Peer wil de wereld veroveren Scheldeloodsen bezingen VOC jong 5t/m 11 juni WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus brengt de voorstelling Opa's Geheim. Het verhaal gaat over opa Bram die in een piepklein bejaarden- huisje woont. Zijn vrouw Marie is er niet meer, maar elke dag komt Freekj e, zijn kleinzoon, op bezoek en samen bekijken ze fo to's van vroeger. Dan ontdekt Freekj e iets op een foto... opa's ge heim. Hans van der Haar bespeelt de poppen en speelt bovendien opa. Regie: EllesPunt. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur The King Bees De Amerikaanse band The King Bees geeft een optreden. Deze bluesformatie werd in 1987 opgericht door gitarist en orga nist Hound Dog Baskerville en singer/songwriter en bassiste Queen Bee Zamagni en brengt swingblues met een flinke portie rock 'n' roll en rockabilly. Zij worden op drums ondersteund door Jeff Jones. HeartBreak Café, Goes, 21.00 uur DONDERDAG Hollandkoor Het Hollandkoor geeft een concert. Het met bijna negenhonderd leden grootste christelijke koor van Nederland en waarschijnlijk ook van Europa, staat onder lei ding van de vaste dirigent Jan Quintus Zwart. Het repertoire be staat uit psalmen en andere geestelijke liederen. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur VRIJDAG Dichter Festival Voor de tweede maal wordt het Zeeland Dichter Festival gehou den. Hoofdact is de formatie Trespassers W onder aanvoering van pu blicist en woordkunstenaar Cor Gout. In dit kunstcollectief, dat in 1984 werd opgericht, ontwikkelde filosofie-docent Gout zich aanvankelijk als schrijver en dichter, maar later ook als rock zanger. Zowel voor als na het optreden van Trespassers W zijn er verschillende acts onder de noemer Levende dichters. Kalashnikov, Terneuzen, 15.00 uur Scheldeloodsenkoor Het Scheldeloodsenkoor brengt het programma Shadows of Ti me. In Sea Songs en Shanties bezingt het koor het harde leven in vroeger dagen aan boord van oude zeilschepen. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Theatersport De derdejaars ronden hun Jeugdtheatertijd af met een theater sportshow. Deze leerlingen van het Jeugdtheaterhuis treden in teams tegen elkaar in het strijdperk voor deze improvisatiewedstrijd. Rech ters beoordelen de prestaties, maar ook het publiek heeft een vinger in de pap. Na afloop wordt drie jaar Jeugdtheaterhuis on derstreept met een certificaat. Podium 't Beest, Goes, 20.00 uur Soria Moria De jongerengroep van het Middelburgs Theater speelt Soria Mo ria. Het betreft een bewerking door Ted Keijzer van het toneelstuk Peer Gynt van Henrik Ibsen. Peer woont met zijn moeder Aase in een dorpje in de Noorse bergen, maar wil de wereld ontdekken en veroveren. Hij rooft een bruid uit een naburig dorp. Voor straf wordt hij verbannen. Hij verlaat zijn bruid en trekt de wereld in, waar hij tal van mooie vrouwen ontmoet, onder wie een trollen prinses. De spelers zijn: Koen van Bommel, Simone Adriaanse, EschaTanihatu,Denice de Muijnck, Frank van Klinken, Daniël- le Visser, Luna Piscaer, Andreas Hardebol, Anouk de Plaa, Arjen Stam, Hannah Soepenberg, Karin Jobse en Roeland van Klin ken. De regie was in handen van Gerard Baijens, terwijl Peter Adriaanse verantwoordelijk is voor muziek en zang. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur The Nijmegen Edition It's in the mix The Nijmegen Edition is een r&b 2-step party. Met The Violatorz, dj's Kaos en Styles, mc Leon Cash en live on stage Secure Delusion en Free Style Dansers. Discotheek The Nighttrain, Middelburg, 00.00 uur ZATERDAG Finglas Finglas brengt traditionele en eigentijdse muziek uit Ierland en het Keltische domein. In het Gaelic, de oorspronkelijke taal van Ierland, betekent de naam 'helder stromend water'. De harde kern van Finglas be staat al jaren: Jules, Frenk en Rob. Zij worden deze middag bij gestaan door de harpiste Jennifer van der Harten. Op het pro gramma staan onder meer jigs, reels en airs, waarbij gebruik wordt gemaakt van instrumenten als whistles, bodhrén en irish bouzouki. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur Vlijt en Volharding Muziekvereniging Vlijt en Volharding geeft voor de vijfentwin tigste keer het jaarlijkse Stuiverconcert. Er wordt een gevarieerd programma gebracht door fanfare en jeugdorkest onder leiding van Albert John Vervost, de slagwerk groep onder leiding van Arno Muller en de leerlingengroep onder leiding van Truus Wight. Voor Arno Muller betekent dit concert zijn afscheid. De presentatie van de avond is in handen van Henk Kramer. De toegangsprijs bedraagt 5 Eurocent.» De Zwaan, Oost-Souburg, 19.30 uur Jeugdtheaterhuis Leerlingen van het Jeugdtheaterhuis uit Goes spelen de voor stelling Later. Dit optreden is voortgekomen uit improvisaties en gaat over dro men en verlangens van kinderen. Het Jeugdtheaterhuis verte genwoordigt 15 juni Nederland op het zevende World Festival of Children's Theatre in de Duitse plaats Lingen. Deze uitvoering van Later in een grote zaal is zodoende een nuttige try-out. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Sea Sound Singers Het barbershopkoor Sea Sound Singers verzorgt een optreden. Medewerking aan dit concert verlenen de koren Dutch Pride uit IJsselstijn en Sound Waves uit Rockanje. Ook de meidengroep Geen Paniek is van de partij. Het programma omvat Engels- en Nederlandstalige pop- en barbershopsongs. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.00 uur Orgelconcert Henk G. van Putten geeft een orgelconcert. Met als thema Parijse orgelmeesters speelt hij op 'zijn' pas geres taureerde Batz-Witte-orgel werken van A. Guilmant, C. Franck en Ch. M. Widor. Van Putten, die organist is van de hervormde kerk in Kapelle, viert met dit concert tevens dat hij deze maand 45 jaar kerkorganist is. Hervormde kerk, Kapelle, 20.00 uur BrassBand De BrassBand Zeeland geeft een concert. Het gezelschap heeft als doelstelling Zeeuwse top-amateurmu- sici de gelegenheid te bieden op hoog niveau brassbandmuziek te beoefenen. Op het onlangs in Middelburg gehouden KNFM-con- cours promoveerde de band naar de vaandelafdeling. Tij dens het optreden worden onder meer de beide concourswerken ten geho re gebracht. Verder verleent Jan van de Sanden op tuba solisti sche medewerking. De band staat onder leiding van Tiny van de Wijdeven. Grote of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven, 20.00 uur woensdag 5 juni 2002 Tevreden kijkt hij terug: „Het werken met jongeren vraagt een heel andere instelling. Men sen met ervaring weten waar je het over hebt, met jongeren moet je anders communiceren. Ik heb iets van een onderwijzer in mij en vind het leuk om met jongeren te werken. Ze inspire ren mij enorm, doordat ze vaak heel spontaan zijn. Het heeft vaart en ze zeuren niet, zoals ou deren kunnen doen." Óm het verschil kernachtig weer te ge ven, zegt hij: „Bij ouderen is het toneel, bij jongeren toneelspe len, het is spel." Ter bevordering van het natuur lijke in houding, beweging en spreken, laste Gerard Baijens wat praktische lesjes in, maar kwam gedurende de repetitie periode ook voor verrassingen te staan. „Elkaar moeten aanra ken, dat gaat heel moeilijk. Je denkt, die jongens en meiden van 17,18 jaar doen tegenwoor dig niet anders dan aan elkaar zitten, maar nee, daar kom je wel achter. Een bepaalde gêne is levensgroot aanwezig. Een meisje dat een buikdans moet doen, kwam pas los toen zij een maskertje op had." Het idee was van Andrea van Velsen, dochter van de sinds de oprichting aan HMT verbonden Sitah Lampexi;: laat in het kader van het jubileum kinderen van spelers eens een stuk maken. Dat bleek niet haalbaar, maar door ook kinderen van de twee honderd donateurs ex-bij te be trekken, kwam de cast van der tien spelers (met verschillende dubbelx-ollen) toch rond. De keus viel unaniem op Soria Mo ria, mede omdat Andrea ook lol wilde belevexx aan het maken van de kostuums en de sprook jessfeer helemaal zag zitten. Volksheld De sterk verkorte bewerking van Peer Gynt door Ted Keijzer (uit 1985) is geschreven vanuit Ixet oogpunt dat het door jonge ren gespeeld wordt. „Het ver haal is niet