Beheer graven wordt geordend PZC Plan voor herinrichting Berkenhof blijft sober Taakstraf voor mishandelen ex Borsele houdt acht ton over Auto's bekrast in Goes Gokkasten en kassa gestolen Gestolen auto alweer terug Gemeente huurt bureau in om nabestaanden en grafrechten te administreren lezers schrijven Hek II Feest Ondernemers bij nader inzien T0PVEILING Dag van het Waterschap in Hoedekenskerke Commissie stemt in met beperking snippergroen agenda Zierikzee even terug in de tijd DEN HAAG - Tegen een 48-jarige man uit het asielzoekers centrum in Middelburg die zijn ex-vrouw zou hebben mis handeld en bedreigd, is gisteren bij het gerechtshof in Den Haag een werkstraf geëist van dertig uur. De verdachte was door de politierechter in Middelburg tot dezelfde straf ver oordeeld en ging in hoger beroep omdat de aanklacht naar zijn mening onterecht was. Op 2 0 oktober vorig j aar deden de ex-vrouw en de dochter van de verdachte aangifte van de mishandeling. Tijdens een dis cussie zou de verdachte haar meerdere malen met zijn vuist in het gezicht hebben geslagen en haar een aantal keren hebben getrapt. Zijn dochter kon dat bevestigen. De verdachte zou zijn ex ook bedreigd hebben. De verdachte ontkent dat. Hij zegt de vrouw een klap te hebben gegeven waarna ze op de rand van het bed zou zijn gevallen. Hierdoor leek de mishan delingvolgens de verdachte erger dan hij was. Volgens de man had zijn dochter niet de waarheid verteld. De advocaat-gene raal hechtte wel waarde aan haar getuigenis en eiste dertig uur werkstraf. Uitspraak over twee weken. HEINKENSZAND-De jaarrekening van de gemeente Borse- le sluit het jaar 2001 af met een batig saldo van 802.811 euro. De raad moet de rekening vaststellen tijdens de raadsverga dering van donderdag 13 juni. De gemeentewet schrijft voor dat de raad ook een bestemming voor het geld moet vinden, maar burgemeester en wethouders doen nog geen voorstel voor het hele bedrag. Voor 220.000 euro heeft het college al wel een bestemming. Dat gaat naar projecten die in 2001 zijn begonnen maar pas in 20 02 of later worden afgerondDe uitvoering van de jeugdno- ta bijvoorbeeld kost dit jaar nog 27.000 euro, de gebiedsge richte aanpak van de verkeersveiligheid 44.000 euro en in verschillende bestemmingsplanherzieningen gaat nog 52.000 euro zitten. Ook de samenwerking tussen de brandweren van Goes en Borsele vergt dit jaar nog 30.000 euro. Het overschot van het batig saldo wil het college voorlopig in de algemene reserve storten, die 136.000 euro in de min stond. De raadsvergadering wordt vanaf 20.00 uur gehouden in de boerderij tegenover het gemeentehuis in Heinkenszand. GOES - Enkele geparkeerde auto's langs de Oostsingel in Goes werden afgelopen weekeinde bekrast. Over de schade is nog niets bekend. KORTGENE - Bij een inbraak in de nacht van zondag op maandag werd in een horecagelegenheid in Kortgene een geldbedrag van rond de duizend euro buitgemaakt. De inhoud van twee gokkasten, de kassa en een portemonee werden ontvreemd. De kassalade, portemonee en onderdelen van de gokkasten werden maandagochtend aan de Spuikom gevonden door een voorbijganger. RILLAND - De politie van Breda heeft in de nacht van zondag op maandag de gestolen auto van een 30-jarige man uit Ril land teruggevonden, nog voordat de eigenaar wist dat deze ontvreemd was. De auto werd diezelfde nacht in de Sint Felixstraat gestolen. Toen de politie de eigenaar wakker maakte, zag deze pas dat zijn auto er niet meer stond. dinsdag 4 juni 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland schakelt de hulp in van een extern bureau voor het ordenen van de admini stratie rond de begraafplaatsen. Eén van de taken wordt het opsporen van alle mogelijke na bestaanden om zo in