Hogeschool pleegde geen fraude Staking in vier Vlaamse zeehavens Natuurbeheer als bedrijfsactiviteit Medische zorg in Zeeland te vinden op internet-site Vet gaaf! 15 Overval in Opsporing Verzocht CDA: Stop uitvoering Vijfde Nota Rillandse maakt beste werkstuk Vrouw beroofd in Goes Accountant ontdekt wel enige onregelmatigheden hij steekproef ,^OOR% I^?E.NLLIAE.M Hrer Meert *ee-Kt/ Biologische producten niet altijd zo natuurlijk Vakantie? zaterdag 8 juni 2002 VLISSINGEN - Het programma Opsporing Verzocht behan delt maandag om 22.00 uur op Nederland 1 de overval op een taxichauffeur uit de gemeente Veere. Dé 25-jarige chauffeur werd in de vroege ochtend van donderdag 23 mei van enkele honderden euro's beroofd. Bij het VlissingseBellamyparkhad de bestuurder rond drie uur één van de verdachten meegeno men. Tijdens de rit werd de chauffeur gevolgd door twee an dere verdachten in een witte Mercedes. Op de A5 8 dwongen de achtervolgers de taxi te stoppen. De chauffeur moest onder bedreiging van een vuurwapen zijn geld afgeven en werd hierop in de kofferbak opgesloten. Twee uur later werd de chauffeur door een oplettende voorbijganger uit zijn wagen bevrijd. Volgens een signalement gaat het om drie verdachten van vermoedelijk Surinaamse afkomst. Eén van de verdach ten hadrastahaar en een rastapetje. Er zijn nog geen personen opgepakt. Een woordvoerder van politie bestrijdt dat het onderzoek naar de overval in het slop zit. ,,Dit is een van de opsporings middelen waar wij gebruik van maken. DEN HAAG - De regionale inspecties van het ministerie van Vrom moeten stoppen met het beoordelen van gemeentelijke plannen in de geest van de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Het CDA in de Tweede Kamer heeft dit gisteren gevraagd aan demissionair minister Pronk. De christen-democraten vin den het verkeerd dat regionale Vrom-inspecties plannen van gemeenten tegenhouden, omdat die in strijd zouden zijn met de Vijfde Nota. Volgens de CDA'ers kan dit niet, omdat de Vijfde Nota nog niet is vastgesteld en een nieuw kabinet van CDA, WD en LPF waarschijnlijk een streep door zet door die nota. Ook in Zeeland zijn voorstellen van gemeenten op basis van de Vijfde Nota in ongenade gevallen bij de regionale Vrom-inspectie. Dat is onder meer gebeurd met het plan van de gemeente Rei- merswaal om het bedrijventerrein De Poort bij Rilland uit te breiden. TILBURG - Kim van der Linde uit Rilland, vwo-leerling van de Roncalli Scholengemeenschap in Bergen op Zoom, heeft deze week de eerste prijs gewonnen met haar profielwerk stuk. De wedstrijd is een initiatief van het schoolbestuur van Ons Middelbaar Onderwijs (OMO), een overkoepelende in stelling van scholen voor voortgezet onderwijs in Noord-Bra bant. Een profielwerkstuk is een verplicht onderdeel van het examendossier in het studiehuis op havo en vwo. Kim van der Linde had als thema 'Scheppingsleer en evolutietheorie'. De jury was uiterst lovend over het werkstuk en noemde het van universitair niveau. De winnares was overigens vanwege een vakantie niet in staat om de prijs persoonlijk in ontvangst te nemen, dat deed een broer voor haar. Aan de prijs is een bedrag verbonden van 1600 euro. Het niveau van de inzendingen was volgens de jury erg hoog. GOES - Een 23-jarige vrouw uit de gemeente Goes is gister nacht op de 's-Heer Hendrikskinderendijk in Goes beroofd van haar schoudertas. De vrouw fietste daar rond midder nacht, toen een man in het fietstunneltje onder de Deltaweg haar passeerde. Daarbij griste hij haar schoudertas uit de fietstas. Hij keerde vervolgens en reed terug in de richting van Goes. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland (HZ) heeft geen fraude gepleegd, of ontoelaatbare con structies toegepast. Het ac countantsbureau Deloitte Touche, dat in opdracht van de HZ een onderzoek heeft gedaan naar de uitvoering van financië le regelingen voor buitenlandse studenten, heeft dat althans niet ontdekt. Wel zijn onregel matigheden geconstateerd. Deloitte Touche heeft een on derzoek gedaan naar 136 dos siers. Uit dat onderzoek is ge bleken dat de studentenadmini stratie niet geheel op orde is. Uit diverse deelwaarnemingen blijkt dat er van twee studenten geen inschrij formulier aanwe zig is. Van drie studenten zijn geen studentendossiers aanwe zig. Omdat de formulieren ont breken, kan, zo schrijft het ac countantskantoor in haar rap port, niet worden gecontroleerd of de Hogeschool aan de wet heeft voldaan. De accountants stellen verder dat in de wet Hoger Onderwijs en Wetenschappelijk Onder zoek staat dat het onderwijs moet worden aangeboden in de gemeente waarin de instelling is gevestigd, tenzij de minister an ders heeft bepaald. De onderzoekers schrijven dat die bepaling in de wet op ge spannen voet staat met de con statering dat een evenredig groot deel van de opleiding niet op de plaats van vestiging van de Hogeschool Zeeland wordt gegeven. Ook is de onderzoekers niet gebleken dat de minster daarvoor toestemming heeft ge geven. Ze merken dit aan als een onregelmatigheid Ook zetten de accountants vraagtekens bij de verhouding tussen de hoeveelheid geld die de school voor een buitenlandse student krijgt en de te leveren onderwijsinspanning. De HZ moet volgens Deloitte Touche de bedrijfsvoering ver sterken, integriteit en transpa rantie van de organisatie ver groten, beter risicobeheersing uitvoeren ten aanzien van de in ternationalisering van het on derwijs en de externe communi catie verbeteren. Het College van Bestuur van de Hogeschool Zeeland erkent en betreurt de geconstateerde on regelmatigheden. „Van alle stu denten moeten cle inschrijffor mulieren en studentendossiers getoond kunnen worden", er kent voorzitter J. Mandos van het College van Bestuur. „Ik sluit niet uit dat ze nog alsnog worden gevonden. Het betreft hier wel een klein deel van de 136 dossiers uit de deelwaarne- ming." Als excuus voert het be stuur aan dat de organisatie met betrekking tot buitenlandse studenten de afgelopen jaren in een hoog tempo is gegroeid en dat de hoeveelheid en complexi teit van de dossiers enorm is. Mandos: „Zo'n dossier is geen map, maar een doos." De aanbe veling van het accountantskan toor om de bedrijfsvoering te versterken is volgens het be stuur reeds in gang gezet. Over het oordeel over cle plaats van vestiging, is het College van Bestuur het niet met de accoun tants eens. Mandos: „Wij vinden dat een discussiepunt en geen onregelmatigheid." Volgens het bestuur is de bepa ling in de wet van toepassing op Nederlandse en niet op buiten landse studenten. Mandos: „We winden er geen doekjes om, we verdienen geld aan buitenland se studenten. Maar vergeet niet dat we dat geld nodig hebben om als Hogeschool te kunnen draaien." door Wout Bareman GENT - De scheepvaart op de Westerschelde ondervond giste ren nauwelijks hinder van de stakingsacties in de vier grote Vlaamse havens. Schepen van en naar Gent passeerden pro bleemloos de sluizen en op de Rede van Vlissingen gingen nauwelijks schepen ten anker. Om zes uur 's morgens legden meer dan tienduizend havenar beiders uit protest tegen nieuwe Europese richtlijnen het werk voor 24 uur neer. Bovendien bezetten ze strategische ver keersknooppunten in de haven gebieden. Daardoor werd het vrachtverkeer in de havenge bieden bemoeilijkt, zoniet on mogelijk gemaakt. Vooral ook de loodsdiensten on dervonden daarvan hinder. Het Belgisch en Nederland Loods wezen hadden moeite hun lood sen aan en van boord te halen; de dienstroosters moesten daar door worden omgegooid. De Belgische loodsen besloten hun eerder geplande acties tegen privatisering in het kader van de Europese liberaliseringsge dachte uit te stellen tot volgende week. De ruim achtduizend havenar beiders in Antwerpen bezetten in de vroege ochtend vijf strate gische verkeersknooppunten. In Gent ontstonden ook even verkeersproblemen, toen mili tanten van de christelijke en so cialistische vakbonden korte tijd de Kennedylaan blokkeeer- den. „De stakers hebben mijn begrip", verzekerde havensche- Havenarbeiders blokkeren het kruispunt Noorderland-Luithagen in Antwerpen. pen Daniël Termont 's morgens. „Maar ik denk toch dat er ande re middelen waren dan deze sta king. Havenarbeiders hebben immers enorm veel macht, om dat zij door een staking de ganse haven plat kunnen leggen." Bovendien betreurde hij het dat niet