Graven naar de Varrus slag Fietstocht volgt het spoor van de Romeinen W5 Kalkriese Manteling Fietstocht Schotsman Meeuwen Inlaag Haringvreter Heemtuin Bomen Dijkwater zaterdag 8 juni 2002 Niet in Detmold, waar het protserige Hermanns- denkmal staat, hakten de Germanen in het jaar 9 na Christus de Romeinen in de pan, maar in Kalkriese in het Osnabrückerland. „Her mann is van ons", zeggen ze in Detmold. „Wij willen Her mann helemaal niet heb ben", zeggen ze in Kalkriese. Stoer en uitdagend staat hij op zijn sokkel, het zwaard opgeheven, de blik naar het westen gericht, de kant van Frankrijk op. 'Der liebe Her mann', zeggen de Duitsers enigszins vertederd, als ze pra ten over het Hermannsdenkmal op de 386 meter hoge Groten- burg bij Detmold in het Teuto- burgerwald. Een protserig mo nument, bijna 54 meter hoog, temidden van prachtige natuur. In 1875, vier jaarna de vorming van het Duitse rijk èn de zoveel ste verloren oorlog tegen Frank rijk, werd het in aanwezigheid van keizer Wilhelm I en tal van andere Duitse vorsten onthuld. Als waarschuwing tegen poli tieke verdeeldheid en als appèl tot nationale eenheid. Of zoals op het zeven meter lange en elf ton wegende zwaard - geschenk van de firma Krupp- staat: Duitslands eendracht mijn kracht; mijn kracht Duitslands macht. De plek van het standbeeld was niet zomaar gekozen. Hier in de buurt had Arminius, die aan het hoofd stond van enkele opstan dige Gex-maanse stammen, in het jaar 9 na Christus het Ro meinse leger onder aanvoering van Varus in de pan gehakt. De ze Slag in het Teutoburgerwald - verplichte kost in geschiede nislessen op Duitse scholen - markeerde het einde van de ex pansiepolitiek van het Romein se rijk in Noordwest-Europa. Voor Duitsers groeide de veld slag eeuwen later uit tot sym bool van het streven naar vrij heid. Arminius, door Maarten Luther voor het eerst aangeduid als Hermann, gold als vooi-be- reider van de nationale staat. Propaganda In Detmold en omgeving is men gek met het Hermannsdenkmal. Het beeld is in de vorige eeuw door nationalistische bewegin gen in hun propaganda schan delijk misbruikt. Niet voor niets schoten Engelse soldaten in mei 1945 aan het eind van de oorlog er hun gewe ren op leeg. Maar het monu ment, waarvanaf men bij goed weer tientallen kilometers ver kan kijken, trekt jaarlijks hon derdduizenden bezoekers en draagt in belangrijke mate bij aan de faam van Detmold. Het was zuur te moeten horen dat de Slag in het Teutoburgerwald - de Varusslag genoemd- hier nooit heeft plaatsgehad. Eind jaren tachtig, begin jaren negentig van de vorige eeuw kwam definitief vast te staan dat de slag zich zo'n negentig ki lometer noordwestelijker heeft afgespeeld, in Kalkriese bij Bramsche in het Osnabrücker land. Moet het Hermannsdenk mal nu worden verplaatst, vroeg de krant in Detmold zijn lezers. Geen sprake van, was de reactie. „Hermann gehort uns." „Wij willen Hermann hier hele maal niet hebben", zegt Gisela Soger, van het Varusslag-muse- um in Kalkriese. „Het Her mannsdenkmal is een monu ment dat Arminius en strijd verheerlijkt. Dat willen wij niet." Het museum en bijbehoi'ende themapark geven inzicht in de geschiedenis, niet alleen histo risch, ook archeologisch. Bouw, aanleg en inrichting hebben in totaal veertig miljoen euro ge kost. Jaarlijks worden tussen de 100.000 tot 120.000 bezoekers verwacht. Kenteken van het op vallende