Gevolgen nieuw Europees visserijbeleid te ingrijpend Negatief reisadvies India PZC Getuige tegen Milosevic zwijgt Australisch vee laat te veel winden lil? Moordenaar van Van Dijk mogelijk terug het gevang in Leiders beide landen treffen elkaar vandaag in Kazachstan Flat Sint Petersburg valt uit elkaar A jlil' Ontslag bisschop Australië geëist Militairen doden ontvoerders Baby gedetineerde vrouw ontsnapt Nieuw mkz-geval in Zuid-Korea Aanklachten geweld Oost-Timor A, jm f - J "1 Alleen piloot schuldig aan drama luchtshow Oostende Eurobiljet kan slecht tegen te heet wassen Le Pen opnieuw beschuldigd van martelingen dinsdag 4 juni 2002 van onze redactie buitenland CANBERRA - Australische biologen onderzoeken of zij microben uit de magen van kangoeroes naar koeien en schapen kunnen overbrengen om deze grazers minder winde rig te maken. De koeien en schapen produce- ren bij de spijsvertering bij el kaar drie miljoen ton methaan gas per jaar, ofwel veertien procent van de totale broeikas gasproductie in een land dat per hoofd van de bevolking de grootste producent van broei kasgassen ter wereld is. Een ander broeikasgas is kooldi oxide, dat ontstaat bij de ver branding van fossiele brand stoffen als steenkool, olie en gas. Anders dan koeien en schapen produceren kangoeroes nau welijks methaangas. Biologen denken dat de microben in de magen van deze dieren water stof binden dat bij de fermen tatie vrijkomt, waardoor er geen methaan ontstaat. Onderzoekers in Queensland experimenteren nu met een veertigtal bacteriesoorten uit de magen van kangoeroes om te bepalen welke eventueel overgebracht kunnen worden naar koeien en schapen. De onderzoekers bekijken ook of microben uit kangoeroema gen de veeteelt efficiënter kun nen maken. Kangoeroes kunnen de in heemse grassen van Australië beter verteren dan koeien en schapen, die door Europese ko lonisten in Australië zijn geïn troduceerd. AP Een Indiase militair veria ;en ondergrondse bunker op de grens tussen India en Pakistan in Jammu. foto Aijaz Rahi/AP district Pulwama in het zuiden Taiba door India verantwoorde- New Delhi vorig jaar december, van Kashmir. Jiash-Mohammed lijk gehouden voor de aanslag Daarbij kwamen veertien men- wordt samen met Lashkar-e- op het nationale parlement in sen om het leven. ANP f A SINT PETERSBURG - Een flatgebouw van negen verdiepingen in de Russische stad Sint Petersburg is gisteren ingestort. Eén persoon is om het leven gekomen en twee zijn met verwondingen in het zie kenhuis opgenomen. Zo'n 430 bewoners zijn hun huis en inboedel kwijt. Volgens loco-burgemeester Anna Bagotski liggen er mogelijk nog mensen onder het puin bedolven, hoewel de meeste bewoners SYDNEY - In Australië heeft de aartsbisschop van Sydney gisteren geweigerd gehoor te geven aan advocaten van slacht offers van kindermishandeling die vinden dat. hij zijn ambt moet neerleggen. Aartsbisschop George Pell erkende zondag in een radio-in terview dat hij 50.000 Australische dollars (bijna 30.000 euro) had aangeboden aan de ouders van twee meisjes die zes jaar lang door een priester waren misbruikt. Het ging volgens hem echter niet om zwijggeld. AP GENERAL SANTOS - Vier Filipijnse militairen hebben bij een vuurgevecht drie leden van een bende ontvoerders neer geschoten. De bende probeerde een groep van veertien hande laren te ontvoeren. Dit hebben officiële bronnen van het leger gisteren bevestigd. Bij de schietpartij met de dertig ontvoerders i'aakten alle vier de soldaten gewond. Het incident vond plaats op een afgele gen weg, tachtig kilometer ten westen van Santos City, op het zuidelijke eiland Mindanao. RTR METZ - Helpers van een gedetineerde vrouw