Akkoord over identificatieplicht JSF-contract nu pas goedgekeurd \rrmm\ PZC Verdachte moord op Fortuyn heeft weinig privacy Nederlanders raken gewond op Duitse snelweg 3 CDAVVD en LPF geven gezag op straat meer bevoegdheden Uitgaven zorg stijgen fors Vredesactivisten gaan vrijuit Veel aardbeien Zuid-Europa giftig Gouden Griffel voor Winterijs Schiphol grijpt 34 drugskoffers VI - bsico Politie arresteert verdachten van mensensmokkel HSL-Zuid is pas in 2007 af Melkveehouder laat koeien toch ruimen dinsdag 4 juni 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Na ruim vijftig jaar discussie wordt ook in Ne derland een algemene identifi catieplicht ingevoerd. De poli tieke leiders van CDA, WD én LPF zijn het er over eens gewor den dat alle burgers ouder dan 12 jaar die zich op Nederlands grondgebied bevinden, zich wettelijk moeten kunnen legiti meren. België ging ons land al in 1919 voor. De enige beperking is dat de politie een 'redelijk ver moeden' van strafbare hande lingen moet hebben vóór naar papieren mag worden gevraagd. Het akkoord over de identifica tieplicht, sinds jaar en dag een heet hangijzer in politiek Den Haag, werd bereikt in de marge van een discussie over het her stel van 'gezag' op straat. De be voegdheden van politie moeten worden uitgebreid, vinden CDA-leider Balkenende, WD- leider Zalm en LPF-voorman Herben. Zo willen de onderhan delaars de politie meer armslag geven voor het fouilleren van burgers en het doorzoeken van auto's. Ook de identificatie plicht maakt deel uit van dit pakket 'gezagversterking'. De discussie over de noodzaak van identificatieplicht laaide vorig jaar op na de terroristi sche aanslagen op 11 september in de VS. WD en CDA pleitten drie dagen na de aanslagen al voor invoering van een algeme ne identificatieplicht, maar vonden de PvdA op hun weg. Ook VVD-minister Korthals van Justitie voelde er niet veel voor. In oktober werd wel beslo ten dat burgers zich moeten kunnen legitimeren bij dreigen de tgrreur. „Maar een aanslag is met zo'n verplichting niet te voorkomen", tekende Korthals aan. Sinds 1994 geldt in Nederland een wettelijke identificatie plicht, maar de wet heeft be trekking op slechts een beperkt aantal situaties. Zo moeten be trapte zwartrijders zich kunnen legitimeren, evenals werkne mers op de werkplek. De nieuwe algemene identificatieplicht geldt altijd en overal. Wie een overtreding begaat en geen pa pieren bij zich heeft, krijgt voor het niet tonen van een geldig identiteitsbewijs een aparte boete. Er zijn geen goede argumenten te bedenken voor de invoering van een algemene identificatie plicht. Dat vindt M. Wijngaar den, voorzitter van de Coorn- hert Liga, Vereniging voor Strafrechthervorming. „De cri minaliteit pak je er niet mee aan. Het zou wel eens tot onrust kunnen leiden in achterstands wijken, waar mensen zich mis schien vaker dan gebruikelijk moeten identificeren", aldus Wijngaarden. „Je lost hier geen misdrijven mee op. Bovendien is het geen prettig idee. Het Ausweis-effect van de Tweede Wereldoorlog maakt het allemaal erg beladen. Het is ook stigmatiserend", al dus Wijngaarden. Woordvoer der C. den Bakker van de raad van hoofdcommissarissen ver wijst naar een eerder advies van de raad aan Korthals. De hoofd commissarissen waarschuwden daarin dat criminelen de identi ficatieplicht met valse papieren omzeilen. De politietop meent met een beperkte identificatie plicht al goed uit de voeten te kunnen. De Vereniging Vluchtelingen Werk Nederland heeft geruime tijd geleden benadrukt dat de algemene identificatieplicht stigmatiserend zou kunnen werken. GPD VOORBURG - De uitgaven aan zorg zijn in 2001 met9,2 pro cent gestegen tot ruim 46 miljard euro. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS. De uitgaven aan alleen ge zondheidszorg stegen in 2001 met 8,3 procent, de uitgaven aan welzijnszorg met 11,2 procent. De stijging is onder meer veroorzaakt door hogere loonkosten in de instellingen, tariefsverhogingen bij vrije beroepsbeoe fenaren en extra capaciteit voor het wegwerken van wacht lijsten. In 2001 is per hoofd van de bevolking 2870 euro uitge geven aan zorg. De stijging is aanmerkelijk groter dan in 2000, toen de kosten voor alleen de gezondheidszorg met 6,4 procent omhoog gingen. ANP HEERLEN - De kantonrechter in Heerlen heeft gisteren drie vredesactivisten niet gestraft voor hun deelname aan de paas- actie tegen het hoofdkwartier van de NAVO in Bxuxnssum vo rig jaar. Twee van hen werden weliswaar schuldig bevonden aan het betreden van verboden terrein, maar de rechter legde hen daarvoor geen straf op. Een derde activist, die door de mare chaussee van een monument voor het hoofdkwax*tier was ge haald, werd ontslagen van rechtsvervolging. ANP DEN HAAG - De Keuringsdienst van Waren heeft bij een on derzoek begin mei bij imim 45 procent van de aax-dbeien uit Zuid-Eui'opa te veel x-esten van bestrijdingsmiddelen gevon den. De Nederlandse aardbeien zaten allemaal onder de norm. De resten van bestrijdingsmiddelen leveren geen direct ge vaar voor de volksgezondheid op, aldus een woox'dvoerder van de keuringsdienst. Ook de Nederlandse aardbeien met de verboden middelen zijn in deze doses ongevaarlijk. Het aantal 'foute' aardbeien uit Zuid-Eux-opa was dit jaar ho ger dan in vooi-gaande jai'en. In 1999 was dit 15 procent. ANP AMSTERDAM - Peter van Gestel heeft de Gouden Griffel voor het beste jeugdboek voor kinderen tot 12 jaar gewonnen met Winterijs. De Gouden Penseel voor het mooiste geïllus- treerde' kinderboek is voor Willemien Min voor haar werk in 'Ik schilder je in woorden', geschreven door Hans Hagen. De prijswinnaars zijn gisteren bekendgemaakt door de initia tiefnemer, de stichting Collectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek (CPNB). Van Gestel won eerder een Gouden Uil en een Zilveren Griffel voor 'Mariken' (1998) en een Zilve- ren Griffel voor 'Uit het leven van Ko Kruier' (1985). ANP SCHIPHOL - Het Schipholteam heeft in de eerste vijf maan den van dit jaar 34 koffers met cocaïne in beslag genomen van Zuid-Amerikaanse bendes die probeerden de drugs Europa binnen te smokkelen. In de koffers bevonden zich zendingen cocaïne die in gewicht varieerden van 10 tot 30 kilo, met een uitschieter naar 42 kilo eind maart. De smokkelaars bedienden zich van de zogenoemde airbag methode. Die houdt in dat ze koffers met drugs voorzien van een label, met daarop de naam van een nietsvermoedende passagier. Eenmaal in het land van bestemming plukken handlangers van de bende de drugskoffer tussen de rest van de lading uit, voordat die op de bagageband komt. ANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Met een zucht van verlichting kan demissionair staatssecretaris Van Hoof van Defensie eindelijk zijn handte kening zetten onder het Joint Strike Fighter-contract met de VS. Ruim een maand later dan de bedoeling was, zal