JKZC Helder beleid vereist voor Brogum Gemeente sluit termijn aanvragen welzij nssubsidies Terneuzen wil de tunnel niet sluiten Kleurrijke quilts in Nieuwe Kerk Commissie steunt krediet voor controle op 'scheef Veel activiteiten op Dag van het Waterschap 0800 - 0231 231 (GRATIS) Meerderheid raadsfracties voor kwijtschelding huur wmummsamwm zeeuwse almanak Universiteit OPEN DAGEN Ontdek de Hiilsta-collectie. bij Interieur faauwe! HOEDEKENSKERKE - Het waterschap Zeeuwse Eilan den organiseert zaterdag 22 juni de Dag van het Water schap. Bijna het gehele machi nepark wordt tentoongesteld. Zo ligt er in de haven een peil- boot waar te zien is hoe de bo dem wordt gemeten. Verder demonstreert het schap hoe de dijken en de wegen worden on derhouden. Ook zijn er activi teiten zoals basaltblokken zetten, perkoenpaal drukken en hout snipperen. Er is een fietstocht georganiseerd van ongeveer vijf kilometer, die uitkomt bij de rioolwaterzui veringsinstallatie Willem An- napolder. Daar worden rond leidingen gegeven en is er te zien hoe rioolwater wordt schoongemaakt. Voor kinde ren is er een aparte doe- en speeltent waar zij spelletjes kunnen doen die alles te maken hebben met water. Om in Hoedekenskerke te ko men is het mogelijk om met de stoomtrein te gaan. Vanuit Goes vanaf het perron in de' Van Doornestraat vertrekt de trein gratis naar Hoedekens kerke. De Dag van het Water schap begint om 10.00 uur. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND door Ali Pankow ZIERIKZEE - De commissie Maatschappelijke Aangelegen heden ging gisteravond una niem akkoord met een krediet van ruim 45.000 euro voor het uitbesteden van controle en handhaving van de regels die gelden tegen het zogeheten scheef wonen. Het gaat daarbij om permanent gebruik van re creatiewoningen op de parken, maar ook om het recreatief ge bruik van huizen in de kernen die juist voor permanente be woning zijn bedoeld. De Christenunie (CU) zou graag zien dat eerst dat scheef wonen in de kernen wordt aangepakt. Volgens woordvoerster M. de Pagter-ten Kate is daarmee vooral de leefbaarheid op de dorpen in het geding. T weesporenbeleid Wethouder A. van der Wouden van Volkshuisvesting gaat ech ter uit van een tweesporenbe leid. Hij benadrukte het belang dat het scheef wonen snel wordt aangepakt om te voorkomen dat de provincie korting op het aan tal nieuw te bouwen woningen gaat toepassen. Met andere woorden, de inzet van het bu reau MB-A11 moet snel resulta ten gaan opleveren. Volgens de wethouder kan dus niet alle energie gericht worden op bijvoorbeeld twee woninkjes in de kernen, maar moet gelijk tijdig het permanent wonen op de parken worden aangepakt. SGP-fractievoorzitter G. Hou tekamer pleitte krachtig voor goede juridische toetsing, om dat er op dit gebied nog slechts weinig jurisprudentie is. Buiten het reeds in gang gezette tweede woningbeleid om, heeft het gemeentebestuur ook nog te maken met een erfenis uit de voormalige gemeente Wester- schouwen. Dat betreft het gebruik van per manente en recreatieve bewo ning buiten de recreatieparken. Op basis van die erfenis krijgt de gemeente Schouwen-Duive- land met regelmaat verzoeken van burgers om een bepaalde woning recreatief of permanent te mogen bewonen. Het gaat om gebieden die destijds buiten de strengere huisvestingsverorde ning zijn gebleven. Een duide lijk beleid bestond daar binnen de gemeente Westerschouwen niet voor en volgens de ambte lijke toelichting werd er een soort 'toverformule' gehanteerd om aan de meeste verzoeken te kunnen voldoen. Het huidige gemeentebestuur wil af van die willekeur en wil de huisves tingsverordening voortaan voor de gehele gemeente laten gel den. De commissie MA ging gis teravond ook met dit voorstel unaniem akkoord. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Maatschappelij ke organisaties die bij de ge meente nog steeds geen subsidie uit de welzijnspot hebben aan gevraagd, vallen dit jaar buiten de boot. Burgemeester en wet houders van Schouwen-Duive- land hebben gisteren besloten geen nieuwe verzoeken meer in behandeling te nemen. Het college wil met die maatre gel voor eens en altijd duidelijk maken dat 1 april de uiterste da tum is voor het indienen van een aanvraag. In de praktijk nemen tal van organisaties het niet zo serieus met deze deadline, aldus wethouder A. van der Wouden (PvdA), waardoor de gemeente vaak achter de feiten aanloopt. ,,Zo langzamerhand begint het erop te lijken dat de ambtenaar met een zak geld langs de deur moet. Van die praktijk willen we af. Tot hier en niet verder, zo is vanaf nu de lijn. Wij willen ein delijk eens een reële welzijnsbe groting kunnen opstellen, zon der aannames van die en die zullen ook nog wel komen." Hoeveel organisaties het dit jaar door de strikte opstelling zonder gemeentelijke steun moeten doen, heeft Van der Wouden niet in beeld. Feit is dat ze zich niet kunnen beroepen op onwetenheid over de uiterste inlevertermijn, aldus de wet houder. De datum 1 april geldt al meerdere jaren als de 'limiet' en staat ook als zodanig na drukkelijk vermeld in de corres pondentie met de instellingen. Daarnaast heeft de gemeente kort voor het verstrijken van de termijn nog een klemmende op roep geplaatst in de eigen infor matierubriek in het adverten tieblad Ons Eiland. „Wanneer ze dan nog niet reageren, ga ik er vanuit dat ze geen geld nodig hebben." Het nieuwe beleid is geenszins een verkapte bezuinigings maatregel, zegt Van der Wou den. Het niet uitgekeerde be drag blijft in het welzijnspotje. Volgend jaar kan iedereen ge woon opnieuw een aanvraag in dienen. Die procedure wordt overigens een stuk eenvoudiger. Voortaan hoeft een subsidiever zoek nog maar één keer in de vier j aar te worden voorzien van een begroting. In de tussenlig gende periode kan worden vol staan met een eenvoudig brief j e Dat bespaart zowel de betref fende organisaties als de ambte narij een hoop werk. Het toegekende (vaste) subsi diebedrag wordt binnen die me thodiek jaarlijks geïndexeerd, zo wil het college eveneens. Tot dusver werd geen trendmatige verhoging toegepast. De maat regel kost de gemeente volgend jaar stuctureel ruim vierdui zend euro extra. Dat bedrag loopt in drie jaar tijd op tot goed vijftienduizend euro. Advertentie ij 'i Iwti Kt .UHyKAL'Hfctff Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen woensdag 5 juni 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De meerderheid van de raadsfracties gaat akkoord met het kwijtschelden van de huur over 2001 voor poppodium Brogum in Zierik- zee. Alleen de fracties van CU en de SGP gaven gisteravond in de commissie Maatschappe lijke Aangelegenheden aan het daar niet mee eens te zijn. Alle politieke partijen willen verder wel op korte termijn een beleidsplan op tafel hebben met daarin de ambities van Brogum en de ondersteunende rol die de gemeente daarin kan vervullen. Met het kwijtschelden van de huursom van ruim 14.000 euro is het poppodium nog lang niet uit de financiële problemen. Er zal structureel iets moeten ge beuren om Brogum weer op de rails te krijgen. Een belangrijke vereiste daarbij is drastische verbetering van de huisvesting. Zowel het bestuur van Brogum als cultuurwethouder A. van der Wouden denken aan volledige nieuwbouw van de huidige huisvesting aan de Juliana- straat. Tekort Naast CU en SGP leek aanvan kelijk ook Leefbaar Schouwen- Duiveland (LSD) niks te voelen voor het kwijtschelden van de huur. „Er is elk jaar een tekort. Wij vinden dat het bij Brogum best een beetje minder kan", zei woordvoerder R. Raats. Hij ver anderde zijn mening nadat se cretaris T. van den Nou weiand van Brogum hem vanaf de pu blieke tribune overtuigde dat het helemaal niet minder kan bij dit poppodium. „Wij hebben al jaren niks meer geïnvesteerd, we hebben de the aterprogrammering geschrapt en dit jaar brengen we zelfs het Any wavefestival terug van drie naar twee dagen", aldus de se cretaris. Het LSD-raadslid ging daarop alsnog akkoord met de kwijtschelding maar met de waarschuwing dat dit echt de laatste keer was. Volgens wethouder Van der Wouden echter zal het dus niet de laatste keer zijn dat er bij de raad om financiële steun voor Brogum wordt aangeklopt. Hij bepleitte het weer op de rails krijgen van deze club, omdat die een belangrijke bijdrage levert in de uitvoering