die in Metz pro beerde te ontsnappen, hebben alleen haar pasgeboren baby meegenomen. Ze lieten de moeder, die bij de uitbraakpoging ten val kwam, achter. Dat meldt de Franse politie. De vrouw was donderdagavond in een ziekenhuis in Metz be vallen, terwijl twee politiemannen buiten de kraamafdeling de wacht hielden. Ze slaagde erin haar baby aan een koord van lakens vanaf de vijfde etage te laten zakken. Toen ze zelf langs het koord naar beneden ging, scheurden de lakens en viel ze van een hoogte van ongeveer tien meter. De vrouw liep daarbij een aantal botbreuken op. De helpers van de gedetineerde vrouw hebben haar baby vrij dagavond afgeleverd in een ziekenhuis in Thionville. AFP SEOUL - De regering van Zuid-Korea heeft gisteren beves tigd dat er opnieuw een geval van mond- en klauwzeer is ge constateerd bij een vai'ken. Het is het eerste nieuwe geval van mkz sinds de wereldkampioenschappen voetbal in het land worden gehouden. Alle 1500 overige varkens op de boerderij waar de uitbraak is ontdekt, zijn inmiddels gedood, aldus het ministerie van Landbouw. Voi'ige maand constateerden de autoriteiten twaalf gevallen van mkz bij varkens. Uit voorzorg zijn medio mei 100.000 var kens gedood om te voorkomen dat de bezoekende voetbalfans de ziekte verder zouden kunnen verspreiden. RTR JAKARTA - De Indonesische openbaar aanklager heeft zeven nieuwe aanklachten opgesteld in verband met het bloedige geweld in 1999 in Oost-Timoi'. Onder de nieuwe aangeklaag den is de beruchte militieleider Eurico Guterres. Een speciaal hof in Jakarta behandelt momenteel de aanklachten rond Oost-Timor. In totaal 25 mensen moeten nu terecht staan. Oost-Timor was drie jaar geleden het toneel van een bloed bad. Een meerdei'heid van de Oost-Timorezen stemde in een referendum voor onafhankelijkheid van Indonesië. Pro-Ja- kartamilities, gesteund door Indonesische militairen, dood den meer dan duizend mensen. ANP zeker twintig nxiixuten de tijd hebben gehad om het gebouw veilig te kunnen verlaten. Bewoners vertelden dat plotseling eexx grote scheur verscheen in een van de bovenste appartementen van de flat, die dateert uit de Sovjettijd. Binnexx eexx uur stortten de bovenste drie verdiepingen in en vatte een deel van het gebouw vlam. foto Dimitri Lovetski/AP BERLIJN - Wasvoorschriften staan er niet op aangegeven, maar het is geen goed idee om eurobiljetten te wassen op tenx- peraturen van zestig graden of meer. Dan laat het aluminium strookje namelijk los. Het gebruik van bleekmiddelen is ook niet aan te raden, hoewel de gevolgen daax-van alleen in UV-licht te zien zijn: niet alleen echtheidskenmexken zoals de Europese vlag lichten op, maar het hele bankbiljet. Het Berlijnse tijdschrift Super Illu kwam met dit bericht. Bankbiljettenexpext A. Walter van de Duitse bank bevestigde het gistex'en. Volgens Walter zijn andere echtheidskenmexken, zoals watermei'ken, wel bestand tegen water en hoge temperatu ren. AP PARIJS - Minder dan een week voor de Franse parlementsver- kiezixxgen wordt de radicaal rechtse leider Jean-Marie Le Pen opnieuw beschuldigd van martelingen in het voox-malige Fraxxs-Algerije. Dagblad Le Monde bi'engt van daag een artikel waarin Algerij nen die destijds tegen de Fx-anse strijdkrachten vochten Le Pen beschuldigen hen te hebben ge marteld. Le Pen was in 1957 als militair in 'het departement' Al gerije. In 1962, het jaar van de onafhankelijkheid van Algerije, zou Le Pen in een tijdschrift hebben toegegeven te hebben gemarteld. Le Pen heeft de beschuldigin gen gisteren al afgedaan als 'manipulaties' om de verkiezin gen te beïnvloeden. DPA van onze redactie buitenland ALAN YA - De hoofdofficier van Justitie