Noodweer in Alpenlanden Politieke onrust Turkije groeit PZC Duitse Fortuyn trapt op 's lands gevoeligste taboes India staat open voor vreedzame oplossing Babylonische spraakverwarring in Milosevic-proces Amerikaanse gijzelaar komt om AXEL Prinses Liliane overleden Babyhandelaren vast in China Japans onderzoek bse-besmetting Megawati benoemt legerleider Doodstraf geëist in massaproces EU laat landbouw even rusten Machtsvacuüm dreigt door ziekte premier Bulent Ecevit Kaper aanslagen VS wilde staatslening voor aanschaf vliegtuigje zaterdag 8 juni 2002 van onze redactie buitenland DEN HAAG - Bij het Joegosla- vië-Tribunaal - het eerste in ternationale oorlogstribunaal sinds de nasleep van de Tweede Wereldoorlog in Neurenberg en Tokio - moeten mensen uit meer dan zeventig landen sa menwerken bij de waarheids vinding. De verschillende talen en cul turen maken de communicatie niet altijd even makkelijk, zo bleek gisterochtend maar weer eens tijdens het Milosevic-pro ces. De ex-president mocht de Lon- dense rechercheur Ian Hendrie een kruisverhoor afnemen, die als internationaal waarnemer na het bloedbad van Racak ter plaatse was. Milosevic stelde vragen over de plaatsen waar de tientallen lij ken zijn gevonden, en had het daarbij herhaaldelijk over af standen zoals 'vijf meter' en 'vijftig meter'. De Britse agent had daar grote moeite mee: „Ik ben niet zo vertrouwd met het metrische systeem." Hendrie bleef praten in feet (voeten), een eeuwenoude An gelsaksische lengtemaat. Eén foot (voet) komt overeen met 30,48 centimeter. De Britse re gering doet al jaren - tevergeef- se - pogingen om haar onder danen in meters en kilometers te laten denken. Niet alleen inzake de lengte maten houdt Hendrie er erg Engelse gewoontes op na. Ge vraagd naar een tijdstip, ant woordde hij met 'tea-time' (het thee-uur). Dat tot grote hilariteit van en kele toehoorders die niet op de Britse Eilanden zijn geboren en getogen. Hendrie legde daar om nog even uit wat met 'tea- time' bedoeld wordt: „Vijf uur."ANP ZAMBO ANGA - De Amerikaanse zendeling Martin Burn- ham en zijn verpleegster Ediborah Yap zijn gisteren omgeko mentoen Filipijnsemilitairenhen probeerden tebevrijdenuit handen van de rebellenbeweging Abu Sayyaf. Burnhams vrouw Grace is wel bevrijd. Zij is met verwondingen opgeno men. Een woordvoerder van het Filipijnse leger zei dat strijders van Abu Sayyaf Burnham hebben geëxecuteerd. Hij zei niet op elke wijze Yap om het leven is gekomen. Het zendelingenechtpaar werd in mei vorig jaar ontvoerd op het eiland Basilan door Abu Sayyaf. RTR/ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Mohammed Atta, de vermoedelijke leider van de daders van de aanslagen van 11 september in de Verenig de Staten heeft een jaar eerder geprobeerd een lening van de overheid te krijgen voor de aan schaf van een vliegtuig. Dat heeft een Amerikaanse ambte naargezegd op tv. Johnelle Bryant, die bij het mi nisterie van Landbouw werkte, herkende Atta toen ze na de aanslagen een foto van hem zag als de man die bij haar aanklop te voor een lening. Het verzoek werd afgewezen. Ook drie ande re kapers, die allemaal zijn om gekomen op 11 september, pro beerden bij haar geld te krijgen. „Hij wilde een tweemotorig vliegtuig voor zes passagiers kopen en de stoelen eruit halen. Hij zei dat hij ingenieur was en een tank voor chemicaliën wilde inbouwen, die alle beschikbare ruimte in beslag zou nemen be halve de stoel van de piloot", al dus Bryant. Veiligheidsfunctionarissen die betrokken waren bij het verhoor van de gearresteerde terrorist Abu