Snelle afwikkeling aanvraag zorg 11 Strijd om reclameborden duurt voort Gemeente Hulst zegt wijkraad de wacht aan Commissie Oostburg bezorgd over geld voor grote projecten Ondernemers horeca nemen aanloop naar opwaardering Sas Regionaal Indicatie Orgaan werkt wachtlijst weg met noodgreep Ruit vernield Net als vroeger Ongeval door kat op de weg Schrijversduo Nicci French komt naar Middelburg Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk Toerisme nieuwe studie bij Hogeschool Zeeland WESTDORPE TEL0115453343 zeeuwse almanak Verkoper (jit) AutoTrack.nl PZC ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 1 juni 2002 door René van Stee OOSTBURG - Het bestuur van het Regionaal Indicatie Orgaan (Rio) in Zeeuws-Vlaanderen heeft besloten voorlopig steek proefsgewijze indicaties uit te voeren om de wachtlijst van ruim zevenhonderd mensen op korte termijn weg te werken. Het Rio bepaalt of mensen in aanmerking komen voor zorg. Het plan komt er op neer dat meer dan de helft van de huidige aanvragen en de aanvragen die nog binnenkomen administra tief wordt afgedaan. Er volgt al dus geen nader onderzoek door een Rio-médewerker. Daarnaast zullen onvolledige of onduidelijke aanvragen, af komstig van professionals, worden teruggestuurd met het verzoek die in orde te maken. Aanvragen van particulieren zullen coulanter worden behan deld. Het Rio volgt hiermee de lijn van minister Borst van volksgezondheid, die er enkele weken geleden tijdens een sym posium in Temeuzen voor pleit te om ten aanzien van het weg werken van de wachtlijst 'niet te veel naar de letter, maar naar de geest te werken'. Noodmaatregel Rio-voorzitter en bedenker van het plan L. Wille verwacht dat de wachtlijst met de eenmalige Advertentie noodmaatregel uiterlijk in ok tober is weggewerkt. Voorts gaat hij er van uit dat de wethouders van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten snel over gaan naar een financiering per product. Ze betalen dan geen vast jaarlijks bedrag aan het Riomaar naar rato van het aan tal indicatie-aanvragen uit hun gemeente. „Dan zijn we voor eens en altijd van dit vervelende en maatschappelijk onaan vaardbare probleem verlost", aldus Wille. Hoewel Wille tevreden is met het plan, betreurt hij dat het tot deze noodmaatregel heeft moe ten komen. „Maar nood breekt nu eenmaal wet." Verder vindt hij het jammer dat de medewer kers van het Rio tijdelijk hun ei gen professionaliteit overboord moeten gooien. Het personeel gaat met moeite akkoord met de maatregel. „Toch stemden zij in met het plan van aanpak, omdat ook zij inzagen dat het zo niet langer kon en het imago van het Rio hierdoor wellicht onherstel bare schade zou oplopen. Ik heb diep respect voor die houding", licht Wille toe. Achterstand Het aantal indicatie-aanvragen bij het Rio stijgt nog steeds. Ten opzichte van het eerste kwar taal van 2001 (1533 aanvragen) is het aantal aanvragen in het HULST - Op het Nassaubol- werk in Hulst werd gisteren tus sen half één en twee uur de ach terruit vernield van een auto die daar geparkeerd stond. Het totale schadebedrag is on bekend. AXELSE SASSING - Gezien op het land tussen Axelse Sassing en Zwartenhoek: een man, een paard en een eg. Een plaatje waar ze in het openluchtmuseum in Arn hem jaloers op zouden zijn. Want waar zie je dat tegenwoordig nog: deze ambach telijke vorm van landbewerking? Een rustgevend beeld, in een tijd waarin vooral verandering en vernieuwing kenmerken zijn van de moderne landbouw. foto Wim Kooyman door René van Stee OOSTBURG - Een groot aantal leden van de raadscommissie fi nanciën in Oostburg sprak gis teren bezorgdheid uit over de voortgang van diverse grote projecten in de gemeente, nu uit de financiële situatie in 2002 en de meerjarenramingen blijkt dat er weinig ruimte voor nieuw beleid is. Een enkeling vreesde zelfs afstel van ambitieuze her inrichtingsprojecten zoals in Breskens en Cadzand. Wethouder L. Wille bestreed die zorgen. Hij benadrukte dat de reservering van geld voor grote projecten gehandhaafd blijft. De minder vlotte voortgang wijtte hij met name aan de ver traging die de planologische uitvoering