Het mulle zand wordt gekoesterd PZC Bezoekerscentrum krijgt educatieve tuin De bakker moetje ruiken Neushoorns Efteling Herdenking Knapzak Haring W5 Loonse en Drunense duinen Museum in Hattem Dit weekeinde en het week einde van 8 en 9 juni staan de neushoorns centraal in Safa ri Beekse Bergen in Hilvaren beek. Naast de neushoornstal in het Afrikadorp worden drie keer per dag presentaties over de neushoorn gehouden door ver zorgers en safarigidsen. In klei ne groepjes kunnen ook de stal len van de neushoorns worden bekeken. Voor kinderen zijn er extra acti viteiten, zoals een neushoorn speurtocht. Ook is te zien hoe het met de onlangs geboren wit- handgibbon en de Rotschild- giraffe gaat. Safari Beekse Bergen is in juni dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur geopend. De toegang kost 12,50, voor kinderen tot en met 11 jaar€ 11. Meer informatie: tel. 0900 - 23 35732 (40 eurocent per minuut) Internet: www.beeksebergen.nl De Efteling bestaat vijftig jaar en dat wordt vandaag gevierd. Het attractiepark in Kaatsheu vel houdt deze dag de poorten tot 22 uur open, en de gasten worden bij binnenkomst direct al op gebak getrakteerd. Aller lei acts, die de afgelopen jaren met veel succes gepresenteerd werden, zijn voor deze verjaar dag een keertje teruggehaald: het 'Levend Schilderij', de Gan- zenfanfare, steltlopende kel ners, clowns, muziek uit alle windstreken, het is er allemaal. Tussen 213 0 en 22 uur nemen de artiesten, onder wie goochelko- ning' Hans Klok, die om 19 uur een extra voorstelling geeft, met een promenade afscheid van de verj aardagsgasten. Het Archeon in Alphen aan den Rijn gaat volgend weekend D-day herdenken, de roemruchte landing in de eerste dagen van juni 1944 van gealli eerde legers op de Normandi- sche kust, bedoeld om de Duit sers terug te drijven en een eind aan de Tweede Wereldoorlog te maken. Honderd 'acteurs' van bij het Landelijk Platform Le vende Geschiedenis aangeslo ten groepen zullen met authen tieke wapens, voertuigen, uitrusting, een realistisch beeld van het front aan de Noi'mandi- sche kust geven. Elke dag wordt er een veldslag nagespeeld, het Legermuseum uit Delft presen teert historische informatie over D-day. Ook voor kinderen is er het nodige te doen. Het Ar cheon is geopend van 10 tot 17 uur. Meer info: tel. 017 - 447744 of website www.archeon.nl Het Achterhoeks Bureau voor Toerisme biedt in de maanden juni en september weer 'Op pad met een knapzak'- arrangementen aan. Bij een ver blijf van zeven achtereenvol gende nachten op een van de aangesloten campings in de Achterhoek ontvangen gasten een gratis knapzak ter waarde van 20. Inhoud: een kaart van de Achterhoek, een wandel-, fiets-, ATB- of skeeler-routefol der, en wat lekkers, plus kor tingsbonnen. Een folder met in formatie over het knapzak-ar rangement is gratis verkrijg baar bij alle VVV-kantoren in de Achterhoek of te bestellen op tel. 0900 - 2692888 of via e-mail info@achterhoektoerisme.nl. Daar is ook een gidsje te bestel len over Te Gast op het Achter- hoekse platteland: logeren of kamperen op het boerenerf. Alle liefhebbers weten het al lang: de nieuwe haring komt er aan en de kwaliteit schijnt veelbelovend te zijn. Vandaag is het Vlaggetjesdag in Scheveningen en de havens zul len dan vol liggen met versierde schepen. Rond half een begint de haringrace op jacht naar de eerste haring. Wie na twee uur als eerste terug is, is winnaar. Uiteraard omlijsten allerlei an dere activiteiten de haringrace: haring-eet wedstrij den reddingsdemonstraties, admi raalvaren, rondvaarten, paar- denshows, optredens van shan ty koren en een taptoe. In het oude dorp brengen in kleder dracht gestoken Scheveningers oude ambachten weer tot leven, zoals het netten boeten. De Vlaggetjesdag duurt van 11 tot 17 uur. zaterdag 1 juni 2002 In 1921 kocht Natuurmo numenten voor het eerst grond in de Loonse en Dru nense Duinen. In de decen nia daarna