Voor diekers en butendiekers Op de Ring van Oud-Sabbinge Nederlandse boeren, dat ze nog bestaan! Eerste Zeeuwse dijkendagen Nieuwe Raadkaart r-f Af v:- dinsdag 4 juni 2002 Dijken beschermen het land te gen de zee. De meeste dijken in Zeeland liggen echter niet meer di rect aan het water. Van zeedij k zijn ze binnendijk geworden. Ze geven, via een fraai lijnenspel, de grenzen aan van de polders waaruit een groot deel van de provincie is opgebouwd. Door het verloren gaan van het di recte contact met het zoute water veranderde niet alleen de functie van deze dijken, maar ook de begroeiing. Allerlei, vaak bijzondere en zeldza me, planten uit het zoete milieu zijn er te vinden. Dankzij de rijke plan tengroei hebben de binnendijken de benaming bloemdijken gekregen. Tot ver buiten Zeeland genieten ze bekendheid. De meeste bloemdijken zijn te vinden op Zuid-Beveland en Tholen en in Zeeuws-Vlaanderen. Vrijwel geen enke le dijk is wat plantengroei betreft gelijk. De soort grond waarmee de dijk is opge bouwd, speelt een rol. Soms is de ge bruikte klei kalkarm, soms kaikrijk. Ook is de situatie ten opzichte van de zon be langrijk. Op zonnige zuidhellingen groeien heel andere plantensoorten dan op de vochtige, koudere nooi'dhellingen. En de activiteiten van de mens doen hun invloed gelden, met name beweiden, maaien en beplanten. De verschillende omstandigheden maken de bloemdijken extra interessant en tegelijk het beheer ervan best ingewikkeld. De (binnen)dijken zijn naar verhouding vrij j ong. De oudste delen van het polder land gaan niet verder terug dan de late Middeleeuwen en veel gebieden zijn pas in de 17e eeuw of later ingepolderd. De natuur op de dijken heeft zich hierdoor veel korter kunnen ontwikkelen dan bij voorbeeld op de heide, kalkgraslanden of duinen. Dat er een naar verhouding grote soortenrijkdom op de dijken is ontstaan, onderstreept het bijzondere karakter. De natuur heeft dat overigens niet alleen ge daan. Ook de begrazing in het verleden door schapen en koeien zorgde voor de gevariëerde vegetatie. De planten die op de dijken te vinden zij n, hebben namen die nieuwsgierig ma ken, zoals wilde marjolein, aardaker, moeslook, kruisdistel, echt walstro en steentijm. Maar ook klaverachtigen als ondergrondse klaver, gestreepte klaver en kleine rupsklaver. Niet te vergeten de wollige distel, veldlathyrus en agrimo- nie. Het is een kleine greep uit de vele soorten. Dankzij de weelderige flora we melt het op de dijken ook van de insecten: vlinders, bijen, kevers, sprinkhanen en andere bloemzoekers. Die trekken weer vogels aan die dol zijn op insecten, zoals de steenuil. Hoe waardevol de binnendijken ook zijn (cultuurhistorische ruggengraat, ver bindingszones tussen natuurgebieden), het gaat er niet zo goed mee. Doordat V Bloemdijkbij Langeweegje. het traditionele gebruik verdwenen is, zijn steeds meer dijken sterk verruigd. Dat is slecht voor de flora. Er moeten betere afspraken komen over het beheer. Er wordt gewerkt aan een actieplan bloemrijke binnendijken, dat de provin cie in de loop van dit j aar hoopt te presen teren. Onder het motto 'Voor diekers en buten diekers' worden van 22 tot en met 29 juni de Zeeuwse dijkendagen gehouden. In 1999 en 2000 werden er in de Zak van Zuid-Beveland ook al eens dijkendagen gehouden, maar voor het eerst vinden er in drie regio's activiteiten plaats, vertelt coördinator Mieke Tinge. Behalve in de Zak is dat op Tholen en in Zeeuws- Vlaanderen. Tijdens de week is er vrijwel elke dag iets te doen. Het doel is om inwo ners (diekei's) en recreanten (butendie kers) kennis te laten maken met de func ties die de dijken voor mensen, dieren en planten vervullen (zeewering, leefomge ving, recreatieve wegen). Bolwerken Onder de vlag van het IVN-consulent- schap Zeeland hebben verschillende or ganisaties de handen ineen geslagen en zo is er een afwisselend programma ont staan. In elke regio staat een bezoekers centrum centraal. Voor de Zak is dat het centrum van de Zeeuwse schaapskudde bij Nisse, op Tholen het centrum Scaldis Naturalis bij Sint-Maartensdijk en in Zeeuws-Vaanderen de Baeckermat in Westdorpe en de watertoren Axel. „Dij ken