de nieuw samengestelde Tweede Kamer vanmiddag de uitgaven goed keuren die gemoeid zijn met het straaljager-project. De Nederlandse luchtvaartin dustrie is altijd happig geweest op meebouwen met de Ameri kaanse gevechtsvlieger wegens de opdrachten die eraan vast zitten voor de deelnemende be drijven, zoals Stork en Philips, Het bedrijfsleven had al aan de slag moeten zijn met Ameri kaanse opdrachten. Maar een weigerachtige Kamer zorgde ervoor dat het kabinet bij de Verenigde Staten moest bedelen om uitstel voor het besluit. Aanvankelijk leek niets deelna me aan het project in de weg te staan. Het hele paarse kabinet had zich achter het besluit tot meebouwen geschaard. Ook op positiepartij CDA neigde naar instemming. Het kabinet wilde 920 miljoen voorschieten om de deelname te bekostigen. Het deelnemende bedrijfsleven zou dat op den duur terugbetalen. D66 gooide als eerste regerings- paxdij de deur dicht. De fractie vond het te vroeg om nu al te be sluiten welk toestel de F16 over tien jaar moet opvolgen. Door mee te bouwen, lag de opvolger al vast. Deelname betekent bij na zeker de JSF ook kopen, had premier Kok immers gezegd. Binnen de PvdA groeide de aar zeling gestaag. Dat meebouwen orders en dus banen op zou leve ren, was fraai. Maar liep Neder land geen financieel risico, vroeg de fractie zich af. Evenals D66 vond de PvdA het te vroeg om nu al te besluiten welk toe stel de luchtmacht straks nodig heeft. Uiteindelijk besloot de PvdA dat het JSF-avontuur te onge wis was. Daarmee was precies de helft van de toenmalige Ka mer tegen; PvdA, D66, Groen- Links en SP. Zij blokkeerden het geld dat nodig is om het 'entree kaartje' te betalen. Het kabinet besloot daarop de VS om uitstel te vragen. Het JSF-project zou vrijwel zeker stranden als een besluit geforceerd werd, hield het kabinet de Amerikaanse re gering voor. Er kwam uitstel tot 12 juni. De uitslag van de verkiezingen zorgt er nu voor dat de voor standers alsnog een ruime meerderheid hebben in de Tweede Kamer. WD en CDA, die altijd voor deelname zijn ge weest, hebben nu samen 67 ze tels. De Lijst Pim Fortuyn, met 26 zetels, is kort voor de verkie zingen van tegenstander in een voorstander veranderd, „Een voorzichtig positief standpunt", zei LPF-fractie- voorzitter Mat Herben. Dat standpunt had Pim Fortuyn al ingenomen op de ochtend van maandag 6 mei, een paar uur voordat hij werd vermoord. Fortuyn had een gesprek ge voerd met de Amerikaanse am bassadeur Sobel waarbij de laatste op de JSF-deelname wees in het kader van goede re laties tussen Amerika en Neder land. Herben, in een vroeger le ven hoofd interne voorlichting bij het department van Defen sie, heeft zich altijd een voor stander betoond van het pro ject. Rijksbegroting Gisteren hield hij nog een kleine slag om de arm, Deelname mag van Herben geen financiële pro blemen opleveren voor de rijks begroting. Minister Zalm (Fi nanciën) en het bedrijfsleven roepen echter al maanden dat dit absoluut niet zal gebeuren. De luchtvaax*tindustrie zal van daag daarom het langverwachte ja te horen krijgen. Waarmee de luchtmacht over tien jaar de felbegeerde JSF's krijgt als opvolger van de huidi ge 137 F16's. GPD Advertentie) lange vorststraat - goes doorFerdi Schrooten AMSTERDAM - De verdachte van de moord op Pim Fortuyn zit in de Amsterdamse Bijlmer bajes op een speciale afdeling voor zeer risicovolle en extreem vluchtgevaarlijke gedetineer den. Hij verblijft