Brazilië krijgt de winst cadeau Vieri waarschuwt concurrentie PZC Briljantjes van 1998 glimmen niet meer 18 Organisatie mag kaartjes per telefoon verkopen Koreaanse arbiter geeft Kanaries in slotfase onterechte strafschop: 2-1 wk in cijfers België mist ook Glen de Boeck Given fit voor duel met Duitsers Mokoena krijgt treffer toegewezen Shirts van Nigeria aangepast Prins beslist: coach mag blijven Turkse en Braziliaanse fans slaags Dubbele boete na schwalbe dinsdag 4 juni 2002 van onze sportredactie TOKIO - Het Japanse organi satiecomité van het wereld kampioenschap voetbal heeft gisteren van de wereldvoetbal bond Fifa toestemming gekre gen om 80 procent van de reste rende kaartjes voor drie wed strijden per telefoon te verko- pen. Fans kunnen voor de voorrondeduels Rusland-Tu- nesië, Duitsland-Ierland en Kameroen-Saudi-Arabië nog tickets bestellen. De Fifa beloofde tijdens een crisisvergadering ook de capa citeit van haar website (www- .fifatickets.com) te verhogen. Dat gebeurde na talloze klach ten over de traagheid en onbe reikbaarheid van de site. Som mige Japanse fans waren zeven uur vergeefs bezig om op de pa gina te komen en een kaartje te bemachtigen. De vergadering werd belegd omdat in de stadions talloze plaatsen onbezet bleven. Som mige ploegen moesten hun wedstrijden voor een halfleeg stadion afwerken. Van de 350.000 beschikbare stoeltjes bleven er tijdens de eerste acht wedstrijden ongeveer 60.000 leeg. Zelfs voor de eerste wedstrijd van co-organisator Zuid-Ko- rea zal het stadion misschien niet vol zitten. Het organisatie comité liet weten dat er nog 3000 tickets te verkrijgen zijn voor de wedstrijd tegen Polen. AFP van onze sportredactie ULSAN - De eerste wedstrijd van Brazilië op een WK, het is altijd een magisch moment. Zullen de Zuid-Amerikanen de eeuwige belofte weer eens inlos sen, laten zien dat alleen zij de besten zijn? Of wordt het toch weer eens zo'n teleurstellend toernooi van de 'Goddelijke Ka naries'? De meeste vragen ble ven gisteren tegen Turkije onbe antwoord. Brazilië won met 2-1, maar dal was te danken aan scheidsrechter Kim Young-Joo, die de Zuid-Amerikanen een strafschop cadeau deed. Rivaldo bezorgde de viervoudig wereldkampioen in de 86e mi nuut de zege. De spits van Bar celona benutte de penalty die werd toegekend nadat Alpay in valler Luizao - buiten het straf schopgebied - tegen de grond had gewerkt. Young-Jo, de eer ste Zuid-Koreaanse arbiter op een WK, stuurde in blessuretijd ook verdediger Unsal vroegtij dig weg. Hij kreeg een tweede gele kaart, omdat hij de bal hard tegen Rivaldo aantrapte. Romario was vorige maand ver bijsterd toen hij vernam dat bondscoach Scolari hem niet meenam naar het WK-voetbal. Ergens in Rio de Janeiro zag hij hoe zijn oud-ploeggenoten kans op kans misten. Romario zal Ro mario niet zijn om de keuze van Scolario, de vierde bondscoach in twee jaar, nog eens te bekriti seren. Als eerste geeft hij toe dat hij niet altijd even gediscipli neerd met zijn sport bezig is. De wegens vele afzeggingen gede valueerde editie van de Copa America in Colombia liet de Groep C Brazilië-Turkije 2-1 (0-1). 