leend. Hoofdreden is dat de Cul turele Raad voor dit jaar geen geld meer heeft. Ronald van Dokkum van Trech ter 5 is niet verbaasd. „We heb ben inmiddels vergaderd over de brief van de Culturele Raad. We verwachtten al dat de Cultu rele Raad krap bij kas zat. Onze voorzitter was ooit voorzitter van de Raad. We weten dus hoe him situatie is." Trechter 5 vindt de uitkomsten van de brief geen reden om de organisatie van Today Every day te stoppen. „We hebben be sloten nog niets anders te gaan organiseren. Als de Culturele Raad geen geld heeft gaan we verder zoeken naar andere mo gelijkheden voor subsidie in de vorm van sponsors." Teleurstelling Van Dokkum reageert enigszins teleurgesteld op de brief van de Raad en noemt hem afkappend en blokkerend. „We deden, juist een beroep op de Raad omdat zij ons kunnen adviseren. We ver wachtten medewerking bij het uitwerken van het concept en hoopten op een opening voor ons project. Het is immers een nieuw en vooruitstrevend initi atief." Over het voorstel om geen subsi die te verlenen, wordt dinsdag 18 juni vanaf 1.9.30 uur in de muziekschool aan de Van de Spiegelstraat in Goes door het algemeen bestuur van de Cultu rele Raad Goes vergaderd. Wat het oordeel ook moge zijn, Trechter 5 geeft niet op. Van Dokkum: „De kans is groot dat Today Everyday doorgaat. We leggen ons er absoluut niet bij Gerbrand Kingma is één van de gidsen die belangstellenden de komende maanden vertelt over het interieur of de geschiedenis van de Geerteskerk. foto Willem Mieras door Anita Hoekman KLOETINGE - Hoe breng je de kerk dichter bij de mensen? In Kloetinge hebben ze lang over die vraag nagedacht en het antwoord is sinds een week aan het werk in de Geertes kerk. De kerk is in de maanden juni, juli en augustus drie da gen per week geopend. Mensen die nieuwsgierig zijn naar het interieur van de kerk, graag iets over de geschiedenis van de Nederlands Hervormde kerk horen, of in de stiltehoek even stil willen staan bij het le ven kunnen op dinsdag, vrij dag en zaterdag in Kloetinge terecht. Dinsdag is de kerk open van 13 tot 16 uur en vrij dag en zaterdag van 10 tot 16 uur. Het is de eerste week dat vrij willigers de kerk bemannen en nieuwsgierige gasten te woord staan. Gerbrand Kingma en zijn vrouw zijn twee van de on geveer twaalf vrijwilligers die zich voor het gidswerk op heb ben gegeven. Ze hebben een eerste week achter de rug met een aantal enthousiaste be zoekers die op doortocht wa ren of even binnen kwamen vallen voor een praatje. Na een week neemt een ander gidsen- duo het over, „Zo leggen we maar een week per anderhalve maand beslag op de mensen." Het echtpaar Kingma woont vlakbij de kerk. Net als de an dere vrijwilligers die zich na een oproep in het kerkblad aan hebben gemeld, hebben ze de bakstenen kruiskerk altijd al een warm hart toegedragen, Kingma: „Dit idee is geboren op een startzondag in het na jaar. De kosteres die op vrijdag aan de schoonmaak was in de kerk, kwam bijna niet aan poetsen toe omdat ze elke keer mensen te woord moest staan die iets wilde weten over de kerk of even binnen wilde kij ken. Wij vonden ook dat de kerk meer open moest om zo iedereen de kans te geven een kijkje te komen nemen. Langs dit plein lopen heel wat be langrijke toeristische auto- en fietsroutes en daar proberen we nu gebruik van te maken. Na twee oproepen hadden we al vijftien vrijwillige gidsen. Blijkbaar sloeg het idee aan." Spoedcursus De gidsen hebben allemaal een spoedcursus over de Geertes kerk gekregen. Want er is ge noeg te vertellen en genoeg te zien. Gerbrand Kingma heeft de informatie uit allerlei bron nen bij elkaar proberen te sprokkelen. „Dat was niet al te moeilijk. Meneer Blok schreef van 1940 tot en met 1989 stuk jes over de kerk in het kerk blad. En dat was nog maar het begin. Meneer Beenhakker had een hele zoektocht in het archief achter de rug en ook tzijn wetenswaardigheden hebben we mee kunnen nemen en ook is er een bodemonder zoek gedaan waar een meneer Oele weer wat over had ge- schreven. Aan informatie heb ben we geen gebrek. Maar hoeveel informatie er ook boven tafel is gekomen, er blijven natuurlijk altijd mys-r teries in een kerk van die leef tijd. Het oorspronkelijke koor stamt uit dertienhonderd. De huidige vorm stamt, groten deels uit ongeveer 1525. Soms mist er een nis. Dan weer stopt de vloer ineens en gaat over in een