ROC werkt aan transformatie Stoeien met de werkelijkheid Veel Zeeuws en veel ska op Anywave lezers schrijven De Heideroosjes en Raeoon topacts Rock Around The Bridge Samenwerking kunst cultuur s EDOX door Henk Postma Visie genoeg', in de smalle top van het Regionaal Opleidingen Cen trum Zeeland (ROC). Maar doordat het management de afgelopen jaren incompleet was, ontbrak de daad kracht om het ruim 7500 leerlingen en bijna 700 medewerkers tellende on derwijsinstituut tot een krachtige eenheid te smeden. Het ROC Zeeland is op de goede weg, stelde de Onder wijsinspectie onlangs vast, maar er moet nog wel een aantal ernstige te kortkomingen worden weggewerkt. Aan twee nieuwe roergangers, die op 1 juni aan de slag zijn gegaan, de taak die klus te klaren. Sinds het overlijden van ROC-top- man B. Buijs, gevolgd door ziektever lof en voortijdig ontslag van één van diens waarnemers, J. Roovers, was het ROC Zeeland een mammoet op wan kele poten. Het enige overgebleven lid van de algemene directie, mevrouw M. Verhage-van der Ent, moest de kar op haar eentje trekken. En dus werd er een bureau ingehuurd om nieuwe roergangers te zoeken. Dat is nu dus gelukt. Wat de opvolging van wijlen directievoorzitter Buijs betreft, viel de keus op de gemeentesecretaris van Waalwijk, de 48-jarige A. Rikken. Hij is, zoals dat officieel heet, de nieuwe voorzitter van het college van bestuur. Binnen twee tot drie jaar hoopt Rik ken de 'cultuuromslag' te hebben ver wezenlijkt die volgens hem nodig is om alle in de ijskast liggende reorga nisatie- en kwaliteitsverbeterings plannen succesvol uit te voeren. Hij hoopt daarvoor het vertrouwen te winnen van alle geledingen binnen de organisatie. „Want je kan nog zulke mooie structuren op papier zetten, je hebt er wel de mensen voor nodig om die in te vullen." Rikken weet zich ge steund door de Raad van Toezicht, die zelf ook aan nieuwe mensen toe is. Een eerste stap daartoe is gezet door het aantrekken van een nieuwe voorzit ter: oud-onderwijsinspecteur en voormalig Zeeuws Tweede Kamerlid J. Lillipaly. Bundeling Het ROC Zeeland bundelt bijna alle middelbare beroepsopleidingen bo ven de Westerschelde. Èn verzorgt daarnaast de volwasseneneducatie, waaronder ook alle inburgeringscur- sussen. Het mammoetinstituut ont stond de afgelopen jaren door bunde- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over g weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Energie I Jos Bongers, directeur van de kerncentrale in Borssele, pleit in de PZC voor een discussie over energie in Nederland. Als bijdrage daaraan het volgende: op nationaal en internationaal niveau zijn er door de Neder landse regering, de Europese Commissie en Shell scenario's uitgewerkt. Belangrijk zijn: de toenemende bevolking, de af hankelijkheid van het buiten land (politieke consequenties!), klimaat, milieu, energieafval (C02, kernafval e.a.) en de pe riode waarin de verschillende energiedragers nog beschik baar zullen zijn. Algemeen wordt aangenomen dat de hui dige voorraden van olie, gas en uranium ongeveer toereiken voor ruim veertig jaar. In de sce nario's Exploring the future, Energy Needs, Choices and Pos sibilities enerzijds, en People and Connections anderzijds, richt Shell zich op een geleide lijke overgang van kolen naar gas en van daar naar duurzame energie. Kernenergie speelt daarin een ondergeschikte rol, omdat zij niet kan concurreren. In hun eigen onderzoek en ener giebeleid gaat Shell uit van een toekomst met duurzame ener gie. De Europese Commissie pu bliceerde enkele jaren geleden een 'Groenboek' over energie. Ook daarin nauwelijks kern energie. Men streeft naar duur