Zeeland wordt er niet mooier op PZC Scholier naar land van rijzende zon Drankrijder krijgt rijontzegging en 500 euro boete Rattenslang is niet echt gevaarlijk beest Tractor raakt man bij achteruitrijden Vrijspraak agent na wilde achtervolging Plannen voor gilde op Schouwen-Duiveland 14 woensdag 5 juni 2002 Vier jaar heeft hij eraan ge werkt, demissionair PvdA- minister Jan Pronk van Vrom. Voor niets. De Vijf de Nota Ruimtelijke Orde ning is in één onderhande lingsronde tussen CDA, VVD en LPF naar de prul lenbak verwezen. De tijd van grote blauwdrukken voor de inrichting van Ne derland is voorbij, vindt CDA-leider Jan Peter Bal kenende. Of Nederland er mooier op wordt, is zeer de vraag. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening deugde niet. Het was een veel te bureau cratisch stuk. Hoe goed Pronk het ook bedoelde, de Vijfde Nota had veel weg van een werkver schaffingsproject voor ambte naren en adviesbureaus. De PvdA-minister schoot te ver door in zijn enthousiasme. Dat CDA, WD en LPF de Vijfde No ta naast zich hebben neerge legd, kan Pronk zichzelf aanre kenen. Maar dat doet niets af aan de analyses die aan de Vijfde Nota ten grondslag liggen. Nederland versteent, wat op den duur ook effect zal hebben op een nog 'leeg open gebied' zoals de Zeeuwse Delta. Vandaar dat Pronk het overgrote deel van Zeeland de status van Natio naal Landschap wilde geven. Niet om, zoals zijn tegenstan ders beweren, het platteland op slot te doen, maar om het platte land te beschermen en tegelij kertijd nieuwe ontwikkelings kansen te bieden. Pronk had daarbij niet alleen de belangen van de natuur en de recreatie voor ogen. Hij wilde ook de landbouw een impuls geven, als beheerder en gebruiker van de open ruimte. Niet iedereen in landbouwkringen geloofde daarin, maar een enkeling zag het wel, zoals voor de verkiezin gen van 15 mei bleek op een bij eenkomst van 'kritische boeren' in Sluis met het niet herkozen Zeeuwse WD-Kamerlid Jan Geluk. Ook in Sluis klonk de roep om de Vijfde Nota naar het ronde archief te verwijzen, maar één akkerbouwer keek verder dan zijn neus lang is, „Net over de grens, in België, kun je zien wat een gebrek aan ruimtelijke ordening kan ver oorzaken", zei hij. „Overal is er gebouwd, overal staan wonin gen, met als gevolg dat de land- analyse bouw er niet meer uit de voeten kan." In Nederland zal het zonder Vijfde Nota niet zo'n vaart lo pen. De rijksoverheid heeft het nooit alleen voor het zeggen ge had. Gemeenten en provincies hebben een eigen verantwoor delijkheid voor een goede ruim telijke ordening, via gemeente lijke bestemmingsplannen en provinciale streekplannen. Maar om alles aan die lagere overheden over te laten, dat gaat veel te vei". Want wat zou er met het Groene Hart van de Randstad gebeurd zijn, als de rijksoverheid daar niet de hand stevig op de rem had gehouden? Het lijkt nog erg ver weg, maar dezelfde bedreigingen die voor het Groene Hart van de Rand stad gelden, komen ook op Zee land af. Om te beginnen op Schouwen-Duiveland. Veel Randstedelingen zijn daar al neergestreken, onder meer in Grevelingenhout bij Bruinisse. Ze kunnen er voor minder geld meer ruimte kopen. Het is hun goed recht die keuze te maken, maar ze zetten wel de woning markt voor de plaatselijke wo ningzoekenden én het open landschap onder druk. Zeeuwse gemeenten en de pro vincie zijn alleen niet in staat de lokroep uit de Randstad te weerstaan. De praktijk van al ledag - en daar draait het ten slotte om - toont dat aan. Neem Middelburg. Stedenbouwkun dige Riek