In 't Opper mag eindelijk bouwen Onderhoud groen oogst rode kaart PZC PZC Een sprankje hoop ondanks geweld Bedenker Schouws landgoedplan wil overleg met gemeente 13 Goedkeuring plan tijdelijke huisvesting slecht laatste barrière nieuw pand Middelburger aangehouden na aanrijding agenda Wijkkorfbal in Zierikzee Vuurwapen in beslag genomen Wegsleepregeling van kracht Fusie scholen Zierikzee Screening scholieren uitgebreid Driedaagse voor senioren woensdag 5 juni 2002 door Ali Pankow BRUINISSE - Koepelorganisa tie Arcus zorgcentra kan einde lijk beginnen met de nieuw bouw van zorgcentrum In 't Opper in Bruinisse. Dat werd gisteren mogelijk toen het College Bouw Ziekenhuis voorzieningen een positief ad vies afgaf over de tijdelijke huisvesting voor In 't Opper. Voor het bouwplan voor het nieuwe zorgcentrum verleende het College Bouw al in decem ber 2000 haar toestemming. De nieuwbouw vergt 6 miljoen eu ro, de tijdelijke huisvesting kost 1,1 miljoen euro. De tijdelijke huisvesting is no dig om de bewoners onder te brengen tijdens de sloop en de nieuwbouw van het Bruse zorg centrum. De plannen tot nieuw bouw dateren al van 1996. In de praktijk bleek het moeilijker dan verwacht ze in snel tempo te verwezenlijken. Arcus Zorgcentra had de tijde lijke huisvesting oorspronkelijk voorzien op de locatie van het voormalige gemeentehuis in Bruinisse. Het bestuur van In 't Opper was van mening hierover een sluitende overstemming te hebben met het gemeentebe stuur. Uiteindelijk bleek de ge meente het gebouw echter toch te verkopen aan een projectont wikkelaar. Daardoor ontstond een probleem voor de tijdelijke huisvesting van de bewoners van In 't Opper. De nieuwe plannen voor een tij - delijk onderkomen werden be groot op 5,5 miljoen euro. Het College Bouw Ziekenhuisvoor zieningen ging daar niet mee akkoord en wilde niet verder gaan dan een budget van 3,9 miljoen euro. Daarop zag Arcus zich genoodzaakt de plannen wederom bij te stellen. Fasen Uiteindelijk werd besloten de nieuwbouw in twee fasen uit te voeren. Dat zou weliswaar duurder uitpakken in de bouw kosten, maar zou minder geld vergen voor tijdelijke huisves ting. Slechts een beperkt aantal bewoners van het zorgcentrum dient bij gefaseerde nieuwbouw tijdelijk te worden onderge bracht. Dat gebeurt straks in woonunits op het eigen terrein rond In 't Opper. Het College Bouw heeft gisteren toestem ming verleend voor deze vari ant. Doordat de nieuwbouw- plannen zich al zes jaar voort slepen, werd het wel noodzake lijk het oude zorgcentrum tus sentijds enigszins op te knap pen. Aanvankelijk werd met de nieuwbouw in het vooruitzicht weinig meer aan onderhoud ge daan. Toen dat te lang ging du ren, moesten er toch wat man co's worden verholpen. Bij In 't Opper blijft een deel van de traditionele zorg behouden. Het nieuwe centrum voorziet straks in 35 ruime kamers en 30 wooneenheden voor mensen die beperkte verpleeghuiszorg no dig hebben. Verder zal cle zorg verlening voor particulieren in de omgeving worden uitge breid. Locatiemanager F. Poste- ma hoopt dat de tijdelijke huis vesting eind december in gebruik kan worden genomen. De start van de nieuwbouw is volgens hem afhankelijk van de termijn waarbinnen de tijdelij ke verhuizing geregeld zal zijn. Postema schat de bouwperiode, verdeeld in twee fasen, op ruim twee jaar. MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Middelburg is maan dagavond aangehouden na een ongeval op de Langevieleweg. Daarbij raakte een 41-jarige vrouw uit Middelburg gewond. De man had geen rijbewijs. De vrouw reed rond tien uur in haar auto over de De Ruyter- straat in de richting van de Lan- gevielësingel. Op het kruispunt met de Langevieleweg verleen de ze geen voorrang aan de 24- jarige automobilist. De vrouw raakte beklemd en is een tijdje buiten bewustzijn ge weest. De brandweer heeft de vrouw uit het autowrak ge haald. Ze is overgebracht naar het zie kenhuis in Vlissingen. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl I STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Tonnenmagazijn, 20.00 uur: Stadsraad; ZIERIKZEE - Havenplein e.o., 9.00-16.00 uur: Paarden- en jaarmarkt met onder meer modeshow spelersgroep histo risch openluchtspel Dïjkval; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken; Combibedrijf De Zuidhoek, 16.30 uur: vergadering bestuurscommissie; ZIERIKZEE - Korfbalvereni ging All Ready uit Zierikzee houdt zaterdag 15 juni voor de negentiende keer een (bedrijfs) wijkentoernooi. De wedstrijden worden vanaf zes uur 's avonds gespeeld op het terrein in Sportpark Bannink. De gemengde teams spelen vol gens het beachkorfbalsysteem en worden zo veel mogelijk in gedeeld naar sterkte. Deelname is mogelijk vanaf vijftien jaar. Het toernooi wordt afgesloten met een barbecue. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Lenneke Hakbijl aan de Roggenplaat 27 in Zie rikzee. Advertentie Elly (midden, met lang haar) in gesprek met Israëlische soldaten tijdens een blokkade van de weg naar de nederzetting Netzarim. Samen met Franse vredesactivisten pleitten zij en Date met succes voor opheffing van de blokkade. foto Date Mulder door Ali Pankow RENESSE - Juist toen de intifada in de bezette Palestijnse gebieden de meest grimmige vormen begon aan te nemen, togen Date en Elly Mulder uit Renesse begin februari naar de Gazastrook. Zij zetten zich daar in voor de United Ci vil- lians for Peace (UCP). Waarnemen, re gistreren en doorvertellen zijn de be langrijkste taken voor de vrijwilligers van deze organisatie. Het echtpaar Mulder is inmiddels weer terug in Re- nesse met massa's verhalen, foto's, in drukken, een genuanceerdere mening dan voorheen en een heel klein sprankje hoop, ondanks de gruwelijke geweld- spiraal. Die hoop putten zij uit bijvoorbeeld pa ginagrote advertenties in een links Is raëlisch dagblad, waarin Arafat en Sharon worden opgeroepen tot praten in plaats van vermoorden. Maar ook uit de moed van de zogeheten refusés, de jonge mensen die weigeren reservisten te worden in de bezette gebieden en daarmee hun verdere loopbaan in de waagschaal stellen. En evengoed uit de talrijke Israëli's die zij kort na hun aan komst zagen meedoen aan een vredes demonstratie in Tel Aviv. Die mensen pleiten voor teruggave van de bezette gebieden, maar gaan daarmee lijnrecht in tegen het huidige politieke beleid. „Veel mensen erkennen dat vrede al leen mogelijk is na terugtrekking uit de Westbank en de Gazastrook, maar voorspellen in Israël zelf dan een bur geroorlog omdat de kolonisten het daar nooit mee eens zullen zijn", aldus Date Mulder. Het viel hem op dat er naast blinde haat tussen Palestijnen en Israëli's onder beide groeperingen soms ook genuan ceerder over elkaar wordt gedacht. In zijn artikel 'Herinneringen aan een martelaar' op de website van UCP be schrijft hij de levensvisie van Asiel, een Israëlisch-Arabische jongen die bewust wilde kiezen voor herinneren én vergeven. Asiel is echter op jonge leef tijd verm oord door Israëlische soldaten tijdens een demonstratie in zijn dorp. Date en Elly Mulder vei'bleven in Gaza- stad, maar trokken ook verder de Gaza strook in ten behoeve van hun waarne mingen. Hoewel dat aanvankelijk niet de bedoeling was, besloot UCP hen toch samen als team te laten werken. Ze hadden talrijke ontmoetingen. Bij hulporganisaties, een universiteit voor vrouwen, in vluchtelingenkampen, bij wegblokkades en controleposten, in di verse gezinnen en met ouders wiens 20- jarige zoon bij een