Kwartje van Kok afgeschaft Openen Westerscheldetunnel onzeker door slechte veiligheid Walvis in Westerschelde koerst weer naar Noordzee Zeeuwse stroom verlicht Nederland Nationaal Landschap Zeeland van de baan Hormonenmaffia in zaak-Van Noppen schuldig aan moord mm Noord-Korea ziet illegaal openingsduel Plan CDA, LPF en VVD leidt niet tot lagere benzineprijs Henk Westbroek stapt uit politiek Negatief reisadvies voor India Alexander en Maxima niet naar Turkije Saeco-ploeg raakt startbewijs kwijt Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- wmmm Westerschelde is een vogeirijk iü) 16° |13U ZW 3 Frisser In de ochtend droog, maar bewolkt, 's Middags zon, maar ook een bui. Maxima 16 graden bij een zuidwestenwind. 245e jaargang no. 130 dinsdag 4 juni 2002 los nummer 1,00 n»IAmN SEOUL - Noord-Korea heeft zich bezondigd aan etherpiraterij. Het com munistische buurland van Zuid-Korea heeft geen uitzendrechten betaald, maar de openingswed strijdvan het WK voetbal, Frankrijk - Senegal, was daar toch op televisie te zien. Niet rechtstreeks, maar een dag later. KirchSport, de eigenaar van de uitzendrechten, liet gisteren weten dat het geen stappen onderneemt tegen Noord-Korea. „Normaal gesproken vraagt dit vergrijp om ju ridische actie, maar het kost te veel tijd en energie om hier serieus werk van te maken", zei een woord voerder. „Het heeft ons wel ver rast", vervolgde hij: „Zo zie je maar dat voetbal bijzondere krachten los maakt. Het zal de Noord- Koreaanse machthebbers toch wel iets doen als ze zien hoe hun succesvolle bui-en in prachtige stadi ons van dit grootse evene ment genieten." Hoe de beelden precies in Noord-Korea zijn geko men, is niet duidelijk. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden zijn: Brazilië - Turkije 2-1 Kroatië - Mexico 0-1 Italië-Ecuador 2-0 door Paul Koopman DEN HAAG - Benzine aan de pomp wordt niet goed koper. De beoogde coali tiepartners CDA, LPF en VVD zijn weliswaar van plan het 'kwartje van Kok' terug te sluizen naar de automobilisten, maar van een directe verlaging van de benzineprijs zal geen sprake zijn. De automobilisten krijgen nog deze kabinetsperiode het kwartje van Kok terug. Deze stellige belofte deed LPF-voor- man Herben gisteren nog vóór dat hij over dit onderwerp over eenstemming had bereikt met coalitiepartners WD en CDA. „Het kwartje wordt hoe dan ook teruggegeven", aldus Herbenna een gesprek met informateur Donner en de collega-fractielei ders Zalm en Balkenende. „De vraag is niet meer of het kwartje accijns wordt teruggegeven, maar hoe." Zalm en Balkenende tekenden echter aan dat het nog maar de vraag is of het centrum rechtse kabinet zich dit dou ceurtje voor de automobilisten kan permitteren. Tekort Het kwartje van Kok werd tij dens het kabinet Lubbers-3 in gevoerd om het financieringste kort versneld weg te kunnen werken. De accijns voor loodvrije benzi ne ging 21 cent omhoog, diesel werd 15 cent duurder. De maat regel levert de schatkist sinds dien jaarlijks zo'n 750 miljoen euro op. De LPF beloofde in de verkiezingscampagne dat deze maatregel wordt terugge draaid, aangezien het financie ringstekort inmiddels is wegge werkt. Vorige week konden de onder handelingspartners nog geen overeenstemming bereiken over het weer terugdraaien van de accijnsverhoging. Herben eist nu dat het geld sowieso wordt teruggegeven. „Niet via extra asfalt, maar bijvoorbeeld via een verlaging van de motorrij tuigenbelasting. De LPF-leider laat ook de mogelijkheid open dat de ac cijnsmaatregel in fasen wordt afgebouwd. Maar CDA-leider Balkenende ziet het minder rooskleurig in. Volgens hem is het 'goed