zame energie. Dat is opvallend voor een Gemeenschap waarin Duitsland en Frankrijk met een groot opgesteld vermogen aan kernenergie een belangrijke rol spelen, Ongetwijfeld speelt daarbij de beperkte beschik baarheid van uranium een rol. Ook de Nederlandse overheid richt zich op duurzame energie. Opstellen van meer kerncentra les is een doodlopende weg en voert tot uitstel van noodzake lijk speurwerk naar de ontwik keling van duurzame energie. De discussie dient voort te gaan. Dr. L.P. Roegholt Noordbolioerk 13 Middelburg Energie II 'Kernenergie voor duurzaam heid' is een subtiel gekozen nietszeggende titel voor het op timistische interview met direc teur Jos Bongers van EPZ om trent de energievoorziening (PZC 31-5). Men kan het lezen als: „Eerst kernenergie voordat er aan duurzaamheid gedacht wordt." Dat zou juist zijn, want kernenergie is de duurzaamste energieopwekking en de goed koopste. Vooral als men niet zo vreemd doet over de afval warmte via het koelwater, want, ook die warmte kan terugge wonnen worden, evenals de warmte van de afvalstoffen. Al le afvalstoffen kunnen trou wens gewoon terug naar de plaatsen waar het erts gewon nen was, de stralingsdichtheid is daar dan aanzienlijk lager dan voorheen. Op korte termijn bijbouwen van kerncentrales is het verstandigste dat Neder land kan doen. Men kan dus le zen: „Natuurlijke kernenergie vanwege de geboden duur zaamheid." De 'groene' alterna tieve enei'gieopwekkers geven stuk voor stuk hogei-e kosten en hogere milieuschade, zelfs de waterkracht in de bergen. Slechts getij denenex'gie kent geen nadelen, dus als de bliksem de mogelijkheden van de Oos terse helde en zijn dx'ie kanalen naar de Westerschelde gaan be nutten met lage-druk-turbines. Want anders blijft het: „Groene energie? Daar betalen wij toch allemaal grof aan mee! N. A. Blomme Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen Open tuin TERHOLE - De familie De Kloe aan de Molenstraat in Terhole zet zaterdag' 8 en zondag 9 juni de deuren van haar tuin open voor het publiek. De poldertum beschikt over een aantal ge mengde borders.De tuin is beide dagen geopend van 10.00 to! 17.00 uur. door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Racoon en De Heideroosjes zijix de grote namen op de elfde editie van het festival Rock Around The Bridge. Het openluchtfes tijn, dat op zaterdag 22 juni nabij de brug van Sas van Gent wordt gehouden, telt zeven acts. Aan de vooravond van het festival staat een dance-eve- nement op het programma, dat luistert naar de naam Dance Around The Bxidge. Het festivalterrein zal voor die gelegenheid worden om getoverd tot een heuse danceweide. Dj Jurgen en Rank One zullen garant staan voor de opzwepende dance-beats. Zaterdag mag de van oor sprong Zeeuwse popgroep Racoon het festival afsluiten. Racoon brengt een xnix van melodieuze rock- en popmu ziek. Met het album Till Mon keys Fly brak de groep lande- lij k dooi-. Het van dat album afkomstige nummer Feel Li ke Flying werd zelfs een gro te hit. De band zette de op mars voort met het albxxm Here We Go Stereo. Recente lijk stal Racoon nog de show op Pinkpop. Racoon wordt vooraf gegaan door het Limburgse pxxnk- kwartet De Heideroosjes. Door hun melige karakter groeiden de charismatische zanger Marco Roelofs en zijn bandleden uit tot Neder lands populairste punkband. De Heideroosjes viex'en 8 juni hxm twaalfenhalfjarig jubi leum in de Amstex-damse concex-tzaal Paradiso. Het Sasse hardcore-gezel- schap Smalltown Cynics speelt een regelrechte thuis wedstrijd. Zij mogen het fes tival om 17.00 uur openen. Aanvankelijk speelde dit viertal punla'ock-covers, maar na verloop van tijd