Grote Vlaamse havens staken Geen puisten in de polder s/°S& SLIPS, PZC DE 4E GRATIS Delta haalt stroomcontract ministerie binnen Zeeuwse Bibliotheek dekt financieel tekort af met zomersluiting 3 SLOGGI Antwerpen, Gent, Zeebrugge en Oostende vrezen Europese richtlijn 13 VVD wil debat over Veerse Meer Provincie schaft duikvergunning af Afwijzingsbrief op CAO-bod Total Tilanus-speld voor Vlissinger Blikseminslag legt treinverkeer stil Zeeuwse primeur voor Floriadefilm Zeelandtuin Junioren brandweer in halve finale Bouwers bijna toe aan afbouw tunnel dinsdag 4 juni 2002 door Maurits Sep DEN HAAG - Bruggen, slui zen, lantaarnpalen, verkeers lichten en vuurtorens functio neren vanaf juli op de stroom van Delta Nutsbedrijven. Ook alle kantoren van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat - inclusief Rijkswaterstaat, het KNMI en de Rijksdienst voor het Wegverkeer - worden af hankelijk van Zeeuwse elektri citeit. Delta Nutsbedrijven heeft gis teren in Den Haag een contract ondertekend voor de levering van elektriciteit aan alle ge bouwen en installaties van het ministerie van V en W. Het con tract is afgesloten voor twee jaar, maar kan worden ver lengd met nog een jaar. Het mi nisterie heeft voor Delta geko zen vanwege de prijs en de constante en stabiele levering van stroom. Met dit contract vergroot Delta de afzet van elektriciteit in één keer met bijna de helft. Het bedrijf levert nu 450 miljoen kilowattuur aan 180.000 aan sluitingen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat betrekt 200 miljoen kilowattuur voor 3000 aansluitingen. Het departement staat daar mee qua omvang van het con tract direct in de toptien van bedrijven die klant zijn bij Del ta. De grootste zijn Pechiney en Thermphos, beide in Vlissin- gen-Oost. ,,Maar dat zijn ook wel de uitschieters", merkt woordvoerster M. van Zuilen op. Delta kan bijna alle stroom die zij levert nog zelf produceren, het contract van het ministerie meegerekend. ,,Wij handelen nog niet zo veel", verklaart Van Zuilen. Tien procent van de elektriciteit voor het ministe rie is groene stroom. Die wordt volledig door Delta zelf ge maald. Van de overige negentig procent wordt maar een klein deel ingekocht, aldus Van Zui len. Het binnenhalen van klan ten buiten Zeeland gaat goed, stelt Van Zuilen vast. Zo heeft het bedrijf bijvoorbeeld uitge verij Wegener gestrikt, eige naar van onder meer de PZC. ,Het gaat goed én snel op de za kelijke markt. Wij hopen dat het nog sneller zal gaan nu we aan het ministerie leveren." Delta verwacht dat dit con tract een grote uitstraling zal hebben naar andere landelijk opererende bedrijven. MIDDELBURG - De Statenfractie van de WD wil dat kort na de zomervakantie een debat wordt gehouden over de toe komst van het Veerse Meer. Zij vraagt het provinciebestuur dat te organiseren. Volgens de liberalen zijn de omwonenden en de gebruikers nog niet gehoord over de plannen voor de in richtingsplannen. Voor ingrijpende plannen zoals dit is dat wel nodig, schrijft de fractie in een brief aan Gedeputeerde Staten. Een debat vindt zij daarvoor zeer geschikt. De WD is erg tevreden over de communicatie tussen overheid en bur gers in het Zeelanddebat. MIDDELBURG - Duikers hoeven vanaf oktober in Zeeland geen vergunning meer aan te vragen bij de provincie. Provin ciale Staten stemmen in met het voorstel van het dagelijks provinciebestuur om de duikvergunning af te schaffen. De opleidingen zijn tegenwoordig zo goed dat alleen een duik- brevet wel voldoende is, vinden de Staten. De duikvergun