kaart te brengen of grafrechten moeten worden verlengd. Ook gaat het bureau een toekomstvisie op stellen voor het gemeentelijk beleid op dit vlak. De inhaalslag kost de gemeente 158.000 euro voor de duur van minimaal één jaar. Nagenoeg de voltallige commissie ging gis teravond na een uitvoerige dis cussie akkoord met de maatre gel. Leefbaar Schouwen- Duiveland nam het college voorstel voor nader beraad mee terug naar de fractie. Vrijwel commissiebreed was ook de kritiek op het feit dat de gemeente al sinds 1997 een sys teem in huis heeft voor automa tisering van de begraafplaat senadministratie. Waarom is daar nooit gebruik van gemaakt en moet nu opeens een duur ex tern bureau worden ingescha keld om dat karwei te klaren, wilden de partijen weten van wethouder G. van de Velde-de Wilde. Met andere woorden: kan niet worden volstaan met het in huren van een veel goedkopere datatypiste op tijdelijke basis voor het invoeren van al die ge gevens? Informatie Het ChristenUnie-raadslid M. de Pagter-ten Kate had bere kend dat de invoeringskosten volgens de offerte van Genius Loei zouden uitkomen op ze ventig euro per uur. Daarnaast vond De Pagter het vreemd dat niet kan worden volstaan met de aanwezige kennis bij de drie be heerders van de gemeentelijke begraafplaatsen, Ook LSD en CDA hebben moeite met de voorgestelde uitbesteding, niet in de laatste plaats omdat ze met het vertrek van de Loci-mede- werkers ook de in de praktijk opgedane (historische) infor- Met één druk op de knop moet de computer straks aantonen welke grafrechten op de gemeentelijke begraafplaatsen verlopen zijn. matie weer verloren zien gaan. Dat laatste is volgens de wet houder niet de bedoeling. Het externe bureau wordt bijge staan door ambtenaren van de gemeente, zodat zij straks volle dig op de hoogte zijn, benadruk te Van de Velde. Dat het compu terprogramma vijf jaar achtereen ongebruikt is gebleven, komt door capaci teitsproblemen. Het systeem is daarentegen al die tijd wel ope rationeel, verwierp cle wethou der de vrees dat het inmiddels al hopeloos verouderd zou zijn.. Naspeuringen Het gaat om hetzelfde automa tiseringsprogramma waarop ook de postregistratie en de be lastingen draaien. De admini stratie van de begraafplaatsen kan zonder probleem worden toegevoegd, aldus Van de Velde. Ook de suggestie dat een uit zendkracht hetzelfde werk zou kunnen verrichten tegen een aanzienlijk lager tarief, gaat volgens de wethouder niet op. „Als het zo simpel was, zouden we vanzelfsprekend met een an der voorstel zijn gekomen. Het volstaat niet met het invoeren van de grafkaarten in de com puter. Het gaat om een complete herinventarisatie van het sys teem; op welke graven rusten welke rechten en moeten die al dan niet nog worden verlengd? Dat houdt in dat er heel wat na speuringen moeten worden ge daan naar nabestaanden, die vervolgens ook allemaal dienen te worden aangeschreven. Voor de gemeente heeft dat als voor deel dat we straks met één druk op de knop kunnen zien hoe het met de administratie van een graf is gesteld en of er bijvoor beeld nog een rekening moet worden verstuurdHet klopt dat foto Marijke Folkertsma de gemeentelijk beheerders veel weten over de situatie ter plek ke. Maar niet van vererving en nabestaanden. Genius Loci is zeer gespecialiseerd in dat soort werk. Om die reden heeft het college geen andere offertes aangevraagd." In totaal moeten tussen de acht en tienduizend grafkaarten worden ingevoerd in de compu ter. Daarbij gaat het om de gege vens vanaf 1965. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Israël worclt altijd beschuldigd van allerlei dingen maar de be schuldiging van de heer Holle- brandse (PZC, 30-5) betreffen de apartheid is weer een nieuwe uit het Arabische sprookjes boek. Karl May, wiens boeken over zijn held Kara Ben Nemsi gebaseerd waren op publicaties van Arabisten in de vorige eeuw, tekende inzijn roman Ka- ram Ben Nemsi en de smokke laars van de Tigres al op hoe de Arabische cultuur een heel ei gen opvatting omtrent de be grippen waarheid en leugen hanteert: liegen is een deugd. En dit is nu precies waar ook de pe rikelen rond het Arabisch con flict om draaien. Het is gebleken REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bij de keihard gelogen bewering van de Palestijnen over Jenin waar meer dan 600 Palestijnen vermoord zouden zijn wat weer klakkeloos door de Nederlandse pers (ook PZC) werd overgeno men. Heer Hollebrandse schijnt ook niet te weten dat zeker 97 procent van Judea en Samaria al jaren onder bestuur staan van Arafat en dat deze miljoenen steun van de EU besteedt, aan enorme wapenarsenalen en zijn terreurgroepen maar niet be steedt aan zijn onderdanen, zo dat er grote werkloosheid is. Wat het hek betreft zal Israël dat nooit helemaal uitvoeren, want het gaat natuurlijk niet zijn ei gen bewoners opsluiten bij Ara fat en zijn terreurgroepen. Ook kan ik hem geruststellen betref fende bankrekeningen van de Arabische vluchtelingen: deze zijn in harde valuta betaald. Het zou hem sieren als hij zich ook zorgen maakte over de joodse eigendommen in de Arabische landen. Zij hebben geen stuiver gekregen. J.C.C. Sonius Westerzicht 527 Vlissingen Volgens krantenberichten zal koningin Beatrix uitgenodigd worden om de Westerschelde- tunnel 14 maart 2003 te openen. Het zou de NV Westerschelde sierenals die opening uit piëteit voor de duizenden Zeeuwen voor wie de ingebruikname een ramp zal zijn, met zo weinig mo gelijk feestelijkheden gepaard zou gaan. Ik noem in dit ver band dat de toekomstige ge bruikers van het fiets-voetveer bij Breskens (goed voor 800.000 overvaarten), veel meer moeten gaan betalen voor de overtocht. En dus indirect moeten meebe talen aan de exloitatie van de tunnel waaraan zij geen enkel belang hebben. Voorts de 140.000 houders van kortings kaarten die omdat die kaarten gaan verdwijnen, drie maal zo veel tolgeld voor de tunnel moe ten gaan betalen dan daarvoor voor het autoveer. De Zeeuwse automobilisten die om mede de Westerscheldetunnel te bekos tigen de hoogste opcenten van alle provincies in Nederland moeten opbrengen. En de bewo ners aan beide zijden van de Westerschelde die doordat geen fiets-voetveer bij Perkpolder is gepland, geconfronteerd wor den met hoge 'omreisschaden' en langere reistijden. En de nieuwe gemeente Hulst-Honte- nisse, die doordat een voor het openbaar vervoer zeer belang rijke verbinding bij Perkpolder gaat verdwijnen, te maken zal krijgen met ontvolking en aan tasting van openbare voorzie ningen. Er zou nog reden voor feest kunnen zijn, als bij het fiets-autoveer meer redelijke tarieven zouden worden gehe ven, kortingskaarten zouden blijven en bij Perkpolder een volwaardig fiets-voetveer zou worden geïnstalleerd. Anders dan maar de vlag halfstok. A.F.M. Broekmans Wilhelminalaan 21 Hulst In de PZC van 31 mei lees ik dat de ondernemers in de horeca sa menwerking zoeken met andere (branche)organisaties. De nieu we voorzitter van de Federatie Ondernemingsverenigngen in Schouwen-Duiveland (FOS), Willem Ginjaar, streeft naar bundeling van krachten. Als de ze organisaties dan aangesloten zijn, zou hij een vuist richting de gemeente kunnen maken. De heer Ginjaar noemt allerlei or ganisaties waar hij dan mee wil samenwerken. De belangrijkste groep wordt helaas niet ge noemd, namelijk de consumen ten. Na de invoering van de euro zijn ook in de horeca cle prijzen schrikbarend gestegen. Daarom doe ik een dringend beroep op de consumenten. Laten we als