Bezwaar tegen ponpstation Dow PZC PZC Grotere kans op restauratiegeld molen Cadzand Oeroude inktvis te zien in 't Zwin Goud smeden blijft ambachtelijk werk Kennismaking door Javaanse Jongens 11 Omwonenden komen in geweer tegen installatie in waardevol gebied Veilig skaten in Breskens COLIJIU Slang gesignaleerd in Sas Vier maanden cel voor inbreker Duizenden euro's buit bij inbraak Halve finale voor jeugdbrandweer Lintje voor brandweerman T0PVEILING agenda dinsdag 4 juni 2002 door Ronald Verstraten RETRANCHEMENT - In Be zoekerscentrum 't Zwin in Re- tranchement is vanaf half juni een bijzonder fossiel te zien. Het is een overblijfsel van een inktvisachtig dier dat 395 mil joen jaar geleden leefde. Het gaat om een Orthoceras, die moet hebben geleefd in de Hoge Venen in België toen dat nog een door de zee over stroomd gebied was. Het fossiel is in 1960 gevonden in een steengroeve nabij Mal- médy. Ofschoon het aanvanke lijk aan verschillende instan ties werd aangeboden, zagen die er kennelijk het belang niet van in. Het fossiel verbleef daardoor veertig jaar lang in de anonimi teit. Twee jaar geleden werd het fossiel 'herontdekt' door J. de Block, de conservator van 't Zwin. Hij deed er langdurig onderzoek naar en sluit dit af met de presentatie in het be zoekerscentrum. Het bijzonder gaaf gebleven overblijfsel wordt daarbij ge presenteerd in samenhang met een volledige reconstructie van het oorspronkelijke dier. Het gesteente waarin het fossiel bewaard is gebleven draagt de naam arcose, een zeer harde zandsteensoort. Het bezoekerscëntrum staat aan de Gerrit van Hoekestraat 2. Het is geopend van 15 juni tot 2 september, van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. door René Hoonhorst AXEL - Het Bureau Rechtshulp Dordrecht heeft namens ruim zestig omwonenden bezwaar aangetekend tegen de bouw van een pompstation voor Dow Be nelux aan de Plattedijk in het Axelse buitengebied. Net als de Zaaidijk ligt de Plattedijk in een qua natuur- en landschaps waarden waardevol gebied en bovendien zijn andere locaties beschikbaar, stellen de be zwaarmakers opnieuw. De polderbewoners vinden het onbegrijpelijk dat het gemeen tebestuur opnieuw medewer king wil verlenen aan het verle nen van een vrijstelling voor het geldende Bestemmingsplan Buitengebied. De bouw van een pompstation past niet in het Streekplan Zeeland van de pro vincie en is ook strijdig met de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning van het Rijk. Bouw van een pompstation tast de 'karakte ristieke openheid' van het Zeeuwse landschap aan, bena drukken de bezwaarmakers. Daarnaast ontbreekt de nood zaak om een pompstation in het open polderlandschap neer te zetten. De vraag naar ethyleen is momenteel te laag voor een constant hogere productie en bovendien kan een pompstation ook op industrieterrein Vaartwijk of in de Koegorspol- der worden neergezet. Op die al ternatieve locaties is nauwelijks verlies aan natuurwaarden te vrezen, terwijl ze als vestigings- plek nauwelijks minder zijn dan de Platte- of Zaaidijk, betogen de bezwaarmakers. De door het Bureau Rechtshulp BRESKENS - Om kinderen de juiste manier en vooral veilig skaten bij te brengen, worden op donderdag 6 juni en vrijdag 7 ju ni in Breskens Skate Safe! cli nics gegeven voor scholieren van de basisscholen in West Zeeuws-Vlaanderen. Aan deze clinics doen 241 leer lingen mee van de scholen uit Aardenburg, Breskens, Hoofd plaat, Schoondijke, Sluis en IJ- zendijke. Bij succes worden de clinics volgend j aar ook in Oost- Zeeuws-Vlaanderen gehouden. >e organisatie is in handen van Univé Verzekeringen, de Skate- bond Nederland en Consument Veiligheid. De clinics worden verzorgd door gediplomeerde skate-instructeurs Als locatie is Raceland in Bres kens gevonden, hiervoor wordt het kartcentrum omgebouwd tot een grote skatebaan. De