van de projecten heeft opgelopen. Ook de opvat ting dat de invulling van de pu blieke ruimte in Cadzand gro tendeels met private partners gestalte kan krijgen, speelt vol gens hem hierin een rol. „Het is geenszins de bedoeling de pro jecten op de lange baan te schui ven. Als er op korte termijn ruimte voor blijkt te zijn en de planologische uitvoering mee valt, zullen we niet nalaten ze uit te voeren", aldus Wille. De wethouder wees er verder op dat op het moment dat er mil joenen op de plank liggen, het jammer zou zijn om andere dringende zaken te laten liggen. Als voorbeelden noemde hij on der meer de realisering van de nieuwe begraafplaats in Bres kens en de bouw van het multi functionele centrum in Groede die dit jaar op de rails zijn gezet. „De raad, en dus ook juilie, wil de dat het college dingen deed die op de langere termijn gevol gen voor andere grote projecten (als in Breskens en Cadzand) zouden hebben", hield hij de commissieleden voor. J. Provoost (WD) stelde daar entegen dat de raad juist als re actie op het 'gedoe' rond de nieuwe, ambitieuze projecten de realisatie van de begraaf plaats en het multifunctionele centrum hoog op de politieke agenda heeft geplaatst. „Want ondanks een stapel nota's van minstens een meter hoog en het voor miljoenen aan externe des kundigen inhuren is er nog geen steen van alle die andere mooie plannen gerealiseerd", aldus de liberaal. HULST - Een 27-jarige vrouw uit de gemeente Sas van Gent is in de nacht van donderdag op vrijdag met haar auto in de sloot beland nadat zij moest uitwij ken voor een overstekende kat. De vrouw reed over de Tolweg te Hulst toen de kat plotseling overstak. Ze week uit naar links, waar ze de berm inreed en na een stuurcorrectie in de rech- tersloot tot stilstand, kwam MIDDELBURG - Het schrij versduo Nicci French komt op 20 juni naar Middelburg. Ze sig neren hun boeken in De Druk kerij. De auteurs Sean French en Nic ci Gerard zijn één van de popu lairste thrillerauteurs van dit moment. Ze schrijven hun werk samen, onder één naam. De twee auteurs zijn drie dagen in Nederland, ter gelegenheid van de maand van het spannen de boek, die vandaag begint. Het duo schreef speciaal voor de gelegenheid het boekje Verlies dat boekhandels als geschenk weggeven bij aankoop van spannende boeken. Deze week is ook hun zesde boek De be- door Harold de Puysseleijr WESTDORPE - Graszoden- kwekerij Verhelst uit Westdorpe blijft strijden tegen het beleid van de provincie dat voor schrijft dat alle reclameborden langs de rijks- en provinciale wegen moeten verdwijnen. Het echtpaar Verhelst dacht het ei van Columbus in handen te hebben door een beletterde giertank op het land langs de Tractaatweg neer te zetten. De graszodenkwekerij kan echter binnenkort post van de provin cie verwachten met de medede ling dat ook dat niet door de beugel kan. „Karretjes met bor den erop, spandoeken, vlaggen; ondernemers proberen van alles om het beleid te omzeilen", al dus een beleidsambtenaar van de provinciale directie Ruimte, Milieu en Water. „Maar alles wat is neergezet met de bedoe ling reclame te maken, moet weg." Dus moet ook de giertank van Verhelst volgens de ambte naar van het land verdwijnen. Het argument van Liarrne Ver helst van de graszodenkwekerij dat de giertank een werktuig is dat in gebruik is om het gras te bewateren, vindt in de ogen van de provincie geen genade. Advertentie Het echtpaar Verhelst weigerde zich van meet af aan neer te leg gen bij het provinciale beleid, dat hun bedrijf 30 tot 40 procent aan inkomsten kost. De Verhel sten onderstreepten dat begin dit jaar met een spandoekenac tie. Daarna zetten ze een landrol met een bordje 'hier groeit uw gazon' in het land langs de Trac taatweg. Ook dat moest weg. „We zullen alle werktuigen die we hebben staan eens langs de weg zetten, dan weet de provin cie wat landschapsvervuiling echt is", haalt ze uit. Het echtpaar Verhelst laat mo menteel bovendien onderzoe ken of een rechtszaak tegen de provincie kansrijk is. „Want wij geven ons niet zomaar gewon nen", zegt Verhelst boos. „De provincie voert een tegenstrij dig en dubbel beleid. Aan