Japan toont passie en onkunde Een knuffel van de president PZC Seks tijdens WK ruïneert de benen Prachtige taferelen 20 Thuisland voelt zich morele winnaar tegen België: 2-2 I^jrea Japan wk in cijfers Rivaldo riskeert boete na nepval Gokspelletjes bedreigen computers Van Meir heeft geweldig gevoel Van Kerckhoven nog niet fit Miroslav Klose gewild object wk op tv woensdag 5 juni 2002 van onze sportredactie DEN HAAG - Mag een voet baller tijdens het WK wel of geen seks hebben? De 32 bondscoaches verschillen nog al van mening over dat thema. „Als de speler het langzaam doet en met veel liefde is het geen probleem", vindt Hernan Dario Gomez, de trainer van Ecuador. „Maar als hij in bed Superman wil spelen, dan ruï neert hij zijn benen..." De meeste trainers zijn het niet met Gomez eens. Bij bijna alle ploegen geldt een algeheel seks-verbod. Morton Olsen, de coach van Denemarken, heeft zijn ploeg zelfs opgesloten in een klooster. „Tijdens het WK moet elke speler 24 uur per dag met voetbal bezig zijn", meent Olsen. „Je moet voetballers kort houden, want als je ze een beetje ruimte geeft, gaan ze meteen op zoek naar vertier", zegt Jomo Sono, de trainer van Zuid-Afrika. Van de Kroati sche bondscoach Mirko Jozic moesten alle spelersvrouwen dan ook thuisblijven. De Itali aan Giovanni Trapattoni is daarentegen wat schappelij- ker. Bij hem zijn de vrouwen welkom. Op één voorwaarde: eerst moet zijn ploeg de kwart finales halen. Een beetje druk moet er immers zijn bij de macho-mannen van Italië. „Maar voorlopig is seks bij ons geen thema. Bij ons gaat het licht elke avond om tien uur uit", zegt spits Vieri. GPD door Henri van der Steen SAITAMA - Ook cafévoetbal kan leuk zijn, opwindend zelfs! Dan moet je wel in een stadion zitten met 55.000 schijnbaar gek geworden Japanners, die er anderhalf uur lang een vocale orgie van passie en eilandliefde tegenaan gooien. Geen Japan ner die zich bekommerde om het niveau van de wedstrijd tegen België. Zij hadden gewonnen, want gelijkgespeeld: 2-2. Voor de tientallen miljoenen te levisiekijkers over de hele we reld zal Japan-België voortle ven (nou ja...) als een wedstrijd die bol stond van de onkunde, alsmede van een alleszins spec taculaire tweede helft, tenmin ste wat het scoreverloop betreft. De Belgen leken te winnen (0-1), toen ineens sloeg Japan terug (2-1), vervolgens werd het 2-2 en op de valreep werd om onbe grijpelijke redenen nog een treffer van de Japanners afge keurd. Curieus was de wedstrijd zeker. Een uur lang leek het wel alsof beide landen een team hadden samengesteld uit een aantal per lot aangewezen inwoners. Het was in dat licht bijna komisch dat de Belgische bondscoach een dag voor de wedstrijd nog iemand uit de opstelling moest schrappen. Nico Van Kerckho- ven had zich geblesseerd bij het oefenen op... strafschoppen. België was voor rust de beste, of Wilmots. Japan België Tunesië Rusland 10 10 1 10 10 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Topscorers Rode kaarten minst slechte, maar dat had misschien te maken met het treurige niveau dat de Japan ners tentoonspreidden. De thuisploeg hadden natuurlijk wel het nadeel van de kleine fy siek. De langste Japanse veld- speler was net zo lang als de kleinste Belg, 1.83 m. om precies te zijn, spelmaker Walem (1.69 m.) niet meegerekend. Achterin bij de Belgen stond zelfs een reus van bijna twee strekkende meters (Daniël Van Buyten). Bij de Japanners ging niks, ook niet over de grond.. Shinji Ono behoorde tot de tegenvallers. De prestatie van de Feyenoorder, die na een uur werd gewisseld, zal ook in Rotterdam met te leurstelling zijn gevolgd. Feye- noord kan immers goed verdie nen bij een goed WK van Japan en Ono. De marktwaarde van de speler kan zomaar met vele mil joenen stijgen. De kale speler, pas 22 en dus nog jaren verwijderd van zijn beste dagen, speelde vanaf links, waar hij maar zelden contact had met zijn ploeggenoten. Fei telijk gold dat voor de hele ploeg. Nakata bewees wel de beste te zijn van het stel, maar ook de ster van Parma kon zijn ploeg niet aan het voetballen krijgen. Voor het publiek maakte dat niet uit, zolang er hoop bleef op een resultaat. Die hoop was er Groep C China-Costa Rica 0-2 (0-0). 