Opnieuw Spaanse eindstrijd Bosz moet bij Graafschap voor stabiliteit gaan zorgen PZC Bauer sneuvelt in kwartfinale Roland Garros Aantal dopingcontroles wordt flink verhoogd Jean Todt, de vader van Ferrari-succes 21 Safin kansloos onderuit Basketbalvedette Wang verdwenen Geheime selectie juryleden Solari krijgt Spaanse nationaliteit Gemeente wil Sparta helpen Erik Zabel rijgt zeges aaneen Krajicek zegt af Botero en Sevilla dreigen met boycot Tour zaterdag 8 juni 2002 door Gertjan van Geen PARIJS - Meer Spaanse furie dan Marat Safin was er niet te zien in de halve finale. Toch gaat de finale van de 101e aflevering van Roland Garros tassen twee Spanjaarden. Juan Carlos Fer- rero onderstreepte zijn vorm met een niet verwachte snelle zege (6-3 6-2 6-4) op zijn voor malig trainingsmaat. Hij ont moet Albert Costa, die zijn beste vriend Alex Corretja klopte: 6-3 6-4 3-6 6-3. De <Me Spanjaarden in de halve finale hadden stuk voor stuk niet het temperament van Safin. ,Ook het talent niet, maar dat is van ondergeschikt belang. De Rus was twintig toen hij voor het eerst de hoogste positie op de wereldranglijst innam. Costa en Corretja kunnen daar slechts van dromen. De één, Costa, is al tijd te eenzijdig geweest, van de ander, Corretja, kunnen gezien zijn leeftijd (28) geen grootse daden meer verwacht worden. Corretja had graag nog eens een kans gekregen om op Roland Garros de titel te pakken. In 1998 (tegen vriend Carlos Moya) en vorig jaar (Kuerten) verloot- hij de Parijse finale. Dit jaar moest hij zelf constateren dat de halve finale al meer was dan waarop hij, gezien zijn voorsei zoen, had mogen hopen. „Ik denk niet dat ik vandaag heb verloren", zei Corretja. „Ik heb de laatste maanden veel verlo ren Mentaal was ik er niet klaar voor, ik kon me niet nog een dag langer concentreren." Toch had Corretja tot aan de halve finale meer dan redelijk tennis laten zien. Tegen Arnaud Clement ontsnapte hij in de der de ronde na vier matchpoints te gen, erna verloor hij geen set meer. Costa, zijn beste vriend, speelt het toernooi van zijn le ven. Met epische overwinningen op titelverdediger Kuerten en Guillermo Canas ging hij door een nooit eerder genomen bar rière. „Dit is het mooiste mo ment dat ik in mijn tennisleven beleef", aldus-Costa. Tegen Corretja, peetvader van zijn tweelingdochters en aan staande vrijdag getuige op zijn huwelijk, kwam hij niet tot het niveau dat nodig is om ook de fi nale te winnen. Costa maakte 7 5 onnodige fouten, Corretja het nog onwaarschijnlijkere aantal van negentig. Costa hoefde er zelf maar 41 punten bij te ma ken om te winnen. Het moet liggen aan hun relatie buiten de baan. Van jongsaf trainden ze samen in Barcelona. Ze speelden duizenden wed strijden tegen elkaar en op de ATP Tour ontliepen ze elkaar nauwelijks. Corretja stond 7-5 voor, waarbij aangetekend moet worden dat Costa de laat ste twee keer de beste was. „We zijn gewend om dit soort wed strijden te spelen", zei Costa. „Het blijft- moeilijk, want het voelt niet goed. Je vergeet niet dat je tegen een vriend speelt. Maar op het eind moet je toch zien te winnen." Het respect voor elkaar droop ervan af. Net als Corretja vier jaar geleden tegen Moya, gaf Costa een cruciaal punt weg. Een call van de linesman had hem bij 5-3 in de vierde set matchpoint opgeleverd, maar hij bleef sportief. Hij werkte het ontstane breakpoint weg om twee punten later alsnog te ze gevieren. Zelf kon hij door een Marat Safin reageert zijn frustraties af op zijn racket. rare val niet zien of de laatste klap van Corretja buiten-de lij nen was geland. Costa: „Het zag er nogal stom uit, en zo voelde het ook." Op hol Ook voor Ferrero wordt het zijn eerste Grandslamfinale. „Een ongelooflijke ervaring." Bij zijn laatste twee pogingen op Ro land Garros bleef hij een ronde voor het einde steken. 