Minima gratis digitale snelweg op PZC PZC Eenrichtingsverkeer voor iedereen Middelburg ondersteunt vrijwilligers Koninklijke eer voor strandwacht Gemeente Goes betaalt mee aan krantenabonnement 13 Mars rond Walcheren Veere schenkt computers en internetaansluiting Skeelertocht in Westkapelle Nieuwe fietskluizen NS Gewonden op snelweg Agressieve jongen aangehouden Man vlucht voor politie Serres Magistraatwijk te duur Brommers gestolen Katten mogelijk vergiftigd Vierdaagse in Veere HEDEN zaterdag 8 juni 2002 VLISSINGEN - Wandelsport vereniging Willen is Kunnen uit Vlissingen houdt 15 juni voor de 32e keer de Mars rond Walche ren. De tocht is 65 kilometer lang, maar het is mogelijk gedeelten mee te lopen en op die manier 25 of 40 kilometer af te leggen. De kortere tochten stoppen in Domburg en Veere. Een pendel busje brengt deelnemers terug. De deelnemers aan de volledige mars wandelen Walcheren rond van Vlissingen via Westkapelle, Domburg, Vrouwenpolder, Vee- re en Arnemuiden naar Vlissin gen. De tocht begint om 8.00 uur vanuit het clublokaal van de vereniging aan de Adriaen Co- ortelaan 1 in Vlissingen. DOMBURG - Superstrand- wacht J. van de Velde uit Vrou wenpolder is gisteren benoemd tot Lid in de Orde van Oranje- Nassau. Van der Velde kreeg uit handen van loco-burgemeester W. van Tatenhove de bijbehorende ver sierselen. De 71-jarige inwoner van Vrouwenpolder heeft een lange vrijwilligersloopbaan als strandwacht achter de rug. Veertien jaar lang was hij bad meester op het strand van Vrou wenpolder. Daarnaast was hij mede-oprichter van de Red dingsbrigade Vrouwenpolder, een organisatie die inmiddels zo'n 25 vrijwilligers kent. In 2001 beëindigde Van de Velde zijn bestuurswerkzaamheden voor de brigade en werd hij be noemd tot erevoorzitter. Loco- -burgemeester W. van Tatenho ve noemde Van de Velde „een echte doener die het als een pro fessional het visitekaartje van Veere, het strand, veilig wist te houden." Locoburgemeester W. van Ta tenhove speldt J. van de Velde de onderscheiding op. foto Ruben Oreel door Ron Magnée DOMBURG - Ook de inwoners van Veere met een minimum in komen moeten het internet op kunnen. Dat is het uitgangspunt van een voorstel van het college van B en W. De gemeente stelt in samenwerking met Zeelandnet voor om de Veerse minima een gratis computer met internet aansluiting te geven. Al langer betaalt de gemeente Veere mee aan computers voor gezinnen met een gering inko men. Voorwaarde is dat het ge zin studerende kinderen heeft die niet ouder zijn dan achttien jaar en die naar het voortgezet onderwijs gaan. Veere wil deze regeling nu uitbreiden. Om er voor te zorgen dat gezinnen met een minimuminkomen ook ken nis kunnen maken met het we reldwijde web, krijgen ze een gratis aansluiting via de kabel. De regeling is in samenwerking met Zeelandnet tot stand geko men. Deze Zeeuwse internet provider brengt geen kosten voor de kabelaansluiting in re kening. Een dergelijke aanslui- ting kost normaliter driehon derd euro. De gemeente Veere blijft opdraaien voor de kosten WESTKAPELLE - Skeeleraars kunnen hun uithoudingsvermo gen testen op zaterdag 15 juni. Dan organiseert Skeelercomité Westkapelle de skeelertoertocht Westkapelle on Wheels. De tocht gaat langs elf dorpen op Walcheren. Deelnemers kunnen kiezen uit vier afstanden: tien, twintig, veertig of zestig kilo meter. Het Skeelercomité zorgt voor routebeschrijvingen en eventu ele begeleiding. Op drukke oversteekpunten staan ver keersregelaars om de deelne mers veilig te laten oversteken. Op de route zijn ook verschil lende verfrissingspunten te vin den. De deelnemende skeeleraars zijn verzekerd door de skeeler- bond, maar zijn wel verplicht om een helm te dragen. Onvermoeibare skeeleraars kunnen op vrijdagavond 21 juni deelnemen aan een skeelertocht door de Middelburgse binnen stad. Deze tocht wordt georganiseerd door de skeelervereniging SKA. De Skate Night begint om 20.00 uur op De Markt. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van de computer. Alleen het abonnementsgeld, vanaf zo'n tien euro per maand, is voor re kening van de gebruiker. Voor het project heeft de ge meente Veere ruim zestigdui zend euro uitgetrokken. De nieuwe regeling geldt dan ook voor maximaal vijftig huishou dens. Verantwoordelijk wet houder W. van Tatenhove erkent dat dit aantal een grove schat ting is. Onderzoek naar de digi tale noden van de sociale mini ma is niet verricht. Eerder deze week bleek dat Middelburgse scholieren in een soortelijke si tuatie nauwelijks behoefte had den aan gratis pc's. Mochten er toch meer dan vijf tig gegadigden zijn, dan garan deert de gemeente dat toch alle gezinnen in aanmerking komen voor de regeling. De nieuwe werkwijze geldt met terugwer kende kracht. Dat wil zeggen dat ook gezinnen die al eerder een computer hebben gekocht, het aankoopbedrag van de ge meente Veere kunnen terugkrij gen. Het doel. van het plan is om vooral jonge kinderen op vroege leeftijd met internet te confron teren. Informatiebronnen zijn vaak het makkelijkst via de di gitale snelweg te bereikenMen sen die geen toegang hebben tot de informatiebronnen, blijven in toenemende mate verstoken van essentiële informatie. Ook fietsers en bromfietsers mogen nog maar in één richting rijden op het Marnixplein, tot grote vreugde van de omwonenden. foto Ruben Oreel doorValeska Nastaly VLISSINGEN - Stuntelend maar vastberaden sleutelen ini tiatiefnemers Luuk Markies en Joyce Muilenburg aan het ver keersbord 'uitgezonderd voor (brom)fietsers'. De verkeerssi tuatie op het Marnixplein in West-Souburg is met de verwij dering van het bord officieel ge wijzigd. De actie werd gisteren onder toezicht van wethouder P. van der Maden (verkeer) en bewoners van het Marnixplein uitgevoerd. Al enige tijd lel agen de bewoners van het Marnixplein over de ge vaarlijke situaties die ontstaan door het tweerichtingsverkeer voor fietsers en bromfietsers. Door voor die weggebruikers ook een eenrichtingsregeling in te stellen, hopen de bewoners de kans op ongelukken te voorko men. Op de kruising Kerklaan- Marnixplein is een vluchtheu vel geplaatst die de verkeersdeelnemers de goede weg moet wijzen. Toch slaan voorbijgaande fietsers nog vro lijk en blijkbaar nietsvermoe dend de verkeerde weg in. Van.der Maden: „Tja, dat de fietsers toch nog tegen de rich ting ingaan is een kwestie van tijd. We gaan aan de politie vra gen of zij voorlichting willen ge ven aan scholieren over de ge wijzigde situatie. Verder willen we dat de politie beter gaat con troleren op naleving van de re gels. Maar ja, voorlopig zitten ze nog met een tekort aan inzetba re mensen." Schoolgaande fietsers en scoo terrijders maken veel gebruik van het plein. De wethouder wil uiteindelijk zo min mogelijk van dat verkeer over deze route laten rijden. Er moet een fiets pad langs de Nieuwe Zuidbeek- se weg worden aangelegd, dat aansluit op het fietspad dat langs Papegaaienburg loopt. „Maar dat bestemmingsplan is er voorlopig