Bedrijfsterrein mag uitbreiden 11 Jonge kunst in Kruiningen Terneuzen tegen sluiten tunnel om geld los te krijgen Verkiezing van Beste Buur op Beveland Landlust voorlopig geen rijksmonument Uienverw erkende bedrijven in Oostdijk krijgen alsnog de ruimte Dag van het Waterschap OPEN DAGEN Ontdek de Hiilsta-collectie... Interieur bij 'aauwe Man (24) rijdt acht jaar zonder rijbewijs 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Universiteit BEVELANDEN/THOLEN woensdag 5 juni 2002 door Rob Paardekam OOSTDIJK - De provincie gaat alsnog akkoord met de uitbrei ding van het bedrijventerrein aan de Tweede Vlietweg in Oostdijk. De gemeente heeft en kele aanpassingen van het be stemmingsplan toegezegd. De gemeenteraad heeft vorig jaar het nieuwe bestemmings plan buitengebied vastgesteld. Dat moet nog door de px-ovincie worden goedgekeurd. Het plan voorziet onder meer in de uit breiding van het bedrijventer rein aan de Tweede Vlietweg bij Oostdijk. Het is niet zozeer de bedoeling dat er nieuwe bedrij ven komen, maar wel dat de reeds aanwezige uienverwer- kende bedrijven kunnen uit breiden. HOEDEKENSKERKE - Het waterschap Zeeuwse Eilanden houdt zaterdag 22 juni de Dag van het Waterschap. Bijna het gehele machinepark wordt ten toongesteld. Zo ligt er in de haven een peil- boot waar te zien is hoe de bo dem wordt gemeten. Verder de- monstreei-t het schap hoe de dijken en de wegen worden on derhouden. Ook zijn er activi teiten zoals basaltblokken zet ten, perkoenpaal drukken en hout snipperen. Er is een fiets tocht van ongeveer vijf kilome ter, die uitkomt bij de rioolwa terzuiveringsinstallatie Willem Annapoldexx Daar worden rondleidingen gegeven en is er te zien hoe rioolwater wordt schoongemaakt. Voor kinderen is er een aparte doe- en speel- tent. Om in Hoedekenskerke te komen is het mogelij k om met de (gratis) stoomtrein vanuit Goes te gaan. De Dag van het Water schap begint om 10.00 uur. In haar advies aan het college van Gedeputeerde Staten liet de Provinciale Planologische Commissie weten dat deze uit breiding in strijd is met het streekplan en om die reden niet goedgekeurd mag worden. Die ontwikkeling vond de ge meente niet wenselijk en daar om is de afgelopen weken enkele keren met de provincie over legd. Uiteindelijk bereikten de twee partijen een voor beide aanvaardbaar compromis. De bedrijvigheid zal beter worden ingepast in het landschap. Con creet betekent dat de aanleg van een groenvoorziening van mini maal tien meter breed en een bo menrij aan de voorkant van het berdrijventerrein. De groen voorziening moet bestaan uit streekeigen hoogopgaande be planting. Meer bereikt De gemeente concludeei"t dat er met de aanpassing feitelijk nog meer is bereikt dan men voor zag. Er is afgesproken dat de strook van bedrijven maximaal tweehonderd meter diep mag worden. Dan is vijftig meter meer dan in de beleidsvisie be drijventerreinen was opgeno men. Ook vallen de aanwezige bedrijven straks niet meer on der de niet-agrarische bedrij ven, maar wordt het terrein een niet-lokaal bedrijventerrein. Dat betekent dat de maximale uitbreidingsregel van twintig procent niet meer geldt. Volgens de gemeente kunnen de bedrij ven met het bereikte compromis op korte en middellange termijn ruimschoots uit de voeten. Overigens ziet de Provinciale Planologische Commissie (PPC) meer knelpunten in het bestem mingsplan. Onder meer de komst van een manege aan de Hogenakkerweg in Kruiningen en een motorcrossterrein aan de Grensweg bij Bath komen op losse schroeven te staan. Ook over de uitbreiding van enkele opslagloodsen aan de Kanaal- weg in Vlake heeft de PPC nega tief geadviseerd. Een scholier bekijkt tekeningen van leeftijdgenoten foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam KRUININGEN - Het gebouw Bachten Vae- te, onderdeel van het gemeentehuis in Krui ningen, hangt sinds gisteren bomvol met kunstwerken. Ze zijn gemaakt door de scholieren van drie basisscholen uit de ge meente. De schilderijen, foto's en andere kunstzin nige uitingen zijn gemaakt in het kader van het project cultuurmenu's. Dat is in het leven geroepen om scholieren al op jonge leeftijd met kunst te confronteren. In de ge