Bakker legde de Mid delburgse politiek een paar jaar geleden drie scenario's voor: de boel de boel laten en langzaam in inwonertal teruggaan; de huidige situatie vasthouden; of groeien. Zo'n keuze leg je niet aan een gemeente voor. Die kiest natuurlijk voor groei. Dat zit bij gemeentebestuurders in de ge nen. Want krimpen is absoluut uit den boze En stilstand is ach teruitgang. Alleen groei blijft over. Het resultaat van de Mid delburgse expansiedrift is te zien, met het grote uitbreidings plan Mortiere. Het hele open ge bied tussen Rijksweg A58 en de wijken Middelburg-Zuid en Dauwendaele wordt volge bouwd, als de gemeentelijke plannenmakers en de project- ontwi kkelaars Amstelland Ont wikkeling en Heijmaps IBC Vastgoed hun zin krijgen. In Middelburg en ook in andere Zeeuwse gemeenten wordt met ruimte omgesprongen, alsof het niet op kan. Door de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening naar de prullenbak te verwijzen, wordt dat gedrag gestimuleerd. En waar ligt de grens? Nergens, zo lijkt het. Het vreemde is dat er nauwelijks protest klinkt. Ter wijl de komst van de Wester- schelde Containerterminal (WCT) veel weerstand oproept, trekt woningbouw ongestoord het platteland op. De Vijfde No ta had de discussie over de ver- door Marco Hamelink SAS VAN GENT - Alle aan dacht vindt Ronny Doven nogal overdreven, maar het doel hei ligt de middelen. „Als ik mijn slang hiermee terugkrijg, is het goed", vertelt de slangenlief hebber uit Sas van Gent. Zijn acht maanden geleden ont snapte rattenslang zorgde maandag voor nogal wat op schudding in de Tramstraat. „Ik hoop dat iedereen wil aanne men dat het om een ongevaarlij ke soort gaat", aldus Doven. Hij begon drie jaar geleden met het houden van slangen. Op het idee gebracht door een vriend schafte hij een python en een mannetj es-ra ttenslang aan. Twee jaar geleden kwam daar het vrouwtje bij dat nu de ge moederen in Sas van Gent bezig houdt. Doven had de hoop al op gegeven dat hij zijn rattenslang nog levend terug zou zien. Het van origine Zuid-Amerikaanse reptiel leeft normaal bij een temperatuur van zo'n 35 gra den. Ook in de twee terraria van Doven. Doven verwacht niet dat zijn slang zich de komende week nog laat zien. „Zeis waarschijn lijk zo geschrokken dat ze zich wel even schuil zal houden. Toen ik maandag een telefoon tje van de politie kreeg, heb ik drie uur lopen zoeken. Ze kan overal zitten. Daarom hoop ik ook dat als iemand haar ziet, die persoon mij belt en goed in de gaten houdt waar ze naar toe gaat. Ik zal haar dan wel van gen, want als je deze slang voor zichtig benadert, doet ze nie mand kwaad." door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een achtenveertigjarige drankrijder uit Goes veroor deeld tot een jaar rijontzegging, waarvan drie maanden voor waardelijk en 1350 euro boete, waarvan 850 euro voorwaarde lijk. De man was binnen een half j aar twee keer in de fout gegaan. De verdachte raakte op 23 septem ber vorig jaar met zijn auto in de sloot toen hij in Goes-Zuid een bocht miste. Door het ongeval belandde hij in het ziekenhuis, waar een bloedproef 0,96 milli gram, tweemaal de limiet, uit wees. Aanvankelijk had hij verklaard dat zijn broer de auto had be stuurd. Daarom vroeg raads man H. Dunsbergen zijn cliënt vrij te spreken, maar gisteren bevestigde de verdachte dat hij de bestuurder was geweest. De tweede keer, 30 maart dit jaar, hadden getuigen hem op de Grote Markt in Goes met een flesje bier in zijn hand in de auto zien stappen. De politie hield even later de man