nog niet door", al dus Van der Maden. Begin Nu zitten de bewoners van het Marnixplein nog met het over schot aan verkeer langs hun voordeuren. Toch zijn de initia tiefnemers Luuk Markies en Joyce Muilenburg blij met de nieuwe situatie. „Ik heb kleine kinderen", zegt Muilenburg. „Daar verandert weliswaar niet zoveel voor, maar voor scholie ren is het hier al een stuk veiliger geworden." Markies vindt het al heel wat dat er eindelijk iets ge beurt: „Dit is het begin. Nu zou den ze eigenlijk nog duidelijker moeten aangeven, dat de brom fietsers gewoon gebruik kunnen maken van de Nieuwe Zuid- beekseweg.Want dat staat vol gens hem erg slecht aangegeven. Volgens Luuks vrouw is het ge woon een kwestie van mentali teit. „Degenen die zich misdra gen moet je gewoon aanspreken op hun gedrag. Volgens mij ko men hier bijna altijd dezelfde mensen langs. Nou, dan zijn het ook altijd dezelfde die te hard rijden of tegen het verkeer in gaan. Die kun je er zo uitpikken en een gesprek mee aangaan." Naast het plaatsen van de ver keersheuvel, zijn er parkeer plaatsen aan de Kerklaan gecreëerd en is er een parkeer verbod ingesteld aan de tunnel zijde van de weg. Volgens wet houder Van der Maden is de weg zo overzichtelijker geworden. De situatie op de hoek van de Parklaan en het Marnixplein is niet veranderd. De bewoners hebben die plek wel als gevaar lijk aangeduid. We denken dat die onoverzichtelijke hoek wat minder storend is nu de veelal hardrijdende brommers langs de andere kant het Marnixplein afkomen", aldus Muilenburg. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes wil minima opnieuw in de gelegen heid stellen om tegen geringere kosten een abonnement op een dagblad te nemen. Die moge lijkheid wordt daarom opgeno men in het pakket van het zoge heten declaratiefonds. Goes kende eind jaren negentig een kortingsregeling in samen werking met de PZC. Het ging toen om een experiment van de Nederlandse Dagbladpers, dat zowel in Goes als in Apeldoorn werd uitgevoerd. Mensen met een smalle beurs konden een abonnement nemen tegen twee derde van de gebruikelijke kos ten. Na afloop van het experiment werd de samenwerking echter niet voortgezet. Nadien zijn vanuit de gemeente diverse po gingen gedaan om die weer op gang te krijgen of met andere dagbladen tot een overeen komst te komen. Dat heeft ech ter tot dusverre niet tot concrete resultaten geleid. Het college van burgemeester en wethouders, dat het van groot belang vindt dat mensen kennis kunnen nemen van nieuws en actuele ontwikkelin gen, heeft daarom naar andere wegen gezocht. Deze week be sloten B en W het dagbladabon nement toe te voegen aan het pakket voor het declaratie fonds. Schoolreisje Minima kunnen aanspraak ma ken op dat fonds om te kunnen deelnemen aan activiteiten zo als sport, zwembadbezoek of een schoolreisje of als vergoe ding voor schoolkosten. Afhan kelijk van de situatie mag tot een bepaald bedrag per jaar worden gedeclareerd. door Naomi Voet KRUININGEN - De NS-sta- tions Kruiningen-Yerseke, Kapelle-Biezelinge en Krab- bendijke krijgen de komende weken nieuwe fietsrekken en fietskluizen. Dit is een on derdeel van het project Ruimte voor de Fiets, waar bij Railinfrabeheer fietsen stallingen op bijna alle stations in Nederland ver nieuwt. In Kruiningen begint de bouw op 13 juni, in Kapelle op 12 juni. Op beide stations moet de bouw 6 juli klaar zijn. Op station Krabbendij- ke begint Railinfrabeheer op 11 juni te bouwen, deze stal lingen zijn naar