ixx Alanya gaat ervan uit dat de verkrachter exx mooi'de- naar van Marijke van Dijk als nog zijn straf moet uitzitten. Dat zei Y. Drost van letselscha dekantoor Di*ost gisteren vanuit de Turkse stad Alanya. „Volgens de hoofdofficier van Justitie is het voor 90 procent zeker dat de dader weer achter de tralies gaat. Hij is ten onrech te voor amnestie in aanmexking gekomen", aldus Drost. Hij voerde namens de twee vrien dinnen van Van Dijk, die toen- teiiijd door dezelfde man zijn verkracht, en de nabestaanden van de vermoorde Marijke van Dijk gisterochtend een gesprek Advertentie Vandaag kijkdag 4 juni 10.00-17.00 uur (woensdag kijkdag 10.00-20.00 uur) Kunst- en Antiek- VEIIJNG 6 juni, aanvang 13.30 uur Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680 door Harmen van der Werf BRUSSEL - De gevolgen van het vorige week door Eurocom missaris Fischler voorgestelde nieuwe Europese visserijbeleid zijn te ingrijpend voor de Ne derlandse kottervloot. Dat vindt A. J. Maat, lid van het CDA, de grootste Nederlandse fractie in het Europese Parle ment. GroenLinks-Europarle- mentariër A. de Roo juicht de voorstellen toe. Volgens De Roo is een forse inkrixxxping van de vloot onvermijdelijk. CDA'er Maat heeft kritiek, maar steunt het beleid van Fischler wel op hoofdlijnen. „Fischler legt in zijn plan een directe relatie tussen de staat waarin de visbestanden zich be vinden en de omvang van de van onze redactie buitenland NEW DELHI - Na Pakistan geldt nu ook voor India een ne gatief reisadvies voor Neder landers. De risico's tijdens een reis door de regio worden te groot geacht nu de spanningen tussen de landen oplopen. Nederlanders die een vakantie reis hadden geboekt naar India kunnen hun geld terugkrijgen. Dat heeft de stichting Calami teitenfonds Reizen gisteren be sloten, aldus adjunct-directeur K. Bekkers. Reizen die nog gaande zijn in India moeten voor vrijdag zijn afgebroken of aangepast, anders vervalt een eventuele vergoeding wegens molest. De Indiase premier Vajpayee uitte gisteren opnieuw harde kritiek op buurland Pakistan. Hij deed dit tijdens een lunch met de president Nazarbajev van Kazachstan, die optreedt als gastheer van een driedaagse Aziatische top. „India vecht continu tegen het terrorisme, gesponsord door een natie", al dus de Indiase premier die buur land Pakistan niet direct bij naam noemde. „Hun doel is het verzwakken van de sociale en culturele structuxir van onze sa menleving. Hij zei pas bex-eid te zijn tot een gesprek met de Pa kistaanse pi'esident Musharx-af als die een einde maakt aan het geweld van moslimrebellen, die India vanaf Pakistaans grond gebied bestoken. Musharraf zelf wilde gistex'en niets weten van voorwaarden vooi'af. „De hoofdzaak is dat In dia tot een dialoog bei'eid is", aldus de president, die net als met de hoofdofficier. Drost wil de met de nabestaanden ovex-- leggen of ze een schadeclaim willen indienen tegen de dader die na zeven jaar celstraf op vrije voeten was gekomen. Hij werd gistex'en opnieuw aan gehouden. Officier van Justitie Selami Hatiboglu in Alanya be nadrukte echter dat de dader is aangehouden voor een verhoor over een andere zaak dan zijn vexwroegde vrijlating. Volgens Hatiboglu wordt de man ver dacht van een misdrijf. Dat de lict heeft zich volgens hem niet in de dagen voorgedaan dat de Turk weer vrij voeten. Oxrx wat voor vergrijp het gaat, kon de o fficier niet zeggen, Hatiboglu zegt hoger beroep te hebben aangetekend tegen de vervroegde vx'ijlating. De dader kwam vx-ij op basis van een am nestiewet, die echter bedoeld was voor mensen met celstraf fen tot tien jaar. De man was tot levenslang verooi'deeld. Volgens Drost zit