Zabaydah, een naaste me deweker van Osama bin Laden, hebben gezegd dat het oor spronkelijke plan was om kleine vliegtuigen vol explosieven te gebruiken. Maar toen Atta de lening niet kreeg, besloot Bin Laden passagiersvliegtuigen te kapen. Bryant vertelde hoe Atta, die zijn eigen naam opgaf, ruim een uur tegenover haar zat met 'erg enge zwarte ogen'. Hij zei dat hij uit Afghanistan kwam en zijn droom om piloot te worden wil de verwezenlijken. Atta maakte ook nog een opmerking over de slechte beveiliging van Bryants kantoorgebouw. RTR/ANP Brandweerlieden zoeken naar slachtoffers in een ondergelopen parkeergarage. foto Stefan Puchner/EPA van onze redactie buitenland DIEDORF - De Alpenlanden en landen daaromheen hebben in de nacht van donderdag op vrij dag zware regenval te verduren gehad. Bij overstromingen en modderlawines kwamen min stens acht mensen om het leven. In Zuid-Duitsland kwamen minstens drie mensen om het leven. In Diedorf in Beieren Vonden reddingswerkers gister- Advertentie middag de lijken van twee auto bezitters. Ze waren poolshoogte gaan nemen in een ondergrond se parkeergarage, die dreigde ondèr te lopen. De overlevenden vertelden dat plotseling de ri ooldeksels waren opengespron gen en de garage in enkele se conden onder water was komen te staan. De slachtoffers, die net hun wagens naar buiten wilde rijden, konden de voertuigen wel verlaten, maarniet meer tij dig uit de kelder wegkomen. De Duitse autoriteiten hebben de districten Augsburg en Un- terallgau tot rampgebied uitge roepen. In het zuiden van Polen werden een 17-jarig meisje en een even oude jongen gedood door de bliksem, toen ze beschutting BRUSSEL - In Argenteuil bij Brussel is gisteren rond 13.00 uur de Belgische prinses Liliane (85) overleden aan de gevolgen van een hersenbloeding. Liliane was de weduwe van de vroegere vorst Leopold III en stiefmoeder van huidig koning AlbertIIen diensin 1993 ovexie- den broer Boudewijn. Het burgermeisje Liliane Baels, dochter van een vroegere gou verneur van de provincie West- Vlaanderen, trouwde in 1941 met Leopold III. Deze was in 1935 weduwnaar geworden, na de dood van zijn populaire echt genote Astrid. Liliane kreeg drie kinderen: Alexander, Marie-Christina en Maria-Esmeralda. ANP/Belga zochten onder een boom. In het westen van het land kwam een meisje van vijf om het leven. Zij werd getroffen door een dikke tak van een boom. Haar zwan gere moeder raakte gewond. In het zwaar getroffen Saint- Geoire-en-Valdaine in het zuid oosten van Frankrijk kwam een bejaarde vrouw om toen haar huis gedeeltelijk instortte onder een modderlawine. In deze plaats raakten wegen geblok keerd, werden auto's meege sleurd door modderstromen, kwamen huizen onder water te staan en stortten er minstens twee in. In het zuiden van Oostenrijk kwam een 75-jarige man om die hielp bij een evacuatie. Bewo ners van laaggelegen gebieden moesten uitwijken voor over stroomde rivieren. Verscheide ne grote wegen moesten door overstromingen tijdelijk wor den gesloten. Ook Zwitserland werd belaagd door overstromingen en aard verschuivingen. Het weg- en treinverkeer werd erdoor gehin derd en honderden kelders lie pen onder water. Vooral Luzern en omgeving werden zwaar ge troffen. Straten werden kolken de rivieren en het station kwam volledig blank te staan. Record In Noord-Italië stonden de we gen blank en stortte een brug in. Het waterpeil in Venetië steeg donderdagavond tot 125 centi meter boven zeeniveau, een re cord voor juni volgens het pers bureau ANSA. De regio's Fruili- Venezia Giulia in het