PZC VVD Reimerswaal valt uiteen 11 Draai je ze nog wel eens de nek om? Geïnspireerd door de natuur Verdachte gijzeling naar psychiatrisch ziekenhuis gebracht Gemeente Goes betaalt mee aan krantenabonnement Conflict tussen bestuur en raadslid leidt tot breuk in partij Actie levert 5500 euro op Jamsessie Sponsorloop Politiek café Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk AutoTrack.nl zeeuwse almanak Uitspraak BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 8 juni 2002 KAPELLE - In het Fruitteeltmuse- um in Kapelle is gisteren een exposi tie van schilder en illustrator Mari- nus van der Schelde geopend. De in 1969 overleden kunstenaar staat be kend om zijn werken over insecten en planten. De in 1916 in Zierikzee geboren Ma- rinus van der Schelde begon op jon ge leef tij d al met tekenen. Het volgen van een opleiding in die richting zat er niet in, want vanaf zijn vijftiende moest hij meehelpen in een Fruitbe- drijf. In 1944 kreeg Van der Schelde een baan bi j het proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp en pas toen werd zijn talent ontdekt. Hij ging zich richten op het maken van illustraties van insecten en planten ziekten. In zijn vrije tijd bleef hij te kenen en schilderen en zo werd er eind jaren veertig een serie ansicht kaarten met stadsgezichten van Goes uitgegeven. Van der Schelde deed dat onder zijn schuilnaam 'De Schouwenaar'. In 1948 vertrok de kunstenaar uit Zeeland om in bij het Instituut voor Veredeling van Tuingewassen te gaan werken. Uit deze tijd dateert een groot aantal aquarellen, pot lood- en pentekeningen, waarin de kleur en de structuur van de diverse soorten planten duidelijk zijn weer gegeven. In Wageningen werkte Van der Schelde ook voor de Landbouw hogeschool waarvoor hij tientallen collegeplaten en ruimtelijke model len van planten en insecten maakte. Onder de naam Bloesemknop en Snuitkever zijn veel werken van de geboren Zeeuw momenteel tentoon gesteld in het Fruitteeltmuseum. De expositie loopt nog tot en met 14 sep tember. Het museum is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. foto Willem Mieras door Rob Paardekam KRUININGEN - Het voltallige bestuur van de Reimerswaalse WD-afdeling is opgestapt. De bestuursleden hebben geen ver trouwen meer in het functione ren van raadslid M. van der Meijden uit Yerseke. Ze zou te veel op eigen hout je opereren. De problemen tussen het be stuur en de fractie begonnen fei telij k al na de verkiezingen van 1998. I. Vogelaar uit Krabben- dijke werd toen met voorkeurs stemmen in de gemeenteraad gekozen, ten koste van de toen malige nummer twee. Dat was tegen het zere been van het be stuur. Het gevolg was dat Voge laar bij de verkiezingen van dit jaar helemaal niet meer op de lijst kwam en het andere WD- raadslid, Van der Meijden, op een onverkiesbare plaats werd gezet door het bestuur. ,,We wil den vernieuwen", zegt de opge stapte voorzitter H. Lobbezoo- Kalau daarover. De ledenvergadering stak ech ter een stokj e voor de lage plaats van Van der Meijden en zette haar alsnog op de eerste plaats. Volgens ex-voorzitter H. Lob- GOES - Leerlingen van De Vliedberg, school voor speciaal voortgezet onderwijs in Goes, hebben deze week 5500 euro bij elkaar gezwommen. Het geld is bestemd voor een ac tie die de school voert om Nepa- lese meisjes te helpen die op jon ge leeftijd zijn gedwongen tot prostitutie. De actie wordt in sa menwerking met de stichting People's Trust Nederland uitge voerd. De schakelklassen gin gen gisteren baantjes zwemmen in Sportpunt Zeeland in Goes, dat het bad daarvoor gratis ter beschikking stelde. De 56 deel nemende leerlingen hebben sponsors geworven, waardoor