Raad neemt heft in handen Schouwen-Duiveland Woede over laksheid gemeente Opbrengst haring naar h@ng.net Wethouder erkent ernst problemen Zierikzeese Brogum Tropisch feest bij Brouwersdam KOZIJNEN DAKGOTEN Politici zijn chaos op gemeentelijke afdeling Ruimte en Milieu zat Asselbergs wil graag Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk Themaweek voor senioren zeeuwse almanak Verkoper Schrijversduo Nicci French komt naar Middelburg Kunststofmontagebedrijf F. P. POORTVLIET VOOR KUNSTSTOF EN NOSTALGISCHE MET SIERKLOSSEN Dekkersweg 12 Nieuwdorp 0113-613395 Bel voor vrijblijvende informatie waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 11 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 1 juni 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland eist meer daadkracht van het colle ge om de problemen op de afde ling Ruimte en Milieu op te lossen. De gezamenlijke fractie voorzitters nemen nu zelf het heft in handen voor een inventa risatie van de pijn en (on) moge lijkheden. Die informatie wordt vertaald in een bestuursop- dracht voor burgemeester en wethouders. De werkachterstand op het ge bied van ruimtelijke ordening en milieu vraagt volgens het ini- tiatiefnemende SGP-raadslid G. Houtekamer om snel en kor daat ingrijpen. Hij vindt daar om dat het college het initiatief om tot oplossingen te komen moet teruggeven aan de raad, zodat op dat gebied nieuwe uit gangspunten kunnen worden geformuleerd. „De raad geeft het kader aan, de raad geeft de ruimte aan. En wat ons betreft zal de verantwoordelijke wet houder daar geen millimeter van mogen afwijken!" De voorgestelde ingreep krijgt brede steun. Volgens CDA-frac- tievoorzitter R. van der Wekken gaat het tevens om het 'inlossen van een verkiezingsbelofte'. Al leen de VVD staat terughou dend tegenover de gekozen marsroute. Niet verwonderlijk, gaf Houtekamer gisteren aan, omdat bij die partij 'nogal wat oud zeer zit'. De personele leeg loop van de afdeling ruimtelijke ordening en de daarmee samen hangende werkachterstand is ontstaan onder verantwoorde lijkheid van toenmalig WD- wethouder C. Veerhoek. Hoe de bestuursopdracht zal luiden, kan Houtekamer in dit stadium nog niet zeggen. De be doeling is zo snel mogelijk als fractievoorzitters bij elkaar te komen om de (on)mogelijkhe- den op een rij te zetten. Wat Houtekamer betreft, verdient de problematiek op RO en Mi lieu 'topprioriteit'. In die zin moet de raad ook niet schromen fors in de buidel te tasten om de achterstanden weg te werken, zodat diverse ondernemers plannen tot uitvoering kunnen worden gebracht. Investeren aan die kant betekent evenwel dat de gemeente op andere fron ten moet bezuinigen, aldus de SGP-voorman. Dat geldt ook voor de inzet van het personeel. „Dat is bestaand beleid: waar mensen bij komen, moeten ze op een andere afdeling met minder toe. Het kan niet zo zijn dat we de formatie nog eens flink op schroeven. De ingreep op Ruimte en Milieu vergt naar schatting 830.00 euro eenmalig en 210.000 euro struc tureel. Wethouder J. van Felius (Financiën en Personeel) onder schrijft de opvatting van de raadsmeerderheid. Hij heeft zich van meet af aan - niet in de laatste plaats in de verkiezings campagne van Alert! - gekant tegen het gangbare financiële beleid van de gemeente. Volgens Van Felius worden meer projec ten en plannen in behandeling genomen dan de gemeente daadwerkelijk aankan. Door nu eerst de voornaamste knelpunten in beeld te brengen ('RO staat wat dat betreft boven aan mijn lijstje') en daar het be schikbare budget naast te zetten, moet er een helder beeld ontstaan wat wel en niet kan. Die helderheid dient er bij de begrotingsbehandeling dit najaar te zijn, aldus Van Felius. In het eerste kwartaal van dit jaar kwam de gemeente bijna drie ton tekort op de lopende be groting. „Mijn voorganger (PvdA-wethouder Van der Salm, red.) heeft aan het eind van zijn termijn gezegd dat het de gemeente momenteel finan cieel niet slecht gaat en dat alle lijken nu wel uit de kast zijn. Mijn voorlopige conclusie is: toch nog even rustig aan tegen de achtergrond van een stagne rende economie en een lagere uitkering uit het gemeente fonds." Eigenaar Gast wil graag de monumentenstatus voor zijn boerderij. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZERIKZEE - De bijzonder trage behande ling door de gemeente Schouwen-Duive land van een aanvraag voor de status van beschermd monument is H. Gast uit Brou wershaven in het verkeerde keelgat gescho ten. Vanuit de - door Gast aangeschreven - Schouwen-Duivelandse politieke fracties is inmiddels met verontwaardiging gerea geerd op het geblunder in deze van de ge meente. De aanvraag direct weer behande ling nemen, is hun boodschap. Dat heeft het college inmiddels toegezegd. Gast woont aan de Schuitkade 4 in Brou wershaven en voor dat pand wil hij graag de status van beschermd monument. Een der gelijke status kan verleend worden door de Rijksdienst voor Monumentenzorg, maar voordat die een dergelijke beslissing neemt, wint zij advies in bij de Raad voor Cultuur en de gemeente waarin het betreffende pand zich bevindt. Met name aan het advies van de gemeente wordt zwaar getild. In juni 1999 ging de procedure van start. De gemeente werd door de Rijksdienst Monu- mentenzrog om advies gevraagd en daar voor staat een wettelijke termijn van ten hoogste vijf maanden. Tot grote teleurstel ling van Gast viel 11 april 2002 een afwij zing van de Rijksdienst Monumentenzorg in de bus. Reden van weigering: standpunt ge meente onbekend. Ruim 21 maanden na de adviesaanvraag had de gemeente nog steeds niet gereageerd op de adviesaanvraag van de Rijksdienst Monumentenzorg. Zoekgeraakt Gast ging verhaal halen bij de gemeente en kreeg tot zijn stomme verbazing te horen dat de stukken door onbekende oorzaak waren zoekgeraakt en dat de gemeente niet van plan was er naar te gaan zoeken. De ver bazing van Gast wordt gedeeld door de Schouwen-Duivelandse raadsfracties. „Een slechte afhandeling. Meteen overdoen en nu snel afhandelen", is het oordeel van PvdA-fractievoorzitter W, Renden. WD'er D. Meulblok heeft geen goed woord over voor de traagheid en laksheid van de gemeente in deze. „Een triest verhaal", om schrijft hij de situatie. Ook vanuit andere raadsfracties wordt met vergelijkbare be woordingen op de kwestie gereageerd. De politiek wil niet alleen alsnog een snelle behandeling van de aanvraag van Gast, maar tevens een indringend gesprek over de vraag hoe dit heeft kunnen gebeuren. Van uit het college zijn beide wensen gehono reerd. De aanvraag van Gast wordt alsnog en nu met spoed behandeld en de kwestie komt binnenkort op een commissieagenda. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland is een procedure begonnen voor de herbenoeming van burgemees ter J. Asselbergs. Eind dit jaar loopt zijn ambtsperiode af. De 56-jarige Asselbergs heeft de Commissaris van de Koningin laten weten een nieuwe termijn te ambiëren. De raad heeft een commissie in gesteld die de aanbeveling gaat voorbereiden voor de herbenoe ming van de burgemeester. De commissie bestaat uit de frac tievoorzitters van alle partijen, onder voorzitterschap van het SGP-raadslid G. Houtekamer. De Bruënaar is die functie toe bedeeld uit hoofde van zijn vice- voorzitterschap van de gemeen teraad. De commissie heeft tot 1 september de tijd om zich een oordeel te vormen over het func tioneren van Asselbergs. Van die bevindingen wordt verslag uit gebracht aan de raad. Ook peilt de commissie de gevoelens van de wethouders, met betrekking tot Asselbergs. De leden hebben een 'volstrekte geheimhou dingsplicht' voor wat betreft de informatie die