Omvorming Ecoscope gaat door PZC Megadance vol spirit naar Kunstbende PZC Zierikzeese groep Bad Hair Day neemt live cd op 13 College zoekt nieuwe wegen voor milieu educatief centrum Open dag Toerisme nieuwe studie bij Hogeschool Zeeland Overstekende kat Fietsster breekt sleutelbeen Auto tegen lichtmast Fietstunnel volgende week open Open dag asielzoekerscentrum Geen belangstelling voor zwerfkat VVD praat over bouw en woonbeleid li T0PVEILING zaterdag 1 juni 2002 door Piet Kleemans RENESSE - Schouwen-Duive- lands dagelijks bestuur houdt vast aan het plan tot omvorming van Ecoscope BV tot een stich ting, hoewel de fusie met de werkgroep schoolbiologie niet doorgaat. Met de werkgroep wilde Ecoscope de Stichting Natuur en Milieu Educatie Cen trum Schouwen-Duiveland op richten Het huidig Milieu Educatief Centrum Ecoscope in Renesse valt nu nog onder de verant woordelijkheid van Ecoscope BV. De gemeente is de enige aan deelhouder. En hoe de toekomst van Ecoscope er ook gaat zien, van die constructie wil wethou der G. van de Velde-de Wilde absoluut af. „Het is voor mij als wethouder een onmogelijke spagaat. Ik wil daar echt voor het eind van dit jaar verande ringinzien." Het op het allerlaatste afhaken van de werkgroep schoolbiolo gie is voor Van de Velde een bit tere teleurstelling. Dat weer houdt de wethouder er niet van om onverdroten verder te zoe ken naar nieuwe mogelijkheden om een goede basis voor een ge zond Ecoscope te leggen. Niet in de vorm van het door het dage lijks gemeentebestuur en de vereniging voor Natuur en Mi lieu Educatie IVN vurig bepleit te Natuur en Milieu Educatie Centrum (NME). Dat zit er niet meer in, beseffen het IVN en de gemeente. „Helaas niet", verzucht IVN- WILHELMINADORP - Land bouwbedrijf De Wilhelmina- polder aan de Meestoofweg in Wilhelminadorp houdt op za terdag 22 juni voor de derde keer de jaarlijkse open dag. Deze staat in het teken van nieuwe technologie en precisie- landbouw. Op het het terrein worden demonstraties met mo derne werktuigen gegeven. Ver der is er een overdekte markt. consulent en adviseur van de Werkgroep Schoolbiologie A. Coomans. Het IVN ijvert al ruim tien jaar voor een volwaardig NME-centrum op Schouwen- Duiveland en had tot voor kort goede hoop dat het nu eindelijk zou gaan lukken. „Pas afgelo pen dinsdag bleek dat de men sen van de werkgroep die in het Ecoscope zouden gaan werken, het niet zagen zitten. Ze vinden het politieke draagvlak te klein en zijn bang dat het werk in Ecoscope voor hen een te forse uitbreiding van hun takenpak ket zou worden. Ze hebben het gevoel dat de doelstelling van de werkgroep schoolbiologie wel licht toch beter op een andere manier verwezenlijkt kan wor den." Een NME-centrum op Schou wen-Duiveland is in de visie van Coomans een gepasseerd sta tion. „Maar ik denk dat bijvoor beeld intensieve samenwerking tussen Ecoscope en de werk groep Schoolbiologie wel moge lijk is. via projecten kun je denk ik toch nog een hoop doen aan natuur en milieueducatie op Schouwen-Duiveland. Hoewel ook voor hem spaak lo pen van de fusieplannen een forse teleurstelling was geeft Ecoscope-directeur J. Louisse de moed voor een betere toe komst niet op. „Ik denk dat er nog voldoende mogelijkheden zijn en ik denk ook dat we nu heel snel moeten zoeken naar nieuwe wegen. Je moet denk ik in weken en niet in maanden denken." Het feit dat Schouwen-Duive land geen NME-centrum krijgt heeft financiële consequenties. De Milieu Actie Plan-subsidie van 70.000 euro die nutsbedrijf Delta heeft toegezegd aan Eco scope loopt naar alle waar schijnlijkheid geen gevaar, maar