PZC Alcohol overal taboe op straat Klassen winnen Tegengif Pro Patria viert jubileum met natte voeten Leden SGP Veere wensen referendum over zondagsluiting Goes breidt maatregel uit over hele gemeente ii Toerisme nieuwe studie bij Hogeschool Zeeland Fietser breekt sleutelbeen bij aanrijding zeeuwse almanak Verkoper Wethouder erkent ernst problemen Brogum Fietser gewond in Biggekerke Schrijversduo Nicci French komt naar Middelburg Onrust over stilte rond plannen Sasterrein Niè uwe auto kopen? Kijk en vergelijk (0§) AutoTrack.nl BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 1 juni 2002 door Miriam van den Broek DOMBURG - De achterban van de Veerse SGP-fractie werkt aan een referendum over de zondagsopenstelling in de Veer se kustkernen. De SGP, fervent tegenstander van het referen dum, dient het verzoek uitdruk kelijk niet zelf in. Wel onder steunt de partij het initiatief. Fractievoorzitter K. Houmes vindt dat het besluit over de zondagsopenstelling onjuist is genomen. „Het was een overval- techniek van de WD. Die heeft snel een raadsvergadering be legd terwijl het punt niet eens in commissies is besproken. Bij ongeveer alle Veerse besluiten worden inwoners uitvoerig be trokken. Bij zo'n belangrijk punt als de zondagsopenstelling gebeurt dat niet. Zelfs de dorps raden zijn niet in de gelegenheid gesteld op het voorstel te reage ren. Ze zijn niet uitgenodigd voor de raadsvergadei'ing om dat het allemaal in zo'n korte tijd moest." Kustplaatsen De nieuwe regeling houdt in dat de winkels in de kustplaatsen Westkapelle, Veere, Domburg en Zoutelande elke zondag open mogen zijn van acht uur 's och tends tot acht uur 's avonds. In de overige kernen van Veere, met uitzondering van Melisker- ke, Aagtekerke, Biggekerke en Grijpskerke, mogen de winkels twaalf zondagen per jaar open zijn. Met het nieuwe besluit mo gen zij wel langer open zijn: van acht uur 's ochtends tot acht uur 's avonds. „Dit besluit is de eer ste aanzet naar een nog bredere openstelling op zondag", zegt Houmes. „Want daar wordt aan gewerkt." De partij heeft in het verkie zingsprogramma onomwonden gezegd, tegen een referendum te zijn. „Daar zitten we inderdaad niet op te wachten, tenzij er een gerede aanleiding is. En we we ten allemaal hoe dit besluit tot stand is gekomen. Vanuit onze achterban hebben we gehoord dat er plannen zijn voor een re ferendum. Als fractie willen wij bewust afstand bewaren, maar we ondersteunen de actie. Er wordt momenteel aan een comi té gewerkt dat honderdvijfen twintig handtekeningen verza melt. Die zijn nodig om het schriftelijke verzoek voor een referendum in te dienen." Dat moet uiterlijk 7 juni gebeuren. Daarna zullen de tegenstanders van de zondagsopenstelling op nieuw een definitief verzoek moeten indienen. Dat verzoek moet ondersteund worden door zeven procent van de kiesge rechtigden. In Veere zijn dat on geveer 1250 mensen. „Dat is geen probleem", zegt Houmes. „Die kunnen we wel vinden. Ik wil nog niet vooruitlopen op hoe het daarna verder gaat. Dat is moeilijk te zeggen." Mocht er een referendum wor den gehouden, dan is het nog maar de vraag of het besluit wordt ingetrokken. De volks raadpleging blijft adviserend. Het is aan de raad te beslissen of er iets mee wordt gedaan. Het is de eerste keer op Wal cheren dat bewoners een be roep doen op de TijdelijkeRefe- rendumwet. Een volksraad pleging kan worden gehouden over gemeentelijke en provinci ale verordeningen en over be langrijke besluiten zoals de wij ziging van de gemeentenaam. (Advertentie door Maurits Sep VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland biedt met ingang van komend studiejaar een oplei ding toerisme aan. Die maakt deel uit van de studie Interna tional Business and Languages. Volgens de HZ voorziet zij hier mee in de stijgende vraag naar hoger opgeleid personeel in het toerisme. Vooral aan mensen in marke ting, verkoop en hotelmanage- ment is steeds meer behoefte, stelt de hogeschool. De hoger- beroepsopleiding die zij gaat aanbieden, zal perfect aanslui ten op de toeristische opleidin gen in het middelbaar beroeps onderwijs, belooft de HZ. Onder meer het ROC Zeeland beschikt over zo'n opleiding. De Hogeschool Zeeland ver wacht per jaar twintig tot dertig studenten