Mary Pierce is snel uitgeraasd Alles is anders zonder Zinedine Zidane Vandaag 5 juni is er een oefenalarm voor als er een ramp gebeurt. Op weg naar Williams-finale Halfvolle stadions schaden reputatie Chinese coach is geen tovenaar Tourdeelname Hamilton onzeker Tyson houdt zich gedeisd Doelman Enke naar Barcelona MVV botst met sponsor Zabel weer naar ritzege Bauer wint wel in dubbel Serena Williams velt Francaise MILAAN - Tyler Hamilton moet mogelijk afzien van deelna me aan de Ronde van Frankrijk. Bij de Amerikaan, tweede in de Giro, werd in het ziekenhuis van Milaan een breuk in de schouder geconstateerd. Hamilton liep die breuk op bij een val in de vijfde rit van de Giromaar fietste er twee weken mee door. Omdat er sprake is van een gunstige breuk is een operatie niet nodig. „Ik voelde tijdens de Giro wel pijn in mijn schouder, maar ik heb me bewust niet laten onderzoeken omdat ik bang was de Giro te moeten verlaten", zei Hamilton. Ondanks zijn blessure gaat hij er vanuit te starten in de Tour. ANP TUNICA - Mike Tyson hult zich vijf dagen voor het langver wachte boksgevecht tegen Lennox Lewis in een ongebruike lijk stilzwijgen. Hij blies zelfs een persconferentie af en liet commentaar over aan zijn trainer Ronnie Shields. De verza melde pers moest in Tunica (Mississippi) genoegen nemen met een halfuurtje training van Iron Mike, die zaterdag in Mem phis om de wereldtitel zwaargewicht bokst tegen de Brit Le wis. AFP BARCELONA - Robert Enke verruilt de Portugese club Ben- fica voor het Spaanse FC Barcelona. De 24-jarige Duitser te kende een driejarig contract bij de Catalaanse club. Enke was transfervrij. De keeper moet bij de club van de nieuwe trainer Louis van Gaal vechten om een basisplaats met de Argentijn Roberto Bonano. DPA EINDHOVEN - MW dreigt hoofdsponsor Vacansoleil kwijt te raken. Als dat gebeurt, komt de club uit de eerste divisie in nog grotere financiële problemen. De Eindhovense reisorga nisatie kan zich niet vinden in het ontslag van directeur Ron Weyzen en is boos over beweringen van de Maastrichtse voet- balcub over het sponsorcontract. MW liet onlangs optekenen dat Vacansoleil voor drie jaar zou hebben bijgetekend. „Deze bewering is onjuist. Ons vertrouwen in de club is ernstig be schadigd", aldus algemeen directeur Wim Backers. ANP PFORZHEIM - Erik Zabel heeft ook de tweede etappe in de Ronde van Duitsland gewonnen. De sprinter van Telekom had zich maandag in de openingsrit al verzekerd van de eerste leiderstrui. Zabel was de snelste na een rit van 186 kilometer van Tauberbischofsheim naar Pforzheim. De Duitser klopte in de massasprint zijn landgenoot Olaf Pollack en de Austra liër Stuart O'Grady. Het was zijn negende etappezege in de Duitse rittenkoers. SID PARIJS - Silvana Bauer heeft zich enigzins hersteld van haar nederlaag in het enkelspel. Samen met haar partner Elise Ta- maela schakelde de Kruiningse het duo Amber Liu/Aurelija Miseviciute uit. Bauer ging maandag in de tweede ronde van het enkelspel voor junioren met 3-6 6-1 2-6 onderuit tegen de Joegoslavische Ana Ivanovic. Gisteren was het koppel Bauer- /Tamaela in de tweede ronde van het dubbelspel in twee sets te sterk voor het Amerikaans/Letse duo: 6-4 6-2. woensdag 5 juni 2002 door Gertjan van Geen PARIJS - Tien dagen lang scho ten superlatieven tekort op Ro land Garros wanneer het Mary Pierce betrof. De Francaise wandelde simpel richting kwartfinale op het Grand Slam dat ze in 