museum is een veertig meter hoge toren. Ook hier ge niet men bovenin vanaf het platform van een weids uitzicht. Eigenlijk was het een grote rot streek die Arminius, nota bene aanvoerder van de Germaanse hulptroepen in het leger van Va- rus, de Romeinen leverde. Met een smoes lokte hij Varus en zijn drie legioenen die op de terug weg waren naar hun kampe menten aan Rijn en Lippe, naar het Teutoburgerwald, zoge naamd om een opstand van Ger maanse stammen neer te slaan. De Romeinse troepen liepen in het moeilijk toegankelijke ge- Nabij het museum wordt nog volop gegraven naar oudheden. foto Varusschlachtmuseum bied regelrecht in een hinder laag. Tussen de 15.000 en 20.000 soldaten lieten het leven; Varus zelf pleegde zelfmoord. Toen keizer Augustus later in Rome het fatale bericht uit Germania vernam, was hij ontroostbaar. „Varus, Vains, geef me mijn le gioenen terug", moet hij ver twijfeld hebben uitgeroepen. Enige troost putte hij uit het feit dat Arminius zelf niet lang daarna het slachtoffer werd van intriges en door familie werd vermoord. Over de plaats waar de legers van Arminius en Varus elkaar troffen, is lange tijd gespecu leerd. Er waren nauwelijks of geen aanwijzingen en ook uit geschriften werd men weinig wijzer. Duidelijk wex-d in deloop der tij d wel dat cle strij d zich had voltrokken in een gebied met ra vijnen, wouden en moerassen. Naar schatting zevenhonderd plaatsen in Duitsland en Neder land hebben in de afgelopen eeuwen geclaimd dat de slag bij hen in de buurt had plaatsge vonden. Daaronder ook Varsse- veld in de Achterhoek dat zich er op beriep te zijn vernoemd naar Varus. Een vijftien meter hoog gedenkteken - met boven op een Romeinse helm - aan het eind van de Al 5 refereert aan de veldslag, maar het overtuigende bewijs kon nooit worden gele verd. Muntenvondst In 1885 - Arminius alias Her mann stond toen al lang krijgshaftig te wezen op de Gro- tenbui'g bij Detmold - deed pro fessor Theodor Momsen, expert in Romeinse geschiedenis en la tere winnaar van de Nobelprijs voor literatuur, een belangwek kende ontdekking. Aan de hand van een grote muntenvondst kwam hij tot de conclusie dat Kalkriese het strijdtoneel van de Varusslag was geweest. Zijn stelling werd hevig bekriti seerd. Alleen maar munten? Geen wapens? Het bewijs was wel erg mager,.meenden andere deskundigen. Kalkriese was daarna lange tijd niet meer in beeld. Totdat in 1987 de in Osnabrück gelegerde Britse officier Tony Clunn, een verwoed hobby-archeoloog, er niet alleen een grote hoeveel heid Romeinse munten vond, maar ook enkele loden, slinger projectielen, ter grootte en in de vorm van een amandel. De vondst was een regelrechte sen satie. Verdere systematische af gravingen, nu door een interna tionaal team van professionele archeologen, volgden. De resul taten van de onderzoekingen waren verbluffend. Zesduizend voorwerpen zijn er tot nu toe gevonden, niet alleen veel munten, ook talrijke res- blijfselen waarvan duidelijk is king van een masker van een tanten van een militair arsenaal vast komen te staan dat ze met Romeinse gezichtshelm. van Romeinse herkomst, en de veldslag te maken hebben. Kortom, aldus wetenschappers, menselijke en dierlijke over- Opzienbarend was de ontdek- er zijn genoeg duidelijke aan- Het Hermannsdenkmal in Detmold. NEDERLAND foto Carlo ter Ellen c Nijm^cj' Paderborn Lippstadt wijzingen om definitief te