'De Mug' was onverbiddelijk, terwijl het hoofd van Safin weer eens op hol sloeg. De Rus, finalist op de Australian Open, zag dat zijn hoop op een tweede Grandslam finale van het jaar al snel ij del was. Safin schreeuwde, vloekte en voerde lange gesprekken met zijn racket. Ook zijn gevolg op de tribune - de drie blonde dames worden de Safinettes genoemd - konden hem niet inspireren. Ferrero hoefde slechts zijn werkte doen. Safin, tweede op de wereld ranglijst en aanvoerder van de Champions Race, deed de rest door 78 afzwaaiers te produce- ren. „Maar ik wil alleen denken, dat ik heb gewonnen door goed te spelen en niet doordat hij gek werd", zei Ferrero. De Spanjaard, zestien dagen ouder dan Safin, was in de eer ste week nog fors geblesseerd geraakt aan zijn enkel. Voor zijn foto Jack Babaghian/RTR partij in de tweede ronde tegen Nicolas Coutelot was het niet eens zeker of hij kon spelen. Te gen Agassi, in de kwartfinales, was echter duidelijk dat Ferrero volledige hersteld was. Het wordt de derde volledig Spaan se finale in acht jaar. Voor Moya en Corretja speelden Sergi Bru- guera en Alberto Berasategui in 1994 de eindstrijd in Parijs. Het onderstreept de kracht van het Spaanse tennis op gravel. GPD door Roeland van Vliet VLISSINGEN - De Kruiningse Silvana Bauer is met haar dubbelpartner Elise Ta- maela gestrand in de kwartfinale van het jeugdtoernooi van Roland Garros. Het kop pel Su-Wei Hsieh/Svetlana Kuznetsova was met 6-4 en 7-6 net te sterk. Volgens de zestienjarige Bauer hebben ze het op de belangrijke momenten laten lig gen. „We stonden in de tweede set met 5-3 en 30-0 voor, maar konden het niet afmaken. We verloren de game en werden teruggebro ken. Vervolgens zat het bij 6-6 in de tie- break ook niet mee. Dat was wel frustre rend", vertelde een enigszins teleurgestelde Bau er. Ondanks het verlies van gisteren is de Krui ningse, twee weken geleden nog bekroond met de titel 'Zeeuws talent van het jaar', wel tevreden over haar dubbeltoernooi. Over haar optreden in het enkeltoernooi was ze minder enthousiast. Daarin verloor ze maandag in de tweede ronde van de lager geklasseerde Ana Ivanova. „Ik heb nog veel werk te doen, merk ik. Daarom speel ik vol gende week alweer een toernooi in Raalte en vervolgens gaan we ons voorbereiden op Wimbledon." Het toernooi in Londen wordt haar derde Grandslamtoernooi. Tot nu toe haalde ze twee keer de tweede ronde. Of dat op Wim bledon - in de eerste week van juli - weder om lukt, weet ze niet. Bauer: „Gras is niet mijn favoriete ondergrond. Op zich is het mooi dat de rally's niet zo lang duren. Ik hou er wel van om snel de punten te maken. Maar het lastige is dat de bal nauwelijks op stuit. Daarom weet ik nog niet wat het gaat worden." PEKING - Wang Zhi Zhi, de eerste Chinese basketballer in de NBA, is spoorloos. In Peking wordt al een maand vergeefs op hem gewacht. De 2,11 meter lange center van de Dallas Mave ricks had zich na afloop van de Amerikaanse competitie moe ten melden in het trainingskamp van de nationale selectie ter voorbereiding op het WK in Indianapolis. Wang is niet komen