PZC LPF neemt afstand van Spong Broer Fortuyn wil verdachte moord opzoeken in bajes Meerderheid Nederlanders voelt zich veilig Prins Claus sleept Privé voor de rechter Nederland doet definitief mee met Joint Strike Fighter Advocaten Fortuyn zetten aanklacht voort ondanks besluit Justitie Discussie fluor laait weer op Record crimineel geld Amsterdam Pleidooi reanimatie op school Onderzoek Jessica Richel hervat Meer samenwonende homostellen D66'er leidt commissie Srebrenica Pedofiel moet van tatoeage af Een klacht over de overheid? Weten of de Nationale ombudsman u kan helpen? Zwangerplaats Gemeente Tiel te gretig met binnenhalen Van der Valk woensdag 5 juni 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een ruime meer derheid van de Nederlandse bevolking voelt zich veilig. On geveer 28,5 procent voelt zich 'soms' onveilig en 5,5 procent 'vaak' bedreigd door crimina liteit. Deze cijfers zijn de laat ste jaren constant gebleven. Goede sociale contacten tussen bewoners verminderen gevoe lens van onveiligheid. Dat staat in het rapport 'Zeke re banden' van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), dat gisteren is gepubliceerd. Opvallend is dat veel mensen het idee hebben veilig te zijn in hun eigen wijk. Vaak ten onrechte, want een groot deel van de delicten treft de slachtoffers in hun eigen buurt. Het aantal misdrijven ligt in buurten met een sterke sociale cohesie lager dan in wijken waar de buurtbewoners niet zulke goede onderlinge con tacten hebben. Vooral in dicht bebouwde en naoorlogse stadswijken lopen de bewoners het risico slachtoffer te worden van een misdrijf. Ook in hoog bouw- en rijtjeswijken is dit het geval. Fysieke verloedering en andere factoren die de sociale cohesie verminderen, concentreren zich vooral in dergelijke buur ten. Mensen verhuizen er veel en er wonen veel alleenstaan den en allochtonen, aldus het SCP. Onder druk De sociale cohesie is de laatste jaren flink veranderd. Het hu welijk en het gezin staan onder druk, terwijl het belang van vrienden is toegenomen. Men sen willen zich nog steeds aan sluiten bij een organisatie, maar niet meer bij een kerk of politieke partij. ,Men wil eerder lid worden van een organisatie als Green peace", zegt onderzoeker J. de Hart. Het SCP constateert geen teruggang in de bereidheid van mensen om anderen te helpen. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - De Lijst Pim For tuyn (LPF) zegt niets te maken te hebben met de aanklacht van advocaten Spong en Haminer- stein. Beide advocaten zeggen namens de vermoorde Fortuyn en de LPF een klacht ingediend te hebben tegen politici en jour nalisten wegens het aanzetten tot haat jegens Pim Fortuyn. WD-partijvoorzitter Bas Een hoorn wil nu dat die klacht van tafel gaat, anders gaat het ge volgen hebben voor de formatie. Volgens Mat Herben, politiek leider van de LPF, heeft de par tij echter helemaal niets met de aanklacht van doen. ,,Dat ge beurt namens de vrienden van Pim. Wij als LPF hebben er he lemaal niets mee te maken, wat die advocaten ook beweren. Wij willen het politieke en emotio nele juist scheiden." Gisteren maakte het Openbaar Ministerie in Rotterdam bekend de klacht van de advocaten niet in behandeling te nemen. Vol gens het OM is geen sprake van aanzetten tot haat jegens een persoon, omdat alle aanvallen gericht waren op het gedachte goed van Pim Fortuyn en niet op zijn persoon. Spong kondigde daarop aan tegen die beslissing in hoger beroep te gaan. Dat deed hij namens Pim Fortuyn en de LPF, zei hij. Een van de aan- geklaagden is Eenhoorn. De WD-voorzitter beschouwt de aanklacht als een persoonlijke belediging en zei dat er een poli tiek probleem ontstaat als de aanklacht niet wordt ingetrok ken. Maar de LPF bezweert dat ze buiten de hele juridische actie staat. De aanklacht wordt wel ondersteund door Peter Lan- gendam, die partijvoorzitter was toen Spong de klacht in diende. Hij steunde die aan klacht als vriend van Pim, zo be weert LPF. De advocaten en de aange klaagden zien het echter als een politieke steunbetuiging. Maar daarvan is geen sprake, meent Herben. „Langendam is afge treden als partijvoorzitter. We hebben vanmiddag vergaderd met de fractie en het bestuur en hebben een nieuw