meente Reimerswaal stonden de cultuur menu's voor het eerst op het programma. Drie basisscholen deden mee: De Welle (protestants christelijk) en De Voorhoute (openbaar) uit Kruiningen en De Horizon (katholiek) uit Rilland. Volgens coördinator Jacco Lauret van het Centrum voorde Kun sten is bewust gekozen voor scholen met verschillende 'kleuren'. „Zij geven hun er varingen door aan de andere scholen en vol gend jaar doen wellicht alle basisscholen uit de gemeente mee aan het project. De scholieren die dit jaar deelnamen, kre gen van 'echte' kunstenaars les in vier disci plines: literatuur, schilderen, fotografie en dans. Dat heeft geresulteerd in een ontelba re hoeveelheid kunstwerken die zowat alle gangen van Bachten Vaete vullen. De ten toonstelling is misschien de gehele zomer te zien, maar in ieder geval tot eind juni. Op werkdagen van 8.30 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur. Op vrijdag alleen 's ochtends. door Harmen van der Werf en Wout Bareman TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen voelt er niets voor de Westerscheldetunnel direct na de opening weer te sluiten. Bur gemeester R. Barbé acht die ri- goreuze ingreep een stap te ver. Terneuzen vindt het voldoende vooraf duidelijk aan te geven dat de twee gemeenten niet al léén kunnen opdraaien voor de financiering van de veiligheids voorzieningen in de tunnel. Daar is Rijkssteun voor nodig. Maandag stuurden de twee ge meenten een brandbrief aan de ministeries van Binnenlandse Zaken en Verkeer en Water staat, de provincie en de NV Westerscheldetunnel. Daarin meldden ze dat ze zonder vol doende garanties voor de finan ciering van de veiligheidsvoor- zienigen, geen vergunning voor het gebruik van de tunnel zou den afgeven. Barbé nam daar een dag later afstand van. Hij is het er wel mee eens dat de twee gemeenten geen geld hebben om op te draaien voor de jaarlijkse extra kosten voor een beroeps- brandweerkoips, speciaal voor de tunnel. De inwoners van de twee indu striegemeenten zijn nu jaarlijks al veel meer dan het landelijk gemiddelde kwijt aan brand weer en rampenbesti'ijding. Barbé: „Meer kan Bruin echt niet trekken. Wordt dat niet on derkend door de hogere overhe den, dan kunnen wij op onze beurt geen verantwoordelijk heid nemen voor de veiligheids voorzieningen in de tunnel." Aan jaarlijkse personeelslasten zouden de twee gemeenten sa men 1,4 miljoen euro kwijt zijn en aan de afschrijving van nieuw materieel jaarlijks nog- eens 200.000 euro kwijt. Barbé: ,We hebben al in een eerder sta dium aan alle betrokken instan ties duidelijk gemaakt dat wij dat geld niet hebben en dat we ook niet bereid zijn onze bewo ners nog zwaarder te belasten voor de brandweer. Het ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft ons daarop schriftelijk la ten weten geen geld op tafel te willen leggen. Daarom gooien we het nu over een andere boeg. Naast de brandbrieven worden nu ook de Tweede Kamer-frac ties benaderd. Het CDA-Ka- merlid S. Buijs heeft Kamervra gen over de kwestie gesteld. Aanvankelijk zou de Sloe- brandweer, een combinatie van de vrijwillige- en bedrijfs brandweer, vanuit het noorden opdraaien voor de hulpverle ning. In Terneuzen kreeg de brand weer steeds meer zicht op een klein beroepskorps, dat vanuit het zuiden zou opereren. Maar toen de Sloebrandweer vorig jaar niet van de grond kwam, was de organisatie van de hulp verlening in de tunnel, weer te rug bij af. Tunnelwachten Tunnelexploitant NV Wester scheldetunnel voelt er niets voor die hulpverlening te finan cieren. Woordvoerder I. de Moor gisteren: „Ook anderen zullen hun verantwooi'delijkheden moeten nemen. En de tunnel wordt nu eenmaal beschouwd als een openbare weg, waar de overheid de veiligheidsvoorzie ningen dient te regelen." Het ministerie van Binnenland se Zaken komt zeker niet met geld over de brug voor uitbrei ding van de brandweei'korpsen van Borsele en Terneuzen. De brandweer is een gemeentelijke verantwoordelijkheid, aldus woordvoerder F. Wassenaar, en niet van de rijksoverheid. Dat wil Binnenlandse Zaken zo houden. Volgens Wassenaar kan ook met vrijwilligers professio nele hulp worden gebodenHet dreigement van burgemeester