Diervoerschandaal breidt zich uit PZC Beckham voor één weekend koning EU ratificeert Kyoto Protocol Zwitsers stemmen over liberalere Abortuswet Ook op ecologische boerderij in Saksen-Anhalt nitrofen in eieren ontdekt Denen omarmen na verhit debat strengere wetten vreemdelingen Israël valt opnieuw Nabloes binnen Parlement van Joegoslavië voor nieuwe federatie Ruim baan voor Poetin Regeringspartij wint in Algerije Spaanse bolletjesslikker overlijdt Vrouw toegelaten tot commando's Zwart geld stroomt Italië binnen Tweede reactor Temelin werkt Dode baby in wasmachine Bankpresident Trichet zo goed als zeker vrijuit door Bob Kroon GENÈVE - De regering wikt, maar het volk beschikt in Zwit- serlands 'directe democratie'. Dat geldt dus ook voor een ei gentijdse Abortuswet, waar over dit weekeinde een referen dum wordt gehouden. Abortus is volgens een zestig jaar oude grondwetsbepaling alleen mogelijk als bij zwanger- zaterdag 1 juni 2002 schap 'direct levensgevaar of blijvende schade aan de ge zondheid van de aanstaande moeder' dreigt. Maar Zwitserse kantons zijn praktisch zelfstan dige deelstaten, die gewoonlijk een eigen uitleg geven aan wets bepalingen. Zo bleef in katholieke kantons als Luzern en Fribourg iedere abortus strafbaar, zelfs in geval van verkrachting. Maar in Ge- nève, Zürich, Bazel en andere merendeels protestante kantons werd 'psychische nood' ook als bedreigend voor de gezondheid beschouwd en daarmee kon men alle kanten op. Aan deze verwarrende toestand wil de overheid nu een eind ma ken door een meer 'realistische' wetsherziening. Tot en met twaalf weken zwangerschap wordt abortus nu toegestaan op grond van 'lichamelijke of gees telijke nood'. Wel moet de pati ënte een schriftelijk verzoek voor zwangerschapsonderbre king indienen bij haar gynaeco loog, want de regering zegt zo'n ernstige ingreep niet te willen 'banaliseren'. Maar katholieke actiegroepen vechten het nieuwe wetsvoor stel aan met een tegeninitiatief, waarover de soevereine kiezer morgen moet stemmen. De initi atiefnemers willen abortus al leen toestaan 'als de zwanger schap acuut levensbedreigend is voor de aanstaande moeder'. Voor geestelijke problemen wordt zij naar de psychiater verwezen. GPD van onze redactie buitenland MAAGDENBURG - Het dier voerschandaal in Duitsland heeft zich uitgebreid naar een derde deelstaat. Gisteren werd het kankerverwekken de bestrijdingsmiddel nitrofen ontdekt in eieren van een ecolo gische boerderij in Saksen-An halt. Dat meldde het ministerie van Landbouw. Tot nu toe was de stof alleen gevonden in eieren van boerderijen in Nedersaksen en Mecklenburg-Vorpommern. De getroffen boerderijen had den ecologisch voer gekocht dat was besmet met nitrofen. Het plantengif is in de EU verboden. In Nedersaksen is gisteren een procedure begonnen voor een hoorzitting tegen de producent van het besmette voer. De auto riteiten willen het bedrijf GS agri sluiten. De in Cloppenburg gevestigde onderneming zou de besmetting maandenlang heb ben verzwegen en het graan in tussen gewoon hebben afgele verd bij boerenbedrijven. Het bedrijf ontkent dat. De Neder- saksische autoriteiten hebben gisteren besloten dat GS agri voorlopig geen ecologisch voer meer mag mengen of verkopen. Aanvechten Volgens het ministerie van Landbouw heeft GS agri een dag de tijd om zich tegen de aan klachten te verweren. Het be drijf kan de mogelijke sluiting wel juridisch aanvechten. Nog niet duidelijk is wanneer GS ag ri wordt gesloten. Onbekend is ook nog steeds hoe de nitrofen in het graan is gekomen. Een spe- door Jessica Smeenk KOPENHAGEN - Denemarken krijgt met ingang van 1 juli strengere vreemdelingenwetge ving. Na een lang en verhit de bat stemde het parlement giste ren in met hardere regels voor onder meer asielrecht, gezins hereniging, uitkeringen en hu welijken met buitenlanders. De rechtsliberale premier An ders Fogh