PZC Mogelijk hospice bij Poel wij ck Op schoolreis naar de middeleeuwen Start uitbreiding Wilhelminadorp Aardappelfabriek vraagt rechter om uitstel uitspraak cömfbrto -r- Waterschap wil aantal dammen terugdringen Onbekende redt jongetje uit water (0i) AutoTrack.nl Nieuwbouw van Clarahofje in Hansweert krijgt professionele vorm Jongen (12) zwaargewond bij aanrijding Gestolen scooter snel gevonden Man na botsing naar ziekenhuis Meer dan 70.000 occasions vind je op zeeuwse almanak Verbroedering BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 4 juni 2002 door Inqrid Huibers 's-HEER ARENDSKERKE - Hospice Het Clarahofje in Hansweert wil op het terrein van zorgcentrum Poelwijck in 's-Heer Arendskerke een nieuw onderkomen bouwen waar ter minale patiënten in alle rust hun laatste weken of maanden kunnen doorbrengen. Beide in stellingen tekenden gisteren een intentieverklaring voor samen werking. Het is de bedoeling dat de nieuwbouw van Het Clarahofje aansluit op de nieuwbouwplan- nen van Poelwijck. Het zorg centrum wil een deel van de binnenmuurse zorgplaatsen omzetten in zelfstandige senio renwoningen. Ook het deel van Poelwijck dat als zorgcentrum blijft fungeren, wordt geheel vernieuwd. Het zal overigens nog wel een paar jaar duren voordat er VLISSINGEN - Een twaalfjari ge inwoner van Vlissingen is gistermiddag zwaargewond ge raakt toen hij werd aangereden door een tractor met aanhang wagen op het Baskensburgplein in Vlissingen. De 36-jarige chauffeur van de tractor reed over het midden pad van het sportterrein en week uit naar links om drie voetgangers in te halen. De twaalfjarige liep net een van de andere voetgangers voorbij toen de combinatie passeerde. De jongen werd geraakt door de aanhangwagen en kwam er on der terecht. Hij liep inwendig letsel op en is met de ambulance overgebracht naar het zieken huis. Over de aard van zijn ver wondingen is verder niets be kend. MIDDELBURG - Een veertien jarige Middelburgse scooterdief heeft niet lang plezier gehad van zijn buit. De scooter werd zondag tussen 17.00 en 19.30 uur gestolen inde Noordpoortstraat in Middel burg. Rond 22.00 uur diezelfde avond werd de dief door de eige naar en enkele kennissen op de Torenweg in Middelburg met scooter aangetroffen en staande gehouden. De politie hield de jongen aan. Hij deed afstand van het rijtuig en kreeg een dagvaarding. daadwerkelijk kan worden ge bouwd, denkt iniatiefneemster M. van Meer van het Clarahofje. „Eerst moeten alle vergun ningsprocedures worden door lopen; dat is een kwestie van ja ren." Ze heeft besloten juist bij Poel wijck aansluiting te zoeken, omdat de 'intentie waarmee je met mensen om wil gaan en voor ze wil zorgen' van beide instel lingen erg overeenkomt. Boven dien wil Poelwijck meewerken aan een zo zelfstandig mogelijk Clarahofje. Zo zullen het in eer ste instantie hoofdzakelijk al lerlei facilitaire zaken als de wasserij, schilder en tuinman zijn waarvoor Het Clarahofje bij Poelwijck zal aankloppen. Van Meer begon bijna tien jaar geleden met het Clarahofje in haar eigen huis aan de Maarten- broersweg in Hansweert. Er is plek voor maximaal drie bewo ners die er - goed verzorgd door Van Meer en een aantal zeer be trokken vrijwilligers - hun laat ste maanden, weken of dagen kunnen doorbrengen. Met name de laatste tijd is Van Meer - on der druk van allerlei op handen zijnde nieuwe wet- en regelge ving - bezig de organisatie te professionaliseren. Zo wordt er inmiddels samengewerkt met Oosterschelde Thuiszorg die voor een betaalde coördinator heeft gezorgd. In de verdere professionalise ring van de organisatie die met de nieuwbouw in 's-Heer Arendskerke gestalte moet krij gen, zal Van Meer geen rol meer spelen. „Ik ga de mensen daar niet voor de voeten lopen", zegt ze. „Het gaat om de toekomst en dan moet je niet met een stuk verleden beginnen." Scholieren laten zich tijdens de Jeugdmonumentendag vermaken door een nar. door Naomi Voet BERGEN OP ZOOM - Op de grote bin nenplaats van Het Markiezenhof in Ber gen op Zoom waanden kinderen van groep zes van alle basisscholen uit