Tholen doof voor stem burgers PZC PZC Speelweken schreeuwen om helpers ROC Zeeland is op de goede weg Laatste hand aan rotonde Commissie fluit college tweemaal terug Themaweek voor senioren Nieuwe schoorstenen voor drogerij Lintje voor brandweerman Gestolen auto razendsnel terug Borsele houdt acht ton over Compressor weg in 's-Heerenhoek agenda lezers schrijven Hek II Feest Zorgsymposium T0PVEILING coLiJiu bil dinsdag 4 juni 2002 door Jeanne de N ijs SINT-MAARTENSDIJK - De commissie gemeentelijke ont wikkeling heeft gisteravond het college van burgemeester en wethouders van Tholen tot tweemaal toe teruggefloten. Bij de betreffende voorstellen is on voldoende rekening gehouden met de belangen van burgers, vond de commissie. Zo stemden praktisch alle frac ties - de SGP hield het bij een voorbehoud - tegen het plan om de Kerkstraat en Botermarkt te voorzien van verzinkbare paal tjes. De Thoolse middenstand gaf door de massale, aanwezig heid in zwarte rouwkleding on miskenbaar aan de paaltjes niet te willen. De afspraak is volgens de ondernemers dat met ver- GOES - Het Centrum voor Vorming en Training van het ROC in Goes verzorgt in de eerste week van de schoolvakantie, van 8 tot en met 12 juli, een thema- week voor senioren. De thema's Oosterschelde en Levensverhalen komen aan bod. In de eerste week over de Oosterschelde kunnen mensen wandelen en varen, lezingen bijwo nen en er is een bezoek aan Yerseke. Tijdens de week over levensverhalen gaan deelnemers terug in hun herinnering en schrijven stukjes van hun levens verhaal op. Verder zijn er in die week diverse excur sies en een lezing van een helderziende. Deelnemers van de zomerschool moe ten aanwezig zijn tussen 9.00 en 16.30 uur. Infor matie is te verkrijgenhet Centrum voor Vorming en Training van het ROC Zeeland in Goes. keersremmende maatregelen wordt gewacht tot supermarkt C1000 is verplaatst. Ook de commissieleden willen die volg- orde aanhouden. ,,We moeten eerst alle energie en geld stop pen in het oplossen van het pro bleem van de C1000. Dan is er al een heleboel druk van de pro blematiek af", verklaarde A. Piet (Christen Unie). Wethouder L. van Doorn (Alge meen Belang Tholen) wees er in zijn reactie op dat de gewraakte paaltjes alleen dienen om al be staande maatregelen af te dwin gen. Draagvlak Zijn collega K. Heijboer meldde dat er 'volop beweging' zit in de gesprekken over verplaatsing van de C1000, maar dat een op lossing nog niet direct voorhan den is. De commissie vond echter dat B en W voor de Kerk straat/Botermarkt moeten zoe ken naar een oplossing die door de middenstand gedragen wordt. Evenmin bleek er draag vlak voor een voorstel om de Markt in Tholen te herinrich- ten. Een aantal bewoners ver klaarde zich niet serieus geno men te voelen. Met reacties die op een inloopavond over het plan zijn ingediend is niets ge daan. De bewoners hoorden niets, en lazen tot hun verbazing in de gemeenterubriek van de Thoolse Bode dat het plan on veranderd aan de commissie zou worden voorgelegd. De be woners lieten gisteravond blij ken niet om een verandering van de Markt te hebben gevraagd, te vrezen voor overlast van de ge plande bomen en de bloembak ken uit het plan al onderstebo ven te zien liggen na een avondj e stappen van de jeugd. „Weereen kant-en-klaar plan waar nie mand om gevraagd heeft", con cludeerde J. van den Donker (D66). Van Doorn verklaarde dat de op de inloopavond ingebrachte ideeën te uiteenlopend waren om te gebruiken. Hij kreeg ech ter de opdracht met de bewo ners van de Markt om de tafel te gaan zitten om over de herin richting te praten. GOES - De nieuwe rotonde op het kruispunt dat Ringbaan- West, de Van Hogendorplaan en Klein Frankrijk in Goes met el kaar verbindt, is nog vandaag en morgen van 19.30 