Saeco niet meer welkom in Tour Mathieu laat Agassi zweten PZC Remco van der Schaaf naar PSV Achtste seizoenzege voor Zabel Silvana Bauer uitgeschakeld in enkelspel 17 Directie geeft wildcard door aan Franse ploeg Mühlegg twee jaar geschorst Ajax legt Rafaël voor drie jaar vast Gebreselassie lang uitgeschakeld Kuerten niet naar Wimbledon Lakers door het oog van de naald Haarhuis en Kafelnikov in het donker Grosjean naar laatste acht Pat Rafter wil terug in tennis Gouden medailles voor Telussa en Van Minde dinsdag 4 juni 2002 van onze sportredactie EINDHOVEN - Remco van der Schaaf speelt komend seizoen voor PSV. De 23-jarige mid denvelder van Vitesse is met de Eindhovense club een contract van vijf jaar overeengekomen. Beide clubs doen geen medede lingen over een transfersom. Van der Schaaf stond nog een jaar in Arnhem onder con tract. De middenvelder, die nog en kele formele zaken met PSV moet afhandelen, speelde de afgelopen vier jaar voor Vites se. Die club leende de speler van Jong Oranje een halfjaar uit aan Fortuna Sittard. Van der Schaaf speelde bij de ama teurs van Omlandia en TOP. De middenvelder mocht zich al lang verheugen op belangstel ling van PSV. De Eindhovense nummer twee van de afgelopen competitie ziet Van der Schaaf als mogelijke opvolger van Mark van Bommel. De aan voerder van PSV sprak onlangs met Arsenal en werd ook al in verband gebracht met Barcelo na. Van Bommel staat echter nog steeds bij PSV onder contract. De Eindhovense club heeft voorlopig geen belangstelling meer voor Dejan Stefanovic. „We hebben Kevin Hofland nog", weet voorzitter Harry van Raaij. „Ik heb niet zoveel geld dat ik twee spelers voor één positie kan kopen." ANP door Ad Pertijs PARIJS - Saeco is haar wildcard voor de Tour de France kwijt. De Italiaanse ploeg is niet langer welkom in de grootste ronde omdat kopman Gilberto Simoni de afgelopen maanden twee keer is betrapt op het gebruik van doping: cocaïne. Hem wacht een schorsing en een strafrechtelijke vervolging door de Italiaanse justitie. Tour-directeur Jean-Marie Le- blanc wees ook direct een ver vanger aan: Jean Delatour, de enige Franse ploeg van naam die nog ontbrak op de deelne merslijst. De beslissing van de 'Société' wekte gisteren links en rechts verbazing. De Fransen kondigden weliswaar drie jaar geleden aan iedere ploeg met een dopinggeur te zullen weren, maar Saeco is niet het enig team met een onlangs betrapte renner in de gelederen. „Rekbaar als elastiek", noemde de vertegenwoordiger van de profploegen, Walter Godefroot, de argumentatie van de Tour. De vraag waarom Saeco wel wordt geweerd en het Mapei van Gar- zelli (onlangs betrapt op probe- necide) niet, zei directielid John Lelangue eenvoudig te kunnen beantwoorden. „Saeco had van ons een wildcard gekregen op basis van de kwaliteiten van Si moni. Hij zou mogelijk Arm strong kunnen uitdagen. Nu Si moni tweemaal betrapt is en de Tour niet kan rijden, vervalt hun recht op deelname. Mapei is een ander verhaal. Die ploeg heeft zich als team gekwalifi ceerd op basis van de UCI-regle- menten." De Tour zegt daarmee niet naar willekeur te handelen. In het verleden drongen de ploegen aan op een meer door de UCI ge stuurd selectiebeleid. De zes tien door het reglement aange wezen teams staan volgens de Fransen nog altijd buiten kijf. De directie meent echter dat ze het recht heeft de zes wildcards naar eigen inzicht te verdelen. Lelangue: „Die zijn bedoeld om sterke individuele renners, los van de lage ranking van hun ploeg, de kans te geven de Tour te rijden." Godefroot vraagt zich dan ech ter af waarom Saeco niet wordt toegelaten op basis van de kwa liteiten van Di Luca. „Die sla ik hoger in, dan wat Delatour in huis heeft. Maar goed, Delatour is Frans en dan komt toch weer de