tegenhanger van cle FOS Consu mentenbelang Zeeland (CBZ) oprichten. We zouden dan als consument, op onze beurt een vuist richting FOS en aanver wanten kunnen maken, Ook in de horeca vliegen de prijzen let terlijk en figuurlijk de pan uit. Als Consumentenbelang kun nen we de FOS dan laten weten dat we zelf ook met 2.2 kimnen vermenigvuldigen Joop van den Noord Oosterscheldestraat 42 Zierikzee In het artikel in de krant van maandag 3 juni over de studie naar de gevolgen van tijdelijke overstroming van natuurgebie den vanuit landbouwgebieden is abusie velijk gemeld dat de vergadering don derdag 6 juni van de gebiedscommissie Schouwen-Oostom 19.30 uur begint. De juiste aanvangstijd is 10.00 uur. Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' 8 juni in de Concert- Gehoorzaal te Middelburg Veilingmeester A. I. Verhage Tel. 0118-627639/06-29047339 w.hetmiddelburgsveilinghuis.n' Gedeputeerde G. de Kok takelde in maart 2000 de eerste caravan van het te ontruimen terrein van de Berkenhof. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De Dienst Landelijk Gebied ziet in de kritiek van de landinrichtings commissie op de visie voor de voormalige cam ping Berkenhof in Haamstede geen reden het inrichtingsplan drastisch te wijzigen. De gebieds commissie vindt de inrichting wat magertjes. Vol gens de DLG past de geplande inrichting echter prima in de plannen voor de omgeving. Het inmiddels gedeeltelijk ontruimde kampeer terrein aan de Hogezoom bij Burgh-Haamstede is in 1999 aangekocht door de DLG. De 2,5 hectare grote camping wordt, als deze eenmaal volledig ontruimd is, teruggegeven aan de natuur. Het is de bedoeling dat alle wegen, kabels en leidingen worden verwijderd en het maaiveld in de oor spronkelijke staat hersteld. Het terrein is nu al hier en daar licht glooiend en dat willen de herin richters graag zo houden. In de herinrichtingsplannen wordt uitgegaan van het aanvullen van de bestaande beplanting tot ongeveer 15 meter brede houtwallen ontstaan. In de natste delen worden zwarte elzen geplant en op andere plaatsen iepen en esdoorns. Om een zo voedselarm mogelijke ondergrond te krijgen, wordt de bovenste laag grond verwijderd. Als dat afplaggen in de praktijk te duur dreigt uit te pak ken, kan men zich beperken tot het afgraven van alleen de laagste delen tot op het zand. Door ook tijdens het inrichten van de voormalige camping te maaien en het maaisel steeds af te voe ren, wordt de gewenste verschraling van de grond bereikt. De twee woningen op het terrein blijven gehandhaafd. Rond de woningen en bij behorende tuinen moet dan wel een goede ontwatering ge realiseerd worden en wel op zo'n manier dat het omringende natuurterrein niet verdroogt. De inrichtingsvisie voor de Berkenhof komt don derdag 6 juni aan de orde tijdens de vergadering van de gebiedscommissie Schouwen-West. De vergadering wordt gehouden in het dorpshuis in Serooskerke en begint om 13.00 uur. HOEDEKENSKERKE - Het waterschap Zeeuwse Eilanden organiseert zaterdag 22 juni de Dag van het Waterschap. Bijna het gehele machinepark wordt tentoongesteld. Zo ligt er in de haven een peil- boot waar te zien is hoe de bo dem wordt gemeten. Verder de monstreert het schap hoe de dijken en de wegen worden on derhouden. Ook zijn er activi teiten zoals basaltblokken zet ten, perkoenpaal drukken en hout snipperen. Er is een fietstocht georgani seerd van ongeveer vijf kilome ter, die uitkomt bij de rioolwa terzuiveringsinstallatie Willem Annapolder. Daar worden rondleidingen gegeven en is er te zien hoe rioolwater wordt schoongemaakt. Voor kinderen door Marcel Modde ZIERIKZEE - De omvang van het gemeentelijk snippergroen wordt beperkt. Voortaan komen slechts percelen van maximaal honderd vierkante