Van Aartsen woedend op Turkije Oranjes lichten tip financiële sluier op Bheu Brugman Maandag controles op homeopathische geneesmiddelen A.s. zondag geopend! ITTJE Koninklijke Huis is gespeculeer beu Geen wraking in zaak zweetvoeten Coalitie zet mes in belastingvoordelen Roefelen voor Jantje Beton Echtgenote van Duisenberg met dood bedreigd Walvissen duiken in Spijkenisse Nederland leidt missie Macedonië Boer weigert ruiming wegens bse Wethouder Sittard-Geleen stapt op Iran helpt bij gedwongen terugkeer Almere zoekt stadsfilosoof Voorbereiding examens was slecht vindt scholierenbond De echtgenote van directeur Wim Duisenberg van de Euro pese Centrale Bank (ECB) raak te in opspraak omdat zij weken lang een Palestijnse vlag aan haar Amsterdamse woning had hangen. De Amsterdamse politie beves tigt dat het echtpaar een dreig brief heeft ontvangen, maar wil niets zeggen over de inhoud, die door de ontvangster zelf als 'gruwelijk' en 'smerig' wordt beschreven. Ook doet de politie geen mededelingen over de wij ze waarop het echtpaar bevei ligd wordt. Wel heeft Gretta Duisenberg het advies gekregen alle interviewafspraken af te zeggen. Zij verblijft voorlopig in het buitenland. Gretta Duisenberg stak haar so lidariteit met het Palestijnse volk niet onder stoelen of ban ken. De Palestijnse vlag aan haar balkon ergerde haar buren en dat leidde uiteindelijk deze week tot een aanklacht van Fe deratief Joods Nederland. Die beschuldigde haar van antise mitisme en het aanzetten tot haat. Het World Jewish Congress pro beerde haar man tot persona non grata te verklaren en de toe gang tot de Verenigde Staten te ontzeggen. GPD DEN HAAG - Een meisje wast een auto van het koninklijk huis in de koninklijke stallen in Den Haag. De Stichting Jantje Beton hield gisteren in de stallen een Roefeldag. Op zo'n dag mogen kinderen een dagje meewerken met mensen die een bijzonder beroep uitoefenen. foto Jasper J u inen/AN P van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Nederlandse regering zal er alles aan doen om de moordenaar van Marijke van Dijk weer achter de tralies te krijgen. Minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken heeft dat de moeder van het in Alanya vermoorde slachtoffer gisteren beloofd. De deelnemer aan het ver krachtingsdrama in 1995 in de Turkse badplaats werd eerder Advertentie HEEFT deze week vervroegd vrijgela ten. „Ik heb mijn Turkse collega Cêm gezegd dat ik er op reken dat de Turkse regering de zaak tot de bodem uitzoekt", aldus de bewindsman. Van Aartsen verwacht maandag een reactie van de Turkse rege ring. Hij vindt het nu nog niet het tijdstip om al te praten over een eventuele afgelasting van de reis van prins Willem-Alexan- der en prinses Maxima naar Turkije, volgende week donder dag en vrijdag. „Daar wil ik nu niet op vooruitlopen. We doen alles stap voor stap." Hel Van Aartsen vindt dat Neder land 'alle recht' heeft zich met de zaak te bemoeien, omdat er Nederlandse slachtoffers zijn. „We moeten alles doen wat kan, voor de familie en ook voor den is. Er zijn meer mensen op vrije voeten van wie dat niet door iedereen in Turkije op prijs gesteld wordt, zo heeft Van Aartsen gistermiddag ook van de Turkse ambassadeur in ons land begrepen. Die was door de minister op het matje geroepen. Planneke Sweep (35) uit Etten- Leur, één van de slachtoffers, is woedend over de vervroegde vrijlating van de hoofddader van de moord op Marijke van Dijk. „Er móet iets gebeuren. Laat Willem-Alexander en Maxima komende week tijdens hun be zoek aan Turkije een signaal af geven aan die regering, dat Eu ropa niet op die manier met vrouwen omgaat. Het zou hele maal mooi zijn als het prinselijk paar bij wijze van protest thuis blijft", aldus Sweep .ANP/GPD zaterdag 1 juni 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Oranjes zijn al het gespeculeer over hun 'mega- vermogen' duidelijk beu. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) geeft op de website over het Ko ninklijk Huis deels opening van zaken. Zo wordt privé-bezit aan onroerend goed voor het eerst officieel vermeld. Hoe rijk de - overigens gewoon belastingplichtige - Oranjes zijn, wordt nog steeds niet hele maal duidelijk, maar wel blijkt dat verhalen over tientallen miljarden euro's overdreven moeten zijn. Zo laat de RVD nadrukkelijk weten dat 'geen der leden van de koninklijke familie meer dan 5 procent van de aandelen in beursgenoteerde ondernemin gen bezit'. Ze dienen zich name lijk allen te houden aan de Wet Melding' Medezeggenschap uit 1992, die voor iedereen bepaalt dat een aandelenbezit van meer dan 5 procent openbaar moet worden gemaakt. De RVD laat onvermeld wat de familie wel heeft aan particulier belegd vermogen. „In ons land geldt immers het principe dat ter bescherming van de per soonlijke levenssfeer geen in formatie over particuliere vermogens hoeft te worden ver schaft. Dit beginsel geldt voor alle Nederlanders", aldus de RVD. Over het eigen onroerend goed biedt de website wel gegevens. Zo bezit prinses Juliana land goed De Horsten plus opstallen in Wassenaar (Willem-Alexan- der en Maxima gaan dit eind dit jaar betrekken), een particulier domein bij Paleis Soestdijk met inbegrip van woningen, twee boerderijen en verpacht land, zes aan medewerkers verhuurde woningen, een verpachte boer derij in Apeldoorn en een ver pachte boerderij in Hoog Soe- ren. Verder bezit zij gronden in onder meer Wenum, heidegrond en wildakkers. Koningin Beatrix heeft alleen Kasteel Drakensteyn in Lage Vuursche (bij Baarn) in eigen dom, een woonhuis voor mede werkers in Den Haag en een woonhuis voor medewerkers in Leidschendam. Prins Willem- Alexander heeft verder alleen zijn huidige woonhuis aan het Noordeinde in Den Haag. Prins Bernhard heeft drie woonhuizen in Soest voor de huisvesting van medewerkers en hij is de eigenaar van het va kantiehuis Porto Ercole in Ita lië. Prinses Margriet is eigena res van een huis in Het Loo in Apeldoorn en een vakantiehuis in het Oostenrijkse Wiesing. Pa leis Huis ten Bosch, paleis Noordeinde, Het Loo, het Paleis op de Dam en Paleis Soestdijk zijn in staatseigendom. Geruisloos De Rijksvoorlichtingsdienst heeft de informatie deze week geruisloos op het internet gezet. Het hoofdstuk over het vermo gen is gerangschikt onder de kop 'Veel gestelde vragen'. Vol gens een woordvoerder waren er inderdaad veel vragen op dit ge bied, nog versterkt door publi caties met onjuistheden. De dienst geeft toe dat de informa tie niet tot in detail ismaar stelt dat iedereen zijn eigen conclusie wel kan trekken. ANP door Paul Koopman DEN HAAG - Het centrum rechtse kabinet zet het mes in de belastingvoordelen voor particulieren. De fietskor- ting van 362 euro, nog geen jaar van kracht, wordt afge schaft. Ook de aftrek voor lijfrente polis (maximaal 1069 euro) gaat op de helling. Over de spaarloonregeling wordt nog gepraat. De coalitiepartijen willen deze specifieke rege lingen vervangen door een hogere arbeidskorting voor alle werknemers. Volgens de onderhandelaars van WD, CDA en LPF is de fietskorting te fraudegevoe lig. De fiscus kan onmogelijk controleren of werknemers met de fiets naar hun werk gaan en daarbij minimaal tien kilometer afleggen, twee vereisten bij het toekennen van het voordeel. Niettemin werd de regeling vorig jaar onder druk van een kamer meerderheid ingesteld, om dat het parlement het ge bruik van de fiets in het woon-werkverkeer wilde stimuleren. Maar ook voor de aftrek van lijfrente heeft het laatste uur geslagen. De coalitiepart ners willen dat geld liever ge bruiken om arbeid voor alle werknemers netto lonender te maken. Daarvoor zou de arbeidskorting, een stan daardaftrek voor werkne mers, verhoogd kunnen wor den. Bijkomend voordeel is dat uitkeringstrekkers er meer op vooruit gaan als zij een baan aanvaarden. WD en LPF willen ten slotte eveneens de fiscale vrijstel lingvan spaarloon (787 euro) afschaffen. Het CDA wil de aantrekkelijke regeling om vormen tot een 'levensloop verzekering', vooral gericht op gezinnen met kinderen. Een volgend kabinet moet ook met minder ambtenaren toekunnen, menen de drie beoogde coalitiepartners. Zalm heeft al voor 760 mil joen euro aan bezuinigingen op personele kosten inge boekt. GPD SPIJKENISSE - Mensen bekijken twee