yosHji af EU-hof zwakt gouden aandeel PZC Belgen zijn Hollandse scheurneuzen goed zat Diplomatieke bonje met Turkije opgelost President Uruguay noemt Argentijnen grote dievenbende DE NIEUWE ALTO VERDIENT 1.000,- SUBSIDIE VOOR U. Jubileumfeest Elizabeth poetst imago Windsors op 5 Parlement beslist over Öcalan Schooljongen pleegt moord uit film Huisvrouw Taiwan betaald beroep Thaise schoolbus beschoten Vingerafdruk verplicht in Italië VS richten vizier op Al Qaeda in Pakistan Spaans parlement voor boycot Batasuna Straatgevechten teisteren Belfast Invloed regeringen op voormalige staatsbedrijven aan banden gelegd woensdag 5 juni 2002 ANKARA - De vice-premier van Turkije, Devlet Bahceli, zei gisteren dat het parlement moet stemmen over het wel of niet uitvoeren van het doodvonnis van Abdullah Öcalan. De partijvoorzitter van de extreem-rechtse Nationalistische Actiepartij liet hiermee doorschemeren dat Turkije zich mis schien niet zal neerleggen bij de uitspraak van het Europees hof voor de mensenrechten in Öcalans zaak. Binnen enkele maanden wordt van het hof een uitspraak ver wacht in de beroepszaak van Öcalan. De Turkse regering heeft toegezegd niets te zullen doen tot het hof een oordeel heeft geveld. Öcalan is in Turkije als leider van de Koerdische Arbeiders partij PKK veroordeeld wegens landverraad. AP NANTES - Een zeventienjarige scholier heeft in het West- Franse Nantes een meisje verjnoord zoals hij dat in de Ameri kaanse films Scream had gezien. Hij heeft dit tegenover de politie bekend. De jongen is aangehouden wegens de moord op een vijftienja rig meisje dat maandag in een park hevig bloedend werd ge vonden. Ze overleed later in het ziekenhuis maar ze kon de naam van haar moordenaar nog zeggen. RTR TAIPEI - Een huisvrouw in Taiwan mag zich voortaan voor haar werk in de woning laten betalen door haar man. Het par lement heeft daartoe gisteren een wetswijziging aangeno men. Bovendien moet de kostwinner het salaris delen met zijn partner, met aftrek van de kosten voor het huishouden. Omdat in Taiwan de meeste mannen kostwinner zijn en hun vrouwen vaak het huishouden doen en ook de kinderen op voeden, wordt de wetswijziging gezien als een overwinning voor vrouwen. DPA BANGKOK- Drie gemaskerde aanvallers hebben gisteren een schoolbus in Thailand onder vuur genomen. Een rege ringswoordvoerder meldde dat zeker zes leerlingen zijn om gekomen en ten minste elf passagiers ernstig gewond raakten De onbekende aanvallers schoten met M-16 aanvalsgeweren op de bus waar vijfentwintig jongeren in zaten. De chauffeur bleef ongedeerd en kon doorrijden naar een ziekenhuis. De schoolbus was op weg naar een school in de provincie Ratcha- buryvlak bij de grens met Myanmar. De grens is al een aantal weken gesloten door ongeregeldhe den tussen Thailand en Myanmar. Het is onduidelijk wat de motieven van de daders waren. AFP ROME - Alle inwoners van Italië moeten hun vingerafdruk laten registreren. Die maatregel is onderdeel van een nieuwe wet die het parlement gisteren heeft aangenomen. Alleen de senaat moet de wet nog goedkeuren. De registratiemaatregel is onderdeel van een nieuwe Immi- gratiewet, Eigenlijk wilden de centrumrechtse partijen dat de maatregel enkel zou gelden voor buitenlanders die niet uit de EU komen. De oppositiepartijen vonden dit racistisch en eis ten in een fel debat uitbreiding van de registratieplicht voor alle inwoners van Italië. De oppositiepartijen zijn fel tegen de nieuwe wet, die de toe stroom van illegale immigranten moet beperken. DPA/AFP