45. Sas 0-1, 50. Ronaldo 1-1, 87. Rivaldo 2-1 (strafschop). Scheidsrechter: Yong-Joo. Rode kaart: 86. Alpay (Turkije), 90. Unsal (Turkije, 2x geel). Gele kaart: Denilson (Brazilië), Akyel (Turkije). Aantal toeschouwers: 33.842. Brazilië: Marcos; Cafu, Lucio, Edmilson en Roberto Carlos; Silva, Roque Junior, Rivaldo enJuninho (72. Vampeta);Ronal- dinho (67. Denilson) en Ronaldo (73. Lui zao). Turkije: Recber; Akyel, Korkmaz (65. Mansiz), Ozat en Ozalan; Kerimoglu (89. Erdem), Emre, Basturk (65. Davalaen Unsal; Sukur en Sas. Brazilië 1 1 0 0 3 2-1 Costa Rica 0 0 0 0 0 0-0 China 0 0 0 0 0 0-0 Turkije 10 0 10 1-2 Groep G Kroatië - Mexico 0-1 (0-0). 60. Blanco 0-1 (strafschop). Scheidsrechter: Lu. Rode kaart: 59. Zivkovic (Kroatië). Aantal toe schouwers: 38.000. Kroatië: Pletikosa; Zivkovic, Kovac, Si- munic en Jarni; Tomas, Soldo, Prosinec- ki (46. Rapaic) en Kovac; Suker (65. Saric Boksic (68. Stanic). Mexico: Perez; Vidrio, Marquez, Carmo- na en Morales; Torrado, Caballero, Luna en Mercado; Blanco (80. Palencia), Bor- getti (69. Hernandez). Italië - Ecuador 2-0 (2-0). 7. Vieri 1-0, 27. Vieri 2-0. Scheidsrechter: Hall. Gele kaart: Cannavaro (Italië), Porozo, De La Cruz, Chala (Ecuador). Aantal toeschou wers: 31.081. Italië: Buffon;Panucci, Nesta, Cannavaro en Maldini; Zambrotta, Tommasi, Di Bia- gio (69. Gattuso) en Doni (64. Di Livio); Totti (74. Del Piero) en Vieri. Ecuador: Cevallos; De La Cruz, Hurtado, Porozo en Guerron; Mendez, Obregon, Chala (85. Asencio) en Edwin Tenorio (59. A yovi);Aguinaga (51. Carlos Tenorio en Delgado. Italië Mexico Kroatië Ecuador 110 0 3 110 0 3 10 0 10 Topscorers Rode kaarten Gele kaarten spits afgelopen voorjaar dan ook aan zich voorbij gaan. Romario, goed voor 429 doel punten in 510 officiële wedstrij - den, concentreert zich op de grote wedstrijden. Daarbij blijft het nachtleven lokken. Zo liet hij al weten dat hij slechts de helft van de wedstrijden van het nationale elftal op het WK gaat bekijken. Duels die beginnen om drie uur 's nachts Brazili aanse tijd laat hij aan zich voor bij gaan. Dan is hij nog aan het stappen. Drie uur later, als hij thuiskomt, wil hij wel kijken. Brazilië-Turkije was zo'n wed strijd die om zes uur in de och tend in Rio de Janeiro live was te volgen. De viervoudig wereld kampioen begon sterk en stond in het eerste kwartier van de wedstrijd nauwelijks toe dat de tegenstander de eigen helft ver liet. Kansen waren er voldoen de. Ronaldo, Rivaldo en Ronal- dinho stuitten echter steeds weer op doelman Recber. Turkije, voor het eerste sinds 1954 weer op een mondiaal eindtoernooi, had slechts één kans nodig voor de openings treffer. Hasan Sas rondde na een slim passje van Bastürk keurig af. Brazilië ging vervolgens nog aanvallender spelen, maar liet veel kansen liggen. Toch was duidelijk te zien dat Ronaldo weer terug is. Nog niet zoals hij vier jaar geleden was, maar toch. Na de verloren finale van 1998 was de beste voetbal ler van de wereld eigenlijk al leen maar geblesseerd, of terug aan het komen van blessures. Niet meer dan een stuk of veer tig wedstrijden in totaal speelde hij in de voorbije vier jaar. In diezelfde periode werkte alleen het nationale team van Brazilië al 62 interlands af! Maar gisteren