wethouder Van de Velde vreest dat het voor wat betreft de door de provincie in het voor uitzicht gestelde subsidie an ders ligt. „Dat geld was puur voor het opstarten van een NME op Schouwen-Duiveland be stemd. Dat NME-centrum komt er niet dus ik vrees dat dit pro- vinciegeld weg is." Toekomstperspectief van Ecoscoop nog steeds niet helder. Zij kunnen kiezen uit Frans, Engels, Duits en Spaans. Als vierde taal is een keuze mogelijk uit Japans, Chinees en Italiaans. In het tweede jaar worden in sa menwerking met buitenlandse instellingen gastcolleges gege ven. In het derde jaar is een sta ge in het buitenland verplicht. Ook moet dan een deel van de studie aan buitenlandse hoge school of universiteit worden gevolgd. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland biedt met ingang van komend studiejaar een oplei ding toerisme aan. Die maakt deel uit van de studie Interna tional Business and Languages. Volgens de HZ voorziet zij hier mee in de stijgende vraag naar hoger opgeleid personeel in het toerisme. Vooral aan mensen in marke ting, verkoop en hotelmanage- ment is steeds meer behoefte, stelt de hogeschool. De hoger- beroepsopleiding die zij gaat aanbieden, zal perfect aanslui ten op de toeristische opleidin gen in het middelbaar beroeps onderwijs, belooft de HZ. Onder meer het ROC Zeeland beschikt over zo'n opleiding. De Hogeschool Zeeland ver wacht per jaar twintig tot dertig studenten te kunnen winnen voor de studie toerisme. Jaar lijks schrijven ongeveer tachtig jongeren zich in voor opleidin gen in toerisme, vrijetijdsmana- gement en hotelmanagement. De HZ denkt een kwart naar Zeeland te kunnen halen, mede omdat toerisme één van de pij lers is van de provinciale econo mie. Studenten moeten in het eerste jaar drie vreemde talen leren. HULST - Een 2 7-j arige vrouw uit de gemeente Sas van Gent is in de nacht van donderdag op vrijdag met haar auto in de sloot beland nadat zij moest uitwijken voor een overstekende kat. De vrouw reed over de Tolweg te Hulst toen de kat plotseling overstak. Ze week uit naar links, waar ze de berm inreed en na een stuurcorrectie in de rechtersloot tot stilstand kwam. De bestuurster kwam met de schrik vrij, haar auto had schade aan de voorzijde. De kat mankeerde niks. De kat liep gewoon door. BURGH-HAAMSTEDE - Een 67-jarige vrouw uit Alphen aan de Rijn is donderdagmiddag gewond geraakt bij een aan rijding op de Kraaijensteinweg in Burgh-Haamstede. De fietsster kreeg op het kruispunt met de Weeldeweg geen voor rang van een 41-jarige automobiliste uit die plaats. Ze viel en brak daarbij haar sleutelbeen. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Een 21-jarige man uit Zierikzee heeft donder dag namiddag een lichtmast geramd, nadat hij de macht over het stuur was kwijtgeraakt. De automobilist sloeg bij de ver keerslichten op het kruispunt van de Nieuwe Kooiweg en de Laan van Saint Hilaire linksaf en raakte in een slip. De wagen werd geheel vernield en moest worden weggesleept. De be stuurder bleef ongedeerd. MIDDELBURG - De nieuwe fietstunnel onder het spoor bij het station in Middelburg gaat in de loop van volgende week open. Het werk is dan nog niet klaar, maar de tunnel kan door fietsers en bromfietsers al wel gebruikt worden. De trap die vanaf het nieuwe busstation de tunnel in gaat, is nog niet ge reed. Ook moet er nog verlichting worden aangebracht. De tunnel moet in de loop van de maand helemaal klaar zijn. MIDDELBURG - Het asielzoekerscentrum aan de Stromen- weg in Middelburg houdt op 15 juni een open dag. In het cen trum wonen sinds oktober 2001 zeshonderd