2000 won, maar stuitte gisteren op een kansloze missie. De veel fittere en snellere Sere na Williams maakte korte met ten met haar opponente: 6-1, 6- 1 in 49 minuten. De Williams- zussen deden het trouwens toch goed. Ook Venus sloeg haar te genstandster Monica Seles in twee sets naar huis: 6-4, 6-3. Pierce, 27 inmiddels, kreeg in haar vorige tennisleven de bij naam The Body. De Frangaise van Canadese afkomst kleedde zich charmant en kreeg een schare mannelijke fans, die het om tennis niet te doen was. In een mum van tijd sloeg ze zich naar de wereldtop. Ze stond ooit derde op de wereldranglijst. Grandslamzeges in Australië, haar eerste, en Parijs, haar laat ste, waren een mooie kroon op die carrière. Met name die op Roland Garros, twee jaar gele den, maakte haar leven com pleet. Voor die tijd werd Pierce, woon achtig in de Verenigde Staten, nooit echt geaccepteerd door het Franse publiek. Haar Frans met Amerikaanse tongval deed het volk huiveren. Maar toen ze als eerste vrouw met de Franse nationaliteit sinds Frangoise Durr in 1967 de coupe Suzanne Lenglen kreeg, werd Pierce door heel Frankrijk in de armen ge sloten. Slim als ze is, zei ze dit jaar dat ze thuis was gekomen op het moment dat ze door de poort liep. „Dit is mijn favoriete toernooi." Op Roland Garros maakte ze haar rentree na twee jaar van el lende. Blessures aan rug, enkels en schouder hadden haar lang weerhouden van serieuze com petitie. In 2001 was ze niet in staat haar titel te verdedigen. Begin dit jaar ging ook nog eens haar relatie met sterhonkballer Robbie Alomar uit. Het was, kortom, een zwarte periode in haar leven. En dat voor iemand die niet bepaald een plezierige jeugd had gekend, met een tiran van een vader. Jim Pierce was een tennisvader uit de hel. Hij werd meerdere malen van ten nisparken verwijderd, omdat hij stennis had lopen schoppen. Ze brak met hem, maar nu zien ze elkaar af en toe weer en traint mooie Mary met hem. Daar houdt ze het bij. „Hij wil weel een echte vader-dochterrela- tie", zei ze daarover. „Maar voor mij hoeft dat niet meer." Pierce, afgezakt naar de 132ste plaats op de wereldranglijst, kreeg dit jaar een wildcard om haar titel, een jaar later, te ko men verdedigen. Maar eigenlijk was dat een onmogelijke opga ve. Dit jaar won Pierce slechts zeven van haar vijftien officiële partijen. Drie weken geleden nog liet Jennifer Capriati in de achtste finales van het toernooi in Rome zien hoe het met Pierce gesteld was. Ze sloeg haar met 6-0, 6-0 weg, Blonde manen Toch was haar terugkeer voor eigen publiek veelbelovend. Om de nieuwe Maiy te tonen waren de lange in paardenstaart ver pakte blonde manen ingeruild voor een korte coupe en trok ze een nieuw doorschijnend pakje aan. Wat niet veranderd was, waren haar maniertjes: veel en lang aan het haar en de kleding plukken en met rechte rug en neus in de lucht over de baan schrijden. Simpele zeges op Selyutina (twee keer 7-5), Torrens Valero (6-3, 6-1), Kapros(6-3, 6-0) en Farina Elia (6-1, 6-2) verbloem den haar werkelijke plaats in de tenniswereld. Niet te verhullen namelij k was het enorme aantal extra kilo's aan benen, buik en billen. Pierce, al niet de snelste van het circuit, werd er nog tra ger van. Haar body spotte met alle sportwetten. Pierce dreef op haar eerste service, haar bij vla gen nog steeds fantastische groundstrokes en het gegeven dat het vrouwentennis in de breedte nog altijd lang niet zo veel voorstelt als