stond Ronaldo er weer, na een waanzinnige race tegen de klok om op tijd fit te zijn. Zelfs de Uef a-cup wedstrij den tegen Feyenoord werden gebruikt om de sterspeler ritme op te laten doen. Met enig suc ces, want Ronaldo scoorde ook weer. Pal na rust tikte hij atle tisch en gedreven een voorzet van Rivaldo achter doelman Recber. Een bevrijding. Zijn laatste echt belangrijke treffer maakte hij vier jaar geleden, op het WK in de halve finale tegen Nederland. Betonvoetbal Voor iedere voetballiefhebber ter wereld is de terugkeer van Ronaldo goed nieuws. Ook is het mooi dat een deel van het Brazi liaanse elftal op dit WK blijk baar samba-voetbal mag spelen. Ronaldo, Rivaldo, Ro- naldhino enJuninho mogen hun gang gaan en dat levert soms schitterend voetbal op. Helaas moet de rest van het team in eer- Ronaldo zorgt stijlvol voor de gelijkmaker van Brazilië. De Turken Umit Ozat (voorgrond) en Bulent Korkmaz zijn geklopt. foto Armando Franco/AP 2-0 1-0 1. Klose (Duitsland) 3. 2.Tomasson (Denemarken), Vieri (Italië) 2, 4. Diop (Senegal), Rodriguez (Uruguay), Mboma (Kameroen), Holland (Ierland), Ballack (Duitsland), Jancker (Duitsland), Linke (Duitsland), Schneider (Duitsland), Bierhoff (Duitsland), Batistuta (Argenti nië), Fortune (Zuid-Afrika), Santa Cruz (Paraguay), Arce (Paraguay), Struway (Paraguay, eigen doelpunt), Campbell (Engeland), Alexandersson (Zweden), Raul, Valeron, Hierro (Spanje), Cimirolic (Slovenië), Ronaldo (Brazilië), Rivaldo (Brazilië), Hasas Sas (Turkije), Blanco (Mexico) 1. Spits leidt Azzuri met twee goals langs dreumes Ecuador Zivkovic (Kroatië), Unsal (Turkije), Alpay (Turkije). Finnan, McAteer, Reid (Ierland), Heintze, Laursen (Denemarken), Hamann, Ziege (Duitsland), Petit (Frankrijk), Kalla (Ka meroen), Noor (Saudi-Arabië), Aliou Cissé (Senegal), Mendez (Uruguay), Sa muel, Simeone (Argentinië), Sodje (Ni geria), Caceres, Caniza, Taverelli (Para guay), Franco, Issa, McCarthy, Zuma (Zuid-Afrika), Campbell (Engeland), All- back, Jakobsson (Zweden), Valeron (Spanje), Karic, Zimirotic (Slovenië), De nilson (Brazilië), Akyel (Turkije), De La Cruz, Porozo, Chala (Ecuador), Cannava ro (Italië). Programma Groep H: Rusland-Tunesië. Groep D: VS- Portugal. Groep E: Duitsland-Ierland. door Mark Caldenhoven UTRECHT - Italië sneuvelde in de laat ste vier grote toernooien pas na een 'sudden death' of na strafschoppen. Ook bij het WK in Azië behoren de 'Azzuri' weer tot de kanshebbers. Zeker met krachtpatser én doelpuntenmachine Christian Vieri aan het front. Hij was verantwoordelijk voor de 2-0-zege op Ecuador. Op Christian Vieri is van alles aan te merken. De spits van Italië mist de gra tie van illustere voorgangers, is uiterst traag op de eerste meters en heet blessu- regevoelig te zijn. Hij drijft daarmee be oefenaars van de voetbalesthetica regelmatig tot wanhoop, maar geen trainer die hem uit de opstelling gumt. Ook Giovanni Trapattoni niet, de bondscoach. Christian Vieri, Bobo voor vrienden, be taalt altijd terug. Met doelpunten. Kli nische, bijna 'koude' doelpunten. Gis teren bezorgde hij Italië een soepel begin van het WK tegen dreumes Ecua dor. Een droge knal met zijn sterke lin kerbeen en een