in een cel, waar hij de hele dag met camera's wordt geobserveerd. Daarvoor heeft hij vier weken in totale af zondering van de buitenwereld doorgebracht. Hij mocht alleen contact hebben met politie, jus titie en zijn advocaten. Bijna een maand zat hij op de Forensische Observatie- en Be geleidingsafdeling. De FOBA is bedoeld voor gedetineerden met een acute psychiatrische crisis. Voor deze gedetineerden is in gewone justitiële inrichtingen niet voldoende zorg. Het regime is nu iets versoepeld. Hoe zwaarder en eenzamer het ge vangenisregime, hoe groter de kans op depx-essies en zelf moord, wordt bij justitie gere deneerd. Bovendien vergen dit soort gedetineerden de nodige veiligheidsmaatregelen. Niet voor niets zit de verdachte ook in zijn soepeler detentiere gime strikt gescheiden van me degevangenen. „Hij ligt niet echt lekker in de gedetineerden- populatie. Daar zitten vrij veel Fortuyn-stemmers tussen, be grijp je?", zegt Eric Blaauw, fo rensisch psycholoog aan de Vrije Universiteit (VU) in Am sterdam. Hij bivakkeert ge dwongen op de extra beveiligde individuele begeleidingsafde ling. Een uurtje bellen per week mag, een uxor bezoek ook, tv en radio zijn geen probleem en de gedetineerde mag zoveel blie ven versturen en ontvangen als hij wil. De klok rond wordt de man nu door camera's in de gaten ge houden. Hij moet daarvan op de hoogte worden gesteld, maar kan er niets tegen ondernemen. Hij mag alleen in zijn eentje luchten, ax-beid verrichten of re creëren. Gevangenen op zijn af deling vormen een 'voortdurend beheersrisico' voor personeel, medegedetineerden en zichzelf, aldus het ministerie. Volgens datzelfde ministerie van Justitie is het cameratoe zicht voor zijn eigen bestwil. Het gaat om 'controle op het welbevinden van meneer', heet het. Stiekem gebruik van het ca meratoezicht om een beeld te krijgen van de psyche van de vei'dachte zou niet voor de hand liggen. „Forensische analyse is onwaai'schijnlijk. Dat gebeurt altijd vrijwillig en daarvoor moet de verdachte naar het Pie- ter Baan Centrum," aldus Blaauw. Een risico op wangedrag en zelfmoord ligt wat hem betreft meer voor de hand. Zowel het cameratoezicht, waarvan waar schijnlijk ook al tijdens zijn de tentie in de FOBA sprake was, als het geïsoleerde bestaan ver groten dat risico. „Mensen wor den er niet echt vrolijker van als elk aspect van hun dagelijkse le ven wordt opgemerkt." Het mi nisterie wil niet ingaan op een mogelijk zelfmoordrisico. GPD ROTTERDAM - De Unit Men sensmokkel van de politie Noord en Oost Nederland heeft vorige week acht verdachten van mensensmokkel aangehou den. Dat heeft justitie gisteren bekendgemaakt. Bij deze actie zijn ook illegalen opgepakt. De in Rotterdam opgepakte Chinezen behoren volgens justi tie tot de ox'ganisatie die verant woordelijk was voor het misluk te smokkeltransport naar Dover twee jaar geleden waarbij 58 Chinezen omkwamen in een Ne- derlandse vrachtwagen. Volgens justitie hadden drie van de acht verdachten een leiding gevende positie binnen de orga nisatie. Zij stonden in contact met andere leden van de organi satie in Oost-Europa. De belangrijkste taak van de onlangs aangehouden verdach ten was volgens justitie het zorgen voor 'safe houses' in Ne derland. Begin mei stuitte de politie tij dens haar onderzoek nog op 52 illegalen die in Rotterdam wachtten op transport naar En geland. Nadat de politie de acht had in gerekend, vond zij bij huiszoe