61. Gómez 0- 1, 65. Wright 0-2. Scheidsrechter: Vassa- ras (Gri). Gele kaart: Tie, Yunlong, Xia- openg (China), Marin, Solis, Gómez, Centeno (Costa Rica). Aantal toeschou wers: 27.000. China: Jin; Jihai (26. Bo), Weifeng, Zhiyi (74. Genwei) en Chengying; Xiaopeng, Tie, Haidong en Mingyu; Chen (66. Maoz- hen) en Yunlong. Costa Rica: Lonnis; Wright, Marin, Marti nez en Castro; Wallace (70. Bryce), Solis, Centeno en Gómez; Wanchope (80. Lo pez) en Fonseca (57. Medford). Costa Rica 1 1 0 0 3 2-0 Brazilië 1 1 0 0 3 2-1 Turkije 10 0 10 1-2 China 1 0 0 1 0 0-2 Groep D Zuid-Korea-Polen 2-0 (1-0). 26. Hwang 1-0, 53. Yoo 2-0. Scheidsrechter: Ruiz (Col). Gele kaart: Park, Krzynowek, Hajto, Swierczewski (Polen). Aantal toeschou wers: 53.000. Zuid-Korea: Woon-Jae Lee; Choi, Hong, Kim Tae-Young en Song; Kim Nam-ll, Yoo (61. Chun-Soo Lee), Eul- Yong Lee en Park; Hwang (51. Ahn) en Seol (90. Cha). Polen: Dudek; Bak (51. Klos), Waldoch, Hajto en Michael Zewlakow; Krzynovek, Swierczewski, Kaluzny (65. Marcin Zew lakow) en Kozminski; Olisadebe en Zurawski (46. Kryszalowicz). Zuid Korea 1 1 0 0 3 2-0 Portugal 0 0 0 0 0 0-0 VS 0 0 0 0 0 0-0 Polen 1 0 0 1 0 0-2 Groep H Japan-België 2-2 (0-0). 57. Wilmots 0-1, 59. Suzuki 1-1, 68. Inamoto 2-1, 75. Van der Heyden 2-2. Scheidsrechter: Mattus (Costa Rica). Gele kaart: Toda, Inamoto (Japan), Van der Heyden, Peeters, Ver- heyen, Van Meir (België). Aantal toe schouwers: 57.000. Japan: Narazaki; Matsuda, Morioko (72. Miyamoto) en Koji Nakata; Ichikawa, Ina moto, Toda, Hidetoshi Nakata en Ono (64. Santos); Suzuki (71. Morishima) en Yanagisawa. België: De Vlieger; Van Buyten, Van Meir, Peeters en Van der Heyden; Vander- haeghe, Simons, Walem (71. Sonck) en Goor; Verheyen (83. Strupar) en De Japanse goal van Takayuki Suzuki zorgt voor een golf van vreugde op het veld en de tribunes. foto ltsuo Inouye zelfs nog nadat Wilmots met een prachtige omhaal had gescoord. Het publiek had indirect een aandeel in de gelijkmaker. Een eigenlijk kansloze pass van Ono was ineens voor Suzuki, door een blunder van Van der Hey den: 1-1. De Vlieger naderhand: „Als ik niet roep, kom ik niet, maar ja, je kimt in deze sfeer brullen wat je wilt, zonder te weten of iemand het hoort." Een fout van VanderHaeghe leidde de 1-2 in, gemaakt door Inamoto die de linksbenige Van Meir over zijn zwakke kant kon passeren. De 2-2 van Van der Heyden was verdiend en met de uitslag kon uiteindelijk ieder een leven. Afgaande op de wedstrijd tegen België moet echter worden be twijfeld of het WK een succes wordt voor Japan, tenzij het fa natieke publiek de ploeg elke keer naar een gunstig resultaat schreeuwt. Het was ongehoord wat de 55.000 in het blauwe shirt van de nationale ploeg gestoken fans te berde brachten. Dynamisch Phillippe Trousier, de Franse bondscoach van de Japanners, is het al gewend. „Wij kennen dit, maar het is leuk om anderen deze dynamische sfeer ook eens te laten meemaken. Dit is Nieuw Japan." Zijn Belgische collega Robert Waseige: „Het publiek was fan tastisch, exceptioneel, meer dan zomaar een twaalfde man." Bij het laatste fluitsignaal was het ineens stil, alsof het publiek niet in de gaten had dat het was afgelopen. Misschien waren ze zelf ook doodop. GPD SEOUL - De tuchtcommissie van de Fifa onderwerpt de Bra ziliaanse spits Rivaldo aan een onderzoek. Ze wil aan de hand van