Fransen apathisch naar stembus PZC PZC Bouw poetst geblutst imago op Ja zuster, nee zuster klinkt bij jubileum bisschop Muskens Bezorgdheid over doorbraak Front National al weer snel vergeten politiek vizier CDA wint verkiezingen maar kan formatie nog altijd uit handen geven BJLi 8juni 1952 zaterdag 8 juni 2002 door Henk Glimmerveen Nog maar een paar weken ge leden trilde Frankrijk op zijn grondvesten. De onver wachte uitschakeling in de eer ste ronde van de presidentsver kiezingen van premier Jospin en de doorbraak van het Front Na tional bracht miljoenen veront ruste Fransen op de been. „Het Front National aan de macht, dat nooit!Overal- in het land werd gedemonstreerd. Sinds de oorlog waren in tal van steden niet zo veel mensen de straat opgegaan. Er leek een nieuw élan in het ingedommel de Frankrijk te zijn ontstaan. De opleving van politiek be wustzijn duurde echter maar kort. Morgen en volgende week wor den in twee rondes parlements verkiezingen gehouden, maar het lijkt aan de meeste Fransen voorbij te gaan. Op straat, in de cafés en ook in de media valt een apathie te bespeuren die alleen maar te vergelijken valt met de onverschilligheid die 'La Fran ce' na twee poule wedstrijden in het WK jegens zijn nationale elftal aan de dag legt. Onderzoeksbureaus die in april niet de massale steun voor Jean- Marie Le Pen hadden zien aan komen, weten het nu helemaal niet meer. Uit de peilingen die tot dusver zijn gepubliceerd blijkt in ieder geval wel dat een groot aantal kiezers opnieuw thuis zal blijven. Een lage op komst, zo leert de ervaring, is nadelig voor links en uitermate gunstig voor het Front Natio nal. Verschil Iedere partij die in de eerste ron de van de parlementsverkiezin gen 12,5 procent of meer van het aantal geregistreerde kiezers achter zich weet te krijgen, gaat automatisch door naar de twee de ronde. Dat is een belangrijk verschil met de presidentsver kiezingen waar alleen de twee grootste formaties in een twee de ronde uitmaken wie de presi dent levert. Een tweede ronde bij de parle mentsverkiezingen levert de voor Frankrijk heilige 'republi keinse traditie' op waarbij de linkse partijen hun aanhang op- i-oepen op de best geplaatste linkse kandidaat te stemmen. En rechts doet hetzelfde voor de i'echtse kandidaat met de mees te kansen om zijn kiesdistrict te winnen. De opkomst van het Front National maakt evenwel een einde aan die tot voor kort overzichtelijke links-r-echts verhouding. Cijferaars van universiteiten en onderzoeksbureaus hebben uit gerekend dat in 150 (van de in totaal 577) kiesdistricten een tweede ronde wordt gehou den waaraan tenminste drie groeperingen deelnemen: links, rechts en ultrarechts. Het Front National zou in enkele tiental len kiesdistricten een reële kans maken om te winnen. Maar in tegenstelling tot enkele weken geleden leidden die voorspellin gen niet tot massademonstra ties. Ruzie Er is een,aantal verklaringen te geven voor die apathische hou ding. Veel Fransen hebben in april en in mei hun stem gegeven aan Le Pen omdat ze de 'cohabi tation' (de gedwongen samen werking van socialisten en gaullisten - red.) zat zijn. Het is een houding die te vergelijken is met Nederlandse proteststem men tegen Paars. Nóg eens vijf jaar cohabitation is een vooruit zicht dat veel stemmers af schrikt. Daar komt bij dat de Socialisti sche Partij na het échec van de presidentsverkiezingen hope loos verdeeld is geraakt. Zolang Jospin de/onbetwiste leider was, viel het nog wel mee met de tra ditionele ruzies van de verschil lende vleugels. Maar de pi'emier had zijn vertrek uit de politiek nog niet aangekondigd of de verschillende vleugels vlogen elkaar weer naar de strot. De partij moet het nu doen met de kleurloze partijsecretaris Hol- lande, die zijn naaste rivalen Fabius en Strauss-Kahn op ge wiekste wijze buitenspel heeft geplaatst. Hollande