Zieken verzorgen of naar scherven speuren Over eten, slapen en winkelen in wereldsteden iMsaiili!a fail A r*LJJL [^WJMl|OiS|®JSif 1 s zaterdag 1 juni 2002 Een actieve vakantie, maar dan anders. Dus geen pottenbakken in de Provence of overleven in de Ardennen, maar de handen uit de mouwen steken op de Zonnebloemboot. Drie reizi gers over hun bijzondere va kanties. Zoveel vakantiegangers, zo veel verschillende wensen. Zweert de een bij lekker luieren op het strand, een ander ver kiest bergwandelen of zeilen op het IJsselmeer. Er is ook nog een, aanzienlijke kleinere, groep va kantiegangers die een reis kop pelt aan liefdadigheidswerk, hobby of studie. Zo is Nettie Dullemond al enke le keren meegevaren op het schip van De Zonnebloem. De dialyseverpleegkundige uit het MST in Enschede doet dat deels in werktijd, maar ook gedeelte lijk in eigen tijd.Officieel ga ik mee voor de begeleiding van nierpatiënten die tijdens hun vakantie gedialyseerd moeten worden. De Nierstichting huurt als het ware enkele hutten aan boord van het Zonnebloem schip en biedt die weer aan aan patiënten. Een van de hutten wordt geheel ingericht als dia lysecentrum." „Waarom ik dit werk doe? In de eerste plaats natuurlijk voor de patiënten die nu ook eens op va kantie kunnen. Maar ook wel een beetje voor mijzelf, want je krijg er zoveel voor terug. De mensen zijn echt blij en dank baar. Vaak krijg ik aardige briefjes en kaarten na afloop. Ik ben dan ook zeker van plan deze vakanties voort te zetten. Dit jaar sla ik even over omdat ik het privé te druk heb. Ik vind namelijk wel dat je zelf goed in je vel moet zitten als je meegaat als begeleider." „Zo'n reis is fysiek en psychisch vrij zwaar, je moet over behoor lijk wat uithoudingsvermogen beschikken. Het is belangrijk dat je jezelf kunt openstellen voor de patiënten, en niet met je eigen problemen aan boord stapt, dat kan echt niet. Die mensen zijn op vakantie en wil len vaak hun verhaal kwijt. Daar ben je dan ook voor. In principe houd ik me alleen met de dialyses bezig, maar indien nodig spring ik natuurlijk ook elders bij. Je zit zes dagen op een boot, dan kun je je niet afslui ten. Je moet met iedereen om gaan." De Zonnebloem is constant op zoek naar verpleegkundigen voor het begeleiden van dag tochten en vakanties. Over welke capaciteiten moeten be geleiders beschikken? Nettie Dullemond: „Om vakanties te begeleiden moet je goed kunnen luisteren, observeren en dingen aanvoelen. Heeft de gast het naar de zin, wil iemand een praatje maken of juist niet? Der gelijke zaken zijn voor de reizi gers minstens zo belangrijk als de medische begeleiding. En voor mij maakt het zo'n vakan tie ook heel bijzonder." Heel bijzondere vakanties zijn er niet van zich vol overgave op de scherven te storten. „Helaas zijn in het weekeinde de musea gesloten, dan kunnen we niet werken. De vrije dagen gebrui ken we voor excursies in de om geving, de Nijlmonding of El Alamein. Interessant en niet toeristisch. De piramides heb ik ook gezien en zelfs stiekem be klommen, een keer overdag en een keer 's nachts bij vólle maan. Na twintig meter zien ze je van af de grond hiet meer. En sta je eenmaal boven, dan heb je zó'n fantastisch uitzicht, alsof je in een vliegtuig zit." Tempelcomplexen „Zuidelijker dan Sakkara ben ik nooit geweest. Gewone toe risten bezoeken juist de grote tempelcomplexen langs de Nijl, maar mij trekt dat niet zo. Al die kolossale, imponerende beelden die je het gevoel moeten geven hoe machtig de farao's waren en hoe nietig de gewone mens. Ik heb niet de behoefte dat te zien Iets zien van de omgeving wilde Froukje Verschoor wel. Zij be sloot in een opwelling mee te gaan met een buurvrouw, die haar studie Spaans in de prak tijk wilde testen. Zelf had Froukje nimmer onderricht in de Spaanse taal gehad, was zelfs nog nooit in Spanje geweest. Toch tekende ze in op een acht daagse taalreis van Studytravel naar Salamanca. Vier dagen gingen 'verloren' aan de busreis, de vier overgebleven dagen werden 's morgens ingevuld met lessen en 's middags met leerza me excursies. Tijd voor een ter rasje of om souvenirs te kopen had ze nauwelijks. Toch ziet Froukje met genoegen op haar reis terug. „Wil je echt wat van de taal op steken, dan moet je de hele dag les nemen. Wij wilden echter ook nog iets van de omgeving zien en kozen daarom voor een combinatie, 's Morgens om half negen naar de klas, waar we tot twaalf uur les hadden. Daarna