Raad voelt voor nieuwe school PZC PZC D'Ouwe Veerstoep moet wijken Open tuinen op Bevelanden en op Tholen Thoolse rotonde later af na klachten van omwonenden Yersekse Azalealaan is hardrijders beu Fietspad Mol-Tol nu ook officieel open 15 Hangcultuurmossel wint van bodemcultuur Uitbreiding gemeentehuis Kapelle in gebouw Juliana van Stolbergschool Promotie mandoline en gitaar Jongens leggen stenen op rails Zeven jaar voor cocaïnetransport Inbraak in bedrijfswagen Drie huizen getroffen door bliksem Automobiliste bedreigd agenda donderdag 6 juni 2002 door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Het puikje van wat er aan mosselen te koop is'Zo afficheert viskwe- kerij Neeltje Jans haar hang- cultuurmosselen. De hangcultuurmossel wint langzaam maar zeker terrein op de traditionele bodemcul- tuurmossel. Als opmaat voor het nieuwe mosselseizoen pre- senteerde de viskwekerij giste ren haar fors uitgebreide as- sortiment. De klant kan er voortaan ook terecht voor pro ducten van Prins Dinge- raanse als conserven, kreeften en oesters. Hét voordeel van mosselen kweken in hangcultuur is dat de schelpdieren sneller groeien dan in bodemcultuur en in de regel ook een uitstekend vlees gewicht bereiken. Ander voor deel van de methode is dat de mosselen sneller beschikbaar zijn voor de consument omdat ze in het water hangend geen zand binnenkrijgen en daarom ook niet verwaterd hoeven te woi'den. Over smaak valt niet te twis ten. De één verkiest hangcul- tuurmosselen boven die uit bo demcultuur en een ander zweert bij de op traditionele manier gekweekte schelpdie ren. Dat neemt niet weg dat de populariteit van de hangcul tuurmossel groeit. Dat komt volgens Schot vooral omdat de kweekmethode de kweker in staat stelt stabiele prijzen te hanteren. „En dat is met bo demcultuur lastiger." De hangcultuurmosselen be ginnen net als bodemcultuur- mosselen hun leven als mossel zaad, piepkleine mosseltjes. Vervolgens wordt dat mossel zaad in sokvormige netten aan lijnen in het Oosterscheldewa- ter gehangen. Daar kunnen de schelpdieren zelf hun kostje bij elkaar scharrelen. Ze eten al gen en gedijen goed in schoon en voedselrijk water en dat is de Oostersclielde volop voor handen. Na een jaartje groeien zijn de mosselen consumptie- rijp. De prijzen voor de eerste hang cultuurmosselen zijn bekend. De grootste variant (Jumbo) komt op 3.85 euro per kilo, de imperial op 3,30 en de super kost 2,45 euro. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle neigt in meerder heid naar nieuwbouw voor de reformatorische Juliana van Stolbergschool en de kinderop vang in Kapelle. De uitbreiding van het gemeentehuis zou dan moeten plaatsvinden in het ge bouw van de Juliana van Stol bergschool, dat evenals het te kleine gemeentehuis gelegen is aan het Kerkplein. In een zogenoemde opiniërende raadsvergadering bekeek de ge meenteraad verschillende op lossingen voor een reeks van problemen: het gemeentehuis is te klein, de Juliana van Stol bergschool ook en de kinderop vang in Kapelle moet voor 2004 een behoorlijke plek krijgen, anders moet de gemeente een boel rijksgeld terugstorten. Bo vendien blijken buurtbewoners sterk gekant, tegen het eventueel opofferen van een stukje groen tussen het gemeentehuis en de school. Dat groen zou zeker sneuvelen als het gemeentehuis en de school met elk een uitbreiding zouden blijven zitten waar ze zitten. De nieuwbouw voor de kinderopvang zou daarmee wel veilig zijn gesteld. Het college liet een lichte voorkeur blijken voor deze variant omdat het de goedkoopste is en omdat alle or ganisaties zo vlug mogelijk over de ruimte kunnen beschikken. Een meerderheid van de ge meenteraad ziet echter meer in KRUININGEN - Mandolineor kest Excelsior uit Kruiningen houdt op dinsdag 2 juli een openbare repetitie