Kleuterbadje Meiveld blijft dicht PZC Sieraden van Manon Verspuij reizen de hele wereld over Lété mist financiën voor nieuw kantoor cölijn Gestolen scooter snel gevonden Inbraak in winkel Koudekerke Taakstraf voor mishandelen ex Slang gesignaleerd in Sas Vier maanden cel voor inbreker Middelburgse speeltuin mist geld voor heropening lezers schrijven Twee nieuwe schoorstenen voor drogerij Kortgene TOPVEIUNG Feest Hek II agenda MIDDELBURG - Een veertienjarige Middel burgse scooterdief heeft niet lang plezier gehad van zijn buit. De scooter werd zondag tussen 17.00 en 19.30 uur gestolen in de Noord poortstraat in Middel burg. Rond 22.00 uur- die zelfde avond werd de dief door de eigenaar en enkele kennissen op de Torenweg in Middelburg met scooter aangetroffen en staande gehouden. De politie hield de jongen aan. Hij deed afstand van het rijtuig en kreeg een dagvaarding. dinsdag 4 juni 2002 DEN HAAG - Tegen een 48-jarige man uit het asielzoekers centrum in Middelburg die zijn ex-vrouw zou hebben mis handeld en bedreigd, is gisteren bij het gerechtshof in Den Haag een werkstraf geëist van dertig uur. De verdachte was door de politierechter in Middelburg tot dezelfde straf ver oordeeld en ging in hoger beroep omdat de aanklacht naar zijn mening onterecht was. Op 2 0 oktober vorig jaar deden de ex-vrouw en de dochter van de verdachte aangifte van de mishandeling. Tijdens een dis cussie zou de verdachte haar meerdere malen met zijn vuist in het gezicht hebben geslagen en haar een aantal keren hebben getrapt. Zijn dochter kon dat bevestigen. De verdachte zou zijn ex ook bedreigd hebben. ,,Ik ga jullie moeder vermoor den", zou hij tegen zijn kinderen hebben geroepen. De verdachte ontkent dat. Hij zou haar na een belediging een klap hebben gegeven waarna ze op de rand van het bed zou zijn gevallen. Hierdoor leek de mishandeling volgens de ver dachte erger dan hij was. Volgens de man had zijn dochter, die bij de politie had getuigd, niet de waarheid verteld. Advo caat-generaal T. hechtte wel waarde aan haar getuigenis en eiste ook dertig uur werkstraf. Uitspraak over twee weken. SAS VAN GENT - In het portiek van een woning in de Tram straat in Sas van Gent werd maandag omstreeks 12.15 uur een slang gesignaleerd. Deze slang, die al acht maanden zoek was, is een zwarte rattenslang van ongeveer één meter lang en één duim dik. Volgens de eigenaar is de slang niet giftig en nor maal gesproken heel mensenschuw. Omdat het ondoenlijk is om in de omgeving alle tuinen af te zoeken, is besloten om een pamflet op te stellen en te versprei den in de omringende straten Mensen die de slang zien, worden verzocht contact op te ne men met de politie. CLINGE - De 24-jarigeBelg die eind maart tegen de lamp Liep na een woninginbraak in Clinge is door de rechter veroor deeld tot vier maanden cel. De man wordt waarschijnlijk na het uitzitten van die straf uitgeleverd aan België, waar hij verdacht wordt van soortgelijke delicten. Zeker is dat nog niet. De minister van justitie moet er nog een besluit over nemen. Bovendien is de advocaat van de Belg in hoger beroep gegaan tegen de uitspraak van de rechter dat de man mag worden uitgeleverd. Met de aanhouding van de inbreker en twee andere Belgen kwam een einde aan een inbraakgolf die Oost-Zeeuws- Vlaanderen sedert eind vorig jaar teisterde. Het is nog altijd niet bewezen dat het drietal meer inbraken op zijn kerfstok had. De 24-jarige Belg is alleen veroordeeld voor de inbraak in Clinge. Kort