van onze redactie buitenland ISTANBOEL - De direct be trokkenen zijn opgelucht. Het ministerie van Buitenlandse Zaken is tevreden. De Turkse misdadiger die tot levenslang was veroordeeld wegens on dei- meer de verkrachting in 1995 van drie Nederlandse vrouwen en de moord op een van hen, zit sinds gisteren weer achter de tralies. Mogelijk blijft hij vastzitten tot 2012. Vorige week donderdag door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Regeringen mogen niet via beschermingsconstruc ties als het 'gouden aandeel' grote invloed blijven uitoefenen op voormalige staatsbedrijven. Volgens het Europees Hof van Justitie frustreren dergelijke praktijken het vrije verkeer van kapitaal in de Europese Unie. De Nederlandse Staat heeft 'gouden aandelen' in KPN en de TNT Post Groep. Het Hof in Luxemburg verbood gisteren de speciale construe- KABOEL - De Verenigde Staten zijn vastbesloten om alle sporen van het terreurnetwerk Al Qae da in Pakistan te vernietigen. Amerika gaat dat doen met de zelfde energie als waarmee het terrorisme in Afghanistan wordt aangepakt. Dat heeft de speciale Amerikaanse gezant in Afghanistan, Zalmay Khalil- zad, gisteren gezegd. ,,De uitschakeling van Al Qaeda in Pakistan is net zo belangrijk als die in Afghanistan", zei Khalilzad. „Ik weet dat dat het doel is van de president en ik denk dat ons dat lukt. Pakistan kan geen vluchtplaats zijn voor Al Qaeda, of het nu om leiders gaat of om zijn leden." AFP Advertentie MEN Jt Wllhelmina&traat 86 M 4424 3D Wemeldinge Tel. 0113 - 622885 Mannenmode t/m maat 4x XL door Pascale Thewissen BRUSSEL - Ze rijden als gek ken, maar o wee als ze worden bekeurd. Dan is Leiden in last; zetten ze een grote mond op en schelden ze de politie uit voor 'dieven, racisten en klote- agentjes'. Nee, de Belgische verkeerspoli tie - beter bekend als de zwaan tjes - hebben geen hoge pet op van 'de Hollanders' die over de bleek echter dat hij op 23 mei was vrijgelaten. De kwestie veroorzaakte een di plomatieke rel tussen Neder land en Turkije. Minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken reageerde verbolgen. Hij nam maandag over de kwestie contact op met zijn Turkse col lega Cem. Kort daarna kwam naar buiten dat het bezoek van prins Willem-Alexander en ties die Portugal en Frankrijk voor geprivatiseerde ex-staats- bedrij ven kennen. Lissabon dis crimineert buitenlandse inves teerders die aandelen willen kopen van een voormalig staatsbedrijf. Daarnaast eist Portugal, net als Frankrijk, vooraf toestemming van de re gering. Volgens het Hof zijn dit soort beperkingen strijdig met het Europese Verdrag dat vrij kapitaalverkeer voorschrijft. De Europese Commissie is blij met de uitspraak van het Hof. Belgische snelwegen scheuren. Het is vaste prik, zegt politie-in- specteur Francis Huysmans van de verkeerseenheid Brecht, bij Antwerpen. Zodra de Nederlanders de grensovergang bij Hazeldonk passeren, duwen ze het gaspe daal wat harder in. „Ze leven zich in België even uit. Goed. Maar als je dan toch gepakt wordt, moet je ook zo sportief zijn om de boete zonder zaniken ER ZIT MEER (H SUZUKI prinses Móxima morgen en vrij dag aan Turkije, niet doorgaat. Van Aartsen is blij dat de moor denaar nu weer vastzit. „Het is goed dat dit is rechtgezet", zo liet zijn woordvoerder weten. Het bezoek van Willem- Alexander en Maxima blijft echter uitgesteld. Een nieuwe datum is nog niet bekend. De Nederlandse belangenbe hartiger Y. Drost van de twee De Commissie liet vorig jaar - na een verhitte interne discussie - weten de jacht op de 'bijzondere aandelen' van nationale rege ringen te willen voortzetten. Het arrest van het Hof ziet Brus sel als steuntje in de rug. 