Onverwachte gast in Arnemuiden ROC Zeeland op de goede weg Serres te koop voor bewoners Magistraatwijk Ouders zoeken onbekende redder zoon Waterschap pakt wildgroei dammen grootschalig aan Hondenwandeldriedaagse AutoTrack.nl Praten over sportbeleid in Middelburg Meer dan 70.000 occasions vind je op cómfbrto Jongen (12) zwaargewond bij aanrijding zeeuwse almanak Verbroedering Nog drie opleidingen beneden de maat MIDDELBURG - De ge meente Middelburg houdt samen met de Zeeuwse Sportraad drie bijeen komsten over het toekom stig sportbeleid. Gemeenten kunnen subsi die aanvragen bij het Rijk voor projecten om breed tesport te stimuleren. Eén van de voorwaarden om voor die subsidie in aan merking te komen, is dat er met de betrokken in stanties en verenigingen wordt gesproken. Het Rijk wil gemeenten, provincies en sportbon den aanzetten tot een actiever sportbeleid. Bij voorbeeld door sportpro gramma 's voor ouderen en gehandicapten te stimu leren of door sport aan te bieden in achterstands wijken. Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport finan ciert de helft van de pro jecten. De eerste bijeenkomst is vandaag en heeft als the ma 'sport en bewegen voor verschillende doelgroe pen'. Op 12 juni wordt ge sproken over onderwijs en sport. De derde bijeen komst, op 18 juni, gaat over de problemen bij sportverenigingen. De bijeenkomsten worden gehouden in het gebouw van Scoop, aan Achter de Houttuinen8.De eerste en de laatste bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. De tweede begint om 15.30 uur. AARDENBURG - Vierendertig honden en hun begelei ders deden in Aardenburg mee aan de hondenwandel- driedaagse. Voor de jonge honden is er gedurende de drie dagen een wandeling van ongeveer drie kilo meter uitgezet. De oudere honden leggen telkens zes ki lometer af. Vandaag staat in Sluis een tocht over de stadswallen gepland en woensdag trekt het gezelschap langs het natuurgebied het Grote Gat te Oostburg. „Het is geen training, want dat gebeurt al regelmatig en in voldoende mate bij de club. Het is puur ontspannen voor hond en begeleider", aldus Erwin de Poorter van de organiserende hondenclub. foto Charles Strijd Arnemuidenaars bestuderen de beeldjes van Brouwer (links) en Grottendieck. foto's Dirk-Jan Gjeltema door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Bewoners van Arnemuiden hadden gister avond ineens drie vissersvrou wen om uit te kiezen. Het dorp Advertentie zou tijdens de vergadering van de wijlctafel een keuze maken tussen twee kunstwerken. De kunstcommissie had twee beeldhouwers geselecteerd voor een schetsontwerp van het standbeeld. Beeldhouwster O. Kootstra uit Veere had uit protest tegen de gang van za ken haar eigen beeld meege bracht. De wijktafel koos uiteindelijk voor het ontwerp van Gerard Brouwer. Ook de kunstcommis sie gaf, unaniem, de voorkeur aan het ontwerp van de Kat- wijkse kunstenaar. Toch waren er Arnemuidenaars die twijfel den. „Over kunst oordelen, is een groot probleem", zei W. Be zemen „Nu ik drie beelden zie, vind ik het moeilijk worden. Ik wil weten waarom we Zeeuwse kunstenaars niet mee hebben laten doen. Eigenlijk vind ik, van alle drie de beelden, het der de het mooiste." Het was de bedoeling dat de twee ontwerpen van Gerard t Beeldhouwster O. Kootstra uit Veere had uit protest tegen de gang van zaken zelf een beeld gemaakt en naar voren gebracht. Brouwer en Greet Grottendieck aan de wijktafel werden gepre senteerd. De kunstcommissie zou een aanbeveling doen en de wijktafel mocht kiezen. Koot stra brak in tijdens de vergade ring. Ze zei het jammer te vin den dat de opdracht niet naar een Zeeuwse kunstenaar was ,Die kent de mensen", „Ik heb de twee beeldjes op de foto gezien en het deed me pijn om te zien dat het een beeld is van een foto. Het is geposeerd. Het doet het beeld van Arne- muidse vrouwen tekort, vrou wen die keihard werkten en sjouwden." Kleine kap Ze vond bovendien dat vissers vrouwen van Brouwer en Grot tendieck