asielzoekers. Tijdens de open dag worden verschillende activiteiten gehou den, zowel voor volwassenen als voor kinderen. Verder zijn organisaties aanwezig die zich bezig houden met internatio nale en humane vraagstukken. De open dag staat in het teken van kennismaking. De deuren van het asielzoekerscentrum gaan om 13.30 open. VLISSINGEN - Zwerfkater Petertje, die een maand geleden gewond binnen is gebracht in het dierenasiel in Vlissingen, maakt het goed. De gapende wond op zijn kop is inmiddels bijna genezen. „Hij heeft een keurig koppie", zegt beheerster Wil van Reine. „Er zit alleen nog een korst op, maar het stinkt in ieder geval niet meer.Peter is inmiddels gecastreerd en he lemaal klaar voor plaatsing in een nieuw huis. Belangstellen den hebben zich echter nog niet gemeld. Bij het asiel melden zich de laatste tijd minder mensen voor het afhalen van een kat. Van Reine vermoedt dat veel mensen tegenwoordig een huisdier via internet zoeken. ZIERIKZEE - De pro grammacommissie van de VVD Zeeland brengt dins dag 4 juni een werkbezoek aan Schouwen-Duive land. Tijdens openbare bijeen komsten in Noordgouwe en Ouwerkerk praten de liberalen over het bouw en woonbeleid in de pro vincie. De reacties zijn medebepalend voor de in houd van het WD-pro- gramma voor de Provinci ale Statenverkiezingen van volgend jaar. De bij eenkomst in Noordgouwe wordt van 15.00 tot 17.00 uur gehouden in hotel restaurant Van der Weijde aan de Brouwerijstraat. De sessie in Ouwerkerk vindt 's avonds plaats van half acht tot half tien in het dorpshuis. Ook is het mogelijk over dit onder werp mee te discussieren via de internetsite www- .zeelandnet.nl/vvd. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Car oliën Nederlof ambieert mix van lijf en hersens door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het wordt een druk weekend voor Megadance uit Zierikzee. De dansgroep, bestaande uit zeven enthousias te meiden, geeft vandaag demonstraties tijdens de club kampioenschappen van gym nastiekvereniging Delta Sport waaronder ze zelf ook ressorte ren en zondag staat deelname aan de Zeeuwse voorronde van De Kunstbende in Middelburg op het programma. Zenuwen? „Nee, hardstikke leuk. We hebben een goede pre sentatie", vinden Talitha, Zeljka, Patricia, Manonne, Ni- col, Nienke en Rosanne. Boven dien hebben ze al een rijke erva ring opgedaan. Het wordt de derde keer dat ze meedoen met De Kunstbende. „Nee, ze zijn nog nooit in de prijzen gevallen, maar dit keer heb ik er goede hoop op", lacht Carolien Nederlof. Zij is negen tien jaar, gek op dansen, bruist van energie en geeft al sinds haar vijftiende les aan de dans groepen van Delta Sport. Daar is geen verandering in gekomen sinds ze haar vwo-diploma be haalde en aan de Universiteit van Tilburg Vrij etijdsweten schap ging studeren. „Tuurlijk niet. Ik blijf Delta Sport trouw." Nederlof nam twee jaar geleden het initiatief tot deelname aan de Kunstbende. „Ik zag er een poster van op school hangen en dacht 'dat is hartstikke leuk om mee te doen'. Nou dat vonden de meiden ook en toen hebben we ons aangemeld." Een bewuste keus, want Neder lof vindt het belangrijk dat haar groep met regelmaat naar bui ten treedt. Dat stimuleert het ni veau. Vooral in de wintermaan den mist ze die uitdaging een beetje. Zomers zijn er de club kampioenschappen zoals van daag of de demodagen en de deelname aan de Brouwse Dag, maar 's winters zou ze wel wat meer uitnodigingen willen ont vangen. Met twee keer meedoen aan de Kunstbende heeft Megadance ervaren dat de concurrentie in de categorie dans ontzettend groot is