mogelijk' dat bijvoor beeld extra investeringen in as falt beschouwd worden als com pensatie voor het kwartje van Kok. GPD/ANP Na een maand bedenktijd heeft Henk Westbroek gisteren besloten te stop pen met de politiek. Hij is het politieke klimaat, waarin politici steeds va ker bedreigd worden, zat. De oprichter van Leef baar Utrecht legde zijn fractievoorzit terschap gister- avond neer. Ook voor India geldt sinds gisteren een negatief reisadvies voor Nederlanders. Het ministerie van Buitenlandse Zaken had dit al eerder afgegeven voor Pakistan. Premier Vajpayee van India en president Musharraf van Pakistan ontmoeten el kaar vandaag op een driedaagse top in Kazachstan over het grensconflict in Kashmir. Het lijkt er echter niet op dat ze zich met elkaar kunnen verzoenen. BBHBHHHHHSSHSHBi DEN HAAG - Het werkbezoek van prins Willem-Alexander en prinses Maxima aan Turkije is uitgesteld. De regering heeft dat gisteren besloten na een gesprek van minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken met zijn Turkse collega £em. De reden voor het uitstel van het bezoek is 'de voortdurende on zekerheid over de zaak' van de moordenaar en verkrachter van Marijke van Dijk, aldus het mi nisterie van Buitenlandse Za ken. Het doel van het bezoek aan Turkije was de heropening van het Palais de Holl.an.de in Istan- boel, waar het Nederlands con sulaat-generaal zou worden gevestigd. Prins Willem- Alexander en prinses Maxima zouden Turkije donderdag en vrijdag bezoeken. ANP pagina 5: moordenaar mogelijk terug naar gevangenis De walvis duikt op in de Westerschelde. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Een bijna vijftien meter lange walvis heeft gisteren de gemoede ren op de Westerschelde en in de havens van Vlissingen bezig gehouden. De wal vis, vermoedelijk een vinvis, dreigde ver schillende keren te stranden. Toch leek hij gisteravond de goede kant op te zwemmen. Hij is midden door de vaar geul gegaan en zwom in de richting van de Noordzee. Politie te water op de Westerschelde sig naleerde de walvis gisteren aan het eind van de middag. De strandwacht van Vlis singen A. Dijkstra en J. van derHielevan de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren scho ten onmiddellijk te hulp. Van der Hiele verwacht dat het dier niet gezond is. „Anders was het hier niet in de buurt ge weest. Ik denk dat-ie moe of ziek is. We kunnen niets anders doen dan er achter aan hollen en hopen dat hij de goede kant op zwemt. Mocht, hij stranden, dan zullen we proberen hem terug te trekken, maar dat zal nog een moeilijke klus worden." De walvis zwom eerst van de Wester schelde naar de Buitenhaven in Vlissin gen. Daarna was hij een tijdje uit het zicht verdwenen, maar hij dook weer op bij de Sloehaven. Dijkstra van de strand wacht schat dat het dier twaalf tot vijf tien meter lang is. Zowel Dijkstra als Hiele hebben geen verwondingen kun nen ontdekken. De politie te water en de strandwacht foto Albert Dijkstra van Breskens, die de Vlissingse strand wacht heeft afgelost, hebben het dier nog een hele tijd gevolgd. Anderhalf jaar geleden is in de Sloeha ven in Vlissingen een vinvis verdronken. Het dier raakte bekneld tussen palen en de kademuur. Vinvissen komen normaal voor in het noordelijke deel van de Atlan tische Oceaan. Ze leven meestal in groep jes van tien dieren. In de winter trekken ze naar het zuiden. Vinvissen kunnen vijfentwintig meter lang worden. Advertentie Toerisme studeren in Zeeland? bezoek 6 juni onze info avond! HogeschoolJ^fZeeland Edisonweg 4, Vlissingen Meer Weten? bel: 0118 - 489229 surf: www.hz.nl of mail: sic@mail.hzeeland.