Mensen zijn kleurrijk in de Andes J®3 Machu Picchu blijft mysterie uwt mmm W3 Informatie Valle Sagrado tfejgn ra i. -.*!»©, n TV-'-,- - Verloren stad der Inca's Tarieven Zweden Hulp Emsland Scheef zaterdag 8 juni 2002 Een bezoek aan de Inca cultuur in de Andes wordt niet alleen bepaald door de imposante bouw werken die het indianenvolk nagelaten heeft. Ook de mensen die in het 'heilige dal' leven en werken maken indruk. 'Plaatjes van men sen', letterlijk en figuurlijk en in elk geval kleurrijk. Varkens die vredig aange lijnd hun kostje bij elkaar scharrelen aan de kant van de weg. De foto is net op tijd: daar komen de kinderen uit de straat al aanstormen om te poseren. De meest aandoenlijke tafereel tjes komen voorbij op deze bus tocht vanuit Cuzco door het 'valle sagrado': het heilige dal van de Inca's. Het aanzien van de Inca-streek wordt vooral be paald door mensen. Bezig op hun akkertjes, bezig met koeien, ezels, varkens, schapen, alle maal langs de weg als ontmoe tingsplaats, mannen met bak fietsen vol maïs, vrouwen met de was op de bleek. Of gewoon sjouwend met groenten van of naar de markt in hun typische felgekleurde gewaden met het onafscheidelijke hoedje. ,,De vrouwen zijn sterk hier", meldt gids Antonio geruststel lend. De vrouwen verkopen hun waar op de markt, omdat zij thuis de financiën beheren. Dat de Inca's echte meesters wa ren in bouwen, is al op de eerste dag duidelijk. Zo gebruikten ze vaak rotspartijen als natuurlij ke fundamenten voor hun ge bouwen en mede daardoor bouwden ze aardbeving-be stendig. Cuzco is twee keerver- woest door een aardbeving: in 1650 en 1950. De Inca-gebou wen bleven allemaal ongedeerd. In 1950 viel zelfs de Spaanse be pleistering van oude Inca-mu ren die verder in zijn geheel overeind bleven! Kijk, zoiets vertelt een gids 'met honderd procent Inca-hart' graag. Het dal van de Urubamba tus sen de stadjes Pisac en Ollan- taytambo werd heilig genoemd De dagelijkse markt in Pisac. uit landbouwoogpunt. Het mi croklimaat voorziet hier in zacht en heel vruchtbaar weer op zeer vruchtbare grond. Het beste deel van het immense In carijk. Hier groeit de beste maïs van de wereld. Hoger op de ber gen (tot minstens 4500 meter hoogte is de grond vruchtbaar en de berg bewoond) worden aardappels, bonen, soja en gra nen verbouwd. Dit alles en nog veel meer wordt te koop aangeboden op de marktjes, schilderachtige bij eenkomsten, zoals in Pisac en Chinchero. Daar stopt de bus natuurlijk, want toeristen bren gen geld in het laatje. Elke keer weer wordt de bus belegerd door mannen, vrouwen en kinderen die allerhande eten, drinken en souvenirs aan de man willen brengen. Dus koop jein Chinchero, al had je je heilig voorgenomen nu echt niéts meer te kopen, van een meisje toch nog maar een moe der-poppetje. Niet voor de ge vraagde acht sol, maar ook niet voor de geboden vier sol: „Ami go, ik heb nog niets verkocht foto's Wim van Exel vandaag, echt waar." Zomaar weglopen kun je niet over je hart verkrijgen, ook al jokt ze. Vijf sol dus. Thuis vragen ze veront waardigd waarom je er niet meer gekocht hebt. Wim van Exel Machu Picchu, de verlo ren stad van de Inca's in het Andesgebergte in Peru. Je kunt er niet 'zomaar even' heen, naar deze mysterieuze plek, maar als je er eenmaal bent, is het alle moeite waard geweest. Het is niet voor niets een van de belangrijk ste trekpleisters van Zuid- Amerika. Het