J. Gelok van Borsele om de tunnel dicht te houden maakt bij Bin nenlandse Zaken geen indruk. door Mieke van der Jagt GOES - De Nationale Burendag komt er aan. Humanitas houdt op de Bevelanden, samen met de gemeenten, bijeenkomsten om vrijwilligers die zich inzetten voor hun omgeving in het zon netje te zetten. In Goes, Kapelle en Noord-Beveland zijn de bij eenkomsten op zaterdag 8 juni. In Borsele en Reimerswaal een week later, op zaterdag 15 juni. Net als in voorgaande j aren stelt Humanitas per gemeente men sen in de gelegenheid om buren of buurbewoners te nomineren voor de titel Best Buur 2002. Tot vorig jaar werkte de organisatie voor maatschappelijke dienst- Advertentie ANTIEKHANDEL DE PAGTER Herenstraat 9 Segeersstraat 8 Middelburg Wij hebben nu twee nieuwe ingangen! 6,7 en 8 juni vieren wij dit met koffie en gebak. Komt u ook? verlening samen met de wo ningbouwcorporaties, maar die hebben het nu aan de gemeenten overgelaten. In de afgelopen ja ren kregen veel mensen een blijk van waardering voor hun inzet om de buren te helpen, om de woonomgeving te verbeteren, het verenigingsleven op stoom te houden en om het leven in verzox'gings- en verpleeghuizen aangenamer te maken. Dit jaar is weer een groot aantal adspi- x-ant-Beste Buren bij de organi satie aangebracht. In Kapelle wordt de eerste bij eenkomst gehouden om 10.00 uur in het gemeentehuis van Kapelle. Wethouder G. Burger reikt de prijzen uit aan degene die door een jury uit de lijst van genomineerden als winnaar is gekozen, aan de genomineerden en aan enkele aanbrengers op wie een lot valt. Op dezelfde manier gaan ze vanaf 13.00 uur in het gemeen tehuis van Noord-Beveland in Wissenkerkete werk. In Goes, in het stadhuis aan de Grote Markt, is de laatste bijeenkomst van zaterdag 8 juni. Om 15.30 beginnen de feestelijkheden. Tijdens alle bijeenkomsten treedt Peter Dieleman op. Zaterdag 15 juni wordt het mu zikale gedeelte tijdens de bij eenkomsten verzox-gd door het zangtrio De Meissen uit West- kap elle. De gemeente Borsele ontvangt de Beste Buren en hxm aanbren gers om 13.00 uur in het ge meentehuis in Heinkenszand. Om 15.30 uur is het te doen in het gemeentehuis van Reimers waal in Kruiningen. Buitenplaats Landlust in Heinkenszand. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Het Bor- selse college van burgemeester en wethouders vindt dat de boerderij Zorgwijk in Elle- woutsdijk op de lijst van rijks- Advertentie hülstaE! Het is nu de hoogste tijd om kennis te maken met alle nieuwigheden in dè Hülsta-Studio van Z-W Nederland. In Zonnemaire! Zuidweg 20A, Zonnemaire. Tel. 0111-401318. Maandag gesloten vrijdagavond koopavond. Kijk óók op onze nieuwe website: www interieur-paauwe.nl monumenten moet worden ge plaatst. Over toevoeging van de Buitenplaats Landlust in Hein kenszand aan het rijtje rijksmo numenten is het dagelijks ge meentebestuur echter negatief. De eigenaar van de boerderij, onderdeel van het Landlust- complex, wil geen aanwijzing, zolang er geen financiële oplos sing is gevonden voor het be houd van de monumentale schuur. Als de Rijksdienst voor Monu mentenzorg gebouwen op de lijst wil plaatsen, wordt behalve het advies van deskundigen, ook het advies van de gemeente raad gevraagd. De eigenaars en gebruikers van de monumenten worden dan door het gemeente bestuur gehoox-d. In Borsele heerst de opvatting dat het geen zin heeft gebouwen op de monu mentenlijst te plaatsen, waar van de eigenaar of de gebruiker dat niet wil. Daar komen alleen maar moeizame procedures en stroeve verhoudingen van. Bij de boerderij Zorgwijk aan de Hellewoutstraat in Ellewouts- dijk, is de houding van de eige naren geen probleem. De bewo ners van de boerdeiij, die niet meer als zodanig in gebruik is, hebben zelf om plaatsing op de lijst van rijksmonumenten ver zocht. Ze willen het huis, de aangebouwde schuur, het wa genhuis en het varkenskot in or- ginele staat houden. De wei met drinkput, achter het huis, wordt beschermd en beheerd door Het Zeeuwse Landschap. Het geheel staat al op de gemeentelijke mo numentenlijst. Alle reden dus voor het college om de raad po sitief te adviseren. Koetshuis Het eigendom van Landlust ligt