Hier zingt en schreeuwt het land W1 Zitten Paarden Oase Hiswa zaterdag 8 juni 2002 Zitten aan zee. In Hoek van Holland is het de naam van een tijdelijke kunstroute, die woensdag wordt geopend. De route bestaat uit zitobjecten (vandaar de naam) van kunste naars en vormgevers, en uit fo towerk. De zitobjecten, waarvan som mige er nogal buitenissig uit zien, zullen zo geplaatst worden dat elk 'zitwerk' zich richt op een van de specifieke uitzichten in de Zuidhollandse badplaats, zoals zee, rivier, duinen en indu strie. De route start bij het Vis- paleis en gaat langs de Koningin Emma Boulevard via de Pier naar het Noordzeestrand. Routebeschrijvingen zijn te krijgen bij het Expo-Info Pavil joen op de Koningin Emma Boulevard en bij het toeristische informatiepunt De Lachende Zeerover in het centrum van Hoek van Holland. Meer info: tel. 0174 - 31 00 80 of www.hoekvanholland.nl/vvv T 7eel waterwegen in Fries- V land, Drenthe en Overjissel hebben een verleden dat voor een groot deel verbonden is met de winning van turf. Nu dat voorbij is, zijn de vaarwegen rustig en worden ze omkaderd door natuurgebieden en vrien delijke dorpjes. Het NNBT, het Noord Nederlands Bureau voor Toerisme, heeft twee speciale Turfroute-arrangementen sa mengesteld, waarbij je kunt fietsen of varen in een sloep. Het vaararrangement telt vijf dagen en begint bij hotel Tjaarda in Oranjewoud bij Heerenveen. Met de boot vaar je onder meer langs Ossenzijl, Giethoorn en door het prachtige nationaal park De Weerribben. Overnacht wordt in Ossenzijl en Zwart sluis. De fietstocht begint en eindigt ook bij Tjaarda. Deze route leidt langs de turf kanalen, langs Ol- deberkoop, de nationale parken het Drents-Friese Wold en de Weerribben. De fietsers over nachten onderweg in Appel scha, Dwingeloo en Zwartsluis. Meer info bij het NNBT: tel. 0900-9222. De Haagsche Paardendagen zijn aan hun 27ste editie toe. Vandaag en morgen kunnen weer veel bezoekers op het Lan ge Voorhout in Den Haag ver wacht worden. Er zijn paarden- shows en -demonstraties van de Koninklijke Stallen, Shetlan ders, een vierspan, dressuur van Christa Laarakkers en er is een humoristische springshow en een slipj acht met een grote meu te honden. Hoogtepunt moet het optreden worden van de bereden politie van Barcelona, met fraaie An- dalusische paarden. Het evene ment begint zaterdag om 13.30 uur. Meer informatie op website www.haagschepaardenda- gen.nl Op recreatiepark Linnaeus- hof in Bennebroek is een nieuwe attractie geopend: de Oase, een spectaculaire water speeltuin in Oosterse sferen. De Oase is acht meter hoog en be staat uit glijbuizen, sproeiers en waterpistolen waarmee per uur 500 kubieke meter water wordt rondgepompt. Linnaeushof, dat zegt de grootste speeltuin van Europa te zijn met 350 speeltoe stellen en attracties als kabel banen, trampolines, waterfiet sen en dergelijke, trekt jaarlijks zo'n 300.000 bezoekers. Het adres is Rijksstraatweg 4 in Bennebroek, meer info op web site www.linnaeushof.nl De volgende Hiswa wordt van 3 tot en met 8 septem ber gehouden, maar nu is al be kend dat niet minder dan 400 luxe zeil- en motorjachten en sloepen met een minimale leng te van zeven meter af zullen me ren aan de steigers van Seaport Marina IJmuiden. Met zo'n aanbod is de Hiswa uit gegroeid tot een van de grootste bootshows in Europa in het luxe segment. Nieuw dit jaar is dat bezoekers de mogelijkheid krij gen zich op te geven voor een ra ce tussen snelle wedstrijdljach- ten. Meer informatie over de beurs is te vinden op website www.hiswa.nl hagen dat dan door je lijf trekt. „Wil je wel geloven dat ik hele maal chagrijnig kan worden als er geen wind staat?" Hij heeft minstens een 'kleine vier' nodig, de museummolen bij Schermerhorn. Maar bij windkracht vijf, zes is-ie op zijn best. Dan slaat de achtkante binnenkruier per minuut vertelt de molenaar trots - vijftigdui zend liter water de ringvaart in. 'Per minuut?' is de onverander lijke reactie van de bezoekers, 'u bedoelt zeker per uur?' 