mosselplaat Stemmen op Fortuyn was een soort eresaluut PZC 24 RUDEN RIEMENS Theo van Gogh zaterdag 8 juni 2002 na de aanvankelijke paniek. Ik zag de dag daarna op tv Balkenende het Binnenhof binnenkomen als de toekomstige premier. Helemaal swingend in de heupen kwam hij binnen. Geweldig gezicht." „Ik vind dat iedereen alles moet kunnen zeggen. Ik ben zelf 9,5 jaar voor de rechter geweest met Leon de Winter vanwege een column van mijIk houd helemaal niet van dat soort dingen. Iedereen moet kunnen zeggen wat-ie vindt. Het grappige wat Hammerstein en Spong doen, is dat ze arti kel 137 c en d gebruiken tegen linkse men sen, terwijl het altijd gehanteerd is tegen rechtse mensen. Dat Melkert nog eens voor de Hoge Raad zou kunnen aantreden, is wel een aanlokkelijk perspectiefMaar ik vind dat Melkert moet kunnen zeggen wat ie ge zegd heeft en dat er niemand vervolgd moet worden vanwege zijn mening. Ontwaakt Nederland, want op een morgen wordt u wakker en is Len Pen de baas. Dat sloeg he lemaal nergens op, maar hij mag het wel zeggen." J „Veel van wat de laatste tijd gebeurd is, had voorkomen kunnen worden als Kok na de begrafenis de kerk uit was gelopen en het volk had toegesproken. Hij had moeten zeg gen dat een democratie is gebaseerd op tole rantie. Dat hij fouten heeft gemaakt en dat hem dat speet. En dat hij hoopte dat de be dreigingen en agressie nu afgelopen waren in het belang van ons allen. Als hij dat ge zegd had, was hij alsnog een groot staats man geworden. Nu zag ik hem gapen op de eerste rij en afgaan via de zijdeur. Wat een afgang voor de Partij van de Arbeid. Willen de verhoudingen tussen links en rechts in Nederland weer normaliseren, dan moeten er nieuwe mensen komen bij D66, Pvda en GroenLinks. De LPF doet het heel slecht. Ik denk dat de LPF zal worden weggespeeld tijdens de kabinetsformatie en tijdens de eerst komende verkiezingen zal verliezen. Fortuyn was bijvoorbeeld tegen de JSF. Hij zei tegen mij: 'de kans dat dat project mil jarden meer gaat kosten is zo groot. Daar mag je nooit aan meedoen.' De LPF wordt nu volledig ingepakt." „Fortuyn gaf een stem aan honderdduizen den mensen die niet gehoord werden. Maar er komt geen nieuwe Fortuyn. Als er een les is te trekken uit het afgelopen half jaar is het wel dat één man het verschil kan maken. Ik heb mijn zoon uitgelegd dat dat nooit meer gaat gebeuren." Dolf Rogmans Cineast en columnist Theo van Gogh laat graag van zich horen. Door de jaren heen heeft hij menig dienstver band met een knallende ruzie beëin digd. De afgelopen weken koos hij de kant van Pim Fortuyn. Nu zijn vriend Fortuyn zich niet meer kan verdedigen, gaat Van Gogh door. Hij 'kent die Fortuyn al jaren'. „Ik heb hem 5 jaar geleden voor het eerst geïn terviewd. Ik ging wel eens met hem eten. De laatste tijd werd dat contact intensiever. We hebben veel gelachen. Je begrijpt toch wel dat het vrolijk was na zo'n debat, waarin hij Melkert had aangepakt. Hij vroeg ook of ik kamerlid wilde worden, maar dat heb ik niet gedaan. Ik houd van mijn kind en van mijn werk. Dus waarom zou ik in godsnaam kamerlid worden. Plus, ik zag al die corrup te pygmeeën op die lijst staan, Ferry Hoo- gendijk en consorten, daar wil ik liever niet mee geassocieerd worden. Ik heb op Fortuyn gestemd als een soort eresaluut aan een vermoorde politicus. Toen ik van de moord op Fortuyn hoorde, dacht ik eerst: ik ga niet stemmen. Toen kwam Kok de avond van te voren uitleggen dat we verstandig moesten stemmen en toen dacht is, dan stem ik maar Fortuyn." „Op de begrafenis zag ik Harry Mens. Die stond daar te huilen en zei 'ik heb levens lang'. Daarmee doelde hij op mensen die hem uitfloten. Ik zei: 'Harry dat is over drie weken voorbij'. Mens belde me later op. Of ik in zijn programma Business Class wil ko men. 'We gaan het eens uitproberen', zei hij. 