vraag bovendrijven: willen ze een Tour de France, of een Tour voor de Fransen. Lelangue zegt dat Delatour is gekozen op basis van jongste ge leverde resultaten. „Van Di Lu ca (die niet in actie kwam in de Giro) hebben we weinig verno men. Jean Delatour heeft met Brochard echter goede resulta ten behaald in de Midi Libre." Dat Brochard ooit een van de epo-zondaars was in de Tour van 1998, is hem allang verge ven. In Duitsland vraagt men zich af waarom Coast niet als vervan ger is aangewezen. Lelangue: „Van Casero (die met kniepro blemen sukkelde) hebben we al le lang tijd niets meer gehoord. Evenals van Zülle. Escartin was de enige klassementsrenner in de Giro, maar om de ploeg alleen daarom te selecteren, zou ook niet juist geweest te zijn." GPD van onze sportredactie TAUBERBISCHOFSHEIM - Erik Zabel heeft gisteren de eerste etappe in de Ronde van Duitsland op zijn naam gebracht. De Duit ser versloeg de Australiër O'Grady en de Italiaan Commesso in de massaspurtDe rit voerde van Wiesbaden naar Tauberbischofsheim over de 198,6 kilometer. Het was de achtste seizoenzege voor Zabel. DPA/ANP foto Peer Grimm/EPA PORTOROZ - Op de eerste dag van het congres van de inter nationale skifederatie FIS is Johan Mühlegg gisteren in Portoroz in Slovenië voor twee jaar geschorst. De Duitser met Spaans paspoort reageerde positief in Salt Lake City na de olympische 50 kilometer skilopen. Bij Mühlegg werden spo ren van aranesp, verwant aan het bloeddopingmiddel epo, ge vonden. De Spanjaard moest zijn gouden medaille inleveren. Eerder won hij in Salt Lake City de 30 kilometer en achtervol ging. Die gouden medailles mag hij behouden. In Portoroz werden voorts de Russische skiloopsters Olga Danilova en Larissa Lasoetina eveneens voor twee jaar geschorst. Beide Russinnen werden in Salt Lake City na de 30 kilometer be trapt op het gebruik van aranespDe Schot Alain Baxter werd voor drie maanden uitgesloten. Hij werd met zijn derde plaats op de slalom de eerste Brit die een medaille in het alpine ski won. Bij de dopingcontrole werden evenwel sporen van amfe tamine in zijn urine gevonden. Volgens de Schot was dat ge volg van een neusspray die hij gebruikte tegen verkoudheid. Baxter moest zijn medaille inleveren. SID AMSTERDAM - Aj ax heeft N ando Rafaël voor drie j aar vast gelegd met een optie voor nog twee seizoenen. De spits (18) geldt als een groot talent van Ajax en was vorig seizoen top scorervan de Al met twintig treffers in 23 duels. Hij kreeg be kendheid met zijn twee goals in de halve finale van de de be ker met Ajax 2 tegen FC Utrecht. Rafaël ontvluchtte op zijn tiende zijn land Angola en vroeg asiel aan in Nederland. Het Openbaar Ministerie onderzoekt nog steeds of Ajax in over treding was door de Afrikaan op te stellen in het tweede. Vol gens de Arbeidsinspectie moet dat als werk worden be schouwd en dat mogen asielzoekers niet in Nederland. ANP HENGELO - De atleet Haile Gebreselassie is door een scheur tje in zijn rechterkuit voor zes weken uitgeschakeld. De Ethi opiër wilde zondag tijdens de Fanny Blankers-Koen Games het werelduurrecord breken, maar staakte na 34 ronden van 400 meter zijn poging. Gebreselassie klaagde over pijn aan zijnkuit. Hij ging vervolgens voor onderzoek naar het zieken huis, aldus zijn manager Jos Hermens. GPD PARIJS - De Braziliaanse toptennisser Gustavo Kuerten heeft afgezegd voor Wimbledon later deze maand. Hij ver klaarde dat na zijn uitschakeling eerder op de dag in de vierde ronde op het gravel van Roland Garros. Ook vorig jaar ont brak Kuerten in Londen. De Braziliaan keerde in april terug na een heupoperatie. Zondag verloor hij in Parijs van de Spanjaard Albert Costa: 4-6 5-7 4-6. RTR SACRAMENTO - De Los Angeles Lakers zijn door het oog van de naald gekropen. Pas