intikkertje. „Dit is pas stap één van zeven zei Vieri een tikkel- tje nonchalant. „De weg naar de hoofd prijs is nog lang." Italië smacht weer naar een wereldtitel, de eerste in twintig jaar. Als geen ander belichaamt Vieri de ultieme wens van de Azzuri. Zelfs zijn grenzeloze ambitie topscorer te worden staat in de schaduw van een bijna ziekelijke drang naar suc ces. „Doelpunten zijn mooi meegeno men, daarvoor ben ik aangenomen. Maar wat ik écht wil is die beker op 30 juni. Klaar." Vieri - van 12 juli 1973 - voelt zich ster ker dan ooit. Beter dan twee jaar terug, toen hij Euro 2000 vanwege een dij beenblessure moest laten schieten en beter dan vier j aar geleden bij het WK in Frankrijk. Toen was hij een lichtbron in de Italiaanse duisternis. Met vijf doel punten maskeerde hij een heuse crisis. Italië sneuvelde in de kwartfinales te gen de latere wereldkampioen Frank rijk en werd bij terugkeer begroet met hoongelach. De schande van 1998 werd deels uitge wist tijdens het EK in België en Neder land (verlies in de finale tegen Frank rijk) en moet in Japan zijn beslag krijgen. Italië heeft zijn hoop gevestigd op balkunstenaar Totti én 'golden boy' Vieri, kind van Australische ouders met een dubbel paspoort. Hij werd geboren in Bologna maar groeide op in Sydney, waar hij in aanraking kwam met de ruigste sport van de planeet, 'Austra lian Football'. Hij legde er de basis voor zijn voetballoopbaan in Europa. De wilskracht druipt er vanaf. Aanvankelijk heette Vieri in de Serie A een 'loper', een speler zonder huis. No made Vieri rende j aarlijks van club naai club. Vanaf 1992 speelde hij voor Tori no, Pisa, Ravenna, Venezia, Atalanta, Juventus, het Spaanse Atletico Madrid en Lazio. Pas in 1999 vond hij rust, bij Internationale. Hij verkaste voor de re cordtransfersom van honderd miljoen gulden van Rome naar Milaan. Onlangs tekende hij tot 2006 bij. Het leven loopt zoals het moet lopen, zei Vieri al eens. Dus loopt het WK zoals Vieri denkt dat 't zal lopen. Hoe? Een beetje van Italië, een beetje van hem. Gisteren gaf hij tegen een armoedig Ecuador een aanzet, met zijn elfde en twaalfde doelpunt in - pas - 25 inter lands. De concurrentie is gewaar schuwd. GPD ste instantie betonvoetbal spe len. Maar iets anders was niet verwachten met Luiz Felipe Scolari als bondscoach, in 1995 nog de trainer van het superde- fensieve Gremio dat van Ajax verloor in de wereldbekerfinale. Of Brazilië de eeuwige belofte in 2002 gaat inlossen zal straks tij dens de tweede ronde in Japan pas blijken. Costa Rica en China zullen in de komende wedstrij den tenslotte geen serieus ob stakel vormen voor de grootste voetbalmacht ter wereld. Brazi lië - Turkije 2-1, doelpunten: Ronaldo en Rivaldo. De cijfers geven weinig reden tot paniek, Romario zal er het zijne van denken. GPD/ANP SAITAMA - De verdedigers Nico van Kerckhoven en Glen de Boeck missen vandaag de openingswedstrijd van België bij het WK tegen Japan. Beide spelers kampen met blessures. Van Kerckhoven heeft last van een spierblessure in zijn dijbeen, De Boeck tobt met een voetkwetsuur. RTR NIIGATA - De Ierse doelman Shay Given is op tijd hersteld voor het duel tegen Duitsland. Given