noordoos ten* en Piemonte in het noord westen werden het zwaarst getroffen. Maar ook in Rome stonden straten blank. AP PEKING - Dertien leden van een Chinese bende die in de steek gelaten of gestolen baby's verkocht zijn de afgel open week ge arresteerd. Zeven baby's zijn uit hun handen gered. Dat maakte de politie in Wuhan in het midden van China gisteren bekend. De arrestanten zouden hebben bekend negentien meisjes en twee jongetjes te hebben verkocht, maar de politie denkt dat de bende in werkelijkheid veel meer baby's heeft verhandeld. Zeven vrouwen werden in een tijdsbestek van drie dagen aan gehouden op het station van Wuhan. De vrouwen hadden in totaal zeven baby's bij zich. AP DEN HAAG - Japan stuurt twee veedeskundigen naar Neder land om te laten onderzoeken of de bron van de bse-besmet- tingen in dat land hier ligt. De twee waren eind vorig jaar ook al hier, en stelden toen vast dat de kans dat de bse uit Neder land kwam, erg klein is. Dat heeft het ministerie van Land bouw gisteren gezegd. De besmette dieren in Japan zouden allemaal kalvermelk hebben gedronken waar gezuiverd rundvet uit Nederland aan is toegevoegd. ANP JAKARTA - De Indonesische president Megawati Sukarno putri heeft gisteren Endriartono Sutarto benoemd tot opper bevelhebber van de krijgsmacht. Sutarto beloofde na de eed aflegging plechtig geen enkele poging om de president op ongrondwettelijke wijze ten val te brengen te tolereren. De landmachtgeneraal speelde vorig jaar een belangrijke rol in de machtsovername van Megawati. Met een aantal andere hoge generaals weigerde hij de staat van beleg af te kondigen, zoals Megawati's voorganger Abdurrahman Wahid had ge- eist. Doordat de staat van beleg uitbleef, kon het parlement samenkomen om Wahid af te zetten en Megawati tot president te kiezen. AP MALABO - In het proces tegen 144 verdachten is gisteren in Equatoriaal-Guinea tegen achttien mensen wegens 'het aan vallen van het staatshoofd, zijn regering, samenzwering en het aanzetten tot rebellie' de doodstraf geëist. Onder de achttien zijn Felipe Ondo Obiang en Guillermo Nguema Ela, twee leiders van de Democratische Republi keinse Strijdmacht (FDR), een verboden oppositiepax*tij. De twee zouden het brein achter een complot tegen president Te- odoro Obiang Nguema zijn. Equatoriaal-Guinea bestaat uit het eiland Bioko, met de hoofdstad Malabo, en een rechthoek op het Afrikaanse vasteland. AFP door Wierd Puk BERLIJN - In Nederland door brak Pim Fortuyn de codes van de 'politieke correctheid', in Duitsland is het de liberale poli ticus Jürgen Mölleman (FDP), die een oertaboe doorbreekt. Omdat hij zich kritisch uitlaat over joden, wordt Mölleman van 'antisemitisme' beschul digd. Een zwaarder verwijt kan men in Duitsland niet op zich la den. De koppige liberaal beleeft wat in Nederland Pim Fortuyn mee maakte toen die de multicultu rele samenleving ter discussie stelde: hij wordt door politiek en media 'gedemoniseerd'. Zo riep de linkse Tageszeitung haar uitgave van gisteren uit tot 'Mölleman-vrije zone' en onder tekenden niet minder dan twee honderd j ournal isten een petitie waarin zij hun afkeer van Möl leman uitspreken. De kritiek geldt in het bijzonder Möllemans suggestie dat de vi- ce-voorzitter van de Zentralrat der Juden, Michel Friedman, 'wegens diens hatelijke en arro gante optreden' het antisemitis me in Duitsland aanwakkert. Dat is een oude truc: de joden zélf de schuld geven van het an tisemitisme. Mölleman en Friedman kunnen inmiddels el- kaars bloed wel drinken. Intussen worden krantenredac ties overstelpt met brieven van lezers die het gehak op Mölle man beu zijn. 