bespeelt op Alle ogen zijn gericht op het verkiezingsresultaat van Le Pen en de zijnen. virtuoze wijze een partijcongres maar aantrekkingskracht op nieuwe kiezers heeft hij niet. Een derde reden waarom een so cialistische zege niet aanneme lijk woi'dt geacht, is het optre den van de tot voor kort ook in Frankrijk onbekende premier Raffarin. De eerste minister, die als belangrijkste pluspunt heeft dat hij zijn politieke carrière buiten Parijs heeft opgebouwd, boezemt veel kiezers vertrou wen in. Hij is een no-nonsense figuur, houdt niet van bombas tische toespraken en heeft zijn minister van Binnenlandse Za ken, Sarkozy, toegezegd dat hij de komende vijf jaar zes miljard euro exti'a mag uitgeven om de misdaad beter te bestrijden. Dat zijn geluiden die in Frankrijk momenteel graag gehoord wor den. Een televisiedebat met de socialisten wil Raffarin niet. Dat vindt hij maar onzin, er moet gewerkt worden. Het is kort dag en links heeft er de af gelopen vijf jaar een potje van gemaakt, zo luidt zijn verdedi ging- De linkse partijen in Frankrijk hebben hun allerlaatste troef in stelling gebracht om tenminste nog iets van de parlementsver kiezingen te redden: als rechts inderdaad een parlementaire meerdei'heid behaalt, wordt het een politieke en sociale chaos in het land, beweren de kanonnen van de socialistische, de com munistische en de groene partij en. De interim-regering van premier Raffarin belooft veel, maar zal weinig doen, zo is de centrale stelling van links. Enig houvast heeft links wel. Francis Mer, de minister van Fi- foto Joel Saget/EPA nanciën en Economische Zaken in de regering-Raffarin, liet donderdag weten dat een verho ging van het minimumloon er voorlopig absoluut niet in zit. „Dat is niet in het belang van de bedi'ijven", zo liet hij in een ra- diointei*view weten. Strikt eco nomisch gezien heeft de man geen ongelijk, maar de rapen wai'en meteen wel gaar. Fran cis Hollande beloofde meteen een verhoging van het mini mumloon met 5 procent. Maar dan moeten de kiezei's wél links stemmen, natuurlijk. GPD dooor Jan Reijnders Ooit, bijna veertig jaar gele den, kon het slechts met een rekkelijke interpretatie door de roomse beugel, nu staat het te boek als hét verzoeknummer van de bisschop: 'Zij kon het lonken niet laten'. Op zondag 16 juni schalt het meesterwerkje van Wim Sonne- veld, in het illustere gezelschap van 'Op een mooie Pinksterdag' en 'Ja zuster, nee zuster' over het Bredase stadshart. Bisschop Muskens is die dag veertig jaar priester en een vertolking van de favoriete muziek van de bis schop door stadsbeiaardier Jac Maassen is een van de onderde len van het overladen program ma. De schalkse ontboezeming van dit programmaonderdeel komt van de bisschop zelf, als gold het een alleszins biechtwaardig in termezzo Een week voor het grote feest torsen rk-krachtpat- sers een twee meter grote worst van Galder naar de heiligdom men van Meersel Dreef om bij de Heilige Clara goed weer voor de hoogtijdag zelve af te smeken. Niets wordt aan het toeval over gelaten: de worst komt van een Leurse slager, bekend om zijn zonnige connecties met de weergoden. Het feest wordt opgeluisterd door alles wat het bisdom West- Brabant/Zeeland aan feeste lijks te bieden heeft: van schut terijen en vendelzwaaiers tot de Roosendaalse Zangeres zonder naam Mien Oostvogels en Josti- bands, vooi'al veel Jostibands. Want de burgemeester, de gou verneur van de KMA en Mus kens' 99-jarige peettante (tante Piet) mogen dan prominent van de partij zijn, gehandicapten en daklozen zijn de echte eregasten uit het bisdom. Behoudens Va der Abraham natuurlijk, die op 16 juni gedenkt dat hij veertig jaar geleden het sacrament van het huwelijk ontving. Een staat van genade die de volkszanger nog steeds aankleeft en die door Tiny Muskens op waarde wordt geschat: „Veei-tig jaar getrouwd en dat in