Geen referendum winkelsluiting 11 Eerste fietser door nieuwe tunneltje Veerse Bos groeit 25 hectare Zwembad Goes blij met positief oordeel Consumentenbond Verdachte gijzeling naar psychiatrisch ziekenhuis gebracht Cel geëist wegens beroving invalide SGP wil in Veere niet afwijken van principes partij Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk Meer Belgische specialisten op Z-Vlaamse poli's zeeuwse almanak Uitspraak AutoTrack.nl WALCHEREN zaterdag 8 juni 2002 door Nadia Berkelder DOMBURG - Het referendum in Veere over de winkelslui- tingstijden is van de baan. De SGP heeft na lang wikken en wegen besloten geen verzoek in te dienen. De partij laat de prin cipes zwaarder wegen dan de bezwaren tegen de zondags openstelling. De lokale afdeling en de fractie van de SGP in Veere hebben advies ingewonnen bij het lan delijk bestuur en de Tweede- Kamerfractie. Die hebben de fractie ontraden om het voortouw te nemen bij een refe rendum. Fractievoorzitter K. Houmes ontkent dat hij is te ruggefloten door de landelijke partij. ,,Er is binnen de partij aangeraden om uiterst zorgvul dig om te gaan met het referen dum." Geen onrust Dat was een advies, zegt Hou mes. De SGP in Veere was vrij om dat naast zich neer te leggen. „Maar we hebben er geen be hoefte aan om onrust op te roe pen binnen de partij De SGP is uit principiële over wegingen tegen een referen dum. „Er is in de Tweede Kamer over gedebatteerd", zegt Hou mes. „Wij zijn voorstander van Advertentie representatieve democratie en niet voor volkssoevereiniteit." In dit geval vond Houmes het toch verantwoord een referen dum te organiseren. „De demo cratische spelregels zijn niet in acht genomen." De beslissing om de winkels in de kustdorpen op zondag de hele dag open te stellen, werd genomen in een extra raadsvergadering. Die werd met spoed belegd. Er was volgens Houmes geen tijd om te overleggen met bewoners en be langengroeperingen Kosten Bij de beslissing om het referen dum niet door te zetten, spelen ook praktische overwegingen mee. „We hebben het kostenas pect voor de gemeente en de belasting van het ambtenaren apparaat meegewogen.Dat ar gument was niet doorslagge vend, volgens Houmes. „Maar je hebt wel de verantwoordelijk heid om dat in je afweging mee te nemen." De SGP wilde het conflict ook niet verder op de spits drijven. „We willen best oppositie voeren, maar we wil len toch niet te polariserend be zig zijn." Bovendien moest alles op zeer korte termijn georgani seerd worden. Houmes erkent dat het wat merkwaardig is dat uitgerekend de SGP, gezien de principes, de drijvende kracht was achter het mogelijk eerste referendum op Walcheren. „Maar", zegt hij, „ook al is de wet zo goddeloos, als de mogelijkheid er is, mag je er gebruik van maken." Draagvlak De partij legt zich niet neer bij de zondagsopenstelling. „Er komt toch meer draagvlak on der de bevolking in de gemeente om zondag te zien als rustdag. De burgers komen naar ons. We hebben gemerkt dat er veel er gernis is bij onze achterban." De partij denkt erover om, bijvoor beeld door een petitie, actie te voeren tegen het besluit. „We willen een waardig verzoek doen aan de gemeente." door Rosalie Buizer GOES - Met de verbouwing van het zwembad Sporlpunt Zee land in Goes trachtte het zwem bad de veiligheid en de over zichtelijkheid te verbeteren. En dat is gelukt. In het juninummer van de Consumentenbond was de bond positief over het zwem bad. „Een geschikt gezins zwembad met een gemoedelijke sfeer" aldus de Consumenten bond. Wel zou het toezicht van onder meer het peuterbad beter moeten en het personeel zich ac tiever moeten opstellen. Dies van de Velde, directeur van Sportpunt Zeeland, is best te vreden over de conclusie van de consumentenvereniging. „Zelf ben ik ervan overtuigd dat ons zwembad goed is. We doen er alles aan om het zwembad zo veilig en schoon mogelijk te houden. Met de verbouwing is er geïnvesteerd in camera's in de kleedruimte en bij de glijbanen. Zo hebben we een goed over zicht over het hele zwembad." Actiever Een punt van kritiek van de bond is dat de badmeesters zich actiever moeten opstellen. Daar is Van de Velde het niet mee eens. Hij vindt dat er voldoende toe zicht is. „De mensen van de Consumen tenbond kwamen op een heel druk moment. Als het druk is in het zwembad hebben de toe