Wachtlijst schaadt kankerpatiënt EURO PAKKER 4* Schelde Gears krimpt sterk in syn^wijkt Guus Hiddink nu al de held van Korea Pensioenfondsen in Europa mogen riskanter beleggen Peer wil de wereld veroveren Mensen met tumor niet meer te opereren door te late behandeling De eeuwige oorlog in Israël »j intratuin DE TUIN- EN R0ZEND0KTER TPG schrapt 5000 banen postbestellers FNV redt pensioen WAO'ers Terneuzen sluit tunnel niet Williams-festival in Parijs Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- V 23c 14c ZO 4 Onweer In de ochtend al buien, in de middag daarbij ook onweer. Matige zuidoostenwind bijna circa 23 graden. 245e jaargang no. 131 woensdag 5 juni 2002 los nummer 1,00 PZC MILAAN - Bij TPG Post in Ne derland verdwijnen de komen de jaren 5000 banen onder de postbestellers. Het bedrijf telt zo'n 30.000 postbezorgers. De maatregel is nodig om de krimp van de binnenlandse postmarkt op te vangen. TPG gaat ervan uit dat het totale post volume de komende jaren met 20 procent afneemt. H. Koorstra, lid van de raad van bestuur van het TPG-concern en directievoorzitter van TPG Post, heeft dit gisteren gezegd tijdens een bezoek aan Milaan. Vorig jaar oktober kondigde het postbedrijf al aan dat er banen onder het 'bezorgerskorps' zou den verdwijnen, maar het noemde toen geen aantallen. Het banenverlies gebeurt zoveel mogelijk door natuurlijk ver loop. De maatregel moet in vijf tot acht jaar leiden tot een jaar lij kse besparing van 320 miljoen euro. Het aantal poststukken neemt vooral af door het elek tronische postverkeer via inter net. TPG Post gaat nieuwe sorteer- machines installeren, die post per straat en huisadres kunnen rangschikken: werk dat de post bode nu nog doet. De machines leiden niet alleen tot het verlies van banen, maar ook tot de komst van 'postbo des-nieuwe stijl'. Dat zullen veelal mensen zijn die in deel tijd post bezorgen, zo'n drie tot vier uur per dag. ANP Koreanen vieren feest in het stadion van Busan. van onze sportredactie BUSAN - De gekte rond het het nationale elftal van Zuid-Ko- rea voerde gisteren de boventoon op het WK voetbal. Bonds coach Guus Hiddink en zijn elftal zetten een uitgelaten stadi on op zijn kop door het toernooi te beginnen met een 2-0-over- winning op Polen. Het was de eerste zege van de Koreanen op een toernooi om het wereldkampioenschap. foto Beth Keiser/AP De Aziatische tijgers speelden de arme Polen bij vlagen van het veld met voetbal dat naar meer smaakt. Dat vond ook coach Guus Hiddink. „Veel mensen in dit land zijn tevreden met deze ene zege. Mijn spelers willen meer en ikzelf natuurlijk ook. Als we zo blijven voetballen dit toernooi beleeft niet alleen het Koreaanse volk, maar de hele wereld er De andere uits|agen van gisteren op het veel plezier aan. Want dit was echt geweldig leuk voetbal." WK zijn: pagina 20: een knuffel van de president Costa Rica-China 2-0; Japan- België 2-2. WK warmt 2CQ2 fpWAlAlyVN door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep (KSG) zet het mes in tandwielkastenfabri- kant Schelde Gears. Het con cern krimpt het dochterbedrijf in tot minder dan een kwart van de huidige grootte. Personeel wordt in principe herplaatst binnen KSG of moederbedrijf Damen Shipyards. Schelde Gears maakt tandwiel kasten voor grote schepen, zoals Advertentie a HET GROENE WARENHUIS houdt spreekuur op zaterdag 8 juni. Heb je vragen over verzorgen, snoeien of bemesten? Kom dan op zaterdag 8 juni naar Intratuin, want dan beantwoordt de tuin- en rozendokter al je vragen over planten en hun verzorging. Lavandula angustifolia 'Munstead' (Lavendel), hoogte ca. 35 cm. Per stuk van -c4,29 nu 49 Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond marinefregatten, bagger- en cruiseschepen. Er werken 55 mensen. In 2000 en 2001 heeft het bedrijf nog goed gedraaid en haalde het een omzet van tussen de 14 en 18 miljoen euro. Begin dit jaar werd duidelijk dat het slecht gaat met Schelde Gears. De orderportefeuille is helemaal leeg. Oorzaak volgens de directie is een instortende markt. De in januari gestarte zoektocht naar een overname- of fusiepartner is gestaakt. „We willen Schelde Gears wel