Koningin die niet van mensen houdt Bloedwraak trekt een spoor van ellende door Albanië PZC Los Queen Elizabeth II 29 zaterdag 1 juni 2002 Vijftig jaar zwaait konin gin Elizabeth II de scep ter over het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brit- tannië en Noord-Ierland. Dat jubileum wordt dit weekeinde in heel het land gevierd met veël muziek en straatfeesten. Begin dit jaar nog vreesde menigeen een mislukking van het jubile umjaar wegens vermeende desinteresse van het volk. Maar tijdens een toernee door het land trekt de vorstin steeds grote drommen en thousiaste burgers. Na een aantal duistere jaren schijnt de zon weer boven Bucking ham Palace. De 76-jarige vorstin geniet groot respect onder haar onderdanen. Vijf jaar geleden verkeerde het koningshuis in diepe crisis. Prinses Diana, vervuld van diepe haat jegens alles wat naar Buckingham Palace rook, was in Parijs tragisch om het le ven gekomen. Terwijl het volk zwolg in verdriet om zijn Queen of Hearts, liet koningin Eliza beth vanuit haar Schotse bui tenverblijf niets van zich horen, behalve dan dat ze aanvankeli j k weigerde de vlag op Bucking ham Palace op halfstok te han gen, om de simpele reden dat zulks niet tot de traditie behoor de. 'De mensen in het land', opge stookt door de boulevardbla den, reageerden woedend op de kille koningin, die uiteindelijk eieren voor haar geld koos en alsnog in het publiek verscheen. Ze werd weliswaar niet wegge hoond, zoals sommigen zelfs vreesden, maar riep toch ook niet meer over zich af dan een schamel applausje. Sindsdien is het louter crescen do gegaan met de populariteit van de koningin. Grote schan dalen zijn de familie bespaard gebleven, ze past zelfs haar stijl wat aan aan de tijd. Zo heeft ze zowaar een pub en een McDo nalds bezocht, en vertoonde ze zich vorige week op een hippe receptie waar ook wild volk rondliep, zoals de Rolling Sto nes Mick Jagger en Keith Ri chard. Dit weekeinde treedt in haar paleistuin zelfs Ozzy Os- boume op, oud-frontman van de met de satan koketterende popgroep Black Sabbath, en be paald geen oude adel. De dood van zowel haar zuster Margaret als haar moeder eer der dit jaar, heeft de populari teit van de koningin evenmin kwaad gedaan. 'Queen of Hearts' zoals de pu- bliciteitsbeluste Diana zal Eli zabeth nooit worden, daarvoor is ze een te afstandelijke per soonlijkheid. Nog steeds vindt een meerderheid van de bevol king dat ze niet goed doorheeft wat er in de hedendaagse maat schappij leeft. Maar verschil lende onderzoeken wijzen ook uit, dat een overweldigende meerderheid van de burgers van mening is dat de koningin zich al die vijftig jaar goed of uitste kend van haar taak heeft gek weten. Zonneklaar is ook waarom de koningin zo gerespecteerd wordt. Om met een van haar biografen, Graham Turner te spreken: ,,Geen staatshoofd ter Koningin Elizabeth II, geschilderd door Julian Freud, 2001 wereld kan op tegen haar bijna obsessieve plichtsgetrouwheid en de gratie waarmee ze al haar taken heeft vervuld. Ze is de ul tieme professional." Storm, regen of hagelbuien tij dens een demonstratie van oude ambachten? De koningin geeft geen kik. Nimmer verzaakt zij. Tijdens haar vijftigjarig bewind heeft ze 251 staatsbezoeken af gelegd aan 128 landen, 380.000 telegrammen verstuurd, gepo seerd voor 120 portretschilders, bijna 400.000 ridderordes ver leend, meer dan een miljoen burgers ontvangen op haar jaarlijkse tuinrecepties, nog miljoenen meer burgers de hand geschud, en dagelijks gemid deld drie rode koffers met staat stukken doorgeworsteld en on dertekend. Een van haar oud- privésecretarissen.Niets liet haar van haar plichten afhou den. Binnen een of twee dagen nadat ze was bevallen, vroeg ze alweer om een koffer met stuk ken". Plichtgetrouwheid, consisten tie en volharding zijn sleutel woorden in iedere accurate be schrijving van haar bewind. Terwijl om haar heen de huwe lijken van haar kinderen in dui gen vielen, schoondochter Fergie aan een teen van een min naar zoog en zoon Charles het liefst een tampon in het slipje van zijn minnares