zelfmoordcomman do ook de dood van 25 andere mensen veroorzaakte. „Die ouders onderschrij ven de Oslo-akkoorden, hun zoon niet. Hij was zeer religieus en op vijftienjari ge leef tij d heeft hij een j aar in een Israë lische gevangenis gezeten als straf voor stenen gooien. Misschien is daar de ba sis voor zijn daad gelegd. Zijn vrienden hadden vooraf niks aan hem gemerkt", aldus Date. „Iedereen heeft een verhaal en wil daar ook graag over praten. Daar komen ook veel emoties bij los. Soms kozen we er bewust voor de rest van de dag geen ge sprekken meer te voeren, maar de ver halen te registreren", zegt Elly. Het echtpaar Mulder deed eerder ervaring op met oorlogsgeweld tijdens een ver blijf in Cambodja begin jaren negentig. De geweldescalatie in het Midden-Oos ten gaf hen geen aanleiding eerder te rug te komen. Al tijdens de tweede nacht va n hun verbli j f waren zij getuige van een Israëlische bomaanslag op Ga- zastad. UCP heeft wel even geaarzeld over het eerder stopzetten van deze waarnemingsgroep. Vier van de acht waarnemers zaten in Ramallah en Bethlehem. Zij werden als gevolg van de Israëlische militaire operaties terug gehaald naar Jeruzalem. Uiteindelijk zijn de drie maanden wel volgemaakt. Presentatie Date en Elly Mulder richten begin juli in de galerieruimte bij het dorpshuis in Renesse een presentie in van him ver blijf in de Gazastrook. Zij doen dat met foto's, artikelen, posters en kleurplaten van schoolkinderen en natuurlijk wil len ze daar ook zelf veel over hun erva ringen vertellen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouvven-Duiveland verdient een rode kaart voor het onder houd van het openbaar groen. Volgens de raadsleden W. Jume- let (VVD) en M. de Pagter-ten Kate (ChristenUnie) tiert op tal van plaatsen het onkruid der- male welig, dat dure aanplan- tingsprogramma's teniet wor den gedaan. Dat moet nu maar eens afgelopen zijn, vinden ze. De Bruënaar Jumelet voert al drie jaar een 'kruistocht' tegen het gemeentelijk groenbeleid. Sinds de herindeling is met na me Duiveland er flink op ach teruit gegaan, ervaart hij. Een intensiever onderhoud van de straten, perkjes en plantsoenen is dan ook op z'n plaats, vindt de WD'er. Het CU-raadslid De Pagter constateert dat het op sommige plekken momenteel zelfs zo erg is, dat er sprake is van verpaupering. Ze noemt de Zierikzeese wijk Malta als voor beeld. Maar ook de provinciale rotonde bij binnenkomst van Zierikzee is een aanfluiting, meent De Pagter. „Wat moeten al die mensen die dezer dagen langs die weg de stad inkomen, wel niet denken! Dit is bepaald geen visitekaartje." Wethouder G. van de Velde-de Wilde (Openbare Werken en Mi lieu, VVD) erkent dat 'het niet overal misschien even netjes is'. Volgens haar komt dat onder meer doordat de gemeente zich uit milieu-oogpunt heeft ver plicht minder bestrijdingsmid delen te gebruiken tegen het on kruid. Of en hoe het onderhoud beter kan, moet blijken uit het groen-kwaliteitsplan dat in de maak is. Binnen niet al te lange termijn gaat daarover een voor stel naar de commissie, aldus de wethouder. Eén van de onderde- Het onkruid krijgt op vele plekken op Schouwen-Duiveland te zeer vrij spel, vinden gemeenteraadsle den. foto Marijke Folkertsma len in dat plan wordt een kern- gerichte aanpak aan de hand van vooraf bepaalde criteria. Van de Velde ziet binnen de hui dige begroting geen mogelijk heid voor de inzet van extra per soneel om de boel snel bij te lopen, zoals Jumelet en De Pag ter hebben gevraagd. Ook de suggestie van het LSD-raadslid A. Steur om 'eventueel onder de afspraken van de bestrijdings middelen af te komen', is in de praktijk niet haalbaar, aldus de wethouder. Jumelet is ontevre den over de uitleg van zijn par tijgenote. „Dit