er in totaal 5500 euro kon wor den opgehaald. Twee leerlingen sprongen eruit: Michel van Hese haalde geld op bij 550 adressen (bij elkaar zo'n 600 euro); Pimde Klerk vergaarde 477 euro op on geveer 300 adressen. De actie voor Nepal wordt na de zomervakantie voortgezet. Dan gaat de onderbouw ermee aan de slag. In welke vorm dat ge beurt, is nog niet bekend. THOLEN - In café The Sixties in Tholen is morgen de laatste blues/rock jamsessie van het seizoen. Speciale gast is dit keer zanger/ gitarist Eric Grauwmans. Hij maakt deel uit van de bluesband Blues Happens. Ook andere mu zikanten mogen het podium op. Versterkers voor bas en gitaar zijn aanwezig, evenals slagwerk en zanginstallatie. Voor het ove rige moeten de muzikanten hun eigen instrument meebrengen. De sessie staat onder leiding van Jos Rijnkels en begint om 16.00 bezoo gebeurde dat op een on eerlijke manier. Meer wil ze er niet over zeggen, maar naar ver luidt heeft Vogelaar een hoop le den opgetrommeld die, tijdens de anders maar matig bezochte vergadering, op Van der Meij den hebben gestemd. Het gevolg was dat Yersekenaar A. Ver- schuure, de favoriet van het be stuur, op de tweede plaats te recht kwam. „We hebben daar uiteindelijk maar genoegen mee genomen", aldus de nu opge stapte voorzitter. De verkiezingen van maart ver liepen desastreus voor de WD. De liberalen verloren één van hun twee zetels en dus kwam al leen Van der Meijden in de ge meenteraad. Volgens het opge stapte bestuur opereert ze ook helemaal alleen. „Er was totaal geen contact meer", vertelt ex- voorzitter Lobbezoo. Tijdens een vergadering eind mei heeft het bestuur Van der Meijden ge vraagd haar raadszetel op te ge ven. Toen ze dat weigerde, zijn de bestuursleden zelf opgestapt. Ook Verschuure, die voor de WD in de raadscommissie wo nen en milieu zat, geeft er de brui aanNaar eigen zeggen niet omdat hij problemen heeft met Van der Meijden. „Ik wil op deze manier gewoon niet verder." Van der Meijden wil niet inhou delijk op het bestuur reageren, maar ze laat wel weten dat ze zich beschadigd voelt. „Geluk kig heb ik een heleboel leden achter me staan." Ze zal verder gaan als raadslid en moet voortaan alle vier de raadscommissies voor haar re kening nemen. Democratisch Voorzitter J. Schout van de ka mercentrale Zeeland van de WD staat achter het besluit va n Van der Meijden om niet op te stappen. Dat ze op een oneerlij ke manier op de eerste plaats van de kandidatenlijst terecht zou zijn gekomen, spreekt hij te gen. „Natuurlijk was het be stuur er niet blij mee, maar ze is op een democratische wijze ge kozen." Volgens Schout wordt er op korte termijn een nieuw bestuur gekozen. Een lijmpo ging heeft volgens hem geen en kele zin. Bij de Eendenkooi in Anna Jacobapolder vergapen scholieren zich aan het ingenieuze bouwwerk van de eendenvanger. foto Marijke Folkertsma door Jeanne de Nijs ANNA JACOBAPOLDER - 'Het geheim van de eendenkooi'. Het lijkt de titel van een span nend jongensboek. Dat is ook de bedoeling. Met een excursie en een lesbrief onder die noemer moet de nieuwsgierigheid van basisschoolleerlingen gewekt worden. Dat blijkt midden in de bijna ongerepte natuur van de Eendenkooi in Anna Jacoba polder wonderwel te lukken, al wijken de vragen en interesses van tijd tot tijd wel af van het gehouden verhaal. Annette de Ruyter vertelt de kinderen bij de ingang van de Eendenkooi in Anna Jacoba polder - dit keer is de School met de Bijbel uit Sint-Annaland op bezoek - over het werk van de kooiker in vroeger tijden. Door de bebossing mogen de kinde ren, wel héél stil, mee naar de plas met de vanginstallatie. Daar krijgen ze te horen hoe het oorspronkelijk