na zijn arrestatie hield de Belgische politie twee mannen aan die in Oost-Zeeuws-Vlaanderen gestolen spullen bij zich hadden. Net als de eerder aangehouden man in Clinge reed ook dit duo in een gestolen auto. Het kleuterbadje in speeltuin Meiveld werd in 1995 gesloten omdat de wet werd aangescherpt. Het moet worden voorzien van een zuiveringsinstallatie. foto Dirk-Jan Gjeltema KOUDEKERKE - In een winkel in Koudekerke is tussen zon dagmiddag en maandagochtend ingebroken. Er is voor ruim drieduizend euro aan goederen meegenomen. Er werden ne gentig sloffen sigaretten gestolen, een twintigtal scheermes jes, zes fototoestellen, enkele telefoonkaarten en een paar honderd euro aan contanten. De inbraak gebeurde tussen zondag 12.00 uur en maandag 06.20 uur. De deur van de win kel werd geforceerd. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het kleuter badje in speeltuin Meiveld in Middelburg wordt dit jaar niet heropend. Het speeltuinbestuur kan het benodigde geld niet bij elkaar krijgen. Om een bad te bouwen dat aan alle eisen vol doet, is 155.000 euro nodig. Het badje werd in de zomer van 1995 gesloten omdat de wette lijke regels waren aange scherpt. Het kleuterbadje moest worden voorzien van een zuive ringsinstallatie. Zeven jaar la ter is die er nog steeds niet. ,,We zijn er al jaren mee bezig", zegt voorzitter C. van den Boom gaard. „Er is ooit een offerte door een aannemer gemaakt. Het kostte toen al 50.000 gul den." De speelvijver ligt er al sinds de aanleg van het park. Voordat de speeltuin er was, werd het bad beheerd door de gemeente. Het bestuur besloot afgelopen winter nog eens te kijken wat de mogelijkheden zijn. Er is een firma gevonden die een bad kan leveren. Het moet een kunststof bad worden, met een zuive ringsinstallatie en met speelob- jecten in het midden. Het bad wordt in het bestaande beton nen bad gezet. „Dat kost alleen ontzettend veel geld", zegt Van den Boomgaard. „Ongeveer 155.000 euro." De vereniging zelf heeft dat geld niet. „We hadden gehoopt het voor de zomer te kunnen organi seren, maar dat lukt niet. We hebben het dit jaar uit ons hoofd gezet." Er wordt druk gezocht naar bedrijven die als sponsor willen optreden. Verder worden instanties als Jantje Beton be naderd en probeert de vereni ging zelf geld binnen te halen met inzamelingsacties. In het verleden heeft de vereniging zelfs geprobeerd om via een te levisieprogramma een nieuw bad te krijgen. Dat is mislukt. „Daar zijn we eigenlijk niet zie lig genoeg voor", lacht Van den Boomgaard. Watertafel Volgend jaar moet het eigenlijk gebeuren, vindt ze. Dan bestaat de vereniging precies tien jaar. De vereniging probeert alles de ze winter rond te krijgen. Intus sen moeten de kinderen zich be helpen met de oude watertafel van basisschool de Cypressen- hof. Die is overbodig geworden omdat de school naar een nieuw gebouw verhuist. „Kinderen moeten toch met water kunnen spelen", vindt de voorzitter. „En dit is heel makkelijk. Je gooit er een paar emmers water in en aan het eind van de dag kiep je hem weer leeg." De speeltuin is erg in trek, en niet alleen bij kinderen uit de wijk. „We hebben elke dag wel twee of drie schoolreisjes. Er ko men scholen uit heel Zeeland en zelfs uit België. We zijn ook de enige speeltuin in Zeeland die op zondag open is." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bouw van het nieuwe kantoor van Lété aan de Schenge in Middelburg is voorlopig van de baan. Het inte- gratiebedrijf heeft niet genoeg geld om met de bouw te begin nen. Bewoners van de Haring- vlietstraat hadden geprotes teerd tegen de voorgenomen bouw. De voorbereidingen voor de bouw staan op een laag pitje, zegt E. Bakker van Lété. „We zouden het graag anders willen, maar het is helaas niet anders." De mensen die in het kantoor zouden gaan werken, worden nu ondergebracht in de oude kantorenWanneer de bouw wel begint, kan Bakker niet zeggen. De bewoners van de flat aan de Haringvlietstraat probeerden vorig jaar de afgifte van een bouwvergunning te voorkomen, omdat het kantoor hun uitzicht weg zou nemen. De bezwaren tegen de vergunning werden on gegrond verklaard. De bewo- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ners verweten de gemeente dat die hen niet goed had ingelicht. Ze waren niet op de hoogte van de wijziging van het bestem mingsplan. Tegen die wijziging hadden ze wel succesvol be zwaar in kunnen dienen. Lété heeft bij de gemeente Mid delburg een half jaar uitstel ge vraagd. Volgens een woordvoerder van de gemeente hoeft er, als de plannen dan uitgevoerd wor den, niet opnieuw een bouwver gunning worden aangevraagd. „De plannen blijven hetzelfde, de vergunning is afgegeven." Ook als de vertraging langer duurt, kan met dezelfde bouw vergunning worden gebouwd. KORTGENE - Twee nieuwe schoorstenen bij groenvoerdro- gerij Timmerman, even buiten Kortgene, moeten een einde ma ken aan geuroverlast in het dorp. De dertig meter hoge pijpen zijn bedoeld om de geur die vrijkomt bij het persen, malen en koelen van het gras hoger de lucht in te krijgen. Tot nog toe werd alleen de lucht uit de grote droogtrom- mels de lucht ingeblazen. Dat gebeurt door twee vijftig meter hoge pijpen. Overigens is de drogerij bij be paalde wind tot ver in de omtrek te ruiken. Zo krijgt de provincie wel klachten uit bijvoorbeeld Zierikzee. Er werd de afgelopen tijd on derzoek naar de 'geurcontour' gedaan, omdat het bedrijf in het kader van de wet milieubeheer bij de provincie een revisiever gunning had aangevraagd. Om dat het lang duurt voordat zo'n vergunning kan worden afgege ven, is besloten speciaal voor de twee schoorstenen een versnel de procedure te voeren. Daardoor kan er nog dit gras- droogseizoen van worden ge profiteerd. Tegen het besluit van Gedeputeerde Staten om de bouw van de twee schoorstenen mogelijk te maken kan nog tot en met woensdag 10 juli be- zwaar worden gemaakt. door Eugène Verstraeten AXEL - Goudsmid Manon Ver spuij uit Axel is nog maar vijf entwintig, maar door haar ont worpen sieraden zijn al met exposities de wereld over ge reisd. Het nieuwe Diamantmu seum in Antwerpen stelt twee gouden ringen van haar ten toon en op de expositie van de ont werpwedstrijd 2002 van het museum zijn vanaf 20 juni een zilveren gesp en collier van haar te zien. Manon Verspuij, een ta lent. Manon had haar eerste succes al toen ze nog op de havo in Goes zat. Voor de Zeeuwse Kunstben de ontwierp ze sieraden van zil verdraad en kraaltjes en ze won prompt de tweede prijs. „Ik wist toen al dat ik iets met mijn han den wilde doen.Iets technisch Maar ze vond scheikunde en na tuurkunde ook leuk. En een cre atief beroep sprak haar ook wel aan. Of met mensen omgaan. „En ik heb het gevonden. Want het beroep van goudsmid heeft dat allemaal in zich." Manon Verspuij volgde de oplei ding 'juwelierkunst' in Antwer pen. Met haar Nederlandse havo-diploma op zak mocht ze meteen een klas hoger beginnen en Manon pakte de zaken voort varend aan. Want naast haar school volgde ze gelijktijdig in de avonduren twee j aar lang een opleiding juwelen zetten en een jaar lang een cursus juwelen re pareren. In 1999 studeerde ze af. Solliciteren hoefde ze niet, want ze kwamen haar zelf vragen. Twee vingers In 1998 deed ze voor het eerst mee aan een ontwerpwedstrijd van het Diamantmuseum. Sa men met die van nog twee mede leerlingen werd haar ontwerp genomineerd. Dat betekende dat ze het sieraad mocht maken. 