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De Wester- scheldetunnel mag volgend jaar maart niet open als dan de vei ligheidsvoorzieningen nog niet in orde zijn. De burgemeesters van Terneuzen en Borsele zijn van plan dan geen gebruiksver gunning te verlenen en de tun nel, nadat koningin Beatrix op 14 maart de openingshandeling heeft verricht, direct weer te sluiten. Dat hebben ze gister avond bekendgemaakt. De problemen spitsen zich toe op de financiering van de hulp verlening en rampenbestrijding in de tunnel. Een onderzoeks bureau concludeerde dat voor die hulpverlening een profes- door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland krijgt zo goed als zeker niet de status van Nationaal Landschap, zoals de missionair minister Pronk van VROM voor ogen stond in zijn Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning. De drie partijen die wer ken aan een nieuwe regering, CDA, VVD en LPF, hebben gis teren afgespi*oken dat Den Haag minder zelf gaat regelen. Dat betekent ook een vroegtijdig einde van de Nationale Land schappen. Het overgrote deel van Zeeland zou de titel Nationaal Land schap krijgen. Alleen de steden Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen met de bijbeho rende industrie- en havengebie den zouden er buiten vallen. Het tweede kabinet-Kok wilde met Nationale Landschappen open gebieden als de Zeeuwse Delta extra bescherming bieden, on der meer om de druk vanuit de Randstad te kunnen weerstaan. De Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening, waaraan Pronk enkele jaren heeft gewerkt, is door de val van Paars-2 nooit in stem ming gebracht in de Tweede Ka mer. En verdwijnt, zoals het er nu naar uitziet, grotendeels in een archiefkast. „Als CDA heb ben wij altijd veel kritiek gehad op de Vijfde Nota", aldus woordvoerder J. de Vries giste ren na het beraad over de kabi- netsformatie. „De Veluwe, de Waddenzee en de Biesbosch ver dienen bescherming, maar dat geldt niet voor grotere gebieden daaromheen." Coördinator Tj. van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) is teleurgesteld op de mo gelijke afwijzing van een Natio naal Landschap in Zeeland. „Die titel hield een erkenning in van de bijzondere kwaliteiten van het Deltagebied. Het is jam mer als datniet doorgaat, omdat die aanwijzing niet alleen be scherming zou geven, maar ook allerlei ontwikkelingskansen zou bieden." CDA, WD en LPF willen de bouwmogelijkheden bij dorpen vergroten om de natuurlijke aanwas van die kleine kernen op te kunnen vangen. sionele brandweerorganisatie nodig is. De brandweerkorpsen van Terneuzen en Borsele be staan vooral uit vrijwilligers. Alleen de staf is beroeps. Het onderzoek heeft uitgewe zen dat een beroepsbrandweer korps de gemeenten samen jaar lijks 1,6 miljoen euro extra kost. In beide gemeenten betalen de inwoners al een bijdrage voor brandweer en rampenbestrij ding die boven het landelijk ge middelde ligt van 3 9 euro per in woner. In Terneuzen is dat 44,50 euro en in Borsele 50,00 euro per inwoner. Dat heeft alles te ma ken met de aanwezigheid van grote industriegebieden, de scheepvaart en bijvoorbeeld de kerncentrale. Ophoesten Zouden de twee gemeenten jaarlijks nog eens 1,6 miljoen euro extra voor de brandweer moeten ophoesten, dan wordt het verschil met het landelijk gemiddelde nog beduidend gro ter. De burgemeesters zijn van mening dat hun inwoners niet mogen opdraaien voor de veilig heid van alle gebruikers van de Vanaf juli branden alle vuurtorens in Nederland op Zeeuwse stroom. Ook de lantaarnpalen, de slui zen, bruggen, verkeers lichten en de kantoren van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat wor den door Delta gevoed. Het geldt voorlopig voor twee jaar, met mogelijk een jaar "T O verlenging. De Italiaanse wielerploeg Saeco mag dit jaar niet meedoen aan de Tour de France. De organisatie wil kopman Gilberto Simoni niet in de ronde zien omdat hij twee keer positief is be vonden op cocaïne. De Tour-leiding maakte gisteren verder bekend dat het startbewijs van Saeco naar de Franse wielerploeg Jean Delatour gaat. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; econmie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 10, 11 en 13; sport: 16,17 en 18; buitengebied: 19,20 en 21 van onze redactie buitenland ANTWERPEN - De jury van de rechtbank in Antwerpen heeft gisteren alle vier verdachten van de moord op de Vlaamse veearts Van Noppen schuldig bevonden. Van Noppen, ver moord in 1995, was bekend om zijn strijd tegen het gebruik van verboden groeihormonen voor slachtvee. De strafmaat wordt in de komende dagen bepaald. Het gevecht van Van Noppen te gen de hormonenspuiters leidde tot een staat van oorlog met de vleeswereld. Letterlijk, want de jury heeft gisteren geoordeeld dat niet alleen de huurmoorde naar, maar ook de leden van de 'hormonenmaffia' schuldigzijn. Het vonnis betekent een over winning voor de Belgische justi tie. Het was niet zo moeilijk te bewijzen dat Albert Barrez de trekker had overgehaald, omdat hij had bekend. Een stuk lasti ger was het om de jury ervan te overtuigen dat yarkensboer Alex Vercauteren de opdracht gever was. Ook tegen veehande laar Germain Daenen en de contactpersoon met de onder wereld Carl de Schutter klonk het 'schuldig'. Van Noppen vocht jarenlang te gen wantoestanden in de wereld van het vlees, waar grote var- kensboeren, slachthuizen en vleesgroothandels duistere zaakjes deden voor eigen gewin en tegen het belang van de con sument. Zijn strijd begon altoen hij, als assistent-keurder in een slachthuis, klaagde over het weer invriezen van eerder be vroren vlees. ANP (Advertentie) Westerscheldetunnel. De finan ciering van de veiligheidsvoor zieningen hoort op het bordje van de hogere overheidsinstan ties en de exploitant van de tun nel, de NV Westerscheldetun nel. Terneuzen en Borsele verzon den gisteren een brandbrief aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Verkeer en Water staat, de Commissaris van de Koningin en de tunneldirectie. Overheidstaak Directeur T. Buis van de NV Westerscheldetunnel is niet van plan te zwichten voor de nood kreet van beide gemeenten. „Hoewel ik best begrijp dat zij niet willen en kunnen opdraai en voor die jaarlijkse extra kos ten, beschouw ik de tunnel als een normale openbare weg, zo als alle andere wegen en tunnels in Nederland. Dat is al in 1999 door minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat beves tigd. Het is niet onze taak om de veiligheidsvoorzieningen voor dat stukje openbare weg onder de Westerschelde te betalen, dat moeten anderen doen." naarrr noteert u mij voor een proefabonnement van voorlettersm/v 6 weken voor 15,- Ik qeef daarbij éénmalig straat:nrM s toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:p noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maancj met nummer: automatische incasso 19,25). handtekening: o per kwartaal met automatische incasso 52,-). m-,^u D per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- r vens. In de colofon treft d nadere Informatie aan. lncass0 Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice 8 "71 32Ï4"ÖÖÖÖÖ2" V^gen 123 di wo do* vr za (postzegel niet nodig) ■pi eföaKBnPPKUPiKMMtejaesw jfeT"»n—ii—wwuMii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1