allemaal in z'n werk ging. Hoe de kooiker tus sen de visgraatsgewij s geplaats te rietschermen eten voor de eenden strooit. Dat de halfwilde eenden die de avond daarvoor zijn uitgevlogen daar op afko men, in hun kielzog wilde soort genoten meenemend. Wanneer de kooiker zich dan aan de fouragerende wilde een- BIEZELINGE - Muziekvereni ging Ons Genoegen uit Kapelle houdt vandaag een sponsorloop voor haar leden. Het evenement vindt vanaf 14.00 uur plaats op het speelveldje in het centrum in Biezelinge. Het looporkest van de vereni ging Og dat wé is van de partij om de sportieve collega's muzi kaal te ondersteunen. KAPELLE - De WD-afdeling Kapelle houdt donderdag 20 ju ni een politiek café voor alle in woners van degemeente. Debij- eenkomst is in café De Kroon aan de Biezelingsestraat in Ka pelle en begint om 20.30 uur. Advertentie S De autosite voor heel Nederland den laat zien, slaan die op de vlucht. In de richting van het licht. De vrijheid tegemoet. Al thans, dat denken ze. Want de eenden komen in de vangpijp te recht, en uiteindelijk in de vangkooi. „Zijn deze giftig?", onderbreekt een van de kinde ren het verhaal. Wijzend op haar hand met een paar minuscule padden, nauwelijks een centi meter groot. Ook de rest van de jongeren heeft inmiddels ont dekt dat het gras krioelt van de mini-padjes. Zie dan je verhaal over eenden maar eens vast te houden. Handenvol van het le vende gekrioel halen ze tussen het groen vandaan. „Mag je ze ook mee naar huis nemen?" Poelier Wanneer Annette in haar uitleg aankomt bij 'vroeger werden de gevangen eenden de nek omge draaid, dan gingen ze naar de poelier' heeft ze de volle aan dacht van de jongeren weer te pakken. „Heel veel mensen vin den dat zielig", legt ze uit, „maar daar moest de kooiker van leven. Tegenwoordig wor den de eenden nog wel op de klassieke manier gevangen. Dan kijken we wat voor eend het is, die wordt geringd, en weer vrijgelaten." „Maar draai je ze ook wel eens de nek om?", wil een van de jongens weten. Hij stelt zich tevreden met het diplomatieke antwoord: „Dat doe ik niet zo graag. Meestal ge ven we ze de vrijheid." Annette is sinds twee jaar kooi ker in Anna Jacobapolder. Ze vindt het 'fascinerend' het ge bied met onmiskenbare natuur- en cultuurhistorische waarde in stand tehouden. Daarnaast is ze voor een dag in de week bij het Zeeuwse Landschap, beheerder van de Eendenkooi, in dienst als médewerker externe betrekkin gen. In die hoedanigheid ont wikkelde ze ook de lesbrief voor basisscholen. Sinds april komen er gemiddeld zo'n twee scholen per week met een groep op be zoek, die in dit eerste jaar nog kunnen rekenen op een gratis bus voor het vervoer. „Op deze manier willen we de kinderen bewust maken van de natuur dicht bij huis", vertelt Annette. „We gaan weer padjes vangen", besluiten een paar kinderen. Ze speuren het baantje af waarover ze achter de kooiker door het ge bied lopen. De lastige zwiepen van brandnetels nemen ze op de koop toe. „Ik heb er zeven." „Ik dertien." „Ik heb er twee die het aan het doen zijn, ze zitten bo venop elkaar". „Ik ga ze kwe ken", besluit een van de jongens dan ter plekke. „Jullie moeten ze straks weer wel terugzetten", verstoort Annette die plannen. „Hier is hun biotoop." Ze laat in het voorbijgaan de bloemen van de vlier ruiken. Noemt de kare- kiet en zwartkop als er flink vo gelgeluid klinkt. Laat een 'dui- velsbeet' zien, toont waarom een rietstengel 180 graden om zijn eigen as kan draaien. Legt uit dat het dotje op spuug lij kend spul koekoeksspoeg ge- door Marcel Modde OOSTERLAND - De van gijze ling verdachte 52-jarige man uit Oosterland is gistermiddag vanuit het Huis van