totaal andere natuursteen. „Dat is juist zo mooi aan dit gebouw. Je leei*t elke dag weer wat meer. Elke keer zie je wat anders wat je nog niet opge vallen was. En vraagtekens blijven er altijd. Zo weten we sinds een kwart eeuw dat de oorspronkelijke vloer bijna tachtig centimeter onder de huidige vloer ligt. Waarom de vloer is opgehoogd weten we niet. We kunnen alleen maar raden. Misschien waren het overstromingen Plafond Het eerste wat opvalt bij bin nenkomst in de kerk is het kleurrijke plafond. Het is ges jabloneerd rond 1899. Het or gel is een staaltje vakman schap uit 1787 en kostte toen al bijna achtduizend gulden. Ook is in het oude deel een staaltje late Schelde-gotiek te bezichtigen. Vanuit een muur komt een grijze pilaar te voor schijn gemaakt van Doornikse steen. Het is het enige stukje late Schelde-gotiek wat op Zuid-Beveland te vinden is. En dan is er nog een bijzonder venster met een grote cirkel en vier kleinere die staan voor Je zus en zijn apostelen. Het raam stamt uit de veertiende eeuw. Kingma: „Er is zoveel te zien. We hebben zelfs een stuk zien de kap. Daar kijk je recht streeks langs de balken naar de nok. Zö'n kap vind je ook in de Ridderzaal." Mensen met vragen kunnen al tijd binnenstappen, maar er is ook een stiltehoek voor men sen die even na willen denken. Er staat een kaars en er liggen bijbels. „In het buitenland zie je altijd dat mensen even gaan zitten in een kerk. Dat kan hier nu pok." Met het rondleiden van mensen hopen de vrijwil ligers een steentje bij te kun nen dragen aan de kosten van de tien jaar durende restaura tie. Optrekkend vocht lijkt het grootste probleem te zijn in de Geerteskerk. „In 2010 moet de restauratie klaar zijn. Deze restauratie, want met zo'n oud gebouw ben j e natuurlijk nooit klaar. Gelukkig valt de toren onder de zorg van de gemeente Goes. Wij dragen alleen zorg voor de rest." GOES - De situatie in de waterpartij bij de Van Hertumweg in Goes, waar donderdag een massale vissterfte bleek te zijn, blijft zorgen baren. De brandweer is er gisteren opnieuw druk bezig geweest. Met behulp van een tankautospuit en een wa terkanon werd water rondgepompt om zuurstof in het water te krijgen. Uit metingen bleek dat het zuurstofgehalte nihil was. Tientallen karpers hebben inmiddels door gebrek aan zuurstof het leven gelaten. Waarschijnlijk is na een hevige re genbui begin deze week rioolwater in de waterpartij terecht gekomen, mogelijk door een te lage scheidingsmuur. Zeker heid daarover is er evenwel nog niet. In opdracht van de ge meente heeft waterschap Zeeuwse Eilanden gisteren mon sters genomen, die meer duidelijkheid moeten geven over de oorzaak van de vissterfte. De uitslag van de analyse wordt echter pas over twee weken verwacht. GOES - Martien Willemsen en Cheetan Wootton van de Goese jeu de boules-club Le Bastion hebben het eigen toernooi in de Hollandsche Hoeve gewonnen. Tweede werd het team Willem Flecken en Peter Springeling van 't Boulend Schaep uit Dor drecht. Paul Hermsen en Henny Wijs van CJB Middelburg eindigden als derde. LEWEDORP - Afgelopen woensdag zijn bij een tankstation langs de A5 8 twee mannen aangehouden. Ze worden verdacht van drugshandelDe 28-jarige man uit Vlissingen en de 31 -ja- rige man uit Middelburg zijn rond half vier gearresteerd bij het tankstation Selnisse ter hoogt van LewedorpDat heeft de politie gistermiddag bekend gemaakt. De mannen hadden bij hun aanhouding honderd gram cocaïne en een bedrag van 2200 euro bij zich. Bij huiszoeking in de woning van de Mid delburger werd later een pistool en munitie gevonden. De aanhoudingen vonden plaats naar aanleiding van een drugs onderzoek dat drie weken geleden is begonnen. Over dat on derzoek wil de politie geen mededelingen doen. De twee man nen zijn overgebracht naar Torentijd. GOES - Een delegatie van de agrarische school in Panevézys, de Litouwse plaats waarmee Goes een stedenband onder houdt, brengt momenteel eenbezoek aan Zeeland. Directiele den en specialisten van de instelling oriënteren zich op het on derwijs van haar Goese zusterschool, het Groen College. Zij brengen ook een aantal dagen door op praktijkscholen in Ede en Arnhem. Het Groen College heeft al geruime tijd nauwe banden met het agrarisch onderwijs in Panevézys en omge ving. In april brachten nog leerlingen van de afdeling groen voorziening een bezoek aan Litouwen. KRABBENDIJKE - Op de noordbaan van de A58 ter hoogte van Krabbendijke is vrijdag rond 12.45 uur een 67-jarige Belg met zijn auto tegen de vangrail tot stilstand gekomen. De man werd gesneden door een onbekende automobilist en ver loor daardoor de macht over het stuur. De Belg belandde te gen de vangrail waarbij zijn auto zwaar werd beschadigd. Hijzelf kwam met de schrik vrij. De onbekende automobilist meldde zich later op bureau Kruiningen. Het bleek een 23-jarige man te zijn uit de ge meente Kapelle. voelen voor de fusie die het plat form in gedachten heeft. Want waarom zou de Stichting Kin derboerderij, die sinds 1999 on afhankelijk is, de boerderij 'te ruggeven' aan Scaldis? Scaldis is niets, functioneert nog niet, is niets meer dan een pasgeboren 'kind) van het platform. Je gis goed functionerend en eensgezind bestuur overleveren aan een nieuwe organisatie is niet logisch, licht Van der Zwan haar standpunt toe. Alleen als volwaardig partner is haar stichting bereid zich voor een gezamenlijke organisatie in te zetten. Aan de stichting Scaldis moet, zoals ooit het plan was, inhoud worden gegeven door diverse partners zoals kinder boerderij, natuurvereniging en eventuele andere betrokkenen. Daarvoor is het noodzakelijk, meent Van der Zwan, dat het platform het initiatief loslaat. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De organisatiestructuur die Plat form Leefbaar Platteland Tholen voor ogen heeft voor kinderboerderij/heemtuin 't Lamsoortje en het multifunc tionele gebouw Scaldis Natura- lis in Sint-Maartensdijk valt niet in de smaak bij de Stichting Kinderboerderij/heemtuin. Het platform wil een zogeheten 'richtinggevende hoofdorgani satie', terwijl de stichting sa menwerking op een gelijke ba sis nastreeft. Platformvoorzitter G. de Leeuw presenteerde eerder deze week zijn visie op de organisatie aan leden van de commissie ge meentelijke ontwikkeling van de gemeente Tholen. De stich ting kinderboerderij/heemtuin 't Lamsoortje en de stichting Milieu Educatief Centrum zou den, via statutenharmonisatie, onder de paraplu van de stich ting Scaldis Naturalis moeten komen te werken. Beide stichtingen functioneren binnen deze opzet zelfstandig, tenzij wordt afgeweken van de lijn die door de hoofdorganisa tie is uitgezet. In dat geval kan het hoofdbestuur besluiten de dwarsliggende besturen naar huis te sturen. Daarmee voor kom je, meent De Leeuw, dat er door de diverse organisaties beelden naar buiten worden ge bracht die haaks op elkaar staan. Herkenbaarheid Het platform, initiatiefnemer van zowel kinderboerderij als multifunctioneel pand, wil dat er onderling eenheid wordt ge smeed. En dat kan in de ogen van het bestuur alleen maar als er sprake is van onderlinge af stemming; op financieel vlak en wat betreft beleid, imago en ac tiviteiten. Dat komt ook de her kenbaarheid naar buiten ten goede, stelt De Leeuw. Eén vlag, één naam, één organisatie. Bo vendien houdt een fusie de fi nanciële motor gaande. Er kan als het ware onderling gescho ven worden met geld. Bestuursvoorzitter I. van der Zwan van de Stichting Kinder boerderij/heemtuin geeft in een reactie aan heel graag tot een samenwerkingsverband te ko men, maar vooralsnog niets te:- Gehandicapten Beide organisaties houden ove rigens tot op de dag van van daag hun boeltje draaiende. Op korte termijn wordt opnieuw met De Schutse overlegd over de inzet van verstandelijk gehan dicapten op het terrein. Het be stuur van de kinderboerderij juicht de combinatie met werk voorzieningsprojecten toe en hoopt op een vaste beheerder die meerdere projecten op dat gebied mogelijk moet maken. Na het wegvallen van de inzet van het Gors vorig jaar kwam een samenwerking met De Schutse niet van de grond. En thousiaste vrijwilligers houden het boeltje draaiende. Het platform is ondertussen druk bezig het multifunctionele gebouw in te richten. Half sep tember moet de nieuwe inrich ting af zijn. Alleen de bouw van een maquette van 2 bij 2,60 me ter van dijk en zee zal wat meer tijd met zich mee brengen.. In mei volgend jaar wordt de pre sentatie van deze attractie ver wacht. GOES - Het Leger des Heilskoor de Amsterdam Staff Songsters geeft vandaag een zangconcert in Goes. Het concert heeft plaats in het gebouw van het Leger des Heils aan de Ravelijn de Groene Jager en begint om 19.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63