zichthouders een andere rol dan wanneer het minder druk is. Dan kunnen zij veel persoonlij- Advertentie MIDDELBURG - Het sjouwen met de fiets behoort tot het verleden. Gisteren ging de nieuwe tunnel onder het spoor in Middel burg open voor fietsers. Voetgangers moe ten nog even geduld hebben. De trap is nog niet klaar. Aan de wanden wordt ook nog gewerkt. Een jaar geleden werd de hellingbaan bij het station afgesloten voor fietsers. Het was omrijden, of manoeuvreren met de fiets op de trap. De nieuwe tunnel, die iets verder van het station afligt, gaat ook onder de Ka- naalweg door. Fietsers en brommers hoeven niet meer over te steken. Vanuit Dau- wendaele rijden fietsers in één keer de Sta- tionsbrug op. Fietsers die uit de stad komen, moeten op de brug oversteken naar het fietspad langs het kanaal. De komende weken wordt de tunnel zo nu en dan nog afgesloten om de schuiven in de tunnel te testen. Die zijn erin aangebracht omdat de dijk waarop het spoor ligt, dient als waterkering voor de polder die erachter ligt. In geval van nood kunnen de schuiven dicht. Verder kan er hinder ontstaan door het resterende werk aan de binnenkant van de tunnel. Er wordt nog geschilderd en de verlichting moet nog worden aangebracht. Over een maand is de tunnel helemaal klaar. foto Ruben Oreel ker met de gast omgaan dan wanneer het druk is." Volgens Van de Velde wordt er een verkeerd beeld geschetst als het gaat om het toezicht bij het peuterbad. „Ons beleid, bij het peuterbad, is dat daar geen toe zichthouders nodig zijn. Het peuterbadje is geheel afge schermd van het diepe zwem bad, zodat dé kleintjes niet zo maar kunnen ontsnappen. Daarbij zijn de ouders altijd in de buurt en vinden wij het niet nodig om daar nog eens bad meesters bij te zetten." Veilig Het Sportpunt Zeeland komt als een van de beste zwembaden uit de bus bij de vergelij king van dertien grote zwembaden in Ne derland. Vooral op het gebied van criminaliteit en veiligheid staat het zwembad goed aange schreven. Van de Velde: „Om de criminali teit tegen te gaan, werken we sa men met een buurtwerker uit Goes-Noord die veel probleem jongeren kent. Zo weten we be ter met hen om te gaan. Ook heeft het personeel een training gehad. Nu kunnen zij beter communiceren met deze jonge ren." Al met al is Van de Velde dus te vreden. Na de verbouwing is het aantal bezoekers flink gestegen. Van gemiddeld 155.000 bezoe kers per jaar naar 175.000. „Nu is het dus zaak om ons beleid qua veiligheid en criminaliteit te blijven handhaven, zodat zwembad Sportpunt Zeeland sfeervol en veilig blijft." Het zal nog een jaar of tien duren voor de bomen van het nieuw bos de hemel ingroeien. door Emile Calon VEERE - Boompje groot, plantertje dood, zo luidt het spreekwoord. Desondanks denkt J. Postma van de Dienst Landelijk Gebied in Goes dat de inwoners van Veere over zo'n tien jaar al redelijk kunnen genie ten van het nieuwe bos dat eind dit jaar ten westen van hun stadje wordt aangelegd. In het kader van de ruilverka'veling Walche ren wordt in en aansluitend aan het kreken- gebied 25 hectare bos aangelegd op een aantal percelen links en rechts van de Kraaienestweg en de Landschuui*weg. Het wordt een loofbomenbos met vooral zo- mereiken en in iets mindere mate ook essen en populieren. De zoete kers, els en haag- beuk zijn straks ook in het bos te vinden. Rondom het krekengebied is momenteel al zo'n 45 hectare bos. Het nieuwe plan vormt volgens Postma dan ook een mooie aanvul ling. Volgens de programmamanager van de Dienst Landelijk Gebied heeft zijn organi satie nog niet alle vergunningen binnen om nu al te kunnen starten met de aanleg. Hij hoopt dat hij in oktober zover is. Het wordt volgens hem een zogenoemd multifunctio neel bos met een combinatie van natuur- en recreatiezones. Er worden verschillende wandelpaden en een ruiterpad aangelegd door Henk Boot TERNEUZEN - Het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen wil vaker Belgische specialisten inscha kelen die vanuit de poliklinie ken in Terneuzen en Oostburg hun diensten kunnen aanbie den. Zo kan worden voorkomen dat patiënten die niet door het zie kenhuis zelf geholpen kunnen worden, voor onderzoek en lich te ingrepen naar de ziekenhui zen in Gent of Brugge moeten reizen. Ook patiënten vanuit Midden-Zeeland kunnen van deze expertise