hij nu vast op het politiebureau in Alanya, in afwachting van het vonnis van de rechtbank ixx Hataij over de amnestieregeling. Vandaag wox'dt duidelijk of hij wel of niet vrijkomt op grond van deze re geling. De Tux'k mocht op 23 mei de gevangenis verlaten. Don derdag ontdekte een filmploeg bij toeval dat hij op vrije voeten was. De vrijlating leidde tot commotie in Nederland en pro testen van Den Haag bij de au toriteiten in Turkije. ANP vloot. Dat is een goed uitgangs punt. Maar dan begrijp ik niet waarom hij de Nederlandse vloot met tien tot elf procent wil terugbx'engen de komende vijf jaar. De visbestanden waarvan Nederlandse vissers het vooral moeten hebben, schol en tong, ontwikkelen zich immers rede lijk goed." Het is Maat ook opgevallen dat Fischler geen rekening hield met dé Nederlandse oplossing om de inzet van de vloot te be Vajpayee de top in de Kazach- staanse hoofdstad Alma Ata bijwoont. Tijdens de bijeen komst zullen ze zich in de de zelfde kamer bevinden en van verschillende kanten wordt aangedrongen op een gesprek tussen het tweetal. Zowel Rus land als China doen pogingen tot bemiddeling. Aanslag Een hoge Indiase functionai'is sprak gisteren in de marge van de Aziatische top dat India niet ovex'haast zal reageren op een nieuwe aanslag in de omstreden regio Kashmir. Een aanslag op een legerbasis vorige maand bracht India en Pakistan op de rand van oorlog. In het Indiase deel van het islamitische Kashmir vechten rebellen voor afscheiding. New Delhi be schuldigt Islamabad ervan de opstandelingen te steunen. Bei de landen hebben rond de mil joen militairen samengetrokken langs de grens. Indiase grenstroepen doodden gisteren in Kashmir een belang rijke rebellenleider. De Pakis taanse districtscommandant van Jaish-e-Mohammed, Riyaz Ahmed Siddiqi, werd doodge schoten tijdens een hevig vuux'- gevecht in het dorp Panju in het perken, namelijk het systeem van zeedagen. Nederlandse vis- sei'sschepen mogen niet onbe perkt op zee zijn. Ze krijgen jaarlijks op basis van de vastge stelde visquota een hoeveelheid zeedagen toegewezen (>yaarop zij mogen vissen. Kraan Half j unials de visserij commis sie van het Europees parlement vergadert, zal Maat dit aan de orde stellen. „Fischler moet toch weten dat Nederland met die zeedagen al de vangstcapa citeit heeft teruggebracht." Hij zal er ook voor pleiten Spaanse en Portugese vissei's geen toegang te vei'schaffen tot de Noordzee. Zij mogen daar in px'incipe vanaf 2003 op onge- quoteerde soorten vissen. „Dat is bij de toetreding van Spanje en Portugal tot de EU afgespro- ken", onderkent Maat. „Maar het is toch raar aan de ene kant de kraan dicht te draaien door de vloot in te krimpen en aan de andere kant de kraan open te zetten voor Spaanse en Portu- gese vissers." Nieuwbouw Spaanse Europarlementax'iërs hebben voi'ige week in een spoeddebatje de vloer aange veegd met Fischler. Zij kiezen onverkort partij voor de eigen vissers. Maat zegt dat niet te doen: „De Spanjaarden pi-obe ren alles onderuit te schoffelen, ook het voorstel om niet langer de nieuwbouw van schepen te subsidiëren. Ik vind dat juist een goed idee, zoals ook het plan om de controle aan te scherpen." GroenLinks is blij dat de Euro pese Commissie met een stevig visserijbeleid kwam. „Hoe pijn lijk ook voor de sector, deze maatregelen zijn hard nodig om de visbestanden te redden", al dus pai'lementslid De Roo. Hij noemt een drastische inkrim ping van de Europese vloot on vermijdelijk, omdat vangstquo ta alleen niet blijken te helpen tegen ovei'bevissing. De maat- i'egelen zijn volgens hem ook nodig in het belang van de vis sers. „Want zonder vis geen vis- sei-s." Hij pleit