de ene kant geven ze miljoenen uit aan plattelandsvernieuwing. We moeten als boer allemaal in de recreatie of een duurzame ne ventak beginnen. Maar waarom leggen ze de boer dan aan de an dere kant op deze manier zo aan banden?", vraagt ze zich af. Haar echtgenoot Peter onder streept dat hij en zijn vrouw het beleid van de provincie onder steunen waar dat bedoeld is om wildgroei van reclameborden tegen te gaan. „Maar voor borden over de ver koop van eigen producten van eigen bedrijf moet plaats zijn", zegt hijBovendien, zo stelt Ver helst, werkt de provincie door de bedrijfsvoeringvan land- eerste kwartaal van 2002 onge veer twintig procent hoger. Een exact cijfer van die stijging kan niet worden gegeven, omdat het invoeren van aanvragen in de computer ook onderdeel is van de achterstand waarmee het Rio kampt. Inmiddels is het Rio er in geslaagd twee extra personeels leden in dienst te nemen. door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Horecaon dernemers aan de West- en de Oostkade in Sas van Gent leve ren hun eerste bijdrage aan de opwaardering van het centrum van Sas. Diverse uitbaters heb ben een terras bij hun etablis sement aan laten leggen of breiden het bestaande terras uit. Het is volgens de gemeente een van de eerste gevolgen van het plan Vitaal Sas van Gent, dat er voor moet zorgen dat het cen trum van Sas aantrekkelijker wordt voor een bezoek. Het wapenfeit van de horeca staat vermeld in de eerste nieuwsbrief over het plan Vitaal Sas, die in de week van 10 juni huis aan huis verspreid wordt in de Sas. De gemeente is volgens de pro jectleider van Vitaal Sas, amb tenaar Hans Hemelaar, positief over plannen van de uitbaters van brasserie d'Ouwe Brug aan de Oostkade en hotel/restau rant Royal aan de Gentsestraat. d'Ouwe Brug wil het terras een stuk over het water van het ka naal Gent/Temeuzen uitbrei den. Royal wil een overdekt ter ras aan laten leggen. CDA-gemeenteraadslid R. Bruggeman drong er afgelopen donderdagavond tijdens de ge meenteraadsvergadering bij het college op aan om nog voor de zomer extra geld uit te trekken voor de uitvoering van Vitaal Sas. Raadslid F. van Hulle (Ge meentebelangen Groot Sas) zei in het raadsdebat over het kre diet van twee miljoen euro voor het project dat de politieke par tijen er voor moeten zorgen dat de nieuwe gemeenteraad straks niet om Vitaal Sas heen kan. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland biedt met ingang van komend studiejaar een oplei ding toerisme aan. Die maakt deel uit van de studie Interna tional Business and Languages. Volgens de HZ voorziet zij hier mee in de stijgende vraag naar hoger opgeleid personeel in het toerisme. Vooral aan mensen in marke ting, verkoop en hotelmanage- ment is steeds meer behoefte, stelt de hogeschool. De hoger- beroepsopleiding die zij gaat aanbieden, zal perfect aanslui ten op de toeristische opleidin gen in het middelbaar beroeps onderwijs, belooft de HZ. Onder meer het ROC Zeeland beschikt over zo'n opleiding. De Hogeschool Zeeland ver wacht per jaar twintig tot dertig studenten te kunnen winnen voor de studie toerisme. Jaar lijks schrijven ongeveer tachtig jongeren zich in voor opleidin gen in toerisme, vrijetijdsmana- gement en hotelmanagement. De HZ denkt een kwart naar Zeeland te kunnen halen, mede omdat toerisme één van de pij lers is van de provinciale econo mie. Studenten moeten in het eerste jaar drie vreemde talen leren. Zij kunnen kiezen uit Frans, Engels, Duits en Spaans. Als vierde taal is een keuze mogelij k uit Japans, Chinees en Italiaans. In het tweede jaar worden in sa menwerking met buitenlandse instellingen gastcolleges gege ven. In het derde jaar is een sta ge in het buitenland verplicht. Ook moet dan een deel van de studie aan buitenlandse hoge school of universiteit worden gevolgd. woonde wereld verschenen. Het Britse duo is ongekend populair in Nederland. Uitgeverij Anthos heeft van hun eerste vijf titels 1,2 miljoen exemplaren verkocht. Negentig boekhan dels dienden een verzoek in voor een signeersessie, zes werden er gehonoreerd. „Een kwestie van vroeg aanvragen", zegt Aagje Feldbrugge van