in vergelijking met de blokken muziek of theater. Er blijken in Zeeland verrassend veel initiatieven op dansgebied. „Bovendien zijn al die presen ta- ties heel verschillend. Var hip 1 en hop en streetdar ce tot klas siek ballet en dus best moeilijk tegen elkaar af te wegen. De Repetitie Megadance onder leiding van Carolien Nederlof (vooraan in het midden). juryleden zullen ook wel zo hun eigen voorkeuren hebben", meent Nederlof. Ze weet inmid dels wel dat originaliteit hoog gewaardeerd wordt en dat voor al de verwerking van het centra le thema in de presentatie flink- scoort. „Vorig jaar was het thema 'lef'. Een j ongen en een meisj e zongen toen steeds 'ik heb lef'. Daar hebben ze mee gewonnen, ter wijl het zo'n soepig liedje was", grinnikt Nederlof zonder spoor van echte verbittering want ze gunt ieder z'n succes. Maar door ervaring wijs gewor den speelt ze nu dus doordacht in op het thema, dat dit keer 'ac tie' is. Ze heeft een choreografie met veel afwisseling gemaakt op het nummer 'Overprotected' van Britney Spears. „Het kwam bij toeval. Ik zat aan mijn bu reau en hoorde dat nummer. Er wordt twee keer stevig 'action' in geroepen. Het was dus van 'pling' ik heb het." Nederlof over de opbouw van£ haar dans: „Het begint met een heel verstilde situatie op mu ziek van zo'n medidatie cd. Dat heb ik laten mixen en die mu ziek wordt na 32 seconden weg gedraaid. De meiden zitten on der hoeslakens. Dan vraag ik 'wat is dit nou, het thema is toch actie? Nou en dan begint dus 'Overprotected'. Bewegingen Ze neemt de choreografie in het beginstadium eerst globaal met haar leerlingen door en let voor al op de coördinatie tussen be wegingen van lijf, hoofd en le dematen. Daarna gaat ze scherp letten op de details. De meiden van Megadance waarderen de lessen van Carolien. Ze is in feite maar net iets ouder dan zij zelf zijn. „Ze laat ons de ruimte ook zelf ideeën aan te dragen. Dat werkt prettig", zegt Manonne. Nederlof op haar beurt vindt dat haar cursisten ook vaak met creatieve voorstellen komen. Dat wil ze graag zo houden. An derzijds is ze vast plan volgend seizoen wel wat strenger te wor den op het gebied van discipli ne. „Er wordt nu toch te veel onder de les met elkaar geouwe hoerd. Dat moet veranderen en ook het te laat komen of spullen vergeten of zomaar een keer wegblijven van een repetitie", zegt ze plotseling vastberaden. Beetje strenger zijn, moet ook wel, want ze gaat met ingang van september drie groepen les geven. Dat doet ze dan op de donderdagavond vanaf kwart voor zes tot kwart over negen in de gymzaal van Delta Sport aan de Mulockstraat. „Er komt een instroomgroep bij voor kinde ren vanaf negen jaar. Daarna de selectie- en de demogroep", zegt de docente. Zelf krijgt ze ook nog graag bij scholing. Ze volgt met regel maat dansdagen of workshops. Lichtende voorbeelden op dit gebied zijn voor haar Erwin Theunisse, Theo Jansen en het echtpaar Jacques Delsing en El-v foto Marijke Folkertsma lian van Gent. Waarom heeft ze niet gekozen voor de Dansaca- demie? Ze aarzelt. „Dat klinkt misschien een beetje raar, maar ik had vrij vlot m'n vwo-diplo ma gehaald en ik wilde de her sens die ik heb toch ook wel ge bruiken. Daarom dus heb ik voor de universiteit gekozen. Ik hoop met mijn studie Vrijetijds- wetenschap en de cursussen op dansgebied dan later bijvoor beeld managementwerk en het lesgeven te kunnen combine ren." Ze wil nog even kwijt dat deel name aan de Kunstbende zon dag natuurlijk de grootste uit daging is, maar dat Megadance vandaag tijdens de clubkampi oenschappen van Delta Sport toch ook zal verrassen. De groep brengt natuurlijk de actievolle choreografie 'Overprocted', maar ook een wat meer ingeto gen dans op het lied 'Fear' van Sarah McLachlan. „Het wordt een fijn weekend", weet Caro lien Nederlof. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bad Hair Day is de naam van de nieuwste band die toetsenist Roel Jansen uit Zierikzee heeft samengesteld. Flij aarzelt even op de vraag de hoeveelste muziekformatie dit is. „Ik denk ongeveer de acht ste", zegt hij. Hij is niet geheel zeker van zijn zaak en geeft daar meteen een verklaring voor. „Zo gaat dat nou eenmaal in de muziek. Je verandert weer eens van stijl, er gaan wat mensen weg, er komen wat nieuwe men sen bij en dan kun je ook maar beter een andere naam gaan voeren." De groep presenteert zich zon dagmiddag 2 juni met een li veconcert waarvan cd-opna- men worden gemaakt in café De Gekroonde Suikerbiet in Zie rikzee. Bad Hair Day dus. Voor Jansen is het de opvolger van Check it Out! „Daarin speelden we toch vooral één soort mu ziek. Voornamelijk disco-co vers. Nu brengen we een veel breder repertoire vanaf de jaren zestig tot nu. Ook covers, want dat spreekt toch heel veel men sen aan, weet Jansen en daar maakt hij toch vooral muziek voor. Om er zowel zichzelf als anderen plezier aan te laten be leven. Gitarist Arjen Zwart en bassist Michel van der Doe stapten sa men met Jansen over vanuit Check it Out! naar Bad Hair Day. Ze vonden er vrij snel een zanger bij, Erik van Schaik uit Zierikzee. Hij zong voorheen in popkoor Blaaat en vestigde vooral de aandacht op zich tij dens een gastoptreden bij de groep 'Koel Bewaren' uit Nieu- werkerk. Drummer Moeilijker bleek het een ge schikte drummer voor Bad Hair Day te vinden. Onder het motto 'wat je ver haalt, is lekker' werd het uiteindelijk Collin Hoon- dert uit Middelburg. Hij zorgde er bovendien voor dat de forma tie ook nog met een zangeres kon worden versterkt. Dankzij zijn bemiddeling sloot een half jaartje geleden Annemieke Schwieter zich bij de nieuwe band aan. Ook zij komt uit Mid- delburg. Jansen is tevreden met zijn nieuwe groep. Hij is ervan over tuigd dat deze formatie een breed publiek zal aanspreken. Dat bleek trouwens al tijdens de korte optredens in enkele hore cagelegenheden de afgelopen weken. Zondagmiddag wordt het wat spannendér. „We hebben geko zen voor,een live-opname van onze eerste cd. Die ongedwon gen sfeer tijdens een optreden willen we graag daarop tot ui ting brengen", zegt Jansen. Hij denkt dat het voor opnamelei der Guus Hogerheijde ook spannend wordt. Het is immers zijn eerste live cd-opname als geluidstechnicus. Jaren zestig Het repertoire belooft inder daad breed te worden, van Blues Brothers tot Bief. Of om wat precieser te zijn: nummers als 'Soul Man' en 'Midnight Hour' uit de jaren zestig, gevolgd door zeventiger jaren hits als 'Cheep Trick' en 'I want you to want me'. Disco bepaalde de jaren tachtig, dus dat genre zal ook vertegenwoordigd zijn met on der meer 'Disco Inferno' en 'Hot Shot'Verder staan er nummers van Anouk, U2, Herman Brood, Doe Maar en Blof dus op het programma. Het optreden in de Gekroonde Suikerbiet zondagmiddag be gint om 16.30 uur. Advertentie) 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' zaterdag 8 juni I in de Concert- en Gehoorzaal I te Middelburg Aanvang: 14.00 uur I Fraaie collectie schilderijen, I I horloges, meubilair, tapijten, I zilverwerk, etc., etc Kijkdagen I 7 juni -15.00 tot 20.00 uur I I 8 juni-10.00 tot 11.30 uur I Veilingmeester A. I. Verhage I 0118-627639/06-23360501 I I www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 65