Met de voetbal het schip in Je moet een vis netjes van de haak halen Elfstedentocht Over Harry Potter is echt nagedacht 'TTCatiiée Het leek zo'n leuk idee: een landelijke hengel wedstrijd voor alle basisscholieren in heel Nederland. Het hengelsport blad 'Beet' zag het al helemaal voor zich: duizenden henge- laartjes langs sloten en vaarten in het hele land. Op jacht naar de vangst van hun leven. He laas, niet iedereen dacht daar zo over. „Schande", riepen de Die renbescherming, stichting Wakker Dier en Bont voor Die ren in koor. Dierenkwelling, vond de Stichting Vissenbe- scherming. „Marteling van diex-en", schreeuwde Animal Freedom en „stoppen met die mishandeling." Er kwamen dreigementen binnen bij Pierre Bronsgeest, de organisator van de viscompetitie. „Dan maar niet", zei Pierre en blies de wed strijd die voor vandaag gepland stond, afMaar echte sportvis sers laten zich niet afschrikken. „Tuurlijk moet je vissen niet on nodig kwellen", vindt sportvis ser Jeroen Bruggeman (10) uit Kapelle. „Je moet een gevangen vis netjes afhaken en weer te rugzetten. Heeft-ie wel een 'piercing' in z'n lip maar dood gaan, nee, dat niet. Ik vind vis sen een toffe sport. M'n mooiste vangst? Een bot van 36 centime ter. Ja, die ging wel mooi in de pan, maar dat is toch niet erg? Een viseter is geen dierenbeul hoor. Dat ze vissen willen be schermen vind ik een goede zaak, maar een visje vangen moet ook mogen." Vismaatje Sander Meijer (11) eveneens uit Kapelle is het roe rend met hem eens. „Vissen is avontuur. Wachten tot je dobber onderschiet en dan vlug opha len en kijken wat de vangst is. Een voorn of een karper. Wel zorgen dat je de vis niet onnodig pijn doet of beschadigt bij het onthaken. Dat is echt geen pro bleem. En daax-na? Terug het water in natuurlijk." Maikel Nieuwenhuijze (12) kent de smaak van een lekker visje. „In de polder hier in de buurt heb ik eens een knoeperd van een paling gevangen: 74 centi meter lang. Dat was smullen, re ken maar Ook een karper van 62 centimeter kreeg ik een keer aan de haak, maar die ging weer te rug." Maikel, lid van hengelsportclub Kapelle, is altijd wel ergens in de buurt van het water te vin den. Met z'n hengel uiteraard. Stoppen met vissen? Nee, geen haar op z'n hoofd die daaraan denkt. Ook Jeroen en Sander hangen hun hengel niet aan de wilgen. „Goed, dat er aan dacht is voor het goed omgaan met deze sport. Maar we zijn echt geen dierenbeulen om dat we sportvissers zijn, kom nou." Dat blijkt wel uit het feit dat Je roen thuis met veel liefde voor z'n goudvis zorgt. Ook Sander heeft thuis een aquarium met vissen. Het één sluit blijkbaar het andere niet uit. Of zoals Je roen het zegt: de meeste vissen worden niet door mensen opge geten, maar door soortgenoten. Tja, een detail dat de de vissen- beschermers blijkbaar over het hoofd hebben gezien! Hans Segboer Nog slaperig zitten we in de auto. Om precies 5.00 uur zijn we vertrokken van de camping, de fietsen op hei dak.We kijken nog even over de mistige weilan den voordat de auto's aan de horizon zul len verschijnen. Friesland ontwaakten wij zijn daar als Zeeuwen getuige van- Het landschap ivaardoor we zo 's och tends vroeg rijden, doet denken aan een kalenderplaatje. Met een koelbox gevuld met krachtvoer zijn we op weg naar Bols - ward. De stad van waaruit vandaag zo'n 15.000fietsers zullen vertrekken om zich te wagen aan 240 kilometer fietspad. Als Friese Zeeuwen stroomt het bloed waar het niet gaan kan. Als de Elfstedentocht niet op de schaats verreden kan worden, dan maar op de fiets. Ook mijn vader en broertje Jacob gaan vandaag voor de vol le stempelkaart. Op de tweede pinkster dag in 2002 gaat deze Elfstedentocht al voor de 90ste keer van start. De man die vlakbij ons staat met zijn auto, weet er al les van. Hij rijdt hem tenslotte voor de 16e keer. 