kwamen er steeds meer eigen nummers in het repertoire. Daarna is het de beurt aan de Vlaamse act Swamp, met daarin leden van vooi'malige bands als Jake's Thing en Fi rebrick. Zij zouden eigenlijk vorig jaar het festival ope nen, maar dat ging vanwege ziekte niet doox'. Swamp brengt een combinatie van rock, rhythm blues, rock 'n roll, country en een tintje folk. De Gentse formatie Zep Zu- piler brengt halverwege de avond een repertoire dat lou ter uitcovers bestaat. De Ter- neuzense nu-metalband Ten 13 bracht onlangs een demo- cd uit (titel: Welcome to my world). Na een succesvolle presentatie voor hoofdzake lijk eigen publiek in het Ter- neuzense Pox-gy Bess, mag dit viertal zich nu presente ren op Rock Around The Bridge. Hun muziek ken merkt zich door explosieve refreinen, afgewisseld met rustige, maar dreigende cou pletten. De banc! Basics sluit de aan loop naar de hoofdacts af met een roek-repertoire. woensdag 5 juni 2002 De twee nieuwe roergangers van het ROC-Zeeland: voorzitter A. Rikken (links) van het college van bestuur, en voorzitter J. Lillipaly van de raad van toezicht. foto Lex de Meester ling van scholen in Vlissingen, Middelburg en Goes die te klein waren om zelfstandig al hun opleidingen overeind te houden. Het is nu nog maar de vx-aag of het ROC Zeeland dat wel kan. Probleem is de geringe bevol kingsdichtheid, en de staxi van cuncurrei*ende opleidingen elders. Verspreid over de provincie biedt het ROC een grote diversiteit aan oplei dingen aan. Dat is nodig om het be drijfsleven aan personeel, en jonge Zeeuwen aan toekomstperspectief te helpen, Veel van die opleidingen, met name die voor technische beroepen, hebben dure voorzieningen nodig als ze bij de tijd willen blijven. De aantal len leerlingen zijn daar soms te klein voor. Daarnaast is er een toenemende concurrentie van ROC's in Brabant en Zuid-Holland. Die stampen nieuwe opleidingen uit de grond waarvoor leexiingen tot dusveiTe naar Zeeland kwamenBinnen het ROC wordt al ge ruime tijd over een reox-ganisatieplan gesproken. Dat behelst een verdere bundeling van opleidingen, waarbij het aantal schoolcomplexen wordt te ruggebracht tot drie: één in Middel- burg, één in Goes, en één in Vlissingen. Voor twee onderwijssectoren heeft dat vergaande consequenties: de Vlis- singse DGO-school dienstverlening- /gezondheidszorg) verhuist naar Goes, waar zorgopleidingen gecon- centx-eerd zijn. En de Goese laborato- riumschool wordt verplaatst naar Vlissingen, waar alle technische op leidingen in een Technocentrum wor den ondergebracht. Onderdeel van de strategie om het ROC Zeeland als zelfstandig onder wijsinstituut overeind te houden, en zo veel mogelijk beroepsopleidingen te behouden, is een vergaande samen werking met de Hogeschool Zeeland, de Bedxijfsschool van De Schelde, de vmbo-afdelingen van de middelbare scholen, en met het ROC Westerschel de dat in Terneuzen het Zeeuws- Vlaams beroepsonderwijs verzorgt. Het is de bedoeling dat al die scholen zo veel mogelijk van eikaars voorzie ningen en docenten gebruik maken, zodat kosten kunnen worden be spaard. Tot dusver zit er weinig schot in al die naar buiten en naar binnen gerichte plannen. Als het aan de twee nieuwe voorzitters ligt, komt er nu snel vaart in. Rikken beseft dat het een eerste vereiste is om binnen het ROC zelf alle neuzen de zelfde kant op te krijgen. Dat bete kent: onzekerheden weg nemen bij de personeelsleden die zich door alle op handen zijnde veranderingen be dreigd voelen. Hij verheugt zich daar op. „Ik werk graag in organisaties die moeten veranderen. Ik beschouw dat als de rode draad in m'n leven. Als ge meentesecretaris van Waalwijk