de showbizz. Zeker zo'n prestatie als veertig jaar priester, dunkt me." De feestelijkheden worden af gesloten met een feestmaal voor dak- en thuislozen in het Breda se capucij nenklooster. Topkok Gerco Hulskemper van restau rant Mariënhof in Amersfoort tekent voor de culinaire apothe ose op voorwaarde van 'een goed gesprek' met de Bredase prelaat. „Ik heb zelf het menu samengesteld", meldt deze niet zonder trots. „Champignon soep, gebakken aardappelen met kip en spinazie en kwark taart na." Vanzelfsprekend zal monseigneur zelf als ere gast aanzitten aan het diner, in zijn nieuwe zondagse pak nog wel. 'Klein paars', heet dat in het jargon van de klei'ikale cou ture: een zwarte toog met paar se sjerp en paarse knoop jes. Middelburg Die uitmonstering komt nog van pas, als later dit jaar de vie ring van 150 jaar bisdom wordt ingezet. Met een ware roomse volksverhuizing van tweedui zend Zeeuwse en West-Bra bantse pariochianen naar de ze tel van Petrus: Rome. En, om nog maar eens iets te noemen, met lezingen van Jan Peter Bal kenende en Jan Wolkers in Mid delburg. De bisschop geniet nu al: „Die Wolkers kent de hele bij bel uit zij n kopGPD Bisschop Muskens door Paul Koopman Kun je verkiezingen winnen en toch de formatie verlie zen? Of de verkiezingen verlie zen en vervolgens de formatie winnen? Het zijn retorische vra gen, want in de parlementaire geschiedenis liggen de voor beelden van beide bizarre sce nario's voor het oprapen. De PvdA verrijkte de taalschat in 1977 met de term 'overwin ningsnederlaag', nadat Joop den Uyl ondanks tien "zetels winst toch in de oppositiebank jes belandde. Zijn opvolger Wim Kok veiTichtte in 1994 een spie gelbeeldig huzarenstukje. De partij zag 24 procent van zijn aanhang weglopen en tóch ver overde Kok het Torentje en werd premier. Het CDA had zichzelf bij de formatie buitenspel gezet. Dat zal de christen-democraten geen tweede keer gebeuren. Na twee weken onderhandelen met LPF en WD zijn de besprekin gen al zo ver gevorderd dat vrij wel niemand er meer aan twij felt dat de vorming van het eerste kabinet-Balkenende slaagt. De winnaar van de ver- kiezingen zal zich deze keer de hoofdprijs van het premier schap niet laten ontgaan. Maar komt het CDA in het regeerak koord wel voldoende aan zijn trekken? Daarbij worden sinds kort de nodige kanttekeningen ge plaatst. „Is de WD eigenlijk wel rechts genoeg om met het CDA in zee te gaan?" vroeg co lumnist Hans Wansink zich on langs in de Volkskrant af. CDA- coryfee Herman Wijffels, voor zitter van de Sociaal Economi sche Raad, signaleerde: „De partij heeft een blinde vlek voor het ï-entmeesterschap." En dat is buitengewoon kwalijk, aldus Wijffels, want het rentmeester schap is volgens hem een cen trale waarde in het CDA-begin- selprogramma. Het milieubeleid lijkt inder daad het ondergeschoven kind je te worden bij deze formatie- bespi'ekingen. Zo is vorige week de auto opnieuw heilig ver- klaaixi. De kilometerheffing is van de baan, gekeken wordt of automobilisten het accijns- kwartje van Kok texuxg kunnen krijgen en de wegen worden verbreed. En dat is nog niet alles. De kern centrale Boi'ssele blijft open en de vijfde nota ruimtelijke orde ning, die onder meer tot doel heeft 'groene' gebieden beter te beschexmen, werd bij de forma tie in de prullenbak gegooid. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat Jan Peter Balkenende zich wel sterk heeft gemaakt voor het behoud van het verbod op gasboringen in de Waddenzee. Maar of daaimee het 'rentmees terschap' voldoende uit de verf komt? Het milieu is al langere tijd 'uit' bij het CDA. In Balkenendes re cent verschenen boek 'Anders en beter' wordt aan dit thema geen aandacht besteed. Het -boek biedt wel een interessante opsomming van vijf punten die volgens de CDA-leider per se moeten pi-ijken op het ene A4'tje waarin hij zijn regeerakkoord straks wil samenvatten: 1) Weg met de regelzucht en bu reaucratie. Meer keuzevrijheid. 