bestuur ge kozen. In die vergadering heb ben we nog eens uitdrukkelijk gesteld dat we als LPF niets met die klacht te maken hebben." Herben wil dat de familie van Fortuyn beslist over het al dan niet doorzetten van de klacht. ,,Het is een persoonlijk verzoek van Fortuyn aan de advocaten geweest. Het lijkt mij logisch dat de naaste familie dan de be slissing neemt als Pim er niet meer is." Herben ziet wel een uitweg. ,,Als Eenhoorn zijn excuses aanbiedt over de verwarring die zijn woorden hebben gewekt, kan Spong zonder gezichtsver lies de aanklacht intrekken." GPD WOERDEN - Het Ivoren Kruis, de landelijke vereniging voor mondgezondheid, is er tegen dat aan drinkwater weer fluori de wordt toegevoegd. Zij houdt vast aan haar advies twee maal daags te poetsen met tandpasta met fluoride. Maandag pleitte de Groningse kaakchirurg Bos voor toevoe ging van fluoride aan water om zo gaatjes te helpen voorko men. Hij veronderstelde dat het Ivoren Kruis achter zijn voor stel stond. Ook in de jaren zestig werd fluoride aan het water toege voegd, maar in de jaren zeventig verdween het weer. Volgens Bos constateren de tandartsen de afgelopen tien jaar een schrikbarende stijging van het aantal gaatjes. Maar volgens het Ivoren Kruis zijn er geen cijfers die aantonen dat het aan tal gaatjes stijgt. ANP AMSTERDAM - De Amsterdamse politie legde vorig jaar be slag op bijna 24 miljoen euro (52 miljoen gulden) aan crimi neel geld. Dat blijkt uit het jaarverslag van het korps Amsterdam-Am- stelland. Financieel rechercheren en de crimineel uitkleden is een speerpunt van de Amsterdamse recherche. Niet eerder was het succes zo groot. Het is de bedoeling dat dit criminele geld teruggaat naar de Staat. ANP LEIDEN - Middelbare schoolleerlingen moeten verplicht re- animatielessen krijgen. Daarmee kunnen jaarlijks zo'n vier duizend doden worden voorkomen, zegt cardioloog M. Scha lij van het Leids Universitair Medisch Centrum. Ongeveer twintigduizend Nederlanders komen per jaar door een hartstilstand om het leven. Zo'n twintig procent daarvan had kunnen blijven leven als er onmiddellijk na de aanval re animatie was toegepast, beweert Schalij. „Ziekenauto's moeten binnen een kwartier op de plek van een ongeluk zijn", zegt hij. „Maar bij een hartstilstand sterven de hersenen na zeven minuten af en na een kwartier is hulp niet meer nodig. Met reanimatie in de tijd dat de ambulance on- derweg is, kun je de lichaamsfuncties intact houden. Alleen weet bijna niemand hoe je moet reanimeren." GPD ETTEN-LEUR - Het Openbaar Ministerie in Breda heeft het onderzoek naar de in 1991 vermoorde Jessica Richel uit Et- ten-Leur opnieuw heropend. De politie hield in de maanden ria de moord vier mensen aan, maar deze werden weer vrijgelaten. In 1996 hield ze twee an dere verdachten aan. DNA-onderzoek dat op verzoek van de ze twee werd uitgevoerd, wees uit dat ook zij niets met de moord te maken hadden. In 2 00 0 vergeleek de politie het DNA van sperma dat op het lijk van Jessica was gevonden met DNA-profielen uit de databank van bekende zedenmisdadi- gers. Ook dat leverde niets op. ANP VOORBURG - Het aantal homoseksuele en lesbische paren dat samenwoont, is de afgelopen vijf jaar sterk toegenomen. Op 1 januari 2002 telde Nederland ongeveer 50.000 samen wonende paren van gelijk geslacht. Vijf jaar geleden waren dat er circa 40.000. Meer dan de helft van de paren bestaat uit twee mannen. Dat blijkt uit een gisteren gepresenteerd on derzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. ANP DEN HAAG - D66-Kamerlid Bakker leidt de parlementaire enquêtecommissie die de ge beurtenissen rond de val van Srebrenica gaat onderzoeken. Verder zijn de Kamerleden De Vries (VVD), Koenders (PvdA), Mosterd (CDA), Vergeer-Mudde (SP) en Huizinga-Heringa (CU) toegetreden tot de commissie. Waarschijnlijk zal ook LPF- Kamerlid Wijnschenk ervan deel uitmaken. De voorbereidende commissie- Van Middelkoop adviseerde eerder dat er een korte parle mentaire enquête moet komen naar de val van Srebrenica in ju li 1995. ANP De nieuwe PvdA-fractie stemt over de opvolging van de F-16. Gisteren was de eerste plenaire vergadering van de nieuwe Tweede Kamer. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet kan na een maandenlange discussie met de Tweede Kamer deze week alsnog het contract tekenen met de Amerikaanse overheid voor het meedoen aan de verdere ontwikkeling van het Ameri kaanse gevechtsvliegtuig Joint Strike Fighter. De Ka mer gaf daarvoor gisteren groen licht. Nederland betaalt 850 miljoen euro voor het meedoen aan de ontwikkelingsfase; de Nederlandse industrie hoopt op tegenorders ter waarde van ruim 8 miljard eu ro. In 2006 beslist Nederland over de vervanging van het gevechtsvliegtuig F-16Het ligt voor de hand dat dat de JSF wordt. Defensie houdt rekening met de aanschaf, over een groot aantal jaren, van mogelijk 85 JSF-toe- stellen. Daarvoor is bijna 6 miljard euro begroot. Het demissionaire kabinet kreeg in api'il tot 12 juni uit stel voor het tekenen van het contract met de Amerika nen. Dat was nodig omdat de Tweede Kamer keer op keer exact verdeeld bleek over het project. D66, Groen- Links, SP en na lang twijfelen ook de PvdA waren tegen. Het kabinet besloot toen met tekenen te wachten op in stemming van een nieuwe Tweede Kamer, na de verkie zingen. Die instemming kwam gisteren, toen de Lijst Pim For tuyn de al langer bekende voorstanders CDA, WD, ChristenUnie en SGP aan een grote Kamermeerderheid van 99 zetels hielp. PvdA, D66, SP, GroenLinks en Leef baar Nederland waren tegen. De Nederlandse industrie reageerde gisteren opge lucht. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Marten Fortuyn nodigt de verdachte van de moord op zijn broer Pim uit voor een persoonlijk gesprek. De ver dachte inag sinds dit weekeinde voor het eerst sinds zijn arresta tie bezoek ontvangen. „Als hij mij wil ontvangen, ga ik zo naar de Bijlmerbajes." Marten Fortuyn koestert naar eigen zeggen geen wrok jegens de man, die hij steevast betitelt als 'de vermoedelijke dader'. „Ik heb de behoefte niet om de man over de tafel te trekken. Maar ik zou zo graag het hoe en waarom willen weten van wat er is gebeurd. Ik ben zo benieuwd naar de man zelf." De broer van Pim Fortuyn hoopt de moord zo beter een plaats te GRONINGEN - Een 43-jarige man uit Zuidwolde moet op last van de Groninger rechtbank een tatoeage op zijn borst laten ver wijderen. Op de borst is het gezicht van een jongen getatoeëerd die ja renlang door hem seksueel is misbruikt. Het slachtoffer had geëist dat de tatoeage zou wor den verwijderd. GPD kunnen geven. „Waarom hij het gedaan heeft, dat zal de man toch wel niet zeggen. Hij heeft al die tijd in de cel gezwegen over de moord. Maar wellicht krijg ik door een gesprek een beter beeld van de man." De leeftijd van Marten Fortuyn speelt daarbij een rol, zegt hij zelf. „Ikben 59, meneer. Mijn fa milie en ik zullen de komende jaren met processen worden op gezadeld. Na een veroordeling komt er waarschijnlijk een ho ger beroep, misschien belandt de zaak bij de Hoge Raad. Zeg dat ik nog een jaar of twintig te gaan heb, dan ga ik met dit dra ma de kist in. Juist daarom wil ik het graag kunnen plaatsen." Marten Fortuyn zegt een enor me compassie te voelen met de naasten van de verdachte. „De moord is niet alleen voor ons een verschrikkelijke gebeurtenis. Maar wat zijn gezin en familie is overkomen is natuurlijk ook vreselijk. Ook daarom zou ik met de man willen praten." Marten Fortuyn wil ook wat op merkingen kwijt over het optre den van politie en Justitie tot nu toe. Hoe de familie het lichaam van Pim onder ogen kreeg bij voorbeeld, met de kogelinsla gen in zijn hoofd zichtbaar en de twee kogelgaten in de rug. „Dat mag toch wel iets minder hard. De maatschappij verhardt al zo ontzettend. Doe dan even een pleister op de wonde. Dat maakt het al een klein beetje minder erg." Voor minister Klaas de Vries van Binnenlandse Zaken heeft hij ook een boodschap. De bewindsman, hoofdverant woordelijke voor de beveiliging van Pim Fortuyn, kan wat Mar ten Fortuyn maar beter de eer aan zichzelf houden en opstap pen. De beveiliging van Pim Fortuyn zou grof zijn onder schat. „Het is geen kwestie van schuld. Maar de Nederlandse bevolking heeft vele vragen rond de veilig heidsproblemen en het duurt lang voordat daar antwoord op komt. Het zou een goed gebaar zijn naar de Nederlandse bevol king als Klaas de Vries, nu hij dat als demissionair