beeld staat op je netvlies gegrift, want het is bekend, bijna vertrouwd terwijl het toch zo ver weg is. Hoe vaak heb je niet de prachtige foto's van de met ruïnes overdekte bergtop gezien. Hoe geboeid heb je niet steeds gekeken naar fantasti sche documentaii'es die op tele visie voorbijkwamen. En ge dacht 'als ik daar nou eens mocht rondlopen'. Dat móet haast wel tegenvallen als je er echt bent. Niet dus. Machu Picchu, de 'Verloren Stad', is echt overwel digend. De ondoordringbare bossen en de smalle terrassen voor landbouw op de steile hel lingen, de hoge Andes-toppen aan alle kanten, de woest kol kende Urubamba-rivier in de diepte: de omgeving moet je even op je laten inwerken. Maar niet te lang, bezweert gids Han nibal de Lama. De ruïnestad zelf kun je niet eens helemaal bekijken in de drie tot vier uur tijd die de doorsnee toeristen- groep heeft, dus niet te lang stil staan. De toegangspoort tot Machu Picchu ligt exact op de rechte lijn tussen de twee toppen van nabije bergen, wijst Hannibal. Dat is niet toevallig, want voor de Inca's waren bergen heilig. Verderop in de stad staat tegen de stadsmuur een grote steen. Die heeft, zoals wij door de laaghangende wolken niét kun nen zien, exact de vorm van een verderop gelegen heilige berg. Vele jaren werk voor vaklui. Het ene feit is nog wonderlijker dan het andere; het ene bouw werk heeft een nog wonderlij ker verhaal dan het andere. Lang niet alles is te bevatten. En wie zegt dat al die mooie verha len van Hannibal en zijn colle ga's helemaal waar zijn? En moet dat eigenlijk wel: Machu Picchu moetje gewoon onder gaan. Mooi vertelde mysteries en legenden horen daarbij De Inca-stad, die uit de gouden Inca-tijd na 1430 stamt en am per een eeuw is bewoond ge weest, hangt van mysteries aan elkaar. En zoveel geleerden zo veel verklaringen, lijkt het wel. Waarom de stad zo hoog op een top ligt, is wel duidelijk, zegt Hannibal: de Inca's wilden niets van hun kostbare landbouw grond in het dal kwijt. Maar over het aantal inwoners ver schillen de meningen: uitgaan de van theorieën over de opbrengst van de landbouwter- rassen leefden er 300 tot 600 mensen. Volgens anderen, die zich baseren op tellingen van aantallen huizen en vertrekken, konden er ruim duizend mensen wonen. Vrouwen Opgravingen hebben voorna melijk vrouwelijke skeletten opgeleverd en volgens sommi gen was Machu Picchu daarom een stad voor vrouwen. Volgens weer anderen is dat heel logisch, want de mannen waren alle maal al lang gesneuveld. De In ca's hadden geen geschreven taal. Veel van hun cultuur, en zeker ook van Machu Picchu, zal daarom altijd mysterieus blijven. Het is cle bruut neerge sabelde indianen gegund. Machu Picchu is als Inca-res tant vooral belangrijk omdat het in zijn geheel intact is geble ven, alleen maar omdat de Spanjaarden na de verovering van Inca-hoofdstad Cuzco in 1533 nooit weet gehad hebben van deze plek. Overwoekerd door het regenwoud werd Ma chu Picchu pas in 1911 ontdekt door de Amerikaanse professor Bingham. Machu Picchu, wat in de Inca- taal staat voor 'oude berg', moet vrij snel gebouwd zijn: de hui zen bestaan uit gewone brokken steen die onbewerkt gestapeld en als afwerking gepleisterd werden. Alleen de tempels ken nen de feilloze Inca-bouw van gepolijste stenen die via ribben bijna naadloos in elkaar ge schoven zijn. Rond Cuzco zijn veel imposantere Inca-bouw werken te zien, zoals