de videobeelden bestuderen of de voetballer maandag thea ter speelde in de slotminuut van de wedstrijd tegen Turkije. Hakan Unsal was het slachtof fer van Rivaldo's actie bij de cornervlag. De Turk schoot de bal hard tegen het dijbeen van de Brazilaan, maar Rivaldo stortte ter aarde en greep naar zijn gezicht. De Zuid-Koreaan- se scheidsrechter Yung-ho trok de tweede gele kaart (dus rood) voor Unsal. De nepval kan Rivaldo nog een stevige boete opleveren. Hij zei na de wedstrijd dat hij zijn „er varing" gebruikte. „Natuurlijk raakte hij me niet op een plaats waar het pijn deed, maar dit soort acties maak je niet, dus hij is er terecht afgestuurd." RTR Bondscoach Hiddink zorgt voor Oranje-taferelen in Korea 2-2 1.KIose (Duitsland) 3. 2. Tomasson (Denemarken), Vieri (Italië) 2. 4. Diop (Senegal), Rodriguez (Uruguay), Mboma (Kameroen), Holland (Ierland), Ballack, Jancker, Linke, Schneider, Bier- hoff (Duitsland), Batistuta (Argentinië), Fortune (Zuid-Afrika), Santa Cruz, Arce, Struway (Paraguay), Campbell (Enge land), Alexandersson (Zweden), Raul, Valeron, Hierro (Spanje), Cimirolic (Slo venië), Ronaldo, Rivaldo (Brazilië), Hasas Sas (Turkije), Blanco (Mexico), Gómez, Wright (Costa Rica), Wilmots, Van der Heyden (België), Inamoto, Suzu ki (Japan), Hwang, Yoo (Zuid-Korea) 1. Zivkovic (Kroatië), Unsal (Turkije), Alpay (Turkije). Programma Groep D: Verenigde Staten-Portugal. Groep E: Duitsland-lerland. Groep H: Rusland-Tunesië, door Jaap van Essen BUSAN - In Zuid-Korea is de president nog iemand, meer dan een koning of ko ningin, een soort halfgod eigenlijk. Zelfs wanneer zijn zoons alle drie verdacht worden van corruptie. Guus Hiddink mag president Kim Dae-Jung na de 2-0- overwinning van de Koreanen op Polen tot zijn grote vrienden rekenen. Het uiteindelijke verschil van twee tref fers was nog een matige afspiegeling van de krachtverschillen. Voor eigen publiek was het thuisland de hele wedstrijd ver uit de betere ploeg. Polen, oppermachtig in het kwalificatietoernooi, had geen antwoord op het snelle spel van Zuid- Korea en bracht doelman Lee nauwelijks in cle problemen. Feyenoorder Rzasa zag zijn oud-ploeg genoot Dudek twee keer de gang naar het net maken. De huidige doelman van Li verpool was in de 26e minuut kansloos na een inzet van Hwang. De tweede treffer van Yoo in de 53e minuut had hij wel kunnen voorkomen. De nuchtere Hiddink begon achttien maanden geleden aan een klus waar in Nederland een beetje smadelijk om werd gelachen. Hij werd bondscoach van Zuid-Korea, de mede-organisator van het WK voetbal. Hetzelfde Zuid-Korea dat op vijf WK-toernooien nog nooit een wedstrijd had gewonnen. Guus heeft nu echt voor het geld gekozen, was de alge mene opinie. In Busan bleek gisteren dat Hiddink mis schien wel goed betaald krijgt, maar dan in elk geval heel veel waar voor zijn geld heeft geleverd. In een van de leukste wedstrijden van het WK tot dusverre walste Zuid-Korea op imponerende wij ze over het armzalige Polen heen en na afloop stond heel het land op zijn kop. Er ontstonden spontane feesten zoals Ne derland die kent van de voorbije grote voetbaltoernooien. Maar Oranje doet APELDOORN - Tijdens het WK in 1998 konden voetballief hebbers via internet gokken op de winnaar. Als ze fout gokten, wachtte hen een vervelende verrassing: de hele harde schij f op hun computer werd gewist. Ook dezer dagen gebruiken computervandalen de belang stelling voor het WK voetbal om virussen te verspreiden. Vol gens Sophos, een bedrijf dat beveiligingssoftware maakt, is de dreiging minstens zo serieus als vier jaar geleden toen het virus duizenden computers onklaar maakte. Miljoenen voetballiefhebbers over de hele wereld gebruiken internet de komende tijd om op de hoogte te blijven van het nieuws rond het WK. Ze