Camilla Par ker Bowles was, ging koningin Elizabeth onverdroten en uiter lijk onaangedaan voort met het doorknippen van linten en do pen van schepen. Die stabiliteit is niet alleen ui terlijke schijn. In antwoord op de vraag of de koningin ook ge schokt was door de dood van Diana, zei een naaste medewer ker tegen biograaf Turner: „Ge schokt? De koningin is simpel weg niet in staat om geschokt te zijn." Koningin Elizabeth is namelijk opgevoed op de ouderwetse wij ze van de Britse 'upperclassdie van de 'stiff upperlip'. Ze ver mijdt ergens emotioneel bij be trokken te raken. Immers: wie zijn gevoelens toont, toont ook zijn zwakheden, opinies en vooroordelen, en dat kan een vorst zich niet veroorloven. Ze heeft daarbij haar karakter mee. Volgens Turner heeft zij 'de geest van een man, die niet wordt gedreven door emotie, maar door calculatie'. Ze is ook niet in staat vrouwen babbeltjes te voeren, kan bot zijn tegen tafelgenotes die dat wel doen, en beweegt zich liever in gezelschap van mannen, met wie zij uitgebreid kan bomen over haar paarden of honden. Ze heeft het niet op zieken en ge handicapten en ze opent dan ook alleen een ziekenhuis als het echt niet anders kan. Een licha melijke aanraking, op het geven van een hand of een luchtkus aan een familielid nais er even min bij. Ze zal nooit spontaan een kind op schoot nemen, of een peuter over de wang aaien. Wel schijnt de koningin een goed ontwikkeld gevoel voor humor te hebben, en weet ze in kleine kring de lachers op haar hand te krijgen met imitaties van bijvoorbeeld Margareth Thatcher en andere politici. Toch is zij over het algemeen zeer formeel en is het moeilijk tot haar door te dringen. Zelfs haar kinderen moeten voor haar buigen als zij binnenkomen en iedereen in haar gezelschap mag pas gaan slapen, nadat zij naar bed is gegaan. „Je vergeet in haar gezelschap geen mo ment dat ze koningin is", zei een voormalige privé -secretaris. Dupe Haar.kinderen zijn volgens vele getuigenissen de dupe gewor den van haar formaliteit en van de prioriteit die zij gaf aan het koningschap en haar dieren, bo ven het moederschap. Emoties tonen was taboe voor de kinde ren, problemen moesten ze zelf oplossen. Toen kroonprins Charles en prinses Anne in 1953 nog peuters waren gingen ko ningin Elizabeth en prins Philip een half jaar op staatsbezoek in hun Britse wereldrijk, de kinde ren thuis latend. Toen ze terug kwamen kon er geen kusje van moeder af, maar moesten ze het doen met een handdruk. Menselijke warmte bewaart ko ningin Elizabeth vooral haar paarden en haar corgi's, een soort hond waarmee ze zich voortdurend omgeeft. Sir John Miller, voormalig hoofd van de koninklijke stal len: „Ik denk dat ik wel kan zeg gen dat hare majesteit dieren prefereert boven mensen, al is het alleen al omdat ze niet zo veel praten." En een anonieme privé-secreta- ris tegen biograaf Turner: „Als de koningin slechts de helft van de aandacht had gehad voor het opvoeden van haar kinderen, dan zij heeft besteed aan het fokken van haar paarden, zou haar koninklijke familie niet de puinhoop zijn die zij nu is." Harm Harkema Zuid-Afrika Soms lijkt de tijd nog wèl stil te staan. Zoals op zondag morgen in Monumentpark, een echte Afrikaner wijk in het oos telijk deel van Pretoria. De Ne- derduitsch Hervormde Kerken zitten vol. Er wordt gezongen en gebeden tot de strenge God, die de Boeren had uitverkoren om het Beloofde Afrikaanse Land te bevolken. Na de kerk worden 'melktart' en 'koeksisters' gekocht.De boer met de vouw scherp in het ruit jesoverhemd. De jongens zijn mannetjes in grijze broek en wit overhemd; de meisjes kleine poppen met iets te veel kant. En de vrouwen lijken allemaal op Evita Bezuidenhout, de creatie van cabaretier PieterDirckUys: te verzorgd, te veel lak, te veel make-up, te grote bril.De gebal semde look,die bij ons in de ja ren zestig ook in zwang was. Maar dat er wat verandert is ze ker. De Spar is bijvoorbeeld open. En wel tot acht uur 's avonds, de hele week. Er is nog wel een herinnering aan de strenge moraal van de Afrika