het mannen- tennis. Figurant In de kwartfinale bleek dat dat niet genoeg was om in Parijs de beste te zijn. Serena Williams degradeerde Pierce tot figurant, van wie de ranking overeen kwam met de geboden tegen stand. Het was schrijnend te zien hoe Pierce niet meer in de hoeken kwam en voortdurend verkeerd voor de bal stond. Pierce rent niet naar ballen, in alles probeex"t ze de gratie van een dame te behouden. Tevre den nam ze dan ook de publieks prijs in ontvangst voor aardig ste en meest zichzelf gebleven speelster. GPD Serena Williams maakte in een razend tempo een eind aan de illusies van Mary Pierce. foto Christophe Era/AP van onze sportredactie PARIJS - Het moet raar lopen wil de vrou wenfinale van Roland Garros zaterdag niet een familiefeestje van de Williams Sisters zijn. Venus en Serena stormden gisteren zeer overtuigend de halve finales binnen. De ongeplaatste Argentijnse Clarisa Fer nandez en titelhoudster Jennifer Capriati deden het met aanzienlijk meer moeite en minder overtuiging. Het was damesdag op Roland Garros. Alle vier kwartfinales stonden op het program- ma in Court Suzanne Lenglen, De mannen waren ondergeschiktIn hun eerste kwartfi nale duelleerden de Spanjaard Albeit Costa en de Argentijn G.uillero Canas drie uur en 54 minuten. Costa zegeviei-de in de vijfde set met 6-0. De kwartfinales bij de vrouwen leverden geen enkele verrassing op. Clarisa Fernan dez, 67e van de wereld, drong als onge plaatste speelster door tot de laatste vier. De Argentijnse versloeg de Spaanse Paola Sua- rez in drie sets :2-67-66-l. Tegen het geweld van de viervoudig grandslamwinnares Ve nus Williams lijkt Fernandez echter kans loos. Beide Williams verkeren in bloedvorm. Ve nus moest knokken tegen drievoudig oud kampioene Monica Seles, die zich ouder wets vastbeet in de partijSeles had echter geen schijn van kans: 6-4 6-3. Jennifer Capriati overtuigde allerminst te gen Jelena Dokic. De Amerikaanse verloor de tweede set met 4-6 en leunde bij de winst in de eerste (6-4) en de beslissende (6-1) zwaar op de dubbele fouten van de Joego slavische. Tussen het geweld van de dames door sloe gen Paul Haarhuis en de Rus Jevgeni Kafel- nikov de laatste puntjes bij elkaar om de halve finales dubbelspel te bei'eiken. Hun wedstrijd tegen de als zesde geplaatste Zweeds/Australische combinatie Jonas Björkman/Todd Woodbridge was maan dagavond bij 1-6 7-6 en 5-5 gestaakt. De Eindhovenaar en zijn Russische partner maakten er gisteren vlot 8-6 van in de be slissende set. van onze sportredactie GWANGJU - Ondanks crisisbe raad en zware politieke druk zijn de tribunes bij het WK voet bal nog lang niet vol. Bij de eer ste wedstrijd van gisteren tus sen China en Costa Rica in het stadion van Gwangju (Zuid- Korea) waren liefst 16.000 van de 43.000 stoeltjes onbezet. Dat was voor de fans uit China een hard gelag. Ze zijn met tal loze duizenden neergestreken in Zuid-Korea om hun nationale - team, dat voor het eerst meedoet aan een eindx'onde van het WK voetbal, aan te moedigen. 