ning werd in de jaren tachtig ingevoerd om het sportduiken in de Oosterschelde, het Veerse Meer en de Grevelingen te regu leren Enkele fracties vroegen daarom gisteren in de vergade ring van de commissie algemeen bestuur wel aandacht voor het toezicht op sportduikers. „Iedereen kan nu zijn kop onder water steken", waarschuwde F. van Kollem (GroenLinks). J. van Ginkel (ChristenUnie) merkte bovendien op dat de Oosterschelde onlangs tot nationaal park is uitgeroepen. VLISSINGEN - De vakbonden FNV en CNV hebben de direc tie van Total gisteren een afwijzingsbrief op het CAO-bod aangeboden. De bonden eisen onder meer dat de directie iets doet aan de hoge werkdruk en overwerk (uitbreiden van ploe gen, zodat personeel minder overuren hoeft te maken), arbeid en zorg en loopbaanadvies. De leden van FNV en CNV wezen vorige week het eindbod van de Total-directie voor een nieu we CAO unaniem af. Hoewel de partijen het ook nog niet eens zijn over het loonbod (er is met name een verschil van mening over de extra bonus), vinden werknemei's vooral dat de direc tie iets moet doen aan het verbeteren van de secundaire ar beidsvoorwaarden. De directie is bereid om opnieuw met de bonden om de tafel te gaan zitten. VLISSINGEN - Vlissinger Jaap Deij van de EHBO heeft gis teravond op de jaarlijkse ledenvergadering in Vlissingen de C.B. Tilanus jr.-onderscheiding ontvangen. Na 31 jaar lid maatschap van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eer ste PIulp Bij Ongelukken in Vlissingen nam hij gisteren af scheid. De Vlissinger werkte als docent-assistent voor het eenheidsdiploma EHBO. Verder was hij penningmeester en vice-voorzitter. De onderscheiding is vernoemd naar de op richter C. B. Tilanus jr. van de eerste EHBO vereniging in juni 1893. RILLAND - Een blikseminslag in de buurt van Rilland heeft gisteravond het treinverkeer tussen Bergen op Zoom en Krui- ningen/Yerseke urenlang stilgelegd, 's Avonds rond zes uur beschadigde de bliksem een printplaat, waardoor de stroom voorziening voor een wissel in de buurt van Rilland uitviel Monteurs slaagden er pas laat op de avond in de plaat te repa reren. Tijdens de storing reden er bussen op het traject. door Wout Bareman GENT - De vier grote Vlaamse zeehavens gaan vrijdag plat. De ruim 8000 havenarbeiders in Antwerpen, Gent, Zeebrugge en Oostende hebben een grote staking aangekondigd uit pro test tegen nieuwe Europese richtlijnen. In Nederlandse ha vens werd daartegen vorig na jaar al geprotesteerd. Het perso neel van Verbrugge Terminals bv in Terneuzen hield bijvoor beeld een werkonderbreking, die door de directie werd ge steund. De internationale vervoersvak- bond ITF vreest dat die nieuwe ontwerprichtlijn de deur open zet voor 'sociale dumping'. De ontwerprichtlijn wordt behan deld op de komende top van Eu ropese transportministers in Brussel. In de voorstellen wor den de plaatselijke havenauto riteiten niet verplicht om aan de havenactiviteiten bepaalde mi nimum voorwaarden te verbin den. Dat zal de concurrentie tussen de havens verhevigen en het zal Advertentie Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biczolingscstrnai 102 A, 4421 BV Kapcllc Tel. 0113-342383, fax 0113-340044 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele kreeg maandag middag de Zeeuwse primeur van de film Zeelandtuin, de videoproductie die dit seizoen in het Zeelandpaviljoen van de Floriade wordt gedraaid. Een klein gezelschap van oud burgemeester J. Mandos en zijn vrouw, de nieuwe burgemeester van Borsele J. Gelok, de wet houders M. Vermue