ze tijdens deze procedure vergaren, zo schrijft het regelement voor. Het betref fende dossier wordt minstens vijftig jaar in een verzegelde en velop opgeborgen in het archief. Volgens raadsgriffier T. van Oostenbrugge wordt een stan daardprocedure van het Minis terie van Binnenlandse Zaken gevolgd. Uitgangspunt voor de herbenoeming is de pro fielschets van de burgemeester van Schouwen-Duiveland naast het functioneren van As selbergs in de dagelijkse prak tijk. De verwachting is dat de commissie de Commissaris van de Koningin op 1 september unaniem zal aanbevelen Assel bergs een nieuwe termijn van zes jaar te gunnen. Anders dan bij een sollicitatieprocedure in geval van een vacature op een dergelijke post, worden er geen andere kandidaten ingebracht. Asselbergs werd op 1 januari 1997 de eerste burgemeester van de nieuwe gemeente Schou wen-Duiveland. Voor die tijd bekleedde hij die functie al bin nen het toenmalige Zierikzee. Van 1981 tot 1987 was hij burge meester van Sluis en tevens meer dan een jaar waarnemend in het aangrenzende Aarden- burg. In een reactie op de herbe noemingsprocedure, gaf Assel bergs gisteren geen keiharde garantie dat hij zijn tweede ter mijn voor Schouwen-Duive land ook vol zal maken. „Het gaat om een periode van zes jaar. Wat er binnen die tijd allemaal kan gebeuren, zien we dan wel weer. Het leven zit vol verras singen." Twee jaar geleden deden hard nekkige geruchten de ronde dat Asselbergs zou hebben gesolli citeerd naar de toen openstaan de burgemeestersposten in zijn geboorteplaats Bergen op Zoom, Roosendaal, Zwolle en Alkmaar. Dat bracht hem tot het schrijven van een interne nieuwsbrief aan de gemeentelij ke organisatie, waarin hij een mogelijk vertrek uit Schouwen- Duiveland met kracht ontken de. „Ik ben hier benoemd voor een periode van zes jaar. Dan pieker ik er niet over tussentijds weg te gaan. Zo zit ik niet in el kaar", reageerde Asselbergs in dertijd. Advertentie door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Korte broe ken, blote jurken, bloemenslin gers, breezers en aanstekelijke dansmuziek. Het was er alle maal tijdens het eerste - door naar schatting 350 feestgangers bezochte - strandfeest van het nieuwe seizoen. Beach Club Perry's zorgde samen met café Surf-Inn uit Scharendijke voor een stukje Hawaii op het strand langs de Brouwersdam. In de loop van het seizoen volgen nog twee soortgelijke strandfeesten. Compleet met Afterparty in het Scharendijkse café. Ze hebben werk van gemaakt van het feestterrein. Er is een compleet zwembad uitgegraven en een fontein spuit. Palmen, bloemenslingers, relaxte strandstoelzitjes en lichteffec ten vervolmaken de ambiance. Een bruinverbrande feestgan ger, slechts gehuld in een Ha- waï-rokje en een bloemenslin ger danst op de rand langs het Advertentie zwembad en weet al snel vrou welijk schoon om zich heen te verzamelen. De korte broeken hebben de overhand. Weer We hebben ontzettend mazzel met het weer", constateert be drijfsleider van Perry's Beach Club Milanko Zolak verge noegd, met een blik op het op de muziek swingende publiek. Zo- lak voegt er meteen aan toe dat ook met slecht weer rekening is gehouden bij de organisatie van de strandfeesten. „Dan doen we het hier binnen in de Beach club maar dan heb je wel een stuk minder ruimte. Dit is echt prima weer voor een feest als dit.Eer der werden jaarlijks een stuk of zes strandfeesten gehouden bij het strandpaviljoen aan de Brouwersdam. Daar zijn Perry's en Surf-Inn vanaf gestapt. Zo- lak: „Minder feesten, maar wel groter en beter aangekleed. Hier zit best veel werk aan vast. Ge lukkig krijgen we veel hulp van een aantal vaste gasten. Echte 'strandboys' zijn dat. Die heb ben wel wat over voor een goed strandfeest." Met het feest in Hawaii-sfeer werd gisteravond de aftrap voor het nieuwe