verwierf de ver eniging nog vele kleine en grote stroken bos, duin en heide. De duinen zijn nu een Nationaal Park. Een van de grootste stuifzandgebieden van Europa. Theo van den Berkmortel, voormalig beheerder van de Loonsè en Drunense Duinen, zal maart 1990 niet licht verge ten. Uit alle windstreken kwa men dagjesmensen om een glimp op te vangen van twee kangoeroes die ontsnapt waren in Loon op Zand. De dieren zou den zich in de duinen ophouden. Op zondag 18 maart waren er 43.000 bezoekers. Alle wegen naar de duinen zaten verstopt. ,,Het leek wel of half Nederland op kangoeroe-jacht ging", blikt Van den Berkmortel terug. Het is vaak druk in de duinen. Meestal in de omgeving van uit spanningen als De Roestelberg, Bos en Duin en de Rustende Ja ger. Trimmers of deelnemers aan excursies, speurend naar insecten, vogels, mossen en das sen. Maarnog vaker dagjesmen sen die door het klapzand struinen. Begin april kregen het stuif- zandgebied, de bossen, moeras gebied De Brand, Landgoed Plantloon en de aanwezige landbouwenclaves de status van Nationaal Park. Dat moet een nog beter natuurbeheer ga randeren. Over het ontstaan van de duinen doen meerdere verhalen de ron de. Zo zou er ooit een binnenzee zijn geweest, maar dat is een fa beltje. Zandvlakte De zandruggen ontstonden al in de laatste ijstijd omdat de wind honderden, waarschijnlijk dui zenden jaren lang zand en leem aanvoerde vanuit het Maasdal. De zandvlakte was omringd met moerassen. In hetzelfde gebied meanderden ook beekjes. In de Middeleeuwen gingen be woners van nederzettingen als Achterste Hoeve, Fellenoord, Westloon en de Roestelberg de natte gebieden bewerken en ontwateren waardoor de zand gronden verdroogden. Akkers werden met heideplaggen en humus bemest, maar dat bleek een catastrofe voor de natuur. Bossen verdwenen en het stuif - zandgebied werd alsmaar gro ter. Om de overlast van het stui ven het hoofd te bieden, zijn in de negentiende eeuw veel naaldbomen geplant. „Het blijkt dat in Brabant een terrein ligt dat op waarlijk grootsche wijze het verschijnsel van zandverstuiving te aan schouwen geeft." Dat zei Jac. P. Thijsse, secretaris van de Ver eniging tot. Behoud van Natuur monumenten in 1921. Dat is ook het jaar dat die vereniging over ging tot de aankoop van 515 hectare bos, heide en duin van landse leger. De militaire drukte is verdwenen. De stilte is terug. Een motorcross, zoals die lange tijd plaatsvond, is nu ondenk baar. Net als de rijen auto's op de zandpaden. Ooit haalde het pad tussen De Rustende Jager en Giersbergen de filemeldingen op de radio. De recreatie in de duinen is sinds de oorlog enorm toegeno men. Kijk op een zonnige zondag maar eens naar de hon derden auto's die bij de toe- aansprak toen zij er gingen kij ken, in hun zoektocht naar de opzet voor het bezoekerscen trum voor De Loonse en Dru nense Duinen. 'Buiten meer zien door eerst binnen te kijken' is het motto van natuureducatiecentrum De Wulp, het bezoekerscentrum van natuurgebied Hageven- Plateaux, dat gedeeltelijk in Nederland en gedeeltelijk in België ligt. De Wulp is een een voudig gebouw, opgetrokken uit steen en hout met veel glas, waardoor goed zicht is op de educatieve tuin. Aan de wand panelen waarop te zien is wat het natuurgebied te bieden heeft. Luikjes en laatjes die open kunnen, kijkgaten waar achter dieren en planten te zien zijn, maken het voor (jonge) be zoekers interessant. De Wulp is in 1997 gebouwd en wordt be stierd door een groep van twin tig vrijwilligers. De Europese Gemeenschap, de Benelux, Na tuurmonumenten en Natuurre servaat betaalden. De Wulp is het beginpunt van de wandel routes die door het gebied zijn uitgezet. Groepen schoolkinderen krij gen informatie in het bezoe kerscentrum en kunnen daarna de tuin in. Daar kunnen ze op een eenvoudige manier de na tuur ontdekken, een ronde ma ken langs de 'zonnigezandplek' 'de grazige plek', de compost- hoop en de 