alle Europese havens plat gingen. Ook bij het havenbe stuur van Zeebrugge was er 'aarzelend begrip' Daar werd onder meer een ketting om de zeesluisbrug gelegd en werden belangrijke rotondes bezet. Administrateur-generaal Pier re Kerckaert: „Natuurlijk is er begrip. Anderzijds leidt de sta king tot concurrentieverval sing. De naburige havens van Calais, Duinkerken en Vlissin gen varen er wel bij. We volgen anderzijds wel de doelstelling van de actie. Als havenbestuur zijn wij ook meer gediend met competente dokwerkers." Want daar draait alles om. Volgens nieuwe Europese richtlijnen, die op 17 juni moeten worden vastgesteld, is het werken in de haven volledig vrij. Het bete kent dat gediplomeerde haven arbeiders gemakkelijk kunnen foto Wim Hendrix/BELGA worden vervangen door beman ningsleden van de schepen. Vrijdagavond was het op het sluizencomplex van Terneuzen nog steeds uiterst rustig. Van extra aanbod van schepen in de Zeeuwse havens was geen spra ke. De havenarbeiders overwe gen op 17 juni, als de transport- ministers in Brussel bijeen zijn weer tot actie over te gaan. door Maurits Sep MIDDELBURG - Wat was ook alweer het telefoonnum mer van de huisarts? Welke specialist zit in welk zieken huis? Waar kan ik een psy choloog vinden? Waar een fy siotherapeut? En een diëtist? De medische internetsite wwxo.zeemedica.nl geeft antwoord op vragen over de Zeeuwse gezondheidszorg. De Districts Huisartsen Ver eniging (DHV) Zeeland pre senteerde de site gisteren in de Abdij in Middelburg. Ge deputeerde G. de Kok stelde de site in werking door per e- mail een recept aan te vra gen. Het geldt echter alleen voor recepten voor medicijnen die mensen vaak nodig hebben en waarvan de arts het ge bruik heeft toegestaanVoor zitter P. de Doelder van de DHV Zeeland verwacht des ondanks dat het aanvragen van herhalingsrecepten via Zeemedica elke huisarts per dag tien tot vijftien telefoon tjes zal schelen. „We willen contact zoeken met het publiek", verklaarde De Doelder de reden voor Zeemedica. „De site wordt echt een communicatiemiddel met de buitenwereld. Maar ook met anderen binnen de medische wereld: andere huisartsen, bedrijfsartsen, ziekenhui zen, noem maar op." Behalve de namen en tele foonnummers van artsen vermeldt de site gegevens over hun praktijken. Hoe laat zijn ze open? Wanneer kunnen afspraken worden gemaakt? Op het openbare deel van de site staan alleen de vrij beschikbare gegevens. De medici kunnen op een middels een wachtwoord be schermd deel nog meer infor matie over elkaar vinden, in clusief geheime telefoon nummers. Reacties Zeemedica gaat ook funge ren als een platform voor dis cussie tussen medici onder ling en tussen medici en pati ënten. Op een forum worden stellingen gezet, waarop ie dereen kan reageren. Voor de artsen staan er proto collen van de ziekenhuizen op. De Doelder: „Zo weten we veel sneller wat we bij be paalde patiënten moeten doen." Gedeputeerde De Kok toon de zich zeer ingenomen met Zeemedica. „Met name ge zien de geografie van Zee land kan internet een be langrijke rol vervullen. Zee medica overbrugt voor een deel het probleem van de af standen in Zeeland." Nederland maakt zich op voor een ka binet van CDA, Lijst Pim Fortuyn en WD. De PZC laat in deze serie Zeeu wen aan het woord met wensen voor de nieuwe regering. Vandaag J. Rijk, boerin en bestuurslid afdeling Goes van de Zuidelijke Land- en Tuin bouworganisatie. redactie: Emile Calon J. Ri jk heeft flink wat wensen voor informa teur J. Donner. De meeste brengt ze nu niet naar buiten omdat de landelijke landbouw organisaties die wel bij de informateur en de politieke partijen zullen droppen. Boven dien houdt ze niet van achterom kijken en zeuren over gemiste kansen. De boerin uit Wolphaartsdijk richt de blik op de toekomst en hoopt dat Donner er vooral in slaagt om handen en voeten te ge ven aan het begrip groene diensten. Volgens een nota van het vorige kabinet kunnen boeren een actieve rol spelen bij het natuur- en landschapsbeheer. De ondernemer houdt zelf de grond en beheert nieuwe natuur. Daar liggen volgens haar geweldige kansen voor een aantrekkelijker platteland als er tenminste redelijk wordt betaald. Dat