zijn voor de meeste Zeeuwen heel ge woon. Minder bekend is dat ze in het cul tuurlandschap bolwerken zijn voor planten en dieren. Er komen vooral plan ten voor die je bijna nergens anders meer foto Dirk-Jan Gjelteina vindt", zegt Tinge. „Dijken zijn méér dan een bescherming tegen het water of om van A naar B te rijden. En de sluipende achteruitgang zie je helaas niet." Ze geeft aan dat de activiteiten zowel ge richt zijn op volwassenen als kinderen. Een greep eruit: wandel- en fietsexcur- sies, helpen afplagg'en van dijken, na tuurkunst en bloemstukken maken, vlin- dex-excursies en op zoek gaan naar vleermuizen. In de bezoekerscentra is informatie over de dijken te vinden. Ze zijn ook de uitvalsbasis voor het vei'ken- nen van een bijzonder landschap. Tinge wijst erop dat geprobeerd is de program ma's in de drie regio's zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. Gekozen is voor de laatste week van juni omdat dan de bloemdijken op hun mooist zijn. Rinus Antonisse De eerste Zeeuwse dijkenda gen worden 22 juni officieel geopend door voorzitter J. Lili- paly van het Nationaal Park Oosterschelde (om 10.30 uur) in Scaldis Naturalis bij Sint- Maartensdijk. Daar zijn die dag tussen 11.00-16.00 uur oude ambachten te zien, die met dij ken te maken hebben. Door de heemtuin is een pad aangelegd voor gezinnen met kinderen vanaf 4 jaar. Om 13.30 uur wor den schapen geschox-en en om 14.30 uur start een vlinderex cursie. Dinsdag 25 juni is er om 20.00 uur een 'diekepraetje' door Loius Sauter over de ont staansgeschiedenis van Tholen. Woensdag 26 juni zijn er tussen 13.30-15.30 uur kinderactivi teiten en op donderdag 27 juni worden vanaf 20.00 uur oude films over dijken vertoond. Vrij dag 28 juni worden bloemstuk ken gemaakt met grassen en materialen van dijken en is er vanaf 20.00 uur een vlinder- avond voor de hele familie. Za terdag 29 juni treedt vanaf 10.30 uur het poppentheater van Neeltje Meerman op. In de watertoren Axel wordt 22 juni om 11.00 uur de expositie Tussendijks geopend en om 12.30 uur begint een fietstocht naar de Baeckermat (en terug). Voor kinderen van 4-8 jaar ver telt Dinny de Putter vanaf 14.00 uur verhalen en om 23.00 uur is er vanaf de Baeckermat een ex cursie naar vleermuizen en an dere nachtdieren. Maandag 24 juni is er bij Ter Hofstede om 19.00 uur een wandelexcursie. Vanaf 09.00 uur kan er 25 juni gehooid en geplagd worden op dijken. Woensdag 26 juni zijn er vanaf 14.00 uur activiteiten voor kinderen van 6-10 jaar bij de watertoren. In de Baecker mat is er 27 juni vanaf 14.00 uur bloemschikken. Op 28 juni wordt om 22.00 uur vanaf de watertoren een vlinderexcursie gehouden. Zaterdag 29 juni is er vanaf 10.00 uur op liet Stad huisplein Axel een natuur- en milieumarkt en begint om 14.00 uur een fietsexcursie over de Fortdijk. Op de Bevelanden is zaterdag 2 2 juni van 10.00-16.00 uur een fietstocht door de Zak, vanaf het centrum van de Zeeuwse schaapskudde bij Nisse. Op 24 juni kan er vanaf 13.30 uur over de dijken gewandeld worden. Woensdag 26 juni zijn er bij de schaapskooi kinderactiviteiten van 13.30-16.00 uur en om 21.00 uur een Zeeuwse vertelavond, met aansluitend een avondwan deling. Op 27 juni vindt een cre atieve middag plaats, vanaf 13.30 uur. Vrijdag 28 juni kan er een stuk dijk geplagd worden en begint om 21.30 uur een avond wandeling, waarbij Dinny de Putter onderweg verhalen ver telt. Op 29 juni kunnen kinderen tot 7 jaar het bloemenpad lopen, van 13.30-16.00 uur Minder dan 4 procent van de Nederlandse beroepsbe volking is nog werkzaam in de landbouw. Het aantal bedrijven is vergeleken met vij ftig j aar ge leden geminimaliseei'd: xnelk- veehouders tot 18 procent van toen, vax'kenshouders tot min der dan 10 procent, akkerbou wers tot minder dan 7 procent. Maar tegelijkertijd is de Neder landse landbouw door schaal vergroting en technologisering op de grenzen van overproduc tie en milieubelasting gestuit. Met deze passage geeft Sietse van der Hoek in zijn boek Het platteland. Over de laatste Ne derlandse boerenkort en krachtig weer waar de agrariërs die willen blijven boeren mee te maken hebben. In het opinie-onderzoek over de