te kunnen winnen voor de studie toerisme. Jaai"- lijks schrijven ongeveer tachtig jongeren zich in voor opleidin gen in toerisme, vrijetijdsmana- gement en hotelmanagement. De HZ denkt een kwart naar Zeeland te kunnen halen, mede omdat toerisme één van de pij lers is van de provinciale econo mie. Studenten moeten in het eerste jaar drie vreemde talen leren. Zij kunnen kiezen uit Frans, Engels, Duits en Spaans. Als vierde taal is een keuze mogelijk uit Japans, Chinees en Italiaans. In het tweede jaar worden in sa menwerking met buitenlandse instellingen gastcolleges gege ven. In het derde jaar is een stage in het buitenland verplicht. Ook moet dan een deel van de stu die aan buitenlandse hoge school of universiteit worden gevolgd. BURGH-HAAMSTEDE - Een 67-jarige vrouw uit Alphen aan de Rijn is donderdagmiddag ge wond geraakt bij een aanrijding op de Kraaijensteinweg in Burgh-Haamstede. De fietsster kreeg op het kruis punt met de Weeldeweg geen voorrang van een 41-jarige au tomobiliste uit Burgh-Haam stede plaats. De vrouw kwam ten val en brak daarbij haar sleutelbeen. Een sieraad voor de snelweg, zeggen velen op een bewon derende toon. De Bevelandse man die de betreffende automobiel be stuurt, kan er geen genoeg van krijgen dat te beamen. Al jaren rijdt hij rond in een fraai gestyleerd model van Zweedse makelij. Zo maken ze ze tegenwoordig niet meerroept hij vaak. Dan krijgt hij doorgaans gelijk en vallen er termen als 'klassie kers' en 'old-timers' De Bevelander was daarmee zeer verguld. Maar maakte zich tegelijkertijd enige zor gen. Want-wie in een mooie auto rijdt, moet veel betalen. Té veel, vond hij uiteindelijk. En daarom besloot hij, met pijn in het hart, naar een goedkoper modelletje om te zien en begaf zich daartoe naar een showroom,. De strakgepakte verkoper was één en al gedienstigheid. Hij overlaadde de klant met kof fie, brochures, adviezen. En - natuurlijk meneer! - was hij bereid een auto in te ruilen. Tot hij zag wat voor een auto mobiel het betrof. Met een verliefde blik in de ogen nam de verkoper plaats achter het stuur, streelde het dashboard en sprak op een toon waaruit begeerte bleek: zó maken ze ze tegenwoordig niet meer. De klant knikte slechts. En verliet een paar minuten la ter het parkeerterrein voor de showroom. In zijn oude automobiel. Fluitend. En de verkoper Die vraagt zich sindsdien vertwijfeld af of hij het goede beroep heeft gekozen. Advertentie door Naomi Voet GOES - De vmbo-klassen IA van het Pontes College locatie Groot Stelle in Goes en IB van het Calvijncollege in Krab- bendijke zijn de provincie winnaars van de niet-roken- wedstrijd Actie Tegengif. Beide klassen hebben de hele actieperiode, die van 1 no vember tot 1 mei duurde, niet gerookt en hebben een foto of videoband ingestuurd. De Actie Tegengif wordt in zestien Europese landen ge houden. De provinciale, lan delijke en Europese winnaars werden gisteren, op Wereld- niet-roken dag, bekendge maakt. De GGD Zeeland en het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs organiseerden de provinciale voorronde in Zeeland. Negen klassen deden mee aan de ac tie. Een aantal viel echter af omdat er leerlingen tussen tijds weer gingen roken of om dat de klas geen foto instuur de. De eerste klas van het Calvijn college had een videoband in gestuurd. Hierop was een groepje jongeren te zien in sportkleding. Een groepje dat rookt komt op hen afgelopen. De sporters vertellen dat ro ken slecht is voor de conditie. Zij willen dit bewijzen door een wedstrij dj e skaten te hou den. De sporters komen als eerste bij de finish aan. Een paar rokende leerlingen zijn overtuigd, trappen hun peuk uit en sluiten zich aan bij de niet-rokers. Het Pontes College won met een foto waarop de veertien leerlingen uit de klas als bok sers staan afgebeeld met een sigaret in hun midden. Zo wil den ze duidelijk maken dat ze tegen roken zijn. Beide klas sen in Zeeland hebben een uitje gewonnen naar het pret park SixFlags op zaterdag 8 juni, waar ook de landelijke prijs wordt uitgereikt. Het Calvijncollege in Krabbendij - ke zorgt voor een alternatief. Dit omdat de schoolleiding uit religieus oogpunt de kinderen verbiedt om naar SixFlags te gaan. Voor het Pontes College was dit de tweede