lunchen en dan een excursie. Overigens gingen die uitstapjes ook in het Spaans. Tijdens een rondleiding door Salamanca ging een Spaans sprekende gids mee. Het is een prachtige stad, maar wat elk gebouw precies is weet ik nog steeds niet. Hoeft ook niet, daar zijn reisgidsen voor. Een groot voordeel is datje bij een gastgezin verblijft. Je bent zo wel gedwongen steeds Spaans te spreken." Mevrouw Verschoor constateert dat het hoe dan ook een voordeel is een vreemde taal in het betref fende land te leren. „Je hoort en ziet het de hele tijd om je heen, je wordt er als het ware in onder gedompeld. Ik heb ook zeker iets opgepikt, kan goedendag zeggen en koffie bestellen." Een taalreis is voor Froukje ze ker voor herhaling vatbaar. „Al leen zou ik dan eerder kiezen voor het opfrissen van een taal die ik reeds behoorlijk beheers, zoals Engels of Frans. Ook zou ik dan een langere vakantie wil len, drie of vier weken. En ik zou niet meer de helft van de reis in de bus willen doorbrengen." I" Alice Plekkenpol Niet de piramides, maar oude potscherven vormen de hoofdmoot van de vakanties die Arnold Enklaar in Egypte doorbrengt. Begeleiders van Zonnebloemvakanties moeten goed in hun vel zitten om de reizigers een zo plezierig mogelijke tijd te bezorgen. Het schip 'De Zonnebloem' wordt ingezet voor de populaire Rijnreizen. minder begaafde pottenbak kers werd en gekopieerd. „Dat gepuzzel maakt dit werk zo in teressant", meent Enklaar. „Het onderzoeken van oude vazen en scherven verveelt nooit, het is heerlijk, absoluut genieten! Minder geniet hij soms van de houding van Egyptische muse umdirecteuren of conservatri ces, die zich af en toe weinig co- operatief opstellen. „Ik zocht eens een bepaalde vaas, en kreeg te horen dat die in het museum in Suez stond. Dus nam ik de nachtbus naar Suez. Ik kwam gebroken aan, om daar vervol gens te vernemen dat er in Suez helemaal geen museum is. Wel had de vaas in een soort cultu reel centrum gestaan, maar al snel was het object overge bracht naar het Egyptisch Mu seum in Cairo. Toen ik daar ein delijk arriveerde, ging mijn vliegtuig." Hoewel het soms lijkt dat de Egyptenaren slordig omsprin gen met hun oudheden, wordt alles streng geregistreerd. Een souvenir meenemen naar huis is er dan ook niet bijEnklaar krijgt de reis- en verblijfskosten vergoed, de tijd die hij er in steekt niet. Dat weerhoudt hem er ook voor archeoloog Arnold Enklaar. Hij brengt zijn vrije weken door in de magazijnen van Egyptische musea, speu rend naar scherven. De liefde voor eeuwenoude vazen gaat ver. „Ik kan mij geen ander soort vakantie voorstellen dan in Alexandrië. Al jaren lang ga ik daar naar toe, meestal enkele werken per jaar, soms een paar maanden zoals deze zomer. En dan onderzoek ik objecten die in de depots liggen opgeslagen, maar nog nooit in kaart zijn ge bracht." Enklaar maakt deel uit van een internationaal, overwegend Frans team deskundigen. Ieder een heeft zijn eigen taak. Som mige archeologen en antropolo gen houden zich bezig met het blootleggen van onderaardse begraafplaatsen, andere catalo giseren gevonden objecten en publiceren daar later over. Vorig j aar heeft de tv-zender Discove ry een documentaire gemaakt, waarin ook Enklaar optreedt. De film is inmiddels op de Fran se televisie te zien geweest en komt mogelijk in een later sta dium in Nederland op de buis. Af en toe doet het team ontdek kingen. Zo bleek dat in Alexan drië gevonden as-urnen in Kreta waren gemaakt, door de Grieken overgevaren naar Egypte waar ze vervolgens door De Zonnebloem is vrijwel constant op zoek naar verpleegkundigen die vakanties en dag tochten willen begeleiden. Het gaat onder meer om Rijnreizen. Wie interesse heeft in vrijwilli gerswerk kan een informatiepakket aanvragen bij De Zonnebloem, Postbus 2100,4800 CC Breda, tel. 076-5646362, www.zonnebloem.nl Diverse touroperators bieden taalreizen naar het buitenland aan, meestal Engeland, Frankrijk, Duitsland en Spanje. Soms gaat het om speciale studentenreizen. Wie daar geen trek in heeft kan beter van tevoren informeren naar de groepssa menstelling. Sommige touroperators zijn niet bij de SGR en/of ANVR aangesloten, hetgeen niets over de kwaliteit hoeft te zeggen. Wel aangesloten zijn onder anderen deze reisorganisaties: EF Education, tel. 020-5745484. Lexton Taalreizen, tel. 0162-485030, www.lexton.nl Studytravel, tel. 024-3888666, www.studytravel.com Vinea Vakanties, tel. 