1 De Fifa beloofde maandag in een spoedberaad met de Zuid- Koreaanse en Japanse organi- satie beterschap. Door toedoen van de wereldvoetbalbond zijn verkoop en verdeling van de toegangskaarten volledig uit de hand gelopen. Er is genoeg be langstelling, maar door fouten bij het ticketbureau van de Fifa zijn kaax-ten niet of verkeerd aangekomen. De regeringen van de gastlan den Japan en Zuid-Korea uitten gisterexx nogmaals hun grote be zorgdheid over het geknoei met de kaartjes. De halfvolle stadi ons schaden de reputatie van het toernooi. De Zuid-Koreaanse organisatie had gisteren zelf de verkoop ter hand genomen van de 3000 nog beschikbare kaarten voor de eerste wedstrijd van Zuid-Ko rea tegen Polen. RTR De aanvallers Patrick Vieira en David Trezeguet tijdens de trainiixg vair de Franse selectie. foto Lionel Cironneau/AP Fransen zijn na blamerende start cultuur van winnen kwijt door Peter van Duyl SEOEL - Een land dat vergeten was hoe verliezen voelt, schudt op zijn grondvesten. Het blame rende verlies in de openings wedstrijd tegen Senegal heeft heel voetbalminnend Frankrijk geraakt als een mokerslag. Nog altijd is de missie van de rege rend wereld- en Europees kam- pioeix niet kansloos, maar in het spectrum tussen glorie en ver driet zijn de Fransen wel een heel stuk in de verkeerde rich ting geschoven. De ploeg die zo graag wilde be wijzen dat het mogelijk is de ti tel met succes te verdedigen, zal alle zeilen moeten bijzetten om de tweede i'onde te halen. Mor gen wacht Uruguay, volgende week dinsdag besluit Frankrijk de groepsfase tegen Denemar ken. Twee keer winnen lijkt noodzaak. Bewijs In het zoeken naar oorzaken voor het verlies staat één naam centi'aal: Zinedine Zidane. Veel Fransen zien in de afwezigheid van de middenvelder tegen Se negal het bewijs voor de stelling dat de nationale ploeg niet zon der zijn absolute vedette kan. Zidane liep kort voor het WK een spierblessure op en sinds de dijbeen een zaak van nationaal belang. Iedereen die maar iets met het Franse team te maken heeft, doet zijn best om te benadruk- ken dat Zidane niet onmisbaar is, de sterspeler van Real Ma drid vooi'op. „We zijn niet ver- slaafd aan Zidane", meldde bondscoach Roger Lemerre. De feiten bewijzen het tegen deel. Nog afgezien van het idee- enloze spel tegen Senegal, heeft Frankrijk dit kalenderjaar nog geen wedstrijd gewonnen zon der Zidane. In de aanloop naar het WK werd gelijkgespeeld te gen Rusland en verloren van België. Geen risico Het goede nieuws voor Fx-ank- rijk is dat Zidane inmiddels de looptraining heeft hei-vat en zelfs alweer voorzichtig een balletje heeft getrapt. Toch zal hij er naar alle waarschijnlijk- heicl tegen Ui-uguay nog niet bij zijn. Zidane zelf wil geen risico nemen. Het wegvallen van de spelma ker heeft voor Frankx-ijk alles anders gemaakt. Tot die desa streuze 31e mei behoorde Frankx-ijk voor iedereen tot de topfavoi-ieten. Maar in de voet ballerij regeert opportunisme nog immer met straffe hand en dus is het verschil tussen wit en heet Frankrijk, dat tegen Sene gal speelde met zeven spelers van dertig jaar of ouder, te oud. En opeens ligt het ervaren cen trale verdedigingsduo Desailly/ Leboeuf zwaar onder vuui". Nie mand minder dan Ei'ic Cantona liet optekenen dat je met zo'n centrum - exact hetzelfde als in de WK-f inale van vier j aar tex-ug - geen wereldtitel kan winnen. De rustige Roger Lemex-re is geen man die snel in paniek is, maar de bondscoach overweegt wel degelijk de speelwijze tegen Uruguay aan te passen, Vanuit de spelex-sgx-oep komen klachten dat de tactiek die de Fx-ansen al vier jaar hantei-en, het best te duiden als 4-2-3-1, inmiddels zo bekend is, dat het tegenstanders geen moeite meer kost om zich er tegen te wapenen. Lemerre heeft aangegeven dat hij eraan denkt om terug te ke ren naar het pure 4-3-3-systeem van zijn voorganger Aimé Jaquet