van het ge meentelijk jongeren- en podi- umbeleid. Beleidsnota De wethouder wil zich dan ook sterk maken de toegezegde be leidsnota binnen twee maanden op tafel te hebben. WD-raads- lid D. Meulblok feliciteerde Van der Wouden daarop met zoveel lef. Verder hield Meulblok zelf ook een krachtig pleidooi voor een ambitievol beleid richting Bro gum. Volgens hem vervult deze organisatie een essentieel on derdeel van de culturele behoef te van groepen uit de bevolking. Fractievoorzitter H. de Vries (GroenLinks) was dat met Meulblok eens. Positieve advie zen kwamen er ook van PvdA en Alert! CDA-woordvoerder N. de Danschutter memoreerde dat zijn fractie al lange tijd pleit voor een gezonde financiële si tuatie voor Brogum, maar hij waarschuwde voor een open eind constructie. Geen prioriteit M. de Pagter-ten Kate (CU) ziet niks in verdere steun aan Bro gum en noemde sponsoring als mogelijke andere inkomsten bron. SGP-fractievoorzitter G. Houtekamer ziet hier geen prioriteit voor de gemeente. Hij vindt dat Brogum de eigen ver antwoordelijkheid moet dra gen. Hij wijst de paracommercie binnen dit poppodium af en hij heeft moeite met het feit dat de ze organisatie de voorschotten van de gemeente heeft ingezet voor de reguliere exploitatie en vervolgens in financiële proble men is geraakt. De huisvesting van Brogum moet drastisch verbeteren; volledige nieuwbouw van het poppodium aan de Julianastraat is daarbij een optie. foto Marijke Folkertsma Zeeland is ooit al wel eens ge afficheerd als 'lustoord voor bejaarden. Welgestelde ou deren zouden in de rij staan om zich in deze provincie te vestigen. In Leiden is geble ken dat senioren tegenwoor dig ook nog eens bijzonder leergierig zijn. Ze volgen daar en masse colleges aan de universiteit. Goed nieuws dus voor de plannenmakers die Zeeland aan een universi teit willen helpen. Mocht blijken dat jongeren er te weinig belangstelling voor tonen, ligt altijd nog de seni or enmarkt braak. Maar pas op, blijkens de be richten uit het Leidse is het oppassen geblazen met die bejaarden. De studenten daar hebben er inmiddels zelfs de buik van vol. Een on derzoekje leverde vele klach ten op. Bejaarden, zo is ge bleken, weten het altijd be ter, delen veel te graag hun levenservaring, houden in de pauzes de docenten bezet, stellen ondermaatse vragen, en voeren irrelevante discus sies. En wat nog het ergste is: je raakt ze nooit meer kwijt. Want je kan van die ouderen zeggen watje wil, ze brengen wel veel geld in het laatje. I'M' Mfv WÊ 'WW' 5. jML JmJm JMa kV it'Jiiiiliiï llülüfcsili BlèlVfellliii ik'.:#»* Ui ANTIEKHANDEL DE PAGTER Herenstraat 9 Segeersstraat 8 Middelburg Wij hebben nu twee nieuwe ingangen! 6, 7 en 8 juni vieren wij dit met koffie en gebak. Komt u ook? door Inge Heuff ZIERIKZEE - De Nieuwe Kerk in Zierikzee heeft sinds gisteren een kleurig interieur. Maar liefst 110 quilts in alle maten en soorten zijn er opgehangen, ge- door Harmen van der Werf en Wout Bareman TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen voelt er niets voor de Westerscheldetunnel direct na de opening weer te sluiten. Bur gemeester R. Barbé acht die ri goureuze ingreep een stap te ver. Terneuzen vindt het voldoende vooraf duidelijk aan te geven dat de twee gemeenten niet al léén kunnen opdraaien voor de financiering van de veiligheids voorzieningen in de tunnel. Daar is rijkssteun voor nodig. Maandag stuurden de twee ge meenten een brandbrief aan de ministeries van Binnenlandse Zaken en Verkeer en Water staat, de provincie en de NV Westerscheldetunnel. Daarin meldden ze dat ze zonder vol doende garanties voor de finan ciering van de veiligheidsvoor- zienigen, geen vergunning voor het gebruik van de tunnel zou den afgeven. Barbé nam daar een dag later afstand van. Hij is het er wel mee eens dat de twee gemeenten geen geld hebben om op te draaien voor de jaarlijkse extra kosten, die gemoeid zijn met de oprichting en instand houding van een beroepsbrand weerkorps, speciaal voor de timnel. De inwoners van de twee industriegemeenten zijn nu jaarlijks al veel meer dan het landelijk gemiddelde kwijt aan brandweer en rampenbestrij ding. Barbé: „Meer