en F. Tollenaar en gedeputeerde G. van Zwieten, kregen de film te zien in het gemeentehuis in Heinkenszand. De Borselse bestuurders viel die eer te beurt omdat de gemeente drie stalen bruggen heeft betaald, die een belangrijk on derdeel vormen van de Zeeland tuin, die in de Floriade is aange legd. De stalen bruggen komen, als ze in de Haarlemmermeer zijn uitgediend, terug naar Bor sele om in het plan Over de Dijk in Heinkenszand te worden in gepast. Van Zwieten mocht komen om dat de provincie heeft meebe taald aan de totstandkoming van de Zeelandpresentatie, een initiatief van tuinarchitecten BoschSlabbers uit Middelburg, tuinplantenkwekerij Eleonore de Koning uit Oudelande en ho veniersbedrijf Moelker uit Elle- meet. Uit alle hoeken en gaten in Zee land hebben de initiatiefnemers sponsors gezocht en nu de Flori ade een poosje draait, lijkt de Zeelandtuin een groot succes. De bezoekers gebruiken de Zee landtuin als een verblijfsruim- te, waar ze hun boterhammen opeten, een boek lezen of zo maar een poosje rusten. De film, die nadrukkelijk naar een web site verwijst, blijkt een aantrek kelijk medium voor de Floria- debezoekers. Geschiedenis De videoproductie toont in het kort de ontstaansgeschiedenis van Zeeland, de natuurlijke rijkdom van de Oosterschelde en de Zak van Zuid-Beveland, de activiteiten van de initiatief nemers en de bezigheden van de sponsors. Bezoekers van de Floriade wor den aangespoord hun toegangs bewijs te bewaren omdat het bij een bezoek aan het echte Zee land deuren kan openen en om dat het adres van de website er op staat. de rederijen de kans geven de havens onder druk te zetten de tarieven voor het werk van met name de havenarbeiders dras tisch te verlagen. De goederen zullen steeds vaker worden ge lost en geladen door de beman ningsleden van de schepen zelf of door niet opgeleide, niet er kende havenarbeiders. De in- door Wout Bareman TERNEUZEN - De bouwers van de Westerscheldetunnel zijn gisteren begonnen met het ontgraven van de zesentwintig ste en laatste dwarsverbinding tussen de twee tunnelbuizen. Eind juni is die laatste verbin ding naar verwachting hele maal gereed. Dat is ook het mo ment waarop de ruwbouw van de tunnel is afgerond. Daarna richt alle energie zich alleen nog op de afbouw. Oogstten de tunnelbouwers al internationale lof voor het bo ren op grote diepte in slappe grond, ook de aanleg van de dwarsverbindingen werd door de internationale tunnelbouw wereld met argusogen gevolgd. Vriesmethode De bouw van dergelijke vlucht wegen in tunnels is al tientallen jaren oud, maar de vriesmetho de zoals die in de Westerschel detunnel werd gebruikt, was een nieuw staaltje van hoog staande techniek. Het werk werd vanaf het begin - februari 2000 - op de voet ge- MIDDELBURG - De juni oren team 1 van de Stads gewestelijke Jeugdbrand weer post Middelburg zijn afgelopen weekeinde in Hoorn als eerste geëin digd bij de selectiewed strijden voor de jeugd brandweer. Het tweede Middelburgse juniorenteam eindigde op de vierde plaats. In totaal deden twaalf junioren- ploegen uit het land mee. Ook de aspiranten van de Jeugdbrandweer Middel burg rukten uit. Zij had den elf tegenstanders en belandden op de zesde plaats. De junioren gaat 22 juni naar Medemblik voor de halve finale. ternationale vakbond be schouwt de Europese plannen als een regelrechte aanval op de werkgelegenheid van opgeleide en erkende havenarbeiders. Veiligheid Ook de veiligheid komt zwaar onder druk te staan als de minis ters op 17 en 18 juni in Brussel volgd door het