de verkeerde dracht droegen. „Vissersvrouwen heb ben altijd een kleine kap gedra gen". Dat argument werd on middellijk van tafel geveegd door commissielid F. Beekman. De kleine kap werd heel vroeger gedragen, zei hij. Daarna droe gen ook Amemuidse vissers vrouwen een grote, oorspronke lijk Nieuwlandse, muts. Kootstra benadrukte dat ze niet naar de wijktafel was gekomen om alsnog de opdracht binnen te halen. „Ik wil alleen laten zien dat er nog een andere keuze is." Ze had het beter gevonden als alle zes kunstenaars die hadden ingeschreven voor de opdracht, ook de gelegenheid hadden ge had hun ideeën te presenteren. Dan had Arnemuiden pas echt iets te kiezen gehad, vond ze. De kunstcommissie liet weten dat het derde beeldje niet kon meedoen bij de stemming. Kootstra mocht haar beeldje wel laten zien, maar alleen 'hors concours', vond commissielid I. Spaander. „De keuze is tussen deze twee beelden.Twintig van de 37 stemmen waren voor de visvrouw van Brouwer, zes per sonen stemden voor het beeld van Grottendieck en elf perso nen onthielden zich van stem ming. Sommigen omdat ze het moeilijk vonden een oordeel te geven, anderen omdat ze het beeldje van Kootstra mooier vonden. Beekman nam nog even de fi nanciën door en deed een op roep. „We hopen dat de inwo ners van Arnemuiden nog wat overhouden van hun vakantie geld en dat de gemeente wil kij ken of er nog wat in de pot zit." Het beeld kost ruim 19.000 euro. „Dat is het blote beeld, zonder sokkel en plaatsing." Daarvoor moet nog zo'n 4500 euro worden uitgetrokken. Na de zomerva kantie wordt begonnen met het inzamelen van geld. Advertentie Arbo norm Betaalbaar Vraag proefplaatsing HOEKMAN Noordzandstraat 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 WALCHEREN dinsdag 4 juni 2002 door Harold de Puysseleijr CADZAND-BAD - De politie wil in contact komen met de onbekend gebleven man die af gelopen zaterdagmiddag een vierjarig jongetje uit het Belgi sche Ranst in Cadzand-Bad van de verdrinkingsdood heeft gered. Zowel de ouders van het jonge tje als de politie willen de man persoonlijk bedanken voor zijn alerte optreden. Het jongetje werd vermist en zijn ouders hadden de politie gealarmeerd. Die zocht in beide richtingen (Nieuwvliet en Cadzand Bad) het strand af. De onbekende held was op de onheilsplek aanwezig en aarzelde geen mo ment toen hij zag dat de jongen al meerdere malen kopje onder was geweest. Gekleed en al sprong hij het water in ter hoogte van het haventje in Cadzand-Bad en haalde de jongen uit het water. Het kind verkeerde weliswaar niet in een levensbedreigende situatie, maar werd voor de ze kerheid toch met de traumahe likopter overgebracht naar het Sint Jan ziekenhuis te Brugge. De politie nam contact op met het ziekenhuis. Het bleek dat het de jongen zeer goed ging, hij was in de gangen alweer aan het crossen op een fiets. De vermoedelijk Belgische man die de jongen uit het water heeft gehaald, wordt verzocht contact op te nemen via tele foonnummer 0900-8844. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Bewoners uit de Magistraatwijk in Middel burg die zonder vergunning een serre hebben gebouwd, kunnen een andere, legale serre laten bouwen die voldoet aan de eisen van de welstandscommissie. Woningbouwvereniging Woon- goed Middelburg vraagt don derdag aan betrokkenen wat ze daarvan vinden. Woongoed gaf de bewoners van de Magistraatwijk aanvanke lijk tot gisteren de tijd om ille gale bouwwerken zoals serres en bergingen aan te passen en een vergunning aan te vragen bij de gemeente. Bijna alle tuin huisjes zijn inmiddels wegge haald, zei Woongoeddirecteur E. de Ceuster gisteren. Voor de serres geldt een heel ander ver haal. „De mensen die een serre heb ben aangebouwd, hebben be hoefte aan extra ruimte. De wo ningen zijn niet zo groot en die ruimte is echt nodig. Komende donderdag hebben we een ge sprek met deze bewoners be legd. We leggen ze voor dat we we een nieuwe, redelijk eenvou dige serre kunnen