kreeg ik te maken met een gemeentelijke herindeling'. Drie gemeenten moesten samengaan, terwijl ze dat geen van al len wilden, 't Was een heel zware cultuur van wantrouwen. Voor mij was het een uitdaging die weg te wer ken." door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Kan een foto graaf de werkelijkheid objectief weergeven? Beeldend kunste- nares Sara Blokland (Ede, 1969) vindt van niet. De titel van haar tentoonstelling Neutrals, op dit moment te zien in Middelburg, moet dan ook ironisch worden opgevat. Sara Blokland: „Zelfs de invalshoek die een fotograaf kiest om zijn onderwerp vast te leggen, doet al afbreuk aan het streven naar objectiviteit." Blokland exposeert in de Kabi netten van De Vleeshal een reeks foto's die stoeit met be grippen als objectiviteit en con text. Ze heeft, vele malen ver grote, uitsnedes opgehangen van foto's van haar familie. Die familiefoto's waren oorspron kelijk niet meer dan gezellige kiekjes, zonder enige pretentie. Door bepaalde personen, haar zelf incluis, op die foto's te isole ren en als een levensgroot detail (met een zeer grove korrel) af te beelden, krijgen die personen iets onheilspellends, alsof ze be trapt zijn. „Het lijkt een beetje op die foto's die je wel eens in kranten ziet van mensen die er gens van verdacht worden", zegt Blokland. „Door mijn fa miliefoto's op deze manier te manipuleren, krijgen ze een ge heel nieuwe lading. Een vergelijkbaar procédé pas te Blokland toe bij een serie zwart-witfoto's van het interi eur van haar ouderlijk huis. De foto's lijken bijna achteloos te zijn gemaakt, als door een x*e- chercheur die op een plek waar iets ernstigs is gebeurd enkele kiekjes moest maken voor het politieax-chief. De prozaïsche, welhaast banale sfeer op deze foto's conti'asteert scherp met de ondexwerpen (bijvoox-beeld een feestelijk gedekte dis) die gefotografeerd zijn. Illusie Zo speelt Sara Blokland met il lusie en werkelijkheid en met beeld en interpretatie, en laat ze zien hoe ingrijpend een beeld kan veranderen wanneer je sleutelt aan de context waax-in het gepresenteerd wordt. Op de tentoonstelling Neutrals zijn twee video's te zien. Op de ene zien we een jong oudexpaar met baby, dat door Blokland werd gefilmd met de bedoeling enkele onvergetelijke momen ten van de baby vast te leggen. De gezichten van de ouders zijn buiten beeld gebleven, dat van de baby bewust niet. Zoals zo vaak in het leven, liepen de op namen van deze artistieke home video anders dan gepland. De video toont ons de eindeloze worsteling van de oudex's om de baby, die klaarblijkelijk geen trek heeft in gedwee poseren, in het gareel te krijgen voor het oog van de camera. „Uiteinde lijk is zo een video ontstaan die niet meer over de baby gaat, maar over de ouders", zegt Blokland. „Namelijk over de manier waarop die ouders zich, met hun kind, willen presente ren." Ter verhoging van het slapstick effect van deze video heeft Blokland de beelden kunstmatig ietsje versneld. De tweede video behelst opna men van een tunnel, gemaakt vanuit een auto die door die tun nel i'ijdt. De sfeer in de tunnel is spookachtig, omdat er geen en kele tegenligger te zien is. De vi deo is 's nachts gemaakt. Blok- 1 and heeft beeldfragmenten aan elkaar geplakt, waardoor het lijkt alsof er geen eind aan de tunnel komt. Geluidjes en mu ziek die met behulp van de com puter aan elkaar zijn gemon teerd, begeleiden de beelden. De leegte van de tunnel, de duister nis en de aanzwellende en weg ebbende klanken grijpen je naar de keel. Ach, het is maar een tunnel, denk je dan. Sara Blok land: „Door beelden, geluid en snelheid te rüanipulei'en, ont staat een nieuw verhaal." Daar gaat Neutrals over: het schep pen van een nieuw verhaal. Tentoonstelling Neutrals: foto- en videowerk van Sara Blokland uit Amsterdam. Tot en met 18 augustus in De Kabinetten van De Vleeshal, Zusterstraat 7, Middelburg. Open dinsdag tot en met zondag 13.00- 17.