thuis aan. Uit de blaastest volgde een score van 605 micro gram, ruim boven de limiet. De Goesenaar erkende stom te zijn geweest. „Ik heb inmiddels geen auto meer." De politierechter hield in haar uitspraak rekening met de schuldenlast die op de schouders van verdachte torst. Voorwaardelijk Een 23-jarige man uit Yerseke kwam met zes maanden voor waardelijke rijontzegging en 600 euro boete goed weg. De Yersekenaar werd op 31 maart dit jaar in zijn woonplaats be trapt met een score van 640 mi crogram in zijn bloed, bijna drie keer zoveel alcohol als toege staan. Officier van justitie C. Olden- burger merkte op dat buren hem in zijn auto hadden zien stap pen, waarna hij met piepende banden wegreed, om vervolgens een aanrijding te veroorzaakt. De officier eiste zes maanden onvoorwaardelijke rijontzeg ging en 750 euro boete. De Yers ekenaar reageerde aanvanke lijk nonchalant op de eis, totdat hij zich realiseerde dat hij het rijbewijs voor zijn werk nodig had. De politierechter hield het deze keer op een voorwaardelij ke rijontzegging. Tot opluchting van de Yerseke naar. „Goed zo, ik mag toch lek ker rijden", riep hij na het von nis. De overweging van de officier om in hoger beroep te gaan, nam hij voor kennisge ving aan. SCHARENDIJKE - Een 33-jarige inwoner van het Zuid-Hollandse Hellevoetsluis is gisteren in Scharendijke gewond geraakt bij een ongeluk met een tractor. De man is met inwendig letsel en botbreu ken overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Het ongeluk gebeurde gistermiddag op een recreatieterrein aan de Kuijerdamseweg bij Scharendijke, toen de man uit Hellevoetsluis samen met een plaatsgenoot bezig was een aanhangwagen achter een tractor te koppelen. Na het achteruitrijden stapte de 22-jarige bestuurder van de tractor uit, maar het voertuig bleek nog in de ach teruit te staan en gleed naar achteren. De 33-jarige man uit Hellevoetsluis bevond zich op dat moment tussen tractor en aanhanger en raakte tussen beide voertuigen be kneld. Ambulance en traumahelikopter waren snel ter plaatse om de man uit zijn netelige positie te bevrijden. Het slachtoffer werd per ambulance overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis. foto Willem Woznitza door René van Stee AARDENBURG - Op kosten van de Japanse regering een rondreis maken door het land van de rijzende zon en vervol gens een verblijf van vier we ken in een Japans gastgezin. Die kans krijgt Martijn van der Waal (17) uit Aardenburg. Sa men met negentien andere Ne derlandse scholieren in de leef tijd van zestien tot achttien jaar vertrekt hij op 6 juli naar Tokio om vijf weken lang in tensief kennis te maken met de cultuur en gewoontes van het land. „Ik ben altijd geboeid geweest door Japan. Heel aparte din gen van het land zoals de krijgskunst, de architectuur, de tuinbouw en de samoerai vind ik bijvoorbeeld prachtig. Toen mijn moeder me attent maakte op dit buitenkansje, heb ik me zonder aarzelen aan gemeld voor de selectieproce dure", vertelt Martijn. Die selectieprocedure had ove rigens nog heel wat voeten in de aarde. Een uitgebreide schriftelijke motivering van de aanvraag, een brief naar het gastgezin, 'sollicitatiegesprek ken' met vertegenwoordigers van de Japanse ambassade in Den Haag maakten hiervan deel uit. Uiteindelijk werd Martijn met de negentien an deren gekozen uit 89 aanmel dingen. De Japanse overheid heeft de internationele uitwisselings organisatie Youth for Under standing (YFU) gevraagd de uitwisseling te verzorgen. Voor de jongeren was hieraan de Martijn van