in Ons Dorpshuis aan de Berghoek straat in Kruiningen. Excelsior heeft onlangs een pro motieteam opgericht dat be staat uit een aantal leden uit het orkest. Zij willen de mandoline en de gitaar onder de aandacht van jongeren brengen. Het team gaat verschillende scholen af, onder meer in Kapel le, Kats, Schore, Hansweert en nu ook Kruiningen. Advertentie REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nieuwbouw voor de schop voor de kinderopj^a«g?T5e ge meentelijke organisatie moet dan wel wachten tot de nieuwe school klaar is, en de oude school is aangepast voor de huisvesting van ambtenaren. Ook is de Juliana van Stolberg school te groot voor de gemeen- ;e, maar de raad vindt dat ver huur wel tot de mogelijkheden behoort. Bovendien groeit het ambtelijk apparaat telkens har der dan in prognoses wordt ver wacht. Een plan om op een verdieping van het gemeentehuis ruimte te maken - waaraan de fractie van Gemeentebelang wil vasthou den - is achterhaald gebleken. Op de verdieping is veel te wei nig ruimte. Eén dak De fractie van de SGP probeert andere fracties warm te krijgen voor nieuwbouw van de school en de kinderopvang onder één dak. Op de langere termijn kan dat voordelig zijn, omdat de Ju liana van Stolbergschool harder lijkt te groeien dan de prognoses aangeven. In zo'n plan krijgt de kinderopvang ruim op tijd een nieuw gebouw, de bouw is goed koper, procedures eenvoudiger en op termijn kan er makkelij ker met ruimte worden gescho ven. Alleen de PvdA-fractie voelt meteen voor het SGP- plan. VVD en CDA laten zich nog niet uit voor de vestiging van kinderopvang en de refor matorische school in een nieuw gebouw. Het restaurant in Kamperland maakt plaats voor een horeca- en recreatiecomplex. foto Willem Mieras door ingrid Huibers KAMPERLAND - Op de plek van res taurant D'Ouwe Veerstoep aan de ha ven van Kamperland moet een nieuw, vier verdiepingen tellend, horeca- en recreatiecomplex verrijzen. Daar zijn projectontwikkelaar Faasse Faasse, eigenaar van het restaurant, en burge meester en wethouders van de gemeen te Noord-Beveland het in grote lijnen over eens. Het is de bedoeling van Faasse Faasse het oude gebouw, dat overigens maar één verdieping telt, te slopen en op de zelfde plek een geheel nieuw restaurant te bouwen. Boven het restaurant zijn in drie bouwlagen in totaal zes recreatie appartementen voorzien. Het in de jaren zeventig gebouwde res taurant is volgens R. Faasse zo verou derd dat het niet veel langer dienst kan doen. Daarom klopte hij een paar jaar terug al bij de gemeente aan. De com missie ruimtelijke ordening en recrea tie zag wel wat in de plannen, maar prioriteit had de procedure voor wijzi ging van het bestemmingsplan, die voor de nieuwbouw nodig is, blijkbaar niet. Inmiddels staat de ontwikkeling van het havengebied in Kamperland hoger op de agenda en hebben burgemeester en wethouders bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft (RDH) opdracht gege ven de stedenbouwkundige randvoor- waarden op papier te zetten. Dat bu reau concludeert dat een gebouw met maximaal vier bouwlagen goed past in het gebied waar al ruim twintig recrea tieappartementen staan die - exclusief de kap - twee bouwlagen tellen. Wel zou de vierde bouwlaag een 'transparante uitstraling' moeten hebben. Robuust Omdat het volgens RDH niet wenselijk is dat nieuwe ontwikkelingen aan het Veerse Meer de skyline van Veere 'naai de kroon steken', moet het complex in Kamperland met de kop naar het meer gebouwd worden. Zo wordt voorkomen dat je vanaf het water tegen een bouw- wand aankijkt. Wat betreft materiaal gebruik gaat de voorkeur uit naar beton, glas, staal of basalt vanwege de 'robuuste uitstraling' vaneen havenge bied. Ook de architectuur zal op het 'maritieme karakter' van het gebied