laat ste moet Donner zien te regelen. Rijk noemt J. Rijk: „Zo blijft je bedrijf vitaal." geen bedragen maar hoopt niet dat ze straks afgescheept wordt met een fooitje. Daarnaast merkt ze op dat de individuele landbouwer zich nu door een gigantische papierberg heen moet worstelen eer hij een financiële tegemoetkoming krijgt voor deze vorm van modern natuurbeheer. Ze weet nog goed dat i n het verleden ambte naren van het ministerie langs kwamen om te helpen bij het invullen. Nu moeten land bouwers zulke steun ontberen zodat velen afhaken omdat ze opzien tegen de worstelen met al die ambtelijke formulieren. De 43-jarige boerin hoopt dat Donner erin slaagt haar wens in het regeerakkoord te krijgen. Als hij daarin slaagt gaat ze zelf foto Willem Mieras struiken inplanten op haar land. Ze houdt van linten en lijnen en zou het ge weldig vinden om stroken land van zo'n zes tot negen meter breed te beplanten met struiken en heggen. Ze benadrukt dat het niet haar bedoeling is om puur natuurbe- heerster te worden. Het verbouwen van landbouwgewassen blijft hoofdzaak. Maar zo'n tien procent van haar land mag wat haar betreft omgevormd worden tot na tuur. In gedachte ziet ze rondom Goes al een mo dern heggenlandschap verschijnen. Lijkt haar geweldig om van modern natuurbe heer een serieuze bedrijfsactiviteit te ma ken. „Zo blijft je bedrijf vitaal." ALS ;/f LEB mr WPe eoeLaS D/eo zaavw LtAH'HSet/ zien wen Ffscf/SDeN vw NaxeLfiND ...#oo ory voei/K Me N/ei bemsLD uecKoM IKHo&F&HierfimLHezH H -mouu&rs Ai DB zesuiveoi zjh B&ueox*- veesrsp. z£wiu.eMmnSu\re£HyMaHptf&LT'?" H/ie&rATE&Hu vae znHeiEeuHiiTU&smer esn NokuMbht 'WH/ÉT ,.x> Tmuws. stecom ÓVW /Mftereasv H€&£JiSM)&li7ealASroa/l6ErtM.S/H2EELAHpJ <SejSOB6 6BMOPPEH D 6VW K/£ K/692 OEFENEN WNK De V/NéeFK 1 door Maurits Sep MIDDELBURG - Biologische producten zijn lang niet zo na tuurlijk geproduceerd als veel klanten vermoeden. Volgens bio-ethicus H. Verhoog komt aan de productie van veel biolo gische waren net zo veel tech niek te pas als bij gewone pro ducten. „Terwijl de consument het idee heeft dat ze juist veel minder worden bewerkt en op een natuurlijke wijze worden gemaakt." Verhoog zei dat gisteren op een symposium over biologische landbouw in Middelburg. Hij verwees naar een onderzoek van een Amerikaanse journalist naar de herkomst van biologi sche producten in supermark ten. „De schrik sloeg me om het hart van de uitslag. Als je ziet hoe veel bewerkingen die ondergaan en hoeveel toevoe gingen er in zitten. Die toevoe gingen zijn wel weer van biolo gische oorsprong, maar de productie is net zo intensief als die van gewone landbouwpro ducten. Veel biologische pro ducten hebben weinig te maken met meer ruimte voor dieren of extensieve landbouw." Volgens Verhoog komen nogal wat producten met een biolo gisch stempel zelfs van dezelfde grote landbouwbedrijven als de niet-biologische waren. „Het gaat die bedrijven alleen maar om het vullen van een gat op de markt, om het beheersen van de markt. Zij bepalen dus wat bio logisch is en wat niet." Omdat consumenten zich bij de 'natuurlijkheid' van een pro- duet iets anders voorstellen dan de producenten, mag dat niet meer het enige criterium zijn voor het toekennen van dit la bel, stelde Verhoog. Het sympo sium werd gehouden door Stichting Avalon. Die probeert behalve de boeren ook de klan ten te betrekken bij de biologi sche landbouw. Bovendien ge ven ze grondcertificaten uit. Mensen die zo'n certificaat ko pen, helpen het areaal aan bio- logiosche landbouwgrond te vergroten. WANDFOTO'S voor thuis of op kantoor of om kado te geven.. foto-studio SCHUILWERVE Scheldestraat 42 COR DE JONGE Advertentie Maar weet je ook al wat je daarna gaat doen? Nee? meld je dan aan voor één van onze vele administratieve opleidingen op alle niveaus. /Opleidingen! Juridisch Bank/verzekeringen Secretariaat Administrateur Beveiliging NIEUW: Marketing Communicatie MHBO-opieidlng Instroomopleidlngen Defensie Bel snel en nog voor de vakantie helpen we je "onder de pannen" ROC Zeeland, afdeling administratie. Merwedestraat 1, 4335 XR Middelburg Tel.: (0118) 55 84 48.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15