profiteren, zo verwacht algemeen directeur P. Rademacher van het zieken huis Zeeuws-Vlaanderen. „Ze ker als straks de tunnel klaar is,' wordt Terneuzen een aantrek kelijk alternatief voor patiën ten die met hun klachten niet in Goes of Vlissingen terecht kun nen, maar moeten uitwijken naar Rotterdam of Brabantse ziekenhuizen." Nu al houdt een Belgische neu- rochirurg een tweewekelijks spreekuur in De Honte in Ter- neuzen. Ook andere specialisten kunnen wat Rademacher be treft vanuit de Zeeu ws-Vlaamse poli's aan de slag. Daarnaast be hoort volgens hem ook dialyse straks tot de mogelijkheden. Geriaters Binnenkort komt in het zieken huis Zeeuws-Vlaanderen een geriatrisch specialist te werken. Met zorgverzekeraar OZ is daarover al overeenstemming bereikt. Het wachten is nog op groen licht vanuit het ministe rie. „We willen daar eigenlijk liever niet op wachten anders zijn we weer maanden verder",-. door Marcel Modde OOSTERLAND - De van gijze ling verdachte 52-jarige man uit Oosterland is gistermiddag vanuit het Huis van Bewaring in Middelburg overgebracht naar een gesloten psychiatrische af deling van een ziekenhuis. Pas in een later stadium beoordeelt de officier van justitie of straf rechtelijke vervolging wordt in gesteld. Volgens voorlichter E. Boot- Bosman van het Openbaar Mi nisterie in Middelburg heeft de Oosterlander vrijwillig meege werkt aan zijn opname. Dat is het resultaat van gesprekken tussen de man en zijn directe fa milie, de officier van justitie, politie en medici die hem al lan ger onder behandeling hadden. Uit het voorlopige onderzoek komen steeds meer aanwijzin gen naar voren dat hij niet de bedoeling heeft gehad zijn vrouw 'iets aan te doen', aldus het OM. Wat hem precies tot de vermeende gijzelingsactie heeft aangezet, wordt binnen dit ka der geen vraag meer voor justi tie, aldus Boot, maar voor de be handelend psychiater. Het OM concentreert zijn on derzoek nu voornamelijk op de vraag of te voorkomen was ge weest dat een psychiatrisch pa tiënt thuis kan beschikken over drie vuurwapens. De Oosterlan der staat bekend als een j ager en is tevens lid van de schietvereni ging. Boot: „Wat we willen we ten is of er een instantie is die een link kan leggen tussen een psychiatrisch patiënt en het hebben van een wapenvergun ning. Zoniet, dan zal er gekeken worden naar de mogelijkheid om bepaalde overheidsbestan den te koppelen aan medische gegevens. Nu mag dat nog niet, uit het oogpunt van privacy." Meldingsplicht De politie zou graag onderzocht zien of er in dit soort gevallen een meldingsplicht kan worden ingevoerd, aldus woordvoerder J. van Mourick. Standaardpro cedure is dat een wapenvergun ning kan worden ingetrokken, zodra er 'aanwijzingen zijn die leiden tot de conclusie dat de houder van die vergunning niet meer op een voor iedereen veili ge manier in het bezit kan blij ven van een vuurwapen'. Of en hoe die procedure op de Ooster lander van toepassing had moe ten worden verklaard, moet ook nog boven water komen. Groot alarm De 52-jarige, verwardeman had zich donderdag rond het mid daguur met een geladen jacht geweer verschanst in de achter tuin van zijn woning aan de Lage Meireweg. Aanvankelijk ging de politie er vanuit dat hij zijn echtgenote gegijzeld hield. Dat was ook de melding van een familielid op basis waarvan de politie groot alarm gaf, ver klaarde Van Mourick. Een lid van het arrestatieteam wist de man tegen de avond te over meesteren, nadat onderhande laars de hele middag op hem hadden ingepraat. Bij die actie vuurde de Oosterlander een schot af in de lucht. Veiligheid De actie werd gecoördineerd vanuit Middelburg, door een be leidsteam bestaande uit de bur gemeester van Schouwen-Dui- veland, de hoofdofficier van justitie en de korpsschef van de politie Zeeland. Op hun last werd een groot deel van Ooster land uit veiligheidsoverwegin gen afgesloten en tot verboden gebied verklaard door onbe voegden. Hoeveel politiemen sen daadwerkelijk op de locatie aanwezig waren, had Van Mou rick gisteren nog niet op een rij. De brede inzet van korps en ma terieel is standaard bij een der gelijk serieuze melding. „Pas achteraf weet je hoe ernstig zo iets echt was, dus kim je beter van begin af aan goed voorbe reid zijn." foto Ruben Oreel en nu ligt er reeds en fietspad. Aangezien Staatsbosbeheer het bos gaat