opdagen. Het vermoeden bestaat dat Wang helemaal niet meer naar zijn vaderland terugkeert. De Chinese bond eist dat hij voor elke interlandwedstrijd beschikbaar is en dat hij meer clan vijftig procent van zijn netto salaris in de staatskas stort. Kennelijk hebben die eisen hem geïnspireerd voorgoed in de Verenigde Staten te blijven. AFP KYOTO - De internationale schaatsunie ISU gaat juryleden bij het kunstrijden voortaan in het geheim per computer se lecteren. De bond wil daarmee corruptieschandalen zoals bij de afgelopen Olympische Winterspelen in Salt Lake City uit bannen. In het nieuwe systeem kiest de computer willekeurig veertien juryleden uit landen die deelnemers op het ijs hebben. Alleen de cijfers van negen geselecteerde leden tellen voor de uitslag. De gedachte achter de maatregel is dat het voortaan zinloos is om een jurylid om te kopen. Het is namelijk niet zeker of zijn of haar stem telt. RTR MADRID - De Argentijnse international Santiago Solari heeft de Spaanse voetbalnationaliteit gekregen. Dat betekent dat Real Madrid de 25-jarige middenvelder, die niet in de WK-selectie is opgenomen, als EU-ingezetene mag opstellen. De Champions-Leaguewinnaar heeft nu nog maar twee spe lers uit een land van buiten de Europese Unie onder contract. Dat zijn de Braziliaan Roberto Carlos en de Kameroener Ge- remi. Er mogen er maximaal vier op de loonlijst staan en drie tegelijkertijd spelen. RTR ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam wil Sparta een over bruggingskrediet van maximaal twee miljoen euro verstrek ken. College en wethouders reageren op een verzoek van gedegradeerde club die vreest dat geen licentie voor volgend seizoen te zullen krijgen. Daarvoor is een sluitende begroting nodig. Sparta kampt met een liquiditeitsprobleem. De club moet de begroting aanpassen aan de inkomsten uit de eerste divisie. De oudste club uit het betaalde voetbal wil de financi ële huishouding terugbrengen met veertig procent tot onge veer vier miljoen euro. Naar verluidt heeft de vereniging ook nog eens een schuld van vijf miljoen euro. ANP FRIEDRICHSHAFEN - Wielrenner Erik Zabel is met afstand de beste sprinter van alle deelnemers aan de Ronde van Duits land. De nummer één van de wereldranglijst boekte gisteren tijdens de vijfde etappe over 176,3 kilometer van Bad Dür- rheim naar Friedrichshafen alweer zijn derde zege van de week. De witte leiderstrui van Igor Gonzalez Galdeano kwam niet in gevaar. De Spanjaard verdedigt vandaag tijdens een zware bergetappe een voorsprong van dertien seconden op zijn landgenoot en nummer twee in het algemeen klassement Aito Garmendia. ANP van onze sportredactie PARIJS - Het aantal onver wachte dopingcontroles in het internationale tennis zal vol gend jaar worden verdubbeld. Dit hebben de Internationale Tennis Federatie (ITF) en de spelersvakbonden ATP en WTA gisteren bekendgemaakt bij de Open Franse kampioenschap pen op Roland Garros in Parijs. De kritiek op een slappe hou ding ten opzichte van doping in tennis wordt steeds luider. Deze HALLE - Richard Kraji cek heeft gisteravond zijn inschrijving voor het in ternationale tennistoer nooi in Halle op gras, dat maandag begint, inge trokken. Hij acht zich steeds nog niet fit genoeg voor een succesvol rentree op de tennisvelden. Dit is het zoveelste uitstel. Krajicek traint dezer da gen veel op de grasbanen van Rosmalen. Daar wordt over tien dagen het Ordina Open gehouden. Donderdag was hij voor controle bij