'Handjes aan het stuur en kop- pie erbij', raadt "hij als ervaren toerrijder aan, terwijl hij naar Jacob in zijn 'Zee- lands Roem-shirt' kijkt. Om exact 5.56 uur gaat de dag voor de rij ders van groep acht van start, zo ook voor Jacob en mijn vader. Nog vol enthousias me rijdt de hele meute de komende 10 stempelposten tegemoet. Terwijl mijn moeder en ik ook onze beenspieren trai nen door naar de start en terug te lopen, verbazen we ons over al die mensen die al zo vroeg op de been zijn. Terug op de par keerplaats vol zenuwachtig aan hun fiets sleutelende Friezen, beginnen we aan ons tweede ontbijt van vandaag met een mueslireep. We wrijven de slaap nog maar eens uit onze ogen en gaan op iveg naar onze eerste halte: Ferwerd. Hier wacht tante één met appelgebak en cas sis, speciale wens van de heren. Precies om half negen staan ze voor de deur met 60 kilometer in de benen, een volle blaas en trek in appeltaart. Terwijl de mannen al lang weer op de fiets zitten, vertrekken wij een uurtje la ter naar tante twee. Enthousiast pannen- koekenbakkend wachten wij ook nu weer hun bezoek af. Nu moet er wel 100 kilometer gereden worden, dm dit keer duurt het logischerwijze ook wat langer. Om de tijd te doden ga ik kijken bij de stempelpost in dit dorpje, IJlst. De zon schijnt heerlijk, en het hele dorp is uitge lopen om de fietsers te verwelkomen. Na een uurtje loop ik terug om even later aan te schuiven bij de pannenkoeken, die ook op het boodschappenlijstje stonden bij de heren fietsers. Voorde komende 4 0 kilometer worden de zakjes op de rug nog even flink bijgevuld met krachtvoer uit de koelbox. Repen met de voedingswaarde van een half bord bami, mueslirepen en bananen, allemaal onder het mom van 'gezonde sportvoe ding'. Als wij de volgende etappe afleggen rich ting opa en oma, verbazen we ons over de barbecuende mensen in de voortuin en 'klapstoeltjestoeristen' in de berm. Na een kopje thee bij opa en oma, rijden mijn moeder en ik in een snikhete auto richting finish. Na een ijsje en een flink stuk lopen, wachten we 'onze mannenop achter de dranghekken. Die na 240 kilo meter en 9 uren fietsen naar eigen zeggen 'nog wel 40 kilometer hadden kunnen doen'. Maaike Wijnstra woensdag 5 juni 2002 Hoe heet de beroemde tove naar van wie Hairy Potter, Hermelien Griffel en Ron We- mel voor het eei-st hoorden toen Rubeus Hagrid, Sleutelbewaar der en Teireinknecht van Zweinstein, zijn naam er per on geluk uitflapte en over wie ze sindsdien alles wilden weten? Voor fans een eitje: natuurlijk... Nicolaas Flamel. De manier waarop de drie leer lingen van Zweinsteins Hoge school voor Hekserij Hocus- Pocus in Harry Potter en de Steen der Wijzen probeerden te achterhalen wie Nicolaas Flamel is, was niet echt slim. Toegegeven, 5 ze hadden er geen flauw idee van wie en wat de man was en konden daar om onmogelijk weten waar ze met zoeken moesten beginnen, maar lukraak of zelfs systematisch de tienduizenden boeken in de schoolbibliotheek doox-blade- rendat kon slechts leiden tot niets. Hadden ze maar een exemplaar van De wereld van Harry Potter ge had. Het zou ze een hoop moeite gescheeld heb