stransdfeestseizoen gegeven, Op zaterdag 3 augustus staat het strand bij Perry's in het te ken van de Midsummer Dance en op zaterdag 31 augustus wordt de afsluitende Beach Boom-party II gehouden. Per ry's hoopt voor dat slotfeest deejays Ronald Molendijk en Michel de Hey te kunnen strik ken. ZIERIKZEE - Vijf vaatjes Hol landse Nieuwe werden gisteren in de Vierschaar van Zierikzee geveild door de Stichting Ha ringparty Schouwen-Duive land. De vaatjes brachten 1640 euro op. De opbrengst gaat dit jaar naar het digitale jongeren ontmoetingspunt h@ng.net. Voor de vijfde achtereenvolgen de keer werd in Zierikzee de ha ringparty gehouden. De op komst was zeer goed maar de voorzitter van de stichting, J. Bij de Vaate, kondigde voor vol gend jaar een wat andere aan pak aan. Hij wil de veiling, waarbij de opbrengst altij d naar een goed doel gaat, bi-eder uit dragen en actiever ondernemers van buiten Zierikzee gaan wer ven. „De Vierschaar moet hele maal vol en dat zal lukken ook", zo stelde hijVoor de veiling was de enige echte veilingmeester van Schouwen-Duiveland, K. van de Velde, aangetrokken. Normaliter veilt hij huizen en roerend goed voor de eilandelij- ke notarissen, het veilen van vaatjes haring leverde geen pro blemen op. Een bezoekster die naar een vriendin zwaaide, kon ternau wernood aan een vaatje haring voor 275 euro ontkomen. Het bieden werd door J. de Vlieger geopend op 150 euro. Het eerste vaatje ging echter naar Accon voor 300 euro. Dat bleek een koopje te zijn want het duurste vaatje ging weg voor 410 euro. GOES - Het Centrum voor Vor ming en Training van het ROC in Goes verzorgt in de eerste week van de schoolvakantie, van 8 tot en met 12 juli, een the maweek voor senioren. Op deze zomerschool komen de thema's Oosterschelde en Le vensverhalen aan bod. Tijdens de eerste week over de Ooster schelde kunnen mensen wande len en varen, lezingen bijwonen en er is een bezoek aan Yerseke. Tijdens de week over levensver halen gaan deelnemers terug in hun herinnering, en schrijven stukjes van hun levensverhaal opVerder zijn er in die week di verse excursies en is er een le zing van een helderziende. Ge- interesseerden kunnen terecht bij het Centrum voor Vorming en Training van het ROC Zee land in Goes. i Een sieraad voor de snelweg, I zeggen velen op een bewon- I derende toon. De Bevelandse man die de betreffende automobiel be- stuurt, kan er geen genoeg vati krijgen dat te beamen. Al jaren rijdt hij rond in een fraai gestyleerd model van Zweedse makelij. Zo maken ze ze tegenwoordig niet meer, roept hij vaak. Dan j krijgt hij doorgaans gelijk en i vallen er termen als 'klassie- kers' en 'old-timers'. De Bevelander was daarmee zeer verguld. Maar maakte j zich tegelijkertijd enige zor- j gen. Want wie in een mooie auto rijdt, moet veel betalen. j Té veel, vond hij uiteindelijk. En daarom besloot hij, met pijn in het hart, naar een j goedkoper modelletje om te j zien en begaf zich daartoe naar een showroom. De strakgepakte verkoper was één en al gedienstigheid. Hij overlaadde de klant met kof fie, brochures, adviezen. En - natuurlijk meneer! - was hij bereid een auto in te ruilen. Tot hij zag wat voor een auto mobiel het betrof. Met een verliefde blik in de ogen nam de verkoper plaats achter het stuur, streelde het dashboard en sprak op een toon waaruit begeerte bleek: zó maken ze ze tegenwoordig niet meer. De klant knikte slechts. En verliet een paar minuten la ter het parkeerterrein voor de showroom. In zijn oude automobiel. Fluitend. En de verkoper? Die vraagt zich sindsdien vertwijfeld af of hij het goede beroep heeft gekozen. WSBBSBBKÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊBÊÊÊÊlÊÊÊBÊIBÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De nood is hoog bij het Zierikzeese Brogum. Dat staat voor de Schouwen-Duive landse