liep in het openingsduel I van de Ieren tegen Kameroen (1-1) een heupblessure op en moest de afsluitende training gisteren laten lopen. Volgens coach McCarthy was er sprake van een voorzorgsmaatregel en staat de keeper van Newcastle United morgen om 13.3 0 uur in Ibaraki als vanouds onder de lat. Ook twee andere vraagte kens, de verdedigers Gary Breen (hamsti-ing) en Steve Finnan (lies), zijn volgens McCarthy van de partij. GPD SEOUL - Het eerste doelpunt van Zuid-Afrika zondag in de WK-wedstrijd tegen Paraguay (2-2) is alsnog toegewezen aan Tebeho Mokoena. De treffer stond aanvankelijk als eigen j doelpunt geregistreerd. De technisch waarnemer van de Fifa kende de treffer later toch aan Mokoena toe. Diens schot in de 63e minuut werd door Paraguay-middenvelder Struway 'doeltreffend' van richting veranderd. RTR SEOUL - Nigeria moet de shirts van de spelers bij het WK in Azië aanpassen. Televisiestations hadden na de eerste wed strijd van het Afrikaanse land zondag tegen Argentinië (0-1) geklaagd bij de wereldvoetbalbond Fifa over de slechte con trasten op het tenue. Door de felle, lichtgroene kleur van het shirt zijn de witte nummers en namen op de rug van de spelers nauwelijks te lezen. De Fifa heeft Nigeria opgedragen zwart in plaats van wit te gebruiken voor de tweede groepswed strijd, vrijdag tegen Zweden in Kobe. RTR/SID SAPPORO - De almachtige prins Abdullah heeft gesproken. De afgang tegen Duitsland was erg, heel erg zelfs, maar! bondscoach Nassar Al-Johar maakt het toernooi gewoon af, j zo heeft Abdullah in al zijn wijsheid beslist. En dat is hoogst opmerkelij k in een land dat de laatste zes j aar maar liefst acht trainers versleet. Bij het vorige WK werd Carlos Alberto Par-1 reira - vier jaar daarvoor nog wereldkampioen met Brazilië -1 zelfs tijdens het toernooi op straat gezet. Zo gaat dat normaal gesproken in Saoedi-Arabië als het even tegenzit. Maar Al- Johar - de eerste Saoedische bondschoach in de geschiedenis - j mag (voorlopig) blijven. GPD BERLIJN - Turkse en Braziliaanse voetbalfans zijn gisteren; rond het middaguur slaags geraakt in Berlijn, waar op de| Potsdamer Platz een groot scherm was opgesteld waarop het wereldkampioenschap kon worden gevolgd. De verhoudin-, gen op het plein waren zoek: ongeveer vierhonderd Turken) stonden tegenover zo'n zestig Brazilianen. De politie van dej Duitse hoofdstad zette hondervijftig agenten in om de orde te herstellen. Voor zover bekend vielen er geen zwaargewonden.! AP Ybm Christian Vieri loopt juichend weg nadat hij heeft gescoord. foto lan Waldie/Reuters door Mark Caldenhoven UTRECHT - Dezelfde namen, maar allang niet meer dezelfde brille of ragfijne combinaties. Kroatië debuteerde bij het WK in Frankrijk met een bronzen medaille én hartveroverend spel van Prosinecki, Suker en Jarni. Maar de briljantjes van 1998 glimmen niet meer. Kroatië is hard aan een transfusie toe. De rentree op het hoogste plat form van de revelatie van het WK in Frank rijk was er voor Kroa tië een van afkeer, desinteresse en stram- me spieren. Kroatië 'i kreeg gisteren les van Mexico, verloor met 0-1 en lijkt de koffers alweer te kunnen pak ken. Het was onthutsend te zien