beheren ligt het in de bedoeling om delen van het bos ook te beplanten met productiebomen. Dinsdag 11 juni wordt tussen 19.00 en 21.00 uur in het gemeentehuis te Domburg een in formatiebijeenkomst gehouden over het nieuwe bos. Tijdens deze inloopavond geven medewer kers van de Dienst Landelijk Gebied, Staatsbosbeheer en de gemeente informatie over het plan. Volgens Postma kunnen op 'microniveau' ook wijzigingen en aanvul lingen worden voorgesteld. Als die niet te ingrijpend zijn kunnen ze worden meegeno men, zo belooft hij. door Niels Juist VLISSINGEN - Tegen een 21-jarige vrouw uit Vlissin gen die daar samen met haar vriend een gehandicapte man overviel en mishandel de, is gisteren bij het ge rechtshof in Den Haag een celstraf geëist van vijftien maanden. De rechtbank in Middelburg had de vrouw eerder tot de zelfde straf veroordeeld maar de verdachte vond die straf veel te hoog. Ze zou na melijk volledig onder de in vloed hebben gestaan van haar vriend. De vrouw was afkomstig uit een zigeuner familie in België, kon nauwe lijks lezen en schrijven en sprak geen Nederlands. Daarom zou ze afhankelijk zijn van haar vriend, die haar op alle fronten misbruikte. Zo zou hij de vrouw regelma tig mishandelen en haar dwingen zich te prostitueren Zo ook op 30 augustus vorig jaar, de avond van de over val. De vrouw en haar vriend zaten in een café te drinken met een invalide man. Het was de bedoeling dat de vrouw met hem mee naar huis zou gaan om seks te heb ben. Maar alles pakte anders uit, want de vriend van de vrouw ontdekte dat de invalide man heel veel geld op zak had. Daarom besloot hij om de man te overvallen. De verdachte en haar vriend liepen achter het slachtoffer aan de boulevard op. Daar zou de vrouw het slachtoffer tegen de grond hebben ge drukt. Haar vriend zou hem vervolgens flink gestompt en geschopt hebben. Ze beroof den de man van vierhonderd gulden. Zowel de verdachte als haar vriend werden niet lang daarna ingerekend. Ze werden vorig jaar door de rechter tot dezelfde straf ver oordeeld. Maar dat was vol gens de vrouw onterecht om dat haar aandeel in de over val veel kleiner was. Boven dien zou ze door haar vriend zijn gedwongen om mee te doen. Niettemin vond de ad vocaat-generaal dat de rechtbank tot een juist von nis was gekomen en eiste hij dezelfde straf. Het hof doet over twee weken uitspraak. aldus Rademacher. Zeeuws- Vlaanderen vergrijst sneller dan de rest van Nederland. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek neemt de be volking tot 2025 landelijk met 9 procent toe en in Zeeuws- Vlaanderen slechts met 4 pro cent. Het aantal ouderen stijgt in diezelfde periode landelijk van 14 naar 21 procent en in Zeeuws-Vlaanderen van 17 naar 25 procent, naar verwach ting is de verhouding tussen ou deren en jongeren in 2030 in Zeeuws-Vlaanderen 187 op 100 en landelijk 119 op 100. De al wat oudere Terneuze- naar is een onvoorwaardelij ke voetbalfan, zeg maar fa naat. Dezer dagen heeft hij dan ook vakantie om maar niets te missen van het we reldkampioenschap. Voor Argentiniè-Engeland had hij zich gisteren extra trefzeker voor de buis neergeplant. Het zou een topper ivorden. Nou ja, het werd in elk geval een stevig treffen tussen twee voetbalmachtendie ooit ook op andere wijze de degens kruisten. Maar één ding zat de Terneuzenaar dwars. Het bracht hem na verloop van tijd tot wanhoop. Wat maak te de Nederlandse commen tator Evert ten Napel - die hij toch al niet hoog heeft zitten - er een potje van. Vooral in de eerste helft, steeds maar weer verkeerde namen van Engelse en Argentijnse voet ballers aan de bal. Het wekte z'n woede en in het heetst van de strijd kreeg hij zelfs nei gingen de asbak door het beeldscherm te gooien. Waarom riep die Ten Napel na iedere naam, die hij noem de sorry. Had hij zich zó slecht voorbereid. Was er een Engelsman aan de bal, riep hij sorry en had een Argentijn de bal... jawel, weer sorry. Na afloop belde hij een voetbal vriend. Of-ie dat ook had ge hoord, dat die Ten Napel zo slecht bij de les was. Even bleef het stil aan de andere kant van de lijn. Toen sprak zijn voetbalmaat: „Jongen, je hebt het niet goed verstaan. Die nummer drie van Argen tinië heet Sorin. Maar Ten Napel sprak het een beetje rottig uit." RsMi V S De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11