'rommelhoek'. In de nestwand kunnen kinderen een kastje opendoen en zien hoe wespen in buisjes eitjes hebben gelegd. „Het is eenvoudig, je gangspaden staan geparkeerd. Agrariërs in de omgeving bie den overnachtingen en duin producten aan en Natuurmonu menten heeft in de duinen brede fietspaden, maar ook wandel routes, ruiterpaden en een mountainbike-traject aange legd. Boswachters houden de ontwikkeling van de duinen nauwlettend in de gaten. Ze koesteren de eeuwenoude eiken in de fortduinen en nemen de te rugkeer van planten en vogels foto Dolpli Cantrijn als de klapekster, het porselein hoentje en kraanvogels waar. Onlangs is etagemos gezien op Plantloon. Dat is de eerste keer dat dit mos in Midden-Brabant is waargenomen. Elke keer weer een nieuwe ontdekking. Joost Goutziers Bron: Loonse en Drunense Dui nen, onder redactie van Piet de Jongh. Uitgave: Natuurmonu menten. hoeft ze alleen maar het wonder van de natuur te laten zien. Dan krijg je vanzelf interesse en aan dacht voor de kleinste beestjes", vertelt vrijwilliger Albert Smeets. De Wulp trok vorig jaar naar schatting ruim 23.000 bezoe kers. Aan wandelingen onder leiding van gidsen namen onge veer 4000 mensen deel. „Mensen maken hier eerst kennis met de natuur. Ze zien dat een gewoon zandpad al waardevol is voor de natuur. Daardoor krijgen ze res pect voor de natuur." Het bezoekerscentrum van het Nationaal Park de Loonse en Drunense Duinen zal naar schatting jaarlijks 20.000 be zoekers trekken. Er komen veel meer mensen naar het natuur gebied, maar die zullen niet al lemaal naar het bezoekerscen trum komen. „Wij verwachten dat het voor-al mensen zal trek ken van wat verder weg, die zich daar willen oriënteren", zegt Hein van Maar, secretaris van het overlegorgaan. Schoolkin deren zijn de tweede doelgroep. Zij moeten vooral op ontdek kingstocht in de educatieve tuin. Het duurt overigens nog wel even voor het bezoekerscen trum in de buurt van café De Kleine Efteling in Kaatsheuvel een plekje krijgt. Het gehucht Giersbergen krijgt een subcen trum, maar dat is nog toekomst muziek. Bij horecagelegenhe den aan de zuidkant van het park komen voorlopig informa tiepunten. Margot Buteyn Een ruiter galopeert door het duinengebied. De Wulp in Neerpelt (België) staat model voor het bezoe kerscentrum dat De Loonse en Drunense Duinen krijgt. Groe pen kinderen moeten er vooral zelf de natuur kunnen ontdek ken. Een lepel om daarmee in de composthoop te wroeten, een loepenpotje om kleine beestjes in te doen en goed te bekijken. En nog veel meer attributen zit ten in de 'gezinstas' waarmee ouders en hun kinderen de edu catieve tuin bij bezoekerscen trum De Wulp in Neerpelt, net over de Belgische grens, kunnen betreden. De tuin is een belangrijk onder deel van het centrum. Dat is ook wat de leden van het overlegor gaan van Nationaal Park de Loonse en Drunense Duinen agrariër Cornelis Martens. In de jaren daarna verwierf Natuur monumenten grote en kleine stroken bos en stuifzandgebied. Om prijsopdrijving tegen te gaan, werd daaraan weinig ruchtbaarheid gegeven. Nu be staat het Nationaal Park uit 3.500 hectare. Waar stuifzand in de Middel eeuwen een bedreiging was voor de bewoners van het gebied, daar probeert Natuurmonu menten het mulle zand nu te be houden. Dat wil de vereniging bereiken door de groei van heide een halt toe te roepen. Afgelo pen jaar nog is geëxperimen teerd met een kudde schapen. In de Eerste Wereldoorlog von den in de duinen grootscheepse militaire oefeningen plaats. De Duitse Wehrmacht bestempelde in de Tweede Wereldoorlog de duinen tot afgesloten militair gebied. Na de bevrijding gold het natuurgebied decennia lang als oefenterrein voor het Neder- Oude tijden herleven in het bakkerijmuseum. Het Warme Land in Hattem bestaat een kwart eeuw. Reden voor een feestje, vindt men. Maar eigenlijk is het 'altijd feest' in het bakkerij museum. Zeker voor kinderen. Over broodhengsten, kunstenaars