der Waal uit Aardenburg gaat voor vijf weken naar Japan. foto Charles Strijd voorwaarde verbonden dat een van hun (over)grootouders de Tweede Wereldoorlog heeft doorgemaakt in een Japans kamp in vooi-malig Neder- land-Indië. Martijn voldeed aan deze eis, omdat zijn opa van vaderskant van 1942 tot 1945 in zijn late jeugd in diver se kampen heeft gezeten. De reis heeft als insteek de jon- geren een genuanceerd beeld van Japan in 2002 te geven. De Japanners zien het in bepaalde opzichten ook als een inlossing van hun ereschuld ten opzichte van de mensen die zij in de oor log veel leed hebben aange daan. Hoewel Martijn het kamp verleden van zijn opa niet de belangrijkste motive ring noemt om mee te doen aan de uitwisseling, vindt hij dit een goed uitgangspunt. „In ze kere zin is het een genoegdoe ning voor mensen als mijn opa, die dankzij de Japanners veel ellende in de oorlog hebben meegemaakt", aldus Martijn. De rondreis voert onder meer langs Tokio, Kyoto en Hiroshi ma. Daar worden tal van (oor- logs)monumenten en beziens waardigheden bezocht. Daarna komt Martijn terecht in een gastgezin in de miljoe nenstad Kyoto, waar hij zal meedraaien in het dagelijkse gezinsleven. Communiceren „Dat worden natuprlijk heel bijzondere weken, vooral om dat ik niet precies weet hoe de situatie van het gezin is. Voor hetzelfde geld spreken ze geen woord Engels, en dan wordt het toch lastig communice ren", aldus Martijn. In Kyoto gaat hij misschien nog een schoolprogramma vol gen. „En een aikidotraininkje meepikken zou ook wel aardig zijn", voegt hij er hoopvol aan toe. Voorlopig maakt Martijn zich weinig zorgen over wat hem vanaf 6 juli te wachten staat. Er zit echter nog een addertje onder het gras. Als hij onver hoopt mocht blijven zitten in VWO .5, gaat het hele feest niet door. Martijn weet echter bijna zeker dat het zo ver niet zal ko men. „Ik heb me van vier on voldoendes opgewerkt tot een bespreekgeval. Dan kan het haast niet anders of ik ga over", zegt hij vol zelfvertrou- stening van het landschap en over een doelmatiger ruimtege bruik een stimulans kunnen ge ven. Het mag niet zo zijn. De onderhandelaars van CDA, VVD en LPF denken dat het wel goed komt, dat gemeenten en provincies zeer goed in staat zijn zelf hun boontjes te doppen. Als gemeenten over de schreef dreigen te gaan, kan de provin cie toch ingrijpen, is het idee. Dat is een illusie. WD-gedepu- teerde Gert van Zwieten gaf het onlangs in de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water toe. Hij liet weten dat hij Borsele en Rei- merswaal achter de vodden blijft zitten over de inpassing van bedrijventerreinen langs Rijksweg A58. Om vervolgens vast. te stellen: „Het is daar niet uitgevoerd zoals we hadden af gesproken. Zo zijn de groengor- dels, of wat daar voor door moet gaan, onvoldoende." Een superambtelijk stuk als de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning was te veel van het goede, maar zonder een streng én rechtvaardig toezicht van de rijksoverheid wordt Nederland er zeker niet mooier op. door Lieneke Fieret TERNEUZEN - Een 49-jarige politieman uit Hulst is gisteren vrijgesproken door kantonrech ter A. Melens. Hij was op 24 juli vorig jaar betrokken bij een bot sing met een 22-jarige man uit het Belgische Hamme op het kruispunt Rijksweg 60/Tivoli- weg bij Hulst. Tegen de agent was door de officier van justitie N. Wolf 300 euro boete en vier maanden voorwaardelijke rij ontzegging met twee jaar proef tijd geëist. De Belg moet 250 euro boete be talen en kreeg vier maanden voorwaardelijke