clinics maken deel uit van het landelijke programma Sport Blessure Vrij en het pro ject in Breskens is de 122e editie. Vorig jaar is er een daling van 41 procent geconstateerd bij de skaters die na een ongeluk be handeld moesten worden op de Spoedeisende Hulpafdelingen van ziekenhuizen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREINJ Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl geformuleerde argumenten - waaronder ook de effecten op het leefgebied van de kamsala- mander en de mogelijkheid om gebruik te maken van het be staande leidingennetwerk van Shell - zijn door de polderbewo ners ook ingebracht tegen het eerdere voornemen om een pompstation aan de Zaaidijk te vestigen. De bewoners van het buitengebied voegen er aan toe dat op het gemeentehuis geen kennis van zaken over het lei dingentracé voorhanden is. De gemeenteraad heeft zelf eerder aangegeven dat een onafhanke lijke commissie zich moet uit spreken over de noodzaak van een pompstation langs het tra cé. Hoorzitting Het Axelse gemeentebestuur mag dan ook geen vrijstelling geven voor de bouw van een pompstation aan de Plattedijk voordat er een advies van onaf hankelijke deskundigen ligt. Tenslotte kunnen de bestuur ders geen 'redelijk oordeel over de veiligheid van bebouwing langs de leiding geven', vinden de bezwaarmakers. Burgemees ter J. Mulder gaf gisteren geen commentaar op de inspraakre actie van de polderbewoners. ,Na de inspraakperiode komt er opnieuw een hoorzitting. Ver volgens zullen we als college van B en W opnieuw een oordeel vellen. Het lijkt me niet juist om nu te reageren op een bezwaar dat ik nog niet onder ogen heb gehad." Manon Verspuij aan het werk in haar atelier. door Eugène Verstraeten AXEL - Goudsmid Manon Ver spuij uit Axel is nog maar vijf entwintig, maar door haar ont worpen sieraden zijn al met exposities de wereld over ge reisd. Het nieuwe Diamantmu seum in Antwerpen stelt twee gouden ringen van haar ten toon en op de expositie van de ont werpwedstrijd 2002 van het museum zijn vanaf 20 juni een zilveren gesp en collier van haar te zien. Manon Verspuij, een ta lent. Manon had haar eerste succes al toen ze nog op de havo in Goes zat. Voor de Zeeuwse Kunstben de ontwierp ze sieraden van zil verdraad en kraaltjes en ze won prompt de tweede prijs.Ik wist toen al dat ik iets met mijn han den wilde doen.Iets technisch. Maar ze vond scheikunde en na tuurkunde ook leuk. En een cre atief beroep sprak haar ook wel aan. Of met mensen omgaan. „En ik heb het gevonden. Want het beroep van goudsmid heeft dat allemaal in zich." Manon Verspuij volgde de oplei ding 'juwelierkunst' in Antwer pen. Met haar Nederlandse havo-diploma op zak mocht ze meteen een klas hoger beginnen en Manon pakte de zaken voort varend aan. Want naast haar school volgde ze gelijktijdig in de avonduren twee jaar lang een opleiding juwelen zetten en een jaar lang een cursus juwelen re pareren. In 1999 studeerde ze af. Solliciteren naar een baan hoef de ze niet, want ze kwamen haar zelf vragen. Manons ontwerpen die ze tijdens haar studie voor verschillende wedstrijden maakte waren de Antwerpse sieradensector niet ontgaan. Advertentie In 1998 deed ze voor het eerst mee aan een ontwerpwedstrijd van het Diamantmuseum. Sa men met die van nog twee mede leerlingen werd haar ontwerp genomineerd. Dat betekende dat ze het sieraad mocht maken. Een bijzondere ring, die over twee vingers kon en waarin twee bewegende diamanten waren bevestigd. Een creatief hoogstandje. In haar eigen 'atelier', een met werkbanken en gereedschap pen gevuld kamertje op de eer ste verdieping van haar huis aan de Axelse Nieuwendijk, legt ze de basisbeginselen van het goudsmeden uit. Je pakt wat fij ne goudkorreltjes, voegt daar voor de stevigheid wat zilver en koper aan toe, gooit alles in een smeltkroes en vervolgens in een