verwachting 27 juni klaar. De fietsenstallingen bestaan uit een onbewaakt gedeelte en afsluitbare fietslduizen. In de onbewaakte stalling is meer ruimte tussen de klem men, zodat ook fietsen met brede sturen of met fietstas sen goed gestald kunnen worden. De rekken bieden meer mogelijkheden om fiet sen vast te zetten met kabel- of beugelsloten. Zowel de on bewaakte stallingen als de fietskluizen zijn overdekt en verlicht. De fietskluizen zijn ruimer, zodat ook een fiets met kinderzitje gestald kan worden. In de kluizen zit te vens een haak om regenkle ding aan te drogen. De nieuwe stallingen worden gebouwd op dezelfde plaats als de oude. Tijdens cle bouw kunnen reizigers de fietsen in een tijdelijke stalling plaat sen, Voor het project Ruimte voor de Fiets heeft het minis terie van Verkeer en Water staat 210 miljoen euro be schikbaar gesteld. Inmiddels zijn rond de tachtig nieuwe stallingen in Nederland ge bouwd. Railinfrabeheer wil met de nieuwe stallingen het gebruik van de fiets naar en vanaf het station stimuleren. VLISSINGEN - Bij twee ongevallen op de autosnelweg A58 zijn gisteren twee mensen gewond geraakt. Ter hoogte van Nieuw- en Sint Joosland schaarde rond half vijf een perso nenauto met aanhanger. Ze kwam tegen de vangrail tot stil stand. Oorzaak is waarschijnlijk het te zwaar beladen van de aanhanger. De vrouw werd voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis. De linkex-rijbaan is tijdelijk afgesloten geweest voor het verkeer. Een vieren veertigjarige Goesenaar reed gisteravond bij Ritthem van het talud van de autosnel weg. De man moest door de brandweer uit zijn auto worden bevrijd. Hij is met onbekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis te Vlissingen gebracht. MIDDELBURG - Een zestienjarige Middelburger is vrijdag middag in zijn woning aangehouden voor openlijke geweld pleging. De jongen was op 31 mei betrokken bij een vechtpar tij aan de Eisenhowerlaan in Middelburg. Hij maakte deel uit van een groep jongeren die twee vijftienjarige jongens uit Ar nemuiden geschopt en geslagen hadden. DOMBURG - Een zesentwintigjarige man probeerde donder dagavond in Domburg tevergeefs te ontsnappen aan de poli tie. Agenten zagen de man rond half twaalf op de Singel zonder helm op een brommer rijden. Toen ze hem wilden aan houden, ging de man ervandoor. Hij probeerde zich in de bos jes in Duinenburg te verstoppen. De politie vond hem en schreef een boete uit. MIDDELBURG - Bewoners van de Magistraatwijk vinden de serres die Woongoed Middelburg hun aanbiedt te duur. Woon- goed heeft toegezegd nog eens te kijken of de serres ook goed koper geleverd kunnen worden. De woningcorporatie wil dat bewoners hun illegaal gebouw de serres weghalen. Andere bewoners hadden aangegeven de serres rommelig te vinden. Daardoor ontstond een gevoel van onveiligheid. Woongoed bood een nieuwe serre aan voor 9500 euro. Die serres voldoen wel aan de eisen van welstand, aldus Woongoed. VLISSINGEN - In Vlissingen en Middelburg zijn de afgelo pen dagen drie brommers gestolen. In de nacht van woensdag op donderdag werd een zwarte Peugeot uit een tuin aan de Wijenburg in Vlissingen weggenomen. Uit een woning aan de Vlissingse Paul Krugerstraat werd donderdagavond een rode Peugeot gestolen. In Middelburg werd donderdagavond op Plein 1940 een grijze Honda Vision weggenomen. MIDDELBURG - In de Middelburgse wijk Reyershove zijn de afgelopen week vijf katten op onverklaarbare wijze gestor ven. De katten werden gevonden