rijontzegging met twee jaar proeftijd opge legd. Vrijwel gelijk aan de straf die de officier eiste. De jongeman werd op die dag twee maal aangereden. Na de eerste aanrijding, waaraan hij niet schuldig was, reed hij door. De betrokken politieman kon de Belg staande houden en ver zocht hem mee te gaan naar het bureau om de zaak verder uit te zoeken. De man stemde in en volgde de politieauto, totdat hij op een bepaald moment recht door ging, waar de agent linksaf sloeg. De agent zette een achter volging met zwaailichten en si renes in en probeerde door stop tekens en schuin voor en naast hem te rijden de man tot stop pen te dwingen. De auto's schampten een paar keer tegen elkaar. Uiteindelijk botste de Volkswagen cabrio van de Bel gische man tegen een lantaarn paal. Een inzittend meisje van Gedenkboek Gods akkerwerk KAPELLE - Uitgeverij De Ramshoorn in Goes heeft een gedenkboek uitgegeven ter ge legenheid van het 75-jarig be staan van de Gereformeerde Gemeente in Kapelle. L. F. Kos ten schreef het, vooral aan de hand van kerkenraadsnotulen en toepasselijke Bijbelteksten. Het heet Gods akkerwerk en telt 276 pagina's. Tot 1 juli is het voor 20 euro te koop bij de Ramshoorn, 0113-230340. Na die datum kost het 25 euro. drie jaar raakte ernstig gewond, een ander meisje van dertien bleef ongedeerd. De politieagent bracht volgens officier van justititie Wolf ande re weggebruikers, zichzelf, de Belgische jongeman en zijn in zittenden in gevaar omdat hij naast de Belgische automobilist op een tweebaansweg reed. Bo vendien vond Wolf de aanlei ding voor de achtervolging ge ring.. Dat de Belg kinderen bij zich had, telde voor haar even eens zwaar mee.De kantonrech ter vond echter dat de politie man zijn werk moest uitoefenen en dat niet hij, maar de Belg het gevaar veroorzaakte. Broomchemie krijgt vergunning nieuwe installatie TERNEUZEN - Chemiebedrijf Broomchemie in Terneuzen mag van de provincie Zeeland een nieuwe installatie bouwen voox het terugwinnen en hergebrui ken van broom uit het afval dat bij de productieprocessen in de fabriek vrij komt. Dat is gisteren besloten door het college van Gedeputeerde Sta ten (GS). GS hebben de bezwa ren van Greenpeace en de Zeeuwse Milieufederatie tegen de vergunningaanvraag voor de zogenoemde Broom Recovery Unit terzijde geschoven. Volgens technisch manager I J. van der Wal van Broomche mie is de investering van negen miljoen euro bedoeld om te to nen dat het bedrijf serieus werk maakt van een beter milieu. Uit I het afval dat bij het productie proces vrijkomt, wordt in een nieuwe installatie op het fa brieksterrein aan de Terneuzen- se Zevenaarhaven de broom te rug gewonnen. Dat vermindert de milieubelasting, want daar- door zijn jaarlijks zo'n honderd afvaltransporten minder nodig. Doordat er broom wordt terug- I gewonnen, daalt ook het aantal broomtransporten met vijftig per jaar. Van der Wal is blij met de milieuvergunning en schat in dat Broomchemie de installatie I in september in gebruik neemt. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een gepensio neerde meubelmaker die uitlegt hoe de oude secretaire gerepa reerd kan worden, of iemand die in de bouw heeft gewerkt en ad viseert hoe je een verbouwing aan moet pakken. Het is een kleine greep uit de mogelijkhe den die een gilde biedt. De Schouwen-Duivelandse Stich ting Welzijn Ouderen en de Se niorenraad gaan samen vraag en aanbod op het eiland een rij tje te zetten. Doel is oprichting van een gilde op Schouwen- Duiveland. Op de Bevelanden draait al twaalf jaar - en met veel succes - een gilde. De overdracht van kennis en er varing staat centraal bij een gil de. Het eerste hedendaagse gilde ontstond in 1984 in Am sterdam vanuit de gedachte dat mensen die hun werkzame leven beëindigt hebben hun kennis en ervaring in dienst kunnen stel len van anderen. De naam gilde is ontleend aan de gilden uit de middeleeuwen waarbij ervaren vakmensen hun kennis over droegen aan jongeren. Landelijk wordt bij veel gilden gewerkt met projecten, legt L. Michels van het overkoepe lende Gilde Nederland uit. Eén van die projecten is bijvoor beeld het project SamenSpraak. Nederlandstalige gilde-vrijwil- ligers ontmoeten anderstaligen en door gewoon in informele sfeer met elkaar te praten wordt de Nederlandse taal aan an derstaligen geleerd. „Geen les, maar gewoon praten met elkaar. Dat werkt heel goed", aldus Mi chels. Op de Bevelanden wordt gro tendeels met één-op-één aan vragen gewerkt. J. de Looff van dat gilde noemde als voorbeeld de man die ongerust was over heiwerk, nodig voor een naast zijn huis te bouwen huis. „Dat oude huis was niet onderheid en op basis van mijn ervaring in de bouw stond voor mij vast dat als ze zouden gaan heien dat oude huis zou scheuren. Dus heb ik samen met die man een be zwaarschrift tegen de verleende bouwvergunning ingediend. Er bestaan ook andere methoden voor een goede fundering en die hebben we uiteindelijk ook ge bruikt." Praten Scholen maken op De Bevelan den ook vaak gebruik van de diensten van Gildevrij willigers. Bijvoorbeeld voor een project voeding, of een project over houtbewerking. L. den Bulck van het Bevelandse gilde: „Dan ga je binnen je vrijwilligersbe- stand op zoek naar iemand die kinderen daar iets zinnigs over kan vertellen. Niet les geven, daar is de leerkracht voor, maar gewoon vertellen. Dat werkt in de praktijk uitstekend. De kin deren hangen aan je lippen." Het is bij gilden uitdrukkelijk niet de bedoeling dat er klussen gedaan worden. De vrijwilligers dienen zich te beperken tot het geven van adviezen. Van den Bulck: „Natuurlijk is er wel een beetje een schemergebied. We hebben bijvoorbeeld een knop penproject gehad, waarbij je mensen uitlegt hoe ze de video moeten programmeren of hoe een magnetron bediend moet worden. Sommigen verwachten dan dat je het werk voor hen komt doen, maar het is juist de bedoeling dat ze het zelf doen." Een gilde opzetten is, stelden De Looff en Van den Bulck, een kwestie van klein beginnen. Op de Bevelanden werd twaalf jaar geleden begonnen met drie mensen. „En nu hebben we 66 vrijwilligers." Stichting Welzijn Ouderen en de Seniorenraad gaan de komende maanden kij ken of er op Schouwen-Duive land voldoende draagvlak is voor het opzetten van een eilan- delijk gilde. Binnenkort wordt een enquête uitgezet. Zomermarkt 's-HEERENHOEK - Net als in voorgaande jaren wordt ook dit jaar in 's-Heerenhoek een Zo- merjaarmarkt gehouden. Zon dag 9 juni staat het dorp in het teken van rommelmarkten, ten toonstellingen en optredens. Over een lengte van 700 meter zijn er tientallen kraampjes waar 120 handelaren hun koop waar aanbieden. Verder zijn, er optredens van onder meer de band Of Course en majoretten- corps De Showgirls. De jaar markt begint om 11.00 uur. Avondconcert OUDELANDE - Muziekvereni ging Prinses Juliana uit Baar land houdt maandag 10 jpni een zomeravondconcert in Oude- lande. Het concert vindt plaats aan de Vandebijlparkstraat en begint om 19.30 uur. Bij slecht weer vindt dit concert een week later plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36