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal ZIERIKZEE - Het Zierikzeese festival Anywave is compacter geworden. Het aantal festival- dagen is in vergelijking met vo rig jaar van vier teruggebracht tot twee. Het kinderprogramma van de woensdagmiddag staat nu op zaterdagmorgen gepland en de donderdagavond is ver vallen. Toch geven vrijdag avond 21 juni en zaterdag 22 ju ni in totaal achttien groepen of artiesten acte de presence in Brogum en de daarbij opgestel de festivaltent. Anywave is aan zijn tweeën twintigste editie toe. De vrij dagavond staat ditmaal in het teken van ska, reggae en soul, zowel in de tent als in de zaal. Op zatex-dag begint het festival in de tent (11.00 uux') met kinder theater van de groep LaViolou. De voorstelling Koningin van Eenvoudige Komaf is geschikt voor kinderen van vier tot twaalf jaar. 's Middags verzorgt straatartiest Chris Guerney- Champion animaties op het fes tivalterrein. Om 14.00 uur barst daar het muziekgeweld los. In de zaal van Brogum is het pro gramma geheel Zeeuws, in de tent maken bekende groepen als The Bob Color en The Juke Joints hun opwachting. Het is ook een Zeeuwse band die het programma op vrijdag opent, namelijk Tapharheelj uit Goes. De groep speelt in Brogum ska/reggae met een knipoog naar punk en rap. Dan volgt in de tent Mark Foggo's Skasters, een groep die twee jaar geleden met succes op zaterdag Anywa ve afsloot. De naam zegt het al: bij Mark Foggo is het ska wat de klok slaat. In de zaal zal dj Jo- han verder een danceprogram- ma verzorgen met veel invloe denvan ska en xoggae. In de tent komt de Eindhovense groep Beef het vrijdagse deel van het festival afsluiten met een mix van reggae en rock. Ook op zaterdag blijft de zaal van Brogum Zeeuws. Achtex*- eenvolgens treden daar op de Schouwse band Cesspool (zeer stevige metal), Braveburger uit Zierikzee (herkenbare èn ge voelige popnummers), de uit Zierikzee en Goes afkomstige Speedkings (een mix van hard- rockstijlen uit de jax-en 60, 70 en 80), Badly Preserved uit Zeeuws-Vlaanderen (cross over metal), Flavour uit Goes (dynamische liedjes a la Racoon Puk uit Zierikzee (grange, punk en metal) en Lytrix xxit Middelburg (dance). In de tent begint 's middags de Rotterdame gitaargroep Con spiracy. Dan is cle beurt aan de bekende feestband The Bob Co- lor, met aanstekelijke muziek en absurde humor De Walcher- se groep Pillax's is bij het poppu bliek geen onbekende. Vorig jaar won deze band het popcon cours De Zeeuwse Belofte. De surfband The Apemen gaat op herhaling, omdat vorig jaar al eens met succes in Brogum wex-d opgetreden. Op Anywave staan ze in de tent- Ze worden afgelost door de Ne derlandstalige ska- en hiphop- groep Buiten Adem. Afsluiter in de tent is The Juke Joints, sinds jaar en dag de beste Zeeuwse bluesband. Ook de winnaar van de vorige editie van De Zeeuwse Belofte, Pil lars, staat geprogrammeerd op Anywave. foto Lex de Meester Sara Blokland gelooft niet in een neutrale waarneming van de werkelijkheid, laat ze zien met haar expositie Neutrals. foto Lex de Meester Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Advertentie Goes/Oostburg, Juwelier 't Goudoppertje Sluis, Juwelier Dijkstra, Zuiddljkslraat 4 Terneuzen, Juwelier Wijffels, Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven, Walstraat 90

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12