kun nen zeggen dat de Varusslag daadwerkelijk in Kalkriese heeft plaatsgehadMaar het zou mooi zijn, zegt Gisela Soger van het museum, als het ultieme be wijs, bijvoorbeeld het zwaard van Varus, werd gevonden. „Dan kan ook de laatste twijfe laar de mond worden gesnoerd. De afgravingen zijn nog lang niet voorbij; er is nog wel werk voor vijftig j aar. Tot nu toe is een kwart van het vijftig vierkante kilometer grote gebied onder zocht. Voor ai'cheologen, antro pologen, zoölogen en bodem deskundigen is het een uniek project. Bodemgesteldheid Het is in Europa nog nooit ge beurd dat een slagveld uit de oudheid op deze manier wordt blootgelegd. In de regel bleef er na gewapende strijd weinig over: de overwinnaar nam alles mee wat hij gebruiken kon en de verliezende partij haalde zijn doden op en datgene wat nog restte. Dat er in Kalkriese nog zoveel is gevonden, is onder meer te danken aan de bijzonde re bodemgesteldheid. Ongeveer de helft van wat is ge vonden in Kalkriese is in het museum uitgestald. De bezoe ker hoeft echter niet bang zijn dat er alleen maar munten, pot ten, scherven en dergelijke te zien zijn. Hij kan aan de hand van een denkbeeldige detective zelf op sporenonderzoek uit gaan. Aan het eind zal hij tot de slotsom komen dat Kalkriese de plaats van handeling was. Maar ook dat het dossier niet kan worden gesloten, omdat er nog veel vragen niet zijn beant woord. Rindert Paalman De Varusslag in het Osna brückerland Museum en Park Kalkriese zijn het gemak kelijkst per auto te bereiken via de grensovergang Oldenzaal (Al). Via de Duitse A30 naar Kreuz Lotte. Richting Bremen (Al). Afslag Bramsche. Aan het eind van de afrit rechtsaf naar de B218 richting Venne. Museum en park bevinden zich aan de linkerkant van de weg. Dagelijks geopend van 10.00- 18.00 uur. Entreeprijzen vol wassenen 5 euro, kinderen tot zestien jaar 3 euro. Op maandag geldt een geredu ceerd tarief. Meer informatie: tel. 0049-54 68 92 040 en www.kalkriese-va- russchlacht.de De Nederrijn en Lippe vorm den in Noordwest-Europa min of meer de grens van het Ro meinse rijk. De twee rivieren waren belangrijke handelsrou tes en voor de legers belangrijke aanvoerroutes. De mai'sroute van de Romeinse troepen - van de Rijn ter hoogte van Xanten en Wesel naar Detmold in het Teutoburgerwald)- volgde na genoeg het verloop van de Lip pe. Gingen de Romeinen te voet en te paard, tegenwoordig is het traject per fiets af teleggen. Tien jaar geleden ontstond de Römerroute, een 280 kilometer lange fietsroute die begint in Xanten, niet ver van Nijmegen, en eindigt bij het Hermanns denkmal in Detmold. Ze is, doordat ze door afwisse lend landschap voert, een groot succes. Zelfs het traject door het Ruhrgebied is een openbai-ing. Onderweg stuit men herhaalde lijk op sporen uit het Romeinse verleden. Het duidelijkst zicht baar zijn die in Xanten - het vroegere Colonia Ulpia Traiana - waar in het Archeologische Park gr-ote fundapienten zijn blootgelegd en men onder meer het amfitheater en de haven- tempel heeft gereconstrueerd. In het Westfaalse Römermuse- um in Haltern am See krijgt men een goede indruk van hoe de Ro meinse soldaten destijds in hun kampementen leefden. De route voert langs 44 dorpen, stadjes en steden, waaronder historisch interessante als Lippstadt, Paderborn en Det mold in Oost-Westfalen. Toen ze in 1992 werd opengesteld was nog niet duidelijk