Staat van het Land, komen de (Zeeuwse) boeren er niet gun stig van af. Een groot deel van de bevolking is ontevreden over ze. Daar hebben de boeren het mis schien ook wel naar gemaakt, door teveel in zichzelf gekeex-d bezig te zijn, terwijl de burger het platteland juist steeds meer als openbaar onderdeel van de schaarse ruimte is gaan zien. Of de ontevredenheid helemaal terecht is - dat is nog maar de vraag. Duidelijk is dat de burger bij het vaak negatieve oordeel over het boerenbedrijf niet ge hinderd wordt door veel kennis over wat er zich in de sector af speelt. Er wox'dt wel eens vanuit boerenkringen gekscherend op gemerkt dat nogal wat mensen denken dat de chocolademelk rechtstreeks uit de koe stroomt. Dat mag dan wat overdx-even zijn, feit is dat sprake is van 'on bekend maakt onbemind'. Het zeer toegankelijk geschreven boek van Sietse van der Hoek, zelf van Groningse boerenaf komst, kan goed helpen daarin verandex'ing te brengen. Het zijn gebundelde artikelen die voor een deel eerder in het Volkskrant Magazine versche nen. Van der Hoek bezocht een groot aantal boei'en - Zeeland deed hij overigens niet aan - en vexwoordde hun veiTialen in korte schetsen. Ze leveren alles bij elkaar een, soms onthutsend, beeld op van wat er in het boe renland leeft. Het is voor een deel kommer en kwel: na de bse- en de mkz-cx-isissen lijkt nu de hele boerenstand in een dal te zitten. Maar voor een ander deel gaat het ook om gehechtheid aan de grond, vaak generaties lang in dezelfde familie, en om gedrevenheid koste wat het kost het land te bewerken. Ook als dat steeds minder inkomen op levert. Een kwart van de boeren verkeert onder de armoede grens. Van der Hoek heeft zijn verha len verdeeld over twee thema's: verleden dat nog niet voorbij is en toekomst die al begonnen is. De (levens)geschiedenissen gaan vergezeld van informatie ve kaders waarin begrippen worden toegelicht. Het eerste deel van het boek toont hoe met kunst- en vliegwerk geprobeex-d wordt in Nederland de moderne traditie in stand te houden en op eigen erf baas en boer te blijven. In deel twee gaat het om de in richting van het platteland en- de toenemende ondergeschikte rol van de boeren in dit proces. Wie zich afvraagt hoe het be staat dat ze nog bestaan, boeren in Nederland, kan in Het platte land flink wat antwoorden vin den. OfdelandbouwinNederland de 21e eeuw overleeft, komt ook aan de ox-de in het boek Het boe renbedrijf in de Lage Landen. Geschiedenis en toekomst van hoogleraar milieukunde Lucas Reijndei's (derde hex-ziene en uitgebreide versie). Het is veel meer een feitenrelaas dan een boek vol (menselijke) verhalen, maar de problematiek is, uiter aard, hetzelfde. Reijnders gaat vooral in op de economische en milieuhygiënische omstandig heden. De hamvraag is volgens hem hoe een nieuw evenwicht tussen vraag en agrarisch aan bod moet worden gevonden. Dat overlaten aan de markt vindt de hoogleraar niet ver standig, omdat de geschiedenis leert dat de prijs die daarvoor betaald moet worden meestal zeer hoog is. Groene revolutie Een groot deel van de boeren wordt op die manier slachtoffer van een koude sanering en cri sissituaties in de agrarische sec tor zullen zeer wel decennia kunnen aanhouden, stelt Reijn ders. Hij ziet meer in doortas tend ovei'heidsingrijpen. Staatsbemoeienis met de land bouw om de zich ontwikkelende vraag en het agrax'iseh aanbod bijeen te brengen. Dat Reijnders daai'bij voorrang geeft aan eco logisch geteelde px-oducten, is niet verwondexiijk. Werken met landbouwmethodexx die een goede opbrengst paren aan goe de milieuprestaties. De spectaculairste vorm daar van is de precisielandbouw, waarbij kunstmest en chemi sche bestrijdingsmiddelen niet taboe zijn, maar de toediening ex*van door precisietechnieken sterk is verbeterd. Daax'bij kan worden gedacht aan coating van zaden met bestrijdingsmid delen en de injectie van mest stoffen vlakbij het zaaigoed. Volgens Reijndex's wordt dit sooxt precisielandbouw in Ne derland nog niet toegepast. Er wordt wel mee geëxperimen teerd, onder meer landbouw- maatschap De Wilhelminapol- der heeft het tot speerpunt gemaakt. In Het boerenbedrijf