kan Bruin echt niet trekken. Wordt dat niet onderkend door de hogere over heden, dan kunnen wij op onze beurt geen verantwoordelijk heid nemen voor de veiligheids voorzieningen in de tunnel." Aan jaarlijkse personeelslasten zouden de twee gemeenten sa men 1,4 miljoen euro kwijt zijn en aan de afschrijving van nieuw materieel jaarlijks nog- eens 200.000 euro kwijt. Barbé: „We hebben al in een eerder sta dium aan alle betrokken instan ties duidelijk gemaakt dat wij dat geld niet hebben en dat we ook niet bereid zijn onze bewo ners nog zwaarder te belasten voor de brandweer. Het ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft ons daarop schriftelijk la ten weten geen geld op tafel te willen leggen. Daarom gooien we het nu over een andere boeg. Naast de brandbrieven worden nu ook de Tweede Kamer-frac ties benaderd. Aanvankelijk zou de Sloe- brandweer, een combinatie van de vrijwillige- en bedrijfs brandweer, vanuit het noorden opdraaien voor de hulpverle ning. In Terneuzen kreeg de brandweer steeds meer zicht op een klein beroepskorps, dat vanuit het zuiden zou opereren. Maar toen de Sloebrandweer vorig jaar niet van de grond kwam, was de organisatie van de hulpverlening in de tunnel, weer terug bij af. Tunnelexploitant NV Wester scheldetunnel voelt er niets voor die hulpverlening zelf te fi nancieren. Het dreigement van burgemeester J. Gelok van Bor- sele om de tunnel dicht te hou den maakt bij Binnenlandse Za ken geen indruk. Advertentie hülstaE! Het is nü de hoogste tijd om kennis te maken met alle nieuwigheden in dé Hülsta-Studio van Z-W Nederland. In Zonnemaire! Zuidweg 20A, Zonnemaire. Tel. 0111-401318 Maandag gesloten vrijdagavond koopavond Kijk óók op onze nieuwe website: www.interieur-paauwe.nl 1 O De Nieuwe Kerk is momenteel gestoffeerd met 110 quilts. foto Marijke Folkertsma drapeerd en tentoongesteld. De Schouwen-Duivelandse quilt- groep 'Voor 't Lapje' heeft deze expositie, die tot 16 juni loopt, ingericht. Van een adventskalender voor aan de wand tot een kleurrijke quilt die makkelijk een twee persoonsbed kan bedekken: de expositie laat vooral zien dat quilten heel persoonlijk is. De vijftien vrouwelijke leden van Voor 't Lapje - mannen zijn schaars in deze hobby - hebben zo hun eigen voorkeur voor pa tronen, kleuren en werkwijze. Magda Boot bijvoorbeeld heeft wat met Esscher. Bij haar sprin gen de geometrisch gevormde kikkers zowat van het wand kleed. Meestal maakt zij het patchwork op de naaimachine en doet ze het quilten met de hand. Anderen doen alles met de hand, ook de grote werken. „Een quilt bestaat uit drie la gen", legt Boot uit. „De achter- of onderkant, de vulling van ka toen, wol of fiberfill, en het patchwork." In het patchwork worden de kleuren en hun pa tronen bepaald. „Maar het doorpitten van deze drie lagen, het eigenlijke quilten, maakt het werk af", vindt collega Alie van der Male. „Daar gaat het om. Dat vult het patroon van het patchwork aan. En het heeft een praktische reden, het zorgt dat de vulling op zijn plaats blijft." In de Nieuwe Kerk hangen ook twee antiquarische quilts, van 1910 en 1930, uit Amerika .Daar komt het quilten vandaan. In de negentiende eeuw ontwikkel den de Amish deze techniek. Hier werd het in de jaren zeven tig van de-vorige eeuw populair. Computer stimuleren, komen de leden elke maand bij elkaar in het Multi functioneel Centrum. De expositie is nog tot 16 juni te zien op alle dagen behalve zon dag van 11.00 tot 16.00 uur. Er wordt een euro entree gevraagd, ten bate van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Advertentie De meeste patronen die de da mes onder handen nemen, ko men uit tijdschriften en boeken. Ook de computer is een dank baar hulpmiddel voor het ont werpen van de vaak geometri sche figuren. Aan een quilt voor een tweepersoonsbed wordt vaak een jaar gewerkt. „Ik heb een keer zo'n quilt in zes maan den afgekregen", zegt Boot, „maar dan was ik er elke dag aan bezig." „Je moet er tijd voor over hebben", vindt ook Van der Male, „anders leidt het tot niks. Behalve natuurlijk als je een kleintje maakt." Om elkaar te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33