tegelijkertijd voor meer sociale overgangs maatregelen voor de getroffen vissers. door Simone van Priel DEN HAAG - Een beschermde getuige van de aanklagers heeft het gisteren in het proces tegen de Joegoslavische oud-presi dent Slobodan Milosevic voor het Joegoslavië-Tribunaal vol ledig laten afweten. De getuige, die om veiligheidsredenen werd aangeduid met 'K12', weigerde antwoord te geven op enkele in leidende vragen. ,,U bent hier om de waarheid te vertellen", hield de Britse x-ech- ter Richard May hem voor. „De waai'heid is dat ik niet kan ge tuigen en dat is de enige waar heid", antwoordde K12. Op de vraag van de Chinese rechter O- Gon Kwon waarom hij niets kon zeggen, zei hij: „Wilt u dat ik meer informatie geef en het le ven van ander mensen in gevaar bi-eng?" Het optreden van de getuige werd opgeschort in afwachting van de uitkomst van een gesprek dat. hij met de aanklagei-s zal hebben. De rechters kunnen weigerachtige getuigen een boete of celstraf opleggen we gens minachting van het hof. Vanwege de beschermende maatregelen die het tribunaal voor hem heeft getroffen, wordt K12 gezien als een belangxijke getuige. Als hij vei'dere mede- door Pascale Thewissen BRUSSEL - Tien doden en 55 gewonden waren in 1997 het gevolg van een ongeluk met een toestel van de Jordaanse luchtmacht tijdens een vlieg- show in Oostende. Vijf jaar later hebben de slachtoffers nog steeds geen schadever goeding ontvangen en gaan de vluchtdirecteur en de man die destijds verantwoorde lijk was voor de veiligheid, vrijuit. Dat besliste de recht bank in Brugge gisteren. Volgens de rechtbank ligt de schuld voor het ongeluk in eex'ste instantie bij de Jor- daanse piloot, die zelf ook omkwam. De man nam bij zijn stunt tijdens de vlieg- show in juli 1997 te veel risi werking weigeit, dan is dat de zoveelste tegenslag voor de aan- klagex-s. Vx-ijdag ei'kende aan klager Geoffrey Nice dat men sen uit de directe kring rond Milosevic niet staan te springen om tegen hem te getuigen. „Een zaak als deze zou gemakkelijk te bewijzen zijn als een aantal insiders bex-eid zou zijn te getui gen." Hoe dichter ze tegen Milo sevic aanschurkten, hoe 'moei lijker ze te bereiken zijn'. Nice vroeg daai'om twee maan den extra tijd om het bewijs te gen Milosevic te presenteren. Zij hebben hem op zestig punten beschuldigd van het plegen van misdaden tegen de menselijk heid en schendingen van het oorlogsrecht, waaronder de de portatie van 800.000 Albanezen uit Kosovo en de mooi'd op ten minste 900 van hen. Milosevic heeft volgens de aanklagers niets gedaan om het geweld van Joegoslavische en Servische tx'oepen onder zijn gezag te voorkomen of te bestraffen. Het is zeer de vraag of de aan klagers meer tijd krijgen. De rechters, die soms geobsedeerd lijken door de angst dat het pro ces tegen Milosevic te lang zal voortslepen, hebben sti'enge tijdslimieten opgelegd. Meer dan honderd mogelijke getui gen zijn daarom al van de lijst geschrapt. GPD co, waardoor hij de controle over het toestel kwijtraakte. Het vliegtuig raakte in een duikvlucht en stortte neer Dat ook de vluchtdirecteur en de veiligheidswaarnemer fouten maakten, staat vol gens de rechtbank vast. Zo hadden ze vanuit de contro- letox-en onvoldoende zicht op de manoeuvres van de piloot en verzuimden ze hem tot de orde te roepen. Maar het is niet zeker dat de crash voor komen had kunnen worden als zij hun werk naar behoren hadden gedaan, oordeelt de rechtbank. Die sprak de twee daarom vrij Voor de slachtoffers en de na bestaanden is de uitspraak een teleurstelling. Ze bera den zich nog over de vx-aag of ze in hoger beroep gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5