in de Lage Landen wordt uitgegaan van een dei'de groene revolutie in Nedexiand, gekenmerkt door een veel grotere productiviteit van hulpmiddelen als meststof fen en energie. De energievoor ziening van het boerenbedrijf moet worden gebaseerd op aardwarmte, zonne-energie en windenergie, aldus Reijnders. Er zal meer ruimte moeten zijn voor de inzet van hersens ('ar beid') en minder nadruk op dierlijke px-oductie. Het regen water moet beter worden vast gehouden en de afzet moet gemiddeld dichter bij het boe renbedrijf worden gezocht. Reijnders slotopmex'king luidt dat zo'n derde groene revolutie niet vroeg genoeg kan beginnen. Rinus Antonisse Sietse van der Hoek: Het platte land. Over de laatste Neder landse boeren - Uitgeverij Con tact, €15,50. Lucas Reijnders: Het boerenbe drijf in de Lage Landen. Ge schiedenis en toekomst - Uitge verij Van Gennep, €15,90. Afgelopen weekeinde werd in Oud-Sab- binge een reünie gehouden voor oud- leerlingen van de openbare lagere school in dit kleine dorp bij Wolphaartsdijk. Daar wex-d ook de raadkaart die vorige week in Buitengebied stond, ten toon gesteld. Daar op prijkt de inmiddels gesloopte school aan de Ring in volle glorie. Gebouwd in 1872, naar een ontwerp van architect D. de Ko ning, schrijft W.G.H.S. Otte-Wisselinkuit Oudelande, die eraan toevoegt nog de origi nele prent die bij de bouwtekening hoorde, nog in haar bezit te hebben. „In eerste instantie herken ik niet de ingang, maar wel de voim van het gebouw. De foto is gemaakt op de stoep waar mijn opoe heeft gewoond en mijn vader is opgegroeid", meldt A. van Ruiten-Goetheer uit Schore. Dat ze de ingang niet thuis kan brengen, is niet zo verwonderlijk. In 1900 bevond die zich nog in de voorgevel; in 1913 kwam de entree aan de rechterkant, achter de school. J. Koole uit Kapelle was in de jaren twintig van de vorige eeuw leerling van de school. „Het is al een heel oude foto, want in mijn schooltijd was er geen enkel kind meer in klederdracht." Ook deze inzender herinnert aan het verplaatsen van de ingang. „Ook het plakkebord stond niet meer voor de school, maar op de hoek van de Ring en de Prins Bemhardstraat, vroeger Slop geheten. Er waren in de school drie lokalen en in elk lo kaal twee klassen. Dus ook drie leerkrach ten: een juffrouw en twee meesters. De school stond midden in de Ring, met nog een werkplaats van timmerman Bebelaar. Er waren ook een brandput en volkstuin tjes." Fundering M. J. Geuze uit 's-Heer Arendskerke atten deert erop dat Oud-Sabbinge ook 't Ouwe land wordt genoemd. Er stond aan de ring ook een kerk, die volgens deze inzender ver viel tot ruïne en dan ook in 1816 werd afge broken. Na afbraak van cle school is de fun dering van de kerk weer opgemetseld. Verzamelaar Hans Lindenbergh, zelf ooit leerling van de school, vertelt waarom in 1913 de ingang werd verplaatst. Dat hield verband met de komst van de waterleiding op Zuid-Beveland. Achter de school kwam een lange gang met toiletten, voorzien van een watercloset, in plaats van een plee en een pieshok. De nieuwe zij-ingang lag rechts aan het begin van de nieuwe gang. Bij het graven van de fundering vond men een kist vol met schedels. De vondst had er mee te maken dat de school werd gebouwd op de plaats van de voormalige kerk. Rond de kerk lag het oude kex-khof Er wai"en enkele onjuiste oplossingen, waarin als plaatsnamen genoemd werden Kwadendamme, Nieuwdorp en Driewegen (bij Biervliet). De winnaars van de waarde bonnen zijn: T.P. Tas, Middelburg, W. Vrie, Kattendijke en P. Driesprong, Oud-Sabbin ge Rinus Antonisse De nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Linden bergh laat een beeld zien van een dorp in het zuiden van de provincie. De gebruikelijke vraag luidt: wat is de naam van het doxp? Nadere bijzonderhe den over de afgebeelde situatie zijn van harte welkom bij de re dactie van Buitengebied. Oplossingen kunnen tot en met zaterdag 8 juni worden gezon den aan: x-edactie PZC Buiten gebied, postbus 18, 4380 AA Vlissingen; fax 0118-470102; e- mail redactie@pzc.nl. Voor in zenders van goede oplossingen zijn drie waardebonnen be schikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20