ben, want in dit informatieve boek van Allan Zola Kronzek en Elizabeth Kronzek is een hoofd stuk van bijna vier bladzijden geheel gewijd aan Nicolaas Fla mel. Hij werd geboren in Pon- toise (Fi'ankrijk) rond 1330 en overleed op 22 maart 1417, maar er zijn mensen die volhou den dat ze hem hier of daar nog ï'egelmatig zien. Hij geldt als de bekwaamste van alle alche misten, tovenaars die gewoon metaal in goud probeei-den te vex-anderen en naar een stof zochten die mensen het eeuwige leven moest geven. De wereld van Harry Potter is een encyclopedie over magie en bijgeloof. Je vindt er van de A van Aardmannetje tot de Z van Zwarte Kunsten 132 onderwer pen - het ene wat uitgebreider dan het andere - uit de mytho logie, de folklore en de geschie denis. En voor al die magische zaken (zoals elfen, monsters, to- vex-spx-euken, de betoverende Glamorgana's, kruidenkunde, waarzeggerij) geldt dat ze in de boeken over 's werelds be- roemdste doodgewone jongen voorkomen. Volgens de beide auteurs bele ven lezers zoveel plezier aan de Hany Pottex-boeken van J.K. Rowling, omdat ze zich afspelen in een fantasiewereld vol tove narij van vaak duizenden jaren oud. Als echte Harry Potter-fan weet je natuur lijk dat Harry's Vuurflits het waardevolste is wat hij bezit. Maar weet je ook dat in de middeleeuwen professionele heksenja gers rondbazuinden dat heksen hun huis ge woonlijk via de schoorsteen verlieten? Niemand hoeft je te vertellen waarom Hermelien haar neus ophaalt voor het ont raadselen van theebladeren en het tux-en in een kristallen bol. Maar wist j e dat haar lievelings vak Voox-spellend Rekenen een eeuwenoude vox-m van waar zeggerij is die meer dan 2500 jaar geleden door de Griekse ge- ieei-de Pythagoras werd ont wikkeld? En herinner je je hoe Hany in de winkel van meneer Olivander na lang 'passen' ten slotte die ene perfecte tover stok vond, 'een ongewone com binatie - hulst en feniksveer, ze venentwintig komma acht cen timeter, lekker soepel'? Als je de geleerden mag geloven is zijn toverstok voort gekomen uit de miniknots die oorspronkelijk een dik stuk boomstam was waarmee holbewoners een vij and bewusteloos sloegen. De wereld van Harry Potter is een onmisbaar boek voor alle lezers die hun hax-t zijn kwijtge raakt aan de ongelukkige jon gen met dat merkwaardige lit teken op het vooi'hoof d en die de moeilijke opdracht heeft het op te nemen tegen De Man met de Twee Gezichten, de moordenaar van zijn vader en moeder. Toverkunsten Over Nicolaas Flamel kim je ook in Het boek der toverkunsten le zen. Deze handleiding voor ie- dei-e leerling-tovenaar is een fantastisch verhalen- en knut- selboek dat werd geschreven door een collega van Merlijn, Flamel en Agrippa. De stokoude tovenaar tekende gedurende de afgelopen zeshonderd jaar noti ties, recepten, wonderlijke ver- halen en ontdekkingen op in een geheim boek dat hij jou wil na laten. Denk je dat je er klaar voor bent zijn kennis te erven en te leren wat hij kan? Dan leer je met dit boek en met de duidelij ke tekeningen exin in acht hoofdstukken alle geheimen kennen om een goede tovenaar te kunnen worden: vanaf het maken van een tovenaarshoed tot de kunst van het feesten en daartussenin ook over de sier kunsten, de kunst van het tui nieren, de kunst van de dieren- fokkerij, de boekkunsten, de kunst van de astronomie en de kunst van de alchemie. Jan Smeekens Allan Kronzek Elizabeth Kronzek: De wereld van Hariy Potter - Uitgeverij Bruna, 299 blz„ €17,50. Het Boek der Toverkunsten - Standaard Uitgeverij, Voetballen op en in een ki wiboot. Het valt moei lijk voor te stellen, maar in Rotterdam is het sinds zon dag werkelijkheid. Aan de Wilhelminakade ligt een containerschip dat tijdelijk is omgetoverd tot een voet balpretpark, waar jonge voetballers zich kunnen uit leven. 