'Bij zondere' of 'gouden' aandelen geven de overheid via een veto, beperking van de aandelenver- koop of uitsluiting van sommige (meestal buitenlandse) inves teerders, de mogelijkheid onge wenste directiebesluiten tegen te houden. te betalen. We beginnen pas te controleren bij 140 kilometer per uur." En juist daar wringt de schoen. Nou is een boete van minimaal tweehonderd euro, oplopend tot 375 euro ook 'geen klein bier', geeft Huysmans toe. Dat bedrag moet ter plekke worden vol daan. Zo niet,dan wordt de auto in beslag genomen. Wie het geld niet op zak heeft, moet te voet naar het centrum van Brecht om te pinnen. Dat is ongeveer zes honderd meter van de snelweg. De zaak voor laten komen kan ook. „Maar de Belgische wet be paalt dat de boete dan toch eerst moet worden betaald, inclusief een toeslag van 75 euro'. Na af loop van het proces krijgt de au tomobilist zijn geld terug. Tja, dat zien de meesten ook niet zit ten." Toiletten In de krant Het Laatste Nieuws luchtte Huysmans deze week z'n hart. „Als ze in groep zijn, worden ze pas echt arrogant. En dan moet je maar zorgen dat je kalm blijft. Soms gaan ze zoda nig te keer dat we ons even moe ten terugtrekken om tot rust te komen. Koffietje drinken, siga retje roken en dan kunnen we er weer even tegen. Het blijft ook niet bij schelden. Na zo'n actie zijn onze toiletten herschapen tot een varkensstal. Ze smijten het wc-papier in het rond." De zwaantjes hadden dan ook lol toen op het viaduct bij de grensovergang op de E-19 door onbekenden een spandoek was opgehangen met opschrift: 'Hier begint het WK'. In Neder landse richting luidde de tekst: 'Hier eindigt het WK'. „Jammer genoeg heeft iemand het ding weggehaald. Ik heb veel zin om er zelf een nieuw te hangen", zegt Huysmans. GPD Nederlandse vrouwen die het drama overleefden, zegt dat de Turkse autoriteiten met de vrij lating van de verkrachter en moordenaar een fout hebben gemaakt. Volgens hem pasten zij een amnestiewet niet goed toe, omdat die niet van toepas sing is op verkrachtingszaken. Een van de overlevenden van het drama uit 1995, Hanneke Sweep uit het Brabantse Etten- Het Hof stelt dat slechts bij uit zondering een dergelijk over heidsingrijpen te rechtvaardi gen is. Het gaat dan om situaties waarin het algemeen belang (voldoende energie), de veilig heid of de volksgezondheid in het gedrang dreigt te komen. Maar dan nog mogen de be schermingsconstructies niet be paalde groepen investeerders (buitenlanders) uitsluiten en moeten ze zeer precies omschre ven en doelgericht zijn. Frank rijk en Portugal voldoen niet van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse vorstin Elizabeth II kan na vier dagen officiële viering van haar vijf tigjarig jubileum tevreden vast stellen dat ze echt populair is onder haar onderdanen. De ver wijten aan haar adres na het overlijden van prinses Diana en de kritiek op gebrekkige open heid van de koninklijke familie lijken in elk geval voorlopig ver geten. Gisteren aan het begin van de avond waren nog vele honderd duizenden Britten op de been voor Buckingham Palace, waar de koninklijke familie als pop sterren liefst drie keer op het Leur, reageerde opgelucht op het nieuws dat haar belager weer achter de tralies zit, ook al is dat niet meer daadwerkelijk levenslang. De hoofdofficier in Alanya liet weten dat hij nog ze ven tot tien jaar in de gevange nis moet