aan de Vuurtoren en de Sein- toren. Eén eigenaar mist haar huisdier nog steeds. De eigenaars ver moeden dat de katten vergiftigd zijn. Sectie moet uitwijzen of dat inderdaad het geval is. Bewoners waarschuwen kattenei genaars door briefjes in de buurt op te hangen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vrijwilligers in de gemeente Middelburg krij gen ondersteuning. De gemeen te begint met een project waar bij organisaties hulp krijgen bij het werven van nieuwe mensen. Verder moet er een kantoor ruimte komen waar vrijwilli gers gebruik van kunnen ma ken. Om de kennis bij organisa ties te verbeteren, worden cur sussen aangeboden. Uit onderzoek onder negen Middelburgse vrijwilligersor ganisaties is gebleken dat die grote moeite hebben met het werven van nieuwe vrijwilli gers. Vooral bestuursfuncties zijn moeilijk in te vullen. Veel besturen vergrijzen bovendien. De organisaties hebben te wei nig inzicht in budgetten die be schikbaar zijn bij de gemeente. Verder hebben ze moeite met ju ridische zaken en bestaat er gro te behoefte aan administratieve ondersteuning. De gemeente wil de organisaties bijstaan. De vrijwilligerscen- trale in Vlissingen wordt inge schakeld om alle plannen uit te voeren. De centrale bemiddelt nu al voor zo'n 300 organisaties. Bij de centrale is de juiste kennis in huis, vindt de gemeente. Een ander voordeel van samenwer king met de vrijwilligerscentra- le is, dat alle zaken rond vrijwil ligerswerk vanuit één punt geregeld worden. De centrale is gevestigd in informatiecentrum 't Spui. Campagnes Het is de bedoeling dat er cam pagnes wox-den opgezet om ex tra mensen te werven. De ge meente denkt ook aan meer drastische maatx-egelen om het vrijwilligerswerk te ondersteu nen. Zo zouden scholieren als stage vrijwilligerswerk kunnen doen, of zou het bedrijfsleven in kunnen springen door vrij willi- gersverlof in te stellen. De gemeente stelt voor een kan toor in te richten waar vrijwilli gers gebruik kunnen maken van een computer, een fax en een ko- pieei'apparaat. De kermis bij or ganisaties kan worden vergroot door veelgestelde vragen, met het antwoord, beschikbaar te stellen. Op basis van de vragen kunnen cursussen aangeboden worden, bijvoorbeeld op het ge bied van arbo-wetgeving, sub sidies, fondsen, vergunningen en horecawetgeving. Voor het project is vorig jaar subsidie aangevraagd bij het Rijk. De helft van de kosten moet de gemeente zelf betalen. Het project loopt drie jaar en kost in totaal xmim 136.000 euro. Het Rijk heeft in totaal ruim 11,3 miljoen gulden beschik baar gesteld voor lokaal vrijwil ligerswerk. Als de gemeente raad het project goedkeux-t, kan in september begonnen worden. Alleen als ook andere gemeen ten bereid zijn mee te betalen, kan het pi-oject ook na 2004 worden voortgezet. VEERE - De Middelburgse Wandelsportvereniging 't Zand organiseert samen met de Veerse wijkvereniging Zanddijk - Vee re de vijftiende avondvierdaag- se in Veere. De tocht wox'dt gehouden van 11 tot en met 14 juni met afstanden van vijf en tien kilometer. De start is bij het wijkgebouw 't Praetuus aan de Frans Naere- boutstraat in Zanddijk. Op de laatste avond vindt een intocht plaats, die vertrekt van af het Bastion in Veere. Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' ANTIEKVEILING in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Aanvang 14.00 uur. Veilingmeester A. I. Verhage |www.hetmiddelburgsveilinghuisnl|

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13