'Ik behoud me het recht voor je per uitzen ding te ontslaan.' Ik zei: 'yes Harry'. Mis schien is het na twee uitzendingen afgelo pen en misschien kan ik daar vanaf september een seizoen meedraaien." „Fortuyn was voor mij absoluut geen heili ge, maar dat hoeft helemaal niet. Wat ik bij voorbeeld geestig vond, is dat hij tegen mij zei: 'ik vrees mijn politieke tegenstanders niet, maar mijn eigen lijst wel.Ik zei ook al tijd alles tegen die Fortuyn.Ik zei bijvoor beeld tegen hem: 'de milieuparagraaf van jou is een schande. Je kunt wel merken datje geen kinderen hebt'. Ik was dus ^waarachtig niet van de likkende deurmat, maar ik vond dat hij in een aantal dingen gelijk had." „Ik moest ook altijd erg lachen als hij Mel kert te grazen nam. Melkert gedroeg zich voortdurend of hem zijn speeltje, het pre mierschap, werd afgenomen waarvoor hij al die jaren had warmgelopen. Er kwam een outsider en die boorde hem dat door de neus. Wat ik ook leuk vond, was dat-ie gewoon .dingen durfde te zeggen. Als hij bij Ivo Nie- he zat en zei 'ik proef aan het zaad van een man wat hij de avond daarvoor gedronken heeft', dan zag je die Niehe met een witte neus bijna van de stoel vallen van verba zing. Welke politicus durft dat te zeggen?" ,,,Ik kwam op voor Fortuyn, omdat ik vond dat hij in een heel groot aantal opzichten ge- lij k had. Of het nu ging over de gezond heidszorg, de islam of artikel 1 van de Grondwet. Ik begreep dan ook niets van de commotie over dat interview in de Volks krant. Maar toen begon het wel, de hetze te gen Fortuyn. Anne Frank werd erbij ge haald. Afijn die hele reeks van dingen. Je mag toch wel een Grondwetsartikel ter dis cussie stellen? Op een hele redelijke manier bovendien. Hij zei er bovendien nog bijheel letterlijk, als meneer el-Moumni het er over heeft dat homo's minder zijn dan varkens dan moet-ie dat kunnen zeggen. Daar heb ik helemaal geen moeite mee. Ik ook niet na melijk. Ik vind dat je niet radicaal genoeg kunt zijn als het gaat om vrijheid van me ningsuiting. Dat geldt natuurlijk ook voor Melkert, Rosenmöller en De Graaf. Alleen je moet dan niet klagen als er iemand wordt neergeschoten en dat er dan mensen zijn zo als ik die zeggen: 'het zou er toch wel eens iets mee te maken kunnen hebben dat het klimaat zo is aangezet'." „Ik ben uitvoerig bedreigd nadat ik voor Fortuyn was opgestaan. Niet telefonisch, niet met kogels, maar met belletjes, briefjes en wat meer. Ik weet dat als ik naar de poli tie ga, ze me hard uitlachen en bovendien heb ik zo iets van: ik heb schijt aan jullie al lemaal. Ik vind het, dus ik zeg het. Maar goed. Ik heb er wel eens over nagedacht. Ik heb een kind. Is het dat allemaal waard? Henk Westbroek stapt uit de politiek. Kan ik me goed voorstellen." „Ik begrijp totaal niet waarom na dat inter view die haatcampagne tegen Fortuyn be gonnen is. Even daarvoor was er een debat in Felix Meritus in Amsterdam waarbij Rick van der Ploeg Fortuyn overtuigend versloeg met argumenten. Geen fascisten, geen dit en Theo van Gogh: „Ik was waarachtig niet van de likkende deurmat." geen dat, maar gewoon op argumenten. Zo hoort dat. In de campagne heb ik alleen maar Anne Frank en die hele reeks van bela chelijke namen voorbij zien komen. Ik noem Fortuyn dan ook het laatste slachtoffer van de Tweede Wereldoorlog. Maar ze kunnen niet anders. Het zijn talentloze politici, zo wel Melkert, De Graaf als Rosenmöller heb ben in wezen heel weinig talent en ze kun nen dus alleen teruggrijpen naar Anne Frank bij gebrek aan argumenten. Je kunt niet tegen honderdduizenden mensen zeg gen: 'u bent een aanhanger van Hitier omdat u op Fortuyn stemt'. Kierewiet is dat." ,Het is toch raar dat mensen zoals ik die zei den dat ze op Fortuyn gingen stemmen met de nek werden aangekeken. Nova en Den Haag Vandaag zijn programma's van het ge subsidieerde gedachtegoed die hun heil bij de Partij van de Arbeid hebben gevonden. Die zagen in twee maanden tijd hun wereld in duigen vallen. Daarom kreeg je de ene na de andere tendentieuze reportage over For tuyn. Folkert Jensma van de NRC. Die schreef eerst dat het een schande zou zijn als er een premier Fortuyn was die op 4 mei een foto Phil Nijhuis/GPD krans zou leggen op de Dam en na de moord op 6 mei schreef hij in The New York Times een veel gematigder artikel; geen rechts-ex- tremist, een modern politicus. Dat is van een windvanerigheid waar je mond van open valt. Dan zie je hoe het NRC aanschurkt te gen het establishment." „Ik wil een Fortuyn-film maken. Thomas Ross, Jan Rutger Achterberg van de Vara en ik zijn druk bezig met de film. Of die door gaat hangt van geld af, maar vooral of de Vara het aandurft. Een van de pijlers van die film is wel de totale opluchting in Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24