de enorme vesting Sacsayhuaman, waarin glad gepolijste stenen verwerkt zijn waarvan de zwaarste in de onderste ring naar schatting 128 ton weegt. Alleen met open Peru ligt op vijftien uur vliegen van Nederland. De KLM vliegt dagelijks naar Lima, met een tussenstop op Aruba. Goedkopere mogelijkheden zijn er ook, bijvoorbeeld bij Iberia. Een visum is niet nodig, wel diverse inentingen (gele koorts, geelzucht en tetanus). Binnenlands vliegverkeer is goed ontwikkeld, met name via Aero Continente. De Andes kent alleen een nat en een droog seizoen: januari tot en met maart is er veel regen, maar het is er dan wel heel groen. In onze zomer is het er dor en bruin. Door de hoogte is het er nooit extreem warm. Houd 's zomers rekening met de hoogte en ijle lucht, die veel sneller moe maakt. Een paar dagen acclimatiseren wordt aanbevo len, ook met het oog op hoogteziekte. Machu Picchu is een belangrijke toeristische trekpleister en dus duur, zeker bij de huidige dure Amerikaanse dollar. Een georgani seerd dagje Machu Picchu (trein, kaartje, bus) kost ongeveer 100 dollar. De beste maanden voor een bezoek aan Machu Picchu zijn april/mei en september/oktober: droog, zonnig met strak blauwe lucht en niet te druk. Tussen Cuzco en Machu Picchu loopt het oude Inca-pad (hetlnca-trail), over passen van ver boven 4000 meter. Gebruikma ken van het pad (afhankelijk van de gekozen afstand drie tot zeven overnachtingen en het mag nooit als eenling) kost 50 dollar. De Jong Intra Vakanties (tel. 0180-457777) is een van de touropera tors die Peru in het programma heeft. Cuzco telt talloze reisbureaus en touroperators, die allerlei excursies hebben. Een van de grootste, met prima Engelse service, is Coltur. A lil#:::, s-W A >V.", si-*"" •-AA SI,., fö - A A-A - - - -ai T - - •at -TfyA-vAr:Ax/x-: s&u xfA:" V/,-/ - ..-1 Een overzicht van Machu Picchu. mond kun je hier rondkijken. En dan schijnt het nog maar twin tig procent te zijn van wat er oorspronkelijk stond. De rest? Gesloopt door de Spanjaarden, om te gebruiken in Cuzco. Alleen al de reis naar Machu Picchu is een belevenis. De trein van Peru Rail vanuit Cuzco naar eindpunt Aguas Calientes, een afstand van 110 kilometer, loopt over een extra smal spoor omdat dan scherpere bochten te maken zijn. Dap nog was het no- dig een aantal haarspeldboch ten aan te leggen. Maar die kan ook deze trein niet maken en dat resulteert in een soort zigzag- rit. Op een aantal punten bij Cuzco stopt de trein, stapt de machinist uit om de wissel om te zetten en vervolgens in de ande re richting verder naar beneden te rijden, achteruit bij wijze van spreken. Bij de volgende wissel gaat het weer in de oorspronke lijke richting: vooruit. Wonder lijk. Een kleine vier uur doet de trein, mede door het hoogteverschil van zo'n anderhalve kilometer tussen Cuzco (3326 meter) en Aguas Calientes, over de tocht langs de rivier JJrubamba, door tunneltjes, dorpjes en landerij en. Vanuit Aguas Calientes in het dal slingeren busjes in een lange rit de berg op naar Machu Picchu (2360 meter), 's Middags rond drie uur vertrekken de trei nen weer naar CuzcoWant Peru ligt in de tropen en onverbidde lijk wordt het er rond kwart over zes in korte tijd pikdonker. En dan krijg je ook van het mooiste landschap niets mee. Wim van Exel Frankrijk is onder Nederlan ders nog altijd de populair ste vakantiebestemming. Om beter over actuele situaties