kingen nog eens 25 illegale Chi nezen. ANP DEN HAAG - De Hogesnel heidslijn-Zuid (HSL) is pas in 2007 klaar. Het was de bedoeling dat de flitstreinen al vanaf eind 2005 van Amsterdam naar Parijs zouden gaan rijden. Dat heeft minister Netelenbos van Ver keer aan de Tweede Kamer ge schreven. De x-eistijd tussen Amsterdam en Parijs wordt drie uur. ANP Ambulances en brandweerwagens staan op de Duitse snelweg bij Ratingen, waar een Nederlandse touringcar (r) in botsing is gekomen met twee vrachtwagens. foto Franz PeterTschauner/ANP van onze redactie binnenland RATINGEN - Door een botsing van drie vrachtwagens en een Nederlandse touringcar op de Duitse snelweg bij Ratingen is gisteren een Russische bijrijder van een Duitse vrachtwagen omgekomen en een Nederlandse touringcarchauffeur zwaargewond geraakt. Twaalf Nederlandse toeristen raakten lichtgewond. De chauffeur van een kleine vrachtwagen is volgens de Duitse verkeerspolitie bij het verlaten van de A3 in de lichting van Keulen even na twaalven op een vrachtwa gen voor hem gereden. Zijn Russische bijrijder over leed, de Duitse chauffeur raakte zwaax'gewond. De kleine vrachtwagen viel door de aanrijding terug op de rijbaan. Een Nederlandse vrachtwagen op de rech terbaan van de snelweg moest hem ontwijken en reed in de flank van de Nedexiandse touringcar. De touringcar schoot daarop door de vangrail en kwam honderdmeter verder in de middenberm tot stilstand. De 43-jarige chauffeur van de Nederlandse vrachtwa gen brak door het ongeval beide armen. De twaalf licht gewonde toeristen zijn naar ziekenhuizen in de omge ving gebracht. Volgens een woordvoex-der van de stichting Bus was de touringcar onderweg naar het Zwarte Woud voor een dertiendaagse rondreis van De Jong Intra-vakanties. De toeristen hebben aangegeven dat zij hun vakantie willen voortzetten. Een vervangende bus is onderweg. Volgens de woordvoerder is de bus van i'eisox'ganisatie Kupers uit Weert. Volgens de verkeerspolitie bedraagt de schade van het ongeval 750.000 euro. ANP/DPA Op de boerderij in Scharsterb rug worden de koeien geruimd. foto ANP van onze redactie binnenland SCHARSTERBRUG - Een deel van de 188 koeien van melkveehouder Agricola uit het Friese Schar- sterbrug is gisteren toch nog geruimd. De rest van de veestapel is vandaag aan de beurt. De ruiming was al voor afgelopen vrijdag voorzien, maar toen weigerde de boer nog zijn vee af te laten voeren. Vorige week donderdag was op zijn bedrijf de gek- ke-koeienziektc bse geconstateerd. Wettelijk gezien kan een boer ervoor kiezen alleen risicovolle dieren te laten ruimen. Gevolg daar van is echter dat het bedrijf op slot komt te zitten. Melk en vlees mogen dan niet meer worden aan- en afgevoerd. „Eigenlijk kon de boer niet anders", alclus een voorlichtster van de gemeente Skar- sterlan. Het boerengezin gaat volgens plaatsvervangend directeur R. Lander van LNV-Noord zo nuchter mogelijk om met de ruiming. „Maar zoiets gaat je natuurlijk niet in de koude kleren zitten." De Nedei'landse Melkveehoudex^s Vakbond is het niet met de ruiming eens. „Bse is geen besmettelij ke ziekte. Het ministerie hanteext een vex-keerde definitie van een bse-vrij bedrijf. Volgens ons is het bedrijf van de betreffende boer al bse-vrij. De zieke koe is al dood. Ruiming van alle koeien is een gigantische verspilling", aldus voorzitter G. Roos. ANP FEUERWEHR 0JRKÏ852

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3