'Die briefschrij vers zijn niet extreem-rechts, maar komen uit het midden van de samenleving en ze zeggen blij te zijn dat eindelijk eens iemand durft uit te spreken wat de men sen denken', concludeert het weekblad Stem. Het is die on vrede over de politiek correcte reflexen van een politiek-jour- nalistieke kaste, waar ook For tuyn met succes tegen ageerde. Mölleman en zijn partijleider Guido Westerwelle erkennen dat zij uit zijn op de stemmen van de kiezers die zich niet door de gevestigde partij en vertegen woordigd voelen. Net als de Lijst Pim Fortuyn wil de FDP - tot nog toe beschouwd als de partij voor de hogere inkomens - werven in alle lagen van de be volking om bij de Bondsdagver kiezingen in september uit te komen rond de 18 procent. Die ambitie wordt door sommi ge commentatoren gerespec teerd en ook wordt de noodzaak onderkend dat in Duitsland ta boes moeten worden doorbro ken. Taboes zijn er voldoende: kritiek op Europa en de euro bijvoorbeeld, de cx*iminaliteit onder buitenlanders of het mis bruik van de sociale voorzienin gen. Maar dat Mölleman uitge rekend het gevoeligste taboe ter discussie heeft gesteld en dit bo vendien op een weinig smaak volle manier, dreigt een zinvol debat in de kiem te smoren, oor deelt Stem. „Mölleman heeft het debat vergiftigd." GPD BRUSSEL - De vijftien landen van de Europese Unie schuiven een keiharde confrontatie over de landbouw voor zich uit. Voor de zomer valt er geen besluit over de inkomenssteun voor boeren in kandidaat-landen en de hervorming van het gemeen schappelijke landbouwbeleid. Maandag schuiven de ministers van Bui tenlandse Zaken het ex plosieve onderwerp door naar het najaar, waarmee het op het bord j e van het Deense EU -voor zitterschap terechtkomt. Het uitstel is het werk van Ne derland, Zweden, Groot-Brit- tannië enDuitsland, vier landen die vrezen dat het dure land bouwbeleid door de uitbreiding van de Unie een financiële tijd bom wordt. Zij vormen een 'bende van vier' van landen die meer aan de Europese Unie be talen dan ze terugkrijgen en die bang zijn dat zij straks de reke ning krijgen gepresenteerd. Ne derland vindt dat de bestaande inkomenssteun voor de boeren volledig moet worden afge schaft en dat het hele land bouwbeleid op de schop moet. Maar de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie, wil daar niet van weten. De Commissie heeft een idee op tafel gelegd om de boeren in de kandidaat-landen geleidelijk te laten meeprofiteren van de in komenssteun. GPD van onze redactie buitenland ANKARA - De afzegging van de Turkse premier Bulent Ecevit voor een belangrijke bijeen komst over deelname van zijn land aan de Eux*opese Unie heeft in Turkije tot grote politieke on rust geleid. Politieke waarne mers en oppositiepartijen den ken dat de 77-jarige Ecevit niet meer in staat is het land te lei den. „Als hij zo'n belangrijke ont moeting niet kan bijwonen, is het moeilijk voor te stellen dat hij nog langer in staat is Turkije van onze redactie buitenland NEW DELHI - Voor het eerst heeft India duidelijk laten blij ken dat het een vreedzame op lossing zoekt in het conflict met Pakistan over de omstreden grensprovincie Kashmir. „Er is geen alternatief", zei de Indiase minister van Buitenlandse Za ken Singh gisteren. Niettemin gaan de wederzijdse beschietin gen in Kashmir door. Singh had gisteren een ontmoe ting met de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Za ken, Richard Armitage. In dit gesprek zou Singh te horen heb ben gekregen