moeten inspelen. Alvorens er iets kan gebeuren in het ge bied, zal de gemeente een procedure voor wijziging van het bestemmings plan moeten voeren. Wanneer daarmee zal worden begonnen, is nog niet be kend. Vantevoren wordt in ieder geval overleg gevoerd met de projectgroep Rondom het Veerse Meer. door Jeanne de Nijs THOLEN - De rotonde op de Postweg in Tholen, bij café De Tol, is naar verwachting zo'n vier maanden later klaar dan gepland. De rotonde komt nu ongeveer veertien meter verder richting de grens van de be bouwde kom. Het plan is aange past omdat omwonenden het er niet mee eens waren. De voorbelasting voor de roton de was al in februari gelegd. Na een inklinkperiode van vier maanden zou nu ongeveer met de eigenlijke aanleg begonnen worden. De voorbelasting moet nu op een andere plaats aange bracht worden, en vervolgens weer een aantal maanden liggen om in te klinken. Voor de aanleg van de rotonde moest het be stemmingsplan ter plaatse ge wijzigd worden. Een aantal omwonenden liet de gemeente weten het niet met het plan eens te zijn. Om dat kracht bij te zet ten tekenden ze ook bezwaar aan tegen de bouw van de wo ningen in plan Stadszicht. De rotonde zou volgens omwonen den onder meer te dicht bij en kele woningen komen te liggen. De eigenaar van café De Tol voorzag verder problemen met parkeergelegenheid. In een gesprek deze week zijn gemeente en omwonenden ech ter tot overeenstemming geko men. Het verleggen van de plaats waar de rotonde komt vormde een van de oplossingen. De parkeerplaatsen voor het ca fé worden verplaatst naar de andere kant van de zaak. Verder hebben de buurtbewoners be dongen dat de Luchtenburgse- weg, vooruitlopend op een plan voor de toekomst, nu al wordt afgesloten. Alleen voetgangers en fietsers kunnen er nog door, bestemmingsverkeer alleen via de Eeweg. Kritisch Hiermee wordt voorkomen dat bouwverkeer voor plan Stads zicht van de Luchtenburgseweg gebruik gaat maken. Voor dat zwaar verkeer wordt nu een noodweg aangelegd door land bouwgrond, van de villa Stads zicht tot net buiten de grens be bouwde kom. „Het gesprek met de omwonenden was soms kri tisch'', geeft een gemeente woordvoerder aan. „Maar dat mag, hun belangen staan ten slotte op het spel". De overeen komst tussen gemeente en om wonenden heeft er in elk geval toe geleid dat alle ingediende 'zienswijzen' van de bewoners zijn ingetrokken, evenals de be zwaren tegen plan Stadszicht. De gemeentewoordvoerder ver wacht dat de extra kosten voor de overeengekomen aanpassin gen wel zullen meevallen. Wet houder K. Heijboer concludeer de eerder deze week: „Beter dit traject, dan langdurige proce dures in te gaan." door Mieke van der Jagt THOLEN - Tuinliefhebbers kunnen deze inaand terecht in open tuinen op Tholen, in en rond Goes en in Kats. Op vrijdag 14 juni en zaterdag 15 juni zijn geopend de tuinen bij de familie Balk, Zuidplantsoen 5 in Poortvliet, fa milie Van der Zwan, Schelphoekseweg 3 in Poortvliet, familie Van Gurp, Stenen pad 1 in Sint Maartensdijk en de familie Tfolr T.ancreweP 46 in Schernenisse ziin open voor bezoekers. Een bezoek aan een van de tuinen is gratis, maar er kan wel een donatie gedaan worden voor het goe de doel. Dit jaar is dat Stichting Hulp hond. De tuinen zijn vrijdag vanaf 13.00 uur geopend en zaterdag vanaf 10.00 uur. Van donderdag 20 tot en met zondag 23 juni en in het weekeinde van 6 en 7 juli zijn acht Goese tuinen geopend voor het publiek. Het zijn de tuinen van eigenaars die zich hebben verzameld rond tuinar chitect Arend Jan van der Horst, wiens tuin bii de Heuvelhof, aan de Oude Hoe- veweg 8 in Baarsdorp, dan ook geopend is. De andere tuinen zijn te vinden aan de Wissenkerkseweg 9 in 's-Heer Arends- kerke, aan de Kerkring in 's-Heer Abts- kerke, aan de Kleine Kade 25 in Goes en