de ge meente zich gisteren één dagje in de mid deleeuwen. Stichting Jeugdmonumen tendag hield de jaarlijkse bijeenkomst, die dit jaar in teken stond van de late middeleeuwen, de periode rond 1485. In totaal deden 900 kinderen mee aan de jeugdmonumentendag. De middeleeuw se jaarmarkt was hier een onderdeel van. Rond 13.00 uur openden de poorten en stroomde de binnenplaats van Het Mar kiezenhof vol met de eerste driehonderd kinderen ,0ml4.00enl5.00uur volgden de anderen. Kinderen gehuld in middeleeuwse kleren mochten met een buideltje dukaten op ontdekkingstocht op de jaarmarkt. Deze stond vol met kraampjes, kooplui, acro baten, narren, muzikanten, een smid, schildwachten en loslopende beesten. Drie kwartier hadden de kinderen om vragen te stellen aan de kooplieden, een oorkonde op te halen en te dansen op de muziek van de minstrelen. Ergens op het plein liep ook een dief rond die probeerde de dukaten te stelen. Toen hij werd ont dekt, werd hij veroordeeld tot de schand paal. De poortwachters lieten mensen die geen middeleeuwse kleding droegen, niet bin nen. De kinderen en htm begeleiders hadden zelfgemaakte, middeleeuwse kostuums aan. Om de deelnemers voor te bereiden op de monumentendag kregen ze al eerder een lespakket met een video band, een lesmap en een cd. Pesthuis Iedere school bezocht gisteren twee his torische locaties. Hier kregen de leerlin gen informatie of werden ze getrakteerd op een toneelspel. Zo was er een pesthuis, werd de Gevangenpoort bezocht en werd er een rechtszaak nagebootst in de hal van het oude stadhuis. Het doel van de jeugdmonumentendag is om bij kinderen van de basisschool be langstelling te wekken voor de geschie- door Jan van Ommen DEN HAAG - De grote aardap pelfabriek LWM (Lamb-West- on/Meijer) aan de Zanddijk in Kruiningen kan in de proble men komen als de Raad van Sta te de milieuvergunning van ta fel veegt. Het bedrijf met 550 werknemers valt in dat geval terug op een stokoude vergunning die veel meer milieuoverlast, maar ook minder productie toelaat. De raadsvrouw van LWM vroeg gisteren bij de Raad van State dan ook om de tegen de nieuwe vergunning aangespannen rechtszaak tot december aan te houden. Tegen die tijd zal het bedrijf een nieuwe milieuvergunning krij gen, waarmee waarschijnlijk alle bezwaren van omwonenden en de Zweeuwse Milieufedera tie worden weggenomen. Toch wilde de woordvoerder van de omwonenden van geen uitstel weten. De omwonenden wilden binnen zes weken een uit spraak. f Advertentie) Arbo norm Betaalbaar Vraag proefplaatsing CJ HOEKMAN""* Noordzandslraat 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 Staatsraad W. Konijnenbelt zei dat een eventuele vernietiging van de omstreden vergunning niet zo'n ramp hoeft te zijn. Maar dan moet de gemeente Reimerswaal wel onmiddellijk een gedoogvergunning verle nen. In een dergelijke tijdelijke vergunning kan een aantal scherpe milieueisen worden op genomen die stank- en geluids overlast beperken zonder dat het bedrijf de productie hoeft in te krimpen. De advocate van LWM wees er nog op dat het aardappelver- werkende bedrijf intussen een milieuzorgsysteem heeft opge zet dat aan de wensen van de omwonenden en de Milieufede ratie voldoet. Met de vergunning wil LWM on der meer het terrein uitbi-eiden, meer gaan produceren en een nieuw vrieshuis (99 bij 115 me ter) bouwen. Eerst zien Een gemeentewoordvoerder van Reimerswaal erkende dat de gemeente door de onstuimige groei van het bedrijf jarenlang achter de feiten heeft aangelo pen. Met de nieuwe en de komende vergunning willen Reimerswaal en LWM de mi lieuachterstand in een keer goed maken. Zowel omwonen den als Zeeuwse Milieufedera tie willen eerst zien en dan gelo ven. Afhankelijk van de keuze van het rechtscollege volgt de uit spraak over enkele weken of _over zes maanden. door Rolf Bosboom WILHELMINADORP - Deze maand begint het bouwrijp ma ken van De Schanse H, het nieu we uitbreidingswijkje van Wil- helminadorp. Het omvat 25 huizen, waarvan er veertien projectmatig worden ontwik keld. De overige elf zijn vrije ka vels, die de