doorbrengen. „Voorlo pig heb ik in ieder geval weer rust", aldus Sweep. Volgens de veroordeelde zelf is zijn hernieuwde gevangenzet- aan deze criteria. De Belgische bescherming van het gasbedrijf Distrigas is volgens het Hof wel conform de vereisten. De Commissie - het dagelijks bestuur van de E U - heeft a 1 eer der Spanje en Groot-Brittannië voor de rechter gesleept wegens ongeoorloofde bemoeienis met voormalige staatsbedrijven. Madrid heeft onder meer bij Te lefonica en Iberia een grote vin ger in de pap, Londen bij het toezicht op de vliegvelden. Ne derland heeft volgens het minis- balkon verschenén. De BBC en andere internationale media deden de afgelopen dagen uit gebreid verslag van alle festivi teiten. Een van de hoogtepunten was de rit gisteren met de door acht paarden getrokken gouden koets door de binnenstad van Londen. De straten rond Buckingham Palace vormden één grote 'wap- perplek' voor de Union Jack. Elizabeth werd gedurende de dag vrijwel altijd bijgestaan door haar familie. Vooral prins William (19) en prins Harry (17) konden steevast rekenen op een uiterst enthousiast onthaal van vrouwelijke fans. De Britse pers heeft 'The Golden Jubilee' ook overwegend posi ting politiek gemotiveerd. Bij het verlaten van de rechtbank riep hij volgens Drost: „Premier Ecevit heeft mij aan de Neder- 1 anders verkocht. Zijn poging om weer in het reine te komen met GPD- en NOS- correspondente Jessica Lutz is mislukt. Hij bood in de recht bank zijn excuses aan voor de klap die hij haar had gegeven, toen hij maandag bij het politie bureau arriveerde. Ondanks de excuses, houdt Lutz vast aan de aanklacht die ze tegen hem had ingediend. ANP terie van Financiën alleen bij KPN en de TNT Post Groep nog een bijzondere zeggenschap. De Commissie liet eerder weten de ze constructies te willen onder zoeken. Brussel benadrukt dat grensoverschrijdende investe ringen van groot belang zijn in de EU. Vorig jaar belegde de lid staten voor 670 miljard euro in eikaars bedrijven, ongeveer acht procent van het gezamen lijke Europese bruto product. Zonder 'bijzondere' aandelen zou dit nog hoger zijn. GPD tief ontvangen. Vooral het pop concert maandagavond in de tuinen van het paleis maakte in druk. De koningin, met haar handtasje, verscheen zelfs op het podium tussen sterren als Paul McCartney, Phil Collins, Brian May en de halfnaakte da mes van Atomic Kitten. Prins Charles zei op dezelfde bühne weinig protocolair 'mammie' tegen Elizabeth en hij stak de loftrompet over zijn va der, prins Philip. Verscheidene verslaggevers meldden dat de laatste een traantje moest weg pinken. Als de officiële jubile umviering een poging was het imago van de Windsors te ver beteren, dan is die zeker ge slaagd te noemen. ANP door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De Uruguayaan- se president Jorge Batlle ver keerde in de veronderstelling dat de camera uit stond en zei na afloop van een tv-interview hardop wat veel Uruguayanen denken. Met zijn uitlating dat de Argentijnen één grote die venbende zijn, heeft Batlle een diplomatiek incident van de eerste orde veroorzaakt met het grote buurland. Het loslippige staatshoofd reis de gisteren spoorslags naar Bu enos Aires om daar de plooien glad te strijken. Na een gespan nen ontmoeting met zijn Argen tijnse collega Eduardo Duhalde beschouwt deze de zaak als af gedaan. Batlle toonde met be traande ogen berouw en bood Duhalde en het Argentijnse volk zijn verontschuldigingen aan. Alles begon vorige week don derdag, toen Batlle aan het ein