in Kloetinge aan de Lenshoeklaan 12, Geertesplein 18, Marktveld 15 en Jacht huisstraat 10. Bij iedere tuin kunnen be zoekers een routebeschrijving en een om schrijving van de andere tuinen krijgen. Aan de Dijkstraat 31 en de Noordlange- weg 17a in Kats zijn open tuinen op vrij dag 21, zaterdag 22 en zondag 23 juni van OOST-SOUBURG - Ze hadden op de spoorbaan bij Oost- Souburg honderd stenen op de rails gelegd. Toen de politie ar riveerde, gingen de jongens ervandoor. Twee vijftienjarigen werden op de Bermweg aangehouden. De twee anderen, twee jongens van veertien, melden zich later op het bureau. Ze zul len allen worden doorgestuurd naar bureau Halt. Voor zover bekend hebben de treinen hiervan geen hinder ondervonden. MIDDELBURG - Een dertigjarige man uit Suriname is giste ren in Middelburg voor drugssmokkel en wederrechtelijke vrijheidsberoving veroordeeld tot zes jaar cel. De rechtbank achtte bewezen dat de Surinamer een hoofdrol heeft gespeeld in het cocaïnetransport van 57 kilo dat per schip vanuit Suri name naar Nederland werd vervoerd. De douane onderschep te de partij eindjanuari 1998in de haven van Vlissingen. Offi cier van justitie J. Valente besloot toen de drugs te vervangen door frituurvet. Drie Eindhovense broers haalden de pakket ten uit de container in de gedachte dat het om cocaïne ging. De nepcoke werd door de afnemers niet in dank afgenomen. Ze veronderstelden dat de broers een wisseltruc hadden toege past en dat werd hen op onmiskenbare wijze duidelijk ge maakt. De broers werden in hun eigen auto ontvoerd, bedreigd met wapens, mishandeld en enige tijd gegijzeld, waarbij de Surinamer zich niet onbetuigd had gelaten. KAPELLE - Aan de Jonagoldstraat in Kapelle is tussen dins dagmiddag en gisterenochtend ingebroken in een bedrijfsau to. Diverse gereedschappen werden gestolen met een waarde van rond de duizend euro.Onbekenden hebben dinsdag tus sen 0 60 0 uur en 1600 uur spullen gestolen uit een woning aan de Randweg in Poortvliet. Weggenomen zijn een portemonnee met een geldbegrag van enkele honderden euro's en sieraden ter waarde van meer dan tweeduizend euro. TERNEUZEN - De bliksem is in de nacht van dinsdag op woensdag ingeslagen in drie woningen in Terneuzen en Zaamslag. De inslag in de schoorsteen van een woning aan de Ferlemanstraat in Terneuzen sloeg een groot gat in de beton nen vloer van de tweede verdieping. Het hele elektrische cir cuit raakte vernield. In een flat aan de Diepenbrockstraat ontstond schade door rookontwikkeling na een bliksemin slag. In Zaamslag sloeg de bliksem in het dak van een woning aan de Reuzenhoek, waardoor het gehele elektrische circuit werd vernield. De brandweer rukte uit omdat er een rook- en brandlucht hing, maar hoefde niet in actie te komen. ZIERIKZEE - Een 61-jarige automobiliste uit Zierikzee is dinsdagmiddag op de Calandweg in haar woonplaats be dreigd door een voor haar onbekend man. De vrouw reed in de Schuurbeque Boeijestraat om een stilstaande personenauto. Daarbij deed zich volgens de politie geen aantoonbaar pro bleem voor. Toch had de man aanleiding gezien daarop de vrouw achterna te rijden. Hij dwong haar op de Calandweg tot stoppen, waarna hij dreigende taal uitte, zijn slachtoffer in het gezicht spuugde en de vrouw vervolgens beduusd ach terliet. De politie heeft geen idee van de aanleiding van het voorval, noch van de identiteit van de belager. De Zierikzeese heeft aangifte gedaan van bedreiging. door Rob Paardekam YERSEKE - Bewoners van de Azalealaan in Yerseke hebben de gemeente verzocht snel- heidsbeperkende maatregelen te nemen in hun straat. Het col lege van burgemeester en wet houders voelt daar niets voor. Zoals de meeste straten in Yers eke heeft ook de Azalealaan te maken met veel te hard rijdend verkeer. De bewoners