in de verlenging van de zevende play-off-wedstrijd in de finale van de Western Conference kregen ze de koppige Sacramento Kings eronder. Het werd 112-106 en daarmee kwam de eindstand op 4-3 voor de La- kers. De basketballers uit Los Angeles spelen vanaf komende woensdag voor de titel in de Noord-Amerikaanse profcompe titie NBA. Dat gebeurt tegen de New Jersey Nets, winnaar van de Eastern Conference. De Nets staan voor het eerst in de finale van de NBA. De Lakers al meerdere keren.RTR PARIJS - Voor Paul Haarhuis en Jevgeni Kafelnikov is Roland Garros nog niet afgelopen. 'De twee balanceerden gister avond in de kwartfinales van het dubbel op de rand van uit schakeling. Tegen de als zesde geplaatste Zweed Bjorkman en de Austra liër Woodbridge werd het duel op 1-6 7-6 5-5 inde derde set ge staakt wegens invallende duis ternis. ANP PARIJS - Drie Franse tennissers bereikten op Roland Garros de laatste zestien. Een drong er door tot de laatste acht: Sebas- tien Grosjean. De als tiende ge plaatste Fransman versloeg gis teren de Belg Xavier Malisse, 6- 2 7-5 6-3. Paul-Henri Mathieu verloor van Agassi. Di Pasquale pakte tegen Marat Safin de eerste set met 6-3 maar werd vervolgens door de als tweede geplaatste Rus uit het toernooi geslagen, 4-6 3-6 2-6. Juan-Carlos Ferrero werd de laatste kwartfinalist. De Span jaard, elfde geplaatst, verbeet de rugklachten en versloeg de Argentijn Gaudio in een mara thon van bijna vier uur, 6-7 6-1 6-7 6-2 6-4. Voor Di Pasquale was de vierde ronde het eindsta tion. De Fransman (23) is op de weg terug. Hij onderging in sep tember een knieoperatie en de revalidatie liep uit van twee tot zeven maanden. Hij arriveerde in Parijs met de eindzege in een challenger in Ljubljana. ANP PARIJS - Pat Rafter wil terug keren in het toptennis. In juli hervat hij in Sydney de training met coach Tony Roche. In okto ber/november wil hij zijn ren tree maken in de ATP Tour. Zijn hoofddoel is de Australian Open in januari. Dat verklaarde John Newcom- be, de voormalige captain van het Australische Daviscup- team, gisteren in Parijs. Rafter nam in december na de verloren Daviscupfinale tegen Frankrijk afscheid van het ten nis. In de laatste jaren werd hij veel geplaagd door slepende blessures aan schouder en elle boog. RTR Amerikaanse tennisser met de schrik vrij tegen Franse jongeling door Rob Kramp PARIJS - Anderhalf uur bewoog Paul-Henri Mathieu zich in een roes over het gravel op Roland Garros. Hij speelde met zijn hart en sloeg Andre Agassi in de vier de ronde vol overgave vierkant van het centre court. Elke klap was raak en op 6-4 6-3 2-0 leek de twintigjarige Fransman gis teren in Parijs op weg naar een reusachtige sensatie. In de derde set keerde Mathieu, de nummer 107 van de wereld, op aarde terug. Het drong op eens tot hem door dat hij Agassi aan de haak had. Geen modale subtopper, maar Agassi, een van de vijf spelers in het tennis die er in slaagde alle grandslam- toernooien op zijn naam te brengen. Met dat besef nam de druk toe en verdween de magie uit zijn spel. Hij slaagde er niet langer in toverballen van zijn racket te laten vertrekken. Agassi voelde met zijn veertien jaar ervaring op Roland Garros de situatie feilloos aan. Zijn spel oogde flets in verhouding tot dat van de wildebras aan de overkant van het net maar toen de jonge hond was uitgeraasd, nam de als vierde geplaatste 32- jarige Amerikaan het initiatief geruisloos maar meedogenloos over. Na 3 uur en 1 minuut stond hij na vij f sets bij de laatste acht, 4-6 3-6 6-3 6-3 6-3. Groot talent „Mathieu", mompelde Agassi na zijn ontsnapping, „Mathieu is een groot talent. Een heel groot talent. Zijn hand-oog co ördinatie is verbluffend, zijn at letisch vermogen enorm." Toch verloor de zevenvoudig grand- slamwinnaar