veel gecompliceerder. Het huis wordt bewoond door een parti culier, die er geen erxkel be zwaar tegen heeft dat zijn huis een monument wordt. Ook de gebruiker van het Koetshuis, Het Zeeuwse Landschap, die ook het pax'k en het weiland be heert, is voorstander van plaat sing op de lijst. Maar de land bouwer die de boerderij bezit, gebruikt de schuur bedrijfsma tig. Als Monumentenzorg gaat voorschi-ijven hoe zijn schuur moet worden gerestaureerd, en hij wil hem ook nog blijven ge- door Lieneke Fieret TERNEUZEN - Een 24-jarige man uit Hoek kreeg gisteren door kantonrechter A. Melens een boete van 177 euro opgelegd voor het rijden zonder rijbewijs. Op de zitting bleek dat dit niet de eerste keer was. De reden dat de jongeman voor het kantongex-echt moest ver schijnen, was omdat hij de boete hiervoor nog steeds niet had be taald. Het bleek echter dat hij de schikking nooit had ontvangen. Het rijden zonder rijbewijs is gevaarlijk, zeiden officier van justitie N. Wolfs en de kanton rechter. Daar kwam de man op 27 december 2001 ook achtex-. Hij reed over een donkere pol derweg in de buurt van Zuid- dorpe, toen hij verblind werd door een tegenligger met groot licht. Hierdoor kon hij niets meer zien en raakte hij in de berm. Toen hij een boom wilde ontwijken, sloeg hij vijf keer over de kop en werd uit zijn auto geslingerd. Hij brak op vier plaatsen zijn nek. Het nuchtere commentaar van de Hoekenaar was: „Eigen schuld dikke bult, dan had ik niet in die auto moe ten stappen." Gewaarschuwd Kantonrechter Melens vroeg zich ook af of het ongeluk soms aan zijn rijstijl lag en niet alleen doordat hij werd verblind door zijn tegenligger. „Nou meneer ik denk niet dat het daaraan kan liggen, want ik rijd al acht jaar zonder rijbewijs", luidde het eerlijke antwoord van de ver dachte. Hij besefte zelf ook dat het tijd werd om zijn rijbewijs te halen. Bij een volgende overtre ding is zijn straf minder mild, waarschuwde de kantonrechter hem. „Een gewaarschuwd man telt voor twee", aldus Melens. Advertentie foto Dirk-Jan Gjeltema A IV biuiken, wordt een opknap beurt wel heel erg kostbaar. De boer kan en wil daar niet voor opdraaien. Het college advi seert de raad dus de aanwijzing van Landlust niet te steunen. Dorpswei Omdat het lang niet zeker is of Landlust voor nu of voor later buiten de lijst blijft, wil de ge meente Borsele wel graag de omschrijving van Landlust bij Monumentenzorg veranderen. Bij de herinrichting van de Dorpsstraat heeft de gemeente de toegangsweg naar het sport veld, die dwars door de authen tieke dorpswei liep, naar het zuiden verlegd. De wei is daar door een geheel geworden. Als Landlust ooit op de rijksmonu mentenlijst wordt geplaats, moet dat in zijn geheel gebeu ren, vindt het college. Het voorstel om een dergelijk advies naar de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist te sturen, wordt behandeld tijdens de openbare raadsvergadering die donderdag 13 juni vanaf 20.00 uur wordt gehouden in de raadsboerderij tegenover het gemeentehuis in Heinkenszand. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Zeeland is ooit al wel eens ge afficheerd als lustoord voor bejaarden. Welgestelde ou deren zouden in de rij staan om zich in deze provincie te vestigen. In Leiden is geble ken dat senioren tegenwoor dig ook nog eens bijzonder leergierig zijn. Ze volgen daar en masse colleges aan de universiteit. Goed nieuws dus voor de plannenmakers die Zeeland aan een universi teit willen helpen. Mocht blijken dat jongeren er te weinig belangstelling voor tonen, ligt altijd nog de seni- orenmarkt braak. Maar pas op, blijkens de be richten uit het Leidse is het oppassen geblazen met die bejaarden. De studenten daar hebben er inmiddels zelfs de buik van vol. Een on derzoekje leverde vele klach ten op. Bejaarden, zo is gebleken, weten het altijd be ter, delen veel te graag hun levenservaring, houden in de pauzes de docenten bezet, stellen ondermaatse vragen, en voeren irrelevante discus sies. En wat nog het ergste is: je raakt ze nooit meer kwijt. Want je kan van die ouderen zeggen watje wil, ze brengen wel veel geld in het laatje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29