de Drukkerij door Jean-Lou de Gucht HULST - Wijkraad Hulst Bin nenstad is verplicht om voor de zomervakantie een openbare jaarvergadering te houden. Als zij hieraan niet voldoen zijn zij geen gesprekspartner meer van de gemeente. Dat stelt wethou der P. Weemaes. De status van wijkraad Hulst Binnenstad staat al een tijd ter discussie. Steeds meer wordt er getwijfeld of de wijkraad nog wel een achterban heeft. Het be stuur van de wijkraad bestaat nog slechts uit twee personen na het afhaken van voorzitter Jan Meersschaert. Secretaris John Steenbergen gaf al eerder toe dat hij twijfelt of hij wel zal doorgaan, maar dat hij daar over nog geen beslissing heeft genomen. „Als ik stop, is dat het einde van de wijkraad." In de raadsvergadering vroeg A. Hegger (Progressief Hulst) zich af welke status de wijkraad ei genlijk heeft? „Ik spreek veel mensen in de binnenstad, maar nooit hoort iemand iets van de wijkraad. Namens wie spreken zij eigenlijk nog?" Weemaes heeft het bestuur van de wijk raad al vorig jaar met klem ver zocht om op korte termijn een openbare jaarvergadering te houden. Tot op heden heeft het dat niet gedaan. Weemaes: „Het is natuurlijk niet reëel om als bestuur jaren te blijven zitten zonder inspraak van de bewoners van de binnen stad. Nu er slechts twee be stuursleden over zijn, is dat een onwerkbare situatie geworden. Bovendien staat in de statuten dat er minimaal vijf bestuursle den moeten zijn. Als wij als ge meente dat maanden door de vingers gaan zien, versterken we het beeld dat de binnenstad bewoners zich afvragen wie de wijkraad eigenlijk vertegen woordigt. Daarom dient de raad op korte termijn te voldoen aan de eisen van de statuten. Zo niet, dan is hij tijdelijk geen ge sprekspartner van de gemeente. Pas als het bestuur aangevuld is, kan de raad zich presenteren als vertegenwoordiger van de bin nenstad." Steenbergen was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Lianne Verhelst op de giertank die wat betreft de gemeente gewoon een reclamebord is en dus moet ver dwijnen. foto Camile Schelstraete bouwers op deze manier te be moeilijken op een andere ma nier verpaupering van het platteland in de hand. „Kijk maar eens hoeveel gebouwen er nu al niet op instorten staan." Debelangenorgisatie, de Zuide lijke Land- en Tuinbouw Orga nisatie (ZLTO) in Goes, laat via woorvoerder K. Jille weten dat de ZLTO heeft geprobeerd wat meer ruimte voor de boeren te krijgen in de procedure die vooraf ging aan de vaststelling van de provinciale landschaps verordening. „Maar de provin cie heeft daar nauwelijks ge hoor aan gegeven", aldus Jille. Hij zegt verder dat de ZLTO met belangstelling uitkijkt naar een eventuele rechterlijke uit spraak. Een sieraad voor de snelweg, zeggen velen op een bewon derende toon. De Bevelandse man die de betreffende automobiel be stuurt, kan er geen genoeg van krijgen dat te beamen. Al jaren rijdt hij rond in een fraai gestyleerd model van Zweedse makelij. Zo maken ze ze tegenwoordig niet meer, roept hij vaak. Dan krijgt hij doorgaans gelijk en vallen er termen als 'klassie kers' en 'old-timers' De Bevelander was daarmee zeer verguld. Maar maakte zich tegelijkertijd enige zor gen. Want wie in een mooie auto rijdt, moet veel betalen. Téveel, vond hij uiteindelijk. En daarom besloot hij, met pijn in het hart, naar een goedkoper modelletje om te zien en begaf zich daartoe naar een showroom. De strakgepakte verkoper was één en al gedienstigheid. Hij overlaadde de klant met kof fie, brochures, adviezen. En - natuurlijk meneer- was hij bereid een auto in te ruilen. Tot hij zag wat voor een auto mobiel het betrof. Met een verliefde blik in de ogen nam de verkoper plaats achter het stuur, streelde het dashboard en sprak op een toon waaruit begeerte bleek: zó maken ze ze tegenwoordig niet meer. De klant knikte slechts. En verliet een paar minuten la ter het parkeerterrein voor de showroom. In zijn oude automobiel. Fluitend. En de verkoper Die vraagt zich sindsdien vertwijfeld af of hij het goede beroep heeft gekozen. s De autosite voor heel Nederland i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 71