2) Een sociaal inkomensbeleid dat recht doet aan draagkracht. Lastenverlichting met name voor gezinnen met kinderen. 3) Stoppen met gedogen. Tien duizend agenten extra, meer cellen en officieren van justitie. 4) Een solide financieel beleid. De staatsschuld in twintig jaar aflossen. 5) Een samenleving die eenheid vormt in haar verscheidenheid. Oog voor de zwakkeren, natio naal en internationaal. De punten één, drie en vier wa ren in een vloek en een zucht binnen: ook WD en LPF zijn voor minder bux-eaucratie, meer veiligheid en een solide financi eel beleid. Fors gevecht In de punten twee en vijf duiken de termen 'sociaal' en 'zwak' op. Niet toevallig moet hierover (in komensbeleid, lastenverlich ting) nog een fors gevecht gele verd woi'den. In een centrum rechts kabinet zorgt het CDA traditioneel voor een links te genwicht. Maar kan en wil het CDA onder Balkenende deze rol wel vervullen? Houdt hij vast aan 'maximale lasten' voor de minima en een enigszins sociale nieuwe WAO-regeling, of doet hij hier water bij de wijn? Wordt op ontwikkelingssamenwer king bezuinigd of niet? Balke nende heeft de verkiezingen ge wonnen; de formatie kan hij nog altijd verliezen. GPD door Alex Bogers De grote bouwers hebben intern orde op zaken ge steld na aanhoudende nega tieve publiciteit over prijsaf spraken en corruptie. Dit blijkt uit passages in de jaar verslagen van de beursgeno teerde bouwbedrijven over wat in de volksmond 'de bouwfraude' is gaan heten. Dat grote bouwbedxijven als Heijmans, Bam NBM, Ballast Nedam en Koninklijke Volker Wessels Stevin (KVWS) in hun jongste jaarverslagen stil staan bij de vermeende bouw fraude, is niet meer dan lo gisch. De bedrijven trachten hiermee hun geschonden ima go op te vijzelen. De massale aandacht van pers en poli tiek voor de beschuldigingen van spijtoptant A. Bos, oud directeur van Koop Tjuchem, over grootschalige prijsaf spraken, valsheid in geschrifte en steekpenningen trokken een diep spoor in de bouwwe reld. De ondernemers maken zich dan ook grote zorgen over hun branche. „De onderzoeken naar onregelmatigheden in de bouwsector zullen in 2002 de branche in beroering bren gen", schrijft Ballast Nedam. „Het imago is ernstig bescha digd", voegt Bam NBM toe. En dat kan volgens de sector al leen herstellen als de parle mentaire enquêtecommissie en justitie opschieten met hun afzonderlijke ondei'zoeken naar ongeoorloofde praktij ken in de bouwwereld. Voordat het zover is proberen de bouwers op eigen houtje het vertrouwen van het publiek terug te winnen met het invoe ren van nieuwe interne regels en het onder de aandacht brengen van reeds bestaande voorschriften. Zo huui-t Heij mans hulp in van buitenaf om het personeel te kunnen con- trolei'en. Accountant KPMG gaat inschrijvingen bij aanbe stedingen structureel contro leren. Bij kleine projecten moet KPMG steekproefsge wijs de papieren na vlooien en bij grote projecten gaat KPMG voortaan altij d na of het perso neel de regels naleeft. Alleen controle is voor de Heij- mans-directie niet genoeg. De bouwer wil voortaan geen ge hakketak meer over de vi-aag wie van overti'edingen weet of wist. Nu wordt gesuggereerd Onthullingen over prijsafspraken, valsheid in geschrifte en steekpenningen trokken een diep spoor door de bouwwereld. dat de Raad van Bestuur ken nis had van de zaken waarvan de bouwondernemingen zijn beschuldigd. Om dat in de toe komst te voorkomen moet voortaan al het Heijmans-per soneel dat bij inschrijven be trokken is bij iedere klus een verklaring van goed gedrag in leveren. De werknemer zegt daarin dat de aanbieding tot stand kwam zonder 'concur rentiebeperkende of prijsver hogende afspraken met mede inschrijvers'. Die brief wordt bij de andere stukken van het project bewaard. Gedragscode Bam