nooit de moed. „In 1999", herinnerde hij zich, „stond ik op Roland Garros in de finale tegen Medvedev twee sets achter en die won ik." Na een regenpauze, voegde hij er direct zelf aan toe. Zoals hij gisteren tegen Mathieu na twee sets een regenonderbreking van zestien minuten nodig had om zijn strategie door te lichten en op details aan te passen. „Het kwam niet slecht uit", gaf hij eerlijk toe, „-maar ik ging er niet beter door spelen. Na terugkeer verloor ik direct mijn opslag." Het verschil volgens Agassi lag in het spel van Mathieu. „Hij voelde dat hij aan de winnende hand was en werd nerveus. Alle ballen die twee en een halve set op of net binnen de lijnen vielen, stuiterden nu net buiten de lij nen. Hij miste de ervaring om met de druk om te gaan. Anders had ik deze partij er niet uit kunnen slepen." Mathieu was op een wildcard het toernooi binnengekomen. Twee jaar geleden won hij Ro land Garros bij de junioren. In dat jaar versloeg hij Roddick en Robredo, spelers van zijn lich ting die inmiddels de wereldtop binnensluipen. Door blessures is Mathieu achterop geraakt. De zoon van een tandarts leerde tennissen bij trainer Nick Bol- lettieri in Florida, op de acade mie waar Agassi werd groot ge bracht. In de drie jaar bij Bollettieri on derging hij twee knieoperaties. Na zijn stage in Florida meldde hij zich bij de tennisschool van Bob Brett waar Thierry Cham pion, ooit kwartfinalist op Ro land Garros, zijn coach werd. In de aanloop naar de Parijse grandslam drong hij in Casa blanca als qualifier voor de eer ste keer door tot de laatste acht in een ATP-toernooi. Aan de Porte d'Auteuil maakte hij in druk door overwinningen op Wayne Ferreira (30e van de we reld), Fabrice Santoro (23e) en Jiri Novak (14e). Tegen Agassi speelde hij gisteren zijn negen tiende partij in een ATP-toer nooi. „Volgende week sta ik in Italië weer in een challenger", realiseerde hij zich na zijn ne derlaag. „Ik ben de tophonderd binnengekomen, dat is de winst van Roland Garros." ANP Andre Agassi retourneert in zijn partij tegen Paul-Henri Mathieu. foto Francois Mori/AP door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Het jeugdtoernooi van Ro land Garros is voor Silvana Bauer niet ge worden wat ze ervan had verwacht. Giste ren werd de zestienjarige tennisster, als negende geplaatst, al in de tweede ronde uitgeschakeld. De Kruiningse verloor van de Joegoslavi sche Ana Ivanovic, de twee jaar jongere nummer 53 van de wereld. Bauer won alleen de tweede set: 3-6, 6—1, 2-6. In het dubbel spel kwam Bauer wel verder. In de eerste ronde versloeg ze samen met Elise Tamaela het Franse koppel Bergot/Parmentier: 6-7, 6-3,8-6. Bauer kende zondag in Parijs al de nodige problemen in de eerste ronde van het enkel spel. Ze versloeg toen weliswaar de Zwit serse Timea Bacsinszky met 6-1 en 7-5, maar verloor nog bijna de tweede set door dat ze zenuwachtig werd. Gisteren zette ze de lijn van zondag door: Bauer maakte te veel fouten, waar haar tegenstander een voudig gebruik van maakte. Alleen in de tweede set maakte ze haar dertiende plaats op de wereldranglijst voor junioren waar. In het meisjesdubbel speelde Bauer een lan ge driesetter. De eerste set ging redelijk ge lijk op en werd in de tiebreak beslist in het voordeel van de Fran9aises. De tweede set wonnen de Nederlandse junioren knap (6-3 maar in de derde set kwam men weer in de problemen. Het koppel raakte met 3-0 ach ter, maar knokte zich weer terug tot 4-4. Toen braken Bauer en Tamaela de service van de Fran^aises nogmaals en konden ze de wedstrijd uitserveren. Dat ging echter niet op. Het Franse duo brak terug en pas bij 7-6 en 40-0 had het Nederlandse paar enkele matchpoints. De eerste werd verzilverd. door Janny Vermeule VARSSEVELD - De Turn- combinatie