Bewaring in Middelburg overgebracht naar een gesloten psychiatrische af deling van een ziekenhuis. Pas in een later stadium beoordeelt de officier van justitie of straf rechtelijke vervolging wordt in gesteld. Volgens voorlichter E. Boot- Bosman van het Openbaar Mi nisterie in Middelburg heeft de Oosterlander vrijwillig meege werkt aan zijn opname. Dat is het resultaat van gesprekken tussen de man en zijn directe fa milie, de officier van justitie, politie en medici die hem al lan ger onder behandeling hadden. Uit het voorlopige onderzoek komen steeds meer aanwijzin gen naar voren dat hij niet de bedoeling heeft gehad zijn vrouw 'iets aan te doen', aldus het OM. Wat hem precies tot de vermeen de gijzelingsactie heeft aange zet, wordt binnen dit kader geen vraag meer voor justitie, aldus Boot, maar voor de behande lend psychiater. Het OM concentreert zijn on derzoek nu voornamelijk op de vraag of te voorkomen was ge weest dat een psychiatrisch pa tiënt thuis kan beschikken over drie vuurwapens. De Oosterlan der staat bekend als een jager en is tevens lid van de schietvereni ging- Link Boot: „Wat we willen weten is of er een instantie is die een link kan leggen tussen een psychia trisch patiënt en het hebben van een wapenvergunning. Zo niet, dan zal er gekeken worden naar de mogelijkheid om bepaalde overheidsbestanden te koppe len aan medische gegevens. Nu mag dat nog niet uit het oogpunt van de privacy." De politie zou graag onderzocht zien of er in dit soort gevallen een meldingsplicht kan worden ingevoerd, aldus woordvoerder J. van Mourick. Standaardpro cedure is dat een wapenvergun ning kan worden ingetrokken, zodra er 'aanwijzingen zijn die leiden tot de conclusie dat de houder van die vergunning niet meer op een voor iedereen veili ge manier in het bezit kan blij ven van een vuurwapen'. Of en hoe die procedure op de Ooster lander van toepassing had moe ten worden verklaard, moet ook nog boven water komen. Groot alarm De 52-jarige verwarde man had zich donderdag rond het mid daguur met een geladen jacht geweer verschanst in de achter tuin van zijn woning aan de Lage Meireweg. Aanvankelijk ging de politie er vanuit dat hij zijn echtgenote gegijzeld hield. Dat was ook de melding van een familielid op basis waarvan de politie groot alarm gaf, ver klaarde Van Mourick. Een lid van het arrestatieteam wist de man tegen de avond te over meesteren, nadat onderhande laars de hele middag op hem hadden ingepraat. Bij die actie vuurde de Oosterlander een schot af in de lucht. Veiligheid De actie werd gecoördineerd vanuit Middelburg door een be leidsteam bestaande uit de bur gemeester van Schouwen-Dui- veland, de hoofdofficier van justitie en de korpschef van de politie Zeeland. Op hun last werd een groot deel van Ooster land uit veiligheidsoverwegin gen afgesloten en tot verboden gebied verklaard door onbe voegden. Hoeveel politiemen sen daadwerkelijk op de locatie aanwezig waren, had Van Mou rick gisteren nog niet op een rij De brede inzet van korps en ma terieel is standaard bij een der gelijk serieuze melding. „Pas achteraf weet je hoe ernstig zo iets echt was, dus kun je beter van begin af aan goed voorbe reid zijn." noemd wordt, en dat daar kleine beestjes in zitten. De kinderen vinden het prachtig het kunstje van Annette met het riet na te doen, en later koekoeksspoeg te zoeken om de beestje eruit te voorschijn te wrijven. Film Na zo'n drie kwartier zijn ze te rug bij de het bezoekerscen trum. Annette heeft de keuken met allerlei dertiger-jarenattri- buten het aanzien gegeven van de tijd toen de kooiker daar nog huishield. De helft van de kin deren mag naar de zolder, een film over de