gemeente Goes uit geeft. De Schanse II is het vervolg op de dertig huizen die eind jaren negentig aan de Lindenbergh- straat zijn gebouwd. Het nieu we gedeelte komt helemaal aan de zuidkant van Wilhelmina- dorp, in de driehoek ten zuiden van de Lindenberghstraat, de Arnoldistraat en de Westhaven- dijk. De vrije kavels zijn overwegend aan de zuidkant van De Schanse II voorzien, de overige aan de noordkant en aan de zijde van de Westhavendijk. Het gebied wordt per auto uitsluitend be reikbaar via de I. G. J van den Boschstraat. Langzaam verkeer kan ook gebruik maken van de bestaande ontsluiting bij de Westhavendijk. kant van de Westhavendijk. Daarnaast geeft de gemeente Goes dit jaar vier vrije kavels uit. In de komende jaren wordt er vervolgens gebouwd in een tempo van vijf huizen per jaar, zodat in 2005 aan de laatste wordt begonnen. Woonwijzer Zuidwest begint deze week met de verkoop van de eerste woningen. Iedereen die zich de afgelopen jaren als belangstellende heeft inge schreven, wordt aangeschreven. „We hebben een behoorlijke in- schrijvingslijst, met 150 tot 200 mensen, al zegt dat op zich nog niet zoveel", aldus Sonke. Voorrang Als er meerdere geïnteresseer den voor één huis blijken te zijn, krijgt degene die zich als eerste heeft ingeschreven voorrang. Ook de gemeente Goes peilt wie daadwerkelijk belangstelling September „Binnen enkele weken begin nen we met het bouwrijp ma ken", zegt J. Sonke van Woon wijzer Zuidwest in Vlissingen, dat samen met bouwbedrijf Rijk uit Heinkenszand en architec tenbureau Vorm uit Goes het project ontwikkelt. „Het gebied moet ongeveer eind september bouwrijp zijn, waarna de bouw van de eerste woningen kan be ginnen." De eerste serie omvat zes twee onder-één-kap woningen aan der door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil zo'n duizend dam men in waterlopen op Walche ren verwijderen. Daarnaast wordt er gewerkt aan een plan voor het grootschalig saneren van dammen op Zuid-Beve land. Dat plan moet binnen twee jaar klaar zijn. In sommige delen van Midden- en Noord-Zeeland is het aantal dammen uit de hand gelopen. Het waterschap is daar niet ge lukkig mee, omdat de kans op verstoppingen en opstuwing er door toeneemt, het onderhoud extra werk vergt en de water berging vermindert. Bovendien is de verkeersveiligheid er niet mee gediend. Vooral op Walcheren was er sprake van een wildgroei. Dat kwam doordat er zeker tien jaar lang relatief weinig was ge beurd aan sanering, in afwach ting van de ruilverkaveling. In december 2000 heeft het water schap ruim 450.000 euro uitge trokken voor het verleggen of opruimen van dammen, in com binatie met kavelaanvaar- dings werken. Het geld was bestemd voor een deel van het ruilverkavelings- gebied. Zeeuwse Eilanden wil het beleid nu laten gelden voor het totale gebied. Aangezien het van belang is dat iedereen eraan deelneemt, wordt het verwijde ren van dammen verplicht ge steld. Lagere kosten De reden voor de voortvarende aanpak is dat de combinatie met kavelaanvaardingswerken leidt tot aanzienlij ke lagere kos ten. Het waterschap wil daar van maximaal profiteren. Een ander belangrijk argument is dat nu nog kan worden gepro fiteerd van de afspraken die met de Dienst Landelijke Gebied, de gemeenten en de provincie zijn gemaakt over een soepele han tering van het Bouwstoffenbe sluit. Dat betekent onder meer dat geen of slechts beperkt bodemmonsters hoeven te wor den genomen, wat veel geld bespaart. Indien het besluit vol ledig zou moeten worden nage leefd, leidt dat tot een verdub beling van de kosten. De operatie op Walcheren kost in totaal ruim 1,1 miljoen euro. Rekening houdend met het geld dat al eerder beschikbaar was gesteld en wat Europese subsi die, moet het waterschap nog eens 600.000 euro bijleggen. Het aantal dammen op Zuid- Beveland is volgens Zeeuwse Eilanden ook nog te groot. Door het Bouwstoffenbesluit liggen de kosten van sanering echter hoog. Daarom wordt gepro beerd eenzelfde regeling als voor Walcheren voor elkaar te krijgen. Mocht dat niet lukken, dan moet er fors worden geïn vesteerd, waarbij vooral wordt gedacht aan de ruilverkave- lingsgebieden (Den Inkel, Bors- sele). Vooruitlopend daarop wil het waterschap binnen twee jaar een saneringsplan opstel len, dat de kosten in beeld moet brengen. Voor de overige delen van zijn werkgebied (Schouwen-Duive- land, Sint Philipsland, Tholen en Noord-Beveland) denkt Zeeuwse Eilanden voorlopig niet aan ingrijpende maatrege len. Het aantal dammen is daar relatief laag. Het waterschapsbestuur spreekt morgen over onder meer het dammenbeleid. De openba re bijeenkomst wordt gehouden in het hoofdkantoor in Goes en begint om 19.30 uur. 