ners, want alcohol zit achter een groot ijzeren hek. Nergens mag in Zuid-Afrika op zondag alco hol verkocht worden, en men houdt zich er aan! Overigens zal die alcohol wel rijkelijk vloeien als men na de kerk en de koffie om één uur rond de 'braai' staat Maar de zondagmorgen even niet meegerekend, gebeurt er wel degelijk het een en ander in de Afrikaner gemeenschap. Men komt namelijk LOS. Dat wat God eeuwenlang verboden heeft, blijkt zoet te smaken. Het is te zien aan het uitgaansleven, de kleding. In kranten staan contactadvertenties, en bieden 'horny houswives', 'male's en zelfs 'she-male's' hun diensten aan. 'Massage Studio' in de Pre- toriusstraat heeft 'rainbow la dy's' in de aanbieding en is ge opend op.... zondag. „De Afrikaners gooien de kete nen af", zegt een bevriendepsy- choanalist. „Het is heel interes sant wat ik allemaal op de bank krijg dezer dagen." Seks staat centraal. Er wordt volop vreemd gegaan, wat resulteert in veel echtscheidingen. Expe rimenteren, in de rest van de we reld vooral een kenmerk van de jaren '60 en '70, is het credo. Zelfs de nationale televisie zendt beelden uit van huisvrou wen die les krijgen in lapdance en striptease ten einde hun man te behagen - en ze vertellen het voor de camera! Hetero's tasten de grenzen af, maar ook homo's - de 'moffies' - zijn massaal uit hun schulp gekropen. „Er is een revolutie gaande", zegt één van hen. En hij heeft gelijk. Het is een ironie, hoewel de psycho- analist het juist heel goed ver klaarbaar vindt: de bevrijding van de zwarte massa heeft ge leid tot de seksuele bevrijding van hun voormalige witte on derdrukkers. En dat moet uit eindelijk winst opleveren voor het nieuwe Zuid-Afrika. Eelco van der Linden daar te komen zou hij vijf kilometer moeten lopen en ik ben bang dat hij vermoord wordt. Daarom blijft hij binnen." Mersad is niet de enige die gedoemd is tot analfabetisme. Elf andere kinderen moeten ook uit het vizier zien te blijven van op wraak beluste dorpelingen. In totaal heb ben 72 familieleden, in hoofdzaak mannen, 'huisarrest'. Dat laat aan de vrouwen de zware taak om de tabaksplanten en de fruit bomen te cultiveren, maar ook zij voelen zich niet veilig. De vrouwen wagen zich niet buiten de eigen akkers, en de oogst wordt naar de markt getroond door de oudste van het stel. „Ik ben zestig", grijnst Besmira, „te oud om nog gedood te worden." Bloedwraak is een lange traditie in het ver pauperde Noord-Albanië. De communisten maakten een einde aan het fenomeen, maar na hun val in 1990 werden de geweren snel weer opgepoetst. Hoeveel mensen het slachtoffer van bloed wraak zijn geworden, valt moeilijk te zeg gen. In statistieken doet de politie niet. Maar volgens Emir Spahija heeft de bloed wraak in Albanië sedert 1990 meer levens genomen dan de oorlog in Kosovo, waarvan het dodental op vier- tot achtduizend wordt geschat. Als hulpverlener bij de Unie van Vredes MissionarissenpoogtSpahija met ruim dui zend collega's te bemiddelen tussen ruziën de families. De organisatie wist 1.522 keer een 'staakt-het-vuren' tot stand te brengen, maar desondanks zijn er steeds meer fami lies die uit vrees voor bloedwraak hun huis niet meer kunnen verlaten. vijftiende eeuw poogde een dam op te wer pen. Hij stelde de Kanun op, een gedragsco de. De Kanun was een verbetering ten opzichte van de heersende chaos, omdat hij nauw keurig bepaalde onder welke omstandighe den bloedwraak toegestaan was. Maar de code, die 1263 paragrafen omvat, was ook in de middeleeuwen al nauwelijks verlicht te noemen. Paragraaf 57 degradeert de vrouw tot 'een zak, gemaakt om stand te houden zolang ze leeft'. Deze zak moet het niet in haar hoofd halen overspel te plegen, want dan gebiedt de Kanun: „Nadat hij haar heeft kaalge schoren en ontkleed, werkt de man zijn vrouw het huis uit en drijft haar met een zweep voor zich uit door het hele dorpVer volgens doodt hij haar met de bruidsschats kogel die hij speciaal voor dat doel van de ouders van de vrouw heeft gekregen. Als hij haar op heterdaad betrapt, kan de man er ook voor kiezen zijn