NBM heeft om zijn goede wil te tonen in zijn jaarverslag de al langer bestaande interne gedragscode opgenomen. Het geven van geschenken aan po tentiële opdi'achtgevers is uit den boze, staat daarin te lezen. Een klein presentje mag nog wel, maar zodra het Bam NBM in verlegenheid kan brengen als de buitenwex'eld ervan hoort, is het verboden. De waarde van het cadeautje is daarbij volgens de bouwer niet van belang. Per geval moeten leidinggevenden bepalen wat verlegenheid op kan leveren en wat niet. Heijmans zegt al tien jaar maatregelen te treffen tegen het betalen van steekpennin gen. De bedrijfsregel is simpel: er mag geld noch geschenk ge boden worden teneinde de be sluitvorming over het bouw proces te beïnvloeden. Ondanks de goede voorne mens, de bezweringen en de ontkenningen dekken de bou wers zich in hun verslagen al vast in tegen de reële mogelijk heid dat er straks nieuw bewijsmateriaal op tafel ligt over fraude en prijsafspraken in deze sector. Het uitblijven van een fat soenlijke rekenvergoeding is de bron van veel kwaad, stel len de bouwers. In 1993 is het maken van werkafspraken verboden door de Europese foto Ed Oudenaarden/ANP Unie. Pas vorig jaar kwam een nieuwe prijsregeling, de UAR 2001. Volgens Bam NBM heeft de regeling veel te lang op zich laten wachten. De UAR 2001 verplicht opdrachtgevers bo vendien niet tot het vergoeden van de kosten van een vergeefs opgestelde en uitgebrachte of ferte. Evenwichtiger Bam NBM en concurrent KVWS hopen dat de parle mentaire enquêtecommissie tot de conclusie zal komen dat de prijsvorming bij aanbeste dingen niet deugt. Bam NBM wil dat er 'evenwichtiger wordt gekeken naar de belan gen van vragende en aanbie dende partijen'. Het opstellen van offertes voor veelal unieke projecten als bruggen en snel wegen kost de bouwers die meedingen naar een opdracht handenvol geld. KVWS sugge reert dat opdrachtgevers kun nen afstappen van selectie op 'louter de laagste prijs'. GPD BRAAKMAN - De afsluiting van het binnenwater Braak man vordert goed. Nog deze maand wordt naar verwach ting het laatste betonelement afgezonken, waarna half juli de Braakman voorgoed van de zee wordt afgesloten. BASILIEK - De gemeente Hulst laat de toren van de plaatselijke basiliek in de stei gers zetten om de oorlogsscha de aan het gebouw te kunnen opnemen. Vervolgens kunnen aannemers beginnen met het herstel. Bovendien wil de ge meente een prijsvraag houden voor ideeën voor een toren spits. ONSCHULDIG - Een 35-jari- ge caféhouder uit Breda heeft een half jaar onschuldig in de gevangenis gezeten, veroor deeld wegens grafschennis. Familieleden van de echte da der hadden valse verklaringen afgelegd, om de schuldige uit de gevangenis te houden. De echte dader had kruisen en ge denkplaten van graven gesto len om ze te verkopen. ELISABETH - In Londen is bekendgemaakt dat koningin Elisabeth op 2 juni 1953 offici eel zal worden gekroond. Een stoet van herauten is door de City getrokken om de kroning te proclameren. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AAVIissingen E-mail. web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13 30 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren, zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1-) per maand: 19,25 per kwartaal: 52,-- per jaar: 198,-- Voor toezending per post geldt Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8,30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen In een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen(administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze inlormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag-1,~ zaterdag.€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties. Tel: (0118) 484240 Fax; (0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Behoort tot LUGCJGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4