Eendenkooi bekij ken. De rest vindt al gauw een plekje achter de bakken met al lerlei soorten opgeprikte wes pen en vlinders, probeert micro scopen en loepjes uit. Of loopt tussen het nagemaakte stukje eendenkooi, knielt bij de in de grond verzonken vitrines met een egel, rat en bunzing. Spannend vindt de schooljeugd ook het paneel waar door mid delvan een druk op een knop bij een bepaalde eendensoort licht jes opbranden op de plaatsen waar ter wereld ooit in Anna Ja cobapolder geringde soortgeno ten zijn teruggevonden. Elke eendensoort heeft zijn eigen knopje en eigen kleur lampjes. Bij de ene soort bx'anden de lichtjes tot in Frankrijk, bij de andere zelfs in Rusland. Met waax'schijnlijk iets van feest verlichting in gedachten oppert een leerlinge dan: „En nu alle knopjes gelijk." door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes wil minima opnieuw in de gelegen heid stellen om tegen geringere kosten een abonnement op een dagblad te nemen. Die moge lijkheid wordt daarom opgeno men in het pakket van het zoge heten declaratiefonds. Goes kende eind jaren negentig een kortingsregeling in samen werking met de PZC. Het ging toen om een experiment van de Nederlandse Dagbladpers, dat zowel in Goes als in Apeldoorn wex-d uitgevoerd. Mensen met een smalle beurs konden een abonnement nemen tegen twee- dei'de van de gebruikelijke kos ten. Na afloop van het expei'iment werd de samenwerking echter niet voortgezet. Nadien zijn vanuit de gemeente diverse po gingen gedaan om die weer op gang te krijgen of met andere dagbladen tot een overeen komst te komen. Dat heeft ech ter tot dusverre niet tot conci-ete x-esultaten geleid. Het college van burgemeester en wethouders, dat het van gx'oot belang vindt dat mensen kennis kunnen nemen van nieuws en actuele ontwikkelin gen, heeft daai'om naar andere wegen gezocht. Deze week be sloten B en W het dagbladabon nement toe te voegen aan het pakket voor het declaratie fonds. Minima kunnen aanspraak ma ken op dat fonds om te kunnen deelnemen aan activiteiten zo als spoxd, zwembadbezoek of een schoolreisje of als vergoe ding voor schoolkosten. Afhan kelijk van de situatie mag tot een bepaald bedrag per jaar worden gedeclareerd. Advertentie De al wat oudere Terneuze- naar is een onvoorwaardelij ke voetbalfan, zeg maar fa naat. Dezer dagen heeft hij dan ook vakantie om maar niets te missen van het we reldkampioenschap. Voor Argentinië-Engeland had hij zich gisteren extra trefzeker voor de buis neergeplant. Het zou een topper worden. Nou ja, het werd in elk geval een stevig treffen tussen twee voetbalmachten, die ooit ook op andere wijze de degens kruisten. Maar één ding zat de Terneuzenaar dwars. Het bracht hem na verloop van tijd tot wanhoop. Wat maak te de Nederlandse commen tator Evert ten Napel - die hij toch al niet hoog heeft zitten - er een potje van. Vooral in de eerste helft, steeds maar weer verkeerde namen van Engelse en Argentijnse voet ballers aan de bal. Het wekte z'n woede en in het heetst van de strijd kreeg hij zelfs nei gingen de asbak door het beeldscherm te gooien. Waarom riep die Ten Napel na iedere naam, die hij noem de sorry. Had hij zich zó slecht voorbereid. Was er een engelsman aan de bal, riep hij sorry en had een Argentijn de bal... jawel, weer sorry. Naaf loop belde hij een voetbal- vriend. Of-ie dat ook had ge hoord, dat die Ten Napel zo slecht bij de les was. Even bleef het stil aan de andere kant van de lijn. Toen sprak zijn voetbalmaat:Jongen, je hebt het niet goed verstaan. Die nummer drie van Argen tinië heet Sorin. Maar Ten Napel sprak het een beetje rottig uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 61