de van een vraaggesprek met de financiële Amerikaanse kabel zender Bloomberg geïrriteerd MADRID - Het Spaanse parlement heeft zich gis teren in grote meerder heid achter een wetsont werp geschaard dat een extremistische Baskische partij, Batasuna, ver biedt. Batasuna is de poli tieke vleugel van de sepa ratistische terreurbewe ging ETA. Slechts zestien parlemen tariërs, gematigde Baski sche nationalisten en af gevaardigden van de radi cale partij Verenigd Links, stemden tegen het wetsontwerp; 304 stem den voor. Zowel de regerende Volkspartij (PP) als de so cialistische oppositiepar tij PSOE stemden voor het verbod. De Spaanse se naat buigt zich op 25 juni over het voorstel. AFP raakte na een provocatieve op merking van de Argentijnse journalist die hem mede inter viewde. De man prikkelde Batlle door een vergelijking te trekken tussen Uruguay en Ar gentinië. Het staatshoofd rea geerde hierop met een vuistslag op tafel en brulde dat hij niet vergeleken wenste te worden met het bankroete Argentinië. „Uruguay is een wezenlijk an der land. Zijn jullie op de hoogte van het bestuur in Argentinië? Kennen jullie de draagwijdte van de corruptie daar? De Ar gentijnen zijn één grote dieven bende van het begin tot het eind. Argentinië zal pas vooruit gaan als ze daar twee jaar weten op te houden met roven", aldus Batl le. Tragedie Hij voegde er nog aan toe dat de Argentijnse president Duhalde elke vorm van politieke slag vaardigheid mist en dat hij niet eens weet waar hij met zijn land naar toe wil. „In plaats dat ze in Argentinië eens goed naar zich zelf kijken, blijven ze de schuld op anderen schuiven. Dat is de tragedie." De woede van Batlle is volgens waarnemers vooral ingegeven, omdat het financieel stuurloze Argentinië Uruguay steeds verder meesleept in zijn val. Uruguay - dat met Brazilië, Argentinië en Paraguay het Mercosur Vrijhandelspact vormt - heeft de laatste maan den 47 procent van zijn interna tionale deviezen verloren door groeiende paniek onder spaar ders en beleggers. Ook de uit voer naar Argentinië, Uru guay's belangrijkste markt voor export, stagneert. GPD Advertentie SUM. DE NIEUWE ALTO VAN SUZUKI. VANAF €7.999.- De Alto is nu nog ruimer, comfortabeler en veiliger. Met vijf deuren, een in delen neerklapbare achterbank, getint glas, twee airbags voor in, kindersloten, alles oké. Maar zijn zuinigheid overtreft alles: de Alto is de voordeligste auto in het dagelijks gebruik. Aldus de Consumentenbond. Gudvicettde vcrtooppnjl tncl. BTW/BPM. «cl 1000,uvcitipiduubiidie (hjndgcschpkelde (99/100/EG norm). 4 9 6,2 1/100 km; 16.1 20.-1 lm/' CO, ultltool 119 152 g/lm Impoittur BV NIMAG, tlcinenoofd. ld. (0186) 607 707. Klik voor dcdciadicuen op «v-.iuiukl.nl BELFAST - Een vrouw loopt langs een uitgebrand bestelbusje in het oosten van de Noord-Ierse hoofd stad Belfast. Vijf mannen raakten in de nacht van maandag op dinsdag gewond bij een schietpartij. Oost-Belfast wordt al vier achtereenvolgende nachten opgeschrikt door massale straatgevechten, Ten minste duizend mensen zijn er de laatste tijd al met elkaar op de vuist gegaan, foto Peter Morrison/AP Advertentie Vandaag kijkdag 5 juni 10.00-20.00 uur (donderdag kijkmorgen 10.00-13.00 uur) Kunst- en Antiek- VEILING 6 juni, aanvang 13.30 uur Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680 Koningin Elizabeth II rijdt inet haar gouden koets van Buckingham Palace naar St. Paul's Cathedral voor een dankdienst ter ere van haar jubileum. foto Chris Ison/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5