sportarts Pe ter Vergouwen. Het is nu mogelijk dat Krajicek zijn eerste enkelspelpartij sinds oktober 2000 (Stutt gart tegen de Australiër Lleyton Hewitt) in Neder land speelt. Raemon Sluiter heeft de teleurstelling van Roland Garros weggepoetst met een overwinning in zijn eerste tenniswedstrijd op gras. In Surbiton bij Lon den versloeg de Rotter dammer in de Engelse Challenger de 31-jarige Belg Dick Norman in drie sets: 6-4 6-7 7-6. Norman staat te boek als specialist op grasbanen. Op Wimbledon drong hij al eens door tot de vierde ronde. Sluiter, die dit sei zoen al drie Challengers op zijn naam schreef, werd als tweede ge plaatst. Na zijn zwaarbe vochten winst speelt hij in de tweede ronde tegen de Australiër Crabb. ANP week uitte zich de Franse top- speler Nicolas Escudé. Hij vond de controles niets voorstellen en de strafmaten te klein. Escudé verbaasde zich, zonder namen te noemen, over de fitheid van bepaalde spelers na uitputtende slagenwisselingen op het lang zame gravel van Roland Garros. Vorig jaar kregen de Argentij nen Juan Ignacio Chela en Guil lermo Coria lichte sancties voor overtreding van het dopingre- glement. Vorig jaar zijn niet meer dan vijftig mannelijke tennisprofs buiten de competitie getest en waren 803 controles bij vijftien geselecteerde toernooien. Totaal zijn 289 profspelers op geroepen. Het aantal doping controles wordt voortaan met twintig procent verhoogd en buiten de wedstrijden om wordt het dubbele aantal spelers ge vraagd urine af te geven. Alle tests onder supervisie van de ITF hadden een negatief resul taat. De beide positieve geval len kwamen voort uit acties van de ATP: Chela en Coria. Op Roland Garros zullen bij het einde van het grandslam aan staande zondag precies 112 con troles zijn uitgevoerd. Zij be gonnen pas vanaf de achtste finales. Volgend jaar wordt het werkgebied van de dopingcon- troleurs uitgebreid naar de Da- viscup en de Challengers. ANP- /DPA DEN HAAG - Santiago Botero en Oscar Sevilla, kopmannen van de Kelme-ploeg, hebben een ultimatum aan teambaas Pepe Quiles gestuurd. Krijgen de twee hun achterstallige sala ris van de maanden april en mei niet voor 20 juni betaald, dan weigert het duo deel te nemen aan de Tour de France. Een maand voor de start van de Tour de France, op 6 juli in Luxemburg, loopt het nog altijd allesbehalve soepeitjes bij de Spaanse Kelme-formatie. De oudste professionele wieler ploeg kampt sinds afgelopen winter met liquiditeitsproble men. Schoenenfabrikant Kelme verkeert aan de rand van de af grond. Teamchef Quiles is druk - bezig andere geldbronnen aan te boren, maar is nog altijd niet in die opzet geslaagd. GPD Peter Bosz moet van De Graafschap middenmoter maken. foto Ron Nagtzaam door Raymond Willemsen DOETINCHEM - Een tovenaar heeft De Graafschap niet in huis gehaald, zegt Peter Bosz (38), sinds gisteren de nieuwe trainer in Doetinchem. „De Graafschap heeft niet voor niets de laatste jaren op het nippertje de nacompetitie ontlopen. Maar ik zie wel mogelijkheden. Anders was ik er niet aan begonnen." Eigenlijk had Bosz, die voor twee seizoenen tekende bij De Graafschap, een tijdje niets willen doen. De afgelopen twee jaar was hij trainer én technisch directeur bij zondag hoofdklasser AGOW. In Apeldoorn zag de ex-international echter te weinig mogelijk heden om binnen afzienbare tijd een goede eredivisionist te worden en daarom gaf hij aan er na dit seizoen mee te stoppen. „Het werken bij AGOW zag ik als