en de takkenbosoven. Kortom, over ambachtelijk genieten. Hij geeft het volmondig toe. Af en toe is het Nederlands Bakke rij museum in Hattem stoffig. Pardon? Ja, stoffig. Maar dan letterlijk. Als de stenen in 'Het Pand' het tarwe malen, waar mee later het deeg wordt gemaakt en weer later bakde- monstraties worden gegeven. „Nadien kost het me toch een tijd om al dat stof op te ruimen." Ooit liepen er koeien rond. En paarden. En varkens. En daar voor nog, werd hier munitie de poorten van Hanzestad Hattem binnengerold. En nu? Nu is het een mini-amfitheater, een paar meter onder de grond. Waar kin dervriend bakker Fred demon straties geeft. En mensen zelf het deeg mogen kneden. Omdat het bakkerij museum niet stoffig is, maar modern. Dus moet je het bakken beleven. Want dan voel je het ambacht. En ruik je het. Het is de insteek van het museum dat 25 jaar geleden door Wim Barendsen is opge richt. Het ambacht van bakker stierf langzaam maar zeker uit en daarmee dreigde ook de ken nis over het bakproces verloren te gaan. Dat mocht niet gebeu ren, vond Barendsen. Dus begon hij uit hobbyisme een Creatief Centrum voor de Bakkerij Kleinschalig, met beperkte ope ningstijden. Maar wel succes vol. Zo succesvol zelfs dat een kwart eeuw later het - ondertus sen tot bakkerijmuseum Het Warme Land omgedoopte - cen trum is uitgegroeid tot bestbe- zocht museum van Hattem. En grootste in zijn soort. Maar wat vindt de bezoeker er? Welnu, veel. In de twee ruime, oude stadsboerderijen waarin het museum is gevestigd, wordt al les over brood en banket uit de doeken gedaan. Van prehistorie tot nu, met vooral veel aandacht voor grootmoeders tijd. Zo vind je er een bakkerijtje uit het ein de van de negentiende, begin van de twintigste eeuw. In een takkenbosoven demonstreert bakker Wim het traditionele bakken. En je vind er bakvormen, brood- fietsen, alles over beschuit, cho cola, ijs en nog veel meer. Alle maal bedolven onder die echte geur van rijzend deeg. Voor de oudere bezoekers, zegt directeur Jan-Erik Barendsen (zoon van oprichter Wim), is de collectie van het bakkerijmuse um een feest van herkenning. „Ze zien veel dingen terug die in hun jeugd nog gewoon waren, zoals het roddelbankje in het bakkerijtje, waar de vrouwtjes hun nieuwtjes uitwisselden ter wijl ze wachtten." Voor de jong ste bezoekers daarentegen, zegt hij, is het een bewustwording. „Zeker voor die uit het westen. Die denken dat het brood aan de bomen groeit. Hier zien ze dat dat niet zo is." Loodzwaar Middels de collectie, en vooral via demonstraties, geeft Het Warme Land een compleet beeld van het ambacht. „Maar we waken er wel voor om het te romantiseren. Bakker was een loodzwaar beroep. Voor dag en dauw uit bed, bakken, verkopen en het op de bakkersfiets bij de klanten thuis brengen. Ik geef het je te doen. Veel mensen ver geten dat, maar ik denk dat de huidige bakkers in hun handen mogen knijpen dat ze nu wer ken, en niet honderd jaar gele den." Barendsen junior kent de verha len. Over de broodhengsten, zo als de broodbakkers in het ver leden werden genoemd. „Het waren woeste kerels." En over banketbakkers, „de kunste naars onder het bakkersvolk. Altijd in de weer met vormen, kleuren, versieringen." En hij kent de liefde, zegt hij. „Ik kom uit een echte bakkersfamilie. Heb zelf ook de bakkerij oplei ding gedaan. Maar ja, ik kan hier meer m'n ei kwijt dan in een winkel." Harold de Haan Het bakkerijmuseum Het Warme Land, Kerkhofstraat 13 in Hat tem, is open van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur. In alle schoolvakanties is het museum ook maandags geopend. De entreeprijs bedraagt 3,60 voor volwassenen en 2,30 voorkinde ren van vier tot en met dertien jaar. Het museum kent verscheidene arrangementen, waarin ook veel aandacht voor de kinderen. Voor meer informatie: www.bakkerijmuseum.nl en tel. 038-4441715.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35