'Het Nike Park Rot terdam maakt een voetbal held van elke jongere', luidt de slogan. Het is allemaal gebaseerd op de Nike-reclame, waarin sterren als Luis Figo, Ruud van Nistelrooij, Edgar Davids en Roberto Carlos in een kooi tegen elkaar strijden. Er worden steeds partijtjes van drie tegen drie gespeeld van maximaal drie minuten. Wie het eerst scoort, wint. In steden als Tokio, Parijs, Rome, Mexico City en Rotterdam wordt dat tij dens het WK voetbal nu nagebootst. Rotterdam is het enige park, dat ook in, op en rond een boot is op - gebouwd. Een deel van het park is op de kade, aan de voet van de Erasmusbrug gesitueerd. Een aantal andere voetbaluitdagin gen is op het dek en in. de ruimen van de boot, waarin vroeger ap pels, bananen en kiwi's wex-den verscheept. Er zijn verschillende arena's waar drie tegen drie gespeeld kan worden. De betere teams mogen het uiteindelijk tegen el kaar opnemen in de echte kooi, die midden op de kade is opge steld. Creativiteit, wendbaar heid en venijn, dat wordt van de jonge voetballer gevraagd, net als bij het straatvoetbal. Dagelijks wordt er in het park een toernooi gespeeld. De dag winnaars van deze competitie worden vereeuwigd op foto's van 5 bij 7 meter, die dagelijks aan een enorme 'Wall of Fame' van 80 bij 17 meter worden ge hangen. Wie vanaf de Erasmus brug van noord naar zuid rijdt, kan de winnaars al van verre zien. De winnaars blijven gedu rende het evenement hangen. Maar er valt nog meer te bele ven. Naast het spelen van wed strijdjes kunnen de voetbalfa naten zich ook met andere Temidden van de px'ofspelers (vlnr) David Mendes da Silva (Sparta), Raphael van der Vaaxi (Ajax), George Boateng (Aston Villa) en twee voetballertjes opende Marco van Basten (midden) afgelopen zondag Nike Park aan de Wilhelminakade in Rotterdam. foto's Gerald van Daalen/GPD Jan Dagevos Illustraties uit De wereld spelletjes bezighouden. In The Speed Shot wordt bijvoorbeeld de snelheid van de bal gemeten en kom je te weten of je net zo hard kunt trappen als de echte vedettes. Foot Volley is een vari ant van voetbalvolley. Twee teams van drie spelers worden gescheiden door een tussen- schot. Daardoor zijn ze gedeel telijk blind voor de bewegingen van de tegenstander. Je mag de bal maar één keer raken. Als de bal de grond raakt, verlies je een punt. Daarnaast is er ook nog een ruimte waar nieuwe tnics ge leerd kunnen worden. Op video monitoren laten spelex-s als Ro- naldo en Lopez hun tx-ucs zien. Wie even niets met een bal wil doen, kan in het ruim terecht voor een spelletje op de game boy of de play-station. Sportfirma Nike verwacht we reldwijd een miljoen kinderen te kunnen begroeten. In Neder land wordt op zo'n 75.000 voet ballertjes gerekend. Nike Park is voor een deel ondergebracht in de ruimen van een reusachtig containerschip. Het Nike Park aan de Wilhelmi nakade in Rotterdam is tot en met 15 juni dagelijks geopend van 10.00 tot 19.00 uur. De toe gang is gratis. -van Harxy Potter-, ''ihll'L Sander Meijer, Maikel Nieuwenhuijze en Jeroen Bruggeman (vim-): omdat we sportvissers zijn. „We zijn echt geen dierenbeulen foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26