tot 23.00 uur afgesloten in verband met de afwerking. Daarmee is gis teravond een begin gemaakt. De rotonde ligt er sinds de aan leg, ongeveer een jaar geleden, slordig bij. De grond had na de werkzaamheden vorig jaar na melijk nog tijd nodig om te zet ten, voordat de toplaag kon worden aangelegd. Dit wordt deze week in de avonduren ge daan en de weg wordt voorzien van belijning en markering. Omdat de werkzaamheden overdag veel verkeershinder zouden opleveren, worden deze 's avonds verricht. De afsluiting wordt met borden kenbaar ge maakt. Een omleiding vindt het ge meentebestuur van Goes niet nodig vanwege het geringe ge bruik van de weg 's avonds. In de toekomst wordt het mid deneiland van de rotonde ver fraaid met een kunstwerk van de kunstenaar Nicholas Dings. Uiterlijk 1 oktober wordt dit ge plaatst. foto Dirk-Jan Gjeltema KORTGENE - Twee nieuwe schoorstenen bij groenvperdro- gerij Timmerman, even buiten Kortgene, moeten een- einde maken aan geuroverlast in het dorp. De dertig meter hoge pij pen zijn bedoeld om de geur die vrijkomt bij het persen, malen en koelen van het gras, hoger de lucht in te krijgen. Tot nog toe werd alleen de lucht uit de grote droogtrommels de lucht inge blazen. Dat gebeurt door twee vijftig meter hoge pijpen. De drogerij is bij bepaalde wind tot ver in de omtrek te ruiken. De afgelopen tijd werd onderzoek naar de 'geurcontour' ge daan, omdat het bedrijf in het kader van de Wet milieubeheer bij de provincie een revisievergunning had aangevraagd. Om dat het lang duurt voordat zo'n vergunning kan worden afge geven, is besloten speciaal voor de twee schoorstenen een ver snelde procedure te voeren. Tegen het besluit van Gedepu teerde Staten om de bouw van de schoorstenen mogelijk te maken, kan nog tot en met 10 juli bezwaar worden gemaakt. WISSENKERKE - Scheidend commandant W. van Houwe- lingen (59) van het brandweerkorps Noord-Beveland heeft zaterdag uit handen van burgemeester C. van Liere een ko ninklijke onderscheiding gekregen. Van Houwelingen is 1 ju ni 1962 begonnen bij het brandweerkorps van Colijnsplaat. Tien jaar later schopte hij het tot commandant. Begin 1981 werd Van Houwelingen commandant van het brandweer korps van de gemeente Kortgene en in 1997 van de samenge voegde korpsen van de gemeenten Kortgene en Wissenkerke. Van Houwelingen is exact veertig jaar brandweerman ge weest. Hij wordt opgevolgd door E. Hol, de eerste beroeps commandant in dienst van de gemeente Noord-Beveland. RILLAND - De politie van Breda heeft in de nacht van zondag op maandag een gestolen auto van een 30-jarige man uit Ril land teruggevonden voordat de eigenaar wist dat deze ont vreemd was. De auto werd in diezelfde nacht in de Sint Felix- straat weggenomen. HEINKENSZ AND - De jaarrekening van de gemeente Borse le over het jaar 2001 sluit met een batig saldo van 802.811 eu ro. De raad moet de rekening vaststellen tijdens de raadsver gadering van donderdag 13 juni. De gemeentewet schrijft voor dat de raad ook een bestemming voor het geld moet vin den, maar B en W doen nog geen voorstel voor het hele bedrag. Voor 220.000 euro heeft het college een bestemming. Dat gaat naar projecten die pas in 2002 of later worden afgerond. De uitvoering van de jeugdnota bijvoorbeeld kost dit jaar nog 27.000 euro, de gebiedsgerichte aanpak van de verkeersvei ligheid 44.000 euro en in verschillende bestemmingsplanher zieningen gaat 52.000 euro zitten. Ook de samenwerking tus sen de brandweren van Goes en Borsele vergt nog 3 00 00 euro De rest van het batig saldo willen B en W voorlopig in de alge mene reserve storten, die 136.000 euro in de min stond. De raadsvergadering wordt om 20 uur gehouden in de gemeente boerderij tegenover het gemeentehuis in Heinkenszand. 