halen uitslagen, wall-papers (illu straties voor op het computerscherm) en spelletjes van het in ternet. Daardoor zijn ze een makkelijk doelwit voor versprei ders van computervirussen. Woordvoei'der Graham Cluley van Sophos: „We hebben ge zien hoe gebruik wordt gemaakt van populaire beroemdhe den als Anna Koemikova en Britney Spears om virussen te verspx-eiden. Een voetballer als David Beckham zou de vol gende kunnen zijn." GPD SAITAMA - De Belgische international Eric van Meir zat tot nu toe 900 minuten op de bank tijdens grote toernooien. Zijn eerste wedstrij d tussen de lijnen, gistei'en bij cle kraker tussen Japan en België, werd er een om nooit meer te vergeten. „Ik houd hier een geweldig gevoel aan over", zei de verdediger, vooral doelend op zijn twee voorzetten die evenzoveel goals opleverden. Over beginnersgeluk wilde Van Meir niets hox-en. „Bij de eer ste had ik wat geluk dat mijn voorzet in de buurt van Mare Wilmots kwam, de tweede had niks met toeval te maken. Ik zag Peter Van der Heyden op twee of drie meter voor mij ver trekken en gaf hem perfect in zijn loop mee. Hij werkte schit terend af. Die twee assists doen me ongelooflijk veel plezier." GPD SAITAMA - Nico Van Kerckhoven (verrekte dijbeenspier) zal ook de wedstrijd België-Tunesië niet halen. „Hij is volop met de revalidatie bezig, maar Tunesië woi'dt te vroeg", zei dokter Goossens gisteren. Voor Glen De Boeck (gekneusde voet) zien de vooruitzichten er beter uit. „Hij heeft een paar dagen meer dan vorige week om op te bouwen. De Belgen Bart Goor en Timmy Simons verschenen na de wedstrijd tegen Japan gisteren niet op de persconferentie. Zij 1 moesten een dopingtest ondergaan. Ze werden na een lange j wachttijd xnet een apart busje naar het spelershotel gebracht, omdat de rest van de ploeg al was vertrokken. „We maken ons absoluut geen zorgen om de test", verzekerde teamarts Goossens. GPD IBARAKI - Wie in één wedstrijd drie keer scooid, komt in de i etalage te staan. Vraag maar aan Miroslav Klose, de nieuwe held van het Duitse voetbalelftal. De 23-jarige aanvaller staat nu nog onder contract bij 1 FC Kaisei-slautern, maar na j zijn fonkelende optreden van zaterdagavond tegen Saoedi- Arabië is het maar de vraag of dat het komende seizoen nog zo i is. Bayern München, Bayer Leverkusen en AS Roma hebben i plots meer dan gemiddelde belangstelling voor de spits van Poolse afkomst. Er is echter één probleem: Kaiserslauteri? I vraagt al 20 miljoen euro voor de speler, die het drie jaar gele den weghaalde bij de amateurs van FC Homberg, GPD De ontlading bij Guus Hiddink na de 2-0-winst op Polen steekt schril af bij de teleur stelling op het gezicht van zijn collega. foto Aris Messinis/AP niet mee, Korea wel. En dus werden in de vele uitgaansgebieden van Busan enor me vreugdetochten gehouden. In de hoofdstad Seoul was het ook een groot gek feest. Nooit eerder ging Korea zo uit z'n dak. De Koreanen voelen oprecht dat hun land door de historische - want eerste - zege eindelijk echt meetelt. De spelei's zijn inmiddels helden, hun coach Hid dink heeft zo langzamerhand een status die lijkt op die van president Kim Dae- Jung. Beide grootheden van Korea werden tij dens het duel met enige regelmaat op de twee gi'ote tv-schermen in het stadion vertoond. De circa 60.000 uitzinnige sup porters juichten bij de beelden van Hid dink nog veel harder dan bij die van hun staatshoofd. En dat terwijl pi'esident Kim voor de gelegenheid een rood Ko- rea-petje had opgezet, wat als. een nogal volkse daad wordt gezien. In het stadion hing een spandoek met de tekst 'Hiddink, make a dream come true'. De man uit de Achterhoek voldeed aan de vraag. Natuurlijk was ook bij hem de spanning vooi-af groot. Wanneer een land met 40 miljoen mensen iets wil, zelfs iets eist, dan