landelijk "Cen trum voor Ondergronds Bou wen (COB), dat de opgedane ervaringen wil doorspelen aan andere tunnelbouwers in Ne derland. Volgens woordvoerster Miek Geerts van de NV Wester scheldetunnel bestaat er ook in het buitenland grote belang stelling voor de vriesmethode, waarbij vrieslansen worden ge- akkoord gaan met de liberalise- rings voorstellen De vakbonden benadrukken in een verklaring dat ze de moder nisering van de Europese ha vens ondersteunen, net als een gezonde, eerlijke concurrentie. Maar dat mag niet ten koste gaan van de werkgelegenheid, de arbeidsvoorwaarden en de bruikt. Na aanvankelijke kin derziektes bij de eerste dwars verbinding (er moest extra isolatie worden aangebracht om het aanvriezen van de grond tussen de twee tunnelbuizen te bespoedigen) verliep de aanleg van de overige vijfentwintig probleemloos. Geerts: „Op die beginproblemen na was het echt één groot succesverhaal.Als de veiligheid. Gaan de ministers tóch akkoord met de liberalise ring, dan volgen zeker hardere acties. De havenarbeiders in de vier Vlaamse havens leggen vrijdag ochtend om zes uur het werk neer. Daarmee wordt minister Isabelle Durant van Transport, die volgens de Vlaamse bonden laatste verbinding eind juni ge reed is, wordt er voor de tunnel bouwers een feestje georgani seerd. In een zijkanaal van het Kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil is het Russische vrachtschip Sormovskiy 53 gisteren begon nen met het laden van onderde len van de betonfabriek, waarin de afgelopen jaren de ruim nog steeds aarzelt over het Bel gische standpunt, onder druk gezet. De bonden sluiten een 24-uurs- staking niet uit. Schepen wor den vrijdag niet behandeld. Wijken ze uit naar bijvoorbeeld de Zeeuwse havens, dan worden ze besmet verklaard en ook daar niet gelost of geladen. foto Wilm Kooyman 50.000 tunnelsegmenten voor de tunnelringen werden ver vaardigd. De Betonwarenfa- briek op het bouwterrein in de Nieuw-Neuzenpolder is de af gelopen maanden ontmanteld en de onderdelen worden nu verscheept naar het Russische Turkmenbashi. Alle onderdelen van de fabriek worden in één keer verscheept. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg gaat in de zomer zes weken lang op maandagavond en donderdag dicht. De maatregel is noodza kelijk om de begroting sluitend te krijgen. Voorlichter S. Beth sluit niet uit dat volgend jaar nog ingrijpender maatregelen nodig zijn om een financieel te kort af te wenden. Van 8 j uli tot en 15 augustus is de Zeeuwse Bibliotheek (ZB) op maandag en donderdag dicht. Voor de donderdag is gekozen, omdat dat de minst drukke dag is. „Al jaren is het dan minder druk", zegt Beth. „Waarom we ten we niet. Met de weekmarkt en de koopavond is het dan in Middelburg heel druk, maar kennelijk komen de mensen ook echt daarvoor." Op maandag avond is het zeer druk in de bi bliotheek, die dan overdag is ge sloten. Het is vooral praktisch om dan dicht te gaan. Beth kan niet zeggen hoeveel de ZB met de zomersluiting bezui nigt. Als oorzaak voor een drei gend tekort noemt hij de kosten stijging van de afgelopen jaren. „Daarvoor krijgen we maar een beperkte indexering. Voor de personeelskosten is de indexe ring nog wel voldoende, maar de jaarlijks stijgende kosten voor gas, licht, water en abonnemen ten kan de bibliotheek niet bij benen. Beth: „We hebben besloten niet in het mediabudget te snijden. Dan zou de bibliotheek langer openblijven maar heb je minder te bieden. Dat is zoiets als een museum dat zijn schilderijen verkoopt om uit de kosten te ko men. Nu