overeind houden", verzekert KSG-directeur R. Berkvens. Volgens de vakbonden is ophef van de bv niet zonder meer mo gelijk, in verband met lopende onderhoudscontracten. Daar om zal ook een handvol mensen in dienst blij venen zal de onder neming in een aantal jaar wor den afgebouwd. FNV en CNV zien op basis van de nu bekende informatie geen mogelijkheden om een andere koers in te zetten. „We hebben geëist dat er een handboek komt waarin staat hoe moet worden omgegaan met mensen die worden herplaatst", zegt FNV-bestuurder P. Hazela- ger. Het concept-handboek is er en dat betekent dat de directie daar serieus werk van maakt. De ondernemingsraad is vol gens voorzitter P. Goedheer nog niet op de hoogte in welke mate het bedrijf wordt afgeslankt. Onder de werknemers is er veel onzekerheid over de werkgele genheid. Mondeling zijn door de directie toezeggingen gedaan dat voor iedereen een oplossing zal worden gevonden. Maar die afspraken staan niet op papier." Dat het doek voor Schelde Gears langzaam valt, is weder om een teken dat de overname van KSG door Damen (in 2000) het uiteenvallen van het con cern niet kan stoppen. Begin jaren negentig bleek er geen droogbrood meer te ver dienen met de ketelbouw. Het onderdeel werd opgedoekt. De kwetsbaarheid van de afdeling apparatenbouw (onder andere AKF) kwam aan het licht toen een order van 25 miljoen gulden (bijna 70 procent van de pro ductiecapaciteit) werd geannu leerd. Beëindigen was de enige oplossing. Om de know-how niet te verliezen werd in 1998 Schelde Exotech opgericht dat zich richt op exotische techniek. De onderneming draait zo goed, dat het zich in januari heeft ver zelfstandigd. Voorlopig blijft het nog wel op het KSG-terrein gevestigd. DAMASCUS - In het noorden van Syrië is gisteravond een stuwdam doorgebroken. Vol gens de gouverneur van de pro vincie Hama zijn er hooguit twee doden gevallen. Het Syri sche persbureau SANA maakte eerder melding van veel doden en grote schade. Het is niet eenvoudig aan infor matie over de doorgebroken dam te komen. De telefoonver binding met het gebied is ver broken. Andere regionale media hebben geen melding gemaakt van doden. De eerste scheuren in de dam werden gistermiddag al ontdekt, aldus de BBC. De Zeyzoun-dam ligt in de ri vier Orontes op 350 kilometer afstand van de hoofdstad Da mascus. Het persbureau Ana- tolië rept van een explosie bij de dam. ANP/RTR/DPA/AFP Advertentie Informatica studeren? kom morgen naar onze info avond! HogeschoolJ^^Zedand Edisonweg 4 Vlissingen bel 0118 - 489229 Advertentie Lavendel Sfeermaker voor tuin en terras. I De hele zomer lang paars en geurig. I MOOI WEER EUROPAIUIN van onze redactie binnenland UTRECHT - Vijf patiën ten met hoofd- of halskan ker liepen vorig jaar een operatie en daarmee de kans op genezing mis. De tumor die zij hadden was gedurende de wachttijd zo gegroeid, dat deze niet meer te opereren viel. Dat stelt de Nederlandse Werkgroep Hoofd-Hals Tumoren (Nwhht) in een onderzoek. De werkgroep onderzocht bij zeven academische ziekenhui zen en het Nederlands Kanker Instituut de wachttijden van tweehonderd patiënten die in januari 2001 werden aange meld. Geen van de instellingen slaagde er in om patiënten bin nen dertig dagen te helpen. Dat is de maximaal toelaatbare wachttijd tussen het moment van diagnose en behandeling, die de specialisten zichzelf stel len. Bij vier centra moesten in totaal zeven patiënten een grotere operatie ondergaan dan van te voren was gepland, door de groei van de tumor tijdens de wachttijd. Vijf instellingen meldden dat de tumor van som mige patiënten zich tijdens de wachttijd zo ver had ontwik keld, dat de eerste diagnose on bruikbaar was geworden. Voorzitter van de Nwhht, dr. J. Kaanders, noemt de wachttij den onacceptabel. Hij zegt niet te kunnen bewijzen dat patiën ten door de wachtlijsten overlij den. „Wel mag verwacht wor den dat mensen onnodig aan hun ziekte overlijden." Als mensen geopereerd moeten worden maar dat niet meer kan, kunnen zij alternatieven krijgen als bestraling- en che motherapie. Dat is in die indivi duele gevallen een tweede be handelingskeuze, waarbij de kans op genezing