'Nee, per minuut' luidt het antwoord dat later nog eens wordt geïllus treerd door een blik op de impo nerende vijzel vol omhoog kol kend water. Een Nederlandse Niagara. Maar dan omgekeerd. De museummolen is er één van een drietal, kadastraal bekend onder deletters C, D en E. Ze be hoorden tot de 52 molens die de Schermeervan 1632 tot 1635 leeg pompten en waarvan er nu nog slechts elf resteren. Wie over de N243 van Alkmaar naar Hoorn rijdt, kan ze niet missen. En zou bijna over het hoofd zien, dat schuin achter de mo lens ook nog eens Hollands ei gen wilde westen ligt: het ruig ste deel van de Eilandspolder. Je kunt erin een uurtje of drie, vier om heen lopenmaar het is ook mogelijk hem varend te verken nen. Met de fluisterboot van Staatsbosbeheer bijvoorbeeld. .Stille schoonheid verveelt na verloop van tijd. Maar hier zingt en schreeuwt het land. Kwaken kikkers, lokken kieviten een bruine kiekendief scheldend van hun nest vandaan, roept een In de molenkap zit een piepklein venster. Maar wat een geweldig groots uit zicht. De sponning als lijst van een Hollandse Meester. Bovenin, onder de hoge lucht, worden blinkend wit te wolken opgejut door een stoere westenwind; beneden vloeien groen en blauw als in een aquarel in elkaar over. Verderop, achter de noorde lijke horizon moet de verste delijkte Heerhugowaard lig gen. Maar daar zie je niets van. Wel staan daar - tussen Ur- sem en Oterleek nog veel meer molens en verder naar links, in het westen blinkt de duinrand bij Egmond. Als de blik zich dan vervolgens door een ander raam via de wenken de torens van Driehuizen, Grootschermer en De Rijp naar het oosten keert, lonkt daar de Beemster. Holland zoals je het nergens anders ziet. De molenaar was al vroeg op vanochtend. Wieken op de wind, vanglos, draaien maar. Het mooiste moment van de dag ongetwijfeld. Eerst de gewijde ochtendstilte, vervolgens het langzaam op gang komen van de wieken en tenslotte het ge kraak, geknars en gebonk van alles wat er in een molen kan kraken, knarsen en bonken. Dat onbehouwen gevoel van welbe- Op de zondagen 9,16,23 en 30 juni alsmede op die van 7 en 14 juli is de museummolen uitvalbasis voor een excursie (met gids) die de deelnemers vanaf 10.30 uur niet alleen per fluisterboot door de Eilandspolder voert, maar waarbij ook een bezoek wordt gebracht aan de Grote Kerk in Schermerhorn, Het Kleinste Huisje in hetzelf de dorp en uiteraard de museummolen. Prijs per deelnemer (inclu sief lunchpakket): 22 euro. Voor meer informatie en reserveringen: Museummolen, telefoon 072 - 502 15 19. Overigens worden op gezette tijden en speciaal verzoek ook rond vaarten georganiseerd vanaf de steiger van Het Kleinste Huisje, aan het Zuidje 11, Schermerhorn - telefoon 072 - 502 11 81 of 072 - 515 99 09 - alsmede door het Noordhollands Landschap 0251- 65 96 96 en Staatsbosbeheer 0299 - 67 35 71. Wie liever zelf (per roeiboot of kano) het gebied intrekt, kan onder meer terecht bij café-restau rant De Vriendschap in Driehuizen 0229 - 67 20 25 en café-restau rant De Jonge Ruiter aan het Noordeinde bij Grootschermer 0299 - 67 14 00. Een schuit schuift lui door het wuivende riet. grutto zijn naam. De schuit schuift lui door het wuivende riet; de gids geeft uitleg. Vertelt over het langs de sloten aan groeiend trilveen waarop zeld zame varens groeien en orchideeën. Ziet vanuit zijn ooghoeken een tureluur. Haalt Jan Adriaansz Leeghwater nog eens voor het voetlicht, het 'Ge nie van De Rijp'. En onthult tot verbazing van de passagiers dat ze hier - twee meter onder NAP - over een voormalig eiland va ren, het Schermereiland. Oeroud land. Onvermurwbaar. Water, riet, bosjes en hier en daar een sierlijk dorp. De Rijp steelt de show. Met zijn nog door Leeghwater ontworpen Raad huis, de Dambrug en de Buurt jes natuurlijk. Vloedlijn van de 17e en 18e eeuw. Ook terug te vinden in Schermerhorn. Waar de glas-in-lood ramen van de Grote Kerk getuigen van een glorieus verleden. Waar het Kleinste Huisje het verval daar na symboliseert. En waar de brug naast het witte Rechthuys de poort vormt tot de kleine Mij- zenpolder. Die is stil, zuiver en bijna geheel onbebouwd. He laas ligt de weg niet meer óp de dijk zoals vroeger maar inde ok sel daarvan. Slechts bij de buurtschap Oostmijzen volgt het smalle asfalt voor heel even het oude trac. En zie je aan de overzij de van het water de krui nen van de donkergroene Beem ster. Daarom: ook in de Mijzen- polder zou j e eigenlij k het water op moeten. Liefst per kano. Om dat je dan kunt doordringen tot in de kleinste slootjes. Vanuit Schermerhorn eerst naar 't Kerft en via de Gouw naar de Leet. Terug uiteindelijk over de Schermer Ringvaart. Als de avond valt en de zon het water verandert in trillend cellofaan. Bij de bocht naar het Zwet valt nog net te zien hoe de wieken van de museummolen worden stilgezet. De wind is weggeval len. Maar zal de molenaar daar chagrijnig van zijn? Onmoge lijk! Alles ademt schoonheid in het 'Holland van Toen'. Rob van den Dobbelsteen Het Kleinste Huisje in Schermerhorn ligt op tien minuten lopen van de museummolen. foto's Hans van Weel Molenaar Aart Drost voor zijn museummolen in Schermerhorn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31