Rasmussen was zeker van de meerderheid, omdat hij behalve op de stemmen van zijn Venstre-partij kon rekenen op I die van zijn conservatieve coali- tiepartner en die van de rechts- populistische Volkspartij, die niet in de regering zit. De drie partijen bezetten samen 95 van de 179 zetels in het Folketing. Rasmussen vindt de nieuwe Deense wetgeving een voor beeld voor andere Europese lan den. 1 Na 1 juli zijn huwelijken tussen in Denemarken wonende bui tenlanders en van Denen met buitenlanders pas mogelijk voor personen van 24 j aar en ou der. Bovendien moet het paar ook aantonen dat het een 'nau were relatie' heeft met Dene marken dan met het andere land. Verder moet het een bank garantie van 7000 euro afgeven en bewijzen dat het over vol doende woonruimte beschikt. Het recht van ouders van immi granten om ook naar Denemar ken over te komen geldt voort aan nog maar tot het zestigste levensjaar. Het recht op woon ruimte voor toegelaten asiel zoekers wordt afgeschaft. Im migranten worden gedurende de eerste zeven jaar gekort op sociale uitkeringen. Dienstplichtweigering Dienstplichtweigering wordt onder de nieuwe regels niet meer gezien als een grond voor asielverlening. De mogelijkheid van een permanente verblijfs vergunning wegens humanitai re redenen wordt afgeschaft. Buitenlanders die de Deense na tionaliteit willen, moeten een spreektest doen op het niveau van het laatste leerjaar van de basisschool. Met al deze maatregelen denkt de nieuwe minister van Vluch telingenzaken, Immigratie en Integratie, Bertel Haarder, de toestroom van buitenlanders jaai'lijks met duizenden te kun nen verminderen. DPA/RTR ciaal onderzoeksteam van de overheid moet deze zaak oplos sen. De commissie werd donder dag ingesteld na crisisoverleg tussen minister Künast van Landbouw en Consumentenza ken en de landbouwministers van de betrokken deelstaten. Het kankerverwekkende be strijdingsmiddel nitrofen is al leen schadelijk als iemand er veel van binnenkrijgt. In de meeste gevallen doet de stof niks met het lichaam, meldde het Nederlandse Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) gisteren. Overigens is ook in België biolo gische voeding van de schappen gehaald, omdat normen zijn overschreden. Het gaat om pot jes babyvoeding van het merk Babybio die vooral in natuur- winkels worden verkocht, aldus de Vlaamse radio. De kwestie staat geheel los van de veel grotere besmettingszaak in Duitsland. De problemen mét de Belgische babyvoeding hebben te maken met peren waarbij een te hoge dosis van de pesticide chloor- mequat is aangetroffen. De pe ren komen uit Spanje en zijn in Frankrijk verwerkt. ANP/DPA Geblinddoekte Palestijnen worden in Nabloes met de handen op de rug gebonden weggevoerd door Israëlische soldaten, van onze redactie buitenland JERUZALEM - Het Israëlische leger heeft in de nacht van don derdag op vrijdag het grootste deel van de autonome Palestijn se stad Nabloes en het nabijge legen vluchtelingenkamp Bala ta opnieuw bezet. De militairen arresteerden meer dan honderd personen in een razzia die volgens de Palestijnse president Arafat is bedoeld 'om ons volk op de knieën te bren- gen'. De Israëlische strijdkrach ten haalden meer dan duizend inwoners van Balata uit hun woningen en zij richtten vernie lingen aan in een aantal huizen. Arafat zei dat het 'is alsof zij de wereld laten zien dat zij geen akkoord willen bereiken'. De operatie in Nabloes en omge ving valt samen met verhoogde internationale diplomatieke ac tiviteiten die beogen de crisis in het Midden-Oosten te bezwe- Avondklok Een woordvoerder van het Isra ëlische leger bevestigde gisteren dat er een operatie in de zone rond Nabloes wordt uitgevoerd. In de stad is een avondklok in gesteld. De woordvoerder zei dat de actie was ondernomen 'omdat het erg moeilijk is moge lijke daders van zelfmoordaan slagen op te. pakken bij Israëli sche