is de druk groot. Toen na negen tig minuten de verwachtingen meer dan waren ingelost, viel de spanning ook overduidelijk van de bondscoach af. Een tiental minuten zat hij helemaal alleen in de dug-out en staarde voor zich uit. Hij wist dat zijn missie eigenlijk al geslaagd was. De eerste WK-zege van Korea ooit zit in de knip. Maar volgens Hiddink is er nog wel meer mogelijk in het toernooi. GPD Ook voor Japan is het WK eindelijk begonnen. Dat werd hoog tijd, want als je zo lang op je eerste wedstrijd moet wachten komt er veel spanning op te staan. Dat merkte je duidelijk in het duel met België. Het leek wel of de Japanners onder stroom stonden. Pas nadat ze zelf hadden gescoord, was de druk er af. Toen lieten ze zien dat ze heel goed kunnen voet ballen. Ik vind wel dat Japan zijn visitekaartje heeft afge geven en ben ervan overtuigd dat ze de tweede ronde halen. Ik heb weer zitten genieten van Philippe Troussier, de Japanse bondscoach. Prach tig om te zien hoe hij langs de lijn tekeer gaat. En dan die vent die telkens gelijk met hem opspringt. Iedereen denk t dat het zijn assistent is, maar het is de tolk. Als Trous sier iets aan zijn spelers kwijt wil, moet die gozer het in het Japans herhalen. Levert prachtige taferelen op. Aanvallend is er weinig aan te merken op het spel van de Japanners, defensief zijn ze erg kwetsbaar. De belang rijkste tekortkoming is dat ze het belang van de tweede bal niet snappen. Als ze een voor zet wegkoppen, lopen ze ver volgens met z'n allen als gek ken naar voren, zonder op hun man te letten. Daardoor vielen beide Belgische doel punten. Voor rust vond ik Japan-Bel gië waardeloos, de tweede- helft vond ik juist een van de betere tot nu toe. Het tempo lag ineens een stuk hoger, er gebeurde van alles. En er vie len vier doelpunten. Dat had den er ook zes kunnen zijn. De scheidsrechter keurde een glaszuivere goal van Inamo to af, en op het laatst had hij de bal ook, op de stip kunnen leggen bij die actie van Sonck. Al met al vond ik het een aardige wedstrijd om te zien, zoals de meeste op dit toernooi. Evenals Senegal, Duitsland, Argentinië en Brazilië speelt ook Japan met een vijfmans midden veld. 3-5-2, dat is de grote trend op dit WK. Frankrijk is een van de weinige die het anders aanpakt, maar die ploeg werd juist op het mid denveld geklopt. België kiest op papier voor 4- 4-2, maar de spitsen Wilmots en Verheyen zijn meer mid denvelders dan aanvallers. Waseige is nu eenmaal geen avonturier. Alleen bij zijn de- Aad de Mos over het >8-, WK i buut als bondscoach viel hij eenmaal uit zijn rol. Hij liet de Belgen toen tegen Neder land één op één spelen. Het werd 5-5, ik viel haast om van verbazing. Net als voor de Japanners was het ook voor de Belgen nadelig dat ze zo lang hebben moeten wachten. Daardoor ontstonden de afgelopen da gen links en rechts kleine ir ritaties. Zoals over de accom modatie. De Belgen zijn er in geslaagd een beroerd hotel te boeken waarin voor de spe lers absoluut niets te beleven valt. Dat valt echt niet mee in een land als Japan. Ook in de spelersgroep wa ren een paar akkefietjes. Zo liet Waseige doorsijpelen dat Sonck er de kantjes van af liep, terwijl Goor juist weer klaagde dat Waseige niet hard genoeg trainde. Ach, het zijn de normale spannin gen in zo'n toernooi. In Mexi co wilden de spelers na een paar dagen al naar huis, om dat de sfeer helemaal ver ziekt was. Maar op een gege ven moment begon het te lo pen en werden ze derde... 8.25 uur, Ned. 2: Rechtstreeks verslag van Rusland-Tunesië. 10.55 uur, Ned. 2: Rechtstreeks verslag van Verenigde Staten-Portugal. 13.25 uur, Ned. 2: Rechtstreeks verslagt van Duitsland-lerland. 20.30 uur, Ned. 2: Samenvattingen van de gespeelde wedstrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20