alléén voor jongeren, maar spreekt hen wel aan", stelt Gerard Baijens. „Peer is een jongen die erg veel van het leven ver-wacht en de wereld intrekt. Eigenlijk is het een jongeren- vraagstuk: hoe ga ik mijn leven inrichten. Henrik Ibsen maakte gebruik van Noox-se volksver halen en legenden. Zoals Tijl Uijlenspiegel in Vlaanderen en Duitsland was Peer Gynt een volksheld in de Scandinavische landen." „De grondtoon van het goed en kwaad, en een beetje het nood lot, zit ook in deze voorstelling, alleen niet zo zwaar. Peer wil de wereld veroveren. Dat gaat niet zomaar. Uiteindelijk komt hij berooid terug in zijn geboorte dorp. Er zitten spi-ookjesachtige Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, in sep tember, van Het Middel burgs Theater (HMT) spelen jongeren (tussen 12 en 30 jaar) de voorstelling Soria Moria, naar Ibsen's Peer Gynt. Gerard Baijens (1932), in 1977 mede grondlegger van het amateurgezelschap, heeft na jaren weer eens een i-egie op zich genomen. „Het is een bepaalde ontspannen de inspanning geweest." Dx-ie spelers uit Sox-ia Moria: Koen van Bommel als Peer (links), Anouk de Plaa als Dame in 't Groen en Arjen Stam als trollen koning. foto Huib Ploegaert facetten in, zoals het feit dat Peer bij een bepaalde gelegen heid zijn naam niet mag noe men, maar als iemand hem her kent, mag hij blijven leven, krijgt hij een nieuwe kans. Ver- gelijkbaar met Tijl Uijlenspie gel is dat die zijn Neele, liclxaam en hax"t van Vlaanderen personi- ficerend, had en Peer Gynt zijn Solveigh. Als hij een vrouw ziet, is hij verloren, maar komt toch altijd weer bij Solveigh terecht. Het is een sprookjesachtig le vensverhaal met vrolijke en ontroerende scènes en een beet je moraal." Muziek Hoewel er speciaal voor Soria Moria muziek is gemaakt, be sloot Gerard Baijens, in overleg met Peter Adriaanse die de zang met de spelers instudeerde, hoofdzakelijk (uitgezonderd enkele liedjes) terug te vallen op het oox-spronkelijke werk dat Edvard Grieg in 1874 voor Peer Gynt componeerde. „Heerlijk x-omantisch. Neem de dans van de trollen. Als je tegen een stel jongeren zegt: beweeg daar eens op, dan lukt dat onmiddellijk, heel ritmisch. Die muziek is sterk sfeer bepalend." Frans Doelexnan Soria Moria gaat vrijdag in pre mière in het Minitheater in Mid delburg en wordt vex-der ge speeld op zaterdag 8, zaterdag 15 (20.30 uur) en zondag 16 juni (14.30 uur). Het Scheldeloodsenkoor voert vrijdag de musical Shadows of Time op in de Mid- delbxxrgse Stadsschouwburg in het kader van de viering van het 400-jarig bestaan van de VOC. In de musical belicht het koor de achtergronden en belevenis sen van de mannen aan boox-d van de VOC-schepen. Ook de vrouwen, die zij soms voor ja ren alleen achterlieten in Ne derland, hebben een wezenlijk aandeel in deze musical. Be zongen worden de schrijnende tegenstellingen tussen mannen en vrouwen, armoede en wel vaart, verdriet en geluk. De musical vertelt het verhaal van de lokroep van de zee, maar ook het saamhorigheidsgevoel van de mannen die ver van huis, jaren achter elkaar met kleine schepen over de aard bol zwiex-ven en op die manier van Nederland een wereldnatie maakten. Loods Jan van Gaaien heeft voor het Scheldeloodsenkoor de Sea Songs en Shanties ver werkt in de muzikale show Shadows of Time. De begelei ding berust bij Monty van Bel- zen (accordeon), Rinus van Es (viool/gitaar), Hans de Looff (viool) en Marius Hofland (banjo). Mia Klaaijsen deed de regie en Ria van Broekhoven, Iris Stierman en Olive Lo- kerse-Clayton zijn verant- woox'delijk voor de choreogra fie. Dirigent is Léon Bours. Het Scheldeloodsenkoor brengt Shadows of Time vrijdag in de Stadsschouwburg in Middel burg, aanvang 20.00 uur. Het Scheldeloodsenkoox-, Elton John geeft concex*t dinsdag in Ahoy' About a boy film met Rachel Weisz en Hugh Grant in Vlissingen en Hulst Jeugdtheaterhuis speelt Later zaterdag in Middelburg Lei Hannen exposeert keramiek t/m 29 juni in Groede Henk G. van Putten geeft orgelconcert zaterdag iix Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21