mijn le venswerk", vertelde de Apeldoorner giste ren. „Toen ik besloot te stoppen bij AGOW, was ik geestelijk moe. Maar toen De Graaf schap belde, ben ik toch gaan praten. Ik ben niet over een nacht ijs gegaan en heb geen impulsieve beslissing genomen. Bij De Graafschap zie ik mogelijkheden, ook al vertrekken er drie bepalende spelers (Mar- - tijn Meerdink, Purrel Frankel en doelman Stefan Postma). Het is een Traditionsverein met een Engels stadion. Ik ben zeer te spre ken over de club." De Graafschap, waar Bosz de ontslagen Jurrie Koolhof opvolgt, is zijn eerste club als trainer in het betaald voetbal. „Maar vergeet niet dat ik het bij AGOW ook pro fessioneel benaderde. Alle spelers stonden onder contract, ik werkte net zoals bij een profclub." D e voormal ig mi ddenvelder van onder meer RKC, Feyenoord, het Franse Toulon en NAC krijgt van de clubleiding de opdracht om van De Graafschap een stabiele middenmo ter te maken. „Maar ze zijn natuurlijk niet voor niets als veertiende geëindigd. Ik vind ook dat Koolhof het goed heeft gedaan. Ik ben de laatste die een sneer naar hem uit deelt, al heb ik natuurlijk wel m'n eigen ideeën." Bosz is een liefhebber van verzorgd en aan vallend voetbal.,Bij AGOW hebben we tot in den treure op het 3-4-3-systeem getraind. Het liefst zou ik bij De Graafschap ook zo spelen, maar dat is niet reëel. Ik zal aanpas singen moeten doen aan de speelstijl. Maar niemand hoeft bang te zijn dat De Graaf schap zo zal spelen als FC Den Bosch het af gelopen seizoen. Dat vind ik niet leuk om naar te kijken." De Apeldoorner komt terecht bij een club die de laatste jaren trainers net zo makke lijk versleet als schoenen.. Acht oefenmees- ters op rij dienden sinds 1994 hun contract niet uit in de Achterhoek. Bosz weet dus goed dat hij niet in een oase van rust terecht zal komen. „Ik heb een aantal voorwaarden gesteld en die zijn ingewilligd." Eén van die voorwaarden is het aanstellen van John Lammers als assistent-trainer. De voormalig profvoetballer is al jaren een vriend van Bosz en werkte bij AGOW ook al als spitsentrainer. „Ik heb John niet mee genomen omdat hij een vriendje van me is", aldus Bosz. „Hij vult mij aan en kan spelers veel leren." Ruimte voor versterkingen is er ook bij De Graafschap, maar voorlopig komen er geen nieuwe spelers. Bosz: „Ik ga op maandag 8 juli eerst met de huidige selectie aan de slag. Natuurlijk heb ik wel een beeld van de se lectie-, maar je leert de spelers pas echt ken nen als je op het veld met hen werkt. Ik wil eerst kijken wat ik in huis heb. Als er ver sterkingen komen, zullen dat heel gerichte zijn. Voordat ik bij AGOW begon, had ik een halfjaar de tijd om rond te kijken. Nu is dat helaas niet zo." Sterker nog, Bosz is nog steeds bezig met AGOW in de strijd om het algeheel lands kampioenschap bij de amateurs. Pas op 22 juni kan hij op vakantie. „Maar dat vind ik niet zo'n probleem. Stress ken ik niet als trainer." Was hij bij AGOW naast trainer ook technisch directeur, in Doetinchem staat hij de komende twee jaar alleen maar op het veld. „Bij een profclub als De Graaf schap is het niet mogelijk om beide functies te vervullen." GPD door André Hoogeboom MONTREAL - Zijn naam is klein, zijn daden zijn groot. In een drukke winkelstraat zou Jean Todt niet opvallen in alledaagse kledij. Zelfs in het agressieve Ferrari-rood heeft de Fransman een be scheiden uitstraling, als van een kleine generaal. Maar schijn bedriegt. Todt is in middels