gaat een dag minder de kachel aan, hoeft de portier 's avonds niet te komen, bezuini gen we op uitzendkrachten. We proberen de armoe te versprei den. Hoe het volgend jaar moet, hebben we nog in onderzoek. Beth erkent dat de zomerslui ting ook moet worden opgevat als een signaal aan de politiek. „Het bestuur heeft niet voor niets deze maatregel gekozen en niet voor het vergroten van ei gen inkomsten. Per 1 april heb ben we al tarieven verhoogd. Verdere efficiencymaatregelen zijn niet mogelijk. Het vet. is er af. We hebben al langer geroe pen dat er geen andere optie overblijft. We kunnen de dienst verlening niet op peil houden. We zeggen hiermee: Politiek, we staan met de rug tegen de muur." Geldig voor olie modellen en kleuren (behalve Sensual, Superflex en Micro) von 1 t/m 30 juni 2002 of zolong de voorraad strekt Nederland maakt zich op voor een ka binet van CDA, Lijst Pim Fortuyn en WD. De PZC laat in deze serie Zeeu wen aan hét woord met wensen voor de nieuwe regering. Vandaag Marnix van Stralen, voorzitter van de Stich ting Schoon Genoeg in Renesse. redactie: Marcel Modde Handen af van het landschap, vindt Marnix van Stralen. Nóg meer recreatieparken en aanverwante 'puisten in de polder', zullen definitief de doodsklap betekenen voor Zeeland. Het voorbeeld in Drente, aange dragen in de discussie over versterking van het zogenoemde toeristisch product, zit er bij hem stevig ingebakken. „Zoals in Zeeland moeten wij het hier niet doen, zeggen ze daar. Daarmee wordt ge doeld op het type grootschalige bungalow parken op gevoelige plekken in het land schap. In Drente zijn ze veel voorzichtiger. Hier en daar een logeerboerderij of een paar tenten op een apart stukje hei. Daar hebben ze tenminste door dat de toerist komt voor het open karakter van het landschap en niet voor vakantiedorpen. De kunst is binnen dat spanningsveld het juiste evenwicht te Ruimtelijke ordening moet in principe aan het Rijk worden overgelaten, vindt Marnix van Stralen. foto Marijke Folkertsma vinden. In Zeeland dreigt dat definitief naar de verkeerde kant door te slaan. Als we niet oppassen, wordt straks elke horizon ver vuild door een bungalowpark. Met het land schap kun j e naar onze mening niet zorgvul dig genoeg omgaan." Om die reden zou Van Stralen maar wat graag zien dat de Rijksoverheid zich meer zeggenschap zou toeëigenen bij de uitvoe ring van projecten in het kader van de ruim telijke ordening. Abstracte stukken Het parlement geeft weliswaar met 'ab stracte stukken' als de Vijfde Nota de ka ders aan, de praktische inkleuring is in langrijke mate de taak van provincie en ge meente. En die, voert Van Stralen aan, heb ben met veel te veel gemengde belangen kening te houden om een zuiver landschap pelijk beleid te kunnen voeren. „Waar het om gaat is dat we niet achteraf worden geconfronteerd met iets wat we ei genlijk niet hadden gewild. Want probeer dat clan nog maar eens terug te draaien! Voor wat in Zeeland nog niet is verknold, is het zeker nog niet te laat. Er is hier nog een hoop moois. Dat moeten we vooral zo zien te houden. Het alternatieve plan van Schoon Genoeg voor invulling van de compensatie locatie voor de gesaneerde campings in de Schouwse natuurgebieden, oogst aan alle kanten lof. Maar wat krijg je dan te horen van de lokale overheid: U bent te laat, er zijn al allerlei toezeggingen gedaan aan betref fende ondernemers. Typerend! Advertentie De laatste dwarsverbinding tussen de twee tunnelbuizen wordt uitgegraven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13