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' 8 juni in de Concert- Gehoorzaal te Middelburg Veilingmeester A. I. Verhage Tel. 0118-627639/06-29047339 iv.hetmiddelburgsveilinghuls.nl Manon Verspuij aan het werk in haar atelier. Een bijzondere ring, die over twee vingers kon en waarin twee bewegende diamanten waren bevestigd. Een creatief hoogstandje. In haar eigen 'atelier', een met werkbanken en gereedschap pen gevuld kamertje op de eer ste verdieping van haar huis aan de Axelse Nieuwendijk, legt ze de basisbeginselen van het goudsmeden uit. Je pakt wat fij ne goudkorreltjes, voegt daar voor de stevigheid wat zilver en koper aan toe, gooit alles in een smeltkroes en vervolgens in een gietmal. Afhankelijk van wat je wilt, is een goudplaatje of goud draad het uiteindelijk resultaat, waarmee je dan aan de slag kunt. „Zonder toevoeging van zilver en koper zou het goud te zacht zijn", zegt ze. „Wil je bij voorbeeld rood goud, dan doe je er wat meer koper bij Het ontstaan van een sieraad is een combinatie van technische vaardigheden en een creatieve geest. „Je haalt inspiratie uit de meest uiteenlopende dingen. Toen ik nog op school zat legde ik een kladblok naast mijn bed. Als ik dan 's nachts een idee kreeg kon ik het meteen teke nen, voordat ik het kwijt was." In 1999 werd haar ontwerp van een schitterende ring met veer tien diamanten uit zeshonderd andere ontwerpen geselecteerd voor de wedstrijd van de Hoge Raad van Diamanten. Samen met nog 25 andere inzenders. Die tentoonstelling reisde de hele wereld over. „Elk jaar is er wel een grote wedstrijd", zegt Manon, die er altijd aan mee doet en tot nu toe steeds werd genomineerd. Ook dit jaar weer voor de wedstrijd van het Dia mantmuseum met als thema 'Twee maal 1001 nachten'. „De ontwerpen moesten in zilver. Ik heb een grote zilveren gesp ge maakt met kleur steentjes en zwarte en witte diamant. En een collier van zilver met robijnen en verschillende soorten dia mant." Vanaf 20 juni zijn de 88 werkstukken van de in totaal 44 genomineerde deelnemers te zien in het nieuwe Diamantmu seum aan het Koningin Astrid- plein. Voor zichzelf Manon Verspuij is vier dagen per week in dienst bij de Ant werpse juwelenontwerper Wim Meeussen, die vooral bekend is om zijn trouwringen. De rest foto Camile Schelstraete van de week probeert ze onder de naam Manon Design voor zichzelf wat te doen. „Mijn grote wens is om uitein delijk fulltime een eigen bedrijf te hebben. Ik ben begonnen met sieraden ontwerpen voor de fa milie. Dus inmiddels hangen al le tantes van mijn vriend al vol. Voor een vriendin mag ik nu de verlovingsringen en de trouw ringen maken. Door mond tot mond-reclame hoop ik dat steeds meer mensen me weten te vinden." Advertentie TELECOMMUNICATIE Telefooncentrales Draadloze telefonie Faxapparatuur Computernetwerken ISDN Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Volgens krantenberichten zal koningin Beatrix uitgenodigd worden om de Westerschelde- tunnel (VOW) 14 maart 2003 te openen. Het zou de NV Wester- schelde