0515-469777, www.vinea.nl (tot 20 jaar). Overige aanbieders: Adelante Taalreizen, tel. 053-4308715 (alleen Spaans). Don Quijote, tel. 010-4763533, www.donquijote.org (vooral Spaans) Interlanguage, tel. 010-4777455, ww- w.interlanguage.nl (o.a. speciale ouderenreizen) Plus Reizen, tel. 030-2341312, www.plustaalrei- zen.nl (vanaf 18 jaar). Uitgeverij mo'media uit Breda ver raste ons al eerder met de shop pen-en-eten gidsjes over zeven wereld steden: Parijs, New York, Barcelona, Berlijn, Amsterdam, Londen en Ant werpen. Daar is nu een nieuwe uitgave aan toegevoegd, Kopenhagen, terwijl tegelijkei-tijd de eerdere edities geheel zij n herzien en tevens in een nieuw j asj e zijn gestoken. Beperkten de eerdere boekjes zich tot winkelen en eten, nu zijn ook adressen van hotels toege voegd. Shoppen-eten-slapen, derhal ve. De meeste aandacht gaat in eerste instantie natuurlijk uit naar het gidsje over New York. Wat staat erin over het dramatische einde van de Twin Towers en NY's jongste attractie: Ground Zero? Nu, dat valt tegen. In de inleiding geen woord daarover, op het overzichts kaartje verwijst een aantal pijltjes naar sinds 11 september 2001 gesloten me tro-stations en op de detailkaart van Lower Manhattan staat slechts former site of wtc. Natuurlijk, Ground Zero heeft weinig met shoppen, eten en slapen te maken, maar voor een actuele gids over een stad, waar voortdurend activiteiten plaatsvinden (herdenkingen, concer ten, tentoonstellingen enzovoorts) die een relatie hebben met de gebeurtenis sen van die 1 le september, is zo'n omis sie onwaarachtig. Alsof het niet heeft plaatsgevonden. Manhattan Dit gezegd hebbend, moet tegelijker tijd worden vastgesteld dat de samen stellers van de gidsjes er (opnieuw) in geslaagd zijn telkens met 200 adressen te komen van, in hun ogen, opmerkelij ke winkels, eigenzinnige restaurants en bijzondere hotels. Let wel: de geselecteerde plekjes om vatten in geen van de steden de gehele stad, het gaat steeds om een aantal wij ken. En het boekje over New York speelt zich zelfs geheel in Manhattan af, wat overigens netjes op de flap en in de inleiding wordt vermeld. Door de persoonlijke selectie - en het commen taar - zijn de boekjes een nuttige aan vulling op de weliswaar meer comple te, maar doorgaans ook traditionelere gidsen. Er staan meer dan genoeg ver rassende tips in. De ANWB heeft onder de titel Metro City Guide vier handzame pockets op de markt gebracht over New York, Ro me, Berlijn en Parijs. De gidsjes ver schenen vorig jaar bij de Duitse uitge verij Grafe und Unzer Verlag in München en zijn derhalve een vertaling (van Joost Zwart). In tegenstelling tot mo'media heeft de ANWB wel meer moeite gedaan het gidsje over New York enigszins te actualiseren. Ground Zero staat keurig in de index en op de diverse kaartjes, niettemin opent het boekje met een foto van de Twin To wers. En geen foto daarentegen van het gapende gat, zoals hierboven al gezegd, een van NY's grootste trekpleisters van dit moment. En daar waar mo'media de lezer erop attendeert dat hun boekje over New York uitsluitend Manhattan omvat, laat de ANWB dat helaas na, terwijl hun Metro Guide New York toch ook niet veel verder komt. De boekjes over Rome, Parijs en Berlijn zijn in elk geval completer. Zoals de titels al sug gereren dient bij de ANWB-gidsjes steeds de metro als basis voor uitstap jes en andere bezoekjes. Een logische keuze omdat de meeste bezoekers deze vorm van openbaar vervoer zullen ge bruiken. In elke gids is een uitvouwba re metrokaart opgenomen. Op de ene kant voor bezienswaardigheden over dag - met musea, winkels, hotels en dergelijke - op de andere kant voor ac tiviteiten in de nachtelijke uurtjes - met bars, nachtclubs, theaters en res taurants. Een idee dat overigens niet nieuw is, maar daarom niet minder nuttig. Gerard Chel Shoppen, eten, slapen. Een serie van acht gidsjes van uitgeverij mo'media, Breda. 220 blz, 13,95 euro. ISBN Ko penhagen 90-5767-069-0, Londen 90- 5767-070-4, Parijs 90-5767-072-0, Amsterdam 90-5767-065-8, Berlijn 90- 5767-068-2, Antwerpen 90-5767-066- 6, Barcelona 90-5767-067-4 en New York 90-5767-071-2. Zie ook www.mo- media.nl. Metro City Guide, vier gids jes over New York (ISBN 90-18-01447- 8), Parijs (ISBN 90-18-01445-1), Ber lijn (ISBN 90-18-01446-X) en Rome (ISBN 90-18-01448-6) van de ANWB, Den Haag. 192 blz. 9,95 euro. Zie ook www.anwb.nl J"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33