te informeren, heeft de ANWB een speciale informatielijn ge opend. Wie 24 uur per dag, ze ven dagen per week, het aller laatste nieuws wil weten over het weer in Frankrijk, de ver keerssituatie en andere belang rijke actualiteiten, zoals de Tour de France, kan bellen naar 0892-233838. Het gaat om een proef die tot en met 15 september loopt. Een geprek naar het informatie nummer, dat vanaf elke tele fooncel in Frankrijk maar ook via het mobieltje is te bereiken, kost 34 eurocent per minuut. British Airways heeft als eni ge grote Europese lucht vaartmaatschappij het vereiste minimumverblijf in Engeland laten vervallen op vluchten vanaf Schiphol naar Londen Heathrow, Londen Gatwick en Manchester. Dat betekent dat een dagretour, een midweek- of weekendvlucht eenvoudiger te boeken is en tegen lagere tarie ven. Vanaf 70 euro kun je nu al op en neer naar Londen en voor 90 euro naar Manchester. Dat is ook meegenomen voor voetbal liefhebbers die op een doorde weekse avond eens een voetbal wedstrijd van Manchester United willen bijwonen en de volgende dag terugvliegen. Hun retourtje kost dan 90 euro in plaats van 661 euro voorheen. Vluchten kunnen worden ge boekt via de vernieuwde websi te www.britishairways.nl Wonen op de boerderij is de letterlijke vertaling van de nieuwe brochure 'Bo pa lant- gard'. Daarin staan honderden logeeradressen op het platte land in Zweden, speciaal be doeld voor rondreizende toeris ten. De brochure kan worden aangevraagd via internet: www.bopalantgard.org. Schiphol Nederland BV en KLM Arbo Services BV heb ben gezamenlijk een nieuwe or ganisatie opgericht. Het zoge heten Airport Medical Services gaat zorgen voor spoedeisende medische hulp aan passagiers, voor reizigersadvisering, vacci naties en ambulancezorg voor reizigers, bemanningen, werk nemers, bezoekers en pex-soneel van de op de luchthaven geves tigde bedrijven. Ook zal het be drijf een essentiële rol spelen in de alarmregeling van Schiphol. De onderneming telt 80 werk- Het Emsland, het stukje Duitsland over de grens bij Overijssel, Drenthe en Gronin gen, is een nog niet zo drukbe zochte toeristische bestem ming. Met nog volop rust, natuur en gezellige historische stadjes. Je kunt het Emsland ook te voet of per fiets bekijken en daarvoor is een aantal arran gementen ontwikkeld, varië rend van een zesdaagse molen tocht per rijwiel voor 199 euro tot een tiendaagse wandeltocht door rivier-, heide- en bosland schap voor 349 euro. Maar je kunt in het Emsland ook een driedaagse stoomcursus zweef vliegen voor 189 euro volgen. Een brochure waarin de arran gementen vermeld staan, is te krijgen bij Emsland Touristik in Meppen, tel. 00-49.5931442266, meer informatie op de website www.emsland-touristik.de Het bekendste stukje scheef ter wereld, jawel: de toren van Pisa, zal binnenkort ook 's avonds open zijn. Voor die gele genheden wordt de toren van - scheve - top tot teen verlicht. De bezoekers die helemaal naar bo ven zijn geklommen, zullen on getwijfeld van een prachtig uit zicht kunnen genieten over de Piazza del Duomo met zijn mo numenten en de rest van de stad. Er is een avondopening op 11 ju ni, op 16 juni maar met name ook van 19 juli tot en met 31 au gustus, op iedere vrijdag- en za terdagavond. De toegangsprijs blijft 15 euro per persoon. Meer informatie op website VAvw.duomo.pisa.it

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33