«jme €B9?° Superkortingen Israël valt aan na aanslag Zeeuws-Vlaanderen wilde zich afscheiden Perry's actiepakker 30, 50 en 70% bij V&D Nomad Eagle 55 over besteding van extra overheidsgeld Veel onduidelijkheid VANDAAG SÉ 0 AVOND West-Brabantse brandweer vergeet Thoolse sirene te testen WK voetbal klopt Spelen op internet Bomauto doodt zeventien buspassagiers bij Megido Paarse vruchten in klikobak KSG moet 4 miljoen terugbetalen Kus doet jeuken Havenoorlog over Cobelfret dreigt Volleybalsters verrassen Cuba 18° 14 Z 4 Wolkenvelden In de ochtend nog buien. Later mogelijk een beetje zon. Matige zuidenwind bij circa 18 graden. 245e jaargang no. 132 donderdag 6 juni 2002 los nummer 1,00 BOSTON - Een groot aantal mensen blijkt allergisch voor een notenkus. Dat is een zoen van iemand die tot zes uur voor de omhelzing bijvoorbeeld pin da's heeft gegeten. Een noten- kus op de wang van een driejari ge jongen leidde zelfs tot een ziekenhuisopname. Dit meldde de New England Journal of Medicine gisteren. Amerikaanse vorsers onder zochten 379 mensen met een al lergie voor noten en zaden. In totaal twintig mensen maakten melding van een allergische re actie na een notenkus. Volgens de wetenschappers was dat een verrassend hoog aantal. De symptomen bleven meestel be perkt tot wat jeuk of een zwel ling. Vier personen werden kortademig. RTR Een Israëlische politieman staat naast de restanten van de bomauto. Op de achtergrond ligt de uitgebrande bus. foto Yariv Katz/EPA door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Direct na de Tweede Wereldoorlog ontstond onder Zeeuws-Vlamingen een Advertentie HogeschoolZeehnd 19:00 uur - 21:30 uur, Edisonweg 4, Vlissingen Advertentie gewicht: 1900 gram inhoud: 55 liter 4 compartimenten uoor www.perrysport.nl krachtige stroming die afschei ding van Nederland nastreefde. Met name in het grotendeels verwoeste West-Zeeuws- Vlaanderen pleitten mensen openlijk voor aansluiting bij België. Dat gebeurde uit frus tratie over het optreden van het Militair Gezag en onvrede over de trage wederopbouw. Dit staat in het boek Polder- schouw, terugkeer en opvang na de Ttueede Wereldoorlog, over de terugkeer van evacués na de oorlog. De door het Militair Gezag ver ordonneerde verplichte evacua tie van duizenden westerlingen naar Oost-Zeeuws-Vlaancleren zette kwaad bloed. Maar vooral het idee dat West-Zeeuws- Vlaanderen bij de hulpverle ning werd achtergesteld bij het onder water gelopen Walcheren bracht menigeen ertoe de leus 'Zet de grenspaal maar midden in de Schelde' te onderschrij ven. De Zeeuws-Vlamingen hadden het gevoel te behoren tot een vergeten uithoek van Zeeland en Nederland. Dit werd gevoed door een falend noodherstel- plan. De afscheidingsgedachte kreeg nooit concreet gestalte in een organisatie. Daardoor kwam er geen brede volksbewe ging van de grond. De gevoelens onder de mensen waren echter wel een duidelijke aanklacht te gen de overheid. In zijn bijdrage aan het boek Polderschouw gaat de histori cus Arno Bomebroek uitvoerig in op de moeizame verhouding van de Zeeuwen tot het gezag in de periode 1944-1947. Titel van zijn hoofdstuk: Onbegrip en Ongenoegen. Hij stelt vast dat hiervan met name in (West-) Zeeuws-Vlaan- deren sprake was en niet ten on rechte. Orthodox Ook op Walcheren rees verzet tegen de evacuatieplannen van het Militair Gezag, voor een deel gevoed door de orthodox-pro testantse geloofsovertuiging. In beide regio's mislukte de opera tie dan ook grotendeels. De door de oorlog verdreven mensen weigerden, ondanks de grote verwoestingen, hun have en goed opnieuw te verlaten. De burgerlijke bestuurders werk ten het Militair Gezag ook te gen. Advertentie Toerisme studeren in Zeeland? bezoek 6 juni onze info avond! HogeschoolZeeland Edisonweg 4, Vlissingen Meer Weten? bel: 0118 - 489229 surf: www.hz.nl of mail: sic@mail.hzeeland.nl Bornebroek constateert dat in Zeeuws-Vlaandex-en ten on rechte de opvatting heerste dat het gebied bij de hulpverlening werd gepasseerd. „Van achter stelling was geen sprake, van gebrek aan belangstelling van de bestuurders evenmin, en fei telijk was het niet te onderbou wen dat Walcheren een voor keursbehandeling kreeg. Toch was het beeld in de hoofden van de bevolking