zijn dan ook niet de eerste die bij de ge meente aankloppen voor maat regelen. Enkele Yersekenaren die aan de Grintweg wonen, klaagden zo'n half jaar geleden over de hoge snelheid en vonden gehoor. De gemeente trok ruim tienduizend gulden uit voor het plaatsen van wegversmallin gen. Overigens wilde het college daar in eerste instantie ook niet aan beginnen, maar de commis sie openbare werken drong aan op maatregelen. De angst was wel dat meer mensen om maat regelen zouden vragen. Dat is dus gebeurd, maar burge meester en wethouders zijn niet van plan opnieuw overstag te gaan. „De Azalealaan is niet te vergelijken met de Grintweg", licht burgemeester A. Verbree toe. De straat heeft niet te ma ken met doorgaand verkeer en er zit geen industrie zoals aan de Grintweg. Verbree: „Het zijn voornamelijk de eigen bewo ners die er te hard rijden." Het college vindt het onzinnig om nu allerlei 'losse' maatrege len te nemen, terwijl Yerseke over een paar jaar wordt inge richt als 3 0-kilometerzone. Hoogstwaarschijnlijk zullen er dan ook in de Azalealaan maat regelen worden getroffen. 10.00 tot 17.00 uur. De twee tuinen zijn eigendom van de families Van Strien en Willebrands die ze zelf hebben aange legd. De familie Willebrands heeft een kleine tuin in Cottagestijl met zitjes en veel rozen. De tuin van de familie Van Strien is groter en is beplant met bomen en vaste planten. In beide tuinen staan ook beelden van brons en beton/alumini um tentoongesteld die gemaakt zijn door Frida van Overbeeke. Tijdens de Open Tuinen krijgen aanwezi gen een rondleiding en uitleg. door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - Hoewel de Colijnsplaatse schooljeugd al lang bezit van het asfalt geno men heeft, werd het fietspad Mol-Tol gisteren pas officieel geopend. „Een mooi weggetje voor het bieten transport", mompelt één van de aanwezige boeren terwijl hij toekijkt hoe wethouder J. Meulenberg van de gemeente Noord-Beveland en bestuurder A. van de Hoef van het Water schap Zeeuwse Eilanden met vereende krachten het naam bord onthullen. Ook een collega ziet wel brood in het verse, kaarsrechte stuk asfalt. Het pad is in eerste instantie bedoeld om fietsers van en naar Colijns- plaat, waaronder veel school kinderen, een veilige route te bieden. Maar ook fietsende re creanten kunnen er hun hart op halen. Speciaal voor hen zijn langs het fietspad twee pick nicktafels en een boombank neergezet. Daarlangs is een Zeeuwse hagenrand aange plant. Het pad loopt langs de watergang naar de Valkreek in Colijnsplaat. Langs de noord kant van het pad worden vol gend voorjaar hoogstwaar schijnlijk verschillende kruiden en wilde bloemen gezaaid. Het fietspad loopt vanaf de pa rallelweg langs de N256 even wijdig aan de watergang naai de Molenweg, waarna de route wordt vervolgd langs het bos in de richting van de G. J. Klein Wassinkstraat. 1 STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming, 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; GOES - Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur: Line Dance door Country Club The Sounthern Riders; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur. Technika 10 voor meisjes van 10 t/m 12 jaar; Sportpunt Zeeland, 18.30-19.00 uur: Start 59ste Avondvierdaagse; KORTGENE - Dorpshuis De Pompweie, 18.30 uur: Start avondvierdaagse; KRABBENDIJKE - Gymlokaal Nieulande- straat, 18.30 uur: Start avondvierdaagse; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio- Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie vergadering wonen en milieu; POORTVLIET - 9.45 uur: Woonboulevard Bouman-Potter, 9.45 uur: Agrarische ex cursie Plattelandsvrouwen; SINT-MAARTENSDIJK 19.30 uur: Com missievergadering welzijn en onderwijs; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33