gietmal. Afhankelijk van wat je wilt is een goudplaatje of goud draad het uiteindelijk resultaat, waarmee je dan aan de slag kunt. „Zonder toevoeging van zilver en koper zou het goud te zacht zijn", zegt ze. „Wil je bij voorbeeld rood goud, dan doe je er wat meer koper bij Het ontstaan van een sieraad is een combinatie van technische vaardigheden en een creatieve geest. „Je haalt inspiratie uit de meest uiteenlopende dingen. Toen ik nog op school zat legde ik een kladblok naast mijn bed. Als ik dan 's nachts een idee kreeg kon ik het meteen teke nen, voordat ik het kwijt was." Wedstrijden In 1999 werd haar ontwerp van een schitterende ring met veer tien diamanten uit zeshonderd andere ontwerpen geselecteerd voor de wedstrijd van de Hoge Raad van Diamanten. Samen met nog 25 andere inzenders. Die tentoonstelling reisde de hele wereld over. „Elk jaar is er wel een grote wedstrijd", zegt Manon, die er altijd aan mee doet en tot nu toe steeds werd genomineerd. Ook dit jaar weer voor de wedstrijd van het Dia mantmuseum met als thema 'Twee maal 1001 nachten'. „De ontwerpen moesten in zilver. Ik heb een grote zilveren gesp ge maakt met kleursteentjes en zwarte en witte diamant. En een collier van zilver met robijnen en verschillende soorten dia mant." Vanaf 20 juni zijn de 88 werkstukken van de in totaal 44 genomineerde deelnemers te zien in het nieuwe Diamantmu seum aan het Koningin Astrid- plein. Manon Verspuij is vier dagen per week in dienst bij de Ant werpse juwelenontwerper Wim Meeussen, die vooral bekend is om zijn trouwringen. De rest van de week probeert ze onder de naam Manon Design voor zichzelf wat te doen. „Mijn grote wens is om uitein- foto Camile Schelstraete delijk fulltime een eigen bedrijf te hebben. Ik ben begonnen met sieraden ontwerpen voor de fa milie. Dus inmiddels hangen al le tantes van mijn vriend al vol. Voor een vriendin mag ik nu de verlovingsringen en de trouw ringen maken. Door mond tot mond-reclame hoop ik dat steeds meer mensen me weten te vinden." Draagbaar Wie een huis-tuin-en-keuken sieraad wil, is bij Manon aan het verkeerde adres. „Ik probeer in een ontwerp altijd iets creatiefs of bijzonders te verwerken. Niet dat ik mezelf als kunstenaar zie hoor, want ik vind goudsmid toch meer een ambachtelijk be roep. Ontwerpen mogen best een grote technische moeilijk heidsgraad hebben, maar siera den moeten in mijn ogen vooral ook draagbaar zijn. Dat vind ik belangrijk." "V LEWESTRAAT GOES/KIOETINGE Bel: 0113-213720 TELECOMMUNICATIE ■cpL Telefooncentrales Draadloze telefonie Faxapparatuur Computernetwerken ISDN IGE V Hnbu.nl door Harold de Puysseleijr WESTDORPE - Door een pakje tabak leerden Camillus Verstra ten (86) en Rachel van de Cal- seyde (83) uit Westdorpe elkaar ruim zestig jaar geleden ken nen. Een toevallige ontmoeting op de Graafjansdijk leidde tot een hecht huwelijk. Camillus en Rachel vierden gisteren hun diamanten bruiloft in verzor gingshuis 't Verlaet in Westdor pe. Daar woont het kinderloze echtpaar zo'n 2,5 jaar. De twee echtelieden vermaken zich met puzzelen en bingo spelen. Camillus en Rachel waren wild vreemden voor elkaar toen ze el kaar tijdens de Tweede Wereld oorlog voor het eerst tegen het lijf liepen. „Ik was aan het wan delen met mijn vriendin, en hij sprak me aan. Hij vroeg of ik niet aan een pakje tabak kon ko men. En dat kon ik wel. Ik be zorgde hem een pakje Javaanse Jongens en we zijn altijd bij el kaar gebleven", vertelt Rachel. Camillus werkte bijna zijn hele arbeidzame leven bij de toen malige Stijfsel- en Glucosefa- briek in Sas van Gent, de voor loper van het huidige Cerestar. In de oorlogsj aren lag de fabriek stil en werkte hij als opperman bij zijn vader die metselaar was. Kort na de oorlog had de West- dorpenaar in Sas van Gent zijn mooiste baantje. Het klooster was ingericht als noodhospitaal voor