's-HEER ARENDSKERKE - Bij een aanrijding op de A58 bij 's- Heer Arendskerke is gister avond een 40-jarige man ge wond geraakt. Een 24-jarige Middelburger automobilist reed over de A58. Voor hem reed een 40-jarige man uit dezelfde plaats die moest remmen. De 24 -j arige kon niet tij dig stoppen en botste tegen de 40-jarige. Die werd werd met kneuzingen naar het ziekenhuis gebracht. foto Dirk-Jan Gjeltema denis van hun eigen leefomgeving. Vrij willigers van de Stichting Jeugdmonu mentendag probeerden met hun kunsten en kramen het middeleeuwse leven in Bergen op Zoom zo goed mogelijk na te bootsen. Niet alleen de kinderen en de vrijwilli gers waren enthousiast. De onderwijzers en onderwijzeressen van de klassen von den de dag geslaagd en goed geregeld. Ook zij waren de hele dag gehuld in mid deleeuws tenue. Eén van hen reageerde: „Onze leerlingen worden ondergedompeld in een andere tijd. Zo kunnen ze meemaken hoe ze in Bergen op Zoom leefden in een andere tijd. Ze vinden het erg leuk en zien het als een schoolreisje." heeft voor een kavel in De Schanse II. De huizen die de ko pers bouwen moeten passen bij de bestaande bebouwing in Wil helminadorp. Dat is van groot belang, omdat het wijkje de blikvanger van het dorp wordt voor wie uit de richting van Goes komt. Om die reden moe ten de woningen die op de twee zuidelijkste vrije kavels komen, door een erkende architect wor den ontworpen. door Harold de Puysseleijr CADZAND-BAD - De poli tie wil in contact komen met de onbekend gebleven man die afgelopen zaterdagmid dag een vierjarig jongetje uit het Belgische Ranst in Cad- zand-Bad van de verdrin kingsdood heeft gered. Zowel de ouders van het jon getje als de politie willen de man persoonlijk bedanken voor zijn alerte optreden. Het jongetje werd vermist en zijn ouders hadden de politie gealarmeerd. Die zocht in beide richtingen (Nieuwvliet en Cadzand Bad) het strand af. De onbekende held was op de onheilsplek aanwezig en aarzelde geen moment toen hij zag dat de jongen al meer dere malen kopje onder was geweest. Gekleed en al sprong hij het water in ter hoogte van het haventje in Cadzand-Bad en haalde de jongen uit het water. De knaap verkeerde welis waar niet in een levensbe dreigende situatie, maar werd voor de zekerheid toch met de traumahelikopter overgebracht naar het Sint Jan ziekenhuis te Brugge. Crossen De politie nam naderhand contact op met het zieken huis. Het bleek dat het de jongen zeer goed ging, hij was in de gangen alweer aan het crossen op een fiets. De vermoedelijk Belgische man die de j ongen uit het wa ter heeft gehaald, wordt ver zocht contact op te nemen via telefoonnummer 0900-8844. Advertentie De autosite voor heel Nederland Tussen 150 en 200 mensen hebben zich ingeschreven voor een woning in de nieuwbouwwijk in Wilhel minadorp. foto Dirk-Jan Gjeltema Twee donkere mannen zetten zich vrijdagavond druk en vrolijk pratend neer op het Middelburgse terras. Ze wa ren in een opperbeste stem ming, zo bleek toen de ser veerster hun bestelling opnam. Want even later kwam het meisje terug met een dienblad vol bier voor het complete terras. De beide Se- negalezen betrokken zo een aantal Middelburgers bij de overwinning van hun natio naal elftal op het Franse team. Het rondje zorgde ook voor een omslag van de sfeer. Tafeltjes werden aangescho ven en plotseling zaten er geen zes verschillende stellen op dat terras maar één vrolijk gezelschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23