dat president Musharraf van Pakistan de noodzaak inziet van een lang durige actie tegen militanten, die in het Indiase deel van Kashmir infiltreren. India be loofde Annitage om positief te reageren als Pakistan 'binnen enkele dagen' daadwerkelijk actie onderneemt. De missie van Armitage om de spanning tussen India en Pakis tan te verminderen, lijkt nu eni ge vruchten af te werpen. Don derdag beloofde Musharraf dat hij er alles aan zal doen een oor log met India te voorkomen. Premier Vajpayee van India, die niets wil weten van buitenland se waarnemers in Kashmir, bood Pakistan eerder al aan sa men te patrouilleren langs de grens om zo infiltraties van moslimstrijders vanuit Pakis tan te voorkomen. Volgens hem bevinden zich in kampen in het Pakistaanse deel van Kashmir drieduizend militante moslims die klaar staan om in India ope raties uit te voeren. Maar Pakis tan ziet niets in dit plan. Pakistaanse troepen beschoten gisteren enkele dorpjes in het grensgebied van de betwiste deelstaat en doodden daarbij drie Indiërs. Bovendien raakten zeker elf dorpelingen gewond. Aan de Pakistaanse kant van de bestandslijn zouden vijf bur gers zijn omgekomen door In diase beschietingen. DPA/ANP te regeren", zei een Europese di plomaat. Oppositiepartijen wezen erop dat het land juist op dit moment behoefte heeft aan een sterke premier, omdat Turkije op een aantal punten zaken op orde moet stellen om in aanmex*king te koxnen voor toetx*eding tot de Europese Unie. Daarbij gaat het om zaken als de afschaffing van de doodstraf, het beleid ten aanzien van de Koerdische minderheid en de toekomst van het gedeelde ei land Cyprus. Een week geleden liet Ecevit vex-stek gaan bij een belangrijke bijeenkomst van de Raad voor Nationale Veiligheid, waarin topgeneraals en politici cruciale zaken bespreken. Ecevit leidt in Turkije een coalitie van drie partijen, inclusief zijn eigen Pai'tij van Democratisch Links (LDP). De premier werd half mei in het ziekenhuis opgeno men met een ontstoken ader in zijn linkerbeen. Kort daarna maakten artsen bekend dat Ecevit lijdt aan de ziekte van Parkinson. Bovendien heeft hij kox*tgeleden een wervel gebro ken en last van zijn ingewanden. Vorige week maandag mocht hi] het ziekenhuis verlaten en gis- tex'en zou de premier voor het eex*st in een week tijd in het openbaar verschijnen. Ecevit zou met de leiders van de Tux*kse politieke pai-tijen in het paleis van president Sezer overleg voex*en over de gewenste toetre ding tot de Europese Unie. (giller Na de afmelding van Ecevit be sloot ook de centrumrechtse op positieleidster Tansu filler ver- stek te laten gaan. Ze klaagde dat Turkije kampt met een 'machtsvacuüm' en dat het daax*om geen zin had ovexieg te voeren over de Turkse toetre ding tot de Europese Unie. „Als de px'emier er niet is, is er ook geen regering", zei (giller voor de Turkse televisie. (giller wees ex*op dat Tui'kije zich geen machtsvacuüm kan ver oorloven, omdat dan tal van za ken blijven liggen. Een stabiele i*egering is essentieel. Niet al leen in verband met het streven van Ankax-a lid te worden van de EU. Het land verkeex*t in een economische crisis en heeft mil- jardensteun van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) no dig. Sommige politici denken dat vi ce-premier Husamettin Ozkan de zaken moet waarnemen, al was het maar om snel de IMF-le- ning van 16 miljard dollar naar binnen te loodsen. Maar de kans dat de huidige co alitie een eventueel aftreden van Ecevit overleeft lijkt niet groot. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5