Ameri kaanse oorlogsgewonden en Camillus vervulde daar de func tie van bewaker. „Met een gum miknuppel voor de deur staan, meer moest ik daar niet doen. En goed eten en drinken met de Amerikanen." Aan dat laatste ontbreekt het het echtpaar Verstraeten-Van de Calseyde ook in 't Verlaet niet. „We hebben het hier goed naar ons zin", zegt hij. „De ver zorging is werkelijk waar uit stekend. We krijgen hier zelfs veel te veel eten. We krijgen het allemaal niet op." Veel bewoners en personeelsle den van 't Verlaet, maar ook vrienden en bekenden van het echtpaar kwamen gisteren de felicitaties overbrengen. Ook een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Sas van Gent kwam even langs. SAS VAN GENT - In het portiek van een woning in de Tram straat in Sas van Gent werd maandag omstreeks 12.15 uur een slang gesignaleerd. Deze slang, die al acht maanden zoek was, is een zwarte rattenslang van ongeveer één meter lang en één duim dik. Volgens de eigenaar is de slang niet giftig en nor maal gesproken heel mensenschuw. Omdat het ondoenlijk is om in de omgeving alle tuinen af te zoeken, is besloten om een pamflet op te stellen en te verspreiden in de omringende stra ten. Mensen die de slang zien, worden verzocht contact op te nemen met de politie. CLINGE - De 24-jarigeBelg die eind maait tegen de lamp liep na een woninginbraak in Clinge, is door de rechter veroor deeld tot vier maanden cel. De man wordt waarschijnlijk na het uitzitten van die straf uitgeleverd aan België, waar hij verdacht wordt van soortgelijke delicten. Zeker is dat nog niet. De minister van justitie moet er nog een besluit over nemen. Bovendien is de advocaat van de Belg in hoger beroep gegaan tegen de uitspraak. Met de aanhouding van de inbreker en twee andere Belgen kwam een einde aan een inbraakgolf die Oost-Zeeuws- Vlaanderen sinds eind vorig jaar teisterde. Het is nog altijd niet bewezen dat het drietal meer inbraken op zijn kerfstok had. De 24-jarige Belg is alleen veroordeeld voor de inbraak in Clinge. Kort na zijn arrestatie hield de Belgische politie twee mannen aan die in Oost-Zeeuws-Vlaanderen gestolen spullen bij zich hadden. Net als de eerder aangehouden man in Clinge reed ook dit duo in een gestolen auto. BURGH-HAAMSTEDE - In een horecagelegenheid aan de Burghseweg in Haamstede is in de nacht van zondag op maandag ingebroken. De toegang tot het pand werd gefor ceerd en de dieven gingen er vandoor met duizenden euro's. MIDDELBURG-De junioren team 1 van de Stadsgewestelij ke Jeugdbrandweer post Middelburg zijn afgelopen weekein de in Hoorn als eerste geëindigd bij de selectiewedstrijden voor de jeugdbrandweer. Het tweede Middelburgse junioren- team eindigde op de vierde plaats. In totaal deden twaalf juniorenploegen uit het land mee. Ook de aspiranten van de Jeugdbrandweer Middelburg ruk ten uit. Zij hadden elf tegenstanders en belandden op de zesde plaats. De junioren gaat 22 juni naar Medemblik voor de hal ve finale. WISSENKERKE - Scheidend commandant W. van Houwe- lingen (59) van het brandweerkorps Noord-Beveland heeft zaterdag uit handen van burgemeester C. van Liere een ko ninklijke onderscheiding gekregen. Van Hou welingen is 1 ju ni 1962 begonnen bij het toenmalige brandweerkorps van Colijnsplaat. Tien jaar later schopte hij het tot commandant. Begin 1981 werd Van Houwelingen vervolgens commandant van het brandweerkorps van de toenmalige gemeente Kort- gene en in 1997 van de samengevoegde korpsen van de toen malige gemeenten Kortgene en Wissenkerke. Van Houwelin gen is exact veertig jaar brandweerman geweest. Hij wordt opgevolgd door E. Hol, de eerste beroepscommandant in dienst van de gemeente Noord-Beveland. Camillus Verstraten en Rachel van de Calseyde uit Westdorpe vier den gisteren hun zestigjarig huwelijk. foto Camile Schelstraete door René van Stee CADZAND - De