steden en bij bussen en reaturants en omdat het gemak kelijker is hen te grijpen bij hun uitvalsbasis'. Het leger voert de laatste dagen regelmatig acties van enkele uren uit in Palestijn se steden. De militairen zijn foto Jaafar Ashtiyeh/EPA meestal op zoek naar leden van 'terroristische' organisaties in de hoop zelfmoordaanslagen in Israël te voorkomen. Het kamp Balata staat bekend als een bolwerk van de Al Aqsa Martelarenbrigades, die de af gelopen maanden tientallen aanslagen hebben uitgevoerd. De dader die afgelopen maan dag in de stad Petah Tikva zichzelf opblies en daarbij een oudere vrouw en een baby dood de, was afkomstig uit Bala ta AFP/DPA/RTR door Harm Harkema LONDEN - Tesco, de grootste supermarktketen in Groot- Brittannië, meldde dat het deze week vijf keer zoveel para cetamol en andere hoofdpijn poeders heeft verkocht als nor maal. Tegelijkertijd is ook de verkoop van bier fors aange trokken. BELGRADO - Het Joegoslavi sche parlement heeft gisteren met overweldigende meerder heid ingestemd met het voorstel tot de oprichting van de staat Servië en Montenegro. De nieuwe staat wordt nog dit jaar de opvolger van de Federa tieve Republiek van Joegoslavië die in 1992 werd opgericht na het uiteenvallen van de Socia listische Federatieve Republiek Joegoslavië. In de nieuwe staat wordt het verband tussen Montenegro en Servië losser dan in de huidige federatie. Zij zullen een bond vormen van twee feitelijk sou- vereine staten, Zij besluiten wel gezamenlijk over de defensie- en buitenlandse politiek. Beide republieken houden de munt die ze nu hebben: Servië de dinar en Montenegro de euro. Met de oprichting van een nieu we staat moet een einde komen aan een al ruim drie jaar durend conflict tussen de twee deelre publieken over de machtsver houding binnen de federatie. De EU heeft een bemiddelende rol gespeeld tijdens het overleg over het opheffen van de federa tie, eerder dit jaar.RTR/DPA Daarvoor zijn twee redenen: morgenochtend om half twaalf speelt Engeland zijn eerste voetbalwedstrijd om het we reldkampioenschap in Japan, en zestig procent van de manne lijke Engelse kijkers doet dat met een pot bier binnen handbe reik. Bovendien zwaait konin gin Elizabeth vijftig jaar de scepter over het land, en dat ju bileum wordt juist dit weekein de, alsmede maandag en dins dag uitgebreid gevierd met zang, dans en kerkdiensten. Geen kwaad woord van de En gelsen over de jubileumviering. Zelfs republikeinen zijn blij met de vrije dinsdag die ter gelegen heid van de viering is toege voegd aan het weekeinde en de traditionale 'Bank Holiday' op maandag. Bijna een miljoen Britten vlogen gisteren of van daag dan ook het land uit voor een korte vakantie in vooral Frankrijk en Spanje. Verheugen De57 miljoen thuisblijvers kun nen zich verheugen op onder an dere een groots popconcert, maandagavond in de tuin van MOSKOU - Het wrak van een auto wordt in het centrum van Moskou weggetakeld nadat een politieauto, die de weg vrijmaakte voor de ko- lonne van president Poetin, er bovenop ge knald was. De bestuurder van de personenauto kwani daarbij om het leven. De Moskouse poli tie sluit dagelijks de straten af voor het presi dentieel vervoer, dat zich met grote snelheid door de Russische hoofdstad verplaatst. Daar bij worden voertuigen die de weg versperren soms opzettelijk aan de kant geramd. foto Sergej Karpoechin/RTR de koningin bij Buckingham Palace, dat live op tv en op tien tallen grote schermen in het land te zien zal zijn. Toen vorig jaar bekend werd dat het hare majesteit behaagde in haar tuin een overzicht te bie den van vijftig jaar populaire muziek in haar koninkrijk, gin gen de gedachten van degenen die een beetje bekend zijn met de mores van Buckingham Pa lace al gauw uit naar muzikan ten van onbesproken gedrag, zoals Cliff Richard, een goed christen bovendien. Maar ook Ozzy Osbourne is uitgenodigd, een