Zuid West Ne derland was tijdens het Ne derlands kampioenschap in Varsseveld succesvol. De turnploeg, die onder leiding van Harry Stapel stond, le verde twee Nederlandse kampioenen af en sleepte daarnaast nog twee zilveren medailles in de wacht. De Middelburger Jeffrey Te lussa won goud op het C-ni- veau bij de pupillen, terwijl Carlo van Minde de Neder landse titel haalde bij de jeugd op het B-niveau. Zilver was er voor Boris Gorissen bij de pupillen C, terwijl Va zen Katchanov de tweede plaats haalde bij de pupillen in het B-niveau. Telussa bleek oppermachtig tijdens het NK. Hij kon zich zelfs nog enkele foutjes ver oorloven in zijn vloeroefe ning, Telussa haalde een puntentotaal van 51.600, waarbij de score voor sprong wel de meest aansprekende was: 9 .900. Ook op de toestel len ringen en rek haalde hij boven de 9.00 punten. Telus sa plaatste zich tevens voor vijf toestelfinales, die vol gende week in Zuidwolde worden gehouden. De meeste concurrentie kreeg Telussa nog van zijn clubgenoot Bo ris Gorissen, die de zilveren plak haalde met een score van 50.525. Ook Carlo van Minde van GV Koudekerke haalde goud. Hij turnde bij de jeugd een stabiele wedstrijd. Zijn winst behaalde hij op sprong met een gestrekte tsukahara, die hem een half punt winst opleverde ten opzichte van de concurrentie. Met 45.650 verwees hij Emiel Tanis van PAX Hof ddorp naar de twee de plaats. Carlo van Minde haalde eveneens alle toestel finales. Zilver was er voor Vazgen Katchanov bij de pupillen in het B-niveau. In hetzelfde ni veau werd Erik Bou wens zes de. Beide mannen turnden een scherpe wedstrijd, waar bij Katchanov bij sprong ruim een punt liet liggen. Dit maakte hij echter ruim schoots goed met een fantas tische rekoefening die met 9.450 werd beloond. Met de ze oefening rukte hij in één keer op van een vijfde naar de tweede plaats. Hij verwees hiermee de Nederlands kam pioen van vorig jaar, John Veerman, naar een derde klassering. Eerste werd Tim Spaans van O&O Zwijn- drecht. Mark de Jonge werd bij de jeugd op het C-niveau achtste. De Jonge plaatste zich als eerste voor de toe stelfinale op sprong. Ook op vloer klasseerde hij zich. De Turncombinatie was te vens sterk vertegenwoordigd bij de vrouwen topsport, waarvoor in Den Bosch de halve finale voor het NK op het programma stond. De meest aansprekende uitslag werd behaald door Lichelle Wong. Zij behaalde de vierde plaats en klasseerde zich voor drie toestelfinales en dat terwijl zij slechts eerste jaars jeugd is. Wong maakt dit jaar een enorme progres sie. Vooral op balk toonde zij grote stabiliteit, terwijl haar brugoefening een souplesse had die haar op beide toestel len weinig aftrek opleverde. Manouk Somers, die ook de overstap maakte naar de top sport, had een iets mindere dag, maar zij plaatste zich wel voor het NK dat op 15 en 16 juni in Heerenveen werd gehouden. Alle turnsters van de Turncombinatie Zuid West Nederland wisten zich overigens te kwalificeren voor het NK. Springen Tijdens het NK springen in Velserbroek kwam de Zeeuwse afvaardiging goed voor de dag. Kirsten Keuke- laar (Forza Gymnastica), Eva Hanssens (MTV'69) en Perry van Ingen (Forza) wa ren goed voor een zilveren medaille bij respectievelijk de vrouwen, jeugd en de mannen. Eva Huibregtse van MTV'69 haalde brons bij de vrouwen, hetgeen ook Rian- ne de Wilde van Forza Gym nastica presteerde bij de jeugdturnsters. Erwin Keu- kelaar (Forza Gymnastica) pakte brons bij de mannen. Tevens waren er goede klas seringen voor Maartje van Overveld (MTV'69). Zij werd vierde bij de vrouwen. Dani- que Groeneveld (Forza) be haalde bij de jeugdturnsters eveneens een vierde positie. Irina Meijers van Forza werd in dezelfde categorie vijfde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17