of zelfs té kiezen voor 4- 4-2. In beide gevallen krijgt Claude Makelele (Real Madrid) een basisplaats. Natuurlijk is de.Franse ploeg na één nederlaag nog niet uitge schakeld voor de wereldtitel. De uitspraken van de spelers getui gen nog altijd van veel vertrou wen in eigen kunnen Sommige kenners stellen zelfs dat de Fransen een psychologisch voordeel hebben, omdat ze pre- cies weten waar ze aan toe zijn: zes keer winnen en ze blijven wereldkampioen. Maar tussen al dat groen zijn wel degelijk de eei'ste dorre stukjes zichtbaax-. Het was bondscoach Lemeri-e zelf die het verlies tegen Senegal direct een historische lading gaf. „Dit is het einde van de cultuur van winnen, die aan dit team kleef de." GPD van onze sportredactie GWANGJU - Costa Rica plaatste zich in 1990 als de butant verrassend voor de tweede ronde van het WK voetbal met Bora Milutino- vic als bondscoach. Twaalf jaar later, bij de tweede deel name aan een eindronde, is er een grote kans op herhaling. De Midden-Amerikanen zet ten gisteren in hun openings wedstrijd debutant China simpel opzij: 2-0. Al bij voorbaat had China zich ingedekt voor tegenvallende resultaten. De spe lers en coach Milu- tinovic hadden in een brief aan de be volking al excuus ge- maakt voor het geval jKÖRI de uitslagen zouden tegenvallen, maar het thuisfront is in euforie stemming en verliest daarom de realiteit uit het oog. Want Milu, de Sei-vische coach, is in hun ogen een to venaar. Dat imago bouwde hij zelf op door eerder al vier landen (Mexico, Costa Rica, Vex-enigde Staten, Nigeria) naar het WK te loodsen. In 1990 leidde hij Costa Rica voor het eerst naar een eind- x-onde, met als eindresultaat de tweede ronde. Dat kunst stukje zit er met China zeker niet in. Voetbal heeft geen historie in China, met naar schatting 1,3 miljard inwoners. Enkele voetballers hebben zich in ternationaal kunnen mani festeren. Pas sinds 1994 kent het land een profafdeling, met 28 teams. Toch zijn ze in de volksrepubliek stapelgek van voetbal. Zeker nu de na tionale ploeg voor het eerst aan een WK mag deelnemen China tegen Costa Rica was gisteren een saaie, vlakke wedstrijd met amper opwin- ding. Tot nu toe was het de minste WK- J wedstrijd. Beide a teams speelden be- houdend en op de counter. Pas in de 56e minuut kreeg China de eerste jAPA!" kans via Chen. Cos ta Rica werd ver volgens de gevaar- li j kste ploeg en kwam via Go mez (spits van OFI Kreta) op 0-1 na de voorbereiding van Wanchope, spits bij Man chester City. China is technisch wel vaai'- dig, maar komt op alle fron ten tekort. De spelers zijn te licht, de defensie te wankel en de aanval mist vernuft. Costa Rica legde dat pijnlijk bloot. Wright scoorde na aangeven van Gómez, 0-2. China speelt zaterdag tegen Brazilië en dan is het avon tuur voor-bij. ANP (Advertentie Woensdag 5 juni klinkt om 12.00 uur in Nederland de sirene. Schrik Er kunnen zich soms ernstige situaties voordoen waarbij de sirene dan niet want het is het jaarlijkse oefenalarm. Hoort u de sirene op een ander tijdstip, dan is er wel wat aan de hand. Wat u in dat geval moet doen: ga naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of tv aan. niet gebruikt wordt. Volg ook dan de aanwijzingen van de autoritei ten op. Als u meer informatie wilt, haalt u de folder bij postkantoor, bibliotheek of de gemeente. Of kijk op www.postbus51.nl Dit is een publicatie van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19