minister nog kan, aftreedt." GPD Advertentie Bel 0800-33 55555 of kijk op www.nationaleombudsman.nl De Nationale ombudsman. Daar wordt u beter van en de overheid ook. LEERDAM - Voor de ingang van een supermarkt in Leerdam is, naast de bekende parkeerplaats voor invaliden, nu ook een plek waar zwangere vrouwen kunnen parkeren. foto William Hoogteyling/ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Prins Claus on derneemt gerechtelijke stappen tegen het weekblad Privé. In de editie van vorige week beweer de het weekblad dat prins Claus het Paleis Huis ten Bosch heeft verlaten en naar Duitsland is gevlucht. Daar zou hij zijn op genomen in een kliniek voor ter minale patiënten. De prins legt zijn bezwaren voor aan de rechtbank in Amster dam, met de vraag om een von nis dat de publicatie in Privé on rechtmatig is. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gisteren meegedeeld. Volgens de RVD mist de publicatie in Privé feitelijk iedere grondslag. „Het artikel is wansmakelijk en maakt inbreuk op de persoonlij ke levenssfeer van de prins", meldt de RVD. De prins heeft advocaat Bouke- ma ingeschakeld. Het is de der de keer dat prins Claus zich ver weert tegen de roddelpers, maar ditmaal betreft het geen kort geding maar een bodemproce dure. De RVD zegt dat de zaak binnen een half jaar kan worden afgerond. De datum van de eer ste zitting is nog onbekend. Mocht de uitspraak gunstig uit vallen voor Claus, dan houdt de prins zich het recht voor om een schadevergoeding te eisen in een nieuwe procedure. In het nummer van 2 5 mei meld de Privé dat Claus had besloten Huis ten Bosch te verlaten, om zich in een kliniek in Chiemsee (bij München) voor terminale patiënten op te laten nemen. Hij zou niet hebben willen wachten op de verbouwing in het paleis, waar een ziekenafdeling wordt ingericht. Het concurrerende weekblad Story schrijft deze week in een redactioneel commentaar dat dit verhaal van Privé 'van A tot Zis gelogen'. De prins pakte de roddelpers al eerder aan. In 1985 spande hij succesvol een kort geding aan tegen Privé, omdat het blad een artikel had gepubliceerd waar in stond dat prins Willem- Alexander een nacht had door gebracht met 'een blondine' in een hotel in Amsterdam. Ook zou de kroonprins in een koffie shop gesignaleerd zijn. In 1995 won Claus ook al een kort geding, en kreeg hij een schadevergoeding van 25.000 gulden. Dat bedrag ging naar een goed doel, het Rode Kruis. Ditmaal had het blad Story ten onrechte gepubliceerd dat zijn vader zelfmoord had gepleegd. GPD TIEL - Het gemeentebestuur van Tiel was te gretig om een vestiging van het Van der Valk concern binnen de gemeente grenzen te krijgen. In de periode 1980-1988 was zelfs sprake van het 'bestuurlijk vermijden' van berichten die de Van der Valk directie onwelgevallig zouden kunnen zijn. Dat staat in het door de gemeen te Tiel gemaakte onderzoeks rapport dat gistermiddag is ge presenteerd. Het Tielse college gaf opdracht voor dit onderzoek nadat op 10 februari van dit j aar het parkeerdek bij het hotel in stortte. Omdat de gasten net uit de daaronder gelegen evene mentenzaal waren vertrokken vielen daarbij geen gewonden. Eerder bleek dat er een bouw- fout is gemaakt in de construc tie van het dek. In 1986 schrapte het college nog een ambtelijk voorstel om Van der Valk te dwingen vergunnin: gen aan te vragen. Verantwoor delijk wethouder J. Roos noem de de conclusies gisteren 'kil, hard en ernstig' De gemeente was al bezig met een verbeter project, maar zal dat nu nog aanzienlijk uitbreiden. In 2005 moet alles op orde zijn, aldus de wethouder, die in het nieuwe Tielse college niet terugkeert. Roos meent overigens dat hand having in de hele Nederlandse bouwwereld een witte vlek is. Het Van der Valk-concern vond het verkrijgen van de juiste ver gunningen zelf ook niet belang rijk, aldus de onderzoekers. Het concern bracht veranderingen aan in het bouwplan, maar leg de dat nieuwe plan niet ter goedkeuring voor. Tijdens de bouw trad de achteraf overdui delijke fout in de draagcon structie op. De gewijzigde teke ningen waren niet op het werk aanwezig en zijn, voor zover be kend, nooit meer boven water gekomen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3