reusachtige walvisstaarten die vanaf vandaag het eind punt van de metrolijn van Rotterdam naar Spijkenisse markeren. foto Jasper Juinen/ANP DEN HAAG - Het wrakingsver- zoek van een 39-jarige man uit Rotterdam, bekend om zijn zweetvoeten, is gisteren bij de Haagse rechtbank afgewezen. De man verzocht om een andere politierechter omdat hij de be handelende rechter niet objec tief vond. De Rotterdammer werd vorig jaar de toegang tot de biblio theek van de Technische Uni versiteit Delft ontzegd, omdat de geur van zijn voeten de ande re bezoekers misselijk maakte. Ondanks het verbod ging hij toch weer naar de bibliotheek en deed pontificaal zijn schoe nen uit. Deze vorm van huisvre debreuk, die hem op een dag vaarding kwam te staan, baarde zoveel opzien dat zelfs enkele buitenlandse kranten er over berichtten. ANP AMSTERDAM - Gretta Dui senberg is per brief met de dood bedreigd en staat nu onder poli tiebescherming. de twee andere meisjes die de aanslag en verkrachting van de ze kerels hebben overleefd", al dus de minister. „Het moet voor deze mensen een hel zijn te we ten dat deze man nu op vrije voeten is." De kwestie is zeer schadelijk voor de Turks-Nederlandse be trekkingen. „Veel Nederlanders gaan op vakantie naar Turkije. Velen zullen zich bedenken na wat er nu is gebeurd", denkt de minister. Hij wees er ook op dat Turkije zichzelf ziet als toekom stig EÜ-lid. Hij heeft wel enige hoop dat de Turken iets aan de kwestie zul len doen, omdat de wetgeving waardoor de vrijlating mogelijk werd in Turkije zelf ook omstre- "Bïj oonkocp van een Bafgman KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34 Hulst**, Absdaalseweg 19 'Uitsluitend keukenshowroom voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl DEN HAAG - De overname door Nederland van de leiding van de NAVO-vredesmissie in Macedonië is rond. Nederland krijgt 26 juni officieel de leiding. NAVO-secretaris-generaal Robertson heeft Nederland hier formeel toe verzocht. Op 12 juni vertrekken de militairen, meldde Defensie gisteren. Aan de vredesmissie nemen ongeveer 350 Nederlandse mili tairen deel, het grootste deel is afkomstig van de landmacht. De militairen gaan voor een periode van vier tot zes maanden. Ze zullen zijn gelegerd in Skopje. Militairen uit Duitsland, Italië en Frankrijk leveren ook militairen. ANP SCHARSTERBRUG - Een boer uit Scharsterbrug in Fries land heeft uitstel gekregen om zijn vee te laten ruimen. Don derdagavond werd bij zijn bedrijf de gekkenkoeienziekte bse geconstateerd. Gistei-en zou het bedrijf met 188 stuks vee worden geruimd. De boer wilde dat echter niet. Hij vindt dat zijn volledige vee stapel niet mag worden afgemaakt wegens één zieke koe. De boer heeft nu bedenktijd gekregen om alsnog te besluiten of er kan worden geruimd. Wettelijk gezien kan de melkveehouder ervoor kiezen alleen risicovolle dieren te laten ruimen. Het gezonde vee wordt dan niet afgemaakt. Dit heeft echter tot gevolg dat zijn bedxijf op slot komt te zitten en hij dus geen melk en vlees meer mag aan- en afvoeren. ANP SITTARD-GELEEN - Wethouder T. Raven van Sittard-Ge leen is gisteren afgetreden. Hij blijft lid van de gemeenteraad. De gemeenteraad nam in de nacht van donderdag op vrijdag een motie van wantrouwen tegen de wethouder (Stadspartij Burgerbelangen Geleen) aan. Raven zou zich tegenover de po litie hebben misdragen, toen die twee weken geleden een café wegens geluidsoveiiast ontruimde. Raven houdt vol dat de politie ontactisch is opgetreden en daardoor kwaad bloed zou hebben gezet bij de cafébezoekei's, onder wie hemzelf. ANP DEN HAAG - Iran zal meewerken aan gedwongen terugkeer van afgewezen asielzoekers. Het land eist niet langer dat de identiteit van de asielzoeker bekend is. Dat zijn Nederland en Iran overeengekomen, bevestigde een woordvoerder van het ministerie van Justitie gisteren. Iran controleert bij 350 uitgeprocedeerde asielzoekers of zij de Iraanse nationaliteit hebben. Is dat het geval, dan zullen zij naar het land van herkomst terugkeren. Veel asielzoekers in Nederland komen uit Iran. ANP ALMERE - De gemeente Almere is op zoek naar een stadsfilo soof. Almere verwacht de komende jaren een explosieve groei en wil een stadsfilosoof de identiteit van de stad laten bepa len. Dat zei wethouder Bijl van Volkshuisvesting gisteren. „Almere groeit enorm. Het rijk wil dat we tot 2010 door blij ven groeien maar dat brengt wel wat vraagstukken met zich mee. Wat voor stad Almere moet worden, een culturele of een zakelijke, bijvoorbeeld", zei Bijl. De stadsfilosoof kan volgens Bijl het vraagstuk veel breder benaderen dan de politiek. Hij moet gaan px-aten met het be drijfsleven, maatschappelijke organisaties, de politiek en de bewoners van Almere. ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - Scholen, leer lingen en opstellers van de eind examens hebben zich dit jaar slecht voorbereid op de eind examens voor middelbare scho len. Dat blijkt uit de eind rapportage van het Landelij ke Aktie Komitee Scholieren (Laks). De organisatie kreeg een re cordaantal van bijna 68.000 klachten binnen. Gisteren, op de laatste dag van de eindexa mens, wees de teller van het Laks 67.893 klachten aan. Vorig jaar waren dat er 42.533. De sterke toename van het aantal klachten is volgens de or ganisatie grotendeels toe te schrijven aan de slechte voorbe reiding van scholen, leerlingen en samenstellers van de proeven op de nieuwe examenmethoden vexwat in de Tweede Fase. Voor de havo was het de tweede keer dat met de nieuwe examens werd gewerkt. De vwo-leerlin- gen kregen voor de eerste keer met de nieuwe eindproef te ma ken. Volgens het Laks hebben leer lingen te weinig kans gekregen om met de nieuwe examens te oefenen. De organisatie meent dat veel in het onderwijs gespe cialiseerde uitgeverijen ver zuimd hebben om voldoende oe fenmateriaal op de markt te brengen. „Uitgeverijen moeten niet alleen uit winstoogmerk handelen, maar ook de verant woordelijkheid nemen om goe de producten uit te brengen al dus een Laks-woordvoerder. Malmberg, een van de grootste educatieve uitgeverijen van Ne derland, ontkent stellig dat er een tekort aan oefenmateriaal is. „Het Laks slaat de plank vol ledig mis", aldus de directeur van de afdeling voortgezet on derwijs J. Schuiringa. „De hoe veelheid oefenmateriaal die uit geverijen op de markt brengen, is in vergelijking met een paar jaar geleden juist alleen maar toegenomen. Wij bieden leerlin gen zelfs uitgebreide mogelijk heden via cd-roms en internet op interactieve manier te oefe nen. Daarnaast kunnen ze nog gedrukte examenbundels bij ons bestellen." ANP door Simone van Priel DEN HAAG - De Inspectie voor de Volksgezondheid begint maandag met speciale controles naar niet-geregistreerde ho meopathische geneesmiddelen. De aandacht richt zich aller eerst op fabrikanten en impor teurs die hun producten niet hebben voorgelegd aan het Col lege ter Beoordeling van Ge neesmiddelen (CBG). Wel aangemelde, maar nog niet beooi'deelde middelen worden 'even gedoogd', aldus een woordvoerder van de Inspectie. Officieel mogen vanaf vandaag in Nederland alleen geregi streerde homeopatische genees middelen worden verkocht en verhandeld. Bij het CBG liggen echter zeventienhonderd dos siers die nog niet zijn afgehan deld. CBG-woordvoerder Van Andel zegt dat de openliggende zaken niet alleen op de bureaus van het college liggen, maar ook op die van bedrijven. „Een fors aantal dossiers is door ons te ruggestuurd omdat er vragen en onduidelijkheden waren." In totaal zijn 4500 middelen voor registratie aangemeld. Produ centen Biohorma en VSM heb ben een toezegging dat het CBG uiterlijk 31 december 2002 een beslissing neemt over nog uit staande registratie-aanvragen. De Inspectie zal niet gericht op zoek gaan naar middelen die wel voor registratie zijn gemeld maar nog niet zijn afgehandeld- Drogisterijen en andere verko pers van homeopathische ge neesmiddelen komen voor de inspecteui's op de laatste plaats. Als niet-gei'egistreerde midde len worden aangetroffen, krijgt de handelaar of fabrikant veer tien dagen de tijd om zelf maat regelen te nemen. Als de inspec tie de spullen veertien dagen later nog aantreft, worden die in beslag genomen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3