is het derde ach tereenvolgende jaar dat ik dit probleem bij het college aan kaart. En steeds wordt gezegd:' we nemen het mee in de begro tingbespreking. Vervolgens hoor je er niks meer van en is er nu al weer een voorjaar verpest! Ik vraag niet om extra mensen of meer geld, het is puur een kwestie van hoe en wanneer zet je het personeel in. Laten ze daar nu eens mee beginnen. Dan komen we al een heel eind! RENESSE - Twee inwoners van het Belgische Leuven zijn in de nacht van maandag op dinsdag in Renesse aangehouden. Bij een routinecontrole van hun auto vond de politie een jachtgeweer. De mannen, 69 en 73 jaar, waren niet in het bezit van een wapenvergunning. Het geweer was ongeladen en ze hadden geen munitie bij zich. De Belgen zijn voor verhoor meegenomen naar het bureau. De politie wilde gisteren niet zeggen waarom de mannen met een geweer op stap waren. In de loop van de nacht werden ze weer vrijgelaten, in afwach ting van behandeling van hun zaak voor de rechtbank. ZIERIKZEE - In de gehele gemeente Schouwen-Duiveland gaat met ingang van 1 november een wegsleepverordening gelden. De maatregel houdt verband met de gewijzigde We genverkeerswet. Tot dusver werd in een aantal plaatsen ge bruik gemaakt van een wegsleepregeling uit de voormalige gemeenten. De nieuwe verordening wordt eilandbreed en is primair bedoeld om de overlast van foutgeparkeerde auto's tegen te gaan, aldus wethouder L. Geluk-Poortvliet. De ver ordening laat ruimte voor een zogeheten correctief referen dum. Minimaal 190 mensen moeten in dat geval een 'inlei dend verzoek' doen voor de volksraadpleging. Dat initiatief dient te worden gevolgd door een 'definitief verzoek', onder tekend door minimaal 1900 kiesgerechtigde inwoners. ZIERIKZEE - De school voor speciaal voorbereidend beroepsonderwijs De Noordzelke in Zierikzee, gaat per 1 au gustus op in de Pontes Scholengroep. Het gaat om een be stuurlijke fusie. Het personeel blijft aan volgens de geldige arbeidsvoorwaarden, zei onderwijswethouder J. van Felius gisteren in een toelichting op het besluit. De gemeente heeft de bruidschat die ze meegeeft bij de overgang met achtdui zend euro verhoogd tot een bedrag van 45.624 euro. Bij nadere uitwerking van het fusievoorstel bleek dat de inventaris van De Noordzelke op een aantal onderdelen beduidend ouder is dan was aangenomen en daardoor eerder aan vervanging toe is. De overdracht wordt naar verwachting eind deze maand bezegeld door de gemeenteraad. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland onder steunt de inspanning van de GGD Zeeland om de zogeheten screening bij scholieren uit te breiden. Momenteel hanteert de GGD een toetsingsmoment voor kinderen van 5, 7 en 13 jaar oud. De gesprekken met negenjarigen zijn enige tijd geleden uit bezuinigingsoverwegingen geschrapt. Volgens het over legorgaan van basis- en voortgezetonderwijs en het buurtnet- werk op Schouwen-Duiveland is het gat tussen7 en 13 jaar in de praktijk echter te groot. In een brief aan het college en de GGD vragen ze om ook elfjarigen aan de gesprekken te onder werpen, om zo 'heel wat sociaal-emotionele problemen te voorkomen'. Het college heeft evenwel besloten de landelijke ontwikke ling op dit vlak af te wachten, naar aanleiding van de discus sie over het basistakenpakket van de GGD. Een werkgroep onderzoekt de mogelijkheid om de screening van negenjari gen te herintroduceren en bovendien uit te breiden naar vijf tienjarigen. Wethouder J. van Felius gaat er vanuit dat de taakuitbreiding binnen het huidige budget gebeurt. Mocht er geld bij moeten, dan valt dat mogelijk in te passen binnen het onderwijskansenbeleid dat Schouwen-Duiveland momen teel in de maak heeft, aldus de wethouder. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - J. Beeke uit Brouwershaven, de beden ker van het landgoederenplan Den Osse, neemt wat gas terug. Twee weken geleden schreef het door hem in de arm genomen advocatenkantoor Schaap Partners uit Rotterdam een brief op poten naar de gemeente Schouwen-Duiveland. Die brief heeft Beeke na gesprekken met de gemeente teruggetrok ken, om dë zaak niet verder op de spits te drijven. De brief van een paar weken ge leden, legt mr. I. Souren van Schaap Partners in een twee de brief uit, had geen ander doel dan de plannen van Beeke hoog op de agenda van de gemeente Schouwen-Duiveland te krij gen. „Zodat met gepaste voort varendheid en bij voorkeur in eendrachtige samenwerking getracht zou kunnen worden een voor uw gemeente van be lang zijnd project van de grond te tillen." Fel Uit contacten met verschillende gemeente vertegenwo ordiger s werd het Beeke duidelijk dat de vrij fel getoonzette brief moge lijk een averechts effect zou kunnen hebben en dat is wel het laatste wat hij wil. Hij zegt de indruk te hebben dat de ge meente in de basis niet onwel willend staat tegen zijn plannen en kiest daarom nu voor de weg van overleg. „Zodat de verhou dingen zich, althans voorzover nodig, kunnen normaliseren", aldus Schaap Partners in de tweede brief. Beeke:,Ik wil de sfeer niet laten vertroebelen, de gemoederen niet onnodig verhitten. Ik denk dat we wethouder Geluk de kans moeten geven om de zaken op de afdeling Ruimtelijke Or dening op orde te krijgen. We gaan nu even rustig afwachten wat er gebeurt, maar ik heb wel goede hoop dat het onder de nieuwe gemeenteraad de goede kant opgaat." Het plan van Beeke voorziet in de bouw van negen landgoede ren in de Christoffelpolder bij Brouwershaven, met elk gemid deld 2500 kubieke meter bouw volume. De landgoederen wor den omringd door veel groen: tuin, bos, wandelpaden en wa terpartijen. Het totale plan be slaat 91 hectare. Beeke claimt met de uitvoering van het land goederenplan een goede land schappelijke inpassing van het bestaande bungalowpark Den Osse en extra waterberging in het midden van Schouwen. „En dat met particulier geld in plaats van gemeenschapsgeld." In de visie van Beeke betekent realisering van het landgoede renplan ook een aanvulling op de recreatieve voorzieningen op Schouwen-Duiveland. Het overgrote deel van het omrin gende natuurgebied wordt toe gankelijk voor het publiek. Beeke: „Wat dat betreft zijn er een heleboel belangrijke maat schappelijke belangen mee ge moeid." De Dienst Landelijk Gebied (DLG) ziet wel wat in het land goederenplan en Waterschap Zeeuwse Eilanden en de ge meente Schouwen-Duiveland staan er evenmin op voorhand afwijzend tegenover. De ge meente wil echter eerst een visie op landgoederen ontwikkelen. Een termijn waarop dat gaat ge beuren is volgens Beeke nog niet genoemd. ZIERIKZEE - Op initiatief van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland wordt op maandag 10, dinsdag 11 en woensdag 12 juni de jaarlijkse wandeldriedaagse voor senio ren gehouden. Per dag wordt een route van vijf kilometer ge lopen. De wandeldriedaagse is be doeld als uitje in de buitenlucht voor de bewoners van de zorg centra op Schouwen-Duive land. De animo voor de wandel driedaagse is met name bij zorgcentrum Duinoord in Haamstede 'gigantisch', vol gens de Stichting Welzijn Oude ren. De stichting is op zoek naar vrijwilligers die mee kunnen helpen bij het in goede banen leiden van de wandeldriedaag se. De wandeltocht begint steeds om 14.00 uur bij zorgcen trum Duinoord in Haamstede, zorgcentra Borrendamme en De Wieken in Zierikzee, zorgcen trum In 't opper in Bruinisse en woonzorgcentrum Poortershof in Brouwershaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35