het tegenoverge stelde. De West-Zeeuws-Vla- ming voelde zich achtergesteld en onbegrepen door zowel de andere Zeeuwen als de rest van Nederland." Dat de koningin op bezoek kwam, later gevolgd door de mi nister-president, was niet vol doende om de negatieve stem ming te keren. Bornebroek: „Er ontstond een sfeer van separa tisme. Spottend noemde men de Schelde het ijzeren gordijn." Hij geeft aan dat het defaitisme en het separatisme een reële voe dingsbodem hadden. „Voor de Zeeuws-Vlaming was de bevrij ding geen feest geweest, zijn ge duld werd daarna soms zwaar op de proef gesteld en hij zag zijn verwachtingen meermalen de bodem ingeslagen." Gebrek De bureaucratie bleek volgens Bornebroek een grotere vijand te zijn dan het gebrek aan bouw vakkers en -materialen. Het noodherstel was eind 1945 vast gelopen. Pas tweeënhalf jaar na de bevrijding, in mei 1947, werd het eerste wederopbouwplan voor de gemeente Schoondijke goedgekeurd. Pas nadat het Mi litair Gezag de verhoudingen met de burgemeesters verbeter de, ontstond onder de bevolking weer wat meer vertrouwen in de overheid. Maar de ontstane kloof tussen bevolking en be stuur - die in Zeeuws-Vlaande- ren tot uiting kwam in de af scheidingsgedachte - liet lang sporen na. pagina 19: vrij met bittere nasmaak van onze redactie binnenland DEN HAAG - Van veel extra geld dat de laatste jaren is uitge trokken voor onder meer onder wijs en zorg, is onduidelijk of het wel goed is besteed. Volgens de Algemene Rekenkamer zou den ministeries van tevoren dui delijk moeten maken wat ze met extra uitgaven willen bereiken. Nu blijft het onzeker of er wel iets zinnigs mee is gebeurd. De Rekenkamer presenteerde gisteren haar controlerapport over de overheidsuitgaven voor 2001. In totaal heeft de rijks overheid in dat jaar 147 miljard euro uitgegeven. Achter een be drag van 770 miljoen zet de Re kenkamer vraagtekens. „Dat is maar een fractie van het totaal bedrag", aldus Rekenkamer president Stuiveling. Het stoort de Kamerfracties dat het financieel beheer van de overheid nog steeds niet op orde is. Vooral de niet-paarse partij en zijn ontevreden. Groen- Links-fractievoorzitter Rosen- möller: „De burger wil weten of zijn belastinggeld goed besteed wordt. De Kamer dient dit te kunnen controleren. Dat de re gering hier onvoldoende inzicht in biedt, is zorgelijk." De ministeries blijken hardleers als het om financiële verbete ringen gaat. Vooral Defensie Advertentie Op vrijwel alle afdelingen talloze artikelen met kortingen oplopend tot 70%. Kom snel en pak je voordeel. weet vaak niet of het geld wel te recht is uitgegeven. Nieuw in de lijst van ondeugde lijk werkende overheidsinstel lingen is het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB), het bu reau dat veel mensen kennen van de acceptgiro voor ver keersovertredingen. De accoun tantsdienst van Justitie conclu deert dat het CJIB de zaken niet onder controle heeft. Uit het rapport blijkt verder dat de staatsschuld vorig jaar is opge lopen, ondanks een overschot op de begroting. De staats schuld kwam hierdoor op 225,9 miljard euro. GPD THOLEN - De gemeente Tholen werd gisteren over het hoofd ge zien tijdens de landelijke test van de sirenes. De regionale brandweer West-Noord-Bra bant in Roosendaal, waar de ge meente onder valt, verzuimde de sirenes aan te zetten. Dat ge beurde een half uur later. De regionale brandweer West- Noord-Brabant erkent de fout ruiterlijk. „Kort door de bocht gezegd hebben we Tholen over het hoofd gezien", erkent E. Louwerse, hoofd operationeel bureau. „Genuanceerder ge zegd gaat het om het niet active ren van een groep. De sirenes zijn verdeeld in groepen, want niet overal hoeven de sirenes aan te gaan bij een ramp. Het was niet de bedoeling. De test een half uur later heeft laten zien dat de sirenes op Tholen het doen." pagina 18: tien sirenes erbij (Advertentie) 8 713214M000002 rpsandag_Vm vrijdag HjREAtoPAN SEOUL - Het wereldkam pioenschap voetbal is nog geen week oud of de we reldvoetbalbond Fifa weet al dat het een ver pletterende cyberspace- overwinning op de Olym pische Spelen gaat beha len. De officiële WK-site kreeg in de eerste vier dagen van het toernooi al 165 mil joen bezoekers, tijdens de gehele Spelen van Sydney 2000 werd de olympische site 230 miljoen keer be zocht. „Dit is het eerste echte internet-WK", zei Fifa-woordvoercler Keith Cooper. Hij wist te melden dat 52 procent van de 'hits' waren terechtgeko men op de Engelstalige si te, 13 procent van de be zoekers zocht informatie in het Japans. Kleinere percentages waren voor het andere organiserende land Zuid-Korea (4,5 pro cent) en China (8 proc'ent). Ook de tv-cijfers stemmen de Fifa tot tevredenheid. Het aantal kijkers voor de openingsmatch tussen Frankrijk en Senegal werd bijvoorbeeld we reldwijd geschat op vijf honderd miljoen. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden zijn: Rusland - Tunesie 2-0; Ver enigde Staten - Portugal 3-2; Duitsland - Ierland 1-1. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël heeft een snel antwoord aange kondigd op de terreuraan slag ten zuiden van Afula, die gisteren aan zeventien mensen het leven heeft ge kost. Gisteravond werden nog 35 gewonden in zie kenhuizen verpleegd; tien van hen zijn er ernstig aan toe. De aanslag werd uitgevoerd door een zelfmoordterrorist van de Palestijnse Islamitische Ji had, die zijn met explosieven geladen auto in de linkerzijkant van de bus boorde. Kort na de aanslag kwam het Is raëlische defensiekabinet bij een, maar het nam niet onmid dellijk een besluit over cle aard van de vergelding. In de loop van de dag vergaderde minister Ben-Eliezer van Defensie met adviseurs en de legerleiding. Gisterochtend trok een colonne tanks, begeleid door infantex-ie, de Palestijnse stad Jenin bin nen, maar volgens Defensie was dat niet meer dan 'het begin van een reactie'. De Islamitische Jihad liet een paar uur na de aanslag weten verantwoordelijk te zijn. Via de televisiezender van de islamiti sche Hezbollah in Libanon maakte de organisatie bekend dat de actie was bedoeld ter her denking van het begin van- de Zesdaagse Oorlog van 1967, gis teren precies 35 jaar geleden. Debus explodeerde pal voor een van de grootste gevangenissen van Israël, bij het Megido- kruispunt. Volgens de politie was dat geen toeval. Onmiddel lijk na de ontploffing brak er feestvreugde uit onder de vele honderden Palestijnse gevange nen. De meeste gedetineei'den in Megido zijn veroordeeld wegens een aandeel in aanslagen op Is raëliërs. Chauffeur De chauffeur van de bus, Mic key Harel, raakte licht gewond. Hij rijdt elke dag de route tussen het centrale busstation in Tel Aviv en Tiberias. Vanaf zijn zie- kerxhuisbed vertelde Harel dat hij gisteren voor de vierde keer een terreuraanslag meemaakte. Vorig jaar november bestuurde hij een bus die bij het busstation van Hadera zwaar werd bescha digd door een Palestijnse zelf moordterrorist. Bij die actie vie len drie doden. In maart van dit jaar maakte hij hetzelfde mee bij de stad Um al-Fahm. Toen vielen er zeven doden. En kort geleden zag hij hoe bij de bus halte van Megido een terrorist zich opbliesGPD Bedrijven in Rotterdam, Antwerpen, Zeebrugge, Hamburg en Bremen kijken met argusogen naar de komst van Cobelfret in Vlissingen. De reden is dat volgens hen niet walwerkers, maar zeelieden schepen lossen bij Cobelfret Rotterdam. Dat is in strijd met Europese afspraken. Bonden verwachten een havenoorlog als Cobelfret dat ook in Zeeland gaat doen. Premier Wim Kok moet toezien hoe het beleid van het tweede paarse kabinet onder zijn ogen wordt af gebroken. Bijna achteloos werpen de partijleiders van LPF, CDA en WD de vruchten van acht jaar Kok in de cen trumrechtse klikobak. De Europese Commissie wil dat de Koninklijke Schelde Groep vier miljoen euro overheidssubsidie terugbetaalt aan de staat. Volgens Brussel is het ministerie van Econo mische Zaken te ruimhartig geweest bij de verkoop van KSG aan Damen Shipyards. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7 en 9; radio en televisie: 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,22,23 en 24; four freedoms: 25,26,27 en 29 De Nederlandse volley balsters hebben bij de Vol ley Masters in Montreux een verrassende zege op Cuba behaald. Oranje, met Elles Leferink (foto) als uitblinkster, versloeg de wereld- en olympisch kampioen en titelverdedi ger met 3-0 (25-16 25-22 25-23).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1