bouwen, die ze kunnen kopen. Als ze daar op in gaan, heeft de wijk straks goedgekeurde serres in dezelf de, passende uitvoering. In eer ste instantie geldt dit aanbod voor de bewoners die nu met een illegale serre zitten, maar als andere mensen in de wijk ook van dit aanbod gebruik willen maken, kan dat", aldus De Ceuster. Leefbaarder Het terugbrengen van het aan tal illegale bouwwerken is een onderdeel van het project Bui tengewoon Veilig in de Magi straatwijk. In opdracht van de gemeente stelde Woongoed dit plan op om de wijk leefbaarder te maken. Bewoners hadden zelf aangege ven dat ze wildgroei van bouw sels vervelend vonden. Het maakte de wijk rommelig en daarmee werd een gevoel van onveiligheid gewekt. Woongoed Middelburg bepaalde daarom in eerste instantie dat de bouw werken voor 2 april verdwenen moesten zijn. Bewoners rea geerden daar boos op omdat sommige bouwwerken er al vij f- tien jaar stonden en nog door eerdere bewoners gebouwd zijn. Ook vonden zij 2 april kort dag. Daarop werd 3 juni als uiterlijke datum afgesproken. Woongoed is inmiddels scher per op illegale bouwsels gaan letten, ook in de overige wijken, vertelde De Ceuster. „Of we er gens anders in Middelburg ook zo'n grote actie houden, hangt af van de bewoners. Zij zullen eerst moeten laten horen dat ze zich niet prettig voelen in een wijk." VLISSINGEN - Een twaalfjari ge inwoner van Vlissingen is gistermiddag zwaargewond ge raakt toen hij werd aangereden door een tractor met aanhang wagen op het Baskensburgplein in Vlissingen. De 36-jarige chauffeur van de tractor reed over het midden pad van het sportterrein en week uit naar links om drie voetgangers in te halen. De twaalfjarige liep net een van de andere voetgangers voorbij toen de combinatie passeerde. De jongen werd geraakt door de aanhangwagen en kwam er on der terecht. Hij liep inwendig letsel op en is met de ambulance overgebracht naar het zieken huis. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil zo'n duizend dam men in waterlopen op Walche ren verwijderen. Daarnaast wordt er gewerkt aan een plan voor het grootschalig saneren van dammen op Zuid-Beve land. Dat plan moet binnen twee jaar klaar zijn. In sommige delen van Midden- en Noord-Zeeland is het aantal dammen uit de hand gelopen. Het waterschap is daar niet ge lukkig mee, omdat de kans op verstoppingen en opstuwing er door toeneemt, het onderhoud extra werk vergt en de water berging vermindert. Bovendien is de verkeersveiligheid er niet mee gediend. Vooral op Walcheren was er sprake van een wildgroei. Dat kwam doordat er zeker tien jaar lang relatief weinig was ge beurd aan sanering, in afwach ting van de ruilverkaveling. In december 2000 heeft het water schap ruim 450.000 euro uitge trokken voor het verleggen of opruimen van dammen, in com binatie met kavelaanvaar- dingswerken. Het geld was bestemd voor een deel van het ruilverkavelings- gebied. Zeeuwse Eilanden wil het beleid nu laten gelden voor het totale gebied. Aangezien het van belang is dat iedereen eraan deelneemt, wordt het verwijde ren van dammen verplicht ge steld. De reden voor de voortvarende aanpak is dat de combinatie met kavelaanvaardingswerken leidt tot aanzienlij ke lagere kos ten. Het waterschap wil daar van maximaal profiteren. Een ander belangrijk argument is dat nu nog kan wox'den gepro fiteerd van de afspraken die met de Dienst Landelijke Gebied, de gemeenten en de provincie zijn gemaakt over een soepele han tering van het Bouwstoffenbe sluit. Dat betekent onder meer dat geen of slechts beperkt bodemmonsters hoeven te wor den genomen, wat veel geld bespaart. Indien het besluit vol ledig zou moeten worden nage leefd, leidt dat tot een verdub beling van de kosten. De operatie op Walcheren kost in totaal ruim 1,1 miljoen euro. Rekening houdend met het geld dat al eerder beschikbaar was gesteld en wat Europese subsi die, moet het waterschap nog eens 600.000 euro bijleggen. Sanering Het aantal dammen op Zuid- Beveland is