cultuurwethouder A. van der Wouden na een bezoek gisterenmiddag aan het noodlij dende muziek -en theaterpodi um als een paal boven water. De wethouder wil snel structurele maatregelen om het muziekpo- dium uit het slop te halen. „Het is dat of nü de stekker eruit." Het gaat niet goed met Brogum. De schuldenlast van het rau- ziekpodium is. inmiddels opge lopen tot een bedrag van bijna 28.000 euro. Om dat tekort om laag te brengen wil Van der Wouden de door Brogum aan de gemeente verschuldigde huur van 14.000 euro voor 2002 kwijtschelden. Na zijn bezoek aan de Brogumboerderij giste renmiddag is Van der Wouden er echter meer dan ooit van door- MIDDELBURG - Het schrij versduo Nicci French komt op 20 juni naar Middelburg. Ze sig neren hun boeken in de Drukke rij- De auteurs Sean French en Nic ci Gerard zijn één van de meest populaire thrillerauteurs van dit moment. Ze schrijven hun werk samen, onder één naam. De twee auteurs zijn drie dagen in Nederland, ter gelegenheid van de maand van het spannen de boek, die vandaag begint. Het duo schreef speciaal voor de gelegenheid het boekje 'Verlies' dat boekhandels als geschenk weggeven bij aankoop van spannende boeken. Deze week is ook hun zesde boek 'De be woonde wereld' verschenen. Uitgeverij Anthos heeft van him eerste vijf titels 1,2 miljoen exemplaren verkocht. Negentig boekhandels dienden een ver zoek in voor een signeersessie, slechts zes winkels verzoeken werden gehonoreerd. „Een kwestie van vroeg aanvragen", zegt Aagje Feldbrugge van de Drukkerij. „We zijn er erg blij mee." drongen dat er veel meer moet gebeuren om Brogum weer ge zond te maken en te houden. En wel zo snel mogelijk. De staat waarin de Brogum boerderij aan de rand van Zie rikzee verkeert is een van de grootste problemen. „Tja, dat is echt een eind over. Ontzettend hokkerig. Weinig motiverend voor de vrijwilligers van Bro gum", stelt Van der Wouden vast. Hij ziet absoluut niets in renovatie. Volgens hem is er maar één echte oplossing: sloop en nieuwbouw. Het Brogumbe- stuur is het daar helemaal mee eens. Het bestuur wil een nieuw on derkomen het liefst op de hu i- dige locatie realiseren. Van der Wouden kan zich vinden in die keuze. „Als je Brogum op een andere plaats neerzet haal je denk ik toch een hoop emotie weg." Van der Wouden reali seert zich terdege dat met nieuwbouw van Brogum een forse investering gemoeid zal zijn die niet zonder slag of stoot op tafel zal komen. De gemeen teraad heeft zich dan wel uitge sproken voor een inhaalslag voor wat betreft Brogum, maar hoe wijd de knip wat de politiek betreft open mag is nog niet be sproken. Tijdens het gesprek gisteren kwam naast de staat van de Bro gumboerderij ook de hoogte van de subsidie aan de orde. Het subsidiebedrag is nu gelijk aan de jaarlijkse huurlasten en in de visie van het Brogumbestuur is het hoogtijd dat de jaarlijkse fi nanciële bijdrage van de ge meente fors opgetrokken wordt. Wethouder Van der Wouden laat zich nog niet verleiden tot toe zeggingen daarover. „Ik ben daar heel voorzichtig in. Ik wil eerst precies weten wat Brogum wil, wat hun ambitieniveau is". De wethouder voegt daar me teen aan toe dat het dagelijks gemeentebestuur de problemen van Brogum zeer serieus neemt. „Brogum maakt een wezenlijk onderdeel uit van de Schouwen- Duivelandse maatschappij. Brogum is voor een groot deel van de jongeren op het eiland heel belangrijk." Dinsdag 4 juni komt het voor stel van het college om de huur voor 2002 kwijt te schelden aan de orde tijdens de vergadering van de commissie maatschap pelijke aangelegenheden. De vergadering wordt gehouden in de burgerzaal van het gemeen tehuis en begint om 19.30 uur. foto Marijke Folkertsma Mede dank zij het mooie weer zat de stemming er goed in op het strandfeest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63