een levende legende. Hij is de architect van het huidigeFerrari-sucees. Twee wereldtitels op rij zijn al bin nen. De derde komt er aan als er geen gekke dingen gebeu ren met kopman Michael Schumacher. Zeker als Fer rari dit weekeinde op het cir cuit Gilles Villeneuve in Montreal weer zo dominant is als aan het begin van het seizoen. Zelfs in Italië was Ferrari in het midden van de jaren ne gentig niet meer de beste. Internationaal allang gepas seerd door de Engelse ren stallen van McLaren en Wil liams moest de Scuderia nationaal zelfs een modeont werper voor zich dulden. De wereldtitels Formule I in '94 en '95 voor overhemden- en truienfabrikant Benetton was de ultieme vernedering. Het trots steigerende paard was de risée van de autosport geworden. Maar het kan verkeren. Jean Todt, 56 jaar oud, heeft de renstal uitgemest. De ogen schijnlijk aimabele Frans man deed het met harde hand. Inmiddels is de Scude ria vrijwel onoverwinnelijk, In Canada, waar dit week einde de achtste race voor het WK wordt gehouden, is Fer rari weer favoriet. Op het cir cuit genaamd naar de veron gelukte Canadees Gilles Villeneuve, toevallig ook een van de iconen uit de Ferrari- geschiedenis. Omstreden In 1993 werd Jean Todt bin nengehaald door algemeen directeur Luca di Monteze- molo. Het bleek een gouden greep, hoewel omstreden. Een buitenlander die zich ging bemoeien met de Itali aanse autosport, dat ging ve len veel te ver. Daarom aar zelde Todt. Wel een jaar lang. Bij Peugeot had hij een fan tastische staat van dienst op gebouwd. Eerst als coureur, maar later vooral als hoofd van de sportafdeling van het Franse automerk. Onder zijn leiding werd Peugeot we reldkampioen bij de sport- cars en won twee keer op rij de prestigieuze 24 uursrace van Le Mans. Waarom een gespreid bedje verlaten voor een onzeker avontuur? Maar Ferrari bood Todt de ultieme kans om autosport geschiedenis te schrijven. Dieper dan toen kon de Scu deria immers niet zinken. Het grootste budget ter we reld had Ferrari al vijftien jaar lang niets gebracht. Het verval was zo groot dat elk uitzicht op verbetering ont brak. Oorzaak: het was een slangenkuil op Mugello, de uitvalsbasis van alle Ferra ri's. Race-manager Nigel Stepney verwoordde het des- tijds zo: „Je verwachtte hier vrijwel elke dag een mes in je rug. It was Julius Ceasar on a daily basis." Treffender kon de situatie niet worden omschreven. Sportief was het een drama. In 1992 scoorde Ferrari een schamele 21 punten in de WK-strijd. Jean Alesi sprok kelde er achttien en zijn teammaat Ivan Capelli drie! Wereldkampioen Nigel Mansell (Williams/Renault) haalde 108 punten. De deplo rabele staat van het auto merk was in Italië een dage lijks mikpunt van kritiek en leedvermaak. In 1996 timmerde Todt het team in elkaar dat nu win nend door de bocht gaat met één simpele strategische be weging. Dankzij een ongeli miteerd budget, haalde Todt alle topmensen weg bij het winnende kledingteam van Benetton, te beginnenbij Mi chael Schumacher. De Duit ser werd gelokt met een top salaris: twintig miljoen dollar per jaar. Dat was ruim vijftien miljoen meer dan de andere ster van het circus: Jacques Villeneuve. Een aan bod dat Schumacher niet kon weigeren. Daarna haalde Todt de technische staf van Benetton naar Mugello, de Brit Ross Brawn als racema nager en ontwerper Rory Byrne. Intussen ligt de derde wereldtitel in het verschiet voor Ferrari. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21