overspelige vrouw en diens amant ter plekke te doden Daarbij hebben de nabestaanden van het overspelige paar niet het recht bloedwraak te nemen op de schutter. Sterker, zij moeten de schutter zijn kogels vergoeden. Dat de Kanun anno 2002 weer in zwang is, noemt Emir Spahija 'ronduit verbijste rend'. Maar erger nog is dat de meer liberale paragrafen ervan worden genegeerd. De hulpverlener: „Volgens de Kanun zijn kin deren tot vijftien jaar en vrouwen gevrijwaard van bloedwraak. De eerste 24 uur na de moord moet de hele mannelijke familie van de moordenaar binnenblijven. Noord-Albanië geldt als de minst toe gankelijke streek in Europa. Daardoor overleefden er tradities die elders op het continent sedert de middeleeuwen tot het verleden behoren. Een daarvan is de bloed wraak, die sinds de val van het communis me een spoor van misère heeft getrokken. Anno 2002 kunnen duizenden families hun genotificeerde huizen niet meer verlaten uit angst voor de kogel. Aan het einde van de stoffige zandweg lig gen enkele boerderijen verscholen tussen geurende velden. In het westen glinstert het Shkodra Meer, een wonder der natuur. Oos telijk bieden ongenaakbaar oprijzende ber gen beschutting tegen de klimatologische nukken van het binnenland. Weinig boerde rijen zijn tegen een zo majestueus decor ge bouwd. Maar voor 72 bewoners ervan, leden van de familie Lacajbetekent dat weinig. Zij zijn al ruim drie j aar niet meer buiten ge weest. Het noodlot sloeg toe nadat één van hun zo nen, de 24-jarige Ajron, twee van zijn kame raden had doodgeschoten. De Lacaj's wis ten wat dat betekende. De families van de twee slachtoffers zouden niet rusten voor dat zij wraak hadden genomen. Ajron, de moordenaar, was sinds die bloedige 31ste mei 1998 de bergen in gevlucht. Hij was nooit meer gezien. Daarmee werden zijn bloedverwanten doelwit. Ismet (34) stelt zijn zoontje voor, Mersad. „Hij is acht jaar oud, maar hij kan lezen noch schrijven.", zegt Ismet. „Hij heeft nog nooit een school van binnen gezien. Om Daarna hoeft alleen het gezin van de moor denaar thuis te blijven, en na een maand al leen nog de moordenaar zelf. Maar tegen woordig houdt niemand zich nog aan die beperkingen." Het keerpunt was 1997, toen het land in chaos werd gedompeld en het volk stormliep op de wapenopslagplaatsen van het leger. „Voor die tijd was 95 procent van de moorden in overeenstemming met de Kanun", zegt Spahija. „Maar sindsdien wordt zelfs de code niet meer gevolgd. Een paar dagen geleden namen twee zussen wraak door een zestien jarige jongen te ver moorden. Dat was in Albanië nog nooit ver toond." In Aliaj, het dorpje tussen het meer en de bergen, is de oude Raustem Lacaj het roe rend eens met de woorden van de hulpverle ner. „Als mijn zoon was gedood, had ik al leen de moordenaar vogelvrij verklaard", zegt hij„Het is niet juist om een hele familie te dwingen binnen te blijven." De vete heeft het dorp, 1.200 zielen, tot op het bot gespleten. Buren van de Lacaj 's sym pathiseren met hen, en waarschuwen als verdachte lieden het zandpad op komen. Maar anderen hebben partij gekozen voor de op wraak beluste families. Maar het wrangst is de vete misschien nog voor Ermenis, een zus van een der vermoor de jongens. Ermenis had de pech getrouwd te zijn met een van Lacaj 's, toen de moorden plaatsvonden. Omdat ze nu de naam Lacaj draagt, moet ze ook binnen blijven. En geen van haar zes zonen gaat naar school. Cees van Zweeden Huisarrest voor de gebroeders Lacaj „Ik ben 37 jaar oud, en begin nu al mijn haar te verliezen. Dit is geen baan", zegt Spahija. „We boeken een enkele keer succes, maar het geweld neemt hand over hand toe." Bloedwraak was in de vroege middeleeu wen op de Balkan een wijdverbreid feno meen. De traditie overleefde alleen in Alba nië, omdat de Ottomanen er niet in slaagden hun rechtsstelsel op te leggen aan de geïso leerde bergstammen in het land. De slach ting nam zulke vormen aan dat een Albane se leider, Lek Dukagjin, uiteindelijk in de foto Cees van Zweeden/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29