volgens Zeeuwse Eilanden ook nog te groot. Door het Bouwstoffenbesluit liggen de kosten van sanering echter hoog. Daarom wordt gepro beerd eenzelfde regeling als voor Walcheren voor elkaar te krijgen. Voor de overige delen van zijn werkgebied (Schouwen-Duive- land, Sint Philipsland, Tholen en Noord-Beveland) denkt Zeeuwse Eilanden voorlopig niet aan ingrijpende maatrege len. Het aantal dammen is daar relatief laag. Het waterschapsbestuur spreekt morgen over het dam- menbeleid. De bijeenkomst wordt om 19.30 uur gehouden in het hoofdkantoor in Goes. Tioee donkere mannen zetten zich vrijdagavond druk en vrolijk pratend neer op het Middelburgse terras. Ze wa ren in een opperbeste stem ming, zo bleek toen de ser veerster hun bestelling op nam. Want even later kwam het meisje terug met een dienblad vol bier voor het complete terras. De beide Se- negalezen betrokken zo een aantal Middelburgers bij de overwinning van hun natio- - naai elftal op het Franse team. Het rondje zorgde ook voor een omslag van de sfeer. Tafeltjes werden aangescho ven en plotseling zaten er geen zes verschillende stellen op dat terras maar één vrolijk gezelschap. door Henk Postma VLISSINGEN - Het gaat in Zeeland de goede kant op met het middelbaar beroepsonder wijs. De twee opleidingencentra (ROC's), die vrijwel alle mbo- opleidingen bundelen, functio neren nog niet op alle fronten perfect, maar zijn wel druk in de weer om ook de laatste minpun ten weg te werken. Het ROC Westerschelde (Zeeuws-Vlaan- deren) kreeg daar vorig jaar al een pluim voor van de onder wijsinspectie. Het ROC Zeeland (overig deel van de provincie) blijkt nu ook op de goede weg. Wel signaleert de onderwijsin spectie daar nog een aantal ern stige tekortkomingen. Va,n de tien opleidingen die de inspectie begin dit jaar bij het ROC Zeeland onder de loep nam, functioneren drie nog steeds beneden de maat, zo blijkt uit het nu verschenen in spectierapport. Vooral de oplei ding administratief medewer ker laat veel te wensen over. Ook de opleidingen middenkader functionaris reizen, en helpende welzijn zijn nog niet op accepta bel niveau. Bij deze drie oplei dingen is met name de examine ring ver beneden de maat. Zeven andere opleidingen die werden onderzocht, scoren inmiddels xmim voldoende. Incompleet Hoewel het ROC Zeeland de voorbije periode worstelde met een incompleet top-manage ment, is tot op het niveau van de vestigingsdirecteuren (Vlissin gen, Middelburg en Goes) syste matisch gewerkt aan vex'bete- ring van de onderwijskwaliteit. Maar lager in de ox-ganisatie blijkt dat nog niet of nauwelijks het geval. „Management en or ganisatie zijn weliswaar gericht op verbetering van de kwaliteit van het onderwijs, maar de con trolefunctie op inhoudelijke re sultaten dient versterkt te wor den", concludeert de inspectie. De inspectie stelt vast dat het ROC een voldoende breed aan bod van beroepsopleidingen biedt, en dat voorlichting en in take inmiddels tot de sterke punten behoren. Desalniette min wordt gesteld dat het ROC nog in onvoldoende mate zorg draagt voor de toegankelijkheid van het onderwijs. Op beleids niveau is daar al wel aandacht voor, maar dat werkt nog niet voldoende door naar de lagere echelons binnen de organisatie. Een minpuntje is dat een aantal opleidingen nog niet flexibel genoeg is, en onvoldoende in staat is om maatwerk te leveren. Met name de opleiding admini stratief medewerker scoort op dit punt erg zwak. Vrijwel alle opleidingen scoren bijzonder hoog waar het gaat om begeleiding van leerlingen en voorkoming van voortijdig schoolverlaten. De ondex-zochte opleidingen die ruim voldoende scoren zijn: Nederlands voor anderstaligen, zorghulp, ver koopmedewerker, aankomend wegenbouwer, gezel schilder, maritiem officier en verpleeg kunde. Het sterkst uit de bus kwam de Goese opleiding Ne- dexiands voor anderstaligen/in burgering. Die scooxt op alle punten zonder meer positief. De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9