met tatoeages overdekte langharige 'boozer' en co kesnuiver, die als zanger van cultgroep Black Sabbath op het podium ooit eens een levende vleermuis heeft doodgebeten. Het popfestival in de paleistuin is weliswaar het grootste maar niet het enige in het land. In maar liefst tweehonderd steden en dorpen worden muziekfesti vals gehouden, die aan het begin van de middag door de koningin wordt ingeluid. Zij doet dat door voordeBBC-radio 'All you need is love' van The Beatles ten gehore te brengen. Hoe? Dat is nog geheim, maar gefluisterd wordt dat de vorstin geacht wordt een knopje van een cd- speler in te drukken. En zondag? Volgens het officiële programma staat die dag in het teken van 'jubileumkerkdien sten'. Engeland weet wel beter. Als de koningin nog in de kerk zit, hangt Engeland voor de buis. Zondag is de dag van Ko ning David Beckham. Diens ge broken middenvoetsbeentje is geheeld en niets staat dus een mooie uitslag tegen Zweden in de weg. Als maandag de konin gin 'All You Need in Love' in werking stelt, heeft iedereen nog een kater. GPD ALGIERS - Het Nationale Bevrijdingsfront (FLN) heeft met absolute meerderheid de parlementsverkiezingen van don derdag in Algerije gewonnen. De belangrijkste oppositiepar tijen boycotten de stembusgang. Minister Noureddine Zerhouni van Binnenlandse Zaken zei gisteren dat het FLN 199 van de 386 parlementszetels heeft gekregen. De partij wordt geleid door premier Benflis. Slechts 49 procent van de kiesgerechtigden heeft zijn stem uitgebracht. Dit is de laagste opkomst sinds in 1989 het een- partijstelsel werd afgeschaft. De vier voornaamste oppositiepartijen en de grote bevol kingsgroep van de Berbers hebben de verkiezingen geboycot omdat die niet eerlijk zouden zijn. Zij vinden dat de politiek achter de schermen gedomineerd wordt door militairen. RTR NANTES - Een 19-jarige Spaanse bolletjesslikker is donder dagavond overleden in een ziekenhuis in de Franse plaats Nantes. De man was passagier op een KLM-vlucht van Lima naar Amsterdam. De Spanjaard had tussen de 500 en 600 gram cocaïne inge slikt, verpakt in plastic, zo meldde de Franse politie gisteren. Een 20-jarige Spanjaard is onder dezelfde omstandigheden in het ziekenhuis opgenomen en verkeert in kritieke toestand. De gezagvoerder van het vliegtuig waar de mannen in zaten, besloot een noodstop te maken in Nantes toen de twee passa giers plotseling hevige buikpijn kregen. AP LONDEN - De Britse kapitein Philippa Tattersall (27) heeft gisteren als eerste vrouw de zware training voor de comman do's van de Royal Marines voltooidZe mag nu de groene baret dragen, maar is nog steeds van gevechtsfuncties uitgesloten. Vrouwen mogen gevechtsvliegtuigen besturen en artillerie hanteren, maar geen dienst doen in de infanterie, in tankeen heden of in onderzeeërs. Aangenomen wordt dat gevechten 'van man tot man' te zwaar zijn en dat de aanwezigheid van vrouwen eenheden zal ontregelen. AP ROME - Italiaanse banken hebben een enorme toevloed aan euro's gekregen door de fiscale amnestie die de regering had afgekondigd. De centrale bank van Italië zei gisteren de geld stroom te schatten op een kleine 30 miljard euro. Het gaat om zwart geld, inkomsten die niet zijn opgegeven aan de belastingdienst en op buitenlandse bankrekeningen zijn gestort. Tot 15 mei mochten Italianen dit illegaal geëx porteerde kapitaal naar hun land terugbrengen. De belas tingontduikers worden niet vervolgd en blijven in bezit van hun zwarte geld waarover ze een eenmalige heffing van 2,5 procent verschuldigd zijn. AFP/ANP PRAAG - De tweede reactor van de Tsechische kerncentrale Temelin is gisteren in gebruik genomen. De eerste reactor werd al in oktober 2000 officiéél in werking gesteld. Oostenrijk en Duitsland zijn fel tegenstander van de Temelin kerncentrale, die zij als onveilig beschouwen. De centrale ligt op 60 kilometer van de Duitse