molen Nooit- gedacht in Cadzand is opgeno men in het Provinciaal Restau ratie Uitvoeringsprogramma. Dat betekent dat de subsidie aanvraag voor restauratie van de molen meer kans van slagen heeft bij de Rijksdienst voor de Monumenten, de instantie die subsidies verstrekt. De korenmolen in Cadzand kampt met ernstige vochtpro- blemen. De muren zijn zo lek als een mandje. De gemeente Oost burg erkende deze problemen en besloot op aangeven van de eigenaar, de Stichting Molen- behoud West Zeeuwsch-Vlaan- deren, een onafhankelijk advies en een urgentieverklaring te vragen bij de Rijksdienst voor de Monumenten. Deze verkla ring is nodig om via de provincie enige kans op rijkssubsidie te maken. Ondanks herhaaldelijk aan dringen wacht de gemeente in middels al langer dan een half jaar op een antwoord van de rijksdienst. Die zegt nog meer tijd nodig te hebben omdat ze bij inventarisatie van de proble men een gespecialiseerd labora torium heeft ingeschakeld om de muren van de molen te bekij ken. De dienst maakt ook een raming van de kosten. De vertraging bij de rijksdienst betekent dat de Cadzandse mo len niet meer dit jaar meegaat in het Provinciaal Restauratie Uitvoeringsprogramma. Als de subsidie-aanvraag alsnog wordt gehonoreerd, betekent dit een bijdrage van zeventig procent in de restauratiekosten door het Rijk. De gemeente Oostburg en de eigenaar van de molen moeten de overige dertig Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' 8 juni in de Concert- Gehoorzaal te Middelburg Veilingmeester A. I. Verhage Tel. 0118-627639/06-29047339 I jy.hetmiddelburgsveillnghuis.nl procent betalen. Mede op basis van de bevindingen vanuit het provinciale uitvoeringspro gramma is de restauratie en re novatie van andere molens in de gemeente Oostburg zoals in Nieuwvliet en IJzendijke zo goed als afgerond. STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG Hondenterrein, 19.00 uur: Honden wandeldriedaagse; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Party dansen; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur; Koersbal;'t Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Cafe de Gouden Kroon, 14 00 uur: Kaarten; Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken, kaarten en biljarten; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bieden; 19.30 uur: Dansen; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiekvoorou- deren; 15.00 uur: Ouderen koor; KLOOSTERZANDE Café De Reizende Man, 19.00 uur: Bridge club Kloosterzan- de; NIEUW-NAMEN - De Kauter; 14.00 uur. KBO handwerken; Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OOSTBURG - Den Hoekzak, 15.15 uur Dansen en ontspanning voorouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur' Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30- 19.30 uur: Timmerclub vanaf 8 jaar; 19.30-21,30 uur: Houtbewerken voorvol- SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur SAV creatieve handvaardigheden, koersbal, kaarten en sjoelen; De Rose- laer, 15.30 uur: Handwerken groep 6 tot en met 8; 18.30 uur: Quiltnn en kleding maken; ST.AIbert, 14.00 uur: Koersbal; De Roselaer, 18.00 uur: avondvierdaag se; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS biljarten, kaarten en canasta; 19.30 uur: Bewonersbijeenkomst over project Dorpsblik; ST. JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur Biljarten; Parkeerterrein Rabobank, 19.30 uur: Wijkconcert fanfare St.Jan en muziekvereniging Heikant; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: SWOT handwerken, soos en biljarten; De Hoeve, 9.30 uur: Yo ga; 13.30 uur: Biljarten; WESTDORPE - Concordia, 13.30 uur: KBO koersbal; IJZENDIJKE - Café Les Amies, 19.30 uur Bridgeclub IJzendijke; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.30 uur: Gym nastiek en biljarten;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35