aanzienlijk kleiner is. SP De Nwhht heeft het rapport en een verzoek om snelle maatre gelen opgestuurd naar de minis ter van Volksgezondheid, de In spectie voor Gezondheidszorg en het parlement. SP-Kamerlid Kant ontkent dat laatste. Nie mand reageerde spontaan, maar na aandringen mag de werk groep het rapport eind deze maand alsnog met het ministe rie bespreken. Als grootste knelpunten noemt Kaanders het gebrek aan perso neel op operatiekamers en het gebrek aan geschoolde mede werkers en materieel voor ra diotherapie. Voor radiotherapie heeft de minister enige tijd gele den veel geld uitgetrokken, maar het duurt een jaar of drie voordat patiënten wat van die investering merken. De Tweede Kamer wil op ver zoek van Kant zo snel mogelijk in een debat uitleg van minister Borst van Volksgezondheid. Kant verweet Borst vorig j aar al dat er honderden doden vielen door het tekort aan plaatsen op de intensieve zorg. Kant ver wees toen naar beweringen van medisch specialisten. Borst wil de dat verband niet leggen. ANP Op 5 juni 1967, vandaag 35 jaar geleden, werd het oorlog tus sen Israël en zijn Arabische buurlanden. En hoewel hij de geschiedenis is ingegaan als de Zesdaagse Oor log, duurt de oorlog in zekere zin nog altijd voort. De vakbond FNV Bouw wil dat alle WAO'ers die gedeeltelijk gaan werken de garantie krijgen dat hun pensioenopbouw niet daalt. De bond heeft een plan opgesteld om de be ruchte pensioenval van deze groep werk nemers tegen te k gaan. De Terneuzense burgemeester Barbé voelt er niets voor om de Westerscheldetunnel direct na de opening weer te sluiten. Wel wil de gemeente Terneuzen duidelijk maken dat Terneuzen en Borsele niet alleen kunnen opdraaien voor de brandweer in de tunnel. De Williams-zussen Ve nus en Serena zijn hard op weg samen de finale van het tennistoernooi van Roland Garros te spelen. Venus versloeg gisteren Monica Seles in de kwart finale. Serena raasde in sneltreinvaart over Mary Pier- Q varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 11,12,13,14,15 en 17; sport: 18,19 en 20; uit: 21 en 22; jong: 26 en 27 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Pensioenfondsen in de Europese Unie krijgen rui mere mogelijkheden om hun kapitaal te beleggen in winstge vende, maar risicovolle projec ten. Daarnaast mogen ze overal in de EU hun pensioenplannen aanbieden. De Europese Com missie en de lidstaten verwach ten lagere premies en meer zekerheid voor de pensioenge rechtigden als de plannen over ongeveer twee jaar ingaan. De EU-ministers van Financiën stemden gisteren in met de gro tere vrijheid voor de pensioen fondsen. Onder druk van Parijs wordt de kwestie echter pas na de Franse verkiezingen 16 j uni) officieel bekrachtigd. De oude dagsvoorziening is een zeer hei kel onderwerp bij de Franse parlementsverkiezingen. Bedrijfspensioenfondsen behê- ren de premiegelden van een kwart van de Europese werkne mers. Het gaat om 2300 miljard euro, oplopend tot 3500 miljard in 2005. Dit enorme kapitaal dient goed belegd te worden om zowel de pensioenbetalingen veilig te stellen als de premies betaalbaar te houden. De mil jarden zijn onmisbaar voor be drijven die via de uitgifte van aandelen kapitaal verwerven. De EU-ministers volgen het voorstel van de Commissie om de pensioenfondsen meer vrij heid te geven bij het aanleggen van omvangrijke aandelenpor- tefeuilles. Beleggen in aandelen is weliswaar riskanter dan het kopen van staatsobligaties, maar ook winstgevender. GPD (Advertentie) naamo noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straaf nr 'k 9eef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_majj. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- Q per maancj met nUmmer: I I I I I I I I I I I I automatische incasso 19,25). handtekening: n per kwartaal met automatische incasso 52,-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- D fer r f*16* vens. in de colofon treft u nadere informatie aan. automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice »7Ï diÖÏAllnriririhÖI| Antwoordnummer 123 ótL UUUUUzi 4380 VB V|jssjngen di ai! do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1