en Oostenrijkse grens. De eerste reactor is meerdere malen stilgelegd wegens man kementen. De centrale van het Tsjernobyl-type is van sovjet makelij. AFP/DPA van onze redactie buitenland NEW YORK - De Europese Unie en de vijftien lidstaten van de unie hebben gisteren in New York het Kyoto Protocol over klimaatbescherming geratifi ceerd. „Dit is een historisch moment in de wereldomvattende strijd te gen de opwarming van de aar de", zei EU-milieucommissaris Margot Wallström. Tijdens een ceremonie in het hoofdkantoor van de Verenigde Naties in New York, waarbij Nederland werd vertegenwoor digd door minister Pronk, riep de EU andere industrielanden op het protocol ook spoedig te ratificeren. De Verenigde Sta ten weigeren het verdrag te rati ficeren. President Bush heeft herhaaldelijk verklaard dat dat te veel schade aan de economie zou toebrengen. Het Japanse parlement nam eerder gisteren de opmerkelijke beslissing het protocol aan te nemen. Tot dusver weigerde Ja pan het te ondertekenen als de Verenigde Staten niet mee zou den doen. Nu het parlement het verdrag heeft geratificeerd, moet de regering van premier Junichiro Koizumi dit besluit nog goedkeuren tijdens de mi nisterraad. De Japanse handte kening komt onder het verdrag tijdens een milieutop in Johan nesburg in Zuid-Afrika, die wordt gehouden van 26 augus tus tot 4 september. Het Kyoto Protocol eist van de industrielanden dat ze de uit stoot van broeikasgassen te ver minderen tot het niveau van 1990. In het geval van Japan be tekent dit een vermindering met 6 procent, in het geval van de Europese Unie gemiddeld om 8 procent. Voor Nederland is dat percentage 6. ROME - De politie in de Itali aanse plaats Sacile heeft vrij dag het levenloze lichaam van een pasgeboren baby ontdekt in een wasmachine. De lugubere vondst werd gedaan na een tip. De 20-jarige moeder van het kind is naar een ziekenhuis overgebracht. Naar verluidt wist geen van haar familieleden dat ze zwanger was. ANP/AFP Het protocol kan pas in werking treden als 55 landen het hebben geratificeerd, die samen in 1990 minstens 55 procent van de emissie van broeikasgassen voor hun rekening namen. De lidstaten van de EU zijn samen verantwoordelijk voor een kwart van de emissie in 1990, de VS voor 36 procent. Ratificatie door Rusland, met 17,4 procent in 1990, is doorslaggevend nu de Amerikanen niet willen mee doen. De Russische regering heeft zich al in positieve zin uit gesproken. Nederland heeft de parlemen taire procedure voor ratificatie twee maanden geleden afge rond, nadat de Eerste Kamer op 19 maart en de Tweede Kamer eind februari de regering una niem toestemming gaf voor rati ficatie. ANP/AFP PARIJS - De Franse president van de centrale bank Jean- Claude Trichet zal niet worden vervolgd. Dat maakte staats- aanklager Jean-Pierre Dintil- hac gisteren bekend. Daarmee zijn de kansen voor de Franse bankier om volgend jaar Wim Duisenberg op te volgen als voorzitter van de Europese Centrale Bank (ECB) aanzien lijk toegenomen. Het besluit om Trichet vrijuit te laten gaan is nog niet definitief. Formeel hakt de leider van het onderzoek naar het schandaal rond het Franse bankconcern Credit Lyonnais, Philippe Couroye, de knoop door. Maar volgens deskundigen op gebied van de Franse justitie is er zel den tot nooit verschil van me ning tussen de openbaar aan klager en de onderzoeksrechter. Sinds midden 2000 liep er een strafrechtelijk onderzoek naar Trichet vanwege zijn rol in het bankschandaal. Credit Lyon nais, waarvan de aandelen in handen waren van de staat, leed jarenlang forse verliezen die echter door het vervalsen van allerlei rekeningen 'onder de pet bleven'. Trichet was in die tijd, begin jaren negentig, directeur- generaal bij het Franse ministe rie van Financiën en verant woordelijk voor het toezicht op het bankwezen. RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5