's-HEERENHOEK - Langs de 's-Heerenhoeksedijk in 's-Hee renhoek werd afgelopen weekeinde een compressor gestolen. De compressor die met een kabel aan een container was vast gemaakt, heeft een waarde van enkele duizenden euro's. 1 STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; BORSSELE - Dorpshuis,14.00-15.30 uur: Ouderendebat; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 09.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; Sportpunt Zeeland, 18.30-19.00 uur: Start avondvierdaagse; HANSWEERT- Kaj Munk, 14.00 uur: Bin go voor ouderen vanaf 50 jaar; 's HEER ABTSKERKE - Dorpshuis, 10.00-11.30 uur: Ouderendebat; KAPELLE - Jongerencentrum Trinnety, 9.30-11.30 uur: Computerinloopoch- tend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Welfarewerk; KORTGENE - Dorpshuis De Pompweie, 18.30 uur: Start avondvierdaagse; KRABBENDIJKE - Gymlokaal Nieulande- straat, 18.30 uur: Start avondvierdaagse; De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; Gemeentehuis, 19.30uur: commissie vergadering welzijn; SINT-MAARTENSDIJK -19.30 uur: Com missievergadering middelen; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Sounthern Riders; YERSEKE - Achter havenmeesterkantoor Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart Ooster schelde; REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsoubürgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Mieke van der Jagt GOES - Het kindervakantie werk in Goes zoekt vrijwilli gers. Want hoe meer kinderen er de laatste week van de zo mervakantie komen spelen, hoe meer mensen er nodig zijn om alles veilig en leuk te hou den. Meer dan achthonderd basis schoolkinderen uit de gemeen te Goes rekenen weer op hutten bouwen, thema's uitwerken en allerhande spelletjes. Volgens Hettie Schijuit en Anneke Menheere, die bij SMWO-wel- zijn in Goes het kindervakan tiewerk voorbereiden, zijn er veel ouders die bij de vakantie planning rekening houden met de speelweken. Schijuit: „De kinderen komen, na zo'n vrij gevochten vakantie, onge merkt weer een beetje in een schoolritme. Daarom kiezen we bij voorkeur voor de laatste vakantieweek." Werven Het werven van vrijwilligers is vooral in Goes-Zuid, Goes- Oost en in Kloetinge noodza kelijk. Menheere: „Op de dor pen is het veel makkelijker. De mensen kennen elkaar, de meeste kinderen gaan naar de zelfde school en er bestaan net werken waarlangs je dit soort problemen heel makkelijk op- Tijdens een eerdere kindervakantieweek leerden kinderen onder meer maskers maken. foto Dirk-Jan Gjeltema lost. In de Goese Polder valt het ook wel mee omdat daar rond om het wijkcentrum ook van dat soort netwerken zijn. In Goes-Zuid, waar ik me mee be zig houd, komen tweehonderd kinderen spelen, die op ver schillende scholen zitten. We hebben er ook nog elk jaar een groep verstandelijk gehandi capten bij. Er vallen vrijwilli gers af, maar er komen er niet zo makkelijk bij. Mensen heb ben het druk tegenwoordig." Voor Goes-Oost, ook een grote wijk, geldt hetzelfde. Daar heeft het kindervakantiewerk een paar jaar stilgelegen, zodat het van de grond af opnieuw moet worden opgebouwd. Kloetinge houdt dit jaar voor de derde keer een speel week. Meer kinderen staan ervoor in de startblokken, maar de groep vrijwilligers moet dan ook gro ter worden. Volgens Menheere is op een aantal van tweehonderd kin deren een club van vijftig vrij willigers het minimum, „Een zekere leeftijd moet een vrij williger wel hebben. Kinderen van veertien, vijftien jaar, dik wijls vanuit hun eigen ervaring tijdens de speelweken heel ge motiveerd, kun je niet de ver antwoordelijkheid geven over een groep kleintjes. We laten ze graag helpen want het zijn de vrijwilligers van de toekomst, ma,ar volwassen mensen heb ben we ook nodig." Studiepunten Mogelijke