keer dat ze mee deden aan de actie en ook de tweede keer dat ze op provin ciaal niveau wonnen. Volgens Sonja van Eenennaam, men tor van de klas, hoefde nie mand echt te stoppen met roken, maar hebben de leer lingen wel moeite moeten doen om het vol te houden. In middels hebben al enkele leer lingen weer een sigaret ge rookt om het uit te proberen, pagina 15: Sjakie is ook dodelijk door Mieke van der Jagt GOES - Het alcoholverbod, de regel dat op straat geen alcohol mag worden genuttigd en dat je geen aangebroken flessen of blikken mag vervoeren, geldt voortaan voor de hele gemeente Goes. ZIERIKZEE - De nood is hoog bij het Zierikzeese Brogum. Dat staat voor de Schouwen-Duive- landse cultuurwethouder A. van der Wouden na een bezoek gistermiddag aan het noodlij dende muziek -en theaterpodi um als een paal boven water. Hij wil snel structurele maatre gelen om het muziekpodium uit het slop te halen. Het gaat niet goed met Brogum. De schuldenlast van het mu ziekpodium is inmiddels opge lopen tot bijna 28.000 euro. Om dat tekort omlaag te brengen wil Van der Wouden de door Brogum aan de gemeente ver schuldigde huur van 14.000 eu ro voor 2002 kwijtschelden. Na zijn bezoek aan de Brogum- boerderij gistermiddag is hij er echter meer dan ooit van door drongen dat er veel meer moet gebeuren om Brogum weer ge zond te maken en te houden. De staat waarin de Brogum- boerderij aan de rand van Zie- rikzee is een van de grootste problemen. Van der Wouden vast ziet niets in renovatie. Vol gens hem is er maar één echte oplossing: sloop en nieuwbouw. Het Brogumbestuur is het daar helemaal mee eens. De wethou der realiseert zich terdege dat met nieuwbouw van Brogum een forse investering gemoeid zal zijn die niet zonder slag of stoot op tafel zal komen. BIGGEKERKE - Een 14-jarig meisje is donderdag gewond ge raakt bij een aanrijding op de Hogelandseweg in Biggekerke. Ze fietste samen met twee vrien dinnen naast elkaar. Achter hen reed een auto met caravan, be stuurd door een 59-jarige man uit Enschede. Toen de man wil de inhalen, ging het meisje voor de anderen rijden. Bij het inha len kwam de caravan in de lin ker berm terecht. Door een stuurcorrectie maakte de cara van een slinger en zwiepte tegen het meisje. Ze viel en liep enkele schaafwonden op. MIDDELBURG - Het schrij versduo Nicci French komt op 20 juni naar Middelburg. Ze sig neren hun boeken in de Drukke- rij. De auteurs Sean French en Nic ci Gerard behoren tot de popu lairste thrillerauteurs van dit moment. Ze schrijven hun werk samen, onder één naam. De twee auteurs zijn drie dagen in Ne derland ter gelegenheid van de maand van het spannende boek, die vaVidaag begint. Het duo schreef\speciaal voor de gele genheid net boekje 'Verlies' dat boekhandels als geschenk weg geven bij aankoopvanspannen- de boeken. Deze week is ook hun zesde boek \De bewoonde we reld' verschenen. Het Britse duo. is ongekend po pulair in Nederland. Uitgeverij Anthos heeft var\hun eerste vijf titels 1,2 miljoeh exemplaren verkocht, Negentig boekhan dels dienden een verzoek in voor een signeersessie, slechts zes winkels verzoeken werden ge honoreerd. „Een kwestie van vroeg aanvragen", zegl, Aagje Feldbrugge van de Drukkerij. „We zijn er erg blij mee." De winnende foto van Groot Stelle in Goes; ook een video van het Calvijncollege in Krabbendijke was Zeeuws winnaar van de niet-rokenwedstrijd Actie Tegengif. Onlangs werd het verbod inge voerd in de Goese Polder, nadat het in de binnenstad van Goes en in het Stationsgebied zijn diensten al een paar jaar had be wezen. De fractie van Groen - Links in de Goese gemeente raad vond dat stigmatiserend: één wijk uitzonderen en de rest loslaten. Raadslid S. Verheij verzocht de maatregel in de hele gemeente te laten gelden. Daar toe heeft het college van van burgemeester en wethouders nu besloten. Volgens wethouder C. Linssen zal de soep echt niet zo heet wor den gegeten als ze wordt opge diend. Buurman Een inwoner van Kattendijke die met een pilsje in de hand over de stoep naar zijn buurman loopt, zal niet op de bon worden geslingerd. Voor zulke acties waren ook de maatregelen in de binnenstad en de Goese Polder niet bedoeld; ze zijn ook niet op die manier toegepast. Het verbod werd een jaar of