hoe de toppers van vier jaar terug zich ongeïnspireerd over het 'biljartlaken' van het Niigata Stadium sleepten. Op, versleten en dof. Prosinecki, Suker en Boksic, ve detten op hun retour die niet ontsnapten aan een pijnlijke wissel. De ingreep van bonds coach bondscoach Mirko Jozic zou in 1998 tot een ware volks opstand in Zagreb en Split hebben geleid, maar gisteren knikten zelfs de meest harts tochtelijke aanhangers uit het land van het roemruchte ge blokte rood-witte shirt bevesti gend. Het besef dat Kroatië snakt naar vers bloed is zelfs tot het thuisland doorgedron gen. De ouverture van Kroatië deed pijn aan de ogen. Illustratief was het optreden van Prosinec ki, in het voorbije seizoen spel verdeler van Portsmouth, een club uit de eerste divisie in En geland. In zijn jubileuminter land - de vijftigste - werd de voormalige veldheer aan alle kanten voorbije gelopen door de dartele Mexicanen Luna en Mercado. Er kwam geen fatsoenlijke pass van zijn voeten. De oogappel van bondscoach Mirko Jozic, die in 1987 in Chili met spelers als Prosinecki, Suker en Jarni nog wereldkampioen was ge worden in de categorie onder 20 jaar, beleefde een pijnlijke af tocht. Rollebollen Jozic gokte én verloor. Want ook de opvolger van Miroslav Blaze- vic maakte een cruciale inschat tingsfout door Suker en Boksic j naast elkaar te posteren in de aanval. De twee gingen onlangs! nog rollebollend door het spe-j lershotel. Boksic verweet dei topscorer van 1998 alleen bezig! te zijn met een twist met de Kro atische voetbalbond die dei Kroaten in Japan nog geen dag-: vergoeding heeft betaald. WK- debutant Boksic, die in 1998: ontbrak door een knieoperatie,, sneerde Suker toe zich op voet-! bal te concentreren in plaatsj van op zijn portemon- Dnee. Het lijkt niet onwaar schijnlijk dat de voet balwereld gisteren af scheid nam van een gouden generatie, Kroatië kan zich za terdag tegen Italië tenslotte niet nog een i 8 iP uitglijder veroorlo- »lAPAN ven- Kroatië - Mexico was voor beide landen tenslotte het cruciale duel van de groep, ervan uit gaande dat Italië de sterkste is en Ecuador vermoedelijk een maatje te klein blijkt. De Kroaten zullen zaterdag in elk geval Zivkovic, exponent van een nieuwe generatie, moe ten missen. De verdediger kreeg de rode kaart na een overtreding in het strafschopgebied op Blanco. De Mexicaanse smaak maker van 1998 drukte bonds coach Jozic vanaf elf meter ge decideerd met de neus op de feiten. Weg met de oude hap en ruim baan voor jonge, gretige Kroaten. Zoals de 22-jarige be lofte Ivica Olie, een linkspoot van FC Zagreb die in het voor bije seizoen topscorer werd van de Kroatische eredivisie. Versj bloed dus. GPD ENSCHEDE - Schwalbes wor den bestraft, niet alleen met geel maar ook met een geldboete. Se- bastjan Cimirotic weet er in middels al van. De Sloveen liet zich zondag in de wedstrij d tegen Span j e iets te opzichtig vallen in het straf schopgebied en dat heeft hij ge weten. Naast een gele kaart, ontving hij gisteren ook een geldboete van 1360 euro. Cimirotic is daarmee de eerste voetballer op het WK die dubbel) moet boeten voor een schwalbe GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 18