sieren, als die opening uit piëteit voor de duizenden Zeeuwen voor wie de inge bruikname een ramp zal zijn, met zo weinig mogelijk feeste lijkheden gepaard zou gaan. Ik noem in dit verband dat de toe komstige gebruikers van het fiets-voetveer bij Breskens (goed voor 800.000 overvaarten veel meer moeten gaan beta len voor de overtocht. En dus in direct moeten meebetalen aan de exploitatie van de VOW waaraan zij geen enkel belang hebben. Voorts de 140.000 hou ders van kortingskaarten die omdat die kaarten gaan ver dwijnen, drie maal zoveel tol geld voor de VOW moeten gaan betalen dan daarvoor voor het autoveer. De Zeeuwse automo bilisten die om mede de VOW te bekostigen de hoogste opcenten van alle provincies in Neder land moeten opbrengen. En de bewoners aan beide zijden van de Westerschelde die doordat geen fiets-voetveer bij Perkpol- der is gepland, geconfronteerd worden met hoge 'omreisscha- den' en langere reistijden. En de nieuwe gemeente Hulst-Honte- nisse, die doordat een voor het openbaar vervoer zeer belang rijke verbinding bij Perkpolder gaat verdwijnen, te maken zal krijgen met ontvolking en aan tasting van openbare voorzie ningen. Er zou nog reden voor feest kunnen zijn, als bij het fiets-autoveer meer redelijke tarieven zouden worden gehe ven, kortingskaarten zouden blijven en bij Perkpolder een volwaardig fiets-voetveer zou worden geïnstalleerd. Anders dan maar de vlag halfstok. A.F.M. Broekmans Wilhelminalaan 21 Hulst Israël wordt altijd beschuldigd van allerlei dingen maar de be schuldiging van de heer Holle- brandse (PZC, 30-5) betreffen de apartheid is weer een nieuwe uit het Arabische sprookjes boek. Karl May, wiens boeken over zijn held Kara Ben Nemsi gebaseerd waren op publicaties van Arabisten in de vorige eeuw, tekende in zijn roman Ka- ram Ben Nemsi en de smokke laars van de Tigres al op hoe de Arabische cultuur een heel ei gen opvatting omtrent de be grippen waarheid en leugen hanteert: liegen is een deugd. En dit is nu precies waar ook de pe rikelen rond het Arabisch con flict om draaien. Het is gebleken bij de keihard gelogen bewering van de Palestijnen over Jenin waar meer dan 600 Palestijnen vermoord zouden zijn wat weer klakkeloos door de Nederlandse Pers (ook PZC) werd overgeno men. Heer Hollebrandse schijnt ook niet te weten dat zeker 97 van Judea en Samaria al jaren onder bestuur staan van Arafat en dat deze miljoenen steun van de EU besteed aan enorme wa penarsenalen en zijn terreur groepen maar niet besteed aan zijn onderdanen, zodat er grote werkloosheid is. Wat het hek be treft zal Israël dat nooit hele maal uitvoeren, want het gaat. natuurlijk niet zijn eigen bewo ners opsluiten bij Arafat en zijn terreurgroepen. Ook kan ik hem gerust stellen betreffende bank rekeningen van de Arabische vluchtelingen deze zijn in harde valuta betaald. Het zou hem sie ren als hij zich ook zorgen maakte over de Joodse eigen dommen in de Arabische lan den. Zij hebben geen stuiver ge kregen. J.C.C. Sonius Westerzicht 527 Vlissingen STREEKACTIVITEITEN j AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur; Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22, 20.00 21.00 uur en 21.00 - 22.00 uur: Tai Chi voor beginners; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 - 15.00 uur; Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur; Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur; Soos voor 60-plussers en koersbal;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11