vier geleden in de stad ingevoerd om de politie handvatten te geven bij de bestrijding van openbare geweldpleging en vandalisme in de stad. Opstootjes waarbij de alcohol rijkelijk vloeit, lopen al gemakkelijker uit de hand, maar het is handig als de politie, voordat het menens wordt, al grond heeft om in te grijpen in de situatie. Sinds de invoering in de binnenstad is ook de over last van kapot glas op straat verminderd. Jongeren Omdat de maatregel in de bin nenstad heeft gewerkt, verzocht de politie onlangs ook in de Goese Polder om handvatten voor de handhaving. Ook daar werden steeds vaker groepen jongeren aangetroffen in escale rende situaties waarbij alcohol werd genuttigd. De gemeente gaf daaraan ge hoor, maar de raad had moeite met het stigmatiserende effect. De gemeenteraad zag boven dien geen bezwaren om ook in de andere wijken en in de dor pen in voorkomende gevallen een stok te hebben om een hond te slaan. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De omwonen den van het Sasterrein in Mid delburg willen opheldering van de gemeente. Na een informa tieavond in februari werd niets meer vernomen over de ontwik keling van het terrein aan de Nieuwe Haven. Bewoners zijn bang dat de gemeente vergeten is hen in te lichten. Volgens wet houder P. Bruinooge is juist het tegenovergestelde het geval. Op 25 februari diende het actie comité Zuid-West-Centrum een brief met een petitie in bij de ge meente. Daarin vroegen ze om een alternatief voor het ver dwijnen van de parkeerplaatsen op het terrein. Het comité heeft nog geen antwoord op de brief ontvangen. In een nieuwe brief vraagt het comité om ophelde ring. Het maakt zich zorgen over de stilte op het stadhuis. Volgens wethouder Bruinooge is dat nergens voor nodig. „Naar aanleiding van de informatie bijeenkomst zijn we eerst gaan nadenken over een oplossing. Daarna willen we de omwonen den vragen of dat een goede op lossing is." Bovendien heeft de gemeente voorlopig geen geld om het ter rein te ontwikkelen. De kelder onder het dorpshuis van Nisse is eigenlijk te krap voor de jubilerende schietvereniging Pro Patria. foto Willem Mieras door Rob Paardekam NISSE - Het honderdjarig be staan van schietvereniging Pro Patria uit Nisse had opgeluis terd moeten worden met de ope ning van de vernieuwde schiet - kelder. Dat feest gaat echter niet door. Toch viert de vereniging vandaag haar eeuwfeest. Pro Patria werd op 26 november 1901 opgericht. 101 jaar gele den dus. De vereniging had haar jubileum vorig jaar best willen vieren, maar er werd een jaar gewacht. De verwachting was dat het vernieuwde onderko men (de kelder onder het dorps huis) tegen deze tijd gereed zou zijn. Het honderdjarig bestaan en de opening zouden dan ge lijktijdig gevierd kunnen wor den. Dat kan dus niet, want de reno vatie is op de lange baan gescho ven. De vereniging heeft beslo ten om niet nog langer te wachten en het eeuwfeest toch maar te vieren. Eigenlijk kan dat ook best, want in zekere zin bestaat de Pro Patria ook dit jaar honderd jaar. De vereniging werd op 31 mei 1902 koninklijk goedgekeurd. Volgens voorzitter Gerard van Damme is Pro Patria, dat in het verleden regelmatig successen behaalde, inmiddels een vereni ging waar vooral de gezellig heid voorop staat. De nieuwste hulpmiddelen, die door de meeste andere schietverenigin gen wél worden aangeschaft, zijn aan de leden van Pro Patria niet besteed. De leden, ruim zes tig in totaal, doen ook niet meer mee aan wedstrijden. Er wordt alleen nog onderling strijd gele verd. Dat gebeurt in de kelder onder het dorpshuis van Nisse. Een plek die verre van ideaal is te noemen. De boel staat regelma tig onder water en bovendien is het veel te krap. „Als iedereen er is, zitten we bijna bij elkaar op schoot", aldus Van Damme. Na de nieuwbouw heeft de vereni ging meer bergingsruimte en ook het schietgedeelte wordt groter. Nu kunnen maximaal drie mensen gelijktijdig schie ten, twee liggend en één staand. Het jubileum wordt vandaag gevierd met een receptie in het dorpshuis, alleen bestemd voor leden en oud-leden. Mensen uit die laatste groep die geen uitno diging hebben ontvangen zijn tussen 16.00 en 18.00 uur even eens welkom. De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57