dat de Varus slag niet bij Detmold had plaatsgevonden, maar negentig kilometer noordwestelijker in het Osnabrückeiiand. Er be- staan echter geen plannen om de route door te trekken. De Römerroute is uitstekend bewegwijzerd. Onderweg kruist ze meermalen een andere be kende Duitse fietsroute, die langs Honderd Kastelen. Bijna elke VW biedt wel een Römer- route-pakket en -airangemen- ten aan. Meer informatie: Münsterland Touristik Grünes Band, Hohe Schule 13,48565 Steinfurt, Duitsland. Tel. 0049-25 51 93 92 91, www.muensterland.com Het Zeeuws Biologisch Mu seum houdt zondagoch tend in samenwerking met Staatsbosbeheer de rondleiding Wandelen en ontbijt met de bos wachter, door het natuurgebied De Manteling bij Oostkapelle. De wandeling van ongeveer an derhalf uur begint om 7 uur. Verzamelen bij het museum, naast kasteel Westhove in Oost kapelle. Aansluitend volgt een ontbijt in het museumlunchcafé. De Orangerie. Kosten: 10,45 voor volwassenen en €7,10 voor kinderen. Aanmelden is nood zakelijk, via telefoon: 0118- 582620. Fietsen op de kop van Schou wen is een natuureducatieve ontdekkingstocht, met aan dacht voor cultuur-, geschiede nis en kunst die zondag gefietst wordt. Lengte veertig kilome ter. Vertrek 10 uur vanaf het in formatiepunt van de IVN bij de rotonde op het grote parkeeter- rein van Westenschouwen. Een gids leidt maandag wan delaars rond door natuur gebied De Schotsman op Noord-Beveland. De wandeling duurt twee uur. Vertrek om 19 uur vanaf de noordelijke par keerplaats aan de Schotsman- weg in Kamperland. Kosten: 1,35, voor kinderen tot 12 jaar 0,70. Informatie: 0118-67 32 10 Een gids van Staatsbosbe heer verzorgt dinsdag en donderdag een excursie naar een meeuwenkolonie in de dui nen van Westenschouwen. Ver trek om 19 uur. Aanmelden en inlichtingen: WV Haamstede, 0111-651513. Onder leiding van een bos wachter kan woensdag een excursie worden gemaakt naar Inlaag 1887 bij Ellewoutsdijk. Een inlaag is een nat en zout ge bied tussen de zeedijk en de re- servedijk. Het vertrek is om 13.30 uur vanaf Fort Elle wouts- dijk. Aanmelden bij de VW Goes (0900-168 16 66). De ex cursie is gratis voor leden van Natuurmonumenten en Het Zeeuws Landschap. Niet leden betalen 2,25, kinderen t/m 12 jaar^ 0,45. Vanaf de Campveerse Toren in Veex-e vertrekt woensdag om 14 uur een schip richting het natuurgebied De Haringvreter in het Veer se Meer. Een gids leidt wandelaars rond op het eiland. Vaartocht en wandeling duren bij elkaar drie uur. Inlichtingen en aanmelden groepen: rederij Dijkhuizen, 0118-419367. Onder begeleiding van de tuinman worden woensdag alle facetten getoond van de heemtuin Hortus Zelandiae. Vertrek om 13 uur vanaf het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Kosten: Volwassenen 3,50, kinderen tot zestien jaar 2,25. s monumen- 4-1 bij V Sir TT Tandelen langs n V V tale bomen in Middelburg kan donderdag onder leiding van een natuurgids van de IVN Walcheren. Start om 19.00 uur bij De Drvkkery op de Markt in Middelburg. Daar kunnen kaartjes worden gekocht. Vol wassenen: 1,20, kinderen: €0,50. Een gids van Staatsbosbe heer leidt dondex-dag wan delaars rond door natuurgebied Dijkwater, een grootschalig landbouwgebied met singels, water en schraal gi-asland in Duiveland. Vertrek om 19 uur j de Knotwilgendi-eef tussen Sirjansland en Dreischor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35