meter in aanmerking voor die status. De gemeente wil daarmee te gengaan dat aanmerkelijk gro tere lappen grond onder de marktprijs worden verkocht. De praktijk heeft uitgewezen dat dit regelmatig het geval is. Oorzaak van die scheefgroei is, aldus wethouder G. van de Vel- de-de Wilde gisteravond, de on duidelijkheid bij de gemeente over het begrip 'snippergroen'. De commissie openbare werken en milieu ging daarom unaniem akkoord met het voorgestelde maximum van honderd vier kante meter. Als voorwaarde voor verkoop door de gemeente geldt wel dat in één keer een hele strook van de hand gaat. Hier en daar een hoekje is volgens de wethouder niet bevordelijk voor een orden telijk straatbeeld. „Meestal gaat het om een stukje openbaar groen voor woningen, waar de gemeente weinig of geen belang meer bij heeft. Bewoners van die huizen stellen er vaak prijs op 1 STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Pompstation Adriaan van der Weydeweg, 19.00 uur: Excursie naar broedkolonie in Meeu wenduinen; NOORDGOUWE - HCR Van der Weijde, 15.00-17.00 uur: VVD-bijeenkomst over beleid bouwen en wonen; OUWERKERK - Dorpshuis, 19.30-21.00 uur: VVD-bijeenkomst over beleid bou wen en wonen; ZIERIKZEE - MFC, 14.00 uur: Informatie middag over Gildeproject; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Maatschappelijke Aangelegenheden; (Advertentie is er een aparte doe- en speeltent waar zij spelletjes kunnen doen die alles te maken hebben met water. Om in Hoedekenskerke te ko men is het mogelijk om met de stoomtrein te gaan. Vanuit Goes vanaf het perron in de Van Doornestraat vertrekt de trein gratis naar Hoedekenskerke. De Dag van het Waterschap begint om 10.00 uur. zo'n stukje bij hun tuin te trek ken. Maar wanneer je in één straat zou toelaten dat de ene buurman wel iets koopt, de an der niet en hij ernaast slechts een stukje, dan krijg je een ver snipperd geheel. Daar beginnen we dus niet aan. Het moet wel een beetje strak blijven." Het snippergroen wordt ver kocht voor de helft van de gang bare marktprijs. De hoogte va rieert per locatie en volgt het normale onderlinge waardever schil tussen de verschillende kernen op Schouwen-Duive land. Vorig jaar leverde de ver koop van die plukjes de gemeen te zo'n 125.000 euro op, zei de wethouder op vragen van het PvdA-raadslid H. Winfield. De commissie bepaalde gisteren nog eens nadrukkelijk de regel dat een- gekochte groenstrook niet mag worden bebouwd. ZIERIKZEE - Met de Paarden- en Jaarmarkt stapt het centrum van Zierikzee morgen terug in de tijd. De oude sferen worden die dag nog verder versterkt door aanwezigheid van een twintigtal spelers van het open luchtstuk Dijkvak Honderveertig kramen op het Havenplein, Havenpark, Kraanplein en de Oude Haven vormen voor één dag (van 9.00 tot 16.00 uur) het bruisend hart van de oude koopmansstad. Ook wordt een kleine kermis opge steld. De traditionele paarden markt wordt extra luister bijge zet door een verzameling tractoren uit vervlogen tij den en kraampjes met typische streek producten. Een spelersgroep van het histo risch openluchtspel Dijkval geeft acte de presence in kopie- en van kostuums uit het begin van de zestiende eeuw. Ook zin gen ze verschillende liedjes die eind juni en begin juli te horen en zien zullen zijn bij de uitvoe ring van het theaterstuk op lo catie in de haven van Bomméne- de. In een stand op het Kraan plein worden toegangskaartjes in de voorverkoop aangeboden. Het stuk gaat op 28 juni in pre mière en kent in totaal vijf voor stellingen. Vanaf het busstation in Zierikzee en het transferium in Renesse rijden die dagen spe ciale bussen naar Bommenede. Kaartjes daarvoor zijn verkrijg baar bij de WV.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29