bronnen om aan te boren zijn ouderen: opa's en oma's die tegen een beetje drukte kunnen. „Leerlingen van havo en vwo kunnen stu diepunten" verdienen door 35 uur vrijwilligerswerk te doen. Ook jongeren die eindexamen hebben gedaan en een vervolg studie in een pedagogische richting overwegen, kunnen bij ons enorm veel ervaring op doen", aldus Schijuit. Vanuit SMWO, de welzijnsor ganisatie van de gemeente Goes, zijn ze nu druk bezig met het recruteren van vrijwilli gers. Wie zin heeft in een week je plezier maken met een hele boel kinderen, kan contact op nemen met Sandra de Neef 0113-237086. „Vrijwilligers hoeven echt niet heel de week te komen. Als het kan natuur lijk graag, maar een paar da gen of dagdelen is ook goed", aldus Menheere. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Israël wordt altijd beschuldigd van allerlei dingen maar de be schuldiging van de heer Holle- brandse (PZC, 30-5) betreffen de apartheid is weer een nieuwe uit het Arabische sprookjes boek. Karl May, wiens boeken over zijn held Karam Ben Nemsi gebaseerd waren op publicaties van Arabisten in de vorige eeuw, tekende in zijn roman Ka- ram Ben Nemsi en de smokke laars van de Tigres al op hoe de Arabische cultuur een heel ei gen opvatting omtrent de be grippen waarheid en leugen hanteert: liegen is een deugd. En dit is nu precies waar ook de pe rikelen rond het Arabisch con flict om draaien. Het is gebleken bij de keihard gelogen bewering van de Palestijnen over Jenin waar meer dan 600 Palestijnen vermoord zouden zijn wat weer klakkeloos door de Nederlandse pers (ook PZC) werd overgeno men. Heer Hollebrandse schijnt ook niet te weten dat zeker 97 procent van Judea en Samaria al jaren onder bestuur staan van Arafat en dat deze miljoenen steun van de EU besteedt aan enorme wapenarsenalen en zijn terreurgroepen maar niet bert steedt aan zijn onderdanen, zo dat er grote werkloosheid is. Wat het hekbetref t zal Israël dat nooit helemaal uitvoeren, want het gaat natuurlijk niet zijn ei gen bewoners opsluiten bij Ara fat en zijn terreurgroepen. Ook kan ik hem geruststellen betref fende bankrekeningen van de Arabische vluchtelingen: deze zijn in harde valuta betaald. Het zou hem sieren als hij zich ook zorgen maakte over de joodse eigendommen in de Arabische landen. Zij hebben geen stuiver gekregen. J.C.C. Sonius Westerzicht 527 Vlissingen Volgens krantenberichten zal koningin Beatrix uitgenodigd worden om de Westerschelde- tunnel 14 maart 2003 te openen. Het zou de NV Westerschelde sieren, als die opening uit piëteit voor de duizenden Zeeuwen voor wie de ingebruikname een ramp zal zijn, met zo weinig mo gelijk feestelijkheden gepaard zou gaan. Ik noem in dit ver band dat de toekomstige ge bruikers van het fiets-voetveer bij Breskens (goed voor 800.000 overvaarten), veel meer moeten gaan betalen voor de overtocht. En dus indirect moeten meebe talen aan de exloitatie van de tunnel waaraan zij geen enkel belang hebben. Voorts de 140.000 houders van kortings kaarten die omdat die kaarten gaan verdwijnen, drie maal zo veel tolgeld voor de tunnel moe ten gaan betalen dan daarvoor voor het autoveer. De Zeeuwse automobilisten die om mede de Westerscheldetunnel te bekos tigen de hoogste opcenten van alle provincies in Nederland^ moeten opbrengen. En de bewo ners aan beide zijden van de Westerschelde die doordat geen fiets-voetveer bij Perkpolder is gepland, geconfronteerd wor den met hoge 'omreisschaden' en langere reistijden. En de nieuwe gemeente Hulst-Honte- nisse, die doordat een voor het openbaar vervoer zeer belang rijke verbinding bij Perkpolder gaat verdwijnen, te maken zal krijgen met ontvolking en aan tasting van openbare voorzie ningen. Er zou nog reden voor feest kunnen zijn, als bij het f iets-auto veer meer redelijke tarieven zouden worden gehe ven, kortingskaarten zouden blijven en bij Perkpolder een volwaardig fiets-voetveer zou worden geïnstalleerd. Anders dan maar de vlag halfstok. A.F.M. Broekmans Wilhelminalaan 21 Hulst door Henk Postma VLISSINGEN - Het gaat in Zeeland de goede kant op met het middelbaar beroepsonder wijs. De twee opleidingencentra (ROC's), die vrijwel alle mbo- opleidingen bundelen, functio neren nog niet op alle fronten perfect, maar zijn wel druk in de weer om ook de laatste minpun ten weg te werken. Het ROC Westerschelde (Zeeuws-Vlaan- deren) kreeg daar vorig jaar al een pluim voor van de onder wijsinspectie. Het ROC Zeeland (overig deel van de provincie) blijkt nu ook op de goede weg. Wel signaleert de onder wijsinspectie daar nog een aantal ernstige tekortkomin gen. Van de tien opleidingen die de inspectie begin dit jaar bij het ROC Zeeland onder de loep nam, functioneren drie nog steeds beneden de maat, zo blijkt uit het nu verschenen in spectierapport. Vooral de oplei ding administratief medewer ker laat veel te wensen over. Ook de opleidingen middenkader functionaris reizen, en helpende welzijn zijn nogniet op accepta bel niveau. Bij deze drie oplei dingen is met name de examine ring ver beneden de maat. Zeven andere opleidingen die werden onderzocht, scoren inmiddels ruim voldoende. Hoewel het ROC Zeeland de voorbije periode worstelde met een incompleet top-manage ment, is tot op het niveau van de vestigingsdirecteuren (Vlissin gen, Middelburg en Goes) syste matisch gewerkt aan verbete ring van de onderwijskwaliteit. Maar lager in de organisatie blijkt dat nog niet of nauwelijks het geval. „Management en or ganisatie zijn weliswaar gericht op verbetering van de kwaliteit van het onderwijs, maar de con trolefunctie op inhoudelijke re sultaten dient versterkt te wor den", concludeert de inspectie. De inspectie stelt vast dat het ROC een voldoende breed aan bod van beroepsopleidingen biedt, en dat voorlichting en in take inmiddels tot de sterke punten behoren. Desalniette min wordt gesteld dat het ROC nog in onvoldoende mate zorg draagt voor de toegankelijkheid van het onderwijs. Op beleids niveau is daar al wel aandacht voor, maar dat werkt nog niet- voldoende door naar de lagere echelons. Een minpuntje is dat een aantal opleidingen nog niet flexibel genoeg is, en onvol doende in staat is om maatwerk te leveren. Met name de oplei ding administratief medewer ker scoort op dit punt erg zwak. Vrijwel alle opleidingen scoren bijzonder hoog waar het gaat om begeleiding van leerlingen en voorkoming van voortijdig schoolverlaten. De onderzochte opleidingen die ruim voldoende scoren zijn: Ne derlands voor anderstaligen, zorghulp, verkoopmedewerker, aankomend wegenbouwer, ge zel schilder, maritiem officier en verpleegkunde. Het sterkst uit de bus kwam de Goese oplei ding Nederlands voor andersta ligen/inburgering. GOES - Zorgcentrum Randhof in Goes houdt morgen een mini symposium voor medewerkers in de zorgcentra. Er worden vier sprekers vernacht die antwoord zullen geven op de vraag: wat betekent verdere ontwikkeling in de ouderenzorg voor mede werkers, wat wordt van hen ver wacht en wat kan waar worden gemaakt. Het symposium be gint om 13.00 uur. Advertentie HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' 8 juni in de Concert- Gehoorzaal te Middelburg Veilingmeester A. I. Verhage Tel. 0118-627639/06-29047339 I iv.hetmiddelburgsveilinghuis